84ste Jaargang Woensdag 27 October 1943 No 25837 BUITENLAND Slagveld van ongekende afmetingen. Japansche Rijksdag bijeen. VERDUISTEREN: ONTSPOORDE JEUGD. „Helpt de koe met schillen en de koe helpt U." BINNENLAND RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS LEIDSCHC* DAGBLAD - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De A.NP.-correspondent te Ber lijn meldt s De slag aan het Oostelijk front heeft afmetingen aangenomen, die tot dusver in de geschiedenis f nauwelijks zijn voorgekomen. Ter wijl de strijd zich tot voor kort op bepaalde, echter steeds wisse lende punten afspeelde, kan men thans nauwelijks nog van zwaar tepunten spreken. Weliswaar is bij Smolensk en ten Zuiden van Welikije Loeki de strijd minder hevig, doch ten Zuiden daarvan, dat wil zeggen vrijwel overal aan den Dnjepr, is een slag van on gekende afmetingen aan den gang waar aanvallen afgewisseld wor den met tegenaanvallen en de strijd voortdurend heen en weer golft. Het hevigst zijn de gevechten nog steeds in den Zuidelijken sector. Het gebied van Krements- joeg tot aan de Zee van Azof is een slagveld van welker afmetin gen men zich moeilijk een voor stelling kan maken. Het is voor iederen waarnemer duidelyk, dat de Sovjet-Russische legerleiding hier een beslissing wil forceeren, waartoe zij kwistig troepen materiaal in den strijd werpt. Hoelang deze worsteling, die een nauwelijks te overtreffen hoogte punt schijnt te bereiken, nog zal duren, is niet te overzien. Er zul len volgens welingelichte Duit- sche kringen nog verscheidene da gen moeten verstrijken, voor de afloop zich zal beginnen af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ernstig, doch niet als critiek gekenmerkt. Men put ver trouwen uit het feit, dat deDuit- sche legerleiding den Sovjet- Russischen opmarsch heeft kun nen stuiten. Als gevolg hiervan oefenen de bolsjewisten thans hun grootsten druk in Zuidelijke richting uit, met Kriwoi Rog als naastliggend doel. Het is aan te nemen, dat deze stad van Duit- sche zijde tot het uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in Zekeren zin het lot samen hangt van de Duitsche strijd krachten in den bocht van den Dnjepr. Sedert eenige dagen re gent het in het Noordelijke deel van het front. Terwijl hier de regenperiode haar intrede schijnt te hebben gedaan, is het daaren tegen in den centralen en in den Zuidelijken sector van het front op het oogenblik droog en zonnig weer Duitschland en Europa's Zuid- Oosten De bedrijvigheid, die gezant dr. Neubacher tegenwoor dig in het Europeesche Zuid oosten ontplooit, wordt in be voegde kringen te Berlijn bestem peld als een gevolg van den toe stand, die ontstaan is door hét verdwijnen van Italië uit dit gebied. Dr. Neubacher heeft de opdracht de voorbereidingen te treffen, opdat het Europeesche Zuidoosten zoo mogelijk nog tij dens den oorlog weer tot een wer kelijk hecht en solidair bestand deel van Europa wordt met ge lijktijdige inachtneming van de bijzondere belangen en wen- schen der verschillende gebieden en bevolkingen van dit gebied. De eerste resultaten van deze be drijvigheid/die reeds in Albanië, Kroatië, Montenegro d|i Servië aan den dag treden, kunnen be schouwd worden als veelbelovende inleidingen tot een pacificatie politiek, die een ontwikkeling moet openen welke, naar men met na druk verklaart, met de belangen van Turkije wel nauwelijks in botsing zal komen. Naar in ant woord' op een desbetreffende vraag in de Wilhelmstrasse ver klaard werd, kan het Duitsche standpunt aldus worden samen gevat, dat Duitschland met het Zuidoosten in een kameraad schappelijke verhouding wenscht te geraken, opdat dit gebied zijn nut brengende functie weer kan aanvaarden, niet alleen in het belang van Midden-Europa, doch ook in zijn eigen belang, met uitschakeling van alle op, de een of andere wijze storende in vloeden, die vreemd, zijn aan dit gebied. (A.NP.). De hongersnood in Br.