VAssteUs Zóó jong? DE CENTRALE BUITENLAND De actie in de lucht. BINNENLAND VERDUISTEREN: AGENDA GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk. STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN A Inderdaad, zóó jong. Want dan is een premie, die voor niemand een bezwaar kan zijn, voldoen de om bet studiegeld van Uw kind veilig te stellen door een verzekering bij „De Centrale". 'Ve/vzzkeSvt Nede/Uand Rijnstraat 28, Den Haag Vraagt Uw winkelier: PRIMA SIROOP DE SMAKELIJKSTE Let op dat hij tapt uit het goede vaatje met merk W.S.R. der Wester Suikerraffinaderij Amsterdam Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 20 op 21 October, zooals reeds in het weermachtbericht werd gemeld, de Oost-Engelsche havenstad Huil aangevallen. De Duitsche vlieg tuigen vielen in het bijzonder doelen in het havengebied van Huil, deels in steile scheervluch- ten aan. Zware brisant- en brandbommen kwamen, naar het D.N.B. verneemt, op de haven- en dockinstallaties aan de monding van de Humber terecht, waar door branden en verwoestingen werden veroorzaakt. In denzelfden nacht bestookten andere Duitsche gevechtsvlieg tuigen doelen in het stadsgebied van Londen. Er werden verschei dene branden na de ontploffing der bommen waargenomen. De Britsche afweer wierp talrijke nachtjagers in den strijd, die ech ter niet in staat waren de Duit sche formaties te dwingen van koers te veranderen en te voor komen, dat belangrijke militaire en industrieele doelen in Huil en Londen werden gebombardeerd. De in den nacht van 20 op 21 October over een bieed front bo ven het Noord- en Midden-Duit- sche gebied vliegende Britsche bommenwerpers, konden, naar het D.N.B. verneemt, als gevolg van de afweermaatregelen van de Duitsche luchtverdediging den voorgenomen concentrischen aan val niet uitvoeren. Zij moesten op groote hoogte boven de in uitgestrekte deelen van Duitsch- land heerschende siechte weers omstandigheden vliegen. Forma ties nachtjagers en bet versper- ringsvuur van de batterijen lucht doelgeschut dwongen den Britten zich in kleine groepen te verdee- len. Van deze toestellen zijn er volgens de laatste, echter nog niet definitieve rapporten in totaal 18 viermotorige vliegtuigen neerge schoten. Met de 8 Amerikaan- sche bommenwerpers, die vroeg in den middag van 20 October boven West-Duitsch gebied wer den vernietigd, is het in het weermachtbericht genoemde aan tal van 16 neergeschoten viermo torige Britsch-Amerikaansche vliegtuigen in totaal tot 26 bom menwerpers en 2 jagers gestegen. Het is zeer goed mogelijk, dat dit cijfer nog zal stijgen. Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen hebben een aanval gedaan op Nisj in Zuid-Servië, waarbij zij groote schade aanrichtten, vooral aan particuliere huizen. Het aantal slachtoffers is zeer aanzienlijk. Tot dusverre zijn uit de puinhoopen 200 lijken te voor schijn gebracht, terwijl het aan tal gewonden eenige honderden bedraagt. Onder meer werd een schuilgelegenheid getroffen, waar bij slachtoffers vielen. De Britsch -Amerikaansche vliegers schoten voorts met hun machinegeweren op de bevolking. (D_N.B.). Generaal Marshall over het tweede front Naar uit Wa shington wordt gemeld, zou ge neraal Marshall tijdens een ge heime bijeenkomst van leden van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden hebben verklaard, dat het voortdurend aandringen van de sovjet-Russen op een tweede front schijnbaar voort vloeit uit het feit, dat de sovjet unie geen begrip heeft van de technische problemen der amphi- bische oorlogvoering. Gezien haar geringe ervaringen op het gebied van dergelijke operaties onder schat de sovjet-unie de moeilijk heden daarvan terwijl de Ame rikaansche en Britsche soldaten in Afrika, op Sicilië, in Italië en in den Stillen Oceaan bittere er varingen hebben opgedaan. (D.N.B.) VOORLOOPIGE REGEERING DOOR BOSE AFGEKONDIGD - Bevrijding van het Britsche rijk - Soebhas Chandra Bose, de pre sident van de Britsch-Indische Onafhankelijkheidsliga in O.