DE RIJKSPOST SPAARBANK BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Burg. Stand van Leiden KERK EN SCHOOL RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK AGENDA VERDUISTEREN: STADSNIEUWS Houdt dr sleutel to verdere ontwik keling in eigen handen Spaar geregeld bi Daar kun) U staal op maken I ziusko" bij haar eerste optreden in hun geheel van de bolsjewisten naar de Duitschers zijn overgeloo- pen, ziet de „Berliner Börsen- zeitung" als kenmerkend voor de houding van het bolsjewisme je gens de kleine volken, die aan den rand en binnen het bereik van de bolsjewistische ruimte liggen. Het blad wijst er op, dat het bolsje wisme ook den laatsten vonk van nationalen wil bij die volken tracht te dooven. De Poolsche sol daat, die in het sovjet-leger dient, mag niet anders zijn dan een slaaf, die geleid wordt door de bedreiging met het schot in den nek. De vlucht der Poolsche over- loopers bewijst genoeg ten aanzien van de positie, waarin de Poolsche soldaten zich bevonden. Zij prefe reerden het om in het ergste geval op de vlucht te sneuvelen dan nog langer voorwerp te zijn van de methode, die het sovjet systeem toepast jegens de leden van zwak kere volken, voor zoover het ge legenheid heeft dergelijke metho des te hunnen opzichte uit te oefenen. (D.N.B.). De strijd aan het Oostelijk front De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: De gevechten aan het sovjet- Russische front worden door ver sterkten tegenstand en toegeno men tegenaanvallen der Duit schers gekenmerkt. De Duitsche tegenaanvallen in het gebied van Sjitomir, die meer een plaatselijk karakter schijnen te dragen, heb ben tengevolge gehad, dat de strijd zich meer naar het Noorden heeft verplaatst, waar thans Ko- rosten het doel van den Sovjet- Russischen opmarsch is. Een niet minder belangrijk brandpunt van den strijd is het gebied van Gomel, welke stad zelf in een „zak" achter het front ligt. De Duitschers hebben in verbit terde gevechten alle pogingen van den tegenstander, de verbinding met Gomel af te snijden, weten te verijdelen. Het derde punt, waar de Duit schers in buitengewoon hevige afweergevechten gewikkeld zijn, is ten Westen van Smolensk, waar evenwel met succes aan den ge weldigen druk der aanvallers weerstand kon worden geboden. Het feit, dat de enorme krachts inspanning van den tegenstander noch op de genoemde punten, noch in de andere sectoren waar de aanvallen met minder gecon centreerde krachten worden on dernomen, doch niettemin hevig zijn, zooals in de bocht van den Dnjepr, geen groote successen heeft opgeleverd, is oorzaak, dat men in Duitsche kringen de situa tie aan het Oostelijke front weder iets optimistischer beoordeelt, te meer daar, naar men hier kan hooren, de reserves voor het on dernemen van tegenaanvallen nog niet in den strijd zijn geworpen. De winterkleedij is gearriveerd. De door vrachtwagens tot in de hoofd- strijdlinie in het gevechtsgebied van Newel aangevoerde winteruitrusting- •tukken worden in de goed .getarnde* «openlucht' kamer aangepast PK Brieke/H H/St/P rr Dr. J. W. W. Coebergh over leden Te Nijmegen is op 65- jarigen leeftijd plotseling overle den dr. J. W. W. Coebergh, chi rurg aan het Canisius-ziekenhuis en voorzitter van het bestuür van het bekende concertgebouw „De Vereeniging" aldaar. Groente voor zieken Van be voegde zijde wordt er op gewezen, dat zieken, die op grond van de betreffende voorschriften rant soenbonnen voor groente en fruit ontvangen, deze bonnen moeten inleveren bij een der groente- en fruithandelaren, die het bedrijf schap voor groenten en fruit speciaal voor het leveren van groente en fruit aan zieken heeft aangewezen. De adressen van deze handelaren zijn verkrijgbaar bij den plaatselijken distributie- dienst. Ziekenfondsverzekering