84ste Jaargang Donderdag 4 November 1943 No. 25644 BUITENLAND De slag om Europa. BINNENLAND Wijziging Ongevallenwet. Het einde der illusies. „Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De plaatsvervangende perschef van de Rijksregeering, Stabsleiter Helmut Sündermann, publiceert in de „Völkische Beobachter" een ar tikel onder het opschrift „De slag om Europa", waarin hij "de gebeur tenissen van het jaar 1943 nagaat, teneinde een voorloopige balans op te maken over dit oorlogsjaar. Sündermann schrijft alleereerst, dat de fronten weliswaar op een andere plaats staan dan een jaar geleden, doch dat zij wat strijd lust en paraatheid aangaat onge schokt zijn. Ook de noodzaak voor den vijand voort te gaan met offers voor verdere aanvallen is in het geheel niet verdwenen. Eind 1943 kan niet meer be streden worden dat de onder een anti-nationaal parool gemobili seerde militaire kracht van het Oosteuropeesch-Siberisch gebied een acuut levensgevaar voor elk Europeesch volk vormt. Aan den anderen kant kan er ook voor den meest verblinden Europeaan na de vrijmoedige uitlatingen in de Vereenigde Staten geen twijfel be staan of ook de Amerikaansche aanval op Europa jaagt den wenschdroom na om door een totale liquidatie van den Euro- peeschen economischen, prestatie- en ideeënfactor een concurrentie op den weg naar de kapitalistische wereldheerschappij uit den weg te ruimen. De joodsche nevelen, die den blik der volkeren van Europa heb ben verblind, zijn bezig zich van den bodem los te maken. Zelfs diegenen, wien uit een ideologisch of zakelijk standpunt een vernie tiging van Duitschland wensche- lijk voorkomt, moeten erkennen, dat het thans in het geheel niet om één volk van Europa gaat, doch om alle. Zij moeten toegeven, dat zonder het Duitsche volk geen Europa mogelijk is, noch thans noch in de toekomst en dat slechts door dit ééne volk het Europeesche continent de bran ding van het Oostelijke gevaar kan weerstaan, terwijl degene, die niet door een vasten handdruk met het Duitsche gevechtsfront verbonden is, reddeloos wegge spoeld wordt. Dit is in elk geval de les van 1943, zoo besluit Sündermann: het is werkelijk een „slag om Europa", die weliswaar nog in het stadium van ontplooiing is, doch den een of anderen dag het uur der be slissing zal brengen. Het is de vaste overtuiging van het Duit sche volk, dat de huidige en groot ste van alle slagen om Europa, die tot nu toe geleverd zijn, ook zal leiden tot de grootste overwin ning voor Europa. (D.N3.1. NIEUWE TERREURAANVAL OP KEULEN Dom opnieuw zwaar getroffen Britsche ter- reurvliegers hebben gisteren in de avonduren Keulen aangevallen Door het werpen van bommen op. woonwijken Ier stad werd naar het D.N.B. verneemt, de Keulsche dom, die reeds meermalen het doel is geweest van Britsche bommen werpers, bijzonder zwaar getrof fen. Uit het linkerschip van den dom naast het hoofdportaal sloeg een bom op 15 meter hoogte een breed stuk weg en richtte in het inwendige van den dom zware verwoestingen aan. Kostbare beelden werden door de ontplof fing stuk geslagen en overal ver strooid. Op het oogenblik kan de schade nog niet in haar vollen omvang worden overzien. Amerikaansche vliegtuigen bo ven Duitschland Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 3 November des middags boven het Noord-Duitsche kustgebied ge vlogen en door het dichte wolken dek lukraak een aantal bommen neergeworpen. Maarschalk Badoglio stuit op Moeilijkheden Exchange Tele graph meldt uit Napels, dat de be sprekingen van maarschalk Bado- IBUo met de vertegenwoordigers Ider zes politieke partijen tot een crisis hebben geleid. Hoewel Ba doglio heeft verklaard, dat hij ingeval een latere beslissing van het volk het republikeinsche stel sel zou wenschen onmiddellijk de consequentie voor het koningshuis zou aanvaarden, zijn de gedele geerden der partijen niet bereid tot zijn kabinet toe te treden. Zij hebben verklaard, dat Badoglio, die loyaliteit tegenover den koning en den kroonprins toont, voor hen niet de geschikte man is en dat zij het moeten afslaan deel uit te maken van een kabinet, dat on dergeschikt is aan den koning. (D.N.B.) Graaf Ciano Onder het op schrift „veroordeeling zonder be roep" rekent de nieuwe hoofd redacteur van het Florentijnsche blad „La Nazione", Mirko Giobe, af met den voormaligen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Toen Victor Emanuel zijn paleisrevolutie voorbereidde, zoo schrijft