KilUSCUH* BINNENLAND KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN SPORT STADSNIEUWS AGENDA Burg. Stand van Leidfi OROOTÏ STROOfBUS c. NAVUL2AIUE c Wordt gij gekweld door Rheumatlek? Begin vandaag nog een bloedzuiverende kuur Neem Geroodbeid voor ceo ceor per dag. Apotk. ca Drog.0.41.0 76.L47. N.V.Rovetn* Arbeid voor jeugdige personen in koffiehuizen of hotels De arbeidswet bepaalt, dat jeugdige personen in koffiehuizen of hotels geen arbeid mogen verrichten op Zondag en tusschen 8 uur 's avonds en 8 uur 's morgens. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is thans evenwel aan den „direc teur-generaal van den arbeid be voegdheid verleend om, in het be lang der vakopleiding, afwijkingen van deze bepaling toe te staan voor een jongen van 16 of 17 jaar en, wanneer de betrokkene in het bezit is van het einddiploma eener hotelvaksdhool, ook voor een jon gen van 15 jaar. De directeur- generaal van den arbeid zal deze vergunning, waaraan door hem voorwaarden kunnen worden ver bonden, geval voor geval slechts voor het verrichten van arbeid in een bepaalde inrichting verleenen zoodat voldoende waarborg aan wezig is, dat de ontheffing inder daad aan de vakopleiding van den jongen ten goede komt. Klantenbinding voor groente Tot dusverre ontving men bij ves tiging in het zgn. groentegebied, bij verhuizing binnen dit gebied, bij gezinsuitbreiding enz., één rantsoenbon voor groen te, welke gedurende de geheele vierweek- sche periode recht gaf op het koo- pen van groente. In verband met de omstandigheid, dat de rant- eoenbonnen voor groente thans recht geven op het koopen van groente gedurende één week, ont vangt men nu in de bovenge noemde gevallen voor iedere week der periode of perioden gedurende welke men nog geen groentekaart heeft een rantsoenbon. Voorts zullen in den vervolge zij, die we gens ambts- en/of beroepsbezig heden een week of langer in het groentegebied verblijven, één of meer rantsoenbonnen voor groen te ontvangen. Dit geldt eveneens voor leerlingen van internaten met vacantie en voor arbeiders, die uit het buitenland met verlof thuis komen. Luit-koionel Van Hilten tijdelijk landspolitiepresident Het Rijks commissariaat voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den luitenant-kolonel der marechaus see Van Hilten te Eindhoven met ingang van 1 December as. belast met de tydelijke waarneming van de functie van den landspolitie president te Amsterdam. Luite nant-kolonel Van Hilten begint den dienst op zijn nieuwen' post onmiddellijk. In verband met deze opdracht heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den de aan den burgemeester van Amsterdam E. J. Voute verstrekte opdracht tot het waarnemen van de zaken van den politie-president te Amsterdam en de aan den pro cureur-generaal dr. Jan Peitsma te Amsterdam verstrekte opdracht tot het waarnemen van de zaken van den landspolitie-president to Amsterdam eveneens met ingang van l December a.s. onder dank zegging voor de verrichte dien- eten ingetrokken. Ruimere toekenning van de sociale toelage De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Mede dank zij het initiatief van het Nederlandsche Arbeidsfront is voor een groote categorie wer kers, namelijk voor hen, die on der dienstverplichting of daarmede gelijk te stellen omstandigheden in Nederland binnen hun woon plaats of daarbuiten werkzaam zijn, een niet onbelangrijke ver betering ingetreden. Deze heeft betrekking op de zoogenaamde sociale toelage, welke op het loon kan worden verstrekt. Deze toe lage werd voorheen slechts