WINTERBERGING GELD HEEREN-KAPSALON WINKELBEDIENDE LEIDSCHE POSTZEGELVEILING laatste berichten rechtzaken officieele mededeelingen. Schilder en Teekenles PLANTFEBER Alle sovjet-aanvallen afgeslagen. FAMILIEBERICHTEN Burg. Stand van Leiden KUNST EN LETTEREN Opening der Ned. Radio- muziekweek. PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. Vet Dagmeisje Wie is genegen Een nieuwe regenjas, zonder punten! BINNENLAND Avondspreekuur van tandartsen De commissaris, belast met het oezicht op de ziekenfondsen ,cht het gewenscht, dat ver- ilicht-verzekerden, die overdag m gegronde redenen, met name regens hun werkzaamheden, egelmatig buiten hun woon- ilaats verblijven, zoo noodig des vonds tandheelkundige hulp :unnen ontvangen. Er dient dus ip één of meer avonden per week en tandarts (of tandheelkun- :undige) beschikbaar te zijn, die tulp verleent, tenzij de behande- ing eenig uitstel kan lijden en >innen enkele dagen op een ge won spreekuur mogelijk moet rolden geacht. Bij voorbeeld op en vrijen Zaterdagmiddag. Het s, naar het oordeel van den com- nissaris, niet noodzakelijk, dat de rerzekerden des avonds bij hun ligen tandarts terecht kunnen. Jen kan een rouleeringssysteem nvoeren. zoodat alle in een be- rnalde" plaats wonende tandartsen net fondspraktijk beurtelings be- ichikbaar zijn voor alle verzeker - ien. De tandheelkundige hulp, die tan bovenbedoelde verzekerden vordt verstrekt buiten de gewone ipreekuren, mag voor hen geen ;xtra-kosten veroorzaken. Om de tandartsen niet noode- oos te belasten verdient het trachtige aanbeveling, dat de verkgevers hun werknemers zoo- teel mogelijk in de gelegenheid stellen tijdens hun werktijd naar Leidsche Speeltuin Federatie Zaterdagmiddag heeft in deStads- ehoorzaal voor 1200 kinderen van e vier speeltuinvereenigingen een root kinderfeest plaats gehad. Even 2 uur heette de voorzitter er Leidsche Speeltuin Federatie e heer Kienjet allen hartelijk telkom, in het bijzonder de be stuursleden van de „Nuso", speel tuin- en bouwvereenigingen. Na- flat de muziek, onder leiding van mej. Rie Meyer met een pittigen marsch had ingezet, werd door het Ned. Jeugdtooneel uit Amsterdam, inder leiding van mevr. Rie Bever, het. boeiende tooneelstuk „Aladdin en de Wonderlamp", Oostersch sprookje uit de 1001 nacht in een proloog en 3 bedrijven met zang en dans opgevoerd. Aan het eind dankte de voorzitter der L.S.F. het Ned. Jeugdtooneel voor het boeiend pel en riep het gezelschap een ,tot weerziens" toe. In de pauze ;n bij het einde werden aan de anderen versnaperingen aange- joden HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: A. J. Stas- :en, Hoofdstraat 125, Hillegom. Agentuur en Commissiehandel in evensmiddelen en aanverwante irtikelen. Eig.: A. J. Stassen, Hil- egom. Procuratiehoudster: M. Stassen-Jansen Hendriks. Hille- ïom. Opheffingen: Maison de Pelle- :erie in liquidatie, Breestraat 177, 'eiden, dameshoeden, nouveauté's, jontwerken, tevens damesconfec- ie, Treuhaender Wittke. Den Kaag. Hotel, Café, Restaