TEGEN HET BOLSJEWISME Doodvonnis tegen de communisten Louis Jansen en Jan Dieters voltrokken 14ste Jaargang Zaterdag 16 October 1943 No. 25623 BUITENLAND De verliezen der Amerik. luchtmacht. Vt PK Sohmilz/O/H/P «n Meldt u voor de Wafien- S.S. en de Landwacht. INLEVERING VAN RADIO-TOESTELLEN. De koeien loeien om aardappelschillen. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De militaire correspondent van iet D.N.B. noemt het resultaat m den luchtslag van Schweinfurt en indrukwekkende Duitsche verwinning in de lucht. Hij chrijft: van 300 aanvallende jnerikaansche bommenwerpers leeft de Duitsche luchtafweer bij- a de helft in slechts IY2 uur neer schoten. De „vliegende vestin- :en", door den vijand onoverwin- lelijk genoemd, zijn daarbij „vlie- ende doodkisten" geworden. Meer [an 1200 man keurmanschappen leeft deze aanval den vijand ge lost. Dat zijn percentages, die van elang zijn, onverschillig wat de ijand nog aan materiaal achter Ie hand heeft. Want geschoold ersoneel, zooals dat noodig is voor [e bediening van en den strijd in eze groote viermotorige vliegtui- en, kan slechts in zeer beperkte ïate snel worden aangevuld. En p snelheid komt het aan, daar de ichtoorlog bij de verbeterde af- 1 eermethoden tegelijkertijd ook en worsteling met den tijd is ge- rorden. Deskundigen op luchtvaartge- ied staan verbaasd, dat Duitsch- md in het vijfde oorlogsjaar met en dergelijke snelheid een reeds 00 duidelijk zichtbare resultaten fwerpenden afweer tegenover eze zwaargepantserde bommen werpers heeft weten tot stand te irengen. Daarbij moet men be- lenken, dat aan Duitsche zijde de fweer nog in wording verkeert n dat alle energie op luchtvaart technisch gebied gebruikt wordt om den een of anderen dag het antwoord te geven op de lucht- terreur van den vijand, waarbij het resultaat aan neergeschoten vliegtuigen van Schweinfurt slechts wordt beschouwd als een mijlpaal op den weg naar dat doel. Verder wijst men te Berlijn op de algemeen in Duitschland heer- schende nuchtere meening, dat de Engelschen en Amerikanen, onge acht hun verliezen, zeker nieuwe zware luchtaanvallen zullen on dernemen. Alle maatregelen aan Duitsche zijde zijn er op ingesteld, dat de vijandelijke luchteskaders nog zware slagen op Duitschland zullen doen neerkomen, doch juist dit schijnt voor alle bevoegde Duitsche instanties de motor te zijn voor verdere versterking niet alleen van den luchtafweer. De jachteskaders, die de overwinning van Schweinfurt hebben behaald, hebben de vijandelijke formaties op de hielen gezeten van het oogenblik der nadering tot het verlaten van Europa en ook nog boven zee. De heen- en terugweg van de Amerikaansche vliegtuigen ligt bezaaid met brokstukken van uiteengesprongen Amerikaansche toestellen. De strijd in Italië De A.N.P.- correspondent te Berlijn meldt: Na wekenlange voorbereidingen zijn de geallieerden thans aan de Volturno tot een grooten aanval met richting Rome overgegaan, waarbij zij een overmacht aan menschen en materiaal in den strijd hebben geworpen. Tot dusver had de Volturno, die ter plaatse van het offensief, door een diep dal stroomt, hoog water. Onza mannen In het Oosten Het S.S.-Ersaczkommando deelt nede: Iedere gezonde Nederlan der, in den leeftijd van 17-45 jaar, an zich vrijwillig bij de hier- inder vermelde adressen vervoe- :en, ten einde gekeurd te worden oor de Waffen-S.S. of de Land pacht. Tijdens de keuringen worden ille inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van amilieleden, duur der opleiding, ixtra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde edenen in Nederland moeten blij- 'en, kunnen dienst nemen bij le Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich tanmeiden: Zij, die tot de Ger- naansche S.S. in Nederland toe reden willen, kunnen zich even- iens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, [ie aanmeldingsplichtig zijn voor le tewerkstelling, kunnen zich veneena aanmelden en worden turende hun verbintenis van de erkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-S.S. kan leder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 18.10.43, 9-14.