Flinke kerels meiden zich nu voor de Waffen-SS en de Landstorm Nederland 84ste Jaargang Zaterdag 13 November 1943 No. 25652 BUITENLAND Duitschland produceert nieuwe wapens. ,Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." Musici voor den Landstorm Nederland. ONTNUCHTERING „Denkt U aan de speelgoed-inzameling van den Jeugdstorm?' GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: De moderne oorlog met zijn tot het uiterste doorgevoerde mecha nisatie, vereischt een voortduren de- perfectioneering en vernieu-' wing der wapens. Ook Duitsch land is in den loop der jaren reeds verscheidene malen met nieuwe wapens op het oorlogstooneel ver schenen, als daar zijn de nevel werper, het a-symmetrische vlieg tuig e.a. Toen Duitschland den oorlog begon, ontleende het zijn militaire kracht voor een groot deel aan het feit, dat het ov#r wapens beschikte, die uiterst mo dern waren, en dit was, hoe ab normaal het ook moge klinken, wederom een gevolg van de ont wapening. Immers hierdoor was het land gedwongen een weer macht van den grond af op te bouwen, waarbij uiteraard van de nieuwste vindingen en ervaringen gebruik werd gemaakt. De situa tie veranderde met de intrede van de V. S. in den oorlog in zooverre, dat dit land op dat tijdstip een grooten voorsprong had. Het had gebruik kunnen maken van de er varingen der voorafgaande oor logsjaren fen rustig een moderne strijdmacht kunnen opbouwen. Intusschen heeft men ook hier in Duitschland niet stilgezeten en zelfs is men, om in den bewape ningswedloop aan de spits te ko men niet teruggeschrokken voor drastische maatregelen, ook wan neer deze een tijdelijke daling der produotie ten gevolge hadden. Zoo heeft men na de groote successen in het begin van het jaar een da ling van de activiteit der duik- booten kunnen waarnemen, die in verband kan worden gebracht met de noodzakelijkheid, dit wapen, mede met het oog op de afweer- maatregelen van den tegenstan der, te perfectionneeren. Wanneer men voorts de activi- Het SS-Ersatzkommando deelt mede: voor de mili taire kapel van den Land storm Nederland worden musici gevraagd. Ook ama teurs kunnen zich melden. Voor een muzikale oplei ding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schrifte lijke aanmelding bij het SS-Ersafzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. teit van het Duitsche luchtwapen vergelijkt met die van de eerste oorlogsjaren, dan kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat deze den laatstentijd aanzien lijk geringer is. Dit kan verschil lende oorzaken hebben, doch een der belangrijkste is waarschijnlijk wel, dat, naar uit verschillende uitlatingen van Duitsche zijde reeds gebleken is, het Duitsche luchtwapen op het oogenblik een vernieuwingsproces doormaakt. Naar men hier en daar in kringen, die met de wapenproductie in nauwe relatie staan kan verne men, zou men zelfs bij den serie- bouw van vliegtuigen tot geheel nieuwe types zijn overgegaan, een stap, die uiteraard een tijd lang belemmerend op de productie werkt en die dan ook alleen past in een systeem van oorlogvoering, dat op een langdurigen strijd is ingericht. Omtrent de nieuwe vliegtuigtypen hult men zich hier natuurlijk in stilzwijgen. De lucht aanvallen op Londen van den laatsten tijd schijnen met zulk een nieuw vliegtuig te worden uit gevoerd en de Engelsche pers spreekt van een buitengewoon snel toestel naar men hier hoort het «nelste ter wereld dat slechts vijftien minuten noodig heeft om' van de Engelsche kust heen en terug naar Londen te vliegen en zich pijlsnel uit de stratosfeer als een Stuka op het doel stort. Tot dusver is het nog niet gelukt, zulk een toestel neer te schieten. De vluchten met dit toestel schijnen vooralsnog echter als proefnemin gen te moeten worden beschouwd. A /^"ShurchILL heeft een f l redevoering gehouden op v—het jaarlijksche banket van den Lord-Mayor in Mansion- House, waarvan de inhoud een diepe teleurstelling en een groote ontnuchtering, in en buiten Enge land, tot gevolg had. Het was toch immers zoo, dat de bevolking in de U.S.A. en in Engeland de laatste maanden in een soort overwinningsroes' leefde en dat men algemeen verwacht had, dat het einde van den oor log, die natuurlijk tevens de over winning voor de geallieerden zou brengen, nog slechts een kwestie van enkele weken zou zijn. In hoofdzaak was de geallieerde propaganda hier de oorzaak van. Men kan vaststellen dat de Anglo- Amerikanen zelf het slachtoffer geworden zijn van