GEVECHTSPAUZE IN HET OOSTEN GEEN SPRAKE linke kerels melden zich nu voor'de Waffen-SS en de Landstorm Nederland J4ste Jaargang Maandag 15 November 1943 No. 25653 Noordelijk Leros in Duitsche handen. ,Werp geen „scherp* tusschen de aardappelschillen." Gerbrandy's Telegram. Nieuwe terreur- aanvallen op de NederL burgerbevolking Zie de maan schijnt door de boomen. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsche Weermachtsberichten. Het opperbevel van de weer- iacht deelde Zaterdag mede: „Op de Krim mislukten ten oordoosten van Kertsj nieuwe oor pantserwagens ondersteunde anvallen der bolsjewisten. Op de uidengte van Perekop werden vee naar onze stellingen opruk- ende vijandelijke bataljons en in e baai ten Westen van de stad mcentraties landingsbooten der olsjewisten door artillerievuur Heengeslagen. Lichte Duitsche zeestrijdkrach- :n verhinderden ook gisteren den anvoer van versterkingen en de ivitailleering voor het vijande- jke landingshoofd ten Zuiden an Kertsj en vernietigden daar- ij vier met benzine en munitie eladen sovjetruésische vaartuigen, lustbatterijen der marine bescho- :n laadinrichtingen en scheeps- oelen op het schiereiland Taman. iij plaatsten treffers op mate- aalvoorraden en tusschen kleine ransportsehepen, waarvan er een a de lucht vloog. Aan het Dnjepr-front kwam het foral ten Noorden van Kriwoi og, bij Krementsjoeg en ten foordwesten van Tsjerkassy tot vendige plaatselijke gevechten. In het gevechtsgebied van Kief ingen, na hevige vijandelijke anvallen ten Zuiden en ten Zuid- resten van de stad op bloedige 'ij ze te hebben afgeweerd, eigen armaties tot tegenaanvallen over n heroverden een belangrijke erreinstrook. In de diepte van hqt enetratiegebied duren de hevige evechten tusschen de naar Sji- omir oprukkende sterkere vijan- elijke strijdkrachten en Duitsche evechtsgroepen voort. Ook ten foordwesten van Kief wordt hevig estreden. In den centralen sector herhaal- en de bolsjewisten ten Noord- resten van Tsjernigof hun krach- ige door slagvliegtuigen onder- teunde pantseraanvallen eri on- ernamen nieuwe aanvallen op ns front ten Noorden van Gomel n ten Noordwesten van Smolensk, i'le doorbraakpogingen werden c harde afweergevechten en met uitengewoon groote verliezen oor den vijand verhinderd en in den reeds den Hen en 12en No vember genoemden sector van een korps opnieuw vijfenvijftig bolsje- wisische pantserwagens vernietigd. Bij Newel poogde de vijand gis teren wederom tevergeefs zijn penetratiegebied uit te breiden. Door eigen .tegenaanvallen werden eenige in het onoverzichtelijke terrein opgerukte vijandelijke af- deelingen weder -teruggeworpen. In Zuid-Italië zette de vijand zijn met groote verliezen gepaarde aanvallen op den berggrendel tus schen Mignano en Venafro voort. Het kwam tot hevige gevechten, in den loop waarvan de vijand enkele heuvels aan weerszijden van het dal van Mignano in bezit kon nemen. Door tegenaanvallen van onze troepen werden zij weer stormenderhand genomen en de vijand naar zijn beginstellingen teruggeworpen. Tijdens voortgezette aanvallen op vijandelijke lichte zeestrijd krachten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee plaatste de luchtmacht treffers op in. totaal vijf eenheden, die zwaar bescha digd werden. Nadat door deze successen en door voortdurende luchtaanvallen op steunpunten op het eiland Leros de voorwaarden geschapen waren voor een onderneming te gen Leros, landden in de vroege ochtenduren van den 12en No vember, in samenwerking met gevechts- en transportformaties van de marine en van de lucht macht, verscheidene gevechtsgroe pen, waaronder ook valscherm jagers, op het eiland. De gevech ten met de Britsche en de aan Badoglio onderhoorige bezetting zijn nog aan-den gang. Volgens rapporten van Duitsche verkenners voor den grooten af stand hebben tijdens den in het weermachtbericht van gisteren vermelden aanval van onze lucht macht op een vijandelijk convool aan de Noord-Afrikaansche kust nog elf vrachtschepen bom- en torpedotreffers opgejpopen. In to taal werden zoodoende 23 trans portschepen van te zamen Onge veer 150.000 brt tot zinken ge bracht of zoo zwaar beschadigd, "P") IETER Sjoerd Gerbrandy, Y Y-* minister-president van 1 -L de Nederlandsche emi granten-regeering te Londen, heeft, volgens Radio-Oranje, naar aanleiding van dn 26§té herden king der Russische revolutie, Stalin een telegrafische bood schap gezonden, die luidde: „Met u herdenken wij met „vreugde op dezen 7den Novem- „ber het feit, dat U Rusland in „den tijd van 26 jaren tot het „sterkste en meest geachte "land „hebt weten op te bouwen. Deze .herinnering wordt gevierd op „een oogenblik, dat het Roode „leger op het punt staat, Uw land „te bevrijden van den lagen „vijand en de in Moskou afge legde verklaring de geheele be schaafde wereld met nieuwe hoop „vervult. Onze landgenooten in „het bezette gebied zullen uit de „overwinning van het dappere .Russische volk kracht putten. Zij „zullen begrijpen, dat de bevrij ding der gefolterde Russische „gebieden het begin beteekent ook „van hun eigen bevrijding, waar- „van de Moskousche verklaring „den hoeksteen vormt." Inderdaad landgenoot, zóóver is het gekomen met onze .regee ring" in Londen, dat haar mi- nister-president de gereformeerde en anti-revolutionnaire prof. mr. Gerbrandy, Stalin een dergelijk telegram zendt, waarin hij het doet voorkomen alscf ons volk snakt naar de „bevrijding" door., de bolsjewisten. Wij zouden den grijns wel eens willen zien op het gezicht van den rooden dictator van het „meest geachte" land, toen hij dit telegram las, dat hem gezonden werd namens onze „Christelijke" emigranten te Londen, die zich blijkbaar verbeelden dat zij, in dien ons land inderdaad door de sovjets bezet zou worden, door Stalin vriendelijk uitgenoodigd zullen worden naar Nederland te komen en hun plaatsen weer in te nemen. Want daó.r gaat het om, het is er om begonnen, het spel dat de heeren voor 10 Mei 1940 met ons volk en land speelden en dat zij moesten staken omdat hun ware bedoelingen doorzien werden, voort te kunnen zetten. Teneinde dit doel te bereiken zijn zij tot alles bereid en zouden zij zelfs in staat zijn ons land en volk in handen te spelen van den belager van»" Christendom, be schaving en cultuur, in handen van den misdadiger, die verant woordelijk is voor millioenen moorden, door de Gepeoe, op zijn bevel gepleegd op priesters, boe ren en burgers en die bovendien nog niet zoo lang geleden bevel gaf 12.000 Poolsche officieren in het woud van Katyn te „liqui deeren". Het kan zijn dat de heer Ger brandy meent dat ons volk ver geten is hoe men in Nederland voor den oorlog stelling nam tegen het bolsjewisme: het is mogelijk dat Radio-Oranje zich verbeeldt dat het Nederlandsche volk plotseling van zijn verstand beroofd is en daarom bereid is de bolsjewisten met gejuich te ont vangen, alleen om den Londen- schen emigranten een plezier te doen. In werkelijkheid zullen er weinig landgenooten te vinden zijn, die zich niet ergerden aan denjnhoud van bovenstaand te legram en nog minder zullen er zijn, die wenschen dat ons vaderland een prooi wordt van Stalin en tèn onder zal gaan in den bolsjewistischen chaos. Eén voordeel heeft het telegram van Gerbrandy in ieder geval en dat is dat wij in Nederland nu precies weten wat wij aan de Lon- densche emigranten hebben en dat zij, die er nog iets goeds van verwachtten, of meenden dat Gér- Door aanvallen met de boord- wapens van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op veerbooten werden 13 Nederlanders gedood. Elf an deren werden zwaar en 14 licht gewond. brandy en consorten voor ons op de bres staan, genezen zullen zijn. Wie in staat zijn tot het zenden van een dergelijk telegram, wie meenen dat wij kracht zullen putten uit het feit, dat het bols jewistische gevaar steeds drei gender wordt, wie zich niet ontzien zich erover te verheugen, dat Stalin de kans heeft gekregen in 26 jaren een militair apparaat op te bouwen dat dienen moet om Europa te vernietigen, die maakten zich tot medeplichtigen van de doodsvijanden van ons continent en hebben voor ons afgedaan. Prof. mr. Gerbrandy moge er anders over denken en geluk- wenschtelegrammen zenden zoo veel hij wil, de tijd is voorbij dat het Nederlandsche volk bereid was zijn belangen op te offeren terwille van een aantal lieden, die eerst ons land aan den rand van den afgrond brachten en hetnu wil len uitleveren aan het bolsjewisme. In deze ernstige men, waarin alles, wat voor ons waar-de heeft op het spel staat, dwingen wij ons de feiten te zien zooals ze zijn, bezinnen wij ons op onze historische taak in het wereldge beuren en aanvaarden wij de consequenties, die van onseischen dat wij mèt de andere Germaan- sche volkeren ons continent ver dedigen tegen zijn vijanden en ons gereed maken een nieuw Europa te helpen bouwen. dat zij hun reis niet konden ver volgen. Door storingsaanvsfllen van eenige vijandelijke vliegtuigen in het westelijke rijksgebied ontstond in den afgeloopen nacht slechts onbelangrijke schétde. Gisteren meldde het Duitsche weermachtsber icht „Op de Krim ondernamen de bolsjewisten verscheidene ver- geefsche aanvallen van hun brug genhoofd ten Noordoosten van - ---] Tijdens hun opleiding Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der m den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe- i(gen ten einde gekeurd te worden de Waffen-SB. of de a^torm Nederland. 