Vimtoo |j{{ KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: STADSNIEUWS SPORT Competitiestanden NVB. RECHTZAKEN Veroordeeling van een laaghartigen bedrieger. Paardendieven en frauduleuze slachters. AGENDA ■■■■■■I ^mmam ■■KB Koopt op Uw bonnen mmmu Soepblokken, soeppasta, Juspoeder, Juspasta. Smakelijk en voordeelig. 't Is nog kwal iteit I ■■■■I ■■■■I ■MaiBaaai llBBIIIIRIIf mmmmmwmummr mensch, een gezond kind en een gelukkige toekomst, blijft ons evenwel steeds voor oogen. Sommigen zeggen: „Wij willen geen Duitschers worden". Zooals echter een Groninger ook in Hol land steeds een Groninger blijft, zoo is toch ook het Duitscher wor den niet mogelijk. Er is dank zij onze frontsoldaten een bloedge- meenschap ontstaan, die niet te verbreken is. De thans daar ge brachte offers zullen onze toekom stige levensvoorwaarden bepalen. Wij N.S.B.'ers mogen medesprekén omdat wij de meeste offers hebben gebracht, (applaus). Spr. ging vervolgens de ontwik keling van de persoon van den Führer na van Duitsch Führer tot Europeesch Führer. De aaneenslui ting van het Groot-Duitsche Rijk maakte hem tot Groot-Duitsch Führer. Toen de joden in Enge land den oorlog deden uitbreken, werd hij tot Germaansch Führer. Toen wij in Mei 1940 gevangen waren en op 10 Mei de Duitsche machines zagen vliegen, zagen wij die als redders van Germanje. Heeft de Führer echter deze ont wikkeling zelf gewild? Aan de hand van verschillende feiten maakte spr. duidelijk hoe dit door de omstandigheden is geworden. Uitvoerig ging spr. hierna in op de kwestie Italië-Mussolini. Het verraad van Badoglio waar achter de kerk en de hierna volgende bevrijding van Mussolini maakten Hitier tot Europeesch Führer. Wanneer thans de gangsters uit Amerika een volledige kuituurver nietiging van Europa op touw hebben gezet, dan heeft dit ten gevolge, dat een groote Europee- sche verbondenheid is ontstaan. De Führer gaat door met zijn strijdmethode en laat zich heusch niet afleiden. Het Duitsche volk heeft reeds veel geleden. In 1648 was het een volk van 4 millioen menschen en thans zijn er 80 mil lioen. Ook thans zullen wij strij den tot het bittere einde, maar uit de ruïnes zal wederom een krach tig volk opstaan, een volk van sterke menschen met gezonde kin deren en een gelukkige toekomst. Derde landdag Nat. Soc. Stu dentenfront Op Zaterdag 30 October a.s. zal het Nationaal- Socialistlsch Studentenfront te Utrecht zijn derden landdag hou den. Op dezen landdag zullen de arbeid in het gouvernement-gene raal en de actueele universitaire problemen worden behandeld. De Leider zal op de middag bijeenkomst het woord voeren. PREDIKBEURTEN. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Woensdag nam. 7.30 u., completen en lof. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Woensdag nam. 8 u. (jeugddienst), ds. B. van Ginkel. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Rotterdam-Feyen- oord (vacature ds. F. Kijftenbelt) ds. J. D. Kleyne te Alkmaar. Té Brielle (toez.), ds. DjcHarteveld te Vleuten Aangenomen. Naar Maastricht, ds. C. D." Moulijn te Blija Aangenomen als hulppre diker naar Appelscha cand. E. Ha gen te Haarlem. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Alkmaar, ds. S. Idema, emeritus predikant aldaar. Drietal. Te Llppenhulzen-Hemrlk cand. C. van der Boom, hulppre diker te Rotterdam-Charlois, cand. A. J. Bos, hulppred. te Enschede en cand. R. Kooistra, hulppred. te Lippenhuizen-Hemrik Beroepen. Te Eindhoven (3e pred.pl.) ds. G. Toornvliet te Wolfheze. Te Tilburg cand. M. van den Bosch, hulppred. te Breda Aangenomen. Naar Wateringen, cand. SJ. Roosjen, hulppred. te Amsterdam Aan genomen. Naar Aalten als hulp pred. (standplaats Lichtenvoorde) cand. C. P. T. Rijper te Gouda. Naar Spijk idem, cand. P. Westra te Buitenpost. Naar Amsterdam- Noord idem. cand. D. K. Wielenga te Zaandam. Beroepen. Te 's-Hertogenbosch (voor evangelisatie-arbeid te Oss Grave), cand. L. Zieihuis, thans hulppred. te Grave Aangenomen Naar Barchem, cand. R. Groene- boer, hulppred. aldaar Aangeno men naar Amsterdam-Noord cand. D. K. Wielenga te Zaandam. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Middelburg, as. T. Dorresteijn t.e Oplieusden en ds A. van Stuyvenberg te Yerseke. EVANG. LIJTH. KERK. Zestal. Te 's-Gravenhage (vaca ture dr. C. Riemers), ds. P. Boen dermaker te Hilversum, dr. H. A. ten Bruggencate te 's-Gravenhage, ds. G. J. Duyvendak te Utrecht, ds. C. F. Nolte te Middelburg, ds. C. Pel te Nijmegen en ds. A. W. C. de Wit te Delft. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor 's-Gravenhage- Oost en Oosterbeek, ds. R. Slof- stra te Noordeloos. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Heerde. ds. G. van Bruggen te Veendam. Spoorwegongeluk in Zwitserland Op het station Schüpfheim aan het traject LuzernBern is Zon dagavond een ernstig ongeluk ge beurd bij het binnenrijden van een sneltrein. Doordat een wissel te snel werd omgezet, ontspoorden twee wagons van den sneltrein. Een wagon stiet met volle kracht tegen de locomotief van een op een zijspoor wachtenden locaal- trein. Drie reizigers van den zeer drukken sneltrein kwamen om het leven en ruim 40 reizigers werden gewond. van hedenavond 17.45 uur tot morgenochtend 7 uur De maan ging heden onder te 13.20 uur en komt op te 21.50 uur De Italiaansche minister van Oorlog, maarschalk Graziani (links) vertoefde voor besprekingen In het hoofdkwartier van den Führer. Rechts Generaal- veldmaarschalk Keitel Hoffmann/Stapf/Pax m Eeredoctoraat voor secretaris generaal professor Van Dam Ter gelegenheid van haar 125- jarig bestaan heeft de universiteit Bonn aan een aantal bekende ge leerden het eeredoctoraat verleend. Onder hen bevindt zich ook de hoogleeraar der universiteit van Amsterdam, dr. J. van Dam, aan wien dit eerbetoon ten deel viel als waardeering van zijn weten schappelijke verdiensten op het gebied van de Germanistiek. Jan Bax overleden Op 78- jarigen leeftijd is te Nunspeet overleden de oud-journalist Jan Bax, een bekende figuur uit het Bossche carnavalsleven. Tien jaar achtereen van 1900 tot 1910 heeft hij als prins Amadeiro IV den scepter gezwaaid in het Bos sche carnavalrijk Oeteldonk en zich een zeer groote populariteit verworven. Prof. dr. B. H. Danser over leden In den ouderdom van ruim 52 jaar is te Groningen over leden prof. dr. B. H. Danser, ge woon hoogleeraar aan de universi teit te Groningen. fijden» een kringledenappèl In de Gehoorzaal te Lelden sprak Mtissert voor een stampvolle zaal medestrijders. Een overzicht CNF/Otto/Pax m Er zijn erger dingen op'de wereld dan het inleveren van Uw radiotoestel Ge vangenisstraf bijvoorbeeld Levert Uw toestel