hij, stond Ciano in het middelpunt dezer kringen. In plaats van zijn verbondenheid met den Duce, aan wien hij alles dankte, tot uitdrukking te bren gen, nam hij deel aan de onder- gróndsche actie en den beslissen- den aanslag tegen den Duce, ver gat al zijn verplichtingen jegens het volk en den Duce, vergat, dat hij zijn opkomst zonder weerga slechts aan één man dankte en nam op de laagste wijze deel aan het verraad tegenover den Duce. Het hoogste buitengewone ge rechtshof van den staat, dat het vonnis zal vellen over de leden van den fascistischen grooten raad, zal thans de laatste beslis sing over Ciano moeten nemen. Het geval-Ciano reikt veel verder dan gerechtelijke of politieke over wegingen en er kan alleen van het standpunt van het menschelijke geweten uit een definitief oordeel over geveld worden. (D.N.B.). Ook ontmoeting HuilMene- mendsjogloe? Het blad la Tur- quie meldt, dat te Cairo waar schijnlijk ook een onderhoud zal plaats hebben tusschen den Ame rikaansche minister van buiten landsche zaken Huil en den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken Menemendsjogloe. (D.N.B.). De mijnwerkersstaking in de Ver. Staten Ondanks het op treden van Roosevelt zijn meer dan 530.000 mijnwerkers in sta king, zoo meldt United Press uit Washington. John L. Lewis, zoo wordt verder gezegd, heeft twee maal een particulier onderhoud met den gemachtigde voor de brandstofvoorziening Ickes. Lewis en de internationale politieke commissie van de vakvereeniging zijn er niet in geslaagd de mannen het werk te laten hervatten, on danks den eisch van Roosevelt, dat Woensdag iedere mijnwerker „weer aan het werk" moet zijn. Verschillende bedrijven werken reeds op halve kracht. (D.N.B.). De verkiezingen in Amerika Uit Wahshington wordt gemeld: Uit de eerste uitslagen der verkie zingen, die Dinsdag in verschei dene staten gehouden zijn, blijkt, dat de republikeinen tegenover de democraten aan stemmen ge wonnen hebben. Zoo zijn de repu blikeinen in den staat New York in de leiding, hier is de republi keinsche vice-gouverneur met groote meerderheid gekozen. Ook in New Jersey, is een republikein tot gouverneur gekozen. Voorts hebben de republikeinen in Phila delphia de leiding. (D.NJ3.). Het vaticaan en de sovjetunie De „Basler Nachrichten" publi ceert een van katholieke zijde ontvangen brief over het Vaticaan en de sovjetunie. Daarin wordt o.a. gezegd: Het Vaticaan schijnt in" tegen stelling tot vele katholieken ten aanzien van „sovjetunie en bols jewisme" niet zoo gemakkelijk te onderrichten en te bekeeren te zijn. Het zwijgt hardnekkig over berichten in zake de sovjetunie, die schijnbaar een keer ten goede bevestigen. In dit zwijgen mag men echter een teeken zien, dat de pauselijke curie vol wantrou wen staat tegenover dergelijke gunstige berichten. In het Vati caan is men van de wereldge beurtenissen altijd goed op de hoogte. De pauselijke curie kent de namen der priesters en bisschop pen, die uit hun werkkring in de sovjetunie zijn verwijderd, naar een ballingsoord gezonden, in de gevangenis geworpen, uitgehon gerd of omgebracht zijn. Aan het Vaticaan is veel bekend, wat zich in de sovjetunie heeft afgespeeld en dat men daar niet voor waar wil houden. De leiders en sehra- gers van het bolsjewisme zijn de zelfde mannen, die 20 jaar lang het Christendom bestreden, de Christelijke huisgezinnen en hun rechten vernietigd en op elke pas sende gelegenheid gewacht hebben om een wereldrevolutie te ontke tenen, teneinde de geheele wereld te bolsjewiseeren. Die bolsjewisti sche leiders hebben hun bolsje wisme niet afgezworen en zijn niet plotseling van zwarte tot witte schapen geworden. Vervolgens wordt in den brief de aandacht er op gevestigd, dat de anti-kerkelijke wetten in de sovjetunie niet zijn ingetrokken en elk oogenblik weer in haar volle consequenties kunnen wor den toegepast. Pas wanneer de sovjetunie haar strategische lands grenzen, waarover thans in de wereldpers veel geschreven wordt, heeft gegarandeerd en bovendien ook haar gewenschte invloeds zones heeft afgebakend, pas dan zal men over de kerkelijke poli tiek der sovjets duidelijker kun nen oordeelen .Tot zoolang is het begrijpelijk, zoo besluit de brief, dat het Vaticaan volhardt in zijn gereserveerdheid en in zijn wan trouwen tegenover de sovjetunie en het bolsjewisme. (D.N.B.). Controle-bevoegdheid vastgelegd. Bij besluit van den secretaris generaal van Sociale Zaken is een