DE RIJKSPOST SPAARBANK HET NIEUWE STADIUM VAN DEN OORLOG Open de mogelijkheid tot ontspanning ilia moeilijke jaren FAMILIEBERICHTEN Geldig zijn de volgende bonnen: Dr. Göbbels in Das Reich STADSNIEUWS RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN VRAGENRUBRIEK Huisvesting van geëvacueerden. Daar kunt U staat op maken! Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Meyer-Vinke, z., Bilt- hoven; Meihuizen-Wlldervanck de Blécourt, d., A'dam; Vink-Muntz, d., Utrecht: de Ranitz-Feith, z., Assen. Gehuwd: G. J. Schreuder en C. C. Keur, Haarlem; J. A. N. M. Proot en I. Sur en, Alkmaar; F. L. L. Mulder en H. W. van der Lee, Den Haag; C. Th. Blok en Cl. H. Berkel, R'dam; H. C. Heintzberger en A. M. M. Pierrot, Vinke veen. Overleden: H. Brunink, m., 69 jaar, Meppel; D. Roschar, m., 73 jaar, A'dam; G. J. Cambier-Can- ters, vr., Velp; A. H. Sehirm, m., 70 jaar, Den Haag; A. Vissej, m., 73 jaar, R'dam. 17 T/M 30 OCTOBER. Elk der vol gende bonnen 'eeft recht op het koopen van 43/44A Brood 4 rants. Br. of gebak 43/44B Brood 1 rants. Br. of gebak 43/44 Besch. 1 rants. Brood, ge bak óf beschuit 676/677 Alg. 1 rants. Brood, ge bak of bloem 678 Alg. 125 gr. Havermout 679 Alg. 125 gr. Peulvr. 680 Alg. 1 rants, vervangings middelen 43A Klnderv. 250 gram Gort 43B Klnderv. 250 gr. Rjjst of Gort 43A Boter y% rants. Boter of Rundvet 43B Boter yz rants. Margarine 681 Algemeen 150 gram Kaas 43/44 Melk 1 3/4 liter Melk 43/44 Taptem 1 3/4 liter' Taptem. 43/44 Aardap. 2 kg. Aardappelen 43/44 Toeslag l kg. Aardappelen 682 Algemeen 250 gram Jam 42 Versn. ioo gr. Sulkerw. of chocolade. 43 Versn. 100 gr. suikerwerk 43/44 Tabak 1 rants, .sigaren, tabak of sigaretten Bijzondere rantsoenen: 44B Boter en 4-62 Res.: V2 rantsoen mar garine. Met uitzondering van de bonnen voor aardappelen mag op deze bonnen reeds op 16 October wor den gekocht. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 38A Boter: 19 Seot. c/m 30 Oct. 40 A/B Boter: 5 Sept. t/m 30 Oct. Eerstvolgende bonaanwijzing op 31 Oct. voor alle artikelen, uitge zonderd: vervangingsmiddelen en chocolade op 14 November. VOORTS ZIJN GELDIG: Brandstoffen: 15 t/m 19 BV: 1 eenh. (t/m 31 Dec.); 20 t/m 22 BV: 1 eenh. (t/m 29 Febr.); 11 t/m 14 KF: 1 eenh. (t/m 30 April. Honden- en kattenbrood: bon 19 (t/m 31 October). Scheerzeep: Textielkaart bon Eén (t/m. 31 December). Zeep: 674 Alg. Z Eenheidszeep eenheldszeep; 675 alg. Z Wasch- Doeder: Waschpoeder; Z Toilet zeep: toiletzeep (t/m 31 Octo ber). Gü zult niet stelen! Bonnen achterhouden is even slecht! „Het nieuwe stadium van dezen oorlog", zoo luidt het opschrift van het jongste artikel van Rijksminister dr. Göbbels in „Das Reich", waarin hij in de eerste plaats de politiek van Engeland aan een diepgaand onderzoek onderwerpt. Dr. Göbbels gaat ervan uit, dat „niemand thans meer zal willen bestrijden, dat de wereld in an deren vorm uit den oorlog zal komen dan zij hem is ingegaan". Het leed heeft de volken ziende gemaakt. Zij willen onder geen omstandigheden een herhaling van den gruwelijken oorlog en scharen zich daarom des te hechter rond de leidingen, die uit henzelf te voorschijn zijn gekomen. De plu tocraten begaan de noodlottige vergissing te meenen, dat zij het volksregime in de landen, dien zij den oorlog opgedrongen heb ben, uit den weg kunnen ruimen en deze landen weder tot afhan kelijkheid van het internationale kapitalisme kunnen brengen. Hoe langer de oorlog duurt, des te sterker treedt deze vergissing aan den dag. Veeleer wordt het Engelsche moederland op het oogenblik door ernstige sociale crises getroffen. De