-Indië - Hoeveel menschen er tot dusver in Br.-Indië van honger en als gevolg van de cholera zijn ge storven, weet niemand precies te zeggen, doch vast staat, dat dit aantal de verhezen in den Euro- peeschen oorlog ver te boven gaat, verklaart de „Daily Mail" in een bericht over de ellende in de hongersnooddistricten van Indië. Kleine grauwe bundeltjes lom pen, zoo wordt in het bericht gezegd, liggen overal op de stra ten en pleinen van Calcutta. Men moet oppassen, dat men niet 'op zoo'n bundeltje trapt. Want hij, die Indië keyt, weet, dat zich onder deze smerige lompen men- schelijke wezens bevinden, die daar liggen, omdat er voor hen ergens anders geen onderdak is. Dit is van oudsher een bekend verschijnsél in de Indische stra ten. Thans weet men. echter niet, of deze lompen slapenden, ster venden, of zelfs dooden bedekken. Niemand bekommert zich hierom Ligt een hoopje lompen onge woon lang op een plein, dan weet men, dat er in die lompen geen levende meer zit en ruimt de politie het op. Dit heeft zich reeds duizenden malen in de af- geloopen maanden in Calcutta, de tweede stad van het Britsche empire, afgespeeld. Intusschen houdt de immigratie in Calcutta nog steeds aan. De meeste vluch telingen komen uit Midnapere, de treurigste plaats op deze wereld. Een Europeaan kan men nau welijks een beschrijving geven van dit alles, zoo wordt tenslotte in het bericht gezegd. Het zou te vreeselyk zijn en zou ten slotte niet geloofd worden. Desondanks zijn alle bijzonderheden, ook de vreeselijkste, juist. Naar de Britsche berichten dienst uit Bombay meldt, zijn in de maanden Juni, Juli en Aug. meer dan 30.000 menschen door een cholera-epidemie in het dis trict Malabay in de provincie Madras om het leven gekomen. (D.N3.) De Japansche Rijksdag is in bui tengewone zitting bijeengekomen in tegenwoordigheid van den kei zer, namens wien een proclamatie werd voorgelezen. Minister-president Tojo las een verklaring der regeering .voor, waarin het volk wordt aange spoord zijn innerlijke strijdkracht nog té verhoogen. Ik geloof, aldus Tojo, dat de volkomen versterkingen van den inwendigen opbouw van het land en de bespoedigde tenuitvoerleg ging beslffesend zullen zijn voor suc ces of nederlaag in den oorlog in Groot-Oost-Azië. Er kan niet de minste twijfel bestaan, of in dezen oorlog, waarin Japan tegen zijn wil verwikkeld is om te strijden voor bestaan en bevrijding van Groot-Oost-Azië, zal de overwin ning aan Japansche zijde zijn. Ten aanzien van het verraad van Badoglio zeide Tojo, dat dit schaamtelooze bedrog ten zeerste betreurd moet worden, aangezien het het Italiaansche volk in den grootsten nood heeft gebracht. De overwinningskansen der Spilmo- gendheden zijn er echter niet in het minst door aangetast. Vervolgens hield de premier zich bezig met den toestand in Europa. Duitschland, dat met de nieuwe ontwikkeling in Europa rekening heeft gehouden door een ener gieke en buitengewoon vastbera den ten uitvoer gelegde totale mobilisatie van het land, is thans in staat, zijn plannen vrij en on gehinderd uit te voeren. Daarbij kan het steunen op zijn gevestigde