KLAROEN Niemeijer's koffiesurrogaat De verscherpte bestraffing van verduis- teringsovertredingen. AGENDA VERDUISTEREN: SPORT RECHTZAKEN geurt en smaakt als echte koffie! V Onlangs is reeds door ons ver meld, dat er binnenkort nieuwe algemeene voorschriften betref fende afsnijding lichttoevoer en bestraffing verduisteringsovertre dingen in werking zullen treden. In elk geval van overtreding zal worden overgegaan tot afsnijding van den lichttoevoer voor den duur van ten minste 14 dagen. Bovendien zal iedere overtreding (behalve de afsnijding van den lichttoevoer) door het plaatselijk hoofd van de politie worden ge straft met een minimum boete van f.25. Ten slotte zullen in elk ge val van verduisteringsovertredin- ding de gloeilampen, waarmede de overtreding werd gepleegd, in be slag genomen worden. In geval len van herhaling van verduiste ringsovertredingen volgt lichtaf- snijding voor langeren termijn en eventueel bestraffing door een Duitsch gerecht. Ten aanzien van de verantwoor delijkheid in hotels en pensions is intusschen nog het volgende bepaald In beginsel is de luchtbescher- mingsplichtige eigenaar verant woordelijk. Voor het volgens de voorschriften verduisteren van een verhum-de kamer kan tijdens diens aanwezigheid de logeergast verantwoordelijk worden gesteld, als bij een overtreding blijkt, dat deze de nalatige is. Hierbij dient vooropgesteld te worden, dat in iedere hotel- en pensionkamer een mededeeling moet zijn aange bracht, waarin de gast op zijn verantwoordelijkheid voor een juiste wijze van verduistering wordt gewezen. De politie en in het algemeen de organen, welke met de con trole op de verduistering zijn belast, richten zich bij het vast stellen van een verduisterings- overtreding in de eerste plaats tot den eigenaar of verantwoordelij ken leider van pension of hotel en stellen eerst dan den gast verantwoordelijk, als de eigenaar overtuigend kan aantoonen, dat noch hem, noch zijn personeel schuld aan de overtreding treft Dit zal in het bijzonder dan het geval zijn. als de gast zich op zijn kamer bevindt, en, nadat er volgens de voorschriften verduis terd, is b.v. zelf een venster opent. Is de verduisteringsovertreding veroorzaakt doordat het verduiste ringsmateriaal zich niet in goeden staat bevindt, dan zal de eigenaar verantwoordelijk worden gesteld. Het is practisch niet mogelijk gebleken een regelmatige inten sieve verduisteringscontrole uit sluitend door de organen der po litie te laten verrichten. Daarom worden dan ook de blokhoofden en de plaatsvervangend blokhoof den van de zelfbescherming by deze controle ingeschakeld. De controle door de blokhoof den en hun plaatsvervangers wordt meer instrueerend dan controlee rend uitgevoerd, d.w.z. dat bij ge constateerde overtredingen uit sluitend gewaarschuwd wórdt. Deze waarschuwing heeft geen verdere beteekenis dan een tacti sche herinnering aan den verduis teringsplicht. Voor den overtreder bestaat dan de mogelijkheid de overtreding te doen ophouden, zonder dat straf maatregelen genomen worden. Indien dus een blokhoofd een bewoner waarschuwt dat zijn wo ning niet goed verduisterd is, doet men verstandig onmiddellijk maatregelen tot opheffing te ne men om strafmaatregelen te voor komen. In het algemeen wordt het pu bliek daarom aangeraden geregeld de verduisteringsmaatregelen te controleeren en daardoor zelf me de te werken om straf en moeilijk heden te voorkomen. Actie voor „pleegouders" van krijgsgevangenen In Aug. 1942 werd, met steun van het „Com missariaat belangen voormalige Ned. weermacht" en van het Ned. Roode Kruis, spontaan een actie voor pleegouders voor krijgsge vangenen geboren, welke bij af korting A.P.K. werd genoemd en haar zetel vestigde in Den Haag, Adelheidsstraat 