in vóór 20 October a.s. Inleveren: Stadhuis (in gang Breestraat) van 913 uur, van Woensdag 13 t/m. Woensdag 20 October. Duizend gulden uit de Winter hulploterij Een stadgenoot, de heer Weers, wonende in de Alexan- derstraat, is via het rad van avon tuur, dat iederen Zondag ten bate van Winterhulp hier ter stede in actie is de gelukkige winnaar ge worden van een prijs van f1000. Een buitenkansje, dat vooral in de huidige omstandigheden, bij zonder op prijs gesteld zal worden HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Firma J. de Koning en Zoon (Bep. Bep.), Voorhouterweg 14 c, Rijnsburg, kweekerij van- en handel in bloe men en aanverwante artikelen in den ruimsten zin. Venn.: J. de Koning, P. de Koning, A. Paauw, Rijnsburg. Wijziging: W. J. Zwaan en Zo nen, Achterweg 3, Katwijk aan den Rijn. Expeditiebedrijf. Ven noot J. W. Zwaan overleden dd. 6 October 1943. VOETBAL. District 1, le kl.: 1. HDVS 6 gesp., 12 pnt.; 2. Volewijckers 6— 10; 3. H.B.S. 46; 4. Edo 5—6; 5. DWS 66; C. Sparta 6—5: 7. Xerxes 53; 8. Ado 63: 9. DFC 63; 10. Stormvogels 62. District 2. le kl.: 1. VUC 6li; 2. VSV 58; 3. Haarlem 6—8; 4. Feyenoord 57; 5. Blauw Wit 5 5; 6. Ajax 65; 7. DHC 65; 8. Emma 65; 9. RFC 6-2; 10. 't Gooi 50. 2e klasse A: 1. Quick 69; 2. UVS 6—9; 3. Gouda 6—6; 4. HVV 55; 5. Elinkwijk 55; 6. VIOS 66; 7. Velox 65: 8. BMT 6—5; 9 UW 6—5: 10. VDL 6—2. 3e klasse A: 1. LFC 812; 2. ASC 710; 3. en 4. Westerkwartier en Blauw Zwart elk 58; 5. Was senaar 56; 6. Lugdunum 55; 7 Hillinen 64; 8 Tonegido 63; 9. Alphen 52; 10. Roodenburg 60. District 3, le kl.: 1. AGOW 58: 2. Go Ahead 47; 3. NEC 68; 4. Wageningen 66; 5. En- sched. Boys 44; 6. Enschedé 4 3; 7. Heracles 43; 8. Quick 53; 9. Tubantla 42. District 4. le kl.: 1. Eindhoven 814; 2. MVV 8—12; 3. Willem 2 8—11; 4. NAC 8—10; 5. BW 8—9; 6. Longa 89; 7. De Spechten 9—9; 8. Maurlts 8—7; 9. PSV 8—7; 10. Noad 85; 11. Spekholzerhel- de 10—6; 11. Roermond 91. District 5, le kl.: 1. Heerenveen 6—10; 2. LSC 6—8; 3. HSC 68; 4. Achilles 68; 5. Sneek 66; 6. Velocltas 64; 9. Leeuwarden 64; Be Quick 6—6: 7. GVAV 64; 8. 10. Veendam 62. BOKSEN Luc. van Dam wint weer van EIten In het concertgebouw te Amsterdam boekte Luc. van Dam een derde puntenoverwlnning in dit seizoen op zijn stadgenoot Dorus Elten. Het gevecht stond op hoog peil. Met U: Winter hulp, Zonder UWinter leed. Giro 5553. DOOR HET DUITSCHE OBERGERICHT. De bliksuager Jan van 't Kloos ter heeft zich aan voortdurend be drog schuldig gemaakt door aan vrouwen van Nederlanders, die door de Duitsche politie Waren gearre steerd, voor te spiegelen, dat hij in staat was, door het verstrekken van geld de Duitsche politiebe ambten tot vrijlating der arrestan ten te bewerken. Op grond van deze voorspiegeling is hij er in ge slaagd, zich bedragen te verschaf fen van 1.000 tot 2500 gulden. In werkelijkheid wist Van 't Klooster nauwkeurig, dat hij volstrekt niet in staat was de vrijlating der arre stanten te bewerkstelligen. In de gegeven omstandigheden heeft het Obergericht ook geconstateerd, dat hij zich volgens de voorschriften van par. 4 de „Volksschadlingsver- ordnung" overtreden heeft. De bevoegdheid van de Duitsche politie en de Duitsche gerechts hoven om tegen Nederlandsche staatsburgers wegens strafbare handelingen op te treden Is een gevolg van de door den oorlog