aan gehuwde arbeiders verleend, die onder dienstverplichting of daar mede gelijk te stellen voorwaar den in Nederland of Duitschland waren geplaatst, voor zoover het hun niet mogelijk was dagelijks of tenminste een keer per week huiswaarts te keeren. Wederom is door samenwer king van het Nederlandsche Ar beidsfront met de departementen van sociale zaken en financiën een uitbreiding aan bovenbedoel de regeling gegeven. Dientenge volge zal de sociale toelage even eens wordentoegekend aan ge huwde arbeiders en ongehuwde kostwinners, die wél in staat zijn dagelijks of ten minste eenmaal per week huiswaarts te keeren. Dit geschiedt met dien verstande, dat voor dengene, die dagelijks huiswaarts kan keeren, 100 pro cent van het loon, verdiend bij den nieuwen bedrijfsvoerder, ver meerderd met de sociale toelage, nimmer meer mag bedragen dan 100 procent van het vroeger door hem verdiende loon. De notaris wist raad - Eenigen tijd geleden wilde een bakker te Ekehaar (Dr.) zijn winkelpand overdoen voor f. 9500, terwijl de kooper bovendien voor de klanten der zaak nog f1500 en voor den inventaris f.750 zou moeten be talen. De adspirant-kooper ging hiermede accoord, maar hetprij- zenbureau voor onroerende zaken achtte den prijs van f. 9500 te hoog en stelde den hoogst toe laatbaren verkoopprijs op f.7000. De koop zou niet zijn doorgegaan, indien de notaris, G. H. H. Klaucke te Assen, die deze over dracht behandelde, niet met een merkwaardig advies was geko men. Deze stelde namelijk voor den prijs van het winkelpand te verlagen tot f7000 en dan voor „goodwill" een bedrag van f.4750 in de koopacte te vermelden, zoo dat uiteindelijk de zaak toch nog f. 11.750 zou opbrengen. Aldus werd gedaan, maar aangezien deze maatregel als een ontdui king der prijsvoorschriften was te beschouwen riep de inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden den notaris ter ver antwoording De inspecteur kwam tot de conclusie, dat de door den notaris opgestelde laatste overeenkomst slechts een schijnovereenkomst was, die om. ten doel had den in feite gehandhaafden te hoo- gen verkoopprijs te camouflee- ren. In verband met de zeer ver zwarende omstandigheiddat ver dachte als notaris, dus als open baar ambtenaar, zijn medewer king aan de overtreding van een prijsvoorschrift had verleend, ls hem een boete van f. 5000 opge legd. Vervaardiging van gloeilampen Sinds eenigen tijd is het o.a. verboden gloeilampen voor alge meene verlichting voor een no minale spanning van 110 volt te vervaardigen, te verkoopen en af te leveren. Blijkens een bekend making in de Staatscourant is het thans, echter aan fabrikanten toegestaan bepaalde uitvoeringen weer te vervaardigen, terwijl te vens aan hen en aan handelaren vergunning is verleend deze gloeilampen te verkoopen en af te leveren ten behoeve van be drijven, instellingen, schepen, enz., welke electrische energie met een spanning van 110 volt opwekken. KERKKOOR ,.EX ANIMO" - „Die Scliöpfung" van Jos. Haydn - Vrij dag 17 December a.s. hoopt „Ex Animo" een uitvoering te geven van „Die Schöpfung" van Haydn in de Stadsgehoorzaal. Als solisten werken mede: Corry Byster (so praan), Han ie Fèvre (tenor) en Laurens Bogtman (bas). De or kestbegeleiding wordt verzorgd door het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest, terwijl het geheel on der leiding staat van Herman de Wolff. „DE VERREKIJKER DER ILLUSIE". De neutrale: „Prachtig, dat hebben de Engelschen mij in het geheim aangeraden. Dan is hij heel ver weg en kan mij niets doen" Kantongerecht te Leiden In de zaak tegen W. Jansen Sr. en Jr., melkhandelaren te Leiderdorp, die beiden door den kantonrechter zijn veroordeeld tot f 100 boete of een maani hechten!