Terroristen gevonnist Duitscïie afweer in het Oosten Dienstleiter Ritterbusch en Van Geelkerken spraken te Tilburg 84ste Jaargang Maandag 25 October 1943 No. 25635 Succes in zeeslag in het Kanaal. Tegen het Bolsjewisme. Meldt u voor de Waffen- S.S.en de Landwacht. Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk. Vrij-Indië verklaart oorlog. Zeven saboteurs kregen den kogel Kameraadschap tusschen N.S.D.A.P. en N.S.B. opnieuw bevestigd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsche Weermachtberichten. f Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In de gevechten tusschen de Zee van Azof en Saparosje werd Vrij dag na een buitengewoon harden strijd een groot afweersucces be haald. Daarbij heeft zich behalve de uitstekend strijdende infante rie onze artillerie bijzonder on derscheiden. In het gebied ten Zuiden van Krementsjoeg, waar de vijand was doorgedrongen, heeft de luchtmacht door herhaalde zware aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand de stootkracht der aanvalsforma- ties en de troepenbewegingen der» bolsjewisten in sterke mate ver lamd. Het kwam Vrijdag in dit gebied slechts tot plaatselijke aanvallen van infanterie en pant serwagens. Deze werden in harde gevechten afgeweerd en tijdelijke doorbraken ongedaan gemaakt. Een tegenaanval wierp vijande- lijke strijdkrachten ondanks hard- nekkigen tegenstand ver terug. Onze aanvalsvoorhoede viel daar bij vijandelijke marcheerende co lonnes aan en bezette plaatsjes en bracht den vijand groote ver- lileen toe. In de Dnjepr-lus ten Zuidoos ten van Kief en in het gebied ten Noordwesten van Tsjemigof werden talrijke Sovjet-aanvallen in hevige gevechten afgeslagen. Ten Westen van Smolensk zette de vijand ter weerszijden van den autoweg na buitengewoon "hevige artillerievoorbereiding zijn door braakpogingen voort. Op ver schillende plaatsen, waar de vij and in ons front was binnenge drongen werd door de onmiddel lijk begonnen Duitsche tegenaan vallen, ondanks verbitterde vij andelijken tegenstand, een deel van het verloren terrein herwon nen. Beide laatste dagen wer den aan "het Oostelijk front 218 Sovjetpantsers kapotgeschoten. Van het Zuid-ïtaliaansche front Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der, ln den leeftijd van 17-45 Jaar. kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. ot de Land wacht T-jdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blij ven, kunnen dienst aemen bij de Landwacht of bi) het S.S.- jWachtbataljon ln Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarlne kunnen zich lelden: Zij, die tot de Ger- aansche SJS.Tn Nederland toe- eden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, ie aanmeldingsplichtig zijn voor Ie tewerkstelling, kunnen zich veneens aanmelden en worden lurende bon verbintenis van de erkstelling vrijgesteld. Officier in de-Waffen-S.S. kan >der worden die na minstens een laar diensttijd zijn geschiktheid Toor de officiersopleiding heeft '3wezen. Zijn schoolopleiding Is 'et doorslaggevend. Beslissend 'oor bevordering zijn: karakter, redrag, prestatie. "U0.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. M0.43, 9-14.00 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhout- scheweg. worden, behalve levendige ver kenningsactie van beide zijden, geen gevechtshandelingen van beteekenis gemeld. Krachtige formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de vijandelijke ravitailleeringshaven Napels gebombardeerd en door treffers op haveninstallaties en ligplaatsen van schepen en op opslagplaatsen van materiaal groote branden veroorzaakt en belangrijke schade aangericht. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee viel de lucht macht .met vrtj sterke strijd krachten een eilandsteunpunt van den vijand aan. Formaties Britsche bommenwer pers vlogen Vrijdagnacht naar Midden- en Zuidwest-Duitschland en ondernamen in de eerste plaats een zwaren terreuraanval op de stad Kassei, waar vernielingen aan woonwijken werden aange richt. Onder de bevolking ont stonden verliezen. Strijdkrachten der. luchtverdediging hebben vol gens tot nu toe beschikbare rap porten 48 zware bommenwerpers vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrijdagnacht wederom doejen in het stedelijk gebied van Londen gebombardeerd. En Zondag: Nieuwe heftige doorbraakpogin gen der bolsjewisten tusschen de Zee van Azof en Saporosje mis lukten ook gisteren in zware gevechten, waarbij zich de 3de Oostmarksche bergdivisie onder bevel van generaal-majoor Witt- mann bijzonder heeft onder scheiden. In den nacht van 21 op 22 Oc tober werden onze troepefi na da genlange straatgevechten in Me litopol op stellingen aan den Wes telijken rand der stad terugge nomen. Uit het gebied ten Noorden van Saporosje en uit het penetratie- gebied ten Zuidoosten van "Kre mentsjoeg ging do vijand met sterke strijdkrachten gelijktijdig tot een grooten aanval over. Wel kon hij in verschillende sectoren terreinwinst behalen, doch onze troepen slaagden er iq, in ver bitterden strijd de bedoelde door braak op te vangen. De slag duurt met onverminderde heftigheid voort. Aan den Dnjepr ten Zuidoosten van Kief en aan den mond van de Sosh bleven bolsjewistische aanvallen ook gisteren zonder resultaat. Een eigen aanvalsactie ten Noorden van Kief leidde tot verkleining van een bij de gevech ten der voorgaande dagen ont stane penetratie. Ook op den derden dag van den in hét gebied ten Westen van Smolensk voortdurenden afweer - slag werden de doorbraakaanval- len door de bolsjewisten voortge zet onder- een allerhevigst artil lerievuur en aanvoer van ver- sche strijdkrachten, bloedig afge slagen. Aan de afweersuccessen in den centralen frontsector hebben het 39ste pantsercorps onder bevel van den generaal der artillerie Martinek en de Rijnlandsch- Westfaalsche 253ste divisie infan terie onde>' bevel van luitenant- generaal Becker een bijzonder aandeel gehad. In den Westelijken en den cen tralen sector van het Zuid-Ita- liaansche front ondernam de vijand na krachtige artillerie voorbereiding verscheidene plaat selijke aanvallen. Zij strandden meestal reeds in het geconcen treerde vuur voor de stellingen onzer gevechtsvoorposten of in den eigen tegenaanval. In het Oostelijke deel der Mid dellandsche Zee slaagden Duit sche soldaten, die tijdelijk in krijgsgevangenschap geraakt wa ren, er in zich te bevrijden. Na versterking te hebben gekregen en met steun van de luchtmacht namen zij het door den vijand bezette eiland Levitha in de Do- decanesus door een coup de main. Op 22 October landden bovendien formaties der luchtmacht, ver sterkt door legergroepen, op het door Britten en troepen van Ba- doglio bezette eiland Stampalia. Zij sloegen den vijandelijken te genstand uiteen en bezetten het eiland. Gevangenen en buit wer den gemaakt. In den afgeloopen nacht heeft een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen met goed résultaatde aan de Engelsche kust gelegen havenstad Great-Yarmouth aan gevallen. Andere vliegtuigen bom bardeerden afzonderlijke doelen in Zuid-Engeland. Op den Atlantischen Oceaan plaatsten gevechtsvliegtuigen bomtreffers op twee landings schepen, waarvan een als ver nietigd kan worden beschouwd. In den nacht van 22 op 23 Oc tober vond in het Kanaal een ge vecht plaats tusschen eigen tor pedobooten en een superieure for matie Britsche kruisers. Hierbij behaalden de Duitsche strijd krachten een volledig succes. Zij brachten een Britschen kruiser tot zinken en torpedeerden bo vendien twee torpedojagers. Aan Duitschen kant werden geen schade en verliezen geleden. In een persgesprek heeft