2ware afweerstrijd in het Oosten Kiew ontruimd. Duikbootsucces behaald. 13 schepen met troepen vernietigd. BINNENLAND Maatregelen op loterijgebied. „Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." AGENDA 't Heerlijk avondje is gekomen. GEMENGD NIEUWS Burg. Stand van Lélden Duitsche Weermachtberichten. Zaterdag deelde het Duitsche pperbevel mede: Op de Krim werden aanvallen er sovjets van uit hun landings- oofden aan weerskanten van ertsj en op de landengte van 'erekop in verbitterde gevechten oor Duitsch-Roemeensche troe len bloedig afgeslagen. an den benedenloop van den 'njepr werden verscheidene vij- ndelijke aanvallen op de brug- enhoofden Cherson en Nikopol fgeslagen. In de groote bocht van den Jnjepr behaalde de vijand bij 'erscheidene vrij sterke aanvallen lechts eenige plaatselijke pefte- raties, die afgegrendeld of in egenaanvallen gezuiverd werden, en eigen tegenaanval ten Zuiden an Dnjepropetrowsk won on- ianks' verbitterden vijandelijken egenstand terrein. Tusschen Krementsjoeg en Kiew rerdreven onze troepen de sovjets yan eenige eilanden in den Dnjepr n sloegen herhaalde vijandelijke aanvallen in de lus van den Dnjepr ten Zuidoosten van Kiew af. In deze gevechten vernietigde de SS-pantsergrenadier-divisie Das Reich sinds het begin van dit aar den 2000en vijandelijken pantserwagen. Ten Noorden van Kiew wierpen de sovjets versch aangevoerde superieure troepen in ien strijd. Om een dreigende door braak te verijdelen, werden onze taai en verbeten strijdende troe pen op meer Westelijk gelegen stellingen teruggenomen. Daarbij werden onze troepen teruggeno men uit de reeds sinds weken in de gevechtslinie liggende deelen der stad, In het strijdgebied van Welikije Loeki werden sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden en Westen van Newel met doeltreffende on dersteuning van de luchtmacht af geslagen. In de onoverzichtelijke bosch- en moerasstreek ten Zuid westen van Newel zijn gevechten met doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroepen aan den gang. Van de rest van het Oostelijke front worden nog slechts ver- geefsche plaatselijke aanvallen der sovjets ten Zuiden van het Ladogameer gemeld. Van 3 tot 5 November heeft de luchtmacht aan het Oostelijke front vernietigd 140 sovjetvlieg- 'cuigen. 6 .eigen vliegtuigen wor den vermist. In de zware gevechten ten Zuid- Oosten van Krementsjoeg heeft de Riinsch-Westfaalsche 160e divisie infanterie onder bevel van luite nant-generaal Forst in voortref felijke houding alle doorbraak pogingen van den vijand verhin derd en bijzondere afweerresul- taten behaald. In Zuid-Italië hemen de zware gevechten aan de Volturno voort durend in hevigheid toe. Bij hun aanvallen on onze heuvelstellingen lijden de Britten en Amerikanen voortdurend zware bloedige ver liezen. Een vooruitgeschoven, tij delijk door den viiand ingesloten gevechtsgroep wist in den loop van den nacht den omsingelings- ring te verbreken en zich al vech tend een weg terug te banen naar onze hoofdstrijdmacht. Ten Zui den van Istonio viel de vijand ook gisteren weer -met sterke strijd krachten zonder succes aan. Een sterke formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen viel des nachts scheepsdoelen en uitladin gen van den vijand in de haven, van Napels aan. Volgens voorloo- pige berichten werden een koop vaardijschip tot zinken gebracht enjiegen andere schepen zwaar getroffen. Vijandelijke vliegers vielen gis teravond de Vaticaanstad te Rome aan. Bomtreffers veroorzaakten verwoestingen in de wereldberoem de mozaïekwerkplaats alsmede schade aan het paleis van den gouverneur. Vijandelijke formaties vliegtui gen drongen in de middaguren van 5 November West-Duitschland binnen en wierpen brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen, waardoor vooral in Es sen., Gelsenkirchen en Munster verliezen onder de bevolking en eenige schade werden aangericht. Volgens voorloopige berichten wer den 19 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht ondernam een gering aan tal Britsche bombardementsvlieg tuigen storingsaanvallen op het Westelijke en Noordelijke Rijks gebied. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 November opnieuw doelen aangevallen in het gebied van Londen. Motortorpedobooten vielen in den nacht van 4 op 5 November opnieuw het konvooiverkeer aan de Engelsche Oostkust aan en tor pedeerden drie schepen met een gezamenlijken inhoud van 9000 brt. Het zinken van deze schepen kon als geVolg van den terstond beginnenden sterken afweer niet worden waargenomen, doch is waarschijnliik te achten. In het Noordelijke en centrale deel van den Atlantischen Oceaan brachten Duitsche duikbooten in den strijd tegen vijandelijke kon vooien tot zinken vier torpedo jagers, een korvet en vijf schepen, met een gezamenlijken inhoud van 29.500 brt. Een ander schip en een bewakingsvaartuig werden getor pedeerd. En Zondag: Op de Krim .wisselden gisteren krachtige vijandelijke aanvallen, af met eigen tegenaanvallen. Het kwam tot harde gevechten, waarbij de vijand zware verlie zen leed. In de Straat van Kertsj brachten bewakingsvaartuigen der marine vier geheel bezette vijandelijke landingsbooten en een torpedomotorboot tot zinken. Een vijandelijke lichter met 15 stukken geschut werd buitge maakt. In de groote bocht van den Dnjepr, alsmede aan de rest van het Dnjepr-front, heerscht over het algemeen slechts geringe ge vechtsbedrijvigheid, afgezien va* verscheidene geslaagde eigen aan vallen. Ten Zuiden van Nikopol slaagde een eigen gevechtsgroep er in, bij verrassing de vijande lijke stellingen binnen te dringen, 40 stukken geschut buit te maken en gevangenen te maken. In hét gevechtsgebied van Kiew kwam het tot verbitterde gevech ten met steeds weer stormloo- pende vijandelijke aanvalsgolven. Verscheidene hevige aanvallen H werden met aanzienlijke verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Ten Zuidwesten van de stad zijn gevechten met vijandelijke pant serstrijdkrachten gaande. De luchtmacht mengde zich met sterke formaties met succes in de gevechten op den beganen grond en schoot hier en boven andere gevechtsgebieden gisteren 91 sov- jetviieg'.uigen neer. In het penetratiegebied ten Zuidwesten van Welikije Loeki hadden eigen tegenaanvallen ten Zuiden van Newel een succesrijk verloop. Westelijk van de stad behaalden onze troepen tegen den sterken, door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunden vijand een nieuw afweersucces. EXTRA BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „De Duitsche luchtmacht heeft opnieuw een zwaren slag toegebracht aan vijan delijke troepen- en ra vital!- leeringstransporten in het Westelijke deel van de Mid- dellandsche Zee. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in stoutmoedige scheer- vlucht voor de Noord-Afri- kaansche kust een uit 22 vol geladen troepentransport- schepen bestaand, door acht torpedojagers beschermd convooi aangevallen. Talrijke bommen en torpedo's trof fen 13 groote passagierssche pen met een gezamenlijken inhoud van 140.000 brt., als mede twee torpedojagers ver nietigend. Reeds bij het vertrek wer den verscheidene der ge- troffèn transportschepen in brandenden en zinkenden toestand waargenomen. Met de vernietigde schepen von den vele duizenden jonge Amerikaansche en Britsche recruten hun graf in de golven." De herhaaldelijk aanvallende bolsjewisten werden op hun uit gangsstellingen teruggeworpen, waarbij 51 pantserwagens werden vernietigd. In Zuid-Italië versterkte de vij and zijn aanvallen om onze stel lingen ten Noorden van de Vol turno met geconcentreerde kracht ten te doorbreken. Eigen forma ties gingen tot den tegenaanval over, wierpen den in onze stellin gen doorgedrongen vijand na he vige gevechten weer in het Vol- turnodal en heroverden de oude stellingen. Zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht vijandelijke aanvoerhavens aan de Oost- en Westkust van Zuid-Italië met goed gevolg aan. Zwakke formaties vijandelijke vliegtuigen vlogen gisteren het bezette gebied in het Westen bin nen en ondernamen nachtelijke stooraanvallen op eenige West- duitsche steden. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten. Duitsche vliegtuigen lieten ook in den afgeloopen nacht weer Sommen vallen op doelen in het stadsgebied van Londen en in Oost- en Zuid-Engeland". Ftihrer ontvangt itallaansch am bassadeur Be Führer beeft Za terdag in aanwezigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den nieu wen Italiaansohen ambassadeur te Berlijn, Pllippo Anfuso, ontvangen, die zijn geloofsbrieven" overhandig de. (D.n!b.) Göbbels bezoekt door iuchtter- reur geteisterde steden Rijksmi nister dr. Göbbels heeft een be zoek gebracht aan de gouwen Kur- hessen en Süd HannoverBraun schweig, ten einde zich als voor zittende van de interministerieele schadecommissie van den lucht oorlog, in de door de vijandelijke luchtterreur getroffen steden der beide provincies te overtuigen van den stand der getroffen hulp- en voorzieningsmaatregelen en van den vooruitgang die daarmede be reikt is. (D.N.B.) Een bijeenkomst RooseveltSta linChurchill? Er zijn veel tee kenen, die erop wijzen, zoo meldt United Press, dat een ontmoeting tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill in het voornemen ligt. Over het algemeen is men van meening, dat tijd en plaats voor deze bijeenkomst reeds bepaald zijn en dat de conferentie ergens in een afgelegen plaats van de we reld zal worden gehouden. Welis waar maakt de censuur eike me- dedeeling over de voorbereidingen voor deze conferentie onmogelijk doch bepaalde teekenen duiden er onfeilbaar op, dat zij gehouden zal worden. (D.N.B.) De werkende vrouw In Nédfe'K Eén vrouwelijke glasbfazér arbeid er aan o O/WPax In de Nederlandsche Staatscou rant is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en justitie, waarbij wordt bepaald, dat er zal zijn een staatsloteril, waar omtrent nader voorschrften zullen worden gegeven door den secreta ris-generaal van het departement van financiën. De in werking treding van de nieuwe regeling zal ten gevolge hebben dat de verkoop van andere loten dan staatsloten verboden zal zijn. De staatsloten zullen Jn groo- ter getale dan tot dusver worden uitgegeven en op meer plaatsen verkrijgbaar worden gesteld. De in werking treding zal ver moedelijk ongeveer 1 Maart 1944 plaats hebben. „De historische negende Novem ber" Het onderwerp van het po litiek weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op hedenavond over Hilversum I om 18.45 uur is „De historische negende November". Proefrit met turfgasgeneratoren - Vorige week is onder auspiciën van het N.S.K.K. in Nederland een veel zijdige proef genomen met turfgas generatoren .welke vooral beoogde de kwaliteiten vast te stellen van deze- apparaten voor het gebruik in personenauto's. De organisator en leider der N.S.K.K.