een propa ganda, die uit den aard der zaak erop gericht was de Duitsche bur gerbevolking te ontmoedigen en den Duitschen soldaat te intimi- deeren, maar die in werkelijkheid tot gevolg had, dat de bevolking van de geallieerde landen zelf verstrikt raakte in de propaganda- leugens, terwijl zij, waarvoor deze' leugens bestemd waren, er im muun voor bleken te zijn. Wanneer wij de redevoeringen van Adolf Hitler en die van Chur chill met elkander vergelijken, dan staat vast dat het Duitsche volk in de rede van den Führer de be vestiging vond van zijn verwach tingen over den strijd en de hui dige militaire en politieke situatie, terwijl het niet anders kon of de woorden van Churchill brachten niets dan teleurstelling. i^janneer Churchill het een dwaasheid noemt, wanneer men in Engeland of Amerika op een spoedige ineenstorting van Duitsch land zou rekenen en hij er zijn lsndgenooten op voorbereidt dat de veldtocht in 1944 zeer hard zal zijn, en vele offers zal eischen, dan geeft hij hiermede toe dat de bombardementen op de Duit sche burgerbevolking, het ver raad van Victor Emanuel en de gebeurtenissen aan het Oostfront niet dien invloed op Duitschland hebben gehad, als de vijandelijke propaganda de wereld gaarne had doen gelooven. En hoe staat het nu met de be wering, dat het dreigen met ver geldingsacties slechts bluf was, omdat Duitschland blijkbaar niet in staat is deze acties door te voeren? Churchill zelf is er zoo vast van" overtuigd dat de dag zal komen, waarop Hitier het bevel tot het ten uitvoer leggen van de vergeldingsacties zal geven, dat hij het Engelsche volk erop voor bereidde dat de mogelijkheid van een nieuwen vorm van een aanval op het Britsche eiland niet uit gesloten is. Inderdaad, Churchill had weinig goeds te vertellen en zijn poging om de uitwerking van zijn woorden af te zwakken door te praten over plannen, die ge maakt moeten worden om te voor komen dat op de overwinning een verwarring en chaos zal ontstaan en zijn belofte ervoor te zullen zorgen, dat na den oorlog alle menschen eten, werk en onderdak zullen krijgen, kan als mislukt worden beschouwd. De ontnuch tering was te groot om met belof ten over wat zal geschieden na een overwinning, die nog lang niet zeker is, te worden wegge vaagd. Neen, de redevoering, die Chur chill hield, was allesbehalve een hart onder den riem voor het En gelsche volk, dat inplaats van zich gereed te kunnen maken de vruch ten te gaan plukken van de offers, gebracht door de bondgenooten en het verraad van den Italiaan- schen koning, nu uit den mond van Churchill moet hooren, dat Duitschland nog over vele hon derden divisies beschikt, dat de Duitsche soldaten in den strijd beproefd zijn en dat men reke ning moet houden met de wissel valligheden van de groote veld slagen, die de geallieerden nog voor den "boeg hebben. Na de redevoering van Adolf Hitler, na de tegenslagen, die de geallieerde legers in Italië onder vinden, na de verschrikkelijke verliezen die de Amerikaansche vloot bij Bougainville moest incas- seeren, zijn 'de vooruitzichten voor de naaste toekomst en voor het jaar 1944 voor de vijanden van Europa verre van rooskleurig. Behalve op het gebied van den vliegtuigbouw is men ook op an dere gebieden volgens ingewijden tot ingrijpende productiewijzigin- gen overgegaan; vooral op het ge bied van de artillerie. Zoo is on langs aan het oostelijke front de „brombeer" verschenen, een hou- witzer; die zich op eigen kracht voortbeweegt en waarvan de pant sering hem volgens deskundigen vrijwel onkwetsbaar maakt voor het vijandelijke geschut. Ook op het gebied van de ballistiek streeft men voortdurend naar verbeterin gen en hier heeft men reeds groote resultaten verkregen, wat reikwijdte, doorslagkracht en bri- santwerking der projectielen be treft. By onza Vrijwilligers. - Korte bespreking voor den ^anval^p Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SB.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S.S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan leder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 15.11.43, 9-14.00 uur: Rotterdam, Deutsche Obërschule, Wester laan 2. 16.11.43, 9-12.00 uur; Goes, Hotel Central. 15-18.00 uur: Breda, Restau rant Modern, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43„ 9-12.00 uur: Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 u.: Arnhem, Café Royal 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18. 