f r 5 g t r§ "8 k5 n; 2 A tai» D »- Vi N>> r* Q) Q) O 0) kC ~Nd tS *aè vormen, bepaald door den bodem door het klimaat, door de na tuurkundige gesteldheden, daar uit nog sterker bepaald door de rassen, die op dien bodem zijn gegroeid, gedragen en gestuwd in de geschiedenis door den geest, door de innerlijke houding, door de maatschappelijke vormen, die zich juist uit dit bloed en de specifieke raseigenschappen van deze volkeren ontwikkeld hebben Al het andere, dat er in de we reld is, speelt een tweede rol. Die gebieden en volkeren zijn in machtspolitiek opzicht nietvorm- gevend. De vipr machtsgroepen, die thans bezig zijn te ontstaan, worstelen- met elkaar om de vormgeving van de wereld. Kameraden: iets is ons, vooral aan ons nationaal-socialisten, duidelijk. Het is niet de organi satie, het zijn niet de formaties, het zijn niet de programma's, die de geschiedenis maken, het zijn de menschen. De menschelijke geest, zooals hij uit zijn bloed geschapen wordt, is het die de geschiedenis maakt, die zijn hoogste voltooiing vindt" altijd in de heel groote mannen, die uit het volk of uit een ras geboren worden en als leiders voorop gaan. Daarom moeten wij ons met de geestelijke eigenschappen bezighouden en moeten wij ons af wagen: waar ligt de laatste impuls voor de uiterlijke mili taire en politieke verschijnselen? DE BOLSJEWIEKEN. Zoo wil ik eens over het Oosten spreken, over de bolsjewieken. Wij hebben deze volkeren reeds een maal in de jaren 1914, 1915 en 1916 meegemaakt en toen wij in den eersten wereldoorlog tegen Rusland zijn opgetrokken. Toen kwam ons de Russische soldaat te gemoet en maakte op ons den in druk van een op de één of andere wijze handelbaren en ten slotte goedmoedigen boer; Hetgeen thans op ons afkomt is heel iets anders. Men zal zeggen: het bols jewisme heeft hier andere men schen gevormd, het heeft deze menschen in een nieuwen vorm gebracht, maar hetgeen wij thans zien, dat was in, hen aanwezig. Het bolsjewisme heeft het posi tieve, het goede van denRussi- schen boer onderdrukt en het heeft twee eigenschappen, die in deze menschen altijd sluimeren, te voorschijn gebracht. Ook deze eigenschappen kunnen uit het landschap worden afgeleid. Dat landschap immers is oneindig groot. De steppe maakt melan choliek. U zult zeggen, de zee is ook groot, maar de zee is altijd in beweging. Zij is dynamisch,, zij' verwekt in ons krachten, ter wijl de steppe groot en als dood is. Zij maakt melancholiek, zij maakt bereid om te lijden. Qe menschen van de steppe hebben bepaald een heimwee, zij voelen zich bevredigd wanneer zij kun nen lijden, wanneer zij gekweld worden. En het tweede is de on begrensdheid van de steppe. Zij maakt losbandig en teugelloos. Deze menschen kunnen in een roes gebracht worden, waaruitzij bepaald elementair losbarsten, zooals wij dat juist kunnen con- stateeren aan die stormloopen uit het Oosten, die altijd weer tegen Europa komen aanrollen. Deze beide eigenschappen heeft het bolsjewisme tot een „politi- cum" gemaakt. Het laat de men schen. lijden door hun altes te ontnemen wat slechts eenigszins mogelijk is. Dat kan het zich veroorloven omdat deze Orien- taalsche menschen in het lijden zelf een zekere bevrediging vin dén en wel voor een bepaald politiek doel, dat weer sterk los bandig is, voor de proletarische wereldrevolutie. Uit deze beide eigenschappen en haar politieke uitwerking kunt u zich het wezen van het bols jewisme en van den bolsjewisti- schen massamensch verklaren. Tevens kunt u daaraan zien, dat wij hier te doen hebben met menschen en een systeem, waarmede wij het volgens Euro- peesche spelregels nooit zullen klaarspelen. Dat moeten wij dui delijk inzien. Een vergelijk met het bolsjewisme is niet mogelijk, alleen een tegenover elkaar staan, hoogstens een scherpe af bakening. Het bolsjewisme draagt zijn gevaarlijkheid niet zoozeer in zijn methoden dan wel in zijn doelstelling. Het bolsjewisme drukt het individu terneer tot een minióiale levenshouding, op dat het de krachten, die