HET VERRAAD VAN BADOGLIO 84ste Jaargang Dinsdag 26 October 1943 No. 25636 BUITENLAND De strijd in het Oosten. Tegen het Bolsjewisme. Meldt u voor de Waffen- S.S. en de Landwacht. Bon voor 500 gr. suiker aangewezen. De Duitsche tegen maatregelen. Aardappelschillen en huishoudbeenderen hebben groote waarde. Helpt de koe met schillen en de koe helpt U.' BINNENLAND Groote voorraden textiel achtergehouden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De militaire correspondent van het D.N3. noemt het strijdgebied tusschen Krementsjoeg en Dnjep- ropetrowsk een bolsjewistische sluis en merkt op, dat de thans in dit gebied woedende slag een nieuw hoogtepunt bereikt heeft. Hij schrijft o.m. nog: Divisie na divisie hebben de bolsjewisten in hun bruggehoofd op den Westelijken oever van den Dnjepr tuschen Krementsjoeg en Dnjepropetrowsk binnengeloodst. Zij hebben hier aan pantserforma ties, artillerie-regimenten en in fanterie divisies binnen geperst, wat maar binnen geperst kon wor den. zy hebben zoodoende in dit gebied een druk doen ontstaan, die gelijkt op den druk in een over kokend reservoir. En toch is tot dusver de verwachte explosie nog niet gekomen. De bolsjewisten hebben slechts zeer weinig gebied kunnen veroveren en ook dit kleine gebied alleen nog ten koste van verliezen waarvan de omvangin geen verhouding staat tot het tot dusver behaalde resultaat. Van Duitsche zijde zwijgt men als het graf over de tegenzetten, die men onderneemt. Dit is met het oog op den algeheelen toe stand meer dan begrijpelijk, maar men krijgt toch thans al den in druk, dat de bolsjewisten, ondanks hun geweldige inspanningen, op nieuw er weer eens toe veroordeeld zijn in weerwil van zeker nog mogelijke terreinwinsten zich het uiteindelijke succes te zien ont gaan. Tot in het gebied ten Noor den van Kriwoi Rog zijn de bols jewisten doorgedrongen. Maar een blik op de kaart toont aan. dat de in dezen slag aanwezige opera tieve en strategische mogelijk heden ook voor de Duitschers perspectieven openen, ook al zijn de bolsjewisten dan ten Noorden en ten Zuiden van Dnjeprope trowsk over den Dnjepr getrokken. Het feit, dat de bolsjewisten hun sluizen naar het Zuiden, ondanks al de hardnekkigheid van hun pogingen totdusver nog niet heb ben kunnen openen, is verhelde rend. Met verbazingwekkend sterke strijdkrachten aan tanks, vooral echter dit keer ook aan artillerie vormen de Duitschers hier een dam. Zij verhinderden gisteren in harde gevechten elke terreinwinst der bolsjewisten ten Noorden van Kriwoi Rog. In de lucht heerscht g< va en d< ■ne e i. 1» Het S-S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der, in deD leeftyo van 17-45 jaar. kan zich vrijwillig bii de hier onder vermelde adressen vervoe gen, t3D einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S of de Land wacht. Tijdens de kenringen worden alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, dunr der opleiding, extra tevensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blij ven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataljon ln Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Krlegsmarlne kunnen zich aanmelden: Zij, die tot de Ger- maansche S3, in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldlngsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier to de Waffen-SH. kan leder worden, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is hlet doorslaggevend. Beslissend v°°r bevordering zijn: karakter, 19^ gedrag, prestatie. mril27-1®-43. 9-14.00 uur, Den Haag, rifl café Den Hout, Bezuidenhout- 5cbeweg. daarbij de Duitsche luchtmacht. Bijna vijftig procent van de ver nietigde vijandelijke pantserwa gens komt alleen al op haar reke ning. Interessant is hierbij de waarneming, dat de Duitsche tegenmaatregelen in haar geheel en in het bijzonder met betrekking tot den slag van Krementsjoeg nog niet ten volle tot ontploonn0 zijn gekomen. Hieruit kan men zien, dat van Duitsche zijde nog allerlei kaarten in het spel zijn. Een andere zwaartepuntvorming is overigens sedert eenige dagen ook in een centralen sector van het Oostelijke front waar te ne men. In het gebied van Orsja zijn de bolsjewisten eveneens toteen concentratie van strijdkrachten overgegaan, waarbij zij bijzonder rekening hebben gehouden met de artillerie. Er