FAMA komt in fleur en smaai^e koffie KOFFIE-SURROGAAT BUITENLAND De strijd aan het Oostelijke front. VERDUISTEREN: -aawaa Wij maken. U er op attent, dat bon &94 na 13 November niet meer geldig is! van mijn vriend als een vermake lijk schouwspel te kunnen vieren. En toch werd het bijna onmogelijk lijkende in enkele weken mogelijk gemaakt. Uit een bijna onafwend bare catestrofe kwam letterlijk in één slag een reeks van de roem rijkste handelingen voort, die leid den tot een volledig herstel van onze positie, ja, in menig opzicht tot een verbetering. Als deze oorlog eens geëindigd zal zijn, dan zullen derhalve de grootste lauweren meer moeten worden toegeschreven aan ons ge loof en onze volharding dan aan de incidenteele daadkracht en af- r zonderlijke acties. Daarentegen zal en moet ook elke propaganda on zer vijanden falen. Evenals in den wereldoorlog hopen zij niet zoo zeer op de overwinning der wape nen, als wel op de uitwerking van hun frazen, hun dreigementen en hun bluf. Eerst geloofden zij aan de dreigementen met den tijd, den honger, den winter enzoovoort. Daarna geloofden zij, dat de bom- terreur alleen al voldoende zou ziin om het Duitsche volk in het binnenland murw te maken. Maar, terwijl in den eersten wereldoorlog het Duitsche volk in het binnen land, bijna zonder vijandelijken invloed, ineenstortte, zal het thans ook onder den zwaarsten druk de kracht van zijn weerstand nooit verliezen. Er zijn te veel offers gebracht dan dat iemand het recht zou hebben, zich te onttrekken aan deze offers voor de toekomst. VIJANDELIJKE BLUF. De Führer wees er op, dat de tegenstanders van het Duitsche rijk gelooven het Duitsche volk thans in de eerste plaats door bluf en propaganda murw te kunnen maken, door te doen als of zij de overwinning reeds be haald hadden. Als het niet zoo ernstig was, zou men menigmaal .Kompas lezen, marcheeren, veldspel enz., alle* leer je In de weersport- kampen van de Germaansche jeugd. Bij sport en spel leeren de jongens van alle Germaansche landen elkaar kennen en respecteeren. Wil je hier bok bij zijn? Meld je dan snel aa.il boor den «normen toeloop wordt nog eens gelegenheid tot keuring geboden. Xlle Jongens van 16 18 jaar kunnen glch op Woensdag 10 November van 9 12 uur in den Dierentuin te Den Haag hiervoor melden. Het reisgeld Wordt terugbetaald op de plaats van jceuring. Kosten zijn er niet aan ver bonden. Patroons en scholen zijn verplicht vrij te geven Margrit Heyer/Stapf/Pax m om dit optreden kunnen lachen. Op hetzelfde oogenblik, dat zij zich van de eene conferentie naar de andere haasten, om hun ver schillende oneenigheden bij te leggen, doen zij alsof zij reeds overwinnaars waren. Zij roepen commissies bijeen voor de „orga nisatie der wereld na de over winning". Het zou veel doelmati ger zijn, als zij zich bezighielden met de organisatie van hun eigen wereld. Zij roepen commissies bijeen, die er voor moeten zorgen dat de wereld na den oorlog van levensmiddelen wordt voorzien. Het zou beter zijn, als zij thans hun eigen volken van levensmid delen zouden voorzien, die door den hongerdood bedreigd worden. Het is een echte Britsch-Jood- sche brutaliteit, als zij doen alsof zij in staat waren, de wereldpro blemen op te lossen, terwijl zij hun eigen problemen niet heb ben kunnen meester worden en den oorlog noodig hadden om zich te onttrekken aan het af leggen van een verantwoording, waartoe zij wegens hun falen door hun eigen volken zouden zjjn gedwongen. Een land als Amerika bijvoorbeeld telde der tien millioen werkloozen en de leiding van het land, die het met dat probleem niet kon klaarspe len, doet het thans voorkomen alsof zij in staat was het werk- loozen-probleem der geheele we- reid op te lossen. Het is waar, een kapitalistische uitplundering kunnen zij weer organiseeren. Dat echter bij deze uitplundering hun eigen volken ten gronde gaan, interesseert hen weinig. Hun pro- pagandamaatregelen volgen den weg, dien wij nog van den wereld oorlog kennen. Zij probeerden eerst, door een vloed van papier bij het Duitsche volk en nog meer