zich aldus verzamelen, samengebun deld voor een bepaald politiek doel kan laten optreden. In dit opzicht is het alle andere sy stemen de baas, om maar in het geheel niet te spreken over een liberaal of over een democra tisch» systeem. In die -systemen gaan alle mogelijke energieën op in de bevrediging van de eigen behoeften, cultureele wenschen enz. Deze energieën eischt het bolsjewisme voor zich op. De mensch \moet werken, hij moet heerendiensten verrichten, hij wordt geknecht, opdat de volle dige som van zijn prestaties ge stoken wordt in een bepaald po litiek doel, in dit geval de pro letarische wereldrevolutie. Dit doel echter is van een vernieti gend karakter. De totale oorlog, kameraden, dwingt ons thans tot soortgelijke methoden. Echter hier is de impuls onze belijdenis aan het volk en het vaderland, dat ons er toe brengt niet meer aam, ons zelf te denken en alles wat wij bezitten te richten op een enkel doel, namelijk op de verdediging van ons'volk en van ons vaderland. Maar dat is een positief, een mooi, een edel doel, terwijl het bolsjewisme de knech ting en concentratie van zijn menschen wij dj aan het vernie tigende en onnatuurlijke doel van de proletarische wereldrevolutie. Het proletariaat vormt op zich zelf een speculatief begrip. Niet de organische eenheid van het volk maar een tot de eigenmach tige klasse gemaakte economische laag moet de alleen bevoegde en daartoe geroepen klasse zijn om alle anderen te vernietigen. Ook gaat het bolsjewisme ervan uit, dat er onder alle volkeren en rassen om zoo te zeggen zonder onderscheid een zoodanige klasse aanwezig is. Dat is de groote ver gissing van het bolsjewisme. Het proletariaat is het resultaat van een maatschappelijk ven" econo misch gefaald hebbende ontwik keling. En ook deze klasse, wan neer zij dan ontstaan is, wordt weer bepaald door de rasken merken van elk volle. Dat be speurt het bolsjewisme. Het be merkt hier een fout in zijn bere kening en komt derhalve tot een methode der physieke vernieti ging van alle andere klassen en beroepsstanden van een volk en der physieke vernietiging van de zuiverheid van ras van een volk door de rassenvermenging. Daar uit vallen te .verklaren de tot millioenen uitgemoorde beroeps klassen in Rusland en de in de millioenen loopende deportaties. Dat zijn niet zoozeer politieke maatregelen met het doel een politieken tegenstander van dit oogënblik te vernietigen, neen, dat zijn maatregelen, om de volksche substantie van de af zonderlijke stammen, die in Rus land leven, uit te wisschen en te vernietigen, opdat er juist een proletariaat zonder onderscheid zal ontstaan. Wanneer u enkele dagen gele den in de courant gelezen hebt, dat de bolsjewisten als oörlogs- schadeloosstelling verlangen, dat millioenen Duitsche arbeiders naar Siberië gebracht zullen wor den om daar te werken en wan neer eenige politieke narren mee- nen, dat dit een heel juiste her stelmaatregel zou zijn, dan is het doel en de zin van dezen maatre gel toch in het geheel niet een schadeloosstelling, maar het doel is uitsluitend de volksche sub stantie van het Duitsche volk te vernietigen door het millioenen mannen te ontnemen en daarvoor millioenen Aziaten en Mongolen over te sturen. En wat voor het Duitsche volk geldt.' geldt voor alle andere volken. EEN VERGELIJK MET HET BOLSJEWISME IS ONMO GELIJK. Want één ding moet men dui delijk inzien: een vergelijk is met het bolsjewisme niet mogelijk, om dat het niet op den bodem eener organische maatschappelijke orde staat, maar omdat het een ge- faaltji» hebbende ontwikkeling tot draagster van zijn ontwikkeling maakt, en zijn doel'de vernietiging is van de volksche substantie on der de afzonderlijke volken en na ties. Er wordt soms gesproken over een zachtaardig communisme Menschen, die zoo praten, hebben geen idee wat het bolsjewisme is. Dat zijn gedegenereerde salon bolsjewisten of politieke gezond- bidders, die op het oogënblik, dat zij de pistool van den commissaris in hun nek voelen, altijd nog zeg