183. zy beoogde langs volkomen le- galen weg „pleegouders" te wer ven, die zich bereid en in staat verklaarden onzen krijgsgevange nen regelmatig en zoo mogelijk wekelijks een of meer pakketten levensmiddelen te sturen, nadat van een dergelijke steunbehoefte van de zijde hunner naaste ver wanten blyk was gegeven. Ge constateerd was namelyk, dat ver schillende dezer niet in staat wa ren regelmatig een pakket te zenden. De zgn. pakketten-pleegouders namen op zich, alvorens hun we- kelijksche pakket-zendingen aan te vangen, over de behoefte aan pakketten-steun bij de naaste ver wanten van den krygsgevangene te informeeren. Samenstelling van den inhoud, inkoop en financie ring der pakketten bleef uitslui tend een zaak van pleegouders en de verwanten. Deze APK. heeft in stilte veel nuttig werk kunnen verrichten voor de oudste categorie van krijgsgevangenen, en dikwyls ook voor die ouders en verwanten die zelf hulp noodig hadden. Aangezien men ook de jongste categorie van krijgsgevangenen pakketten levensmiddelen als groet uit het vaderland wenscht te sturen, is overwogen het werk der AP.K. uit te breiden tot deze groep. Behoudens nadere goed keuring van het hoofdbestuur, heeft de afd. IV B. (pakketzen dingen) van het informatiebu reau van het Ned. Roode Kruis zich bereid verklaard de werk zaamheden van het hoofdkantoor Den Haag AP.K. te verrichten. De afdeeling is door haar outil lage hiertoe beter in staat. Adspirant-pleegouders kunnen zich voor inlichtingen en adres sen wenden tot de plaatseliike afdeelingen van het Ned. Roode Kruis of tot genoemde afd. IV B. van het Informatiebureau, Ha merstraat 17, 's-Gravenhage. Uitbreiding pluk- en verzamel- verbod voor bladeren Het be staande pluk- en verzamelverbod voor bladeren is thans ook van toepassing verklaard op bladeren, geschikt voor de bereiding van tabaksurrogaten. In tegenwoordigheid van den Dienstletter Ritterbusch vond in Den Haag de plechtige opname der 21-jarige meisjes van den BdM in de N S.- Frauenschaft plaats Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf/Pax m .Ik heb er schoon genoeg van", schold Henk op zekeren dag tegen zijn vrienden. Zij wisten nergens anders over te spreken, dan dat Duitschland den oorlog verloor,dat er hongersnood en revolutie was en wat niet al Hij wilde niet meehuilen rrftet de wolven in het boschhij wilde zich zeli overtuigen.... Daarom meldde hij zich dan ook voor het eerstvolgen de weersportkamp in Duitschland. Nederlandsche Jongens van 16—18 jaar, doe als hij I Breek een maand uit de alledaagsche sleur. Meld je aan en geniet van een extra week vacantie, gevuld met sport, spel en veldwerk. Loon wordt doorbetaald, werkgevers moeten vrij geven. Aan meldingsbureau weersportkampen t Koningslaan 9, Utrecht Fritz Emde/Stapf/Pax m Arbeidsdienst schenkt 20 mille aan minderbedeelden Nu het winterseizoen zooveel hoogere eischen stelt aan de gezinsuit gaven en daardoor een aantal van onze volksgenooten voor groote moeiiykheden zou komen te staan, is het verblijdend te bemerken, dat er veten zijn, die voor hen in de bres springen. Zoo ontving Winterhulp van den commandant van den Nederland sche Arbeidsdienst een bedrag van f. 20.000.een voorbeeld, dat veel navolging moge vinden. Met andere bedragen heeft Win terhulp in de week van 11 tot 16 dezer de mooie som ontvangen van f. 59.131.32. Wijziging landelijke loonregeling in den landbouw De gemach tigde voor den arbeid heeft een wijziging aangebracht in de lande- lyke regeling van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden in den landbouw, waardoor buiten twijfel is gesteld, dat deze regeling, voor zoover zy betrekking heeft op dorsch-werkzaamheden, uitslui tend van toepassing is op arbei ders, die dorsch-werkzaamheden