Ban 680 1 ALBUMONA BUTAROMA BINNENLAND RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL SPORT UIT DE OMSTREKEN AGENDA Burg. Stand van Leiden STADSNIEUWS Cf) C*3 5*3 O 0 5*3 5*3 1*3 I* W N 5*3 5*3 b b' a ALGEMEEN Beeft meer waarde als U die besteedt voor 100 GRAM JUSPOEDER of 100 GRAM GELE SAUSPOEDER Toidai ze 2 jaar worden is Molenaars Kindermeel voor hen verkrijgbaar. Geef Uw kind het beste voedsel dat er is Uitsluitend, verkrijgbaar op de daarvoor bestemde nummers van de kaart Kindervoedsel. Prijsovertredingen in den hout handel In den hout- en meu- belhandel zijn in de laatste jaren ernstige misstanden geslopen. De naleving der prijsvoorschriften laat hier veel te wenschen over en vaak kojnt het voor dat open lijk of in den vorm van niet-ge- factureerde toeslagen het dubbele van den geoorloofden prijs wordt berekend. De houthandelaar W. Dupree te Bilthoven, wiens zaak gevestigd is te Jutphaas, heeft ervaren dat dergelijke praktijken toch nooit langen tijd ongestraft kunnen worden toegepast. In het voorjaar van 1942 was hij al eens tot een boete van f. 28.000 ver oordeeld, daar hij direct na Mei 1940 was begonnen zijn prijzen te verhoogen en hoogere winsten te berekenen dan was toegestaan. Sinds September van het vorige jaar had iiij echter zijn overtre dingen op geraffineerder wijze en grooter schaal voortgezet. Het meerendeel zijner afnemers kon toen nog slechts hout betrekken tegen bijbetaling van 50 tot 100 pCt.. soms zelfs nog meer. boven het factuurbedrag In de boek houding werden deze toeslagen niet verantwoord. Maart j.l. kreeg hij controle, waarbij alles uit kwam Onlangs is hij nu door den inspecteur voor de prijsbe- heersching in algemeenen dienst tot een boete van f. 80.000 veroor deeld. Gedurende twee jaren is hij ook verplicht maandelijks een uitvoerig rapport over zijn be drijfsbeheer bij de afdeeling prij- zencontrole hout van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen in te dienen. Voorts be dragen de door hem te betalen proceskosten f4950. yrouwen helpen bij den productieslag CNF/v. Buiten/Pax m Hulpbesteller opende brieven en haalde distributiebescheiden er uit De 24-jarige hulpbesteller der posterijen J. J. S. te Leiden nam regelmatig brieven mee naar huis, om die thuis te openen, waarna hij er distributiebeschei den uithaalde. De brieven nam hij daarna weer mee naar het postkantoor, waar zij in de be stelling werden gedaan. Voor dat feit had S. zich voor de Haag- sche rechtbank te verantwoorden. De officier van Justitie, mr. Van Hamelberg, wees op het groote aantal van dergelijke diefstallen, zoodat zware straffen voor der gelijke lieden noodig zijn. De eisch luidde acht maanden ge vangenisstraf, doch de officier vond het noodzakelijk in de toe komst naast de hoofdstraf, ook een bijkomende straf op te leg gen. Het komt n.l. voor, aldus de officier, dat personen, die voor een vermogensdelict zijn veroor deeld, bij een departement of an dere officieele instelling weer in dienst worden genomen zonder voldoende informatie. Daarom vorderde de officier ontzetting van de bevoegdheid gedurende vijf jaren eenige ambtelijke be trekking waar te nemen. Haagsche Rechtbank Uit de opslagplaats van een coöperatie te Lisse bleken ln den ochtend van 15 Januari drie balen suiker ver dwenen te zijn. Het onderzoek wees uit, dat de diefstal was gepleegd door M. van S. uit Lisse. Hij had zich de avond tevoren laten inslui ten en sloeg des nachts zijn slag. Verdachte had bekend. De officier wees erop. dat door den diefstal het bedrijf niet alleen geldelijk werd geschaad, doch ook in zijn omzet werd benadeeld. De eisch luidde acht maanden gevangenisstraf De opkooper, A. P. te Hillegom zou wel hebben geweten dat bloem bollen. die hü kocht, waren gesto len. Dit ontkende F. thans, doch de dief had verklaard tegen F. te hebben gezegd dat hij de bollen had gestolen, waarop F. repliceerde „dat geeft niet, als je maar uit kijkt". Bovendien stond op de kist, waarin de bollen zaten, de naam van de bestolen firma. Daar had verdachte niet op gelet, zei hij, doch de officier vond het verdacht genoeg dat de bollen des avonds werden gebracht, terwijl hij genoeg aanwijzingen had om van den dief stal op de hoogte te zijn. De offi cier vond dezen heler evenzeer strafbaar als de dief en vorderde acht maanden gevangenisstraf. Het rapport over J. J. V. te Lei den was verre van gunstig en daar om vorderde de officier terzake rij wieldiefstal een jaar en drie maan den gevangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Uit een keet had J. P. te Wasse naar een schrijfmachine gestolen. Maar ook diverse andere diefstallen pleegde hü, zoodat de officier een jaar gevangenisstraf tegen hem eischte. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief. Op een geraffineerde wijze pleeg den J. H. en J. van T. beiden uit Leiden, diefstal van koffers op het station te Leiden. Terwijl reizigers aan het loket kaartjes namen, gin gen zij er met den koffer vandoor, welke bezigheid voornamelijk door H. werd uitgeoefend. Tal van kof fers maakte hij op die wijze buit. Wat H. betreft, deze bezat niet zooveel brutaliteit en bepaalde zich er voornamelijk toe van van T de gestolen koffers over te nemen. De officier vorderde tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft in beide zaken een rapport gelast en de zaak naar den rechter-commissaris verwezen Haagsclie Gerechtshof in de woning van N. C. A. L. te Nieuw- veen hadden de ambtenaren die een onderzoek kwamen instellen een distilleerinrichting aangetroffen. Verdachte had clandestien jenever gestookt, voor welk feit hij werd veroordeeld tot viermaal twee we ken gevangenisstraf. In hooger be roep wilde de adv.-generaal de straf wel verlichten en brengen op vier maal een week gevangenisstraf. Het hof heeft verdachte thans con form dezen eisch veroordeeld. N. de Vogel te Lelden had een hoeveelheid vleesch in voorraad, dat van een clandestiene slachting af komstig was Hij werd daarvoor door den economisclien rechter tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. De adv.-gene raal stelde thans voor de straf te verlichten tot drie maanden Gevoelige vrijheidsstraffen voor economische delicten. In de zit ting van den Almeloschen econo- mischen rechter werden zeven per sonen onmiddellijk gevangen geno men. Zil hadden ernstige economi sche delicten bedreven of overtra den bij herhaling economische voorschriften Allen werden tot ge voelige vrijheidsstraffen veroordeeld In een geval ging het om den ver koop van ongeveer 50.000 eieren, welke door een inwoner van Reut- um werden opgekocht en in Am sterdam weer tegen hooge prrzen van de hand werden geoaan. Naast een vrijheidsstraf van drie maan- Voor de komende collecte van Winterhulp hlederland, welke op 6 en 8 November a.s. gehouden zal worden, Is bovenst-jand fraai affiche uitgegeven CNF/Pax m Bonnenhandel De politie te Sneek is in samenwerking met den C.CD. een uitgebreiden han del in distributiebescheiden op het spoor gekomen. Vier hoofd daders, J. de J. te Amsterdam, H. F. te Meppel, M. de V. te Den Haag en J. F. uit de gemeente Hennaarderadeel zijn reeds aan gehouden en naar Den Haag over gebracht. waar zij ter beschik king van de justitie zijn gesteld. Inbrekers stalen goederen ter waarde van f. 11.000.Onge veer drie maanden geleden is te Haarlem ingebroken in een woon huis aan den Kleine Houtweg, welks bewoners afwezig waren. De inbrekers namen tapijten, siera den, kleedingstukken, dekens enz. ter gezamenlijke waarde van on geveer f. 11.000.mee. De Haarlemsche recherche is er thans in geslaagd de daders aan te houden. Het zijn twee in woners van Haarlem, die den buit naar een derden Haarlemmer hadden gebracht. Ook deze is wegens heling gearresteerd. Het grootste deel van de gestolen goe deren is teruggevonden en in be slag genomen. Groote buit voor inbrekers Te Wageningen is Woensdagnacht ingebroken bij de gebr. Meinders, twee alleenwonende landbouwers van resp. 83 en 75 jaar oud. Zij werden des morgens door de bu ren aangetroffen, vastgebonden op stoelen. Het onderzoek wees uit. dat de inbrekers plm. f. 10.000 aan effecten, bankpapier en specie hadden ontvreemd, benevens ruim 100 pond spek, eenige ponden boter en enkele gouden sieraden. Moordaanslag te Oud-Avereest Te Oud-Avereest (bij Dedems- vaart) is een moordaanslag ge pleegd op den 58-jarigen alleen- wonenden weduwnaar H. Bouw huis. Toen de man des avonds zijn boerderijtje genaderd was, werd hü door een onbekende met een bijl neergeslagen en ernstig aan het hoofd gewond. Roof schijnt hier de aanleiding te zijn geweest, daar bekend was, dat de man zijn geheele hebben en houden bij zich droeg. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 7 NOVEMBER. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk Vm. 9>/2 u., ds. R. P. A. Rutgers; vm. 11.15 u., ds. B. van Ginkel; nm. 3 u.. ds. C. A. van Harten Kapel Herv. Gem.: Vm. 9y2 u., ds. B. van Ginkel; nm. 3 u., ds. P. Pras Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u., ds. J. C. Gilhuis. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. (Dankdag oogst); nm. 2i/2 u„ dr. Scheers van Alphen Geref. Kerk: Vm. 10 u. (Dank stond gewas) en nm. 3 u„ cand. Koopmans Ver. van Vrijz. Herv.: Nm. 7 u.. ds. Roeders. Oegstgeest Groene Kerk: Vm. aan Zee Pauluskerk: Vm. 10 u„ 10.15 u., ds. P. Pras uit Katwijk ds. A. P. v. d. Haas (Dankdienst gewas); nm. 3 u. ds. v. d. Haas (Bed. H.D.Ver. van Vrijz. Herv. (Willem de Zwijgerkerk) Vm. 10 Vi u., mevr. dr. Mankes Zermike van R.dam. den legde de economische rechter ook nog een geldboete van 4000 gulden op. Een der verdachten, die door den officier een zwarte hande laar van professie werd genoemd, behoorde tot de eersten, die naar het kamp te Ommen werden over gebracht. Het verblijf aldaar heeft blijkbaar wenig indruk op den man gemaakt. Thans werd hij tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. BRIDGE Viertallen-competitie N.B.B. De uitslagen der 2e kl. B zijn gis teren onjuist vermeld. Zij zijn: Nievaart gelijk tegen Pielanen (1 p. ten gunste van Pielanen); Huivenaar wint van Kanbier met 53 p.; Rietbergen wint van Jung- schlager met 9 p. DAMMEN. Zuid-HollandNoord-Holland Aller aandacht is gevestigd op den grooten wedstrijd van Zondag as. Zuid-HollandNoord-Holland. Deze eerste ontmoeting tusschen de grootste twee provinciale dambon- den in Nederland, waarvoor een wisselprijs beschikbaar is gesteld, zal plaats vinden in ..Caland- West" te Rotterdam. 'Vooraf zal Kinnegin als provinciaal kampioen voor 1943 voor Zuid-Holland wor den gehuldigd. Het provinciaal bestuur heeft voor dezen wedstrijd het Zuid- Hollandsche tiental als volgt sa mengesteld 1. Kinnegin (WaddinxveenJ2. Huisman (Leiden). 3. Van Oosten (Den Haag), 4. Ansems (Rotter dam), 5. Pors (DordrecbA), 6. v. d. Staay (Rotterdam), 7. Bom (Den Haag)8. Haasdonk (Den Haag) 9. De Jong (Slledrecht) en 10. Domburg (Bodegraven) KORFBAL. Nederlandsche Korfbalbond Het programma voor Zondag luidt: Noord-Holland I: SVKDED; Koog ZaandijkBlauw Wit; Rolrda Archipel; Swift-Oosterkwartier, Zuid-Holland I: Gymnasiasten Het Zuiden; HKVDeetos; Achilles DKC; HSVOns Eibernest. Gelderland I: Vada—'-Wilskracht; SOSEKCA; Onder OnsNovio- magum; HellasRapiditas; ZKC 't Overschotje. Overijsel I: NaasGroen Zwart; DOSRigtersbleek; AKCHKC. Noord I: Club BrothersNic; HermesLDO; 't Noord Oosten WW MD; Rood ZwartWordt Kwiek Zuid f: OVADeto; Rust Roest PSV; Sportlust—Volt. Zuid-Holland II A: FluksVicus Oriëntis II; ReadyAchilles II; Ons Eibernest IIDie Haghe Zuid-Holland II B: Deetos II Rozenburg; QuickSpangen; Schie damDe Zwervers; Het Zuiden II OSCR. Zuid-Holland in A: Achilles III —Fluks II; De AlgemeeneRood Wit; OlympiaanGymnasiasten II. Zuid-Holland III B; De Algemee ne II-HKV II; Hou Stand—Zui derkwartier; HSV IIReady III. HILLEGOM —Aan het postkantoor werd in October ingelegd f. 45.857.17 en terugbetaald f. 12.345.28. KATWIJK AAN ZEE. Door de politie zijn aangehou den P. J. v. O. en M. A. B. beiden uit 's-Gravenhage ter zake van diefstal van looden buizen van hui zen. SASSENHEIM Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier werd gedurende October ingelegd f. 15149.29 en te rugbetaald f. 4902.98. HEDEN. Evang. Chr. Gem.: Jeugdcursus te 8 uur nam. StadszaalChopin-recital Ger. Hengeveld te 7.30 uur nam. Zaterdag Remonstr. Kerk: Cursus ds. P. Eldering te 3 uur nam. StadszaalLustrumuitvoering Chr. Mandolinegez. Sempre Avanti". 