Vulpen-Service DE WITTE STAD PARKET I. A. SMIT - Vrouwensteeg 1 AATSTE BERICHTEN De strijd aan het Oostelijk front. Na de conferentie te Moskou. FAMILIEBERICHTEN Voortduring van zwaren afweerstrijd. UIT DE RIJNSTREEK OFFICIEELE KENNISGEVING. Oificieele Landbouw- mededeelingen. Lange winteravonden! VREEMOE TALEN LEEREN VIA DE GRAM0F00N INGUAPHONE BUITENLAND. De A.N.P.-correspondent te Ber il meldt: Terwijl het in het Noorden van :t Oostelijke front regent, echter et zoo, dat de operaties hiervan nstigen hinder ondervinden, eerscht ten Zuiden van Gomel it den uitersten zuidelijken vleu- 1 van het front nog steeds droog innig weer en de krijgsverrich- ngen hebben dan ook door de jfisgesteldheid niets aan hevig- ?a verloren. Behalve in den sector ten Noor- ba van Kiew, waar de strijd op- ieuw in alle felheid is opgelaaid, lijven de gevechten aan den luidelijken vleugel van het front e aandacht vragen. De gevechten p dit strijdtooneel van enorme fmetingen vormen een geheel en e strijd in de bocht van den Injepr is niet los te denken van ie ten Zuiden van den beneden- jop van den Dnjepr. De opzet der jvjet-Russische legerleiding is uidelijk: met de aan weerszijden an den Dnjepr opereerende trijdkr achten de Duitschers in en tang nemen en vernietigen. )it plan heeft zij evenwel tot dus- er niet kunnen verwezenlijken, laar de eene arm van den tang - in de bocht van den Dnjepr loor den hardnekkigen Duitschen egenstand bij Kriwoi Rog niet erder is gekomen. Hoewel hier log steeds verbitterd gevochten trdt, schijnt de sovjet-Russische pmarsch naar het Zuiden voor lopig tot staan te zijn gebracht n er is tot op zekere hoogte een onsolidatie ingetreden, doordat Ie krachten in evenwicht schijnen e zijn. Daarentegen wordt ten luiden van den Dnjepr een be- regingsoorlog gevoerd. Deze vorm ran oorlogvoering is de eenig mo- leljjke in de uitgestrekte Nogai- ehe steppe, die geenerlei natuur- ijke verdedigingsmogelijkheden liedt. Juist om deze reden ver- laart men van Duitsche zijde aan iet bezit van dit gebied geen laarde te hechten. De door het teppengebied oprukkende bolsje- fisten hebben blijkbaar reeds po- [ingen gedaan om den beneden- oop van den Dnjepr over te ste len, doch deze zijn verijdeld. Zij tuitten op drie Duitsche afweer- ronten, namelijk ten Zuiden van likopol, ten Oosten van Cherson :n aan de Noordelijke toegangen 'an de Krim. Dat de bolsjewisten n de bocht van den Dnjepr niet ifrder naar het Zuiden zijn opge- ukt, heeft uiteraard het gevaar, lat de Duitschers in den rug aan- levallen kunnen worden en om- ;ingeld kunnen worden, aanzien- ijk verminderd. Kriwoi Rog is in lit licht bezien, een sleutelstelling ;an de eerste orde en het behoeft lan ook geen verwondering te vekken, dat men er van Duitsche ajde alles op zet. deze belangrijke itad te behouden. De situatie der Duitsche troe len op de Krim blijft gespannen. De op het schiereiland Kertsch ielande sovjet-Russische strijd machten worden hier als vrij sterk ïekenmerkt, doch aan den ande- ■en kant is ook de DuitschRoe- neensche bezetting van de Krim :eer sterk. Sovjet-Russische aan- 'allen op het schiereiland zijn ïoofdzakelijk te verwachten bij Jertsch en bij Perekop. De land- mgte van Perekop is voor de ver lediging uiterst gunstig. Landin- !en op andere punten van de £rim verwacht men van Duitsche zijde nauwelijks, daar men de sovjet-Russische Zwarte Zeevloot nauwelijks sterk genoeg acht voor het ondersteunen der landings operaties. Ten aanzien van de Moskou- sche conferentie schrijft de New Statesman and Nation o.m.: Er wordt gezegd, dat de bespre kingen met Molotof goed verloo- pen zijn. Dat beteekent practisch, dat Molotof het zijne heeft ge zegd over het tweede front en dat Huil een van zijn gebruikelijke redevoeringen heeft uitgesproken, die eindigen met theoretische uit eenzettingen over den vrijhandel. Het komt allemaal hierop neer, zoo gaat het blad verder, dat Engeischen en Amerikanen den bolsjewisten hun aanspraken op de Baltische landen en Finsche steunpunten niet hebben bestre den en dat men voorts er over tot overeenstemming is gekomen niet te twisten