ontstane bezetting van Nederland. Deze door den oorlog veroorzaakte buitengewone omstandigheden heeft Van 't Klooster zich ten nutte gemaakt om van de bloed verwanten der gearresteerde perso nen, die hun zorg om het welzijn van hun familieleden tot alle offers bereid waren op bedriegelijke wijze geldsommen los te krijgen. De houding van den beklaagde is des te verwerpelijker, daar hij wist. dat zijn slachtoffers ten deele lieden warén, die in slechte financieële omstan digheden verkeerden. Daarbij komt bovendien, dat hij op de meest ernstige wijze het aanzien geschaad heeft van de Duitsche politie en de Duitsche autoriteiten door met zijn voorspiegeling dén Indruk te wekken alsof hij in staat zou zijn de Duitsche politiebeambten om te koopen. Na overweging van dit alles werd Van 't Klooster als „Volksschad- ling" wegens bedrog tot 4 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Voor het Duitsche Obergericht is een strafzaak behandeld tegen den chauffeur Hendrik Christan Köhler uit Haarlem en 7 handlangers. In dit geval werden bij wijze van uit zondering geen koeien of kalveren maar paarden frauduleus geslacht. Eenige van deze paarden werden door den glazenwasscher Rinkel, den arbeider Van Zanten en den arbeider Vuyst uit de weide gesto len en door gewetenlooze hande laars zooals den koopman Cornells Brouwer en den koopman Willem Stange. opgekocht en ten behoeve van frauduleuze slachting weer verkocht aan den chauffeur Köhler Als afnemers en helpers traden op de slagersknecht Westerman en de slager Jacobus van Es. De paarden zijn door Köhler met hulp van een slager, tegen wien een afzonderlijk proces gevoerd zal worden, geslacht op een manier, die niet anders dan gemeene mishandeling van dieren genoemd kan worden. Tegen hem werd door het Obergericht wegens misdaad tegen de oorlogseconomie en tevens wegens mishandeling van dieren een straf uitgesproken van 3 Jaar en 6 maanden tuchthuis, benevens 1000 gulden boete. De le veranciers der paarden, resp. de af nemers kregen de volgende straf fen: Brouwer 2 jaar tuchthuis en 3000 gulden boete; Stange 1 laar en 3 maanden tuchthuis en 500 gulden boete; Van Es 1 Jaar en 2 maanden tuchthuis en Wester man. te wiens gunste buitengewone .verzachtende omstandigheden kon den worden aangevoerd. 10 maan den gevangenis. Wegens misdaad tegen de oor logseconomie en tevens wegens diefstal kreeg Rinkel als voornaam ste dief 4 jaar en 6 maanden tuchthuis en 1800 gulden boete en HEDEN Jeruël: Bijbelbespreking te 1 u. nam. Ned. Leger des Hells; Sami komst te 7'/2 uur nam. Morschweg 59Stadsevangeli tie te 7V2 u. nam. 't Schuttershof: Ledenverg. Le sche Ver. van Postzegelverzae laars 7 'uur nam. Zoeterwoudsche Singel 74: i belbespreking te 7% uur nam. Koudekerk (Hotel v. Egnioni Spr. de heer Bardelmeyer 7% 1 nam. Woensdag. Stadszaal: Gymnastiekuitvoer Turnkring Leiden en omstrek 7 uur nam. Oegstgeest (Geverstr. 