bij de volken onzer bond- genooten den indruk te wekken, alsof niet alleen de oorlog reeds door hen gewonnen was, maar ook bij de volken breede kringen naar een dergelijke ontwikkeling zouden verlangen. MISDADIGERS WORDEN OPGERUIMD. Ik weet niet qf er onder het Duitsche volk menschen zijn, die werkelijk van een overwinning der geallieerden iets verwachten. Ieder, die met het volk verbon den is, weet precies, wat de over winning onzer vijanden zou betee- kenen. Er zijn in Duitschland ook geen lagen, die op die overwin ning hopen. Er zijn hoogstens enkele mis dadigers, die misschien meenen daardoor hun eigen lot te verbe teren. Maar in dit opzicht behoeft men niet te twijfelen en zichzelf te misleiden, met deze misdadi gers rekenen wy af. Wat in het jaar 1918 gebeurde, zal zich in Duitschland niet herhalen. Als aan het front tienduizenden van de beste menschen, van onze ge liefdste volksgenooten vallen, zullen wij er niet voor terug schrikken, in het binnenland eenige misdadigers ter dood te brengen. In den eersten wereldoorlog was het offer der soldaten iets dat vanzelf sprak. Maar even natuur lijk waren de rijke, geldverdienen- de zwendelaars, de oorlogswinst maker, de deserteur of degene, die het volk ondermijnde en daar voor door het buitenland betaald werd. Deze elementen werden toen ontzien, terwijl de dappere soldaat zijn leven moest offeren. Dat is thans echter anders ge worden. DE BOMOORLOG. Een ander middel, waarop onze vijanden rekenen, is de bomoorlog. Wat het Duitsche vaderland hier heeft te doorstaan, is ons allen bekend. En wat ik persoonlijk daarbij gevoel, kunt ge u voor stellen. Toen deze oorlog begon, heeft de Amerikaansche president zich op huichelachtige wijze tot mij gewend met het verzoek, geen bomoorlog te voeren. Wij hebben dat ook niet gedaan. Maar dit verzoek werd slechts gedaan met het doel onzen vijanden den tijd te verschaffen, om van hun kant 'ezen oorlog voor te bereiden en te zijner tijd te ontketenen. Twee dingen zou ik hierover wil len zeggen: wat my smart ver oorzaakt, zijn uitsluitend de slachtoffers in het vaderland, vooral de slachtoffers onder de vrouwen en kinderen. Wat mij pijn doet, is dat deze menschen hun have en goed verliezen. Daar entegen is de schade aan onze in dustrie veel minder belangrijk. Zij verhindert niet in het geringst de Mussert tijdens zijn rede in de groote zaal van het fivoli-theater te Utrecht op de belangrijkste bijeenkomst der gecombineerde vergaderingen, welke door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. en N.S.B. in het kader van den «Dag der Solidariteit in alle deelen van ons land werden gehouden. Hier spraken de Rijkscommissaris. Rijksminister dr Seyss inguart en do Leider Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf/Pax m voortdurende stijging onzer be wapeningsprestaties. En hiervan kan men overtuigd zijn: onze steden bouwen wij weer op, schooner dan ooit tevoren en wel in den kortst mogelijken tijd. Als een volk in staat is om een oorlog tegen een geheele wereld te voeren, in een jaar zes of acht of tien millioen kubieken meter be ton in vestingen te verwerken en duizenden wapenbedrijven uit den grond te stampen, dan zal het zulk een volk ook mogelijk zijn, twee of drie millioen woningen te bouwen. De Amerikanen en Engel- schen maken op het oogenblik plannen voor den wederopbouw van de wereld. Ik maak op het oogenblik plannen voor den weder opbouw van Duitschland. Er zal echter één verschil zijn: terwijl de wederopbouw van de wereld door de Amerikanen en Engelschen niet zal plaats hebben, zal de weder opbouw van Duitschland door het nationaal-socialisme nauwkeurig en volgens de plannen worden uit gevoerd. Dan worden onze massa- organisaties, te beginnen met de O.T. tot aan den arbeidsdienst met inbegrip van het geheele overige Duitsche economische leven ge bruikt plus de oorlogsmisdadigers. Zij zullen daar voor het eerst in hun leven nuttig werk verrichten. Dat is het eerste wat ik hierover zeggen moet. en het tweede: de heeren mogen het gelooven of niet. maar het uur der