Felle strijd in het Oosten duurt voort Landdag van Socialistisch het Nationaal Studentenfront 84ste laargang Maandag 1 November 1943 No. 25641' Duikbootsucces behaald „Helpt de koe met schillen en de koe helpt U.' Rede van Musseri. Nieuwe burgemeesters. VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsche Weermachtberichten. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: ITusschen de Zee van Azof en den Dnjepr duurt de af weerslag met onverminderde felheid voort. In de bocht van den Dnjepr wa ren de gevechten bij Kriwoi Rog bijzonder hard. Doorbraakpogin gen van superieure infanterie- en tankstrijdkrachten werden opge vangen, de eigen stellingen in zware gevechten gehandhaafd en 43 bolsjewistische tanks vernietigd. Ten Noorden van Kriwoi Rog bo den de bolsjewisten onzen ener gieken tegenaanvallen verbitterden weerstand. Verscheidene vijande lijke formaties infanterie en tanks leden bij deze gevechten uiterst zware verliezen. Weerszij Gomel bleven de ook gisteren voortgezette aanvallen der bolsjewisten ver- geefsch. Eigen tegenaanvallen her wonnen tijdelijk verloren gegaan terrein. Daarbij werden in den strijd om een plaats, die verschil lende malen van bezetter wisselde, alleen 36 zware bolsjewistische tanks vernield. Ten Westen van Smolensk ontbrandden nieuwe, zware afweergevechten. Na felle artillerievoorbereiding dreef de vijand den geheelen dag door steeds weer zijn door talrijke tanks en slagvliegers gesteunde aanvalsgolven naar voren. In ver bitterde gevechten handhaafde onze schitterend strijdende infan terie, die door eigen artillerie- en granaatwerpersvuur doeltreffend gesteund werd, haar stellingen. Van de rest van het Oostelijke front worden slechts levendige plaatselijke gevechten, vooral in het gebied ten Westen van Krits- jew, gemeld. Aan het Zuid-Italiaansche front zijn eenige plaatselijke aanvallen van Britsch-Amerikaansche strijd krachten op onze stellingen weers zij den Volturno afgeslagen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben daar met succes ravitaillee- ringscolonnes van den vijand op de naar het front-leidende wegen aangevallen. En Zondag- „In het Zuiden van het Ooste lijke front leverden onze troepen gisteren weer zware gevechten. ITusschen de Zee .van Azof en den Dnjepr werden krachtige vijan delijke aanvallen afgeslagen. In de Dnjeprbocht mislukten ten Westen van Saporosje en in het r gebied ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk verscheidene sovjetaanvallen. Onze tegenaan vallen ten Noorden van Kriwoi Rog maken in weerwil van den verbitterden vijandelijken tegen stand goede vorderingen. In het centrum van het Ooste lijke front is de aanvalsactiviteit van den vijand bij Gomel en -ten Westen van Smolensk tijdelijk verminderd. Plaatselijke aanval len werden afgeslagen. In de genoemde gebieden, vooral echter ten Westen van Kritsjef werden 11 door eigen tegenaanvallen eenige belangrijke terreinsectoren, die bij de gevechten der voorgaande da gen verloren waren gegaan, her overd. Ten Zuidwesten van Weli- bije Loeki leefde de gevechtsacti viteit gisteren eenigszins op. In den loop der laatste 3 dagen hebben de bolsjewisten aan het Oostelijke front meer dan 400 Pantserwagens verloren. Bewa- nngsvaartuigen der marine vie len in de Finsche Golf een for matie lichte sovjet-strijdkrachten aan. Zij brachten een kanonneer boot en twee torpedomotorbooten at zinken en beschadigden eenige andere vaartuigen zwaar. In Zuid-Italië ondernamen Britsch-Amerikaansche strijd machten krachtige door pantser wagens ondersteunde aanvallen m het gebied tusschen de kust ier Tyrrheensche Zee on de Vol turno. De gevechten zijn nog in rollen gang. Een plaatselijke pe netratie ten Noordwesten van --apua werd afgegrendeld. In het Oosten der Middelland- »che Zee vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers een vijandelijk convooi aan. Door bomtreffers brachten zij aanzienlijke schade toe aan een kruiser en twee torpedojagers. Bovendien werd een transport schip van 1500 ton tot zinken gebracht. 