varend personeel Ten behoeve van het varend personeel bij de binnen vaart heeft de commissaris, belast met het toezicht op de zieken fondsen, in afwachting van een nadere wettelijke voorziening, een nieuwe regeling doen samenstel len, die de ziekenfondsverzeke ring ten behoeve van deze groep werknemers belangrijk vergemak kelykt. Het ligt namelijk in de bedoe ling het Algemeen Nederlandsch Onderlinge Ziekenfonds te Utrecht onder uitsluiting van alle overige ziekenfondsen, met ingang van 2 Januari a.s. te belasten met de geneeskundige verzorging van ver plicht verzekerde arbeiders, die deel uitmaken van de bemanning van een binnenvaartuig en in den regel hun werkelijk verblijf aan boord van dat vaartuig hebben. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, dat dit varend perso neel op vertoon van een door ge noemd ziekenfonds verstrekte zie- kenfondskaart, welke over het al gemeen een geldigheidsduur van zes maanden zal hebben, alom in Nederland zonder betaling de noo- dige geneeskundige hulp zal kun nen verkrijgen. Bij verblijf in het buitenland zullen, zooals dit tot dusver ook voor de betrokkenen in Nederland geschiedt, de kosten, na overlegging van de desbetref fende kwitanties, door het fonds worden vergoed. Kaarsen voor stal- en voertuig verlichting Verbruikers van kaarsen voor stalverlichting en verlichting van voertuigen kun nen de aanvragen voor de tweede periode voor liet seizoen 1943/ 1944, loopende van 1 December tot en met 31 Januari, bij de dis tributiediensten van 22 November af tot en met 4 December indie nen op formulier md 333-02 (voor stalverlichting) en md. 333-02 stalverlichting) en md 333-03 (voor voertuigverlichting). Zy, die voor de eerste periode hun aanvragen hebben ingediend, be hoeven niet opnieuw voor de 2de periode een aanvraagformu lier in te vullen. De distributiediensten zullen bij het indienen van aanvragen voor verbruikers van kaarsen voor stalverlichting de helft van de in het tijdvak van 1 December tot en met 31 Januari toe te kennen rantsoenbonnen uitreiken en het restant, nadat de aanvragen aan een controle zijn onderworpen. Aan verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertuigen voor de tweede periode zal uitreiking geschieden van 5 rantsoenbonnen per voertuig, dat gedurende de duisternis wordt gebruikt. De genoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat „een rant soen kaarsen" zijn voor onbe- paalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van één pak a 300 gram kaarsen. Voor ver lichting van auto's, carriers, bak fietsen en gewone fietsen zullen geen kaarsen worden verstrekt. Groote brand in Neder Hardinx- veld Dinsdagavond tegen 11 uur ontdekten voorbijgangers brand in de groote opslagplaatsen van den heer A. Schalk te Neder Hardinx- veld, waarin stroo, hooi, turf en andere brandbare stoffen waren opgeslagen. Voorts waren er twee vrachtauto's van den heer F. de Bruin gestald. Onmiddellijk werd de brandweer van Hardinxveld en Giessendam gealarmeerd, die na aankomst het vuur krachtig aantastten. Later kwam de spuit van Sliedrecht ook nog en met 14 stralen wérd het vuur bestreden. Echter kon niet verhinderd worden, dat de twee groote opslagplaatsen geheel uit brandden. De woning van den heer Schalk werd eveneens een prooi der vlammen. Er kon weinig worden gered. Een meelopslagplaats kon behou den blijven, maar kreeg veel wa terschade. Verschillende aangren zende panden hebben brand schade. Een gevaarlijke grap! Tenge volge van het feit, dat „voor de grap" phosfor, dat op de proef tuinen gebruikt wordt, in den zak was gestopt van den 18-jarigen tuindersknecht K. te Alphen, ge raakten diens kleeren plotseling in brand, nadat hij thuis een tijd lang in de warme kamer