Groofe moeilijkheden in Engeland 84ste Jaargang Vrijdag 5 November 1943 No. 25645 Artikel van dr. Göbbels „Werp geen „scherp" tusschen de aardappelschillen." Speelgoedinzameling door den Jeugdstorm. DE BERG HEEFT EEN MUIS GEBAARD. DE STEM DER S.S. VERDUISTEREN: LEIDSCH SS DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Maar al mogen de deelnemers aan de conferentie het lang niet altijd eens zijn geweest over de diverse problemen die ter tafel kwamen, tot volledige overeen stemming kwamen zij toen de vraag gesteld werd wat er, na den oorlog, met de kleine staten en met de nationa al-socialistische „oorlogsmisdadigers" moet ge schieden. Met uitzondering van het voormalige Oostenrijk zal er voor de kleine staten geen plaats meer in Europa zijn. Dit was te verwachten, want Stalin hield vast aan zijn eisch dat Europa door hem gebolsjewiseerd zal wor den en zijn bondgenooten hebben hem reeds zoo vaak de toezegging gedaan dat zij hiermede accoord zuilen gaan, dat over dit punt geen meeningsverschillen meer mogelijk waren. En wat de bestraffing van de „oorlogsmisdadigers" betreft, na tuurlijk moeten deze uitgeleverd worden om door de „overwin naars" te worden gevonnist. Waarschijnlijk verwachten de samenstellers van het slotcommu niqué dat dit laatste gedeelte van dit „sensationeel en historisch in grijpend document" de bevolking van hun landen dusdanig in ver voering zal brengen en zich in zoete toekomstdroomen zal verlie zen. dat zij de rest op den koop toeneemt en er niet toe zal komen het geheel duchtig onder de loupe te nemen en zich door het gebrek aan inhoud diep teleurgesteld te voelen. Wat te verwachten was ge schiedde te Moskou. Stalin bleef op zijn stuk staan Hij weigerde over toekomstige Europeesche grenzen te spreken, omdat hij geen inmenging duldt in gebieden die hij beschouwt te behooren tot de belangensferen van de sovjet unie. Zijn doel is Europa te bolsje- wiseeren als eerste étappe op zijn weg naar het einddoel: de we reldrevolutie. En indien Eden en Huil zich verbeeld mochten heb ben voor hun regeeringen iets te Moskou te kunnen bereiken, zul len zij moeten erkennen dat dit mislukt is en komen zij met leege handen terug. Dat zij echter nieuwe toezeggingen moesten doen waarvan de mogelijkheid dat zij deze zullen kunnen nakomen lang niet zeker is, omdat de geallieer den nog géén overwinning be haald hebben, maar nog zullen moeten trachten Duitschland te verslaan, staat wel vast. De toekomst zal leeren dat deze oorlog niet gewonnen kan worden door middel van conferenties waarbij men een groot gedeelte van den tijd besteedt met het maken van plannen voor het ge val dat men den beer schiet, maar dat het de wapens zijn die zullen beslissen. Het is voor de volkeren van Europa gelukkig, dat de feiten zóó liggen en niet zooals de deel nemers aan de conferentie te Moskou de wereld trachten wijs te maken, want dan zou Europa inderdaad een prooi worden van het bolsjewisme. Zooals de zaken nu staan wordt ons continent door de sterke Duitsche weermacht beschermd en ziet het er naar uit dat de plannen die te Moskou werden uitgebroed nimmer werkelijkheid zullen worden, maar dat een nieuw Europa zal verrijzen, waarin geen plaats zal zijn voor de ideologieën en systemen, die door de deelne mers aan de conferentie te Mos kou vertegenwoordigd werden. In Das Reich houdt minister dr. Göbbels zich bezig met den bin- nenlandschen toestand in Enge land. Hij deelt mede, dat hij uit voerig heeft gesproken met zwaar gewonde krijgsgevangenen, die op grond van de uitwisseling uit En geland zijn teruggekeerd en con stateert, dat geen enkele hunner ook maar den minsten twijfel koestert ten aanzien van de over winning der Duitsche wapenen. De teruggekeerden hebben, zoo schrijft dr. Göbbels, in de afgeloo- pen jaren de enorme moeilijk heden in het kamp van den vij and, waarvan hij in zijn propa ganda natuurlijk met geen enkel woord spreekt, met eigen oogen gezien. Op eenige terreinen zijn de moeilijkheden even groot als bij ons, aldus de minister, op velerlei gebied zijn zij veel grooter en er is nauwelijks een terrein, waarop de Engelsche moeilijk heden kleiner zijn dan de onze. Alle terugkeerenden zijn het er b.v. over eens, dat de Engelsche voedselpositie zeer