-Motorschule in Nederland, Oberführer Hegendörf- fer, deed hieromtrent eenige mede- deelingen in de Zaterdag gehouden persconferentie. Met een twintigtal auto's van uiteenloopende grootte en type werd een afstand van 500 km gereden over veelal heuvelach tig terrein, waarin alle mogelijke moeilijkheden van den weg en zelfs ongebaand terrein waren opge hoopt. De proefrit slaagde uitste kend en leverde verheugende resul taten op. Het aanslaan van den motor in den kouden ochtend va rieerde van 75 sec. tot 8 minuten, de gemiddelde snelheid over het moeilijke, en lange traject bedroeg voor de kleinste wagens 55 en voor de grootste 70 km per uur. Van de in Nederland in gebruik zijnde vrachtauto's loopt bereids 87% op generatoren. Het is na de jongste geslaagde proefnemingen te verwachten ,dat spoedig ook de .H; personenwagens van deze aandrij- ving zullen zijn voorzien, die ook in aesthetisch opzicht den toets der critiek kan doorstaan. Voor in structie, hoe met de apparaten voor türfcokes om te gaan. zal in ruime mate worden zorg gedragen. 1 Kraamgeld voor echtgenooten van krijgsgevangenen De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront deelt ons mede: Op voorstel van het Nederlandsche Ar beidsfront heeft de commissaris voor de belangen van de voorma lige Nederlandsche weermacht be sloten, aan de echtgenoote van een- in krijgsgevangenschap gevoerd mi litair, zoomede aan zijn inwonende dochters, stief- en pleegdochters, 'n onverplichte ultkeering (kraam geld) toe te kennen van f. 55,- overeenkomstig de desbetreffende bepalingen der ziektewet. Belang hebbenden kunnen daartoe bij voorkomend geval een schriftelijk 'f: verzoek tot den commissaris rlch- ten. Het adres van den commissa- D.. f I ris voor de belangen van de voor- Bij de zware atweergevechten in het malige Nederlandsche weermacht Oosten hebben zien de mannen der is: Lange Voorhout 7, Den Haag. onder wie de eenheden onder Brandstoffen voor groote gezin bevel van ^r-Standartenführer Harmei, nen Van 11 tot en met 30 Nov. bijzonder onderscheiden. Onder 1943 wordt nogmaals de gelegen- j. L,LL., t - held opengesteld een aanvraag voor zijn leiding hebben jrij reeds menig extra rantsoenbonnen vaste brand- succesvol gevecht meegemaakt. Zoo- stoffen bij de distributiediensten als bekend h, werd ^-Standarten- in te dienen voor hen, die sedert führer ffatmel door den Führer met öe uitreiking van de voor 1943/ h.. Eikenloof begiftigd De e,ofo„ .JSSSSSKSS schutters van.^-Standartenfuhrer Har- tot de groote gezinnen van 7, 8 mei, kerels, "die hun mannetje staah. of 9 personen zijn gaan behooren Zij zijn vertrouwd met alle listen der of van deze categorie zijn overge- Bolsjewistische oorlogsvoering Saan -tot de gezinnen van 10 of ll oir r- x */t /c 7d meer personen en voor hen, die 7'/ PK Gronert/Transo/ Eur. pr./P m toen de gelegenheid heden Hillegom (Flora)Spr. J. Sevens- ma van A'dam te 7.30 uur nam. Rijnsburg (geb. „Ontspan ning"): Herv. Geref. Prediking. Spr. de heer Fr. Luytjes. 