vertoefd had. Blusschingspogingen, waarbij de vader zijn hand verbrandde, hadden geen resultaat. De jongen rende ten slotte naar den Rijn, sprong te water, maar ook dat hielp niet. Hij zwom naar den wal, waarop hem de kleeren van het lijf getrokken werden. De jongen liep ernstige brandwonden aan lichaam en handen op. GEBOREN Johannes Jacobus Maria, z. van A. L. Belt en G. H. Lamboo; Willie, d. v. J. Alphenaar en E. den Daas; Margaretha Maria, d. van W. Loo- man en E. J. Flanderhitn; Jacobus Laurentius Antonlus, z. van L. J. J. van Galen en E. G. M. Peters. Hanna Elizabeth, d. van A. J.. Uphoff en K. van Klarenbosch; Afke Maria Louisa, d. van A. M. Hoppers en P. J. de Vreugd; Nico- laas Petrus, z. van P. J. Geerlings en A. v. d. Berg; Cornelis, z. van J. Regeer en J. Linschooten; Mar- rigje, d. van J. W. A. Koren en G. Rietveld; Theodor Georg, z. van T. G. Barthen en C. v. d. Zeeuw; Johanna Sarlientje, d. van P. J. de Raad en E. M. Jansen; Paulus Cor nelis. z. van J. H. A. A. Gubbens ep M. A. M. Jongmans. ONDERTROUWD: H. W. C. Cossee, jm. 29 jaar en J W. van der Stel, jd. 26 jaar. GETROUWD: A. Beij, gesch. en E. de Meij, jd.; D. Bösecke, jm. en C. de Rijk. 3d.; A. Hollebeek, jm. en E. van Veen, jd.; J. J. Kerkvliet, jm. en L. C. W. Haverhoek. jd.; P. v. d. Kruit. jm. en D. Lepelaar, jd.; A. Planje, jm. en H. Matters, jd.; J. van Riet, wedn. en J. van Weeren, jd.; M. H. Pljnaker, jm. en A. M. D. Visser, wéd. OlVERLEDEN S. J. Brakel. wed. v. J. V. Noijen, 55 jaar; P. S. Tierolf, wedn., 94 jaar; J. H. Genang. man. 65 jaar; W. C. Hagens, huisvrouw van J. Gorree. 69 jaar. G. van der Geer. wedn.. 77 Jaar; M. van den Heuvel, wed. van J. A. Prins. 67 jaar; M. J. van Leeuwen, vrouw, 42 jaar: A van Nood. man, 70 Jaar. PREDIKBEURTEN Katwtik~aaii-den-Rijn Nederl. Herv. Kerk: V.m. 9',2U. ds. Jonge- broer van Valkenburg (dankstond gewas); nam. 4 u. ds. v. Harten, Katwijk-Zee Geref. Kerk: V.m. 91/2 en nam. 3V4 u. ds. J. G. Aal- ders. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk V.m .9% u. ds. P. Pras; v.m. 11.15 ds. C. A. van Harten; nam. 3 u. ds. Joh. Huuring van Oudwoude Kapel Herv. Gem.: V.m. 9V4 u. ds. van Harten; nam. 3 u. ds. B. van Ginkel (jeugddienst) Geref. Kerk: V.m. 10 en nam. 3 uur ds. J. G. Feenstra van Scheveningen. Oegstgeest Groene Kerk: V.m. 10 1/4 u. ds. v. d. Maas Paulus- kerk: V.m. 10 u. de heer Baren- drecht; nam. 3 u. ds. v. d. Maas Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwijgerkerk)V.m. IOV2 u. mej. dr. N. A. Bruining van Den Haag. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hekelingen: cand. J. Wiersma te Zaandam, die dit be roep aannam. Te Giessendam (toez.) ds J. Arendsen te Suawoude. Aan genomen naar Hellendoorn (2de pred.pl.) ds. H. van Niel te Burg- werd. naar Hilversum (5e pre.pl.) ds J. van der Velden te Nieuw- land (bii Leerdam) OUD-GEREF. GEM. Beroepen te Dordrecht, ds. B. Hennephof te Scheveningen. Stelende postbeambte Een hulpbesteller bij de posterijen te Leiden, J. J. S.. nam herhaalde malen brieven mee naar huis. die hij opende .waarna hij er de dis tributiebonnen uithaalde. Tegen S. vorderde de officier acht maanden gevangenisstraf, benevens ontzegging der bevoegdheid gedu rende vijf jaar een ambtelijke be trekking te vervullen. De recht bank heeft S. tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Veil I ngboekhouder verdu isterde f. 50.000.Uit de kas van de veilingvereeniging „Flora" te Rijnsburg bleek ongeveer f. 50.000.