herziening der Ongevallen wet 1921 tot stand gekomen. Van de bij deze gelegenheid aange brachte wetswijzigingen verdient allereerst het feit de aandacht, dat de bevoegdheid van het be stuur der Rijksverzekeringsbank tot het vaststellen van controle voorschriften thans nadrukkelijk in de wet is vastgelegd. Deze be voegdheid berust tevens bij den werkgever, aan wiens onderne ming een erkende geneeskundige dienst is verbonden, ten aanzien van getroffenen, die van de onderneming een tijdelijke uit- keering ontvangen. Voorts zijn nieuwe bepalingen gemaakt om trent de voorschriften, die door of vanwege het bestuur der Rijks verzekeringsbank kunnen worden gegeven in het belang van een geneeskundige behandeling of de genezing der getroffenen. Tot dusver was de getroffene bevoegd tegen bedoelde voorschriften be zwaren van geneeskundigen of anderen aard te maken. Deze bevoegdheid is thans ingeperkt tot bezwaren van geneeskundigen aard: zij geldt bovendien alleen voor zoover de voorschriften be trekking hebben op het onder gaan eener operatieve behande ling. Geen geneeskundige bezwa ren kunnen voortaan worden in gebracht tegen alle overige voor schriften, die door of vanwege het bestuur der Rijksverzekerings bank worden gegeven in het be lang eener goede behandeling of genezing, dan wel ter vermin dering van de door het ongeval veroorzaakte arbeidsongeschikt heid. In ondernemingen, waaraan een erkende geneeskundige dienst is verbonden, is de getroffene ge houden tot naleving van de voor schriften, die de geneeskundige van dezen dienst op het onder- werpelijk gebied geeft. Wie in deze opzichten zonder deugdelij- lijken grond in gebreke blijft kan zijn schadeloosstelling daarmede geheel of gedeeltelijk verbeuren. Of een deugdelijke grond aan wezig is, wordt in elk afzonderlijk geval door het bestuur van de Rijksverzekeringsbank beslist en c.q. in hooger beroep. Ook is het bestuur der Rijks- T J ET Londensche blad „The iT II Sunday Dispatch" heeft 1 I een telegram ontvangen van zijn correspondent in New- York. In dit telegram wordt vol gens Reuter medegedeeld, dat volgens documenten, welke zich in handen van hooge militaire autoriteiten in Amerika bevinden, Duitschland thans over 300 divi sies met in totaal 10% millioen manschappen beschikt. Vastge steld wordt verder dat de Duitsche weermacht tweemaal zoo sterk is als bij het begin van den oorlog, terwijl nu bovendien 35 millioen mannen en vrouwen in de bewa peningsindustrie werken. Deze be- wapenii^sindustrie kon door de bomaanvallen op Duitsche steden en dorpen niet uitgeschakeld worden. Tot zoover het Reuterbericht over de mededeelingen in „The Sunday Dispatch". Het spreekt vanzelf dat bovenstaande cijfers slechts op schattingen berusten, die door de Amerikaansche auto riteiten aan den lagen kant ge houden worden en dat men er aan Duitsche zijde niet aan denkt de juiste cijfers bekend te maken. Een en ander neemt niet weg dat de Amerikaansche schattin gen interessant zijn en volkomen passen in het kader van de Angio- Amerikaansche berichtgeving van den laatsten tijd, waarin telkens weer gewaarschuwd wordt tegen overdreven optimisme en waarin de bevolking van de geallieerde landen wordt voorbereid op een langdurigen oorlog. Het is inderdaad juist dat dit Reuterbericht niet op zichzelf staat, maar dat reeds eerder doof Anglo-Amerikaansche sprekers en door officieele mededeelingen ge tracht werd de bevolking in En geland en Amerika duidelijk te maken, dat er geen' grond is voor overdreven optimisme, vooral na dat gebleken is dat het verraad van Victor Emanuel en Badoglio, wat Italië en de situatie in dè Middellandsche Zee betreft, niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd. Ook de verwachtingen die de bevolking in de geallieerde landen ten opzichte van de bombarde menten op Duitsche steden en dorpen koesterde, zijn niet in vervulling gegaan. Inderdaad eischten deze terreuraanvallen duizenden slachtoffers en werden vele kunstschatten en cultuurmo numenten vernietigd, maar het doel, door deze misdadige wijze van oorlogsvoering het moreel en den weerstand van het Duitsche volk te ondermijnen en de be wapeningsindustrie lam te leggen, is niet bereikt. Ten slotte ziet het er naar uit dat de sovjets in het Oosten al evenmin hun doel, een doorbraak van het Duitsche afweerfront, zullen bereiken, zoodat de situatie van het oogenblik verre van ge schikt is de tegenstanders van Duitschland, wat de