-., luidde de dag vaarding tegen den zoon, dat hij melk had vervoerd, die door een opschrift „taptemelk" o., de bus was aangeduid als taptemelk, ter wijl het vetgehalte van die vloei stof ongeveer 1.6% bedrag, althans niet lag tusschen 2.45 en 2.55 en hooger was dan 0.1. De vader werd hiervoor mede - aansprakelijk ge steld. Gepoogd haar man te vergiftigen Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft opnieuw behandeld de zaak tegen de 32-Jarige vrouw A. R. uit Heerlen, die door de Maastrieht- sche rechtbank wegens poging tot moord op haar man tot IV2 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De verdachte, die in voortdurenden onmin met haar man leefde, had op een Novemberdag van het vo rige jaar een der boterhammen, die de man mee naar zijn werk moest nemen, met arsenicum besmeerd. De man at echter slechts een klein stukje van de bewuste boterham en werd kort daarop wel ziek, doch kwam er spoedig weer bovenop. Het hof, waarvoor deze zaak in Juli in hooger beroep diende, wees de zaak terug naar de instructie, nadat de getuige-deskundige had verklaard, dat de dosis arsenicum, die de vrouw had gebruikt, zoo groot was, dat onvermijdelijk braak neigingen moesten worden opge wekt en de man het vergift daar door weer moest kwijtraken, zoodat naar het oordeel van de verdedi ging het middel als ondeugdelijk moest worden beschouwd. De pro cureur-generaal eischte gisteren een gevangenisstraf van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. VOETBAL Afd. Leiden van den N.Y.B. De uitslag is: Zaterdagcompetitie. Ie klas: Lei den IC.N.V. 2—3, Rijnsb. Boys IINoordwiik II 25; 2e klasse: Quick B. Hl—Rijns. B. IH 7—2, E.CL. HAlphia 14; Juniores: Quick B. (B)Rijnsb. B. (B.) 6-1, Quick B. (A)R.C.L. 21. Zondagcompetitie, le klasse A: U.V.S. IVLisse H 2—0; 2e klasse A: V.V.S.B. III—Beresteyn 1—6, Lugd. IV-Meerburg II (Lugd. n.o.); 2e klasse B: D.S.B. I—A.S.C. VI 40; 2e klasse: V.V.L.V. HI—V.V. SB. V 42; Jun. A, le klasse: Alph. BoysMeerburg (Meerburg n.o.). A.S.C. (A)—A.S.C. (B) 8—0; 2e klasse: Roodenburg (B)Rouw koop 31. BRIDGE. Viertallencompetitie N.B.B. In de zevende ronde is de volgende uitslag verkregen: Hoofdklasse: (team) Laken wint van (team) Thoolen met 49 pnt.. Van der Ploeg w. v. Prins met 23 p.. Hins w. v. Van Wingen met 16 p., Verboog w. v. De Graaf met 12 p.. Vrijenhoek w. v. Wakka m. 12 p.; le klasse A: mevr. v. Ingen Schenau w. v. Jagerman met 40 p., Mol w. v. Vari Noort met 20 p., Van den Burg gelijk tegen Smit (2 p. ten gunste van v. d. Burg); le klasse B: Zandbergen w. v. Bleuzé met 17 p., Rijnbende w. v. Keunen met 39 p. DAMMEN. Competitie le klasse - De uitslag Is K.D.C.—D.C.L. 3—13 en R.D.C. a L.D.V. H 5—11. Kampioenschap van Leiden Zelden is om het stadskampioen- schap. waarbii nu de „Leldsch Dag- blad"-beker op het spel staat, zoo fel gestreden als dit jaar. In de hoofdklasse moeten nu nog vier ronden verspeeld worden en zeker zes van de elf deelnemers dingen ernstig naar den titel. Op het oogenblik staat Pronk nog boven aan met 10 punten, gevolgd door P. Olivier met 9 punten, terwijl v. Steenbergen ook 10 punten heeft doch één partij meer speelde. Huis man .die op 8 punten staat, komt deze week tegen Pronk uit. In de eerste klasse heeft Voor kamp de beste kansen terwijl in de tweede klasse de 76-jarige Teunis- sen de pretendent schijnt te wor den. D. Warners overleden Hier ter stede is op 