KLEINTJES" teekenen? NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND AATSTE BERICHTEN Toespraak van André Marty. FAMILIEBERICHTEN Hevige afweerstrijd aan Erim en Dnjepr. LAND- EN TUINBOUW Voelt U iets voor MARKTBERICHTEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. Gevraagd Aangeboden Personeel gevr Personeel aangeb. Kamers aangeb. Diversen BINNENLAND. Arts vermoord De vorige eek Donderdag is de directeur- meesheer van Ziekenzorg te ageningen, de arts J. Boes, wo nde aan den H. van Suchte- nweg, toen hij te ruim 9 uur avonds thuiskwam en zijn fiets de garage wilde zetten, dood schoten. Van den dader ont- eekt elk spoor. Dr. Boes was et aangesloten bij een politieke irtij. Boekhouder slachtoffer van ofmoord Gisteren, in den oegen ochtend vonden familie- jen van den eigenaar van een drijf in de Kleine Wittenbur- rstraat te Amsterdam in de akplaats het lijk van den 45- rigen boekhouder dier zaak. Het »ek, dat de man op afschuwe- ke wijze van het leven was roofd. Daar het slachtoffer een oot bedrag aan geld was ont- Dlen, ligt het vermoeden voor hand, dat hier van roofmoord rake is. BUITENLAND. André Marty, de vroegere Pa- sche communistische afgevaar- gde, heeft te Algiers een toe- raak gehouden tot de Metropo- aansche kaders van de com- unistische party, in aanwezig- id van -29 communistische af vaardigden. Hij zette de richt- nen van de Sovjet-Russische ders uiteen en hield een lof- de op het „genie van den groo- n maarschalk Stalin" om de indelooze vastberadenheid", larmee de communistische par- by drie verschillende gelegen- den van tactiek veranderd is. ze oogenschijniyk tegenstrij- ge richtiynen, zegde hij, heb- n slechts één doel: „De triomf n de bolsjewistische revolutie de wereld." (Belgapress). Generaal Guzzoni. De radio in het fascistisch Italiaansch luvernement meldde, dat gene- al Guzzoni, die deel had geno- en aan het verraad van maar- halk Badoglio door leden der scistische militie werd aange meten op het oogenblik, dat hij ider een valschen naam de vitsersche grens wilde passeeren Generaal Guzzoni zal zich voor n speciale rechtbank wegens >ogverraad te verantwoorden ibben. (Belgapress) Generaal Bethouard. Gene- al Bethouard, chef van de dis- iente Pransche militaire zen- ng in de V.S., is van zijn functie itheven. Hij zal vervangen wor- :n door generaal Beynet, die nnen enkele dagen te Washing- n zal aankomen. In hem wordt »r het eerst een intiem mede- srker van generaal Giraud ge- offen. Deze verandering is een lidelijk kenteeken voor den stij- nden invloed van generaal de aulle op alle beslissingen van it Algiersche comité. (Belgapress) Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Von dem Borne-Van ouwelingen. d., Groningen sering-Lammers, z., A'dam. Gehuwd: S. R. Perrin en A. n den Belt. Kampen. Overleden O. R Bryan-Croll, Den Haag: D. Latenstein van lorst, m. 57 j., Koog a'd Zaan. Duitsch Weermaehtbericht. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: „Op de Krim werd het vijan delijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj verder ingekrompen. Ten Noorden van Kertsj zyn gevechten met pas gelande vijan delijke strijdkrachten aan den gang. In de Straat van Kertsj vie len luchtmacht en marine her haaldelijk het overzetverkeer van den vijand aan. Een sovjetmo tortorpedoboot en 5 landings booten werden vernietigd, drie kanonneerbooten werden zwaar beschadigd. Bij den afweer van sterke aan vallen op de landengte van Pere- kop werden 20 sovjetpantserwa gens stukgeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjepr werden vijandelijke ver- kenningsaanvallen afgeslagen. Een