19.11.43, 1 5-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43, 9-12.00 uur: Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uurLeeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht, NV. -Huis, Oudegracht 245. 24.lt.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. Café Den Hout, Bezuidenhout- 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Het Engelsche vlootkommando Naar Reuter meldt, is officieel medegedeeld, dat admiraal Sir John Cronyn Tovey is benoemd tot admiraal der vloot als opvol ger van Sir Dudley Pound, die onlangs is overleden. (D.N.B.). De Italiaansche koningskroon In politieke Italiaansche kringen te Napels wordt een nieuwe for mule, waardoor zou gepoogd wor den de politieke crisis in Italië op te lossen en die aan Victor Emanuel en prins Umberto werd voorgelegd, druk besproken. Volgens dit voorstel zou de prin ses van Piemont en niet maar schalk Badoglio na den troons afstand van den koning en zijn zoon aan het hoofd worden ge steld van een regentschap. De prins van Napels, kleinzoon van den koning, zou tot koning van Italië worden gekroond. (Ofi). Parlementsverkiezingen in Fin land De grondwetscommissie heeft het voorstel der Finsche re geering om de rijksdagverkiezin gen, die in 1944 hadden moeten worden gehouden, uit te stellen tot 1945, goedgekeurd. (D.N.B.) De onlusten in Libanon In officieele Londensche kringen stelt men vast, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat het optreden der Gaullisten in Libanon is geschied buiten weten van de Engelschen. De Britsche regeering, zoo ver volgt het bericht, kan de wanorde in dit gebied niet toelaten. De Britsche gezant in Algiers heeft opdracht ontvangen de aangele genheid bij het Fransche dissiden tencomité aanhangig te maken. Naar de Engelsche nieuwsdienst verder meldt, heeft koning Faroek van Egypte zich persoonlijk ge mengd in het Libaneesche con flict, door een protest te doen toe komen aan generaal de Gaulle. Naar Reuter uit Algiers meldt, heeft generaal de Gaulle ver klaard, dat generaal Catroux op het punt staat naar Libanon te vertrekken. Hij zal alle maatrege len nemen, die voor den toestand aldaar noodzakelijk zijn. (D.N.B.). Duitsche troepen op Leros ge land Na doeltreffende aanval len van sterke formaties van de Duitsche luchtmacht op de ver sterkingen op het eiland Leros en na succesvolle bomaanvallen op lichte vlootstrijdkrachten in het zeegebied van het eiland zijn, naar het D.N.B. verneemt, op 12 No vember om 5.45 uur Duitsche troe pen zonder tegenstand van vijan delijke vloot- en luchtstrijdkrach- Winkel leeggestolen Terwijl de bewoners even afwezig waren, hebben inbrekers in de avond uren van Donderdag het klee- dingmagazijn van den heer G. v. W. aan de Stationsstraat te Hil versum bezocht. Met behulp van een valschen sleutel zijn zij het pand binnengedrongen, waarna de winkelinventaris vrijwel geheel werd gestolen. Een drietal kost bare bontmantels, vele costumes, overjassen, overhemden e.d. wer den door de inbrekers tot buit verklaard. De waarde van het ge- stolene bedraagt vele duizenden guldens. De bestolene was niet verzekerd. Een half millioen frs. gestolen te Namen Twee bedienden van het Casino van Namen, die de som van 555.000 frs. bij zich droe gen, zijn door vier met revolvers gewapende kerels overvallen. Na dat de vier bandieten zich meester hoxiden gemaakt van de som, vluchtten zij in de richting van de Citadel, waar een vijfde handlan ger post had gevat aan het stuur van een gestolen ambulance-auto. Eenigen tijd later werd de am bulancewagen teruggevonden. De politie, die onmiddellijk van het geval op de hoogte was gebracht, slaagde er in twee van de ban dieten in de stad aan te houden. van heden- en morgen avond 16.45 uur tot morgen- en Maan dagochtend 7.45 uur 13 Nov.: maan onder te 9.04 uur; op te 18.15 uur. 14 Nov.: maan onder te 10.10 uur; op te 18.55 uur. ten op Leros geland. Het door de Britten en aan Badoglio onder- hoorige soldaten bezette eiland biedt den vijand goede verdedi gingsmogelijkheden. Desondanks zijn de Duitsche troepen erin ge slaagd voet aan land te zetten en hun landingshoofden Uit te brei den. Op het oogenblik leveren de Duitsche gevechtsgroepen harde, doch succesvolle gevechten met de vijandelijke bezetting op het eiland. Roatta Naar de Britsche be richtendienst uit Algiers meldt, is generaal Roatta ontheven van zijn functie van chef van den gene- ralen staf van Badoglio's leger. (D.N.B.X,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1