-Azië en tevens leider var» het Indische nationale leger, heeft de oprich ting afgekondigd van een voor- loopige regeering „Azad Hind" (Vrij Indië) Bose wordt staats hoofd en minister-president en tevens minister van Buitenland- sche Zaken en van Oorlog. De pas gevormde regeering zegt in een verklaring o.m.: De 21ste October 1943 zal in de Britsch- Indische geschiedenis worden op- geteekend als de dag waarop de vrije Indiërs hun eigen regeering hebben gevormd met het eenige doel, het Britsche Empire in In dië te vernietigen en 388 millioen van hun landgenooten te bevrij den van het eeuwenoude Britsche juk. Achter de voorloopige regee ring staat een leger „Azad Hind Fauj", het Br.-Indische bevrij dingsleger. Het is een goed opge leid en uitgerust leger, dat eiken dag sterker wordt Elke indivi- dueele officier en soldaat van dit leger heeft een heiliger eed ge zworen, zijn leven te offeren in den strijd voor de bevrijding van zijn vaderland. Dit rcvolutionnaire leger zal als een stoomwals de Amerikaansche vijanden op hun i pad verpletteren. „Op naar Delhi' is zijn leus. Dit bevrijdingsleger kan rekenen op de machtige on dersteuning van de onoverwin lijke Japansche troepen. De on afhankelijke Birmanen hebben gezworen, schouder aan schouder met het Br.-Indische onafhanke lijkheidsleger te strijden. Reeds bij het begin van de Indische vrij heidsbeweging hebben Duitsch- land en Italië officieel hun sym pathie met de beweging betuigd en haar hun steun toegezegd. Ja pan heeft bovendien herhaalde lijk verklaard, dat het in Br.-In- dië geenerlei politieke, economi sche, militaire of territoriale be doelingen koestert. De voorloo pige regeering van het Vrije Lndié zal derhalve niet aarzelen, Ja pan's uitgebreide hulp in dezen oorlog tegen de Engeischen en Amerikanen, de gemeenschappe lijke vijanden, te aanvaarden. (D.NJB.) Verlenging der loonregeling in den landbouw - De gemachtigde voor den arbeid heeft den wer- kingsduur van de door hem op 1 April 1943 vastgestelde voorloo pige landelijke regeling van loo- nen en andere arbeidsvoorwaar den in den landbouw, die op 31 October a.s. ten einde loopt, ver lengd tot 31 Maart 1944. De diefstallen bij de spoorwegen Een groot aantal rechercheurs der Ned. spoorwegen, welk aantal het vorig jaar met vier en twintig man werd uitgebreid, werkt dag en g|È nacht om paal en perk te stellen s De „Tijger" moet verzorgd worden en niet in de laatste plaats het rader werk. leder lid van de bemanning is op de hoogte met het eenvoudiger werk der instandhouding, zooals hier het vastslaan der bouten van da rupsbanden. PK Lohse/H H/St/P m nacht üp. van hedenavond 17.45 uur tot morgenochtend 7 uur De maan gaat heden onder te 15.21 uur en komt kort na midder y; f 'v aan de rooverijen waaraan de i_ u*., spoorwegen, en in de eerste plaats Wieringermeerpolder heerscht de verzenders van goederen, blootthan'1grooJ,e drukte bij het verladen staan. Hun werk is welhaast var> v,as- dat naar de 'abrieken ver- troosteloos te noemen. Het is een wassende stroom die bijna niet te keeren is. De eigen recherche der spoorwegen arresteerde in 1942 totaal 229 dieven, maar dit is slechts een klein percentage van de dieven die nog rondloopen en hun misdadig werk iederen dag bedrijven. Zooals de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof, mr. van Vloten, ter zitting van het hof mededeelde, zal de justitie met groote kracht tegen spoorwegroo- vers optreden. Ter illustratie van dit voornemen vermeldde de pro cureur-generaal, dat in 1942 totaal 38.041 diefstallen werden gepleegd uit spoorwegloodsen. Doch de eer ste drie maanden van dit jaar be droeg dit aantal diefstallen reeds ruim 13.000. In 1942 werden totaal 4075 spoorwagons open gebroken en daaruit goederen gestolen; in de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg dit aantal 803. Bij deze diefstallen komen dan nog een paar duizend diefstallen van perrons en van expres goederen, zoodat in 1942 meer dan 40.000 spoorwegdiefstallen werden ge pleegd. De bestrijding van het mond en klauwzeer Een zeer belang rijke schrede op den weg naar im- muniseering van onzen veestapel tegen het zoo gevreesde mond- en klauwzeer is gezet met de inwij ding van de afdeeling voor virus bereiding van het staatsveeartse- nij kundig onderzoekingsinstituut te Rotterdam. Deze nieuwe wetenschappelijke inrichting, welke is ondergebracht in een gedeelte van het gebouw complex van het Rotterdamsche slachthuis, beoogt de uitroeiing van een kwaad, dat aan ons land reeds ontelbare millioenen guldens in sommige jaren wel 20 a 30 millioen schade heeft berok kend. Bij de opening waren vele auto riteiten en vertegenwoordigers