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk. 19.10.43, 9-12.00 uur, Breda, restau rant Modern. Markt. 15-18.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43 9-12.00 uur, Venlo, Deut sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 uur. Arnhem, café RoyaL 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur. Zwolle, hotel Gij- t/6nb66^>< 22.10.43, 9-12.00 uur. Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43, 9-14.00 uur. Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, PoL Durchgangslager, Leusder- weg. 27.10.43, 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhout- scheweg. De nöhere SS- und Polizel- fiihrer maakt bekend: Aan mijn oekendmaking van 2 October 1943, volgens welke aan de personen, die hun radiotoestel, voor zoover dit valt onder den in leveringsplicht. vóór 30 October 1943 inleveren, vrijheid van straf wordt toegezegd, hebben reeds duizenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat tegen personen, die na 30 October 1943 nog, zon der daartoe gerechtigd te zijn, in het bezit zijn van een radiotoestel, met bijzondere strengheid zal worden opgetreden. Tegen hen kunnen volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei 1943 betreffende het ver beurd verklaren van radio-ont vangtoestellen gevangenisstraffen en boeten tot een onbeperkten omvang worden uitgesproken Bo vendien kunnen tegen hen maat regelen der Sicherheitspolizei be volen worden, in het bijzonder ook verbeurdverklaring van hun roerend en onroerend vermogen. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op. dat ik in ieder geval van niet-inlevering of van hei melijk wegwerken van een toestel als eersten strafmaatregel last zal geven tot onmiddellijke verbeurd verklaring van het geheele huis raad. met inbegrip van de meu bels. ten gunste van slachtoffers van bombardementen. Aan de Noordzijde van de rivier, in de bergen, hadden de Duit- schers, bij het begin van het offensief hun stellingen in de bergen bij Capua, alwaar het zwaartepunt van den slag ligt. De geallieerden hadden zich aan de Zuidzijde opgesteld. Aan beide zijden wordt veel gebruik gemaakt van artillerie. De geallieerden trachten met behulp van hun ge schut de Duitsche stellingen stormrijp te schieten, terwijl aan den anderen kant uit Engelsche en Amerikaansche frontberichten blijkt, dat de Duitsche artillerie zeer veel moeilijkheden bereidt bij het oversteken van de rivier bij Capua. Ter versterking hunner operaties hebben de geallieerden bij de mon ding van de Volturno, dat wil zeg gen aan de Noordzijde, nieuwe troepen aan land gezet, die echter onmiddellijk door Duitsche reser ves werden opgevangen en volgens de laatste berichten in het begin stadium van deze locale gevechten zware verliezen hebben geleden en op het oogenblik weer voor een deel zijn teruggedrongen. Ofschoon van Duitsche zijde reeds meermalen verklaard is, dat de huidige positie in Zuid-Italië niet als hoofdverdedigingslinie moet worden aangezien, blijkt uit de formuleering van het weer- machtbericht toch, dat men niet van zins is de Volturnostellingen zonder meer prijs te geven. Het doel der verdediging is blijkbaar, het ophouden der Anglo-Ameri- kaansche troepen en het toebren gen van zoo groot mogelijke ver liezen. Dat dit streven door het bergachtige terrein begunstigd wordt, zal duidelijk