75-jarigen leeftijd overleden de heer D. Warners, gep. stationschef van het voor malige station-Heerensingel. Het stoffelijk overschot zal mor genmiddag om 2 uur op de be graafplaats „Rhijnhof" ter aarde worden besteld. Gouden échtvereeniging Het was Maandag j.l. 50 jaar geleden, dat onze stadgenooten J. J. Mo lenaar en J. Molenaar-Klein wonende Atjehstraat No. 17a, aanteekenden voor het huwelijk en op 29 November herdenken zij voor de 50ste maal hun trouw dag. De thans 69-jarige bruide gom was gedurende 15 jaar werk zaam als gistbaas, waarna hij 39 jaren in de Leidsche Zoutkeet zijn dagelijkschen arbeid ver richtte. Voor 2 jaar legde hij het regelmatige werk neer ten einde van een welverdienden rustigen ouden dag te gaan genieten, daar toe in staat gesteld door een rede lijke gezondheid, waarin ook zijn twee jaar oudere echtgenoote zich mag verheugen. Het huwelijk werd gezegend met de geboorte van 12 kinderen, waarvan er nog 7 in leven zijn. 18 kleinkinderen vormen de ver dere nakomelingschap. Zij heb ben de woning van het jubilee- rende echtpaar op zoo vroolijke wijze versierd, dat er ook zonder, de vele andere blijken van be langstelling, welke ongetwijfeld betoond zullen worden, reeds een feestelijke stemming heerscht. 25 jaar telefoniste Onder talrijke bewijzen van hartelijk medeleven heeft gisteren mevr. FlipseDe Vries haar zilveren jubileum als telefoniste bij den P.T.T.-dienst gevierd. Zoowel de directeur, de heer D. G. Hartge- rink, die haar het gebruikelijke geschenk onder couvert overhan digde als haar collega's kwamen haar in haar feestelijk met bloe men versierde woning aan den Hooge-Rijndijk opzoeken, waarbij hartelijke woorden werden ge sproken en tal van cadeaux aan geboden. N. V. Meelfabriek „De Rijn" In de gisteren gehouden jaarlijk- sche vergadering van aandeel houders der N. V. Meelfabriek „De Rijn", voorheen Wed. T. J. Bots zijn de jaarstukken goedgekeurd. Het winstsaldo zal worden be stemd voor afschrijving. De af tredende commissarissen de hee- ren B. H. J. v. d. Linden en notaris B. H. Stumpel werden hei-kozen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: A. Eecen, Quarles van Ufford- straat 45, Noordwijk aan Zee, bouwbedrijf. Wijz. zaakadres in Rijnsburger weg 75a, Leiden. Naamlooze Vennootschap Vee- koekenfabriek „De Leerhoeve", Hoofdtstraat 114, Alphen a. d. Rijn, Veekoekenfabriek en Olie slagerij. Uittr. Comm. J. H. de Wit, Alphen a. d. Rijn. Uittr. 2e Voorz. v. d. Raad v. Beheer D. de Boer Pzn., Stompetoren. N. Voorz. D. de Boer Pzn., Stompe toren. N. Comm. J. C. Kempenaar, Nieuw Vennep en W. J. de Wit, Alphen a. d. Rijn. HEDEN. Oegstgeest (Geversstr, 22 Gem. Gods te V/2 uur nam, 't Schuttershof: Ledenverg. On Ver. voor Zlekenhuisverpleging 7V4 uur nam. Donderdag Gerecht 10: Spr. A. Sneep v: Rotterdam te 7.30 uur nam. Hooigracht 30Muziekavond L ger des Heils te 7.30 uur nam. De avond-, nacht, en Zonds; dienst der apotheken te Lelt wordt van Zaterdag 13 Nov. 201 tot Zaterdag 20 Nov. 8 uur wa genomen door de Apotheek B« wijt, Breestraat 74, Tel. 20552 de Haven-Apotheek, Haven 18.1 lefoon 20085. Te Oegstgeest d; de Oegstgeestsche Apotheek Rai huispark 8. Tel. 26274. De zevende ronde bracht de vol gende uitslag: Hoofdklasse: v. Steenbergen-Uit- tenbogaard 20, OptendreesW. Hulsman 02, P. Olivierv. d. Wifngaard 20, PronkFranken Jr. 20, W. P. OlivierLaterveer 0—2. Eerste klasse: LardeeKleijn 0-2, Sch. den BezemerKlein 0—2, Tol J. Huisman 11. Tweede klasse: SchimmelN. Wassenaar 02. GEBOREN Paulus, zn. van W. P. Vermi en C. S. Tuinhof de Moed Mi