ontstonden zeer zware gevechten, in het verloop waarvan de bolsjewistische aanvalsgolven met aanzienlijke, deels zeer zware verliezen aan menschen en mate rieel werden afgeslagen Precies zoo was het ook aan den Duit- schen versperringsgrendel tusschen Melitopol en Saporosje, waar gis teren elke negentig minuten een nieuwe aanvalsgolf der bolsjew^- ten tegen de Duitsche stellingen te: pletter liep. De stad Melitopol is weliswaar nu, nadat alle voor den oorlog belangrijke installaties waren verwoest, in de handen der bolsjewisten, doch de po^ngenvan den vijand om een doorbraak door den versperringsgrendel te forcee- ren bleven ondanks het in aen strijd werpen van groote hoeveel heden technische wapens_aanbols jewistische zijde in het afweer vuur der Duitsche poepen steken. Hoe hoog de verliezen der bols jewisten in het verloop van de ge- vechten in de afgeloopen week geworden zijn,blijkt al het dat zij sedert eind September 2282 pantserwagens, alsmede lbuz vliegtuigen en 40 procent van a hun in den strijd gewoiren divi- sies aan dooden, gewonden en ge vangenen verloren.^ De A.N.P.-correspondent te Ber- IijDemstryd in het Zuiden van het Oostelijke front heeft thans een hoogtepunt bereikt. Van. zwaar tepunten kan men hier niet spre ken De gevechten vormen een creheel en men kan wel zeggen, dat de afloop ervan het lot van den geheelen Zuidelijken front vleugel bepaalt. De bolsjewisten zetten blijkbaar alles op alles, doch de Duitsche tegenaanvallen zijn niet minder krachtig- De sovjet-Russische strijd krachten in de bocht van den Dniepr die tun Zuidoosten van Krementsjoeg over dezerivier zijn gekomen, rukken naar het Zuiden op in de richting van Kriwoi Rog. Dit belangrijke spoor wegknooppunt. dat tevens wegens zijn steenkool- en ertsmijnen van groote beteekenis to, bevmdtzich nog steeds in Duitsche handen. Zooals de situatie op hetoogen- blik is. vormt de Dnjepi niet langer meer een beschermende linie, waarachter de Duitschers zich kunnen verdedigen. Nirtte- min vormt deze in haar bene denloop tot drie kilometer breede en door uitgestrekte moerassen omzoomde rivier een barrière, die de ravitaiheering der sovjet-Rus sische strijdkrachten ten zeerste moet bemoeilijken. Met de gevechten in de bouht van den Dnjepr hangen die tus schen Saporosje en de Zee van Azof ten nauwste samen. Nu de Duischers Melitopol, een belang rijk bolwerk voor de verdediging van laatstgenoemden sector, ont ruimd hebben, ligt. achter de Duitsche troepen mets dan de eindelooze vlakte der Nogaische steppe, die voor de verdediging vrijwel geen natuurlijke voordee- len biedt. De positie van de Duit sche strijdkrachten in dezen sec tor, die mede den toegang tot de Krim beheerscht, hangt.ook uiteraard hiervan af en hieniit blijkt het verband met de ge vechten in de bocht van den Dnjepr. Of de Duitsche strijd krachten op den rechteroever de- zer rivier den sovjet-Russischen opmarsch naar het Zuiden kun nen tegenhouden, hieromtrent waagt men zich te Berlin niet aan prognoses. De strijd is nog in vollen gang en omtrent den afloop kan men vooralsnog niets zeggen. Onderhoud van Stalin met Hull Naar het agentschap Tass meldt, heeft Stalin gisteren een onderhoud gehad met den Ame- rikaanschen staatssecretaris Cor- dell Huil. Molotof en de Ameri- kaansche ambassadeur in Mos kou, Harriman, namen aan de bespreking deel (D.N.B.). Britsche kruiser gezonken De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat bij een offen sieven aanval aan de Fransche kust j.l. Zaterdag de kruiser „Charybdis". groot 5450 ton, tot zinken is gebracht. De torpedo jager „Limbourne" werd bescha digd en is door de eigen beman ning tot zinken gebracht. (DNB> Venetië zetel der Italiaanscbe fascistische republiek De re geering van de Italiaansche fas cistische republiek heeft naar de Italiaansche omroep heeft beves tigd, de stad Venetië als haar zetel gekozen De verplaatsing is reeds voor een groot gedeelte ge schied. (DN.B.). OP 31 OCTOBER VOLGT WEER EEN BON. Het is mogelijk gebleken de suikerbon, die per 17 October had dienen te worden bekend gemaakt, met ingang van heden geldig te verklaren. Hiertoe is aangewezen bon „algemeen 683", die recht geeft op het koopen van de nor male hoeveelheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn tot en met 13 November as. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op geves tigd, dat de op dezen bon ver krijgbare suiker bestemd is voor het tijdvak van 17 October tot en met 30 October. Op 31 October zal dan ook weer een bon eveneens voor 500 gr worden aangewezen. Men dient er rekening mee te houden, dat niet alle suiker al tegelijker tijd in de winkels zal zijn, zoodat plaatselijk eenige hapering in de voorziening zal optreden. De Voelkischer Beobachter ver volgt de documenten over het ver raad van Badoglio met een schil dering van de Duitsche tegen maatregelen. Het blad schrijft voorts o.m., dat het vanzelf spreekt, dat het Duit sche opperbevel reeds bij de eerste teekenen van het Italiaansche dubbele spel de noodige maatrege len nam om op te treden tegen het verraad en de voorgenomen uit levering der Duitsche divisies. In dien het Italiaansche opperbevel werkelijk den vijand in de kaart speelde, moest men aannemen, dat de eerste stoot gericht zou zijn tegen de Duitsche troepen op Sicilië. Daar echter een Anglo- Amerikaansche landing in het ge bied van Napels of Rome de Duit sche strijdkrachten op Sicilië zou hebben afgesneden en vernietigd, bleef niets anders over dan de ont ruiming van Sicilië. Om dezelfde reden werden ook in Calabrië slechts zwakke Duitsche strijd krachten achtergelaten. Het gebied Napels-Salerno-Rome-laSpezia en Genua werd tegenover het plan van Roatta onder de speciale hoede van Duitsche divisies ge steld. Bovendien werden de grens- wegen naar Duitschland en Frank rijk voldoende beveiligd. Het kwam den Duitschen maatregelen te stade, dat de Amerikanen de capi tulatie van Italië te vroeg publi ceerden. Op 8 September kreeg men ln het hoofdkwartier van den Führer kennis van een te 18.45 uur verspreid bericht van den zender Cincinatt dat Italië zich onvoor waardelijk had overgegeven. Ter wijl de Duitschers nog bij de Ita liaansche regeering om ophelde ring verzochten, werden onverwijld alle Duitsche troepen in Italië, in Zuid-Frankrijk en op den Balkan in de hoogste paraatheid gebracht. De Italiaansche koning en Bado glio verzekerden zelfs nog op dit oogenblik bij hoog en bij laag, dat Italië er niet aan dacht zijn bondgenoot in den steek te laten. Generaal Roatta en de vertegen woordiger van Badoglio spraken de capitulatie verontwaardigd te gen en noemden het bericht een onbeschaamde Britsche propagan- daleugen. Te 19.45 uur echter bevestigde de Duitsche zaakgelastigde te Rome de capitulatie van Italië. Na het bekend worden van het ver raad trachtte Roatta zich nog op het laatste oogenblik in den rug te dekken, door met de grootste verontwaardiging te verzekeren, dat hij niets had afgeweten van de laaghartige onderneming van het koningshuis en Badoglio. Hij verklaarde bereid te zijn, het Duit sche commando in te lichten over „zekere interne gebeurtenissen van politieken en militairen aard". Natuurlijk reageerde het Duitsche bevel op deze poging niet meer. Met net oog op den nieuwen militairen toestand in Italië be vonden de formaties der Duitsche weermacht zich overal in de moei lijkste posities. Op Sardinië ston den de Duitsche divisies tusschen vijf tot zes Italiaansche en moes ten zij zich langs de zeer ver sterkte Italiaansche eilandstellin gen een weg banen naar Corsica, waar een andere Duitsche divisie gedwongen was, van de Zuidkust van het eiland door sterke Itali aansche troepen naar Bastia door te stooten. In het gebied van Rome stond het sterkste Italiaan sche leger, 7 divisies keurtroepen. Temidden van deze sterke strijd krachten hadden twee divisies stellingen betrokken ten Noorden en ten Zuiden van Rome. In Noord-Italië en bij de Alpenpas sen had het regime van Badoglio de formaties opgesteld, die het het stevigst in de hand meende te hebben. Ook aan de verbindings wegen van Karinthie naar Istrie waren de Duitsche formaties om geven door numeriek veel sterkere troepen van Badoglio. Nog ongun stiger was de toestand op den Balkan. De geheele kust van Dal- matie was bezet door 18 Italiaan sche divisies en de Duitsche divi sies zagen zich geplaatst voor de taak zoo spoedig de kust te berei ken om een landing der Anglo- Amerikanen te verhinderen. Op Rhodos stond het kleine Duitsche garnizoen tegenover 40.000 Italia nen. Van deze stellingen uit werd de Duitsche