slecht is, in ieder geval veel slechter dan de onze. Bij het Engelsche volk is schraalhans keukenmeester en een geheele reeks sluipende volks ziekten moet worden toege schreven aan de volkomen ontoe reikende voeding der groote massa, die in de Britsche oorlogsproduc tie werkt. Dit is immers ook een belangrijke oorzaak van de steeds weer uitbrekende stakingen in de kolendistricten. Ten aanzien van het vraagstuk der klassentegenstelingen waren de uitgewisselde gevangenen het er over eens, dat de maatschap pelijke kloven in Engeland bree der zijn dan ooit. De Britsche arbeider beschouwt dezen oorlog niet als zijn oorlog, maar als dien der heerschende bovenlaag. „Wij zijn toch weer het kind van de rekening", is de steeds weerkee- rende bedenking van den gewonen man tegen den oorlog. In Duitsch land daarentegen weet iedereen, 'dat deze oorlog ons is opgedron gen en dat ons volk zijn leven moet verdedigen. Sociale tegen stellingen spelen bij ons nauwe lijks een rol. De voornaamste drijvers van het vijandelijke streven, den on- wrikbaren grondslag van het ge loof van het Duitsche volk aan het komende definitieve succes zijner wapenen te vernietigen, zijn, aldus vervolgt dr. Göbbels, de joden. Zij meenen, dat hun wereldtriomf voor de deur staat. Maar ook op dit punt is het weer buitengewoon teekenend, dat vol gens de verklaringen van vrijwel alle teruggekeerden het antisemi tisme onder het Britsche volk on weerstaanbaar toeneemt in weer wil van alle filosemietische propa ganda der regeering. Wij kunnen, aldus de minister, deze ontwikkeling slechts met groote voldoening gadeslaan. Zij kan niet meer worden tegenge houden en dezelfde joden, die meenden, in den langen duur van C> den oorlog een zekere kans op vernietiging der door hen zoo ge hate cultuurwereld te hebben, zullen juist het slachtoffer wor den van dien langen duur. Ten overstaan van dit vreeselijke vol- kerendrama hoort men in het vijandelijke kamp steeds luider de vraag: „waarvoor?". De joden zul len deze vraag eens hebben te be antwoorden. Het zal ook de Engelsche pluto cratische bovenlaag wel niet ge lukken het Engelsche volk buiten den grooten wervelstroom te hou den, die thans door de geheele wereld woelt, om het na den oor log te bedriegen ten aanzien van alle beloften, die tegenwoordig op de Engelsche markt even goed koop zijn als bramen. Het onop houdelijke streven der vroeger heerschende klassen in alle vol ken, om de ontwikkeling terug te dringen en de volken terug te brengen tot een toestand, waarin ze totaal afhankelijk van het geld en het bezit zonder plichten zijn, zal stranden op de harde feiten. Het Engelsche volk vormt in dat opzicht geen uitzondering. De gewone Engelschman heeft zooals de terugkeerenden melden, voor niets zooveel belangstelling als voor de sociale instellingen en het sociale streven in Duitschland. Hij maakt vergelijkingen tusschen de verwaterde beloften van zijn plutocratische bovenlaag en de Duitsche werkelijkheid. Van dag tot dag groeit in Engeland de arg waan, om niet te zeggen de haat tegen de Vereenigde Staten, die het Britsche rijk liefst zouden er ven, en tegen de sovjet-unie, die er op uit is in Europa voldongen feiten te stellen en daardoor de laatste Engelsche hoop op een overwinning omver te werpen. Daarbij komt, aldus vervolgt dr. Göbbels, een strijdende angst voor de Duitsche vergelding, die als een nachtmerrie op de groote massa drukt, waarschijnlijk als uiting van een kwaad geweten over den barbaarschcn Engelschen lucht oorlog tegen Duitschland, die, zoo als aan de overzijde iedereen weet, op zekeren dag op vreese lijke wijze beantwoord zal worden. Na dit alles, zoo besluit de mi nister. is het meer dan begrijpe lijk dat onze zwaargewonden met een onverzwakt geloof in de Duit sche eindoverwinning zijn terug gekeerd. (D.N.B.). De hongersnood in Britsch- Indië De minister voor Indië, Amery, verklaarde in het Britsche Lagerhuis, dat Groot Brittannië geen afstand heeft gedaan van zijn constitutioneele verantwoor delijkheid, al heeft het ook „in aanzienlijke mate de uitvoerende macht en de eigenlijke afwikke ling van het regeeringsapparaat in handen gelegd van de Indiërs". „In ieder geval, zoo zeide Amery, staan wij hier tegenover het leed van onze