vijandelijke afdeeling, die er in geslaagd was, den stroom over te steken, werd tot den strijd ge noopt en in de pan gehakt. In de groote bocht van den Dnjepr ontstonden gisteren vooral ten Zuidwesten van Dnjeprope- trowsk weer hevige gevechten. De aanvallen der sovjets werden in taaien afweerstrijd, hier en daar door felle tegenaanvallen, afge slagen. Een eigen pantserafdee- ling drong daarby vijandelyke concentraties binnen en schoot talryke pantserwagens stuk. Ten Noorden van Kief gingen de sov jets na sterke voorbereiding dooi de artillerie en gesteund door tal rijke slagvliegers tot den aanval over. Hier zijn zware afweerge- vechten aan den gang. In het strijdgebied van Weli- kije Loeki zette de vijand ook gis teren zijn ten deele door tanks ge steunde hevige aanvallen voort. Om eenige penetratieplekken wordt gevochten. Van de rest van het Oostelijke front wordt slechts geringe plaatselijke gevechtsacti viteit gemeld. In de hevige ge vechten in de bocht van den Dnjepr heeft zich de Zuidwest- duitsche 23e pantserdivisie onder luitenant-generaal von Vormann door bijzondere dapperheid onder scheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front mislukten vijandelijke aanvallen bij Venafro onder zware bloedige verliezen voor den vyand. In den Oostelijken sector drong de vijand met sterke strijdkrachten over de rivier de Trigno. Hij werd na feilen strijd ten Zuidoosten van de stad Istunio tot staan gebracht. Vijandelijke formaties vliegtui gen vielen gisteren het gebied van de Duitsche bocht, vooral de stad Wilhelmshafen en in den afge- loopen nacht steden in West- Duitschland aan. Verliezen en schade ontstonden vooral in Düs- seldorf. De Dom van Keulen werd opnieuw zwaar getroffen. Strijd krachten der luchtverdediging ver nietigden bij deze aanvallen als mede boven de bezette Westelijke gebieden, volgens de voorloopige be richten, 33 vijandelijke vliegtuigen. Onze luchtmacht ondernam gis teravond, zonder zelf verliezen te lijden, een hevigen aanval op de havenstad Ipswich in Zuidoost- Engeland, die groote branden ver oorzaakte. Voor IJmuiden en in de wateren ten Noorden van le Havre brach ten vaartuigen der kustverdedi ging en andere zeestrijdkrachten der marine 4 Britsche motortor - pedobooten tot zinken en bescha digden 4 andere booten ernstig. Onze Berlynsche correspondent schrijft d.d. 12 October: We zitten met zyn veertienen in een houten barak aan een lange tafel. Dertien Nederland- sche studenten en ik. Vrijwel al onze provincies worden vertegen woordigd. Dat valt al dadelyk te merken aan het aceent, de for muleering en bepaalde eigenaar digheden. Maar belangryker dan dit verschil vind ik het feit, dat de stemming fideel is en dat de gezonde humor niet ontbreekt. Want gemakkelyk is het werk in een fabriek niet en er was onge twijfeld heel wat inspanning en uithoudingsvermogen toe noodig, alvorens men zich aan een totaal nieuwe dagindeeling en een geheel andere levenswijze had gewend. „Er heerscht hier bij ons een Babylonische spraakverwarring. Franschen, Belgen, Vlamen, Polen, Tsjechen en Nederlanders zijn van den vroegen ochtend tot laat in den avond op elkander aange wezen, werken in dezelfde fabriek, zitten in de cantine aan lange tafels te eten moeten elkaar zoo nu en dan met raad en daad terzijde staan en al kent men van elkanders taal dikwijls geen stom woord, toch duurt het niet al te lang, of men begint elkaar te begrypen. Er wordt, druk ge gesticuleerd, men brabbelt een paar woorden Duitsch, Fransch of Engelsch, biedt elkander by wyze van toenadering een zelf gedraaide sigaret aan en het ge