2 kleine kustvaartuigen der marine schoten in de Egeï- sche Zee binnen 24 uur 4 vijan delijke bommenwerpers neer. De luchtmacht viel gisteren af zonderlijke doelen in het gebied van Groot-Londen aan. Duitsche duikböoten hebben in den strijd tegen de vijandelijke zeeverbindingen 6 schepen met e.en gezamenhjken inhoud van 28.500 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden door torpedo tref fers zwaar beschadigd. Bovendien schoten onze duikbooten 6 vijan delijke vliegtuigen, die con- vooien beschermden, neer." Inspectiereis van Rijksmaar schalk Göring Op een inspec tiereis van drie weken door Zuid en West-Duitschland en deelen der bezette gebieden heeft rijks maarschalk Göring de daar ge- stationneerde eenheden van het luchtwapen bezichtigd. Hij over tuigde zich persoonlijk van den stand der luchtverdediging, de- strijdvaardigheid van de forma ties dag- en nachtjagers, de tref kracht der afweerbatterijen en den stand der opleiding van de vervangingsformaties. Tevens in specteerde de Rijksmaarschalk talrijke bewapenings-bedrijven, waarbij hij zich op de hoogte stelde van het productievermo gen der bedrijven en de schep pingskracht der Duitsche bewa peningsarbeiders en -arbeidsters. Vrij lang bleef de Rijksmaar schalk in door bombardementen beschadigde steden, vooral in het Ruhrgebied, waar hij na bespre kingen met de bevoegde gouwlei ders en rijksverdedigingscommis- sarissen, instructies gaf voor verdere noodwerkzaamheden en hulpmaatregelen. (D.N.B.). Rijksberoepswedstrijd der Duit sche jeugd Voor den Rijksbe roepswedstrijd der Duitsche jeugd die op 15 Januari 1944 voor het eerst in den oorlog gehouden wordt, heeft de Führer den vol genden oproep uitgegeven: Werkende Duitsche jeugd. Ons voorbeeld is het heldendom van den Duitschen soldaat en onze plicht dit heldendom in het oorlogsoptreden van het vader land waardig te zijn. Tot het oorlogsoptreden behoort de pres tatie in het beroep. Reeds in den vrede was de beroepswedstrijd voor de werkende Duitsche jeugd het begin van haar prestatiewil. Thans roep ik jelui opnieuw op voor den beroepswedstrijd. Ver hardt door jelui daad op de ar beidsplaats en trouwbelofte jegens onze soldaten. Den strijd aan het front voeren de dappersten, de strijd in het beroep moet ons de flinksten toonen en hen door op leiding en bevordering van be gaafden tot de leiding brengen. Jelui optreden in den Rijksbe roepswedstrijd is een bewijs voor jelui onwrikbaar geloof aan de overwinning. (D.N.B.). Onteigend - De regeering heeft besloten, zoo meldt de zender van de Fascistische Republikeinsche Regeering, om de bezittingen van ex-koning Victor Emanuel wegens het door hem gepleegde hoogver raad zonder schadeloosstelling te onteigenen. (D.N3.). Roosevelt en Stalin De Brit- sche berichtendienst meldt uit Washington, dat men daar met zekerheid rekent op een spoedige samenkomst tusschen Roosevelt en Stalin. Naar de „New York Times" mededeelt, zoo meldt de Britsche berichtendienst, heeft men op de conferentie te Moskou besloten een driemogendhedencopjmissie te Londen op te richten. Naar de zender Moskou meldt, heeft Stalin ter eere van Huil en Eden op het Kremlin een maal tijd aangeboden, waaraan ook werd deelgenomen door de am bassadeurs van Engeland en de Vereenigde Staten. Kerr en Har- riman en door vele medewerkers van Huil en Eden, leden der am bassades en militaire missies. Van sovjetzijde waren buiten Molotof talrijke commissarissen en hooge militairen aanwezig. De hongersnood in Indië In verband met den hongersnood is het in Indië tot nieuwe onlusten gekomen, zoo meldt de zender van de Indische- onafhankelijkheids liga in Bangkok. In verschillende plaatsen heeft de uitgehongerde bevolking militaire depots over vallen. Een duizendkoppige me nigte heeft een voor het Britsche garnizoen in Calcutta bestemden met levensmiddelen geladen mi litairen trein aangevallen. De Britsche posten schoten op de aanvallende menigte, waarbij tal rijke Indiërs gedood werden. (D.N.B.) Aan het einde van den derden landdag van het Nat. Soc. Stu dentenfront is een bijeenkomst gehouden in het groot-auditorium van de Rijksuniversiteit aan het Domplein te Utrecht. Voor deze vergadering bestond een zoo groote belangstelling, dat velen geen zit plaats meer kon worden geboden. Bij de binnenkomst van den Leider werd deze door de aan wezigen met een langdurig „hou zee" verwelkomd. Nadat de ver- ^gaderingsleider