Soeb- has Chandra Bose medegedeeld, dat de voorloopige Indische re geering Engeland en den Veree- nigden Staten den oorlog heeft verklaard. Dit is-natuurlijk, aldus Bose, omdat die beide landen er verantwoordelijk voor zijn, dat Indië onderdrukt wordt. De we reld weet, dat de nationalistische Indiërs reeds lang in oorlog zijn met Engeland. Niettemin is het noodig, dat de voorloopige regee ring den oorlog verklaart, om haar houding tegenover-Engeland en de Vereenigde Staten duide lijk te bepalen. „Onze oorlogsverklaring, aldus vervolgd, Bose. is geen propagan- da-truc. Wij zullen door onze handelingen bewijzen, dat wij denken te doen wat wij zeggen. Ikzelf zou gfn dergelijk besluit niet genomén hebben, indien ik niet volledig vertrouwde, dat wij onze besluiten ten uitvoer zullen leggen" Naar Domei uit Sjonan meldt, heeft Soebhas Chandra Bose ln een interview Zondag medege deeld, dat het Indische Nationale leger reeds op weg is naar den vijand. (D.NB.) De terugkeer van Duitsche zwaargewonden Zaterdag zijn twee stoomschepen met de eerste transporten uit Britsche en Ame- rikaansche krijgsgevangenschap terugkeerende zwaargewonde sol daten en uitgewisseld sanitair personeel te Stettin aangekomen. 19 25 Januari 1923 Mei 1907 te geboren 28 Naar de Höhere S.S.- und Polizeiführer Nordwest mede deelt heeft het Polizeistandgericht Amsterdam den 22sten October 1943 de volgende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld: 1) den student Johan Kemper, geboren 27 October 1922 te Bussum; 2) den student Martinus Raben, geboren 27 December 1922 te Palembang (Nederlandsch-Indië) 3) den distributie-ambtenaar Karei Raben, geboren 21 Januari 1918 te Soerabaja (Nederlandsch-Indië) 4) den student Johan Schimmel, geboren 7 April 1919 te Amsterdam; 5) Willy van Breukelen, zonder beroep, geboren 27 Febr. 1921 te Amsterdam; 6) den student Herman Ruys, geboren te Bussum; 7) den arts Antonius Tellegen, geboren Zwolle; 8) den student Abraham Cornelis Kuiper, Augustus 1922 te Arnhim. De veroordeelden hebben zich ir^ het geheim verbonden met het doel moordaanslagen te plegen op personen uit het openbare leven in Nederland, sabotagedaden te verrichten, ondergedoken personen met geld en levensmiddelenbonnen te steunen en spionnage te verrichten. De groep heeft in nauwe betrekking gestaan tot de door het Polizeistandge richt Amsterdam den 30sten September 1943 veroordeelde terreurgroep, waai'toe de communist Louis Boissevain en de moordenaars van luitenant-generaal Seyffardt hebben behoord, en is een voortzetting daarvan geweest. De ver oordeelden hebben zich schietwapenen en munitie verschaft. De veroordeelde Johan Kemper heeft bovendien zich schul dig gemaakt aan medeplichtigheid aan den moordaanslag op den politie-ambtenaar Woerts te Bussum en den op 3 September 1943 gepleegden moord op den politiepresident van Utrecht, Kerlen. De onder 1 tot 7 genoemde daders hadden afspraken gemaakt voor moorden em sabotage daden, die ingeval zij tot uitvoering waren gekomen, de openbare orde in de bezette Nederlandsche gebieden hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het Standgericht een vergrijp gezien tegen de voor schriften van de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde van 9 Januari 1943. Het meerendeel der daders, in het bijzonder de arts Antonius Teilegen, heeft actief spionnage bedreven. Door het snelle arresteeren van deze veroordeelden is het de Sicherheitspolizei gelukt de sabotage-organisatie, waarvan de voornaamste deelne mers reeds op 30 September 1943 zijn veroordeeld, in vollen omvang te vernietigen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie aan zeven veroordeelden Vrijdag j.l. door den kogel voltrokken. De distributie-ambtenaar Karei Raben, een broer van den ter dood veroordeelden en