aanwezig, zoo o.a. de General- Veterinar dr. Ohl, Leitender Vete- rinar Offizier beim Wehrmachts- befehlshaber hier te lande en ir. F. E. Müller, burgemeester van Rotterdam. Gesproken werd o.m. door den directeur-generaal van den landbouw, den heer G. J. Rui ter. Sociale structuur van het ver zekeringswezen Voor de hoofd sectie verzekering van het Econo misch front en het sociaal-econo- misch-genootschap „Nederland en Europa" heeft de heer K. Jannott, dierecteur der Gothaer Allgemeine Versicherung A. G. een voordracht gehouden over „Sociale structuur van en de Europeesche samenwer king in het verzekeringswezen". voerd moet worden CNF/Kuiper/Pax m Zaterdag Volkshuis: Spr. Theo van Reyn over negerbeeldhouwkunst 4 uur nam. Schouwburg: Cabaretrevue „Volle Maan". 714 uur nam. Stadszaal: Blijspel ,,'t Hoedje van Marius", 7.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterd. 16 Oct. 20 u. tot Zaterd. 23 Oct. 8 u. waargenomen ooor de Apotheek ,Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. Tel 21060 en de Doeza-Apotheek Doe- zastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek Raadhuispark 8 Tel. -26274. Van trap gevallen Woens dagavond omstreeks half - twaalf is te Ernst (Geld.) de 59-jarige echtgenoote van den heer Schou ten, die even het bed verlaten had, om in de lucht naar ver meende vliegtuigen te kijken van de trap gestort. Zij kwam zeer ongelukkig terecht en kreeg ern stig letsel, waaraan zij kort daarop is bezweken. Meisje overreden en op slag ge dood Te Amersfoort wilde mevr. B. in een autobus stappen, welke nog niet geheel stil stond. Zij kwam te vallen en sleurde in haar val een 9-jarig meisje, afkomstig uit Putten, mede. Het kind kwam met haar hoofd voor de voorwielen van de autobus terecht, werd over reden en was op slag dood. Ongeval door grondverschuiving De instorting van een grond- waterput te Privas (dep. Ardèche in Frankrijk) heeft een grondver schuiving veroorzaakt waardoor een gebouw, waarin 150 Indoehi- neesche werklieden waren onder- Politieagenten pleegden oplich ting De Haagsche rechtbank deed uitspraak in een zaak van den 33-jarlgen J. H. S. en den 33- jarigen G. V. Op hun verzoek had een eland- ;tlene handelaar In ko len hen gewaarschuwd, dat hij kolen zonder bon zou leveren aan den heer B. te Wassenaar. Beide agenten begaven zich toen naar de woning van den heer B., zoo genaamd om proces-verbaal op te maken. Tegen betaling van een bepaalde som gelds waren zij ech ter bereid, de zaak verder te laten loopen. Toen de politiemannen op een der volgende dagen het geld kwamen halen, had intusschen de heer B. de politie gewaarschuwd. Beide zwendelaars konden toen gearresteerd worden. De officier van justitie heeft tegen leder een jaar en acht maanden gevangenis straf geëischt, met aftrek van pre ventief. De rechtbank veroordeelde beide agenten wegens oplichting tot een gevangenisstraf van 1 Jaar en 3 maanden met aftrek der pre ventieve hechtenis. Haagsche Rechtbank „En dit litteraire product hebt samenge steld", aldus constateerde de pre sident der rechtbank, na den brief te hebben voorgelezen welke een bakker te Nieuwe Wetering ont ving. Daarin stond o.m.: ,.Ik weet dat u een saboteur bent in den koek- en bonnenhandel. Na zal Ik u een laatste kans geven om een gerechtelijke vervolging te ontko men. Geef op 11 December tus- schen 8 en 9 uur des avonds een brief met f. 3000.met den naam „Eggink" af bij den portier van „Zomerzorg". Bij niet opvolgen zal direct worden gehandeld. Wij zijn onverbiddelijk en ik laat nic': met me spelen: U bent geheel in mijn macht". Na de ontvangst van dit schoons ging de bakker naar de politie, en afgesproken werd, dat hij op het genoemde tijdstip een enveloppe zou afgeven. Dat ge beurde, en vlak daarop kwam een jongeman om den brief ln ont vangst te nemen. Maar de politie was op haar post, en arresteerde hem. Het was C. A. J. v. d. V. uit Sassenheim die thans in de ver- dachtenbank stond. Zijn mede plichtige G. F. van K., eveneens uit Sassenheim kon wegens ver blijf in het buitenland niet ver schijnen, en voor hem werd de zaak aangehouden. De verdachte v. d. V. verklaarde op verzoek van v. K. den brief te hebben geschre ven. De officier had zich er over verwonderd dat deze personen van goed twintig Jaar tot dergelijke chantage konden komen, want men heeft over 't