zijn, temeer daar de geallieerde strijdkrachten door het dal ten aanval moeten gaan en hier dus de bescherming van de bergen missen, die de Duitschers wel bezitten. Nieuwe Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken De Bulgaarsche minister van buiten landsche zaken Sawa Kirof heeft zich, naar in een officieel com- nuniqué werd medegedeeld, we gens ernstige ziekte gedwongen gezien zijn functie neer te leggen. Zijn ontslagaanvrage werd door de regenten aanvaard. De regenten hebben Dimiter Sjisjmanof, tot dusver secretaris-generaal van buitenlandsche zaken, benoemd tot nieuwen minister van buiten landsche zaken. (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt: Het door het Duitsche Oberge- rieht op 24 Augustus 1943 tegen de communisten Louis Jansen en Jan Dieters uit Amsterdam gevelde doodvonnis is na onderzoek van de kwestie der gratieverleening vol trokken. Jansen en Dieters, die reeds voor den oorlog hooge functies bekleed den in de communistische partij hebben ook in de laatste jaren deze vernietigende agitatie voort gezet en in belangrijke mate sa botage bedreven. Hieromtrent verneemt het ANP. nog de volgende bijzonderheden: De beide veroordeelden behoor den reeds sinds de jaren 1930 en 1931 tot de toen nog toegelaten communistische partij. Reeds in het jaar 1938 bekleedden zij hooge officieele functies. Toen de CPN. in Juni 1940 door de bezettende overheid werd ontbonden en elke verdere actie aan haar werd ver boden, richtten Jansen en Dieters een illegale communistische orga nisatie op. Als toonaangevende en verantwoordelijke leden van de leiding hier te lande waren Jan sen en Dieters in zeker opzicht de ziel van deze illegale agita tie. Zij waren voor die taak bij zonder geschikt, daar zij de door de Komintern te Moskou uitge geven parolen en richtsnoeren voor de ontketening van machi naties der wereldrevolutie heel nauwkeurig kenden. Volgens hun eigen mededeelin- gen zijn Jansen en Dieters voor den oorlog minstens éénmaal in Moskou geweest om instructies in ontvangst te nemen. Zooals alle andere communistische landsor- ganisaties moest ook deze organi satie door het aanzetten tot sta kingen en door terreur de roode wereldrevolutie helpen voorberei den. Zoo was b.v. het bloedige oproer in Amsterdam in het jaar 1934, dat door de toenmalige Ne- derlandsche regeering slechts door het gebruik van militaire machtsmiddelen kon worden on derdrukt, te wijten aan den woel- arbeid van de C. P. N.. hetgeen duidelijk gebleken is uit de be kentenis van de beide veroordeel den. Ook op buitenlandsch poli tiek gebied handelde de C. P. N. volgens de aanwijzingen van Mos kou. In de aanwerving van vrij willigers en het bijeenbrengen van geldmiddelen voor het rood- Spaansche leger had de beklaag de Dieters, als leider van de in zamelingsactie in Nederland een toonaangevend a: r.deel. In deze eigenschap is Dieters toen ook naar Spanje gereisd, waar hij besprekingen gevoerd heeft met de roode leiders. Ook na het verbod van de C.P.N. door de bezettende overheid in Juli 1940 werd het contact met Moskou gehandhaafd. Reeds de oprichting van de illegale organi satie geschiedde volgens richt snoeren, die door de Komintern aan de communistische landsorga- nisaties waren uitgegeven voor het geval zij verboden werden. Onder den druk van de omstan digheden veranderde de CP.N. weliswaar haar vormen van orga nisatie, maar haar praktijken bleven dezelfde. In den winter van 1940 zette zij aan tot een staking bij de werkverschaffing te Am sterdam en in Noord-Holland, en in het voorjaar van 1941 riep zij op tot een algemeene staking, een ophitsing die in de dagen van 25 en 26 Februari ook eenig succes had. Een andere poging, om op 6 Maart 1941 een staking