- te zijn verdwenen. De verdenking van verduistering dezer gelden rust te op den 30-jarigen boekhouder W. T.. die in den loop van de ja ren 1940 t/m '42 telkens bedragen van duizenden guldens aan de vei- lingkas had onttrokken en te eigen bate aangewend, doch wiens mani pulaties door zijn handig gegoochel met cijfers in de boeken een tijd lang onopgemerkt aan accountans- controle waren ontgaan. In Decem ber 1942 echter waren de aanwij zingen tegen dezen boekhouder - die ongeveer twaalf jaar bii de ad ministratie dezer veiling werkzaam was en er een groot vertrouwen genoot zoodanig opgestapeld, dat hij een bekentenis aflegde. In- tusschen beloofde T. de gelden te zullen terugstorten, doch ongeveer de helft was niet meer te achter halen. T. werd geschorst en in staat van faillissement verklaard. Vol gens verklaring van den curator is er een actief van pl.m. f. 30-22°-77 tegenover een passief van f. 57.00U Hiervan is 16 mille ten behoeve van crediteuren binnen, terwijl de rest van het actief bestaat uit meubilair, clearing en vorderingen. T. scheen n.l. ook zelf in goede ren, o.a. bollen, te handelen. Donderdag had hij zich wegens verduistering te verantwoorden voor de Haagsche rechtbank. De officier van justitie eischte. nadat de voorzitter van de veilingvereeni ging de accountant en de curator als getuigen waren gehoord, een jaar gevangenisstraf. Verdachte herhaalde zijn toezegging, te zijner tijd alles te zullen terugbetalen. Zijn verdediger pleitte beperking van de straf tot de enkele maan den .die T. in voorloopige hechte nis heeft doorgebracht, waaruit hij in het voorjaar van 1942 werd ont slagen. De rechtbank zal 2 Decem ber uitspraak doen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraa? Van .flijn yclamen zit de knol onder den grond. Kan dit oorzaak zijn van rotten der blade ren? Hoe de plant verder te be handelen? H. W. H. te L. Antwoord Maak de knol vrij van aarde en geeft de plant wa ter lil het ondergeplaatste scho teltje. Houd de plant, wanneer ze uitgebloeid is, binnen op een koele plaats en geeft dan weinig water. Zet den pot half Mei buiten. De bladeren sterven af en zoodra zich nieuwe vormen geeft U nieu we aarde en geregeld water. Eind September zet U de cyclamen weer binnen. Vraag Mijn Clivia maakt doo- de punten aan de bladeren. Wat is daar tegen te d< e>^ J. v. d. M. te R. Antwoord Snijd de leelijke punten weg en zet de plant liefst ongestookt maar vorstvrij en geef zeer matig water, ::i December en Januari heelemaal niet gieten. Wanneer de bloemstengel zicht baar wordt zet u de plant warmer en geeft geregeld water. Na den bloei verpotten. Verschijnt de bloemstengel niet <-an in Mei ver potten. Vr. Mijn IJzervaren krijgt wit te spikkels en de plant ziet er ar moedig uit. Hoe te handelen? W F. G K. te L. Antw. Uw plant is door dop- luis aangetast. Snijd de leelijke bladeren geheel weg en zuiver de andere van de witte dopjes, waar onder de luis zit. Wasch de blade ren daarna met zeepsop, waaraan een weinig brandspiritus toege voegd is. Herhaal dit na enkele da gen Geef de plant versche aarde, welke u het best bij een bloemist haalt. Houd den grond matig vochtig en zet de plant koel. maar vorstvrij. Vr. Hoe te handelen met een plant, waarvan een blaadje hierbij gaat? mej. T v. S. te L. Antw. Snijd de stengels tot op de helft terug, vlak boven een blad en houd de aarde gedurende den winter matig vochtig. Geef in Maart versche aarde en een groo- teren pot. De plant maakt dan op nieuw gewas. Vraag Hoe en wanneer kan ik een Lavendel scheuren? A. S. te L. Antwoord De Lavendel wordt door stek vermeerderd. Hiervoor neemt U jonge scheuten ter lengte van pl.m. 6 cm. en .snijdt deze af onder een blad. Daarna plaatsen in lichte aarde onder glas, zoo, dat geregeld kan worden gelucht. Augustus en Sept. is de beste tijd. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw" A. H. te L. Wendt u tot den Keuringsdienst voor Waren. Nieu- wegracht 3 te Haarlem. Zaterdag Muziekschool Mij, voor Toon kunst: Leerlingenüitvoering te 21/, uur nam. Stadszaal: Carter en zijn artis- ten, 7.15 uur nam. Volkshuis: Spr. dr. H. Oldewelt over Socrates te 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 Nov. 20 u„ tot. Zaterdag 20 Nov. 8 uur waar genomen door de Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. Te lefoon 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Raad huispark 8 Tel. 26274. van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 7.45 uur De maan ging heden onder te 12.52 uur en komt op te 23.29 uur; het is vandaag Laatste Kwartier. Zilveren jubileum E. Deelman - De heer E. Deelman, claviger aan het Gymnasium alhier, herdacht gisteren den dag, dat hij vóór 25 jaren zijn ambt van „sleuteldra ger" aanvaardde. In de aula van het Gymnasium hadden zich gis termorgen velen vereenigd; onder hen merkten w ij behalve den tegenwoordigen rector, leeraren en leerlingen ook vele oud-leerlingen en enkele oud-leeraren op; na mens het gemeentebestuur was aanwezig de heer Vriend, chef van de afd. Onderwijs. Hier werd de heer Deelman toegesproken door den rector dr. A. Scholte, die wees op de belangrijke plaats, welke deze claviger in het gym nasiale leven, vooral door zijn op gewektheid, vriendelijkheid en ge voel voor humor inneemt: hij is de vriend der leerlingen en de hulp van den rector. De conrec tor dr. C. de Jong, haalde vele herinneringen op uit de verloopen 25 jaren, sprak met waardeering over zijn nauwgezetheid en goede zorgen tijdens het eindexamen en bood namens rector en leeraren en enkele oud-leeraren een para- pluistandaard aan benevens een grooten mand met bloemen en een ondergrond van veelsoortige sa menstelling, die den jubilaris zou doen aansterken en in staat stel len zijn functie te blijven vervul len. Dr. Hondius, oud-leeraar hield een hartelijke en geestige toespraak, eveneens gekruid met herinneringen aan vroegere da gen. Namens de leerlingen hield Jos. Schoenmakers een toespraak en bood een lichtkroon aan, op welker lampekampjes afbeeldin gen van het oude en het nieuwe gymnasium enz. voorkomen, be nevens een kruiwagen met een overvloed van bijdragen van leer lingen, welke dezelfde bedoeling had als de zooeven genoemde mand. Namens beide Gymna- siasten-vereenigingen dankte de leerling Mulder onder aanbieding van een geschenk voor de hulp en steun, welke men steeds onder vonden had bij alle opvoeringen, vergaderingen en bijeenkomsten in het Gymnasium. Voor de oud-leerlingen sprak de heer W. Veltman; namens de ver eeniging van „Vrienden van het Gymnasium" mevr. Burgersdijk- Eerdmans, die beiden vele per soonlijke herinneringen ten beste gaven. Door teekeningen en schetsen hebben verschillende leerlingen voor Deelman de her innering aan het oude en het nieuwe Gymnasium vastgelegd. Vereenigd in een album, waarin bovendien de handteekeningen van allen, die op dezen dag den jubilaris hebben willen huldigen, voorkomen, werden deze hem met een hartelijke toespraakje aange boden door den leerling L. van der Plas. Een bijzonder geslaagde revue werd daarna opgevoerd, bestaande uit een negental afdeelingen, waarin op geestige wijze verschil lende beelden uit heden en ver leden werden uitgebeeld. Nadat de heer Deelman, merkbaar zeer getroffen door de vele en veel soortige bewijzen van sympathie, dank had gebracht voor de hulde en de stoffelijke bewijzen daar van, sloot de rector deze feeste lijke bijeenkomst Eenheidsdiploma E. H. B. O. Voor het examen ter verkrijging van het Eenheidsdiploma voor E.H.B.O., afgenomen door dr. M. D. Horst, dir. van den G.GJD„ en de docenten aan de cursussen dr. Jeanne Stoffers en dr. J. Zelden- rust slaagden: de dames: J. M. Bartels, J W. Bhoemer, G. Bosch, G. Broerse, J. Broerse, J. Brouwer, I* 4 1 li

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2