stakende Engelsche arbeiders beginnen het misdadige spel, dat met hun le vensbelangen wordt gespeeld, te doorzien en voelen dezen oorlog niet meer als den hunnen. Ove rigens is Engeland niet zoo rijk aan bevolking, dat het zich zon der gevaar de bloedigste wande lingen door de geheele wereld kan veroorloven. De Britsche eilanden zijn nog slechts in samenwerking met bondgenooten met grooter bevolking in staat oorlog te voe ren. Aan het eind van deze wor steling zal Engeland automatisch door zijn bondgenooten overtroefd worden. Dit teekent zich reeds thans af en zal in de toekomst nog veel meer het geval zijn. Het Britsche volk strijdt in bondge- genootschap met partners die zonder uitzondering zijn erfge naam willen zijn. Het strijdt te gen een vijand, wiens belangen op gebieden liggen, die voor Enge land zonder eenige vitale betee kenis zyn. De minister wijst er op, dat het streven der Britsche politiek voor en in den oorlog steeds is ge weest te voorkomen, dat in Europa zich een overheerschende macht zou vormen. Ondanks alles heeft het Duitsche Rijk deze he gemonic-positie. Als men in Londen hoopt deze positie door den oorlog aan het Duitsche Rijk te kunnen ontrukken, dan zal zij bij een overwinning van den vijand noch aan Frankrijk over gaan, dat voorloopig uit het spel der wereldkrachten verdwenen is, noch aan Engeland, dat niet de militaire voorwaarden bezit om zich haar toe te eigenen, doch hoogstens aan de Sovjet-Unie, die altijd volgens Engelsche bereke ning, alleen in staat zou zijn in een dergelijk geval met succes aanspraak daarop te doen gel den. Zou een Duitsche orde inde Europeesche leefruimte, die En geland niet meent te kunnen dulden, mislukken, dan zou Enge land automatisch komen te staan tegenover een bolsjewistisch- euraziatisch blok van de kust van Het Kanaal tot aan Wladiwostok. Wat zou het daartegenover kun nen stellen? Er zou op het vaste land dan geen degen meer zijn waarvan het zich zou kunnen be dienen om verandering in den toestand te brengen. De Britsche openbare meening ziet door den dag van heden dien van morgen niet. Het Engelsche volk gaat in de houding van een overwinnaar zijn zwaarste crisis tegemoet. „Engeland", zoo vervolgt dr. Göbbels, „heeft zich met dezen oorlog in een avontuur begeven, waaruit het, zelfs verondersteld dat het zou overwinnen, slechts volkomen verslagen zal terugkee- ren, om maar te zwijgen van zijn zekere nederlaag. Engeland is een deelgenootschap begonnen met bondgenooten, wier belangen in strijd zijn met de Engelsche en die op grond van hun bevolkings aantal en hun militaire machts middelen ook te allen tijd in staat zullen zijn, deze te reali- seeren. Aan het eind van dezen oorlog zal Engeland in ieder ge val zonder geld, zonder handel, met een gedecimeerde transport en oorlogsvloot, van het grootste deel van zijn vitale wereldsteun punten beroofd, staan tegenover een veelheid van volken, waar tegen het waarschijnlijk niet meer zal zijn opgewassen. Het artikel herinnert er aan, dat de Britsche pers de ineen storting van Duitschland tegen 9 November a.s. heeft voorspeld. Daarentegen kan worden vastge steld, dat Duitschland zoowel wat voedselvoorziening als bewapening aangaat over zoo rijke reserves beschikt, dat de duur van dezen oorlog in dit opzicht het land niets doet. Ook de moreele hou ding van het Duitsche volk geeft zijn vijanden niet de geringste hoop op toegevendheid. Overigens wordt men zich in het vijandelijke kamp er langzaam van bewust, dat de moeilijkheden, nu men in het voorterrein van de vesting Europa staat, voor de vijandelijke