„LANDSTORM NEDERLAND" GEÏNSTALLEERD ZWARE STRIJD IN HET OOSTEN EN IN ITALIË TEGEN HET BOLSJEWISME t[aargang Maandag 18 October 1943 No. 25629 Land- en stadswachten worden georganiseerd ter bescherming van partijgenooten en de voedselvoorziening. De koeien loeien om aardappelschillen. vïeldt u voor de Wafien- S.S. en de Landwacht. Duitsche W eermachtberichten VERDUISTEREN: EIDSCH£i DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In het verordeningenblad is op genomen een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Landstorm Nederland". Deze verordening bepaalt dat de pgerichte „Landwacht Nederland" met onmiddellijken ingang den ïaam draagt van „Landstorm Nederland". De bestaande rechts- en bestuursvoorschriften worden Sienovereenkomstig gewijzigd. De rechten en verplichtingen der eden van de Landwacht worden door deze naamsverandering niet aangetast. Zeshonderd mannen van den Rederlandschen Landstorm ston- ien in stramme houding aange beden op het binnenplein van een ïazerne in ons land, waar Zon- lagmorgen de beëedigingsplechtig- leid van dit nieuwe contingent Dlaats had in tegenwoordigheid van den Leider van het Neder- landsche volk, Mussert, en den hoogeren SS- und Polizeiführer, Dbergruppenführer Rauter. Onder ie talrijke aanwezige autoriteiten bevonden zich voorts de secretaris generaal der N.S.B., ir. Huygen, heerbanleider J. Meulenberg en onderstormlelder Bettink als ver tegenwoordiger van den voorman der Nederlandsche SS, alsmede alrijke andere functionarissen van de Nederlandsche en Duitsche Dartij-instanties. De commandeur van den Landstorm Nederland, SS-Oberführer Knapp, sprak als eerste zijn mannen toe en wees er op, dat zij den eed van trouw op den Führer aller Germanen Adolf Hitler, aflegden op een oogenblik dat voor de toekomst van Europa en hun eigen vaderland beslissend moest worden geacht. Door dezen eed, aldus Oberführer Knapp, be tuigt gij uw trouw aan den Führer, uw lotsverbondenheid met de Ger- maansche volkeren en uw geloof in de nieuwe orde van Europa. Gij verklaart daarmede tevens, dat het nationaal-socialisme voortaan steeds bij al uw handelingen het richtsnoer zal zijn. Spreker her innerde in dit verband aan de trouw en de dapperheid, welke duizenden kameraden van het Legioen en van de Germaansche divisie Wiking in den strijd tegen het Aziatisch bolsjewisme reeds hebben betoond. Wanneer het hier eens ernst zal worden, bewijst gij dan uw volks- genooten en Führer en uw Leider, dat gij bereid zijt te strijden, te lijden en zoo noodig te sterven. REDE VAN MUSSERT. De Leider, die hierna het woord nam, wees op de belangrijkheid van dezen dag. Er wordt thans, al dus Mussert, geschiedenis gemaakt en wij moeten daaraan deelheb ben. Hij herinnerde aan de groote daden onzer voorouders in een glorierijk verleden. Na de schijn neutraliteit der Nederlandsche re geerders vóór 1940 in het licht te hebben gesteld, besprak de Leider de huidige ontwikkeling der natio- naal-socialistisehe revolutie en wees op het gevaar dat E'iropa van het bolsjewisme en het Ame rikanisme bedreigt. Thans kunnen wij niet meer neutraal zijn en willen het ook niet zijn. Iedere vorm van neutraliteit gaat thans ten koste van de natie. In het Germaansche Europa moeten wij hand aan hand gaan en wij zullen de kern van dit Germaansche Europa vormen. Het nieuwe Europa wordt thans geboren. In dien dit zou mislukken,zou Europa ten onder gaan. Indien er geen nationaal-socialisme geweest was, zoo riep de Leider uit, dan zou het bolsjewisme nu niet aan den Dnjepr staan maar hier. Dat er nog een Europa is, is reeds de Onze mannen In het Oosten Ijl] PK Wigforss/O/H/P m Het S.S.