deze landdag- samenkomst met een kort woord had geopend, herdacht de verga dering staande de gevallen stu denten van het Oostfront. Vervolgens sprak de leider van de afd. buitenlandsche betrekkin gen van het front, ir. J. P. Noor- dijk over de beteekenis van den Oostinzet. Spr. ging nader in op het doel en de beteekenis van de reis van een honderdtal studenten naar het district Lublin in het generaal-gouvernement en ver telde uitvoerig onder welke om standigheden daar is gewerkt. Nadat achtereenvolgens deelne mers aan deze reis verhaalden over de tewerkstelling, vervolgde ir. Noordijk zijn reisverhaal. Spr. concludeerde, dat de studenten in het algemeen goed werk hebben verricht, zoodat met recht gezegd kan worden dat deze studenten- inzet in het Oosten in elk opzicht geslaagd is geweest. Zij zien met voldoening terug op hetgeen zij hebben kunnen doen, mede ook omdat hun een groote mate van verantwoordelijkheid was gege ven. De groote vrijheid in hande len en denken heeft hen ervan overtuigd, dat zij deel hadden aan den grooten Germaanscheh opmarsch. Alle Hollandsche klein burgerlijkheid was hun vreemd ge weest en met det te meer ergernis hebben zij bij hun terugkeer ge constateerd hoe nog vele hoog leeraren saboteeren ondanks het feit dat zij geen studenten, geen colleges, geen examens en tenta mens meer hebben doch wel hun salarissen opstrijken en ook nog vrijelijk gebruik maken van de bibliotheken en laboratoria. Met de opmerking, dat de leuze „Neerland's koers is Oost" meer dan een holle phrase is, besloot spr. zijn verslag. Na het zingen van een strijd lied sprak de frontleider dr. B. F. Saris, die ervan gewaagde dat het front een uiterst moeilijk jaar achter zich heeft. De universi taire wereld bevindt zich nog steeds in een gevaarlijken toe stand. De oorzaken van den thans onstanen chaos liggen in de jaren van vóór 1940, toen de studeerende jeugd in volkomen onbekendheid is gelaten omtrent de wereldge beurtenissen. Uitvoerig wv'dde spr. uit over de stille en openlijke sabotage van de hoogleeraren, die voor het meeren- deel ook thans nog voortgaan met hun geft-eiter. De eerste en tweede jaars studenten weten daarvan mee te praten. In plaats dat deze hoogleeraren hun taak begrepen en in noesten arbeid ons volk van dienst zouden zijn, houden zij zich onledig met gesar en geplaag. En toen zij dezen Zomer opdracht kregen hun werk voort te zetten, had geen van hen den moed te weigeren en uit te treden Zij passen nu de geestelijke tactiek van de verbrande aarde toe.'Doch ondanks dit alles heb ben de studenten, die inschreven een recht hun begonnen of voort gezette studie normaal te vol tooien. Het oordeel der historie zal over deze professoren geveld worden. Na tal van voorbeelden van sabo tage te hebben aangehaald besloot spr. zijn rede met de woorden: Onze universiteiten en hoogescho- len moeten worden opengehouden, het koste wat het kost. Nadat nogmaals een strijdlied was gezongen was het woord aan den Leider Mussert. Deze ving zijn rede aan met de opmerking dat hij niet wilde in gaan op het hier besprokene. Over wat thans geschiedt, kunnen wij aldus als nationaal socialisten slechts de schouders ophalen en lachen. Het is meer een klucht dan een drama. Waar het evenwel in dezen tijd om gaat is de vraag h o e de oorlog zal afloopen. Want het gaat om het behoud van de Europeesche beschaving. In vroe ger eeuwen zijn meer beschavin gen ten onder gegaan en thans staan wij voor de vraag of het avondland inderdaad dreigt te verdwijnen. Wij leven in storm- getij en wat wij voor alles noodig hebben is begrip van de grootte van dezen tijd. De Fransche revolutie begon in wezen op 14 Juli 1789, toen te Parijs de Bastille werd bestormd. Het einde van deze revolutie was de laatste zitting van het Weener congres onder Metternich in 1815. De huidige revolutie begon op 28 Juli 1914 te Serajewo en de eerste fase werd afgesloten op 9 November 1918, toen, nu bijna 25 jaar geleden de wapenstilstand werd afgekondigd. Toen begon de tweede fase, die eindigde op 1 Sept. 1939 en heden bevinden wij ons in het slotbedrijf. Wanneer men bedenkt, aldus de Leider, dat nog in 1932 in Duitsch- land zes millioen stemmen op de communisten werden