te ver wekken, mislukte. Aan de orga nisatie van dze staking heeft vooral Jansen een groot aandeel gehad. Na het uitbreken van den oorlog tegen de sovjetunie in Juni 1941 kreeg de illegale CP.N. uit Mos kou nieuwe richtsnoeren ter ver scherping van haar actie. Speciaal eischte Moskou toen de vorming van groepen partlsanen, die met gebruikmaking van patriottische denkbeelden, daden van terreur en sabotage moesten plegen. De beide beklaagden besloten tot het uit voeren der eischen van hun Mos- kousche lastgevers en inderdaad werd toen een z.g. „moordcentrale" opgericht, die daarna meer dan 60 daden van sabotage op Neder- landsch gebied heeft gepleegd. Om de uitvoering der misdadi ge aanslagen te waarborgen, schrokken de beklaagden voor geen middel terug. Zy hebben zelfs toegegeven dat een lid van hun eigen organisatie, dat hun niet volkomen betrouwbaar leek, op hun bevel werd vermoord. Een ander lid van hun organisatie is aan dit lot slechts ontkomen door het tijdig ingrijpen der politie. Volgens de eigen mededeelingen van de beklaagden dienden alle ondernemingen overeenkomtsig den wil van de bolsjewistische machthebbers te Moskou er toe, de openbare orde in Nederland omver te werpen, de bezettende macht schade te berokkenen en het land rijp te maken voor een bolsjewistisch bewind. Het is daarbij niet zonder be lang, dat volgens hetgeen in het proces werd geconstateerd, door Moskou in de eerste maanden van het jaar 1943 aanwijzingen zijn vrstrekt voor de illegale commu nistische organisaties in West- Europa, volgens welke toebereid selen getroffen moesten worden voor een latere uitgebreide uitwis seling van bevolking met het doel, de voor een communistisch bewind ongeschikte elementen te verwijderen en op hun plaats be trouwbare bolsjewisten te vesti gen. Als leidende kopstukken van deze organisatie waren Jansen en Dieters gewetenloos genoeg, om gebruik te maken van elke kans, die zich aan hen voordeed om dit hun gestelde doel te bereiken. De houding van bepaalde Nederlan ders, die elke daad van sabotage als een vaderlandslievende hande ling prijzen, kwam hun daarbij zeer van pas. Onomwonden ver klaarden de beklaagden, dat juist de argeloosheid van deze kringen voor de aan ledental zeer kleine terreur- en sabotage-groepen der illegale communistische organisa ties pas de voorwaarden gebracht heeft voor de uitvoering van de afzonderlijke misdaden, die gericht waren op het verre doel van de omwenteling. Beide beklaagden verklaarden, dat de sociale wantoestanden na den eersten wereldoorlog hen in de armen van het communisme gedreven hadden. Jarenlange werkloosheid en het gebrek aan uitzicht om onder het wanbegrip der vroegere regeeringen en der vroeger heerschende partijen ooit een door beroep en door sociale omstandigheden gewaarborgd le ven te kunnen leiden, hadden in hen onder den invloed der com munistische gedachtenwereld een haat doen ontwikkelen tegen el- ken bezittende zonder meer. De misdadige methoden, die Moskou hun had voorgeschreven en de verschrikkelijke gevolgen van hun vernietigenden arbeid hadden den laatsten tijd bij hen in toenemende mate een af schuw van him eigen leven doen verwekken. Zij hadden ten slotte duidelijk ingezien, dat langs dien weg in geen geval een betere toe komst zou ontstaan voor het Ne- derlandsche volk en vooral niet voor de arbeiders. Het was hun echter duidelijk geweest dat de eenmaal door hen ingeslagen mis dadige weg ook henzelf in het verderf zou storten. Door de voortdurende misdadige handelingen der beklaagden was volgens par. 1 der „Ordnungs- schutzverordnung" van Mei 1943 de toedracht der sabotage geble ken die met den dood gestraft moet worden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1