medeburgers in het empire, die wij verplicht zijn te steunen". Het moeilijkste pro bleem der toekomst bestaat er in middelen en wegen te vinden om door verbeterde verbouw-metho- des, door industrie liseering, door opvoeding en door andere maat regelen aan de behoeften van een groeiende bevolking te voldoen. In de eerste twee jaren heeft men iedere inflatietendentie in toom gehouden, eerst laat in den zomer van 1941 viel een ernstige stijging der prijzen voor landbouwproduc ten waar te nemen. Toen de prij zen eenmaal aan het stijgen wa ren, hetgeen door de „algemeene onzekerheid, door de feitelijk be staande vrees voor een Invasie en Evenals verleden jaar zal dit jaar door den Nalionalen Jeugd storm een speelgoedinzameling ge houden worden, om ook die kin deren, wier ouders daartoe niet in de gelegenheid zijn, te toonen dat de goede Sint ook voor hen rijdt. Het Sint Nicclaasfeest nadert en vele kinderharten beginnen reeds thans harder to slaan. Vol verwachting klopt hun hart. Zal de Sint ook bij hen komen Reeds overleggen vader en moeder wat zij hun kind dit jaar zullen geven. Maar velen moeten droevig hun hoofd schudden. Neen, er komt zooveel kijken om de eindjes bij elkaar te knoopen, dat het dit jaar werkelijk niet gaat. En dan, hoe kom je aan speelgoed? Maar, och, ouders, wier kinde ren nog een welgevulde kast met speelgoed hebben. Hoeveel is daar niet bij, waar uw kind al lang niet meer naar omziet. Zou uw kind het werkelijk zoo erg vin den, als hij daar een ander kind blij mee kan maken?" Is het stuk? Wat geeft het! De stormsters verlangen er naar juist dat stuk speelgoed weer nieuw te maken. En de stormers popelen OEWEL het te verwach ten was, dat de confe rentie te Moskou weinig positieve resultaten zou opleveren omdat de tegenstellingen te groot waren en Stalin er niet aan zou denken zijn doelstellingen te wij zigen, werd in de Anglo-Ameri- kaansche pers veel ophef van deze bijeenkomst gemaakt en waren de verwachtingen in Engeland en Amerika hoog gespannen. Nu het slotcommuniqué over de Driemogendhedenconferentie ge publiceerd is, blijkt echter dat de berg met recht een muis gebaard heeft. Uit den aard der zaak tracht men van Anglo-Ameri- kaansche zijde in het communiqué dit feit, door een stortvloed van formule er ingen te verbloemen, maar-dit neemt met weg, dat het resultaat van de twaalf bijeen komsten bijzonder mager is. Natuurlijk maakt men bekend dat volledige overeenstemming is bereikt, dat wat betreft de toe komstige militaire operaties be langrijke afspraken zijn gemaakt. Daarmede houdt het dan ook op en wordt de rest van het commu niqué gewijd aan maatregelen die men zal treffen, zoodra de over winning behaald is. Men schijnt een groot gedeelte van den tijd, doorgebracht aan de conferentietafel te Moskou, verdaan te hebben met het ver- deelen van de huid van den beer die nog lang niet geschoten is en aangezien de verdeeling aanlei ding gaf tot verschil van mee ning, greep men naar een beproefd democratisch middel, d.w.z. er werden commissies ingesteld, die de verdeelings-vraagst-ukken ern stig zullen bestudeeren en daar t.z.t. advies over zullen uitbrengen. in den loop van verscheidene maanden van 1942 door wijd ver spreide ongeregeldheden nog erger is geworden", is de toestand in een steeds sneller tempo achter uitgegaan. Amery keerde zich vervolgens tot het „bijzonder catastrophale geval Bengalen". Tusschen 25 Augustus en 25 October is het aantal sterfgevallen, dat direct of indirect te wijten is aan den hongersnood, in Calcutta alleen ongeveer 8000 geweest. Voor de buitendistricten zijn geen betrouw bare cijfers aanwezig, doch spr. vreest, dat in Zuidwestelijk en Zuidelijk Bengalen de cijfers nog erger zullen kunnen zijn dan in Calcutta. Zelfs thans, nu de totale hoeveelheid der leveranties vol doende schijnt te zijn, „zal waar van ongeduld om het bij u te komen halen Het blije kindergezichtje, dat op Sint Nicolaasavond dit opge kalefaterde stuk speelgoed in handen houdt en verlegen den goeden Sint dankt, is niet alleen hun grootste belooning, maar ook uw belooning. Duizenden kinde ren kunnen blij gemaakt worden. Zonder dat dit moeite kost. Het kan, moeten wij het dan laten? Allemaal propaganda zegt u misschien? Och kom. Daarvoor heeft