toekomst aangaat, gerust te stellen. Dat men in Engeland en Ame rika verre van gerust is, waar nog bijkomt dat men speciaal in En geland bange voorgevoelens koes tert betreffende de vergeldings acties, waarvan men weet dat zij ten uitvoer gelegd zullen worden, bevestigden gewonde Duitsche sol daten die dezer dagen werde\ uitgewisseld en die in de gele genheid waren de Anglo-Ameri kaansche stemmingen te peilen. Maar niet alleen voor de bewo ners van de geallieerde landen is het leerzaam kennis te nemen van berichten als die in de „Sunday Dispatch", ook in ons land zijn er velen die zich nog steeds te buiten gaan aan voorspellingen over een spoedig einde van den oorlog. Deze voorspellingen zijn meestal gebaseerd op reusachtige verliezen die de Duitsche weer macht geleden zou hebben, op bijzondere resultaten behaald door de terreuraanvallen op de Duitsche burgerbevolking en op de overwinningen door de sovjets bevochten, die een ineenstorting van het Duitsche afweerfront over enkele dagen, hoogstens over en kele weken, tot gevolg zouden hebben. De waarheid is, dat minstens 10% millioen Duitsche soldaten, door den arbeid van 35 millioen werkers in de bewapeningsin dustrie gesteund, den strijd voort zetten of gereed staan toe te slaan waar dit noodig is. Het lijkt er dus niet op dat Duitschland zeer binnenkort dpn strijd zal moeten opgeven en landgenooten die ervan overtuigd zijn, dat op 9 of 11 November a.s. een geallieerde overwinning een feit zal zijn, zullen ervaren dat ook deze datum zal verstrijken, zooals zoevele data, die genoemd werden door vijandelijke radio sprekers of die werden uitverko ren door bittertafelstrategen in eigen land. Het was ditmaal de Amerikaansche correspondent van „The Sunday Dispatch" die door zijn mededeelingen een einde maakte aan de illusies en die, naar wij veronderstellen en ver trouwen vele landgenooten tot nadenken heeft gebracht. Er is een gróót verschil tus schen het Duitschland dat in No vember 1918 om wapenstilstand verzocht en tusschen het Duitsch land van den Führer. Dit Duitschland heeft een einde gemaakt aan de illusies van hen die meenden het te kunnen ver nietigen om het dan, gelijk met een groot gedeelte van ons con tinent, aan het bolsjewisme te kunnen uitleveren. verzekeringsbank bevoegd de schadeloosstelling geheel of ten deele te ontzeggen, indien: 1. de getroffene, voor wien geen andere onmiddellijke geneeskundige hulp beschikbaar is, zich niet onder werpt aan de behandeling van den. geneeskundige, wiens hulp direct bij het ongeval door of namens de werkgever wordt in geroepen; 2. de getroffene zich niet, zoodra en zoolang de me dische adviseur of de controlee rend geneeskundige der Rijksver zekeringsbank zulks noodzakelijk acht, onder geneeskundige be handeling stelt of blijft stellen; 3. de getroffene, gedurende den tijd van zijn geheel of gedeelte lijke ongeschiktheid tot werken, zich schuldig maakt aan gedra gingen, waardoor zijn genezing wordt belemmerd, onvoldoende medewerkt om aanpassing aan zijn letsel te verkrijgen, of bij opneming in een inrichting zich daar onbehoorlijk gedraagt; 4. de getroffene zich niet houdt aan de controle-voorschriften, behou dens de bevoegdheid van den rechter om te beoordeelen of de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, in over eenstemming is met den ernst der overtreding; 5. de door het on geval veroorzaakte ongeschikt heid tot werken in verband staat met een als misdrijf strafbaar gestelde gedraging van den ver zekerde of haar oorzaak vindt in een vecht- of kloppartij, waar aan hij uit eigen beweging heeft deelgenomen. De bestaande voor schriften inzake de verplichting om bij een oproeping te verschij nen, het zich onderwerpen aan een ondervraging, een genees kundig onderzoek of een obser vatie in een inrichting zijn uiter aard gehandhaafd. Tegelijk met de vorenstaande herziening van de Ongevallenwet 1921 zijn in da Land- en Tuinbouwongevallen- wet overeenkomstige wijzigingen aangebracht. Toeslag bij rooien van suiker bieten De gemachtigde voor den arbeid heeft de bijzondere bepa lingen voor de provincies Noord holland Zuidholland en Noord Brabant van de regeling van ta- riefloonen voor het rooien van aardappelen, suiker- en voeder bieten voor het jaar 1943 in dier voege aangevuld, dat indien bij het rooien van suikerbieten twee maal gekopt wordt, een toeslag van f.15.per h.a. geldt.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1