Christina Apolonia. dr. van H. Brasker en M. C. A. Vorst: Rob Willem, zn. van J. T. Rotteveel J. C. Casteleijn; Reinhold Theo rus Petrus Jacobus, zn. van R. Köllmann en M. A. de Vries; hannes, zn. van J. Jasper en H M. Kruit Paulus, zn. van G. Ha noot en J. Letter; Dirk, zn. 1 A. de Haas en H. A. van den Ba Johannes Pieter, zn. van L. Net boom en J. C. van Leeuwen; B trijs, dr. van A. Kluivers en W, van Berkel; Evert, zn. van E. t Baren en P. Hamerling; Klara derika, dr. van J. M. van Vel en K. Bergsma; Hubertus Mi Antonius. zn. van J. H. Vogeli zang en J. E. Snijders. Maria Cornelia Johanna, dr. 1 A. Maaskant en C. H. W. Aren Johanna Gerarda Maria Ann; tiata, dr. van H. Hoogeveen en A. Compier. Arie. zn. v. W. Hoek en N. No; Maria Amolda, dr. v. G. J. P^. liuis en F. J. Hulsbeek; KaspéT hannes, zn. v. J. Slappendel en Kerstens; Johan Adriaan, zn. v. Dekker en H. Waal; Johannes, v. M. Schmidt en C. Terlouw; Ir Sophia, dr .v. W. P. Hoogenbo en A. V. Biersky; Jan, zn. v. W Fielemon en MT de Jong; Catl rina, dr. v. G. van Rijn en E. Starrenburg; Hendrik Gerard zn. v. P. Rietkerken en K. Ho wilder; Willem, zn, v. W. Ravei bergen en D. Klein; Theodora li riike. dr. v. T. Gerritsen en Wessel; Petronella Johanna, dr. J. P. Tisseur en J. C. L. Ob Evertje Jacoba Adriana, dr. v van der Velden en E. J. A. G01 kuil; Sary, dr. v. G. G. B. Hofe en C. A. de Jong; Johanna Mai dr. v. A. Dubbeldeman en A. Strijk; Paternus Nicolaas Maria, van H. F. A. M. Walenkamp en A. A. Koch; Hubertus Martinus. van J. Siera en A. Baum; Janne Emilie Helene Auguste, dr. v. Blote en C. E. Bouter; Adolpl Maria, zn. v. J. T. Witte en H. B. Stijnman; Jacob, zn. v. W. Holswilder en J. vail der Reijd Johanna Christina Helena, dr. P. van Leeuwen en C. Jongejan Gerardus Albertus Francist zn. v. F. Koek en H. E. van i Haar; Johanna Jacoba Cathar: dr. v. H. van Es en J. J. C. Water; Elisabeth, dr. v. K. Part en A M. Salman; Victorine, dr, G van de Krol en D de V Christiaan Tijmen, zn. v. H. Rozier en E. Kroes; Tineke, dr D. Hayes en J. Kuijt; Hedwig T kla Roza Marie ,dr. v. J. W. Schlichting en M. C. Slierir Geertje Annie, dr. v. J. Delies A. van der Wiel; Cornelia M celia Jacoba, dr. v. P. Verboon C J Prins; Marinus, zn. v. Nutbeij en A. E. van Beek; Ja bus Johannes, zn. v. J. Heijm en G. J. La Lau; Reina Maria I ma, dr. v. W. J. de Jongh en R Hartendorp; Anneke, dr. v. L, Hazevoet en J. Boom; Keetje, v. P. Pouw en E. Petit; Henrit zn. v. H. Valk en S. Koet; M thijs Gerardus, zn. v. P. C. SI en F. van Zijp; Laurens, zn. v Brugman en M. Gijsman; Joh nes Nicolaas, zn. v. J. W. de W; en W. Gressie. ONDERTROUWD H. Bakerna jm. 26 j. en A: man jd. 22 j.; P. Beijer jm. 4 en W. J. Copier jd. 36 j.; J. Zwanenburg jm. 29 J. en H. J. Older jd. 34 j.; P. van der Hod jm. 23 J. en P. T. Slegtenhorst 21 j.; C. H. Wenting jm. 23 j. A. E. van der Staaij jd. 20 J. H. Boelee. jm. 22 J. en D. Wit jd. 19 J.; F. Tegelaar, 25 j. en M. M. Meijer, jd. 25 W. van Zuijlen, gesch. 36 J. A. Bos, jd. 22 j.; H. J, P. de Vri gesch. 33 j. en P. van Buu: gesch. 31 jaar. GETROUWD A. P. van Brussel, jm. en E. der Zeeuw jd.; J. Dubbelden jm. en N. van Duijn, Jd. OVERLEDEN. M. H. Vermeij, wed. van W. Heeringen, 70 J.; M. H. de Hi huisvr. van J. A. Hermans, 3£ A. den Oude, huisvr. van C. Vos, 87 j.; M. van Vliet, zn„ 17 H. J. van den Broek, huisvr. W. Pielanen, 55 J.; P. Delfos, v van J. Hollebeek, 92 j.; M. W. V/ bers, wed. van J. A. Popp 74 M. L. van Huizen, dr.. 1 m.; van der Sluis. m„ 69 j.; E. Kii

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2