gen, dat hij het zoo kwaad niet meent. Het communisme moet echter dien weg opgaan, want zoo lang er nog een niet-boïsjewis- tiseh-geordende staat bestaat, is hij een eeuwige aanklacht tegen het bolsjewistische stelsel. Het bolsjewisme kan in het geheel niet dulden, dat er ergens een econo mische ordening bestaat, die or ganisch natuurlijk is opgebouwd. Wanneer het zich wil blijven handhaven, moet het alle andere maatschappelijke en economische vormen vernietigen. HET AMERIKANISME. Ook in het Westen kunnen wij een verschijnsel waarnemen, dat wij juist als nationaal-socialisten van den verstandelijken kant moeten bekijken, om het gevaar daarvan voor onze beschaving vast te stellen. Hier is dat niet zoo eenvoudig, want het Ameri kanisme dat op ons afkomt, wordt door ons niet zoo zonder meer onze tegenstander geacht: 1. wij meenen namelijk, dat de men schen daaa'ginds toch de nakome lingen van onze eigen voorvade ren zijn, die eens uit Europa zijn geëmigreerd. Wij hebben het ge voel, dat zij menschen zijn van ons bloed. Maar de nakomelingen van alle Europeesche volken daar ginds zijn in een smeltkroes ge worpen met negroiden en joodsche bijvoegsels. Daar ontwikkelt zich een geslacht, dat over eenige ge neraties ook door ons als niet meer Europeesch zal worden er kend. Wanneer u thans tot een Amerikaan uit de Vereen. Staten zoudt zeggen, dat hij toch eigen lijk èen Europeaan is, dan ben ik ervan overtuigd, dat hij deze meening in zijn verwaandheid zou afwijzen en handtastelijk zou worden, want in zich draagt hij reeds het gevoel geen. Europeaan meer te zijn. Ten tweede is de methode, de aard en wijze waarop deze Ameri- kaansche geest tot ons komt, voor ons niet onaangenaam. Hij komt tot ons met die technische uit vindingen, die h^ leven aange naam maken, met zijn conserven en ijskastenbeschaving, die vele zorgen in de huishouding verlich ten, maakt hij zich bemind en aangenaam. Schijnbaar is het nog de puri- teinsche geest, die daarginds heerscht. In werkelijkheid echter heeft de teugelloosheid, die ook aan dit continent in zijn onbe grensdheid eigen is, uit de leer van de predestinatie van het puri teinisme geleid tot een teugelloos, vrijbuiterdorp, dat in het geheel slechts één vrijheid kent: de vrij heid van de meest meedoogenlooze uitbuiting van den evenmensch. Voor ons persoonlijk komt er nog iets bij, dat ons de leiders van deze menschen moeilijk verdraag baar maakt en dat wij aanvoelen als naamlooze huichelarij: dege nen, die bepaald het tegenvoor beeld van de naastenliefde geven, hebben voortdurend bijbelspreuken in den mond. Dat doet ons deze menschen zoo oneerlijk en onop recht voorkomen en maakt ze voor, ons onsympathiek. De categori sche imperatief waardoor dit Amerikanisme geleid wordt, is niet de inschakeling van het individu in een organische gemeenschap, maar is de techniek, haar presta ties en vooral het persoonlijke economische succes. Dat alleen zijn de beweegredenen, waardoor de Amerikaansche menschen zich laten leiden. Dat moet ons Euro peanen en ons Germanen in bij zondere mate vreemd zijn, want wij bespeuren altijd als den cate- gorisehen imperatief van ons han delen het besef van het gemeen schappelijke bloed, dat ons in een hoogere lotsgemeenschap verbindt. Het resultaat van dit Amerika nisme is het tot een sehabloon maken van alle beschaving. Alles moet hetzelfde zijn en er bestaat in Amerika niets gevaarlijkere dan wanneer iemand uit den toon zou vallen. Gelijkheid is bij de vrijen een recht bij dè onvrijen wordt de gelijkheid tot een verdomden plicht. Dat is thans in Amerika het geval. De menschen moeten gelijk zijn. want wie zich niet in de rij schikt, wordt uitgestooten en economisch vernietigd. Zij mo gen in Amerika naar hun aard gelukkig worden, in onze verhou dingen dienen zij zich niet te mengen. ENGELAND NAAR DEN ACHTERGROND. Kameraden! bij deze beschou wing heb ik aan eep machtsfactor nog in het geheel niet gedacht, die tot voor kort een zeer groote rol heeft gespeeld: het Britsche