positie in Europa. Japan verwacht en is er vast van overtuigd, dat de Duitsche bondgenoot te zijner tijd bij de nieuwe operaties de ge- wenschte successen zal behalen en dat de dag spoedig zal komen, waarop het, in volkomen samen werking met Japan, de Vereenigde Staten en Engeland op de knieën zal dwingen. Tojo deelde vervolgens mede, dat de bevrijding van Oost-Azië bin nen de vastgestelde lijnen voort durend vordert. De onafhankelijk heidsverklaringen van Birma en de Philippijnen bewyzen, dat, wat Japan ook belooft, altijd in con- creten vorm wordt nagekomen. Het is te betreuren, dat Tsjoeng- king den broedertwist voortzet en niet deelneemt aan den gemeen- schappelijken strijd. der volken van Oost-Azië. Ten aanzien van de bewoners van Sumatra, Java, Borneo en Celebes is de vroeger gedane be lofte, volgens welke zij tot politieke medewerking geroepen zouden worden thans ingelost. Door al deze maatregelen is een Groot- Oost-Azië voor de OostrAziaten ontstaan. Japan wil ook" niet de massale sterfte onder de Indiërs en de verwarring in Voor-Indië werkeloos aanzien. Daarom zal Japan in de toekomst ook de Vrije Indische regeering onder Soebhas Chandra Bose de grootste mede werking verleenen. De minister van marine Sjimada heeft bekend gemaakt, dat de Ja pansche marine van 15 Juni tot 20 October de volgende vijande lijke schepen tot zinken heeft ge bracht: 17 kruisers, 18 torpedo jagers en 70 transportschepen met een totalen inhoud van 320.000 ton. Het aantal in denzelfden tijd neergeschoten vijandelijke vlieg tuigen bedraagt 1613 (D.N.B.). Bergeret gearresteerd Naar de Britsche berichtendienst uit Al giers meldt, is de voormalige Fransche minister van Luchtvaart, generaal Jean Bergeret, op bevel van het Fransche dissidenten comité gearresteerd. (D.NJB.). Generaal Guizzonl gearresteerd In het kader van de grondige zuivering in het republikeinsche Italië van staat, weermacht en partij van onbetrouwbare, verra derlijke elementen is generaal Guizzoni, die belast was met de verdediging van Sicilië, gearres teerd.- (D.N.B.). van hedenavond 17.30 urn- tot morgenochtend 7.15 uur 27 Oct.: maan op te 5.07 uur; onder te 17.17 uur. AT de Nederlandsche jeugd altijd baldadig was en handelingen pleegde die meermalen niet door den beugel konden, is geen geheim. Geregeld is hier stelling tegen genomen. Vereenigingen werden opgericht, in couranten is er over geschreven, de ouders werden opgewekt hun kinderen een betere opvoeding te geven, terwijl op de scholen moeite werd gedaan aan de baldadigheid paal en perk te stellen. Hoe be droevend het resultaat is, ervaren wij meer dan ooit in dezen oor logstijd. Nu is het een feit dat de om standigheden zeer zeker juist in dezen tijd ongunstig zijn. In vele gezinnen werkt de vader in Duitschland of elders en moet de moeder maar zien dat zij het ge zag handhaaft. Daar komt nog bij, dat door de bezetting vele scholen in beslag moesten worden geno men en de kinderen dus halve dagen school hebben met als resul taat dat zij over teveel-vrijen tijd beschikken. Voegen wij daarbij de oorlogsomstandigheden die altijd een minder gunstigen invloed op het moraal plegen uit te oefenen, dan is het duidelijk dat een van huis-uit baldadige jeugd groot ge vaar loopt te ontsporen, met allé onaangename en gevaarlijke ge volgen die daaraan verbonden zijn. Dat velen inderdaad het spoor bijster raakten, bewijzen de ern stige klachten die overal gehoord worden. Scholieren drijven handel in alle mogelijke artikelen, gera ken hierdoor