doodgeschoten Martinus Raben, werd begenadigd, daar hij niet in die mate als de overige veroordeelden zich aan terrorisme had schuldig gemaakt. ■Ter verwelkoming waren aan wezig vooraanstaande vertegen woordigers van partij, staat en weermacht. Namens de Duitsche weermacht en het Groot Duitsche Rijk verwelkomde generaal Kie- nitz met hartelijke woorden de terugkeerenden. Daarna las hij de woorden van den Führer voor, -die deze als opperste bevelhebber ter verwelkoming had gezonden, als mede telegrammen van groot admiraal Dönitz en rijksmaar schalk Göring. (D.N.B.). Op een drukbezochte vormings bijeenkomst van N.S.D.A.P. en N.S.B., welke gistermiddag in den stadsschouwburg te Tilburg is ge houden, hebben Dienstleiter W. Ritterbusch, wnd. commissaris- generaal voor bijzondere aangele genheden en de plaatsvervanger van den Leider, Van Geelkerken, een rede gehouden. Van Dienst leiter Ritterbusch was het de eer ste publieke rede, welke hij hield in zijn functie van Leiter van het Arbeitsbereich der partij. Beiden herdachten den overleden Haupt- dienstleiter Fr. Schmidt. Van Geel kerken noemde dezen een voor beeld van nat.-socialistische trouw en plichtsvervulling. Hij memo reerde de vele toespraken, welke de Hauptdienstleiter en hij samen op bijeenkomsten als deze hadden gehouden, en sprak de hoop uit, in zijn opvolger een even trouw kameraad te mogen vinden. Dienstleiter Ritterbusch ver klaarde uit denzelfden geest en dezelfde idee te leven als die welke zijn vriend Schmidt bezielden. Daaraan voegde hij de verzekering toe, dat ook hem een onverbreek bare kameraadschap met de N.S.B. bindt. Hij wilde daarom slechts naar het positieve zien, namelijk: de bereidheid van vele duizenden Nederlandsche kameraden aan de zyde van Duitschland te strjjden en zoo noodig te vallen voor een idee, voor de toekomst. REDE VAN GEELKERKEN. Van Geelkerken, die het eerst het woord voerde, vervolgde zijn rede met er óp te wijzen dat deze vormingsbijeenkomsten een nood zakelijkheid zijn, geen uiterlijk vertoon. Zij zijn noodig omdat het verwerkelijken van een nat.-socia- listlsche revulotutie in onze volke ren en de uitwerking daarvan op Europa niet ineen handomdraaien kunnen geschieden. Dat men zich daarop voortdurend moet bezin nen is gebleken uit het feit, dat verschillenden, die het nat.-socia- lisme met den mond beleden, zich in moeilijke oogenblikken terug trokken. Evenwel, dat is geen won der. Als je op marsch bent, verlies je altijd wel wat, en zulke indivi duen kan men beter kwijt dan rijk zijn. Velen vragen zich af, wat men thans doen kan. Het is immers oorlog en er is een tekort aan vele dingen, schoenen, voedsel, enz. Spreker waarschuwde zijn gehoor zich daardoor van het groote te laten afdringen. Door het verleden Is ons volk te veel op het materi- eele Ingesteld. Zelfs werkloosheid bestreedt men met de beschik baarstelling van versche groenten, tomatensoep, vleesch-in-blik, en versche zeevisch. En de werkloo- zen antwoordden daarop: best, als je 't ons thuis brengt! Vervolgens vestigde Van Geel kerken de aandacht op een min der mooien karaktertrek van ons volk, de neiging namelijk om te vervallen in critiek en negativisme. We wisten het allemaal precies wat er bij de Duitschers fout is. Spr. stelde daartegenover niet alleen, dat de Duitschers zeer terecht op even zoovele fouten bij ons kunnen wy'zen, maar dat we ook, in zeker opzicht helaas, te weinig merken van de Engelschen en Amerikanen. Zouden we daar nader mee ken nis maken dan zouden ze ons nog een graadje erger blijken dan de Duitschers ze afschilderen. Hun mentaliteit wordt reeds geteekend door het feit, dat de Anglo-Ame- rikanen het voor hun inval op Sicilië noodig vonden daar ln één nacht een stadje van 45000 inwo«

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1