de Jeugdstorm andere mid delen. Neen, het is hier: de jeugd voor de jeugd. Het is het plezier, dat de jongens en meisjes van den Jeugdstorm er in hebben ook eens voor St. Nicolaas te spelen. Of zij daarin slagen, of het hun zal lukken duizenden kinderen het geloof in den „goed heilig man" te doen behouden, dat hangt van u af. De omstandigheden maken het den Jeugdstorm dit jaar niet mo gelijk in alle plaatsen van ons land deur aan deur speelgoed in te zamelen. Maar een brief kaartje naar het streekkwartier in de plaats uwer inwoning is voldoende om het speelgoed bij u te laten afhalen. Doet u het meteen! Voor Leiden luidt het adres: Hoogl. Kerkgracht 24; voor Al phen: Hooge Rijndijk, A 209, L. Haaerswoude. Luistert op Zondag 7 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar „De Stem der S.S." De voorman der Germaan- sche S.S. in Nederland spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht" (tweede gedeelte). schijnlijk vooreerst geen vermin dering van de verliezen aan men- schenlevens ontstaan, totdat de distributieorganisatie het geheele gebied op de juiste manier be- heerscht. De hulpverleening van Engeland is voltrekt een probleem van scheepsruimte. - Rond 2500 schepen zijn alleen voor de lan ding op Sicilië noodig geweest, en dat is „nog slechts een voor proefje van de grootere, toekom stige operaties". Bovendien is be sloten, dat de Indische provin ciale regeeringen zoo spoedig mogelijk de rantsoeneering zullen invoeren in alle steden met meer dan 100.000 inwoners. De Indische regeering is op het oogenblik bezig met plannen betreffende de be strijding der inflatie. In het laat ste halve jaar is het algemeene prijsniveau vaster geworden. Spr. gelooft, dat de Indische regeering op deze en andere manieren er voor zorg kan dragen dat het economische leven van Indië op gewassen zal zijn tegen de inspan ning, die de oorlog het oplegt, zonder dat men een catastrophe tegemoet gaat als men in Benga len beleeft (D.N.B.). De hernieuwde aanval op den Dom te Keulen De hernieuwde aanval op den Dom te Keulen is het onderwerp, dat de Berlijnsche bladen bezig houdt. Het is heel logisch, zoo ver klaart de Deutsche Allgemeine Zeitung, dat de eerste zichtbare actie na de conferentie te Moskou een nieuwe aanval is op den Dom te Keulen. De pleitbezorgers van het bolsjewisme, Engeland en Amerika, zoo verklaart het blad zetten hierdoor de aanwijzingen' in daden om, die zfj te Moskou gekregen hebben. Voor den aarts bisschop van Canterbury, die juist nu het „christelijke karakter" van de bolsjewistische moorde naars en brandstichters naar vo ren heeft gebracht, zal in den aanval een aanleiding zien om uiting te geven aan zijn voldoe ning. Voor den chef van de Brit sche bommenwerpers, luitenant- generaal van de luchtmacht Har- ris, zijn de gedenkteekenen van de Europeesche kunst en cultuur volgens zijn eigen verklaring toch niets anders dan „Ansichtkaarten- rommel". Dergelijke woorden al leen al, zoo verklaart het blad, toonen aan, dat tusschen Moskou en de Anglo-Amerikanen niet al leen een bondgenootschap met een bepaald doel, doch ook een ■overeenstemming in de bar- baarschheid van gezindheid be staat. De Völkische Beobachter noemt den nieuwen aanval op het eer biedwaardige bouwwerk een „on- uitwischbare schande". „Geen woord van afschuw kan hard ge noeg, geen toon van den haat kan diep genoeg zyn, zoo verklaart het blad woordelijk, om aan onze ge voelens jegens dit barbarendom uiting te geven. Juist de men- schen, die het woord Gods niet dikwijls luid genoeg in den mond kunnen nemen, hebben het bevel tot deze nieuwe schanddaad ge geven. En het zijn dezelfde men- schen, die zich tevoren nog door Amerikaansche geestelijken lieten zegenen, die dit bevel ten uitvoer gelegd hebben. Wanneer Engeland al niet zooveel schuld op zich ge laden had, zoo verklaart het blad tenslotte, zou de naam van Enge land alleen al door deze nieuwe misdaad jegens den Dom te Keu len reeds voor altijd bevlekt zijn en wij kennen niets, dat deze schuld van Engeland zou kunnen delgen. (D.N3.). van hedenavond 17J.5 uur tot morgenochtend 7.30 nor De maan kwam heden op te 14.37 uur en gaat vannacht om 0.07 uur onder (Eerste Kwartie*).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1