7 uur nam. Volkshuis: Spr. Caspar Höweler over Beethoven, 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Lelden, wordt van Zaterdag 30 Oct. 20 uur tot Zaterdag 6 Nov. 8 uur waar genomen door de apotheek Duys- ter. N. Rijn 18. Telef. 20523; te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8. Tel 26274. GEBOREN: Louise Christine Maria, dr. v. K. M, J. Timmerman en J. P. Boks; Johannes Jacobus, zn. v. J. Seel- bach en J. Spiering; Petrus Cornelis zn. v. J. F.- Westen en M. C. J. Leenen; Anthonius Jacobus Johan nes ,zn. v. J. J. A. van Schie en W. P. J. van der Drift. OVERLEDEN: N. van Dam, huisvr. van J. van der Meij, 71 j.; J. J. Langeveld. m. 58 j.; C .W. Heemskerk, dr. 3 j.; W. P. Calkhoven, wd. van H. M. Swaak 91 j.; C, Broekhof, wedn. 85 jaar. Zilveren jubileum H. N. Brug- geman Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer H. N. Bruggeman, brugwachter 1ste kl. op de spoorwegbrug over het Gal gewater alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Woensdag middag was hy in het Bureau van Weg en Werken te Rotter dam, waaronder Leiden ressor teert, ontboden, alwaar de hoofd ingenieur, ir. H. H. C. W. van der Veen hem in hartelijke bewoor dingen namens de directie der NjS. gelukwenschte en hem het gebruikelijke geschenk onder cou vert aknbood, benevens een fraai geteekende oorkonde voor 25-ja- rige trouwe dienstvervulling. Gis termorgen vervoegde zich de heer W. van Duyn. hoofdbouwkundige bij de Ned. Spoorwegen alhier, ten huize van den jubilaris, Haagweg 8, dat door talrijke bloemstukken in een bloemhof was herschapen, om hem hartelijk geluk te wen schen, ook namens het personeel. Daarop bood de heer Freeke, ploegbaas 1ste klasse, hem na mens het personeel een geschenk onder couvert aan, met de namen der gevers, terwijl de echtgenoote van den jubilaris een bloemstuk ontving. Maken van reclame Aange zien op grond van ethische over wegingen het maken van reclame door middel van het doen verrich ten van werkzaamheden in etala ges of op den openbaren weg af keuring verdient, behoort dit te worden tegengegaan. Om gelijke redenen dient ook het maken van reclame door middel van ver- kleede personen e.d. te worden verboden. Daartoe heeft de Burge meester, waarnemende de taak van den Gemeenteraad, de ver-- ordening op de Straatpolitie ge wijzigd. Van het verbod tot het maken van reclame door middel van het doen verrichten van werkzaamheden op- of van den openbaren weg zichtbaar kan de Burgemeester ontheffing verlee- nen uitsluitend ten aanzien van werkzaamheden ter uitoefening van een tak van kunstnijverheid. De wijzigingsverordening is met ingang van heden gedurende drie maanden voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter lezing nedergelegd en treedt op 8 November a.s. in werking. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Gowa N.V., Langegracht 95/99,, Leiden. Fabricage en handel van chemische producten, technische producten en aanverwante arti kelen. Blijkens mededeeling is op grond van par. 7 der Verorde ning Nr. 48/1941 van den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied van 12 Maart 1941 de heer A. Picard, Den Haag, Nunspeetlaan 63 benoemd tot Verwaltungstreuhander van bo vengenoemde zaak. Firma J. Botermans, Jan van Houtkade 26, Leiden. Verkrijgen, vervreemden, verhuren en exploi- teeren van onroerende goederen in Nederland. Uittredend ven noot: W. Welmers, Leiden. Firma C. Versney. Oude Rijn 88, Leiden, boekbinderij. Nieuwe eig A. J. Versney, Leiden. „P. J. van der Ploeg Bloembol- lenkweekerij en handel" en „A. N. van der Ploeg Aardappelhan- del" (Bep. bep.), Loosterplein 9, Hillegom. Vennooten: P. J. van der Ploeg (H. V.), Hillegom, A. N. van der Ploeg, Hillegom. Maandag a.s. hoopt de heer H. M. Boekwijt den dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden ln dienst trad van de firma C. C. Bender, plano- en orgelhandel hier ter stede. o. bi Qj V< 8 lir r<

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2