voel, dat men voor de eerstvol gende maanden lief en leed zal moeten deelen, helpt over allerlei moeilijkheden heen." Het is een stevige Amsterdam mer met opgestroopte mouwen, die ons dit verhaal doet. Naast hem zit een Groninger op een kom foortje soep te koken en tegen over mij is een Leidenaar zich aan het scheren. Links en rechts zijn de bedden, telkens drie boven elkaar en daarnaast staan de ge nummerde kasten, die twee man nen met elkaar moeten deelen om hun kleeren, ondergoed en schoeisel in te bergen. Van 7 uur 's morgens tot een uur of 7 's avonds wordt er gewerkt en dikwijls is er nog overwerk, dat extra wordt betaald. Omstreeks 9 uur 's morgens en 1 uur 's mid dags is er schafttijd. By wyze van attentie heb ik wat sigaretten meegebracht en er wordt ge smookt, dat het een lieve lust is. Van de dertien mannen Dlijkt er slechts één getrouwd te zijn en het is dus iets heel begrijpelijks, dat hij een stevigen brief aan moeder de vrouw zit te pennen. Trouwens, er wordt hier heel wat geschreven en gelezen, want men wil zijn studie zooveel mogelijk zien by te houden in de hoop, dat ze straks voortgezet en vol tooid kan worden. Ik ben op een doordeweekschen dag op mijn eigen houtje naar een der voorsteden van Berlijn gereden om eens een kijkje te gaan nemen in een bedrijf, waarvan ik weet, dat er een vrij groot aantal land- genooten werkzaam is. Onder hen bevinden zich de zoons van goede kennissen en het ligt voor de hand dat de ouders het op prijs stellen, uit betrouwbare bron eens iets na ders omtrent het leven in den vreemde van hun kinderen te hoo- ren. Want die leven thans al eeni ge maanden ver van huis in een oorlogvoerend land, zyn net als ieder ander aan allerlei gevaren blootgesteld, onder hen zyn er, die de Duitsche taal slechts gebrekkig spreken en hun aanpassingsver mogen laat dientengevolge wel eens wat te wenschen over. Men bekijkt het leven in den vreemde te zeer door een Nederlandschen bril en schynt niet te kunnen be grijpen, dat ieder volk nu eenmaal zyn eigen zeden en gebruiken heeft. Ontkend kan niet worden, dat er van Duitsche zyde heel wat wordt gedaan om den buitenlandschen arbeider in zijn wenschen zooveel mogelyk tegemoet te komen. In de fabriek, die wij bezoeken, worden onderdeelen van vliegmachines ge maakt en men vertelt ons, dat de eigenaar bekend staat als een hu maan man, die voor zyn personeel wat over heeft. Eenige malen is het voorgekomen, dat buitenland- sche arbeiders wegens verregaande slordigheid of sabotage op staan- den voet ontslagen moesten wor den. Toen den chef ter oore kwam, dat ze naar een concentratiekamp waren gezonden om zich aan dis cipline, orde en regelmaat te wen nen, wist hy hun vrylating te be werkstelligen en sedertdien wer ken diezelfde jongens in zyn be drijf met normale toewyding. Men brengt mij naar een kan tine, waar eerst de Italianen hun maaltijd hebben gebruikt. Naast het loket, waar de borden met hutspot van de keuken uit worden doorgegeven, hangt nog een kar ton, waarop de dagindeeling in het Italiaansch staat genoteerd. In het midden van de zaal prijkt nog een groot portret van Mussolini. „Hier huisden aanvankelijk Italiaansche kameraden, die hun eigen kok en keuken hadden. Tot nader order mogen wy hier thans koken en eten en we spannen ons in, iederen maaltijd zoo smakelyk mogelyk te maken. De meesten van ons kry- gen zoo nu en dan nog een pakje van thuis toegezonden en u heeft gezien, hoe vele jongens 's avonds in de barak hun eigen potje zitten te koken. We trachten het leven zoo draaglijk mogelyk te maken, maar dat neemt niet weg, dat we blij zullen zijn, als