over zoo netelige problemen als de Poolsche gren zen en de toekomst van Midden- en Zuidoost Europa. De Britsche en Amerikaansche diplomatie hebben opgehouden, zoo consta teert het blad, een afwijzende houding aan te nemen tegenover de Sovjet-Unie of haar te on derschatten. In ernst kan niet meer getwist worden over den toekomstigen invloed van de Sov jet-Unie in Oost- en Midden- Europa. Grof uitgedrukt zien de zaken in machtspolitiek opzicht er aldus uit. Het is begrijpelijk, zoo verklaart het blad, dat hier bij alle problemen der rechten der kleine volkeren terzijde zijn ge schoven. De steenkoolstaking in de Ver. Staten De Amerikaansche steenkoolstaking heeft den Ver. Staten, naar United Press meldt, een verlies van rond 10 millioen ton steenkool berokkend. Boven dien is het staalproductiepro- gram ernstig in wanorde geraakt. De mijnleidingen en de regee- ringsambtenaren gelooven niet, dat de productie vóór de volgende week normaal zal zijn. Er moet derhalve een verder tekort in de staalproductie verwacht worden. In een bericht uit New-York van Stockholms Tidningen wordt de oplossing van het steenkoolmijn conflict slechts preliminair ge noemd. Ook is een duurzame ar- beidsvrede geenszins gewaarborgd (D.N.B.). Militaire samenwerking der Ver. Staten en Rusland Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de nieuwe Amerikaansche ambassadeur in Moskou betref fende de oprichting van een Ame rikaansche militaire missie in Moskou verklaard, dat de missie zal optreden als opvolgster van den tot dusver fungeerenden mi litairen en marine-attaché der Ver. Staten. Harriman definieerde het doel der missie als volgt: ..Zij moet de nauwste militaire samen werking tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-unie mogelijk ma ken. (D.NJ3.). Ontleend aan andere bladen. Overleden: J. H. Houtman, m. 57 j., Adam; J. H. Nieuwkamp, m. 77 j., A'dam; A. H. A. Klaare, m. 51 j., Adam; N. F. Cambier van Nooten, m. 87 j., Oosterbeek; E. G. J. Schroder, m. 65 j„ Eind hoven; J P. J. Hendrikx, m. 92 j., Den Bosch; Ch. L. A. C.Brock- möller-Valckenier de Greeve, v. 76 j., Den Haag; A. A. Berends, m. 58 j., Den Haag. Duitsch Weennachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan weerszijden van Kertsj du ren de felle gevechten om de vij andelijke landingshoofden voort. De marine bracht daar tot zinken een vijandelijke kanonneerboot, alsmede twee landingsvaartuigen en beschadigde een motortorpedo boot en verscheidene landings vaartuigen ernstig. Bij vergeef- sche vijandelijke aanvallen op de Noordelijke toegangen van het schiereiland de Krim werden gis teren weer eenige sovjet-pantser- wagens stukgeschoten. Bij een succesvollen tegenaanval heeft zich een Roemeensche pantser compagnie door bijzondere dap perheid sterk onderscheiden. Aan den benedenloop van den Dnjepr ondernamen de sovjets vergeefsche aanvallen op onze bruggehoofden. Vrij zwakke strijd krachten, die de rivier overstaken, werden vernietigd. In de groote bocht van den Dnjepr mislukten ten Zuiden en Zuidwesten van Djepropetrowsk sterke vijandelijke doorbraakaan- vallen dank zij het taaie verzet van onze troepen. Eigen tegen aanvallen drongen den tijdelijk doorgebroken vijand weer terug. Daarbij werden in een sector van 40 aanvallende sovjet pantserwa gens 23 stukgeschoten. Bij en ten Noorden van Kief zetten de sov jets hun door tanks ondersteunde aanvallen voort en maakten eenige penetraties. Zware gevechten zijn daar aan den gang. Ook in het onover zichtelijke terrein ten Zuidwes ten van Welikije Loeki duurden de hevige gevechten voort, waar bij 32 pantserwagens vernietigd werden. Aanvalspogingen van vij andelijke vliegers op een Duitsch ravitailleeringsconvooi aan het front van de IJszee werden door formaties jachtvliegtuigen en jachtkruisers verijdeld. In luchtgevechten en door lucht doelgeschut van het leger werden 16 sovjet vliegtuigen neergescho ten, zonder dat eigen verliezen werden geleden. Aan het Zuid-Italiaansche front zijn hevige gevechten begonnen met verscheidene vijandelijke di visies, die aan weerskanten van de Volturno tot den aanval zijn