7',„ uur nam. Ja, ook voor die kinderen, wier ouders niet in staat zijn den goeden Sint te laten rijden, wan neer u medewerkt aan de speel goed-inzameling van den Jeugd storm. Even een briefkaartje en het wordt bij n gehaald, oud of nieuw, h.et hindert niet. Voor LeidenHooglandsche Kerkgracht 24. Voor Alphen: Hooge Rijndijk A 209, h. Hazerswoude. Geraffineerde dief op heeterdaad betrapt Eenigen tijd geleden werden herhaaldelijk iri het ge bouw der technische hoogeschool te Delft waardevolle voorwerpen zoo als microscopen e.d. gestolen. De verdenking viel toen op den 38-J. analist M., maar men had niet vol doende bewijs om tot zijn arrestatie over te gaan. Toen nu M. dezer da gen op heeterdaad werd betrapt terwyl hij gouden en zilveren sie raden stal bij zijn vriend, den goud smid v. B. te Deift, werd hit ge arresteerd. Uit het onderzoek bleek, dat M. zijn vriend tal van malen had bestolen en ook de diefstallen op de technische hoogeschool had gepleegd. Hoe geraffineerd M. te werk ging blijkt wel uit het feit, dat hfl het goud en zilver, dat hij bp v. B. stal, smolt om het later aan v. B. terug te verkoopen. De goudsmid maakte zich echter ook aan heling schuldig, omdat hij pla tina van M. had gekocht, dat deze op de technische hoogeschool had gestolen. Ander gestolen goed had M aan De J. verkocht, die dus ook ter zake heling zal worden vervolgd. Kind verbrand te Breskcns Van de afwezigheid van de moeder, die even een boodschap ging doen, maakten de kinderen van de fami lie v. R. te Breskens gebruik om met lucifers te gaan spelen. Hierbij vatte een stuk papier vlam, dat de 'Inderen in hun angst juist op een ln de nabijheid staande wieg wierpen. Het hierin liggende kindje van zeven maanden kreeg daarbij ernstige brandwonden. Het is naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht. waar het enkele uren la ter ls overleden. Geheime schoenfabriek ontdekt Door de politie te Nijmegen is een geheime schoenfabriek ontdekt aan den Broerdijk te Nijmegen. Dit fa briekje was ingericht ten huize van de weduwe L. Toen de politie een inval deed, bleek er zooveel materi aal in voorraad te zijn, dat er een flinke verhuiswagen half mee ge vuld kon worden. Een der verdach ten, zekere L., had eenigen tijd ge leden het benoodigde leder gesto len uit een schoenfabriek te Nij megen .terwijl de fournituren af komstig waren uit een fabriekje van zijn vader, die intusschen overleden is. L. is gearresteerd. Twee van zijn zusters staan onder verdenking, maar zij hebben zich niet schuldig gemaakt aan leerdief stal. Een vriend van L. is eveneens gearresteerd. GEBORE N Ludwina Maria, dr. v. L. D. Cat- tin en K. M. W. Dorlandt; Hendrika Maria, dr. v. J. van den Berg en H. van Schalk; Pieter, zn. v. N. van Schaik en M. Haudgraaf; "lr.eodora Adriana, dr. v. W. Paes en C. Vijl- brief; Anthonle, zn. v. A. Betgen en G. Smit: Barend, zn. v. Ji Boter en T. van der Kluis ONDERTRIOUWD F. B. A. Borcharding, Jm. 26 J. en T. J. Bouwman, jd. 20 jaar. OVERLEDEN H. Hijneman, m. 58 j.; L. J van Ing, zn. 4 j.; I. van der V.alle, m. 29 jaar. open stond de aanvraag niet of te laat hebben ingediend. Bedoelde aanvraagt dient te geschieden op formulier MD 33305, welke for mulieren, de distributiediensten ter beschikking zullen stellen. Als gezinsleden kunnen worden mee gerekend Inwonende familieleden, en ten hoogste één Inwonend lid van het personeel. Bij de inlevering van de aanvraag moet de distri butie Stamkaart „Hoofd" en de distributie stamkaarten van alle overige gezinsleden worden overge legd. Voor een gezin van 7. 8 of 9 personen zullen drie bonnen, voor een gezin van tien of meen personen zes bonnen, elk voor één, eenheid vaste brandstoffen worden1 uitgereikt, doch alleen Indien het hoofd van het gezin een brand-' stoffenkaart t. 116 heeft ontvan- gen. Gezinnen van tien of mAer personen, ten behoeve waarvan reeds eerder een extra rantfeoen van drie eenheden is beschikbaar ge steld, ontvangen uiteraard slechts één aanvullend extra rantsoen van drie eenheden. 9—«4

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 7