-Ersatzkommando deelt tnede: Iedere gezonde Nederlan der. in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Land wacht. Tjjdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, ostra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blij den, kunnen dienst nemen bij oe Landwacht of by het S.S.- Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrywilligers voor de Duit- sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: Zy, die tot de Ger maansche S.S in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, runnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-S.S. kan leder worden die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid vcor de officiersopleiding heeft bewezen Zijn schoolopleiding ls niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 19.10.43, 9-12.00 uur, Breda, restau rant Modern Markt. 15-18.00 uur. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43, 9-12.00 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 uur, Arnhem, café Royal. 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur. Zwolle, hotel Gy- t6Qb66^< 22.10.43, 9-12.00 uur, Assen. Con certhuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaal, Breedstraat. 24.10.43, 9-14.00 uur. Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9-13.00 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 27.10.43, 9-14.00 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. onvergankelijke verdienste van het nationaal-socialisme. De democratie had dit nooit klaar gespeeld. Adolf Hitler is ons geschonken, opdat Europa zou leven. Dat dit Europa weerbaar moet zijn is duidelijk. In de Ger maansche weermacht van de toe komst moet Nederland zijn plaats hebben. Thans staan hier nog 600 man. Eens zullen het er 600.000 moeten zijn, die aan de bescher ming van' de Europeesche levens ruimte deel zullen nemen. Gij zijt de pioniers, aldus spreker. Pionier zijn is zwaar, zeer zwaar, maar ook zeer schoon. Wanneer het noodig zal zijn, wanneer onze kust zal worden aangegrepen, wanneer de Engelsche en Amerikaansche aan vallers ons land tot strijdtooneel zouden uitkiezen, dan zult gij niet aarzelen uw plicht te doen om den vijand van Europa terug te drin gen in zee. In overeenstemming met den Rijkscommissaris en den höheren SS- und Polizeiführer heb ik bepaald, dat gij in de toe komst niet meer Landwacht zult heeten, maar Landstorm. Als zoo danig zult gij thans geïnstalleerd worden en als zoodanig zijt gij trouw verschuldigd aan Adolf Hitier en de door hem aangewezen leiders. Mussert las daarop de eedsfor mule voor. REDE S.S.-OBERGRUPPEN- FüHRER RAUTER. Na de beëediging, welke hierna plaats had, wera het woord ge voerd door S.S.-Obergruppen- führer Rauter. Na in het kort de omvorming van de Landwacht tot Landstorm te hebben gememoreerd, kon digde spreker de oprichting van Land- en Stadswachten aan. Spr. wees in dit verband op de lange reeks van aanslagen, welke werd geopend met den sluipmoord op generaal Seyffardt en welke werd voortgezet met moorden op se cretaris-generaal Reydon en diens echtgenoote, oud-minister Pos- thuma, nationaal-socialistische burgemeesters en Nederlandsche politieambtenaren. De Leider van het Nederlandsche volk verzette er zich aanvankelijk tegen, dat met de wapens in de hand stel ling zou worden genomen tegen de moordenaars. Dezen bleven echter doof voor alle waarschu wingen. Toen dezer dagen in Drente weer een Nederlandsche boer, wiens zonen aan het Oost front strijden, met zyn vrouw het slachtoffer werd van de sluip moordenaars. was het echter dui delijk, dat andere maatregelen moesten worden genomen. Dan waren er nog de aanvallen op distributiekantoren en op transporten, waarbij duizenden, tienduizenden levensmiddelen kaarten in handen der plunde raars vielen, zoodat verschillende gemeenten zonder distributiebe scheiden kwamen te