vergel ding zal komen. Ook wanneer wy op het oogenblik Amerika niet kunnen bereiken, dan ligt toch God zij dank een staat tastbaar dichtbij en daarmede zullen wij ons bezighouden. En dan wil ik in de derde plaats hier nog iets aan toevoegen: de meening van onze vijanden, dat zij door hun luchtterreur de inten siviteit van den Duitschen oor- logswil kunnen verminderen be rust op een drogreden. Diegene namelijk. die nu eenmaal zijn be zittingen verloren heeft kan maar één wensch hebben: dat deze oor log nooit verloren wordt, want alleen de overwinning kan hem weer eens in het bezit van zijn goed stellen. Zoo vormen de hon derdduizenden. die door de bom men alles verloren hebben, de avantgarde van de wraak. TIJD IS BONDGENOOT. En nog iets anders, waarmede onze vijanden thans niet zoo dik wijls meer als vroeger, maar toch nog steeds, opereeren. Dat is het parool, de tijd werkt voor hen. Het spijt mij zeer, dat ik onzen arbeid in vredestijd niet heb kun nen voortzetten. Maar daar dit nu eenmaal niet mogelijk is, zul len wij nooit te vroeg den strijd eindigen, doch den tijd als onzen bondgenoot beschouwen. Deze oorlog kan duren zoo lang hij wil. Duitschland zal nooit ca- pituleeren. Wij zullen nooit de fout van 1918 herhalen, nl. om kwart voor twaalf de wapens neer te leggen. Hiervan kan men zeker zijn: diegene, die de wa pens als allerlaatste neerlegt, zal Duitschland zijn, en wel vijf mi nuten over twaalf. Zij mogen hopen ons door zware bloedoffers klein te krij gen. Alleen dezen keer is het met deze bloedoffers zoo gesteld, dat op elk Dultsch bloedoffer 2, 3 en 4 slachtoffers van onzen vijand komen. Hoe zwaar deze offers ook voor ons zijn, zij kunnen ons toch alleen nog sterker verplichten. Het zal niet tevergeefsch zijn, wat wij aan offers brengen. Uit deze offers moet voor ons volk een voordeel groeier en niet alleen voor ons volk, doch tenslotte ook voor geheel Europa. En dan tenslotte nog één ding: ik lees iedere week minstens drie- of viermaal, dat ik een zenuwinstorting gekregen heb. Ge kunt er van overtuigd zijn: alles is mogelijk, maar dat ik mijn zenuwen verlies, is totaal uitgesloten. In dit verband karakteriseerde de Führer ook de belachelijkheid van de geruchten over oneenig heden tusschen hem en zijn vriend Göring, tusschen weer macht en partij, tusschen hem en zijn generaals. Zonneschijn kan iedereen ver dragen, maar wanneer het on weert en stormt dan pas komen de harde karakters naar voren en dan ziet men ook den zwak keling. Wanneer het eens moei lijk wordt, dan blijkt pas wie werkelijk een kerel is en wie in dergelijke uren zijn zenuwen niet verliest, doch hardnekkig en standvastig blijft en nooit aan een capitulatie denkt. DANK AAN DE VOORZIENIGHEID. Tenslotte wil ik ook dengenen, die mij steeds over religie spre ken, iets zeggen: ook ik ben reli gieus, en wel in mijn diepste in nerlijk religieus. En ik geloof, dat de Voorzienigheid de menschen weegt, en dat degene die de proef der Voorzienigheid niet kan door staan, maar daaronder bezwijkt, door de Voorzienigheid ook niet voor grootere dingen bestemd is. Het is een uit de natuur voort vloeiende noodzakelijkheid, dat bij de selectie slechts de sterke ren overblijven. Het Duitsche volk, zooals ik het in de massa zijner vormen heb leeren kennen, is Gode zij dank sterk en kern gezond. Wat al successen heeft de Voorzienigheid ons niet gege ven, wat voor grootsche overwin ningen heeft Zij ons niet doen behalen. Hoe hebben wij in en kele jaren een bijna wanhopigen toestand van ons land en ons rijk volkomen veranderd. Hoe heeft ons de Voorzienigheid ook bijna hopelooze situaties, zooals de Ita- liaansche ineenstorting, meester doen worden. En zouden wij dan zoo erbarmelijk zijn om aan deze Voorzienigheid te versagen of te vertwijfelen? In dankbaarheid buig ik mij voor den Almachtige, dat Hij ons zoo gezegend heeft en ons geen zwaardere beproevingen, den strijd op Duitschen bodem, ge zonden heeft, maar dat wjj er in geslaagd zijn, tegen een wereld van'overmacht dezen strjjd met succes tot ver buiten de grenzen van het rijk te voeren. Ik ben er trotsch op, aldus ver volgde Hitier, de Führer van dit volk te zijn, niet alleen in ge lukkige dagen, maar ook in moei lijke. Het verheugt mij, dat ik in dergelijke dagen het volk van mijzelf uit kracht en vertrouwen kan geven en kan zeggen „Duitsch volk, wees volkomen ge rust. Wat er ook mag komen, wij zullen het meester worden. Aan het einde staat de overwinning". De Führer herinnerde de party De ANP-correspondent te Ber lijn meldt: Uit de officieele Duitsche front- berichten biykt de sedert eenige dagen toegenomen felheid der ge.