tegenstoot met zooveel kracht, snelheid en nauwkeurig heid ingezet, dat het niet alleen den troepen der verraders, maar ook den vijand den adem benam. Reeds 48 uur na het bekend wor den van het verraad was Rome door Duitsche troepen bezet en de verbinding met het Duitsche leger in het gebied van Salerno en. Na pels tot stand gebracht. In Noord- Italië dwong generaal-veldmaar- schalk Rommel de Italiaansche formaties tot capitulatie en bracht hij de spoorwegen en wegen van Karinthie en Tirol naar Noord- Italië onbeschadigd in Duitsche handen. Genua en Spezia werden bezet, het Etsch-dal en de steden ln het gebied van Bologna, Verona en Cremona gezuiverd, Triëst ge nomen en meer dan 90.000 Italia nen ontwapend. Ook op den Balkan verloor het meerendeel der Italiaansche troe pen reeds bij den eersten Duit schen stoot de wapens. In de Egeïsche Zee werden de Italiaan sche oorlogs- en koopvaardijsche pen door de Duitsche marine overgenomen. De vliegvelden en havens aan de Adriatische kust werden bezet. Aan het einde der actie waren in plaats van de tien Duitsche divi sies, die in handen van de vijan den moesten worden gebracht, meer dan 30 Italiaansche divisies ontwapend. (D.NB.). Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten worden. De aardappelschillen zullen daar bij een welkome aanvulling be- teekenen. Vooral in de omgeving van de groote steden, waar veel melkveebedrijven voorkomen komt die aanvulling prachtig van pas. De huisvrouwen dienen dus vooral de schillen aan de opha lers mee te geven. Zij hebben echter nog een anderen plicht, n.l. ef voor te zorgen, dat alle huis houdbeenderen apart bewaard worden en afgedragen worden aan de ophalers. Ook beenderen zijn van belang. Wat allemaal uit oude beenderen gemaakt kan worden, grenst aan het ongeloof lijke. Er gaat vrijwel niets verlo ren. Om enkele dingen te noe men: beenderen zijn noodig voor de lijm-fabricage. Uit het vrijko mende beendervet worden stoffen gemaakt, benoodigd voor het ma ken van zeep. geneesmiddelen,verf, lak, inkt kaarsen, stearine, scheerzeep en schoensmeer, enz. Fijngemalen beenderen, van lijm ontdaan, leveren voedermiddelen en meststoffen op. Aardappelschillen en huishoud beenderen hebben groote waarde! GELDBOETEN VAN F. 25.000.— EN F. 7.500.— Duizenden kleedingstukken van oude samenstelling zijn in de manufacturenzaken van R. Tjerk stra aan de Nieuwestad en W K. Houwen aan de Nieuwe Ooster straat te Leeuwarden voor den dag gekomen. Naar aanleiding van een gedwongen verkoop, aan deze bei de zaken opgelegd door de centrale textiel inspectie wegens onvol doende spreiding der goederen, werd door de prijsbeheersching onder zocht of er hier sprake was van achterhouden van goederen. Daar bij bleek, dat in den winkel van Tjerkstra op een voorraad van ter waarde van f. 9.000.de goederen van oude samenstelling een waar de .van ongeveer f.4000.— verte genwoordigden. Verder werd in een elders in de stad gelegen pak huis nog voor f. 7000.— goederen van oude kwaliteit en voor f. 3000.- goederen van nieuwere samenstel ling ontdekt. Bovendien was in den avond van 14 October een party van grootendeels oude sa menstelling ter waarde van ruim f. 1500.naar het naastgelegen pand der firma Bolman overge bracht. Bij de laatste verplichte inventarisatie bleek een partij ter waarde van f8000.verzwegen te zijn. Bij Houwen het gelijke beeld. Hier trof men bij een voorraad van circa f. 30.000.— voor f. 13.000. goederen van oude samenstelling aan. Groote hoeveelheden werk- manskleeding waren hierbij, o.a. meer dan 300 werkjassen en ruim 700 werkbroeken; verder overals, costuums, fantasiebroeken, 600 overhemden en honderden andere kleedingstukken, alles van oude kwaliteit. Van een verzwijging bU inventarisatie bleek hier evenwel niet. Het verweer van beide eige naren voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden, dat zy deze goederen niet hadden achtergehouden met het doel er geldeiyk voordeel van te hebben, was niet overtuigend en werd door den inspecteur niet aanvaard. Het feit, dat hier aanzienlijke hoe veelheden kleeding, waaraan drin gend behoefte bestond, aan het publiek waren onthouden, taf den inspecteur aanleiding Tjerkstra f,25.000.— en Houwen t. tAOO. boete op te leggen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1