in het bezit van be dragen aan geld waar zij geen raad mee weten en komen in de verleiding het geld uit te geven op een wijze die tot gevolg heeft dat hun gezondheid ernstig gevaar loopt, hetgeen een niet te onder schatten gevaar beteekent voor de toekomst van onze jeugd. De jongeren maken het eveneens zeer bont. Hier speelt de verniel zucht een rol van beteekenis en moeten vooral de leegstaande ge ljouwen het ontgelden. Het is geen zeldzaamheid dat hulzen van ge- evacueerden, die enkele dagen leegstaan in afwachting van de nieuwe bewoners, door die nieuwe bewoners aangetroffen worden in een staat die elke beschrijving- tart. De ruiten zijn vernield, de deuren opengebroken, de planken zijn uit de kasten verdwenen, ja, wij vernamen zelfs dat in een leegstaand schoolgebouw in een onzer groote steden, de parket vloeren waren opgebroken en het hout daarvan was verdwenen. Dergelijke vernielzucht is geen baldadigheid meer, dat begint mis dadig te worden en het wordt hoog tijd dat hier wordt inge grepen. Op de oudera en op de onder wijzers rust de plicht de jeugd erop te wijzen dat van haar in dezen tijd, meer dan ooit discipline verwacht wordt, dat het juist haar taak is te helpen waar dit moge lijk* is, inplaats van door haar gedrag moeilijkheden te veroorza ken en onrust te zaaien. Met het voorbeeld van de von nissen, die over de ontspoorde stu denten geveld moesten worden voor oogen, moet het den opvoeders van onze jeugd toch duidelyk zijn, dat zij verantwoordelijk jiijn voor de daden die de aan hun zorgen toevertrouwde jongeren bedrijven en die bijna altijd het gevolg zijn van een verkeerde opvatting die de opvoeders van hun taak hebben. Zij die hun kinderen verbieden! lid te worden van den Jeugdstorm dienen bovendien te beseffen dat zij hierdoor een nog grootere ver antwoording op de schouders la den, omdat zij hierdoor hun kin deren een opvoeding onthouden die erop gericnt is deze te vormen tot waardige leden van onze sa menleving. Van deze ouders moet zeker ge- eischt worden dat zij alle krach ten inspannen hun kinderen op te voeden zooais het behoort en dat zij hun voorgaan op den Juisten weg. Ondanks de vele problemen van dezen tijd, vraagt onze ontspoorde jeugd onze volle aandacht, temeer daar het juist deze jeugd is die straks haar stempel op de toe komst van ons volk zal drukken. Uitreiking van nieuwe bonkaar ten De plaatselijke distributie- diensten reiken van 31 October tot en met 27 November as. tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel bon kaarten voor voedingsmiddelen, alsmede nieuwe groentekaarten uit. De groentekaarten zijn geldig van 26 December a.s. tot en met 18 Maart 1944. Wijziging loonregeling beroeps- goederenvervoer weer ingetrokken Blijkens de staatscourant heeft de gemachtigde voor den arbeid zijn beschikking van 11 dezer, houdende een wijziging van de loon- en vacantieregeling voor werknemers in het beroepsgoede- renvervoer langs den weg, inge trokken. Deze intrekking is geschied om redenen van formeelen aard. K. J. v. d. Akker overleden Te Berlikum is, 79 jaar oud, over leden de heer K. J. van der Ak ker, die o.a. op landbouwgebied een voorname plaats innam. Hij was destijds lange jaren vice- voorzitter der Friesche maatschap pij van landbouw. Nieuwe lichting Ned. Arbeids dienst De secretaris-generaal van het departement van alge- meene zaken heeft het volgende bepaald: Van de mannelijke arbeids- dienstplichtigen, geboren in het jaar 1925, zullen tot het vervullen van hun arbeidsdienstplicht ge