over gegaan. In den Oostelijken sector leed de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen gevoelige verliezen. Ten Zuiden van Istonio zijn de gevech ten nog aan den gang. Op de voorafgaande dagen werden in dezen sector meer dan 30 vijande lijke pantserwagens stukgeschoten. Onze kustverdediging verhin derde vijandelijke landingspogin gen in het gebied van Istonio en Pescara en bracht daarbij een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken. Vrij zwakke formaties Brit sche bommenwerpers vlogen in afgeloopen nacht het Deensche kustgebied alsmede West-Duitsch land binnen en veroorzaakten door het uitwerpen van bommen eenige schade aan gebouwen. 9 bombardementsvliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len in den nacht van 4 op 5 No vember doelen in het stadsgebied van Londen aan. 25 jaar aan deze school verbonden was. Temidden der leerlingen had een spontane huldiging plaats met hartelijke toespraken, overreiking van geschenken en tractaties. De heer Hammes, hoofd school dorp, schetste waardeerend het werk van de jubilaresse, weth. Herfst sprak hartelijk namens de gemeente onder overhandiging van een couvert met inhoud, de heer Bontenbal bood namens Volkson derwijs een bloemenmand aan, het hoofd der school Brug de heer Mastenbroek schonk een fruitmand en de voorzitter der oudercommis sie overhandigde een plant en een fraaien stoel. Mej. v. Duuren dankte zeer onder den indruk. Later kwa men nog 60 oud-leerlingen haar ge" luk wenschen onder overhandiging van bloemen. Ook is den ouders en genoodigden een filmavond aange boden, waarbij de heer Strijbos sprak over zijn reis naar Spitsber gen. Een mooi besluit van dit ju bileum. W lïf EN X.VEEN Zilveren jubileum Mej. v. Duuren, onderwijzeres aan de O. L. School herdacht het feit, dat zij INKWARTIERING DUITSCHE. WEERMACHT. Op verzoek van den Ortskom- mandant wordt ter kennis ge bracht, dat aan personen behoo- rende tot de Duitsche Weermacht alleen tegen afgifte van een in- kwartieringsbiljet, verstrekt door de Ortskommandantur bij den aanvang der inkwartiering en voor den daarin aangegeven tijd, inkwartiering mag worden ver strekt. Het niet voldoen aan deze be paling kan voor den kwartier gever onaangename gevolgen hebben. 3929 Leiden, 5 November 1943. -> De Burgemeester. voor de Provincie Zuid-Holland. OMRUILING VAN ONBRUIKBAAR VEZELTOUW. De mogelijkheid bestaat, om niet aan de eischen voldoend vezeltouw om te ruilen voor beter; hiertoe dient het touw vóór 25 November 1943 aan den handelaar, bil wlen het touw is gekocht, tegen ont vangstbewijs te worden ingeleverd. Te zijner tijd ontvangt men dan van den handelaar bericht, wan neer het betere touw kan worden afgehaald. 3896 KWALITEITSE1SCHEN AARDAPPELEN. Partijen met meer dan 10 grond worden niet verladen, terwijl de taxatie geschiedt, zooals vroeger in den handel gebruikelijk was. De kwaliteitseischen voor aan de V.B. N.A. te leveren aardappelen hebben enkele wijzigingen ondergaan, welke wn hieronder laten volgen en ln de aandacht der telers aanbevelen: 1. Grond. Het maximaal toege stane percentage grond bedraagt 2 Indien onmogelijk met 2 of minder geleverd kan worden, zal worden getarreerd en den grond boven de 2 als tarra worden af getrokken. 2. Uitwendige gebreken. Een par tij of een gedeelte mag bij afleve ring maximaal 2 zichtbare ge breken bevatten. Deze gebreken zijn: a. groen, Indien meer dan 2 m.m. diep onder de schil; b. droogrot; c. natrot, dit mag echter practisch niet voorkomen, daar het steeds mogelijk is, dit door sortee- ren te verwijderen; d. ziek. t.w. phytophthora fusarium. aaltjes- ziek. Dit laatste alleen, als de aan tasting goed kenbaar Is. Indien dit niet het geval Is, vordt het als inwendig gebrek beschouwd en is 10 toelaatbaar; e. pokken en schurft, tenzij niet van ernstigen aard ;f. popperigheid, alleen Indien de mlsvormdheid zoodanig ls. dat van z.g. ..kwarren" gesproken ican worden. 