verrichten in loondienst van werk gevers, die niet binnen de wer kingssfeer van de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaar den in het dorschbedrijf vallen. In dit verband zij er aan her innerd, dat de regeling voor het dorschbedrijf geldt voor alle man nelijke arbeiders, die in loondienst werkzaam zün bij natuurlyke of rechtspersonen, die tegen eeniger- lei vergoeding land- of tuinbouw producten dorschen met gebruik making van stoom- of motorische aandrijf kracht. Tevens heeft de gemachtigde bepaald, dat voor seizoenarbeiders en voor losse arbeiders het in de landelijke regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden in den land bouw voor de onderscheidene pro vincies vastgestelde loon geduren de de maanden Maart tot en met November tijdens het verrichten van werkzaamheden bij de dorsch- machines met vijf cent per uur wordt verhoogd. Dit geldt niet voor de provincie Zeeland, waar reeds bij dorschen met eigen gar nituur in eigen onderneming in de maanden Maart tot en met No vember 4 cent per uur extra wordt betaald De voorwaarde, dat het dorschen „met eigen garnituur" moet geschieden, is hier echter geschrapt. Apeldoorn weldra 80.000 inwo ners In Apeldoorn wordt in den loop van de volgende maand de 80.000ste inwoner verwacht. Dr. W. F. Stutterheim over leden Te Wijk bij Duurstede is Zondag in den ouderdom van 71 jaar overleden dr. W. F. Stutter heim, oud-rector van het gym nasium te Middelburg. Verhuur van schrijfmachines By publicatie in de staatscourant van 4 December 1942 werd het bestaande verbod tot het verkoo- pen en afleveren van schrijf machines zonder vergunning uit gebreid tot een ieder, tenzij ver koop en aflevering geschiedt aan by het bureau voor de metalen- verwerkende industrie ingeschre ven handelaren in kantoormachi nes. Ter voorkoming van misver stand wordt er hierbij de aandacht op gevestigd, dat dit verbod tot af levering omvat de aflevering als gevolg van het sluiten van een overeenkomst van huur en ver huur. Dientengevolge is voor het verhuren van schrijfmachines door een ieder een vergunning vereischt met uitzondering van de kantoor- machinehandelaren, voor welke categorie reeds een regeling is ge troffen, welke in de staatscourant van 11 Maart 1942 is gepubliceerd. Deze vergunningen kunnen bij bovengenoemd bureau, Riouw- straat 182, Den Haag, wórden aangevraagd. H. J. Avis te Midwoud overleden Te Hoorn is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer H. Jac. Avis, oud-burgemeester van Mid woud (19001934). De overledene was in de provin cie Noordholland een zeer voor aanstaande figuur, die tal van functies heeft bekleed. Zoo was hy langen tijd voorzitter van den Provincialen bond van rundvee- fokvereenigingen, waarvan hij te vens de medeoprichter was, even als van de Noordhollandsche var- kensfokvereeniging. Voorts was hij voorzitter van de afdeeling Noord holland van het Nederlandsche rundvee-stamboek, bestuurslid en voorzitter van de Landbouw On derlinge Noordholland en lid van het hoofdbestuur van de Hol- landsche Maatschappij van Land bouw. Burgemeesters Benoemd is tot burgemeester vanBaarderadeel W S. de Vries, zulks met toeken ning van gelijktydig eervol ontslag als burgemeester van Stavoren. Herbenoemd is als burgemeester: W Elgersma te Franeker en G. H. Kuperus te Het Bildt. Vervroegd staatsexamen mogelijk in December Bepaald is, dat aan mannelijke personen, die vóór 1 Januari 1926 zijn geboren en voornemens waren in het jaar 1944 deel te nemen aan het staats examen, voor toelating tot de universitaire studie, het staats examen hoogere burgerschool b, de gelegenheid zal worden gegeven om het verlangde getuigschrift in de maand December 1943 te ver krijgen. Met de bijzondere omstandig heden van hen, die zich voor de examens hebben aangemeld, zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. BEDEN Evang. Chr. Gem. (Zoeterw. Singel 74)Bijbelbespreking te 7!