feit toch lang en rijp kunnen denken. Rekening houdend met de jeug vorderde de officier acht maanden gevange nisstraf. Een afgebroken verloving was voor A. van L. te Leiden de aan leiding om den nieuwen verloofde van zijn vroeger meis'- „af te tui gen". Hij viel v. E. aan, toen deze met het meisje op weg was naar de Stadsgehoorzaal. Na de eerste vechtpartij die plaats vond op de Singelbrug, werd deze in de Bree- straat herhaald, waarbij v. E. met een mes werd "—token. Verdachte liet thans verstek gaan. Een re- classeeringsrapport over verdachte adviseerde ln deze liefdesgeschie denis een geldboete op te leggen. De officier vorderde, rekening hou dend met de omstandigheden, f. 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Twee, nauwelijks twintigjarige jongens uit Lelden, W. F. W. en W. F. M. beiden gedetineerd, be zitten reeds een strafblad met en kele veroordeelingen. Met veel brutaliteit pleegden zij hun wan daden, en op 16 Februari braken zij ln een tijdelijk onbewoond» woning aan de Koninginnelaan te Leiden ln, waar zij diverse goede ren roofden. Er was over beide verdachten een psychiatersrapport dat tot niet volledige toerekenvat baarheid voor hen concludeerde, doch de officier meende geen re den te hebben daar veel rekening mee te houden, en vorderde tegen elk van de verdachten tien maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief. J. van D. had geconstateerd dat heel gemakkelijk kon ingebroken worden ln een garage van B. te Leidschendam, en hij had daar ge bruik van gemaakt Toen had van D. een fiets en een autoband ge stolen. Door het late uur had een politieman, die verdachte zag loo pen, argwaan gekregen en hij hield hem aan. Verdachte bekende. Hij had gebrek aan banden, zoo be kende hij. De officier vorderde zes maanden gevangenisstraf. Diamanten zakenjubileum Dinsdag a„s. herdenkt de firma L. F. Servaas en Zonen, Hooge- woerd 17, alhier, het heuglijk feit van haar 60-jarig bestaan. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de oudste firmant en oprichter der zaak, de heer L. F. Servaas, nog steeds ondanks zijn hoogen leef tijd actief in de zaak werkzaam is. Ongetwijfeld zullen velen gaarne gebruik maken van de gelegenheid tot gelukwenschen welke wordt gegeven op den dag van het jubileum van 10-12 uur, ten kantore der firma. Aanwinsten en tentoonstellingen in de Lakenhal Onlangs schonk de heer J. G. J. Verhey van Wijk. ter plaatsing in het Stedelijk Mu seum, een paneeltje van den schilder A. H. DaalhoffHet werk verbeeldt een zonbeschenen ge veltje en is uitgevoerd in een zachte pointillé-techniek. welke typisch is voor dezen oorspron kelijk te Leiden werkzamen schil der. De heer Van Spaandonk stond uit zijn collectie een aantal werken van den eveneens Leid- schen schilder A. J. van Driesten in bruikleen af. Thans overweegt de directeur van de Lakenhal, de heer E. Pelinck, om binnen eenigen tijd een meer omvang rijke tentoonstelling van het werk van dezen schilder in te richten. Hoewel reeds een aantal toe zeggingen van verschillende ver- zamelaars is gedaan, zal de direc teur van de Lakenhal ter ver krijging van een volledig beeld nog gaarne worden ingelicht om trent de overige hier te lande nog aanwezige werken van dezen verdienstelijken schilder. De tentoonstelling van de gra fiek van Lucas van Leyden, welke veel belangstelling heeft getrok ken, wordt Zondag 31 October gesloten. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing: „De Bazar", Bree- straat 161, Leiden, Winkelbedrijf, meubileering, kleeding. Onze stadgenoot, de heer A. W. Dek is geslaagd voor het examen wiskunde M. O.-K I. gebracht, gedeeltelijk bedolven werd. Zeven lijken zijn reeds uit de puinhoopen naar boven ge haald. Acht personen zijn in zwaar gewonden toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Derde paedagogisch concert Re sidentie-Orkest Het 3e Paeda gogisch Volksconcert van het Re sidentie Orkest op Woensdag as, in de Stadszaal staat onder lei ding van Frlts Schuurman. Solist is de violist John Poth, die het vioolconcert van Max Bruch g. kt t. zal spelen. Verder worden frag menten gespeeld uit H. Berlioz, Symphonle fantastlque R. Strauss, Don Quichote, G. Charpentler, Im pression d'Italle. Besloten wordt met R. Wagner's Ouverture „Meis- tersinger".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2