de oorlog is af- geloopen. want dan kunnen we met de ervaringen, die wy in Duitschland hebben opgedaan, weer naar ons eigen land terug- keeren en onze studie voortzetten, want dat is en blijft ons ideaal!" Zoo sprak de kok, die ons rond leidde en hij is stellig niet de eenige. die zoo denkt. VRAGEN EN ANTWOORDEN Vraag Mag hei gazon elke maand kunstmest hebben, bijv. 15 gram per liter gazonmest? Mevr. E W S te L. Antwoord U kunt dat goed doen, bijv. in April. Mei Juni en Juli en Augustus. Later niet meer. De oplossing is voldoende. J P te L Naar aanleiding van ons antwoord van de vorige week inzake de consumptie van witlofbladeren, is de lezer zoo vriendelijk ons mede te deelen, dat deze zich zeer wel leenen voor de menschelijke consumptie. Toebereid als andijvie geeft deze lezer den voorkeur aan witlofbladeren boven eerstgenoemde groente. Leer het thuis en vraag inlichtingen bij N.Z. Voorburgwal 112 N - A'dam - Tal. Ï174V Vraag Mijn cnvla heeft al driemaal gebloeid zonder stengel. Wat kan hiervan oorzaak zijn? F. B. te L. Antwoord Uw plant heeft door het verplanten -eleden en heeft vermoedelijk zietke wortels gemaakt. Dit gebeurt bij de Olivia meer, vooral wanneer de plant in 'n te grooten pot staat. Laat de wor tels eens goed nazien en zet de plant in een pot, waar de wortels maar net In kunnen. Vraag Wanneer moeten fram bozen verplant worden? A. van V. te L. Antwoord Dat kunt U doen van November tot April. November is een zeer goede tijd. De oude, afgedragen takken worden geheel weggesneden en de nieuwe tot op 40 cM. boven den grond. Gebruik liefst oude vergane mest. Vraag Hoe kan men het in sect Klander bestryden? L. J. B. te L. Antwoord Wendt U met de zelfde vraag tot den Plantenziek- tekundigen Dienst te Wagenlngen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw". RIJNSBURG, Nov. Bloemen veiling. Chrysanthen f 0.50; Dah lia's pompon f. 24; Goudsbloe men 1525 ct. BELANGRIJK VOOR DETAILLISTEN. Detaillisten dienen alle door hen ontvangen bonnen voor kaas No. 696 op te plakken en by den Distributiedienst in te leveren. Indien dit aantal geen veelvoud van 20 is moet het aantal bonnen 692 en/of 681 en/of rantsoen- bonnen dat mede moet worden ingeleverd, steeds de helft van het naast hooger gelegen veel voud van 20 bedragen. 3888 Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Lelden; plv. hoofdredacteur: K. Been. Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport: J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: W. H. Streng, Wassenaar Verantwoordelllk voor de adver tenties: A. Poortman T. o. gevr. babycom- ode m. of z. matras; andelwagem en kin- irstoel alles in goeden aat. Ruhaak. Mariën- lelstr. 33. Ter overn. gevraagd: n jongensjas of tweed- s. leeftijd ca. 15 J. en n paar Jongensschoe- n maat 42 of 41. G. Eerman. Merelstr. 28. Kinderledlkantje, fst met bedje. Br. m. Ires en prijsopgaaf: v. ezen. Langebrug 12. Kinderwagen, modern, koop gevr., alsmede Bderledikant, kinder- del, kinderbox, wandel '.gen en een autostep. 'leven met prijs: Lan- zaal Stille Rijn 7. Driewieler kinderfiets- te koop gevr. Br. m. ijsopgaveG. Alblas, 'uwenstr. 18. Voorsch. i Krulhondje of klein keesje te koop gevraagd voor verjaarsdagscadeau voor Jongen. Br. Bur. v. d. BI. onder No. 2821k. Leldsch Dagblad atlas gedeelten of ook losse bladen. A. Korevaar p.a. Berk. Kaasmarkt. B Kinderled. 1.45 M., m. stroomatras f40; kin derbad f. 30: box f. 10; vosbont f. 225; poppen- waschtafel garnituur f. 7.