zijde eerst beginnen. In elk geval heeft de zomer haar niet gebracht wat zij zich ervan had beloofd. Wij hebben onze linies verkort, doch zijn daardoor slechts sterker geworden. In hoeverre, dat zal de vijand spoedig bemerken. De oorlog, zoo besluit de Rijks minister, gaat een nieuw stadium in. Elk oorlogvoerend land weegt met het oog daarop zijn kansen opnieuw af. Wij komen er bij dit balans opmaken allesbehalve slecht af. De gunstigste vooruit zichten op de overwinning liggen voor ons open." (D.N.B.) door L. te zijnen nadeele gepleegd Bij de aangifte verklaarde verdach te, dat zijn zuster, en diens echt genoot V. benevens de dochter van dit echtpaar en haar echtgenoot K. des middags twee en des avonds zeven uur naar den verboden zen der hadden geluisterd. Het was echter gebleken dat die mededee- ling volkomen onjuist was, en ook ter zitting ontkenden alle vier ge noemde personen naar den Engel- schen zender te hebben geluisterd. De officier wees erop dat het hier een zeer ernstig feit betreft, omdat door de handelwijze van verdachte de vier familieleden groote straf fen zouden bedreigen indien de valsche aangifte geloof zou hebben gevonden. De officier vorderde zes maanden gevangenisstraf. Uit spraak over veertien dagen. Noodweer Het Vredegerechts hof heeft uitspraak gedaan ln de zaak van J. J. B. te Den Dolder, die 's nachts, toen hij rumoer in zijn tuin hoorde, met èen bijl naar eenige N.S-B.-ers geslagen heeft. De vrederechter te Utrecht veroor deelde hem tot 1 maand gevange nisstraf wegens mishandeling. Het hof heeft noodweer-exces aanwezig geacht en verdachte ont slagen van rechtsvervolging. Zaandamsche rechercheurs ver oordeeld In Juli jl. werden bij een inbraak ln de cacaofabriek „De Moriaan" te Wormerveer zes balen cacao gestolen. De politie vond een der balen terug in de woning van een fabrieksarbeider, die tot aller verwondering verklaarde, dat Zaan damsche rechercheurs de andere vijf reeds met een politieauto had den weggehaald. Bij onderzoek bleek deze mededeeling op waar heid te berusten, maar tevens kwam aan het licht, dat de recher cheurs slechts één baal op net po litiebureau hadden gedeponeerd en de overige vier hadden verkocht aan den slooper J. van D. te Zaan dam van wien het geheele plan was uitgegaan en die den recher cheurs de tip had gegeven, waar zij de gestolen balen cacao konden vinden. De politiemannen hadden ook een valsch proces-verbaal op gemaakt, waarin o.a. stond dat zij de baal, welke op het politiebureau was gedeponeerd, op den weg had den gevonden. Veertien dagen geleden, toen de rechercheurs voor de Haarlemsche rechtbank terecht stonden, had de officier van Justitie tegen twee hunner. T. H. en H. B. drie jaar en tegen den derde, D. v. d.D., die de auto met balen cacao had be stuurd. een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroor deelde H. en B. tot twee jaar en Van der D. tot 1 Jaar en 3 maan den. De slooper Van D„ tegen wien een jaar was geëischt. kreeg acht maanden. De eigenlijke daders van den ca- caodiefstal. vier inwoners van Wormerveer, werden veroordeeld tot straffen van 4 en 6 maanden. De economische rechter straft C. C. Koomen te Noord wij kerhout had een schaap gestolen uit de weide, waarna het dier in de schuur van een familielid was ge slacht. Twee feiten waren dit waar voor de officier een jaar gevange nisstraf eischte met aftrek van preventief. De rechter veroordeelde overeenkomstig dezen eisch. In Alphen probeerde J C v. d. Berg twee lappen stof te slijten. Hij vroeg er een nogal stevigen prijs tooi b(j Duitsche militairen, en toen er