zitten. En dit, waar de Rijkscommissaris zich alle moeite heeft gegeven om de voedselpositie van het Nederland sche volk te deK-ken. Thans zullen nieuwe nationaal- socialistische organisaties in het leven worden geroepen, die tot taak zullen hebben de bescher ming van hun partijgenooten op zich te nemen en de voedsel positie en de verdeeling der voe dingsmiddelen te verzekeren. Dat deze maatregel genomen moest worden, valt terug op een deel der burgemeesters en politie beambten. die in dezen onvol doende begrip hebben betoond en in gebreke zijn gebleven op de juiste wijze tegen deze aanslagen op te treden. De Nederlandsche nationaal-socialisten zullen thans den weg der zelfbescherming be wandelen. De nieuwe Stad- en Landwacht zal geweren dragen. De leden zullen de bevoegdheid hebben om ieder aan te houden voor legitimatie of onderzoek op wapens. Zij zullen den strijd tegen de terroristen aan binden onder commando van den leider der W.A., Zondervan en-den voorman der Germaansche S.S„ Feldmeyer. Obergruppenführer Rauter be sloot zijn redo met de woorden: Kameraden van den Landstorm, het is vandaag een eeredag, nu gy den eed op Adolf Hitler hebt Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In het Oosten heeft de vyand op de bestaande zwaartepunten zijn aanvallen voortgezet, oijzon- der verbitterde geveenten zijn nog aan den gang ten Zuidoosten van Krementsjoeg, waar de Sovjets na. hevige voorbereiding door de artillerie met sterke strijdkrach ten tot den aanval zijn overge gaan. Ook aan weerskanten van Kief, ten Noordwesten van Tsjer- nigof, ten Zuidwesten van Smo lensk en in het gebied van We- likije Loeki ondernam de vijand, door sterke formaties vliegtuigen gesteund, nieuwe doorbraakpo gingen. Zij werden overal in ver bitterde gevechten op korten af stand in terstond losbrekende tegenaanvallen afgeslagen. Aan het Zuid-Italiaansche front sloegen onze vooruitgeschoven ge vechtsgroepen in de vlakte van Campania sterke aanvallen van superieure Britsch-Amerikaansche strijdkrachten af. In deze ge vechten grepen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffend in. De bij Capua opdringende vijand werd ten Noordoosten der stad door een krachtigen tegen aanval afgeslagen. Van het front in de Zuidelijke Apennijnen en in Noord-Apulie worden geen noe menswaardige gevechtshandelin gen gemeld. Bij het eiland Elba brachten Duitsche transportvaar tuigen een vijandelijke artillerie- snelboot tot zinken en schoten een tweede in brand. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in den afgeloo- pen nacht voor de Nederlandsche kust een Britsche motortorpedo boot tot zinken En Zondag: DE ONTRUIMING VAN SAPAROSJE. De op 15 October gemelde ont ruiming van het bruggenhoofd Saporosje voltrok zich volgens de plannen in het kader van de groote distancieeringsbeweging in het Oosten. Leiding en troepen hebben zich bij de uitvoering van deze beweging schitterend ge dragen en alle wapens, oorlogs tuig, ravitailleerings- en econo mische goederen over de door den vijand vanuit de lucht en te land bedreigde bruggen over de Dnjepr teruggevoerd. Pioniers hebben aan de vernieling van de voor den oorlog belangrijke installaties, aan het oversteken van den rivier overgang en aan het op het juiste moment verrichte grondige op blazen van den stuwdam en van alle bruggen een bijzonder aan deel. Aan weerszijden van Melitopol werden Zaterdag krachtige bols jewistische aanvallen afgeslagen en in een tegenaanval gevechts- van hedenavond 17.45 uur tot morgenochtend 7 uur De maan ging heden onder te 12.24 uur en komt op te 21.02 uur. afgelegd. Gij zult dezen eed ge stand doen. Weest goede kame raden en gedraagt u als waar dige nationaal-socialisten.