'ein Jden? de keuringen worden er~f inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van G.F.L/H/P m familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen m Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SB.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S.S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en wordén gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan leder worden, di® na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleN ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 16.11.43, 9-12.00 uur: Goes, Hotel Central. 15-18.00 uur: Breda, Restau rant Modern, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 u.: Arnhem, Café Royal 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18. 19.11.43, l 5-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43, 9-12.00 uur: Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uurLeeuwar den. Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht, NV. -Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangsiager. Leusder- weg. Café D"ti Hout, Bezuidenhout- 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Kertsj uit en op onze stellingen bij Perekop. Aan het Dnjeprfront werden ten Zuidoosten van Cherson, ten Noordwesten van Krementsjoeg en aan weerszijden van Tsjer kassy vijandelijke aanvallen afge slagen en geringe plaatselijke pe netraties in den tegenaanval ver nauwd. In het gevechtsgebied ten Wes ten van Kief duurt de verbit terde worsteling voort. Zuidweste lijk van de stad stieten eigen strijdkrachten in de flank van den naar Sjitomir oprukkenden vijand en brachten hem gevoelige verliezen toe. In Sjitomir en ten Noorden van de stad wordt hevig gevochten. Terwijl ten Zuidwesten van Go mel en ten Noordwesten van Smo lensk nieuwe' hevige doorbraak- aanvallen van den vijand in zware, hier en daar nog tijdens de duisternis voortdurende gevech ten werden afgeslagen of opge vangen, wierpen eigen tegenaan vallen ten Noorden van Gomel den tijdelijk binengedrongen vij and op zijn uitgangsstellingen terug. Uit het gebied van Newel wordt levendige, van de andere front sectoren geringe plaatselijke ge vechtsactie gemeld. De sedert Aug. 1942 in het Oosten opereerende Stormgeschutafdeeling 667 onder bevel van kapitein Lettier heeft in het gebied ten Westen van Smolensk den lOOOsten pantser wagen stukgeschoten. In Zuid-Italië duren de gevech ten met het zwaartepunt aan weerszijden van den pas van Cassino voort. Ten Zuiden van Venafro ging een gisteren geno men hoogte weer verloren. Hevige Amerikaansche aanvallen ten Westen van Venafro mislukten. In het Noordwestelijke Balkan- gebied zijn in gevechten van ver scheidene wekqn communistische bendengroepen in het gebied ten Noordoosten van Fiume ingeslo ten en vernietigd. Zij verloren daarbij meer dan 3600 dood en en 4500 gevangenen. Bovendien wer den 45 stukken geschut, 522 ma chinegeweren en granaatwerpers en 4655 geweren buitgemaakt. 30 ravitailleeringskampen vielen in onze handen. Ook de maan vraagt uw me dewerking voor het doen slagen van de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm. Want dan kan hij op het „heerlijk avondje" ook schijnen voor die duizenden kin deren, wier ouders niet in staat zijn aan de verlangens van him kinderen te voldoen. Even een briefkaartje en het wordt gehaald-. Voor LeidenHooglandsche Kerkgracht 24. - 9 Voor Alphen: Hoóge Rijndijk A 209. h. Hazerswoude. Onze op Leros gelande troepen hebben tegen vrjj sterken vijan delijken tegenstand het Noorde lijke deel in hun bezit gebracht. In het Zuidelijke deel wordt nog gevochten. Een aanvalspoging van sterke formaties Amerikaansche bom menwerpers tegen het gebied van Noordwest-Duitschland mislukte tengevolge van den krachtigen jachtafweer volkomen. Door op verspreid liggende punten gewor. pen bommen werd in eenige plaat sen onbelangrijke schade aange richt. De luchtverdedigingsstrijd krachten, die aan den afweer dezer aanvallen deelnamen, ver nietigden 29 vijandelijke vliegtui gen. Vijf andere vijandelijke vlieg- itugen werden boven het bezette gebied in het Westen neerge schoten. In, den afgeloopen nacht lieten eenige Britsche stoorvlieg- tuigen enkelé bommen vallen in West- en Noord-Duitschland Verklaring van Menemendzjogloe Bij zijn aankomst te Adana heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Menemend zjogloe, aan een bijzonderen ver slaggever van- de „Coemhoerijet" verklaard, dat hij als steeds „ge ruststellende tijding" bracht. Ten aanzien van de geruchten vol gens welke Turkije aan de zijde van de Geallieerden in den oorlog zou gaaff of luchtbases ter be schikking zou stellen, verklaarde de minister uitdrukkelijk, dat deze geruchten eiken grondslag misten, (DJ4R.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1