—; schommel, rin gen, rekstok f50; too- verlantaarns f. 15 en f. 7.50; schoolbord f 7.50. Hoogenboom, Zoeterw. Singel 21. B Boekhouder heeft tijd voor het inrichten en bijhouden van uw administratie, opzetten der balans en verzorging der belastingen. Br. Bur. v. d. BI. No. 3928k B Tafel f.15; spiegel f. 25; schrijftafel f. 50; stoel f. 6. Mooten Wet straat 33. B 400 roe bieten. Frie- sche Rijkmakers staan de onder gemeente Kat wijk. Ook in kleinere gedeelten. A. v. Rhijn. v Leeuwenstr. Noordw B Kinderledlkantje met bedje, kussen en deken tje. Prijs f. 50.Een donkerblauwe winter mantel, oude samenst. maat 42/44. Prijs f. 85. Een Weener bureaustoel f. 7.50. Mevr. Brouwer, Boerhaavelaan 19. B Inmaakpotten te koop 1 van f.5.2 van f.6.—. 1 van f.4.—. P. Paling. Maurltsstraat 33 te Alphen a. d. Ryn. B Goed onderh. mod. kinderwagen f.40.J. Goedhart, Bllderdijkstr. 27, Alphen a. d. Rijn. B Lange more-zyden Ja pon. Prys f. 40.C. H. Steenwinkel Jr.. Heere- weg 280 Lisse. B Zwarte verpleegsters mantel. mt 42/44 f. 55; hooge heerenschoenen mt. 40 f. 15.—. Alblas, Bijdorpstr. 57. Voorscho ten (na 6 uur). B Massief brons kope ren kroon. vijfarmig. Prijs f. 85.Te bezich tigen na 7 u.: J. C. v. Hoogeveen. Hoogew. 34e. B Dressoir f. 110.Te zien: Haneveld, Leld- schew. 393 Voorschoten B Net meisje van 8.30 tot 3 uur. 's Zond. vrij. Geen wasch. v. d. Sande Bakhuyzenlaan 5 B Gevr. wegens ziekte der tegenw. net meisje, Juffrouw of werkster voor hulp bij huishou delijk werk voor de mor genuren. Hooigracht 58. B Net meisje gevr. als hulp in de hulsh.. van 8.302 uur. V. g. g. v. Leeftyd 16/17 Jaar. De Keyzer. Stationsweg 35. Leiden. B Besch. dienstmeisje, voor d. en n., Zond. vry. goede beh. en kost. Aan melden: Morschsingel 8, Leiden. B Voor direct gevr. een nette Jonge werkster voor het schoonhouden van kantoren in de morgenuren. „Het Leyd- se Wapen", Pieterskerk gracht 1820. B Meisje als hulp in de kleermakerij of voor al leen middagen, en een werkster bij: J P Pont, Dames- en heerenkleer maker Morschw. 87, B Net persoon b. t. a„ 44 J„ huiswerk van fa briek of andere lichte werkzaamh. geen bezw. T Bur. v. d. BI. onder No. 2861k. B Gedeelte van huls te huur, voor gezin z. kinderen met gebr. v. keuken, kelder, zolder, event, gestoffeerd, te Alphen a. d. Rijn. Br. Bur. v. d. BI. No. 4769k B Opwekkingssainen- komst te houden op Donderdag 4 Nov. (he den) Gerecht 10. Aan- van 7.30 uur. Spr. de heer A. Sneep. Ieder welkom. B Verloren door scholier zijn eenige blauw oran je blauw gestT. wollen das op Maanaag 25 Oct. aan de Morschkade, richting Ncordelnde. S. v. p. tegen groote bel. terug te bea Tromp straat 1. B Degene die Woensdag 27 Oct. op bank bij Prlnsessekade blauw ga bardine Jasje gevonden heeft wordt vriendelijk verzocht dit terug te bezorgen bij G. Klin kenberg, Papengr. 13, daar k' i zeer gedu peerd is. B Verloren: Zaterdag middag een zwart kin- der lakschoentje, omge ving Zuidsingel n. Lage Rijndijk. Terug te be zorgen bij H. Ginjaar, Zuidsingel 22. B Gevonden: Zondag 1 Nov. roode dameshand schoen. Hoogl Kerkgr. Breestraat 61-63. B Bruin hondje, ver moedelijk weggeloopen of opgenomen Rijnsb.w. Gelieve terugbezorging of inlichting Rijnsb.weg 77a Lelden B HuwelijkWeduwe m. kinderen wensebt ken nismaking met netten man vast werk. Br. Bur V. d. BI ond. 2825k B in ruil aangeb.: eén jongens winterjas, leef tijd 12 J. voor lage Jon gensschoenen mt. 42. A. Reyngoudt L. Raam- steeg 13A. B Wie ruilt een paar lage bruine heeren schoenen, m. 43, voor 1 paar zwarte dames schoenen. m. 39? Veld hoven. H. Morschw. 60, Lelden B Zr. N. Mechelse, Ge- diplom. KraamveTZ. Ver pleging voor dag en nacht. Ook wijkverple ging. Breestraat 145A, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3