- vechten in het gebied van Kief, waar de met een groote meerder heid ondernomen aanvallen der sovjet-russen, die vooral ten Noorden der stad de Duitsche troepen met overvleugeling be dreigden, de Duitsche legerleiding hebben genoopt, haar strijdkrach ten uit Kief terug te rrekkcn, nadat eerst alle belangrijke ob jecten der stad waren vernield. Van de uiterst hevige gevech ten, die thans reeds wekenlang den geheelen Zuidelijken vleugel van het front in het middelpunt der belangstelling doen staan, stellen die in het gebied van Kief alle andere in de schaduw. Het is aan te nemen, dat van Duit sche zijde het besluit Kief te ont ruimen, noode is genomen, daar het verschaffen van winterkwar tieren aan de troepen door het verlies van de stad aanzienlijk bemoeilijkt is. De bolsjewisten beschikken thans ook bij Kief over een bruggenhoofd aan deze zijde van den Dnjepr, dat groot genoeg is voor het ondernemen van aanvallen met een operatief doel. Het is waarschijnlijk, dat zij niet alleen zullen trachten, ver der naar het Westen op te ruk- g ken, waartoe het terrein in ver band met het ontbreken van na- tuurlijke hindernissen gunstig is, doch tevens pogingen zullen on- dernemen door een opmarsch naar het Zuiden door te dringen tot in den rug van de Duitsche strijdkrachten in den grooten saillant van den Dnjepr en deze 1 zoo mogelijk af te snijden. Dit hebben zü reeds eenmaal op klei nere schaal gepoogd van het ge- bied ten Zuidoosten van Kre- mentsjoeg uit. zy wisten een gevaarlijke situatie voor de Duitschers te scheppen en zelfs de stad Kriwoi Rog binnen te dringen, doch eind October wisten de ijlings in den strijd geworpen Duitsche reserves m den sovjet-opmarsch tot staan te brengen en de operatieve plan nen van den tegenstander te ver ijdelen. Zelfs konden de Duit schers met succes tot tegenaan vallen overgaan. Zoo is op het oogenbik ten Zuiden van Nikopol nog een Duitsche tegenaanval aan den gang. Te Berlijn is men vol vertrou wen, dat men ook ditmaal het gevaar dat de Duitsche strijd krachten in de bocht van den Dnjepr bedreigt, een gevaar, dat nog vergroot wordt door de Sov- jet-Russische pogingen, den be- nedenloop van den Dnjepr over b te steken, zal kunnen afwenden, h Groote zeestrijd bij Bougain- ville Een Japansch commu- niqué luidt: Het marineluchtwa- 1 pen heeft sedert den ochtend van hedenavond 17 uur tot morgenochtend 17.45 uur De maan ging heden onder te 4.02 uur en kwam op te 16.26 uur. a en de nationaal-socialistische lei- ding aan haar taak. de eerste draagster van het geloof der na tie te zyn. „Ik ben", aldus besloot hy, „slechts voor enkele uren hier gekomen, om tot u, myn oude aanhangers, te spreken, en mor gen ga ik reeds weer terug en neem een schoone herinnering aan mijn oude strydmakkers en onze strijdperiode mede. Ook gij moet van hier gaan met het fa natieke vertrouwen en het fana tieke geloof, dat er absoluut niets anders mogelyk is dan onze over winning. Daarvoor stryden wy, daarvoor zijn velen gevallen, daarvoor zullen nog anderen het- zefde offer brengen. Daarvoor leven generaties, en niet alleen nu, maar ook in de toekomst. Het bloed, dat wy thans offeren, zal eens rykelyk aan ons volk ver- t- golden worden. Wy herinneren H ons aldus al onze kameraden, die als nationaal-socialistische stry- J ders voorgegaan zijn op een weg, die slechts de weg van de groot heid van ons vaderland, van de grootheid van ons Duitsche volk kan zijn." q

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2