3. Inwendige gebreken. Er mo gen ln een partij niet meer dan 10 verborgen gebreken voorko- I Cursus huren by _J N.Z. Voorburgwal 112 N A'dam men. Deze gebreken zun: a. Krin- gerlgheid (vuur); b. pseudonecrose; c. kwaliteitsblauw, echter alleen Indien bij het schillen meer dan 1/4 gedeelte afvalt, stootblauw wordt dus niet als gebrek aange merkt; d. glas (glazigheid); e. rtt- naalden, alleen Indien bi) het schil len meer dan 1/4 afvalt; f. hol. Indien niet uitgesorteerd voor zwarthol maximaal 5 en barst- hol maximaal 10 Algemeen geldt dat nimmer een partij meer dan 20 afval mag bevatten. Indien dit hooger ls en het niet door sor- teeren te verbeteren is. zal afkeu ring- moeten Dlaats vinden. PARTICULIERE PAARDENHOUDERS OPGEPAST. Particuliere paardenhouders. die verzuimd hebben een hooltoewij- zlng aan te vragen, kunnen dit alsnog doen vóór 13 November a.s„ BH het aanvragen dient steeds op gegeven te worden, van welken handelaar men het hooi wenscht te betrekken. Na 13 November wor den geen aanvragen meer in be handeling genomen JONGVEE. Veehouders, die gewend waren gedurende de stalperiode hun P1"" ken e.d. uit te besteden bil land bouwers die over een groote voor raad ruwvoeder. zooals bietenkop pen, voerbieten, stroo enz. beschik ten, worden ln de gelegenheidge steld. ook gedurende de stalperiode 1943/1944 hun jongvee bij anderen op te stallen. Veehouders, die steeds ruwvoeder aankochten, maar dit thans tengevolge van trans portmoeilijkheden niet op eigen bedrijf kunnen krijgen, zullen waarschijnlijk ln de gelegenheid gesteld willen worden, in plaats van het voeder naar de dieren, de dieren naar het voeder te brengen. Een dergelijke ..opstalvergunning kan bij den P.B.H. worden aan gevraagd. Beide partijen, dus zoo wel de eigenaar der dieren, als de- gene, die de runderen opstart, die- nen een en ander schriftelijk aan te vragen bij hun P.B.H. Na goed keuring vanwege het Bureau van den Voedselcommissaris zullen de benoodigde aankoopvergunningen verstrekt worden aan dengene, die de runderen opstalt. Vanzelfspre kend zal de eigenaar der runderen het aantal stuks jongvee, dat bil derden wordt opgestald, op eigen bedrijf minder mogen houden, het geen op de toewijzingskaart zal worden aangeteekend. Bedoelde op stalvergunningen zullen alleen ver strekt worden voor runderen, die nog nimmer hebben gekalfd. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Leiden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Lelden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: w. Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A. Poortman. H. *bn flinke Jongen gevr. 'oor anjer en rozen- cweetoerij. Aamb- „De Stuifhoek", Grote Poel- aan, Haarlemmermeer. Verloren, komende per i.Z.H. van Voorburg naar -eiden-Korevaerstr. orng. Steenscihuur, gouden da mespolshorloge. Tegen telooning terug bezorgen C. Borgihart, Franchi- montlaan 3, Leiden. Bouvier of Belg. Herder in prima conditie te koop gevraagd. Aanbiedingen Kraneveld, Morsehw. 46 Leiden. 2592o Verloren, Zaterdag ji. portemonnaie met gou den ring. Tegen hooge belooning terug te bez. Meidoornstraat 35. Terstond gevraagd een Verstelnaaister, tegen goed loon, bij T. Zand bergen, Brouwerstraat 4, Rijnsburg. 3926 Net Meisje gevraagd voor direct, bij J. T. W. van Zalingen, Voorstraat 6, Woudenberg. nog steeds met eere en als eerste genoemd zoodra er sprake is van werkelük mooi en degelük ToonkamerDen Kaag, Lange Houtstr. 13, Tel. 111353 Losse verkoop en inzetten van rubberzakjes, chroom en nikkelstaalpennen. Alle reparaties binnen 14 dagen. ZEEMANLAAN 31 Telefoon 25076 Besch. Juffrouw m.l. met huisih. en verpleging be kend, zoekt zelfst. werk kring, daar, waar hulp aanwezig is. Brieven Bur. van dit Blad No. 2694a. Net dagmeisje gevraagd. Goed loon. s* Zondags vrij Mevr. Eberwien, Hof- brouckerl. 24, Oegstgeest. Groote Maatschappij van Levens- en Volksverzeke ring vraagt voor Leiden een Agent-Incasseerder, die in staat is aan een bestaande portefeuille de noodige uitbreiding te geven. Leeftijd niet ouder dan 45 jaar. Borgstelling vereischt. Brieven onder No. 3«7B Bur. v. d. Blad. Neemt nu de kans: 100 Heelen f.380.—; 10 Heelen f.38.— 10 Kwarten f. 9.50; 100 Twintigste f.19. nadere inlichtingen bij

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3