Flinke kerels melden zich nu voor de Walfen-SS en de Landstorm Nederland ste Jaargang Woensdag 17 November 1943 No. 25655 BUITENLAND Dank u, Sinterklaasje. ,Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS Musici voor den Landstorm Nederland. KERK EN SCHOOL EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Minister Goebbels over de oor- Dgvoering Rijksminister dr. ioebbels heeft in een partjjver- idering gesproken over enkele „•aagstukken van de politieke en lilitaire oorlogvoering. Hij zeide Ajj hebben alle kansen op de Fèrwinning, als het Duitsche jlk vastbesloten blijft, van die ansen gebruik te maken. De po- ities, die wij gedurende vier ja- ;n oorlog in een reeks van schit- ,erende overwinningen hebben reroverd, zijn de vuistpanden van ïnze zege. Deze vuistpanden noeten verdedigd worden." Onder geestdriftige instemming ïer vergadering besloot dr. Goeb- nels met de woorden: „Deze oor log zal, daarvan ben ik overtuigd, ïindigen met dezelfde overwin ding op de buitenlandsohe vijan den, die wij ook in het binnen land in den strijd om de macht behaald hebben." CD.N.B.) Von Papen naar Duitschland De Duitsche ambassadeur, von Papen, is uit Istanboel vertrok ken op weg naar Duitschland. Dver een dag of tien zal hij waar schijnlijk in Turkije terug zijn. (Inter inf) bolsjewisten schieten krijgsge- Singenen dood In het gebied ten Noordwesten van Gomel heb ben Duitsche troepen dezer dagen een geheim bevel buitgemaakt, waarin de bolsjewistische leiding instructie geeft, dat Duitsche ge vangenen, die bij hun verhoor Weigeren verklaringen af te leg gen, terstond moeten worden neer geschoten. Dit bolsjewistische be vel wordt thans bevestigd door den in gevangenschap geraakten bolsjewistischen kapitein Pawel Borissow, die verklaard heeft, dat het bevel op 17 October 1943 den officieren van zijn regiment be kend is geworden. In de rnotivee- ring wordt gezegd, dat de trans portmiddelen in de Sovjet-unie door de al maandeji voortduren de gevechten zoo ingespannen werken, dat slechts met de groot ste moeilijkheden de noodigste ravitailleeringsgoederen naar vo ren kunnen worden gebracht. Dit executiebevel moet derhalve den bolsjewisten het middel aan de fcand doen om zich te ontdoen van de Duitsche gevangenen. De enkele Duitsche gevangénen, die en dan meestal nog gewond in bolsjewistische handen vallen, Duizenden kinderen zullen dat tot u zeggen, wanneer u mede- helpt om de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm te doen slagen. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Voor LeidenHooglandsche Kerkgracht 24. Voor Alphen: Hooge Rijndijk A 209, h. Hazerswoude. vormen een ondragelijke belasting in een tijd, waarin de bolsjewisten door de ontzaglijke zware verlie zen der laatste maanden nauwe lijks hun eigen gewonden vol doende kunnen verzorgen. (D.N.B.) De republikeinsch-fascistische partij Partij-secretaris Pavolini heeft in de eerste nationale ver gadering der Republikeinsch- fascistische partij bekend ge maakt, dat de nieuwe partij op het oogeniblik 251.000 leden telt. Dit zijn „beproefde kameraden volgens het beginsel van de hoe danigheid en niet van de hoe veelheid". Voorts heeft Pavolini in deze vergadering een bood schap van den Duce voorgelezen. Daarin wordt gezegd, dat het mi litair-politieke probleem alle an dere vraagstukken overtreft. Een bende lafaards en misdadigers heeft op 8 September het vader land in schande en chaos gedom peld. Met alles moet thans van voren af begonnen worden, maar de fascisten hebben den vastbe raden wil en het dogmatische ge loof behouden. Men moet zoo spoedig mogelijk van een land zonder wapens tot een strijdend land worden. De partij moet met haar mannen het voorbeeld geven en met alle middelen de atmosfeer scheppen en den drang voor den wederopbouw. Het weer onder de wapens staande Italiaansche volk moet de sociale republiek, d-w.z. de fascistische republiek, ten doop houden volgens de oor spronkelijke richtsnoeren van de revolutie. Bovendien is een in algemeene stellingen samengevat program der partij voor den opbouw van den staat aangenomen, dat de basis moet vormen van de komen de republikeinsche grondwet. In het manifest betuigt de par tij haar voornemen, den oorlog aan de zijde van Duitschland en Japan voort te zetten tot aan de eindoverwinning. Verlangd wor den de snelle wederopbouw van de weermacht alsmede een voor beeldige bestraffing van hen dio zich aan verraad hebben schuldig gemaakt. Het program voor den opbouw van den staat kan in 3 deelen ge splitst worden: 1. Grondwettelijke en binnen- landscfae aangelegenheden. 