/2 uur nam. Jeruël: Bijbelbespreking te 7'/2 uur nam. van hedenavond 17.30 uur tot morgenochtend 7.15 uur 26 Oct.: maan op te 3.58 u.; onder te 16.56 uur. SCHAKEN. Een jeugdschaakclub Door het Leidsch Schaakgenootschap is een jeugdafdeeling gevormd. De eerste bijeenkomst zal Zaterdag in hotel „Du Commerce" worden ge houden. VOETBAL Van Rheenen in U-V.V. De bekende Ajaxied Piet van Reenen speelt thans weer voor zijn oude club U.V.V. (Utrecht). Een kracht van beteekenis is hü echter, vol gens „Utrechtsch Nieuwsblad", niet meer. Haagsche Politierechter De officier vond het een zeer lafhar tige manier waarop A. v. d. P. te Wassenaar in zijn woonplaats en omgeving aan den kost probeert te komen. Hij gaat bij de menschen om een aalmoes vragen, en als men zich dan even verwijdert, ziet v. d. P. zijn kans schoon om uit de gangen te stelen hetgeen van zijn gading is. Zoo had hij ook al rij wieldiefstal weten te plegen. Nu stond diefstal van kleedingstukken uit de gangen op zijn lijstje en gezien de gemeene wijze van dief stal vorderde de Officier drie maanden gevangenisstraf. De rech ter legde twee maanden gevange nisstraf op. Dertig liter motorolie is in dezen tijd een heele waarde, zoo stelde de officier vast, zoodat hij den diefstal, welke H. J. uit Nieuwer- brug te Bodegraven pleegde, nogal zwaar aansloeg. De olie was na den diefstal verkocht. Twee maan den gevangenisstraf luidde de eisch, de rechter legde een maand ge vangenisstraf op. De Economische rechter straft Dit is de geschiedenis van clan destiene hammen. Daar was eerst W. de Winter uit Noordwijkerhout die kocht twee hammen van C. Th. van der Raadt en verkocht die aan Steinfort. Het waren natuur lijk zwarte en tegen dezen ver dachte vorderde de Officier drie weken gevangenisstraf. De handel werd met veertien dagen gevange nisstraf bekocht. Vervolgens C. T. van der Raadt uit Noordwijker hout. Die verkocht twee hammen en voor dit feit luidde voor hem de eisch drie weken gevangenis straf. Het verzoek van verdachte om clementie werd in zooverre in gewilligd, dat het veertien dagen gevangenisstraf werd. Dan kwam L. Q. Duyndam uit Noordwijkerhout voor de lieeren. Hij verkocht aan den vorigen ver dachte v. d. Raadt de twee ham men en dit strafbaar feit bracht hem reeds tien dagen in voorar rest. Dit wilde de Officier in mindering brengen bij de drie weken gevangenisstraf welke hij eischte. De rechter volstond met f 100 boete subs een maand hech tenis In zijn woning had M. Hoogen - doorn te Wassenaar een kalf latei slachten, dat door hem zelf wat gemest. Maar daarvoor had hij geen vergunning, zoodat de Officier constateerde dat reeds tevoren het plan voor clandestien slachten bestond. Hij vorderde daarom tien maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De rechter veroordeelde tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het slachten was ver richt door J. Prosman te Wasse naar. die dat evenwel niet deed om financieel voordeel, doch als vrien dendienst. Want voor zijn hulp ontving hij slechts kop lever en nier van het kalf. Tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief vorderde de Officier. Het vonnis werd zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief Te Tilburg werd een gemeenschappelijke vormingsdag der N.S.D.A.P. en N S B, van den kring Noord Brabant gehouden, waarbij Dienstlelter Ritterbusch en de plaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geelkerken, het woord voerden Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf/Pax m

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2