wereldrijk: Engeland. Dat was niet opzettelijk. Dat is bepaald onbe wust ontstaan, want wanneer wij heden ten dage de krachten be schouwen die vorm geven aan de wereld, dan is voor ons allen En geland sterk op den achtergrond getreden. De Engelschen hopen, dat zij in dit conflict tusschen het bolsjewisme en het Amerikanisme zooiets als scheidsrechter of als de wijzer aan de weegschaal zullen zijn. Daarbij vergeten zij echter, dat de essentieele voorwaarde voor een scheidsrechter het eigen gezag is, d.w.z. de eigen kracht, die zij verloren hebben. Wie zou er bij de bolsjewisten of bij de Ameri kanen nog op het idee komen een Engelschman aan te wijzen als bemiddelaar, een Engelschman, die toch geen machtsmiddelen meer bezit, waarmede hij zijn wil zou kunnen doorzetten? Immers, zijn dominions zijn min of meer door de Amerikaansche wereld op geslokt, zijn buitenlandsche saldi zijn opgeteerd, zijn groote koop vaardijvloot verdwijnt in toene mende mate naar den bodem der zee, terwijl de Amerikanen hun koopvaardijvloot machtig uitbrei den. Beiden, vooral de Amerika nen, doch ook de bolsjewisten, zijn veel te nuchtere zakenlieden om zoo te zeggen iemand provisie te betalen voor een bemiddeling, die zij niet noodig hebben en die zij zich kunnen besparen. Het is reeds zoo, zooals onlangs een Engelsch weekblad schreef: arm, klein Engeland, je zit voor de om heining en wacht Men verwijt ons soms, dat wij, nationaal-socialisten, aanspraak maken op wereldheerschappij. Beide eenige mogendheden echter die op dit oogënblik aanspraak maken op wereldheerschappij zijn de bolsjewisten en het grootkapi talisme van den heer Roosevelt. Die willen, zonder met de naties rekening te houden, de geheele wereld onder hun heerschappij brengen en vóór alles met hen geestelijk gelijkschakelen. Wij niet! Wij weten heel precies, dat de ordening, die wij willen heb ben,- op ons bloed is opgebouwd en dat onze aanspraak op orde ning of onze wensch naar orde ning de gemeenschap van ons eigen bloed niet te buiten kan gaan. WAT IS EUROPA? Maar nu vraag ik mij af,-wan neer wij het bolsjewisme en het Americanisme op hun geestelijken inhoud onderzocht hebben:: wat zijn wij? Wat is Europa? Ik geloof, dat wij ons deze vraag zeer zelden voorleggen, want wij Europeanen hadden tot dusverre in het geheel niet de -behoefte ons voor te stellen wat Europa is. Het leek ons niet noodig. Pas thans, nu wij de verschillen tus schen het Oosten en het Westen beleven, moeten wij ons afvragen, wat wij eigenlijk zijn. Werpen wij eens een blik op de landkaart! Dit Europa onderscheidt Zich van de groote samenhangende massa's land als Amerika, Afrika of Azië in kenmerkende mate door de 'omstandigheid, dat het een onge meen rijk gevormde schepping is. Het bevat schiereilanden, het be vat baaien, het bevat hooggeberg ten, middelgebergten, het bevat rivier- en dal-landschappen. Dat is allemaal veel rijker en geva rieerder dan in eenig werelddeel en in dit door de natuur inge deelde gebied is het arische ras en in het bijzonder het Noorsch ingestelde ras ontstaan en heeft hier zijn bakermat— Het kenmerk van Europa is de ongemeene veel vuldigheid, de rijkdom aan bloe sems van de culturen en volks persoonlijkheden, die eigen zijn aan den aard en door bloed ge bonden. die hier in de afzonder lijke landen en gewesten als in fraaie door de natuur opgedischte schalen, hun volksaard ontwik keld hebben. Wij zouden ophou den Europeanen te zijn, wanneer wij er niet meer onze roeping in zouden zien dezen rijkdom aan bloesem van de aan aard eigen en door bloed gebonden culturen der Europeesche volken te behouden en te bevorderen. Wanneer wij dit ons kenmerk duidelijk voor oogen houden, dan zien wij het vernietigende in van den invloed uit het posten, die onze rassen wil uitroeien, doch ook het ver derfelijke van den invloed uit het Westen, die immers ook onze volkspersoonlijkheden wil nivel- leeren, opdat de menschen hier er allemaal uit zien zooals in Amerika, alsof zij aan den loo penden