2. Binnenlandsche politiek. 3. Sociale politiek. (D.N.B.) buff Cooper Naar de Engel-, sche nieuwsdienst meldt, wordt te Algiers bevestigd, dat Duff Cooper, tot dusver kanselier van het hertogdom Lancaster, naar Algiers zal komen als Britsch vertegenwoordiger bij het Fran- sche dissidentenoomité (D.N.B.) Turksch minister overleden Radio Ankara heeft medegedeeld dat de Turksche minister van oorlog, Ahmed Pasja, plotseling is overleden. (D.N.B.) De toestand in Libanon - Vol gens een Reuterbericht bevindt generaal Catroux zich thans te Beiroet; hij heeft reeds bespre kingen gevoerd met de Fransche en Britsche autoriteiten. Volgens berichten uit Beiroet vertoont de stad geen spoor van burgerlijk leven. Alle winkels en kantoren zijn gesloten, de ver binding met de buitenwereld is verbroken. Sterke militaire pa trouilles trekken met pantserwa gens door de straten. Er dreigt hongersnood. De gebeurtenissen hebben reeds 140 slachtoffers geëischt, waar onder 12 dooden. Radio Jeruzalem heeft mede gedeeld, dat de Palestijnsche Ara bieren uit protest tegen de ge beurtenissen in Libanon in sta king gegaan zijn. Er vonden straatdemonstraties plaats. De bijzondere correspondent van de „Daily Express" te Beiroet schrijft aan zijp blad, dat de Fransche hooge commissaris te Beiroet, Jean Helleu, hem heeft medege deeld, dat zijn handelwijze bij het arresteeren van de leden van het Libaneesche parlement en het gebruik van troepen in de straten door generaal De Gaulle en het comité in Algiers was Bij onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SB. of de Landstorm Nederland. G.F.L./H/P m Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S-S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan leder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 18.11.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 u.: Arnhem, Café Royal 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18. 19.11.43, 1 5-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gjjtenbeek. 20.11.43, 9-12.00 uur: Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uurLeeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht, NV. -Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, PoL Durchgangslager, Leusder- weg. Café Den Hout, Bezuidenhout- 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, voorgeschreven en goedgekeurd. Helleu heeft de verklaring tot driemaal toe herhaald en gezegd, dat hy generaal De Gaulle tij dens zijn verblijf te Algiers er op merkzaam op heeft gemaakt, dat het tot onlusten zou kunnen ko men. Generaal De Gaulle ant woordde: „Ik noop, dat u onge lijk hebt. Ik geloof niet, dat het tot onlusten komt, zoo ja, dan moeten wij verder gaan. Terug is onmogelijk." Helleu heeft verder verklaard naar Algiers te zijn gegaan om de Libaneesche aanspraak op grootere onafhankelijkheid aan het Fransche comité voor te leggen. Voor zijn vertrek heeft hij het Libaneesche parlement op het hart gedrukt de grondwet niet te wijzigen en de Franschen voor een fait accompli te stellen. Hij was naïef genoeg te meenen, dat de Libaneezen zouden wach ten. Na zijn terugkeer uit Algiers heeft hij de Albaneesche regee ring medegedeeld het gebeurde niet te zullen erkennen en ver volgens zich gehouden aan de aanwijzingen, die hij uit Algiers had meegekregen. Helleu heeft zich niet willen uitlaten van welken aard de „royale richtlijnen" waren, die hij uit Algiers meebracht, daar deze tot nu toe nog niet aan het Li- baneesch of het Syrische parle ment waren medegedeeld. Wel zeide hij, dat zij gebaseerd waren op wederzijdsche, vriendschap pelijke onderhandelingen. De Franschen