22)Gi Gods te 7V2 uur nam. zijn handlangers bij den diefs Vuyst 2 Jaar en 6 maanden tuc huis en 800 gulden boete en 1 Zanten, bil wien buitengewone zachtende omstandigheden aan' zg waren 1 jaar en 6 maam tuchthuis en 400 gulden boete Haagsclie politierechter een speciale zitting voor belastii zaken stonden terecht J. H. V. L. J. B. beiden uit Zoeterwou wegens diverse overtedingen wetten op vervaardiging van distilleerd. De verdachte B. 1 zijn schuur beschikbaar gesti waarin V. een installatie had plaatst voor het stoken van p sico. Na het pleidooi veroordee de politierechter B. tot veert dagen gevangenisstraf en f7S boete subs 25 dagen hechtenis, t wijl V. werd veroordeeld tot di maal drie weken gevangenistraf f. 50 boete subs 20 dagen hech nis Toen belastingambtenaren 1 Inval deden in de woning var. S. te Zoeterwoude, trof men daar complete Installatie voor jenev stoken aan. De verdachte S. V nu terecht stond, bekende dat driemaal jenever had gestookt dt hij had daarvan niet verkocht, li geen de rijksadvocaat echter 2 onaannemelij kvond, gezien de bi ge kosten van de installatie. De ol cier vorderde tweemaal twee mas den gevangenisstraf. De rechi veroordeelde tot tweemaal een m gevangenisstraf. Economisch gerechtshof v d. Hoonaard te Oegstgeest v met zekeren B. in contact gel men die aardappelen verhandel en toen had ook hij zijn kans v len probeeren. Doch bil het ti voer van de aardappelen liep zaak fout, en hil werd als gen daarvan door den economise!) rechter veroordeeld tot een maa gevangenisstraf. Nu betoogde verdediger, dat het van verdact eigenlijk meer kwajongenswerk geweest. Pleiter verzocht dan 0 te volstaan met een geldboete. A Terzake het koopen van suil zonder vergunning, was L. R. Ki lenberg te Leiden door den en nomischen rechter veroordeeld 9 zes weken gevangenisstraf, nad de officier drie maanden gevan: nlsstraf had geëischt. De proc. neraal elschte In hooger be: bevestiging van het vonnis, hof heeft arrest gewezen en vi dachte veroordeeld tot f750 b<X subs 3 maanden hechtenis. V< eenzelfde feit heeft terecht gesta W. S. v. d. Reyden te Leiden. 1 voor het verhandelen zonder vi gunning van suiker, tot zes wek gevangenisstraf was veroordeeld hooger beroep vorderde de pre generaal bevestiging van het vo nis. Het hof heeft opnieuw weken gevangenisstraf opgelegd. KANTONGERECHT TE LE11) Melkknoeiers staan terecht Gistermorgen moesten voor Kantongerecht alhier terecht sti G* M. v Maanen, melkverkoo: uit Voorschoten, omdat hij 25 Juni j.l. taptemelk aldaar 1 verkocht en afgeleverd met 89 pCt te hoog watergehalte, i dat er niet meer van melk spr was. Verdachte begreep er n van. vermoedelijk hadden kwaj gens water ln de melkbus geai of had hij de melk zoo van de briek ontvangen. Het O.M. schi niet veel geloof aan dit verb maar omdat verdachte voor eerste maal terecht stond, else het OM. f. 50 boete of 20 das Uitspraak f:30 boete of 10 daf C. A. van Bohemen, melki kooper uit Voorschoten moest recht staan, omdat hij op 2 1 J.l aldaar „volle melk" had voerd en afgeleverd met sle< 2.15 pCt vetgehalte (het ve halte moet minstens 2.55 pCt dragen). Verdachte erkende overtreding, maar schreef dit omdat de melk niet geroerd Het O.M. wees ln zijn scherp rei sitoir er op. dat het van het h( ste belang ls, dat men op bonnen krijgt, waarop men r< heeft. Hier ls ernstig bedrog pleegd, daar de melk voor den koop, waarschijnlijk van de P ontdaan is. Verdachte ls voor verkoopen van melk met te vetgehalte reeds eerder veroord tot f60 boete, waarom het nu f200 "boete elschte of maand hechtenis. Verdachte zocht clementie, daar hil reeds helft van zijn klanten versp heeft. Uitspraak f. 150 boete of maand hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2