band bij millioenen tege lijk zijri voortgebracht. Juist deze veelvuldigheid van onze culturen biedt natuurlijk ook de mogelijkheid van voortduren de penetraties uit het Oosten en uit het Westen. De Westelijke geest dringt bij ons vooral door in de burgelijke lagen en in de kringen der intelligentie en wel des te sterker naar mate wij meel de Westkust van Europa naderen. Zeker, het is een aangename be schavingsvorm, die van ginds tot ons komt en bij dezen bescha vingsvorm ziet men meestal over het hoofd, dat men daarbij tob een sehabloon gemaakt en geni velleerd wordt. De gevolgen van dien Westelijken invloed verlam men het begrip van de laatste wortelen, waaruit wij zijn geboren en er ontstaat nog slechts een streven naar de internationa lismen. Het internationalisme alleen is troef. Het volk en de verbonden heid met het volk wordt be schouwd als verouderd en be lachelijk. Een volksch, naar hun aard eigen bewustzijn hebben de ze lieden niet meer en daarom zijn zij volkomen vreemd aan het leven geworden. Zoo is het laatste slot van alle wijsheid in dit land om de menschelijke betrekkingen te ordenen volgens de fair play. Alsof de bolsjewisten en de zeer hardhandige Amerikanen thans wel aan een fair play zouden den ken. Wanneer het om de laatste dingen van een volk gaat, moet men reeds het richtsnoer van het eigen handelen uit een andere* diepergaande zedelijkheid verkrij gen, uit de overtuiging, dat men voor zijn volk tot het uiterste moet opkomen, ook dan wanneer de maatregelen, die men moet ne men, en waarvoor men moet in staan, vervloekt hard zijn. Men verdraagt ze, omdat men op een hoogere verantwoordelijkheid staat, en gesteld is voor de groo- tere taak, die het lot ons heeft toevertrouwd. Nationaal-socialisten, minstens even groot echter zijn de pene traties die uit het Oosten ko men, penetraties van het collec tivisme in onze Europeesche maatschappij, of dat nu Marxisme of bolsjewisme is, die zich im mers alleen onderscheiden in de methode., bij het bei-eiken van hun doel en niet principieel ver schillen. Men moet ook in dit land de oogen niet sluiten. Ik herinner aan een gebeurtenis, die ik kortgeleden meemaakte. Ik streef ernaar zooveel mogelijk de pro vincies te bereizen en daar met onze kameraden, Nederlanders en Duitschers, te spreken, en ik ben dankbaar dat onze kamera den heel openlijk tot mij komen en mij zeggen, wat zij gezien hebben. Zoo bevond ik mij on langs in Limburg, waar ik eon gesprek aanknoopte met een mijnwerker en nem vroeg: „Nu, wat denken eigenlijk de mijnwer kers in het Limburgsche?" Mijn zegsman zeide mij heel eerlijk „ik wil heel openlijk met u pra ten. Er bestaat een zeer groot aantal mijnwerkers, die voor het nationaal-socialisme geen begrip hebben. Zij willen niet dat Duitschland overwint, maar zij willen ook niet, dat de Engel schen en Amerikanen overwin nen". Toen heb ik gevraagd, wie er dan de overhand moest krij gen. Mijn zegsman antwoordde mij: „ja, wanneer men met deze menschen ter plaatse spreekt, dus daar, waar zij afgesloten van de rest van de wereld niet licht vaardig denken, krijgt men ten antwoord: de Russen". Dat is op merkelijk. In Limburg heerscht onder een niet gering deel van de mijnwerkers de meening. dat de Russen moeten winnen Waarschijnlijk hebben zij daarbij een onduidelijke voorstel ling van wat dat eigenlijk voor een winst en een overwinning zou zijn. Maar deze meening is er en zij is bjjzonder opmerkelijk, omdat wij toch allemaal weten dat in Limburg de katholieke kerk een ongemeen grooten in vloed op deze menschen uit oefent, en stellig niet in de rich ting, die de bolsjewisten verte genwoordigen. Zie vervolg pag. 1 van het Tweede Blad. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Lelden, plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel: K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: W. H. Streng. Wassenaar. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A. Poortman. 3—1

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3