hadden den Li banon de onafhankelijkheid be loofd en deze is practisch reeds verleend Frankrijk is bereid overeenkomstig de bepalingen van de Atlantische Charta volledige onafhankelijkheid te verleenen, echter met de door den oorlog bepaalde beperkingen. Helleu voegde er nog aan toe, dat naai' zijn meening eenige par lementsleden zeer spoedig uit de gevangenis ontslagen zullen wor den. (DFTH.) De luchtslag bij Bougainville - Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben op 17 November vijandelijke vlootstrijd- krachten in de wateren ten Zui den van het eiland Bougainville aangevallen en de volgende re sultaten behaald: Eén groot vlieg- kampsohip werd onmiddellijk tot zinken gebracht; twee vliegkamp schepen van middelbare grootte, drie kruisers en een groot oor logsschip van niet-herkendé" klasse werden tot zinken ge bracht. De Japansche verliezen bedragen 5 vliegtuigen, die nog niet op hun bases zijn terugge keerd. (D.NB.). van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 7.45 uur De maan ging heden onder te 12.45 uur en komt op te 21.26 uur. Ongeluk met dorschmachine Te Stiens is de 49-jarige F. Zit- tema uit Oude Leye tusschen in een in bedrijf zijnde dorschma- chine geraakt, toen hij een lamp wilde vastdraaien, welke boven deze machine hing. Een zijner beenen werd afgerukt, ten ge volge waarvan de man is over leden. Voor f. 20.000 aan bontmantels gestolen Een bewoonster van de P. C. Hooftstraat te Amster dam had van een modezaak inde Hobbemastraat vijf bontmantels op zicht, ter gezamenlijke waarde van f. 20.350—, Zaterdagmorgen j.l. zouden de mantels worden teruggehaald, en daar mevrouw even uit moest, gaf zij het pak met de bontmantels aan een bo venbewoner af. Volgens dien buurman zijn de bontmantels ongeveer een half uur later door een jongeman gehaald. Zij zijn echter niet op de plaats van be stemming aangekomen en thans zoekt de politie waar zij gebleven zijn. Het SS-Ersatzkommando d-eelt mede: voor de mili taire kapel van den Land storm Nederland worden musici gevraagd. Ook ama teurs kunnen zich melden. Voor een mnzikale oplei ding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schrifte lijke aanmelding bij het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Door den trein overreden Na bij blokpost 20 tusschen Ede en Arnhem werd Maandagmorgen om half twaalf het lijk gevonden van een man, die bij onderzoek bleek te zijn de 57-jarige J. H. van Hal, messenslijper, wonende te Renkum. Ter plaatse zijn geen overwegslagboomen. Daar de man een kunstbeen had, moet worden aangenomen, dat hij zich niet uit de voeten heeft kunnen maken voor een naderenden trein en toen overreden is. 58 dooden bij spoorwegongeluk in Italië Op het electrisch be reden traject RomeViterbo is een ernstig spoorwegongeluk ge beurd. Door nog onopgehelderde oorzaak zijn twee treinen op el kaar geschoven. De electrischa •locomotieven werden uit de rails geslingerd en de wagons schoven door de hevige botsing in elkaar. Tot dusver heeft men 58 dooden gevonden. Meer dan 200 personen werden gewond. (D.N.B.) Roofoverval op Brusselsch giro kantoor Maandag is door drie gewapende roovers een bedrag van ongeveer veertien millioen francs (ruim een millioen gulden) gestolen uit het Brusselsche giro kantoor. De bandieten hadden zich met een valschen sleutel toe gang versohaft door een steeds gesloten -afgelegen gangdeur en waren ongemerkt doorgedrongen tot de hoofdboekhouding, waar een bedrag van veertien millioen francs op een tafel lag. De roo vers hielden de weinige aanwezi gen met revolvers in bedwang en wisten met het geld te ontkomen. (D.N.B.) Te water geraakt en verdronken De heer H. Riekman, wonende aan de Baangracht te Hasselt, is door de duisternis misleid, in het voor zijn woning loopende water geraakt en verdronken. Het slachtoffer was gemeentebouw- kundige en vele jaren opperbrand- meester. PREDIKBEURTEN Lisse Oud-Geref. Gem. Don- derdagnam. 7 uur leesdienst. Noordwijk a. Zee GerefBoud Julianaweg 27): Heden nam. 7.30 uur, ds. Rijnsburger van Oud- Beyerland.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1