durende het tijdvak van en met 5 Januari a.s .tot en met 15 Juni a.sT worden opgeroepen: le. zij, die zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs, voor zoover zij Haagsclie Rechtbank ,Er werd daar in Leiden ontzettend'veel ge stolen bij de Spoorwegen, dat wis ten jullie ook wel,", meende de president der rechtbank, en v. d. Z. zei het" inderdaad te hebben ge weten, maar er verder nooit aan aeelgenomen te hebben. Behalve dan de keer waarvoor hij nu te recht stond. De president vond het evenwel eigenaardig, dat de ver dachte, D. J. v. d. Z„ alleen maar tegen L. J. M. G. had behoeven te zeggen „Staat er soms nog wat?", welke vraag door G. al dadelijk werd uitgelegd als een aanmoedi ging tot diefstal. De twee ge noemde verdachten, en J. H. al len uit Leiden, waren in dienst van van Gend en Loos, en hadden op 26 Augustus een wagen goede- Tragisch ongeval - Te Loenen kreeg het 1-jarig zoontje van de fam. S. een stukje appel in de luchtpijp, waardoor het kind stikte Meisje in looiput verdronken - In den nacht van Maandag op Dinsdag is uit een looiput aan de Raadhuisstraat te Gilze (N.-Br.) het lijk opgehaald van de 20- jarige fabrieksarbeidster C. deV. uit de Aalstraat. Het meisje was blijkbaar door den mist misleid in de met water, gevulde 2 meter diepe ,kuip geloopen en ver dronken hun arbeidsdienstplicht niet reeds hebben vervuld. 2e. van de overigen zij, wier op komst door den commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst nooaig wordt geoordeeld. ren uit de loods gehaald. Op de vraag van v. d. Z. kwam G. met een pak sigaretten aan. Afgespro ken werd dit te stelen, en des avonds kwam men ln Voorschoten b\j elkaar, waar het pakket werd geopend, en c.e Inhoud, n.l. hon derd doosjes Burley en Aveion si garetten verdeeld. De verdachte v. d. Z. was nu alleen verschenen; tegen H. hield de rechtbank de zaak aan wegens diens verblijf ln het buitenland. Een dag voor den diefstal der sigaretten, was ook reeds een doos bonbons door ver dachten gestolen. Gezien den ernst van dergelijke diefstallen, vorder de de officier tegen G. en v. d. Z. elk zeven maanden gevangenisstraf Het was een wat vreemd resul taat van een Inbraak die W. J. v. d. W. te Leiden pleegde ln de eta lage van een schoenmagazijn aan de Haarl.straat; de buit bestond uit vijf paar heerenschoenen en uit 28 halve paren damesschoenent De inbraak werd volgens mededee- ling van v. d. W. gepleegd, omdat hij had gezien dat dit zoo gemak kelijk te plegen viel. Waar ver dachte reeds vijfmaal ls veroor deeld, vorderde de officier thans acht maanden gevangenisstraf Doordat -T. uit Boskoop tij dens de oorlogsdagen .als militair te Rotterdam het zwaar had raak te hfj uit het evenwicht, en dit zou volgens verdachte en verdedi ger aanleiding zijn van de diefstal len die hij had-gepleegd. Want, hoewel verdachte verder uitstekend, bekend staat, c- hij ook in het ge heel geen diefstallen behoefde te plegen, had hij uit de stationsrij wielstalling te Boskoop de fiets van P. Koetsier gestolen, te Rijnsburg bij het distributiekantoor de fiets van mej. Schooneveld, en op het terrein der Leldsch: Lichtfabrieken nam hij een ubberband weg. Ver dachte bekende, en v--klaarde door de feiten reeds ernstig te zijn gedupeerd, omdat hij nu voor ver schillende bedrijven geen werken meer verrichten mag. De officier zag in het psychiatersrapport dat was uitgebracht geen aanleiding tot clementie, en vorder!» zeven maanden gevangenlsstrti.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1