- Wij staan in een moeilijken tijd. Dat wij den Führer hebben om ons té leiden, daarvoor kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn. Wij staan te zamen by de bestrijding van den gemeenschappelijken vij and en wij zullen strijden tot de eindzege is behaald. Met een drie werf Sieg Heil op den Führer en het spelen van het Deutsch- landlled, het Horst Wessellied en het Wilhelmus werd deze indruk wekkende plechtigheid besloten. groepen van den vyand vernie tigd. Hierbij maakten onze troe pen 648 gevangenen en maakten 50 stukken geschut, buit. Ten Zuidoosten van Krements joeg zetten de bolsjewisten ook Zaterdag met geconcentreerde strijdkrachten hun doorbraakpo gingen voort. Zij werden in zware gevechten voor het grootste deel afgeslagen, plaatselijke bressen zijn gedicht, meer dan 120 tanks werden daar vernietigd. Ook op andere plaatsen aan den middenloop van de Dnjepr bleven vijandelijke aanvallen zon der succes. Ten Noordwesten van Tsjernikof en ten Westen van Smolensk duren de zware ge vechten onverminderd voort. In harden afweerstrijd werd elk suc ces van den vijand verhinderd. De bolsjewisten leden hierby zware verliezen. Aan de overige deelen yan het Oostelijke front vonden slechts plaatselijke gevechten van gerin gen omvang plaats. In Zuid-Italië viel de vijand in den Westelijken frontsector onze van de Volturno teruggetrokken gevechtsvoorposten aan. In het gebied van Capua en Campobasso kwam het hierbij tot hevige ge vechten Vijandelyke aanvallen van afwisselende sterkte werden afgeslagen, tydelijk doorgebroken Britsch-Amerikaansche strijd krachten werden in een nachte lijken tegenaanval teruggewor pen. Van de overige frontsectoren wordt een toenemende activiteit van artillerie en stormtroepen gemeld. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee vielen ge vechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers met goed succes een vijandelyk eilandsteunpunt aan. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen vlogen in den afge- 1 oopen nacht boven het Weste lijke ryksgebied en veroorzaakten door het neerwerpen van enkele bommen geringe schade aan ge bouwen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht afzonderlijke doelen in Groot-Brittannië De A.N.P.-eorrespondent te Ber lijn meldt: Met toenemende he vigheid vallen de bolsjewisten over vrijwel de geheele lengte van het Oostelyke front aan, waarbij het zwaartepunt overeenkomstig de sovjet-tactiek, die erop gericht is zwakke plaatsen in het front te zoeken, voortdurend wisselt. Stuiten de aanvallen op een be paald punt op sterken tegen stand, dan worden zij gestaakt, om op een ander punt hervat te worden. De laatste berichten ma ken melding van buitengewoon hevige aanvallen ten Zuidwesten van Krementsjoeg, waar op het oogenblik een der zwaartepunten van den strijd ligt. Van het daar gevormde bruggenhoofd willen de bolsjewisten blijkbaar tot het hart van de Oekraine doordringen. Nu Saporosje, dat de Duitschers na eerst den stuwdam bij Dnjepro- petrowsk te hebben opgeDlazen, ontruimd hebben, in Sovjethanden is overgegaan, is te verwachten, dat de druk op de Duitsche linie, die van Saporosje en Melitopol naar de Zee van Azof loopt, zal toenemen. Van het front in Italië worden hevige gevechten gemeld ten N.- westen van Capua. waar de strijdkrachten van het vyfde Amerikaansche leger de Volturno zijn overgetrokken. De hongersnood In Bengalen - In een roep om hulp. die de cor respondent te Calcutta van da „Daily Express" tot Engeland richt, zegt hy: „Maakt haast, of millioenen moeten sterven". Da organisatie van de hulpverleening voor het hongerende Bengalen, zoo vervolgt hy, ls een bijna boven- menschelyke taak, vooral wegens de vervoersmoeilijkheétffc

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1