oneenigheid over ont stond. hadaen de mllilaaen de po litie gewaarschuwd. De verdachte ontkende thans dat hij den ver- kooper van de stof was geweest, zijn zwager zou zich met oen han del hebben Ingelaten. Doch bij de politie had verdachte een andere verklaring afgelegd en toegegeven dat hij verkooper was geweest. Waar verdachte reeds driemaal met den economischen rechter ln aanraking kwam, vorderde de of ficier arie weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot een maand. W. D. Hoeksema te Katwijk had een geit gestolen uit de weide en daarna het dier clandestien ge slacht. Toen de politie, die verden king had op verdachte, een onder zoek kwam Instellen, trof zij op het erf bij verdachte een zak met de huid van het dier aan en voorts slachtmateriaal. De officier wees erop dat verdachte reeds eerder is veroordeeld voor andere feiten, zoodat hij een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief eischte, met ver beurdverklaring van hetgeen ln beslag was genomen. De rechter veroordeelde conform dien eisch. Haagsche rechtbank Terzake diefstal van een koffer-schrijfma chine uit een keet te Wassenaar, heeft terecht gestaan de 21-jarige G. P. Waar verdachte zich ook aan andere diefstallen heeft schuldig gemaakt, vorderde de officier een vorige maal een jaar gevangenis straf bij welken eisch hij na het uitbrengen van het reclasseerings- rapport persisteerde. De 34-jarige J H. en 22-jarige J. van T., beiden uit Leiden, thans gedetineerd. hielden zich in Augustus en September van dit jaar bezig met het plegen van kof fer-diefstallen op het station te Leiden. Voornamelijk H. ging met brutaliteit te werk. Wanneer reizi gers aan het loket kaartjes koch ten en hun koffer even in de hal lieten staan, nam H. die weg. De verdachte Van T. bepaalde zich er toe van H. de gestolen koffers over te nemen en weg te brengen. Hij had echter ook eén keer van een dame een koffer gestolen. Deze verdachte had ook in een zwem inrichting te Leiden een paar schoenen gestolen. Verdachten be kenden de feiten. De officier vond het schandelijk, zooals verdachten het station te Leiden onveilig heb ben gemaakt. Tegen beide ver dachten luidde de eisch zes maan den gevangenisstraf. De 42-jarige W. J. L. uit Leiden had vier van zijn familieleden van een ernstig feit beticht: zij zouden naar de Engelsche radio hebben geluisterd. Deze aangifte werd ge daan als wraak op het feit, dat een schoonzoon van zijn zwager aan gifte had gedaan terzake diefstal LEID SCHEND AM. Rijkspostspaarbank Gedurende September ls ten postkantore al hier op de Rijkspostspaarbank in gelegd f. 23008.92 (V. m. f. 27858.20) en terugbetaald f. 12777.97 (v. pi. f 5273.97). Clandestiene slachting Des nachts ls bij den veehouder J. v. d. H aan den Westvlietweg een vette koe in de weide geslacht. Al les wijst er op, dat hier meerdere vaklui aan het werk zijn geweest. Huid, pooten en afval heeft men achtergelaten. Bij de gehouden stemming onder de leden van de Geref. Kerk alhier zijn gekozen tot diaken de heer Van Dokkum (vac.-van Elk, niet herkiesbaar) en tot ouder ling de heer Bieleveld (vacature- H. de Ruyter. niet herkiesbaar). VOORSCHOTEN. Rijkspostspaarbank Geduren de September werd ln deze ge meente bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f. 30519.71 en terugbe taald f. 10965.59. A. H. L. te L. De ligging van deze wateren is ons niet bekend. Gebruikt Uw gezond ver stand. Levert tijdig Uw radiotoestel in. Inleveren: Stadhuis (in gang Breestraat) van 913 uur, van Woensdag 13 t/m. Woensdag 20 October. Te Jtrfcchi .verd een bijeenkomst gehouden »an sociale voornamen en bedrijfsvoerders, waar de leider van hel Nederlandsche Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, een rede hield CNF/Schipper/Pax m Leidsche ingezetenen moeten ernstig rekening houden met mogelijkheid. Evenals in vele andere gemeei ten van ons land reeds hee plaatsgevonden - en in Leidi trouwens ook al in beperkte ma is geschied - moet rekening woi den gehouden met de mogelijl heid, dat uit andere steden gi evacueerden bij de Leidsche ingi zetenen zullen moeten worden 01 dergebracht. De werkzaamhede verbonden aan de voorbereidii tot het eventueel verleenen va huisvesting aan onze landgencx ten, hebben bereids een aanvat genomen. Daarom zal binnenkort den ii gezetenen van Leiden worde medegedeeld of zij in voorkomen geval in aanmerking zullen kome voor huisvesting van een gezi (resp. persoon (en)) uit te evaci eeren gebieden. Op den steun en de medewei king van allen wordt bij voorba: een beroep gedaan. 1 November een nieuwe diens! regeling Maandag 1 Novembi a.s. zal er een nieuwe dienstrege ling der Nederlandsche Spooi wegen verschijnen. Leidsche Amateur-Fotografe Vereeniging Gisteravond vei gaderoe de LAF.V. in café Rit; Spreker was het LAF.V.-lid, d heer J. H. Kroon, over „Vogels i kleur". In een bijzonder interes santé inleiding vertelde spreke van de groote moeilijkheden, welk de amateur-vogelfotograaf heel te overwinnen, wanneer hij zie aan deze spannende en sportiev liefhebberij gaat wijden. Moeilijk heden echter welke met overlei geduld en een gevoelig oog voo het schoone, overwonnen kunne worden en in een goed resultaa haar bekroning vinden. Tal va biologische merkwaardighede vertelde de heer Kroon en 00 de technische kant van het pro bleem der juiste kleurweergav werd zeer deskundig behandeld Na de pauze volgde de project) van een serie sublieme foto's va vogels in hun natuurlijke prach Wij zagen nesten met volledi legsel van diverse vogelsoorten eieren, welke juist uitkwamen e jongen met gulzig opengesperd bekken. Het drama van het koe koeksjong (wat feitelijk geen dra ma is) verscheen in een praci tige serie op het doek. Verde broedende vogels van diverse plui mage een en ander af ge wissel met foto's van de flora uit de om geving der nesten. Alles zeer fraa van kleur en door de bij elke fot gegeven toelichting biologisch zee leerzaam Het dankbaar applaus van d vergadering beloonde den spreke voor zijn fraaie prestaties. Zondag a.s. hoopt mej. I M. An ge v aar e den dag te hei denken dat zij vóór 40 jaren i dienst trad bij de stoomwasscner „Rhijnstroom". De laatste 25 jat is zij aLs hoofdjuffrouw werk zaam. Ongetwijfeld zullen vele gaarne gebruik maken van c gelegenheid tot feliciteeren va 45 uur Hooge Rijndijk 170. Ledenvergadering „N. R. V." De afd. Leiden der „NR.V hield in café „In den vergulde Turk" haar najaarsvergaderin welke zéér goed bezocht was. I voorzitter, de heer J. A. A. va der Horst, heette leden en intri ducé's hartelijk welkom, waart de notulen door den 2den seen tans, den heer T. F. Vlieland wei den voorgelezen en goedgekeur Hierna deed de secretaris, de ha Joh. Geijtenbeek mededeeling va eenige ingekomen stukken, waan de voorzitter een kort verslag ui bracht van de algem. verg. Utrecht. Voor het a.s. winterse zoen zijn met de volgende spr< kers lezingen vastgelegd: T Barth, M. H. du Croo, Mary Pi en Jan Strijbos, terwijl nog m eenige andere sprekers van naai wordt onderhandeld. Na de paui hield de heer Van der Starre ef j causerie over zijn bootreis met N.R.V. in 1939 naar Griekenlai

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2