uitgebracht, dan is het een wonder van de eerste orde, dat Hitier de wals van het bolsjewisme heeft kunnen tegenhouden. Vervolgens zette de Leider uiteen hoe men dezen tijd historisch moet zien en hij deed dit aan de hand van een over zicht van de laatste duizend jaar. Waar het in deze jaren op aan komt is het geloof in het behoud van Europa. Thans wordt in een geweldige smidse het nieuwe Europa gesmeed. Aan het einde van zijn rede bracht Mussert dank aan allen die in het Studentenfront zijn blijven staan en hun plicht hebben ge daan. Het pionier zijn beteekent lid zijn van een minderheid. En dat is een eer. Met den wensch dat het het Studentenfront in het komende jaar zal gelukken goed werk te verrichten besloot Mus sert zijn rede. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. Aan het einde van den landdag vond in het N.V.-huis een ge meenschappelijke maaltijd plaats, waarna een kameraadschappelijke avond werd gegeven. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot bur gemeesters benoemd: den heer M. J. Tolhoek te Eind hoven tot burgemeester van St. Oedenrode, den heer L. Wilmot te Halsteren tot burgemeester van Made, den heer Chr. J. W. H. Stakenborg te Eindhoven tot burgemeester van Cuyck, den heer N. J. M. van Duist te Utrecht tot burgemeester van Werken dam, De Werken en Sleeuwijk, den heer A. W. Knipscheer te Baarn tot burgemeester van La ren en den heer J. K. Nieuwen- huys te Aalsmeer tot burgemeester van Zijpe. Grieksche gevangenen vrijge laten Volgens een in de Griek sche pers gepubliceerde mededee- ling van den militairen bevelheb ber voor Griekenland zijn in totaal 778 Grieken, die deels on schuldig, deels wegens geringe overtredingen, door de Italiaan- sche bezettingsautoriteiten tot on rechtvaardig zware straffen ver oordeeld waren, or grond vaneen onderzoek door de Duitsche auto riteiten uit de Italiaansche ge vangenissen ontslagen. (DN.B.) Roosevelt dreigt stakende mijn werkers Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washington meldt, heeft president Roosevelt de volgende boodschap gezonden aan het Federale Arbitragebureau „Wanneer de mijnwerkers de door het Federale Arbitragebureau voorgestelde loonsverhooging niet aanvaarden, zal ik ingrijpende maatregelen nemen om er voor te zorgen, dat er steenkool gepro duceerd wordt". Gisteren waren 163.000 mijn werkers in staking (D.N.B.) van hedenavond 17.15 uur tot morgenochtend 7.30 uur De maan kwam heden op te 11.07 uur en gaat onder te 19.47 uur. Man doodgestoken bij twist Zaterdagmiddag heeft een woor dentwist geleid tot een steekpartij met tragischen afloop. Twee loge mentbewoners, n.l. de 64-jarige J. R. en de 40-jarige A. H., beiden venter van beroep, kregen in de Stokstraat te Maastricht woorden met elkaar. R. trok een dolkmes en stak daarmede naar H., die in de hartstreek werd geraakt en doodelijk gewond neerviel. De po litie arresteerde den dader. Roode Kruis-schip vergaan Het Internationale Comité van het Roode Kruis is er telegra fisch van in kennis gesteld, dat het Portugeesche s.s. „Padua", dat op 19 October uit Lissabon met een lading van 11.000 zakken pakketten voor krijgsgevangenen was vertrokken, nabij Marseille op een mijn geloopen is en als verloren beschouwd moet worden, meldt het D.N.B. uit Bern. Van de opvarenden konden 15 personen gered worden. Roofoverval In het dorpje Westerbeek of Twist, onder de ge meente Oploo c.a., is Vrijdag avond een roofoverval gepleegd op het echtpaar M. van Lank- veld, midden in de kom van het dorp. De daders zijn tusschen halfzeven en zeven uur de woning binnengedrongen. Even na zeven uur merkten de buren, dat het huis van Van Lankveld volop verlicht was, zonder dat de ver duistering was aangebracht. Men bemerkt, dat de voordeur van het huis openstond, waarna iemand naar binnen ging en zag, dat alles overhoop gehaald was. Achter de boerderij vond men den zwaar gewonden Van Lankveld en in de slaapkamer zijn eveneens zwaar gewonde echtgenoote. In zorgwekkenden toestand zijn beiden overgebracht naar het ziekenhuis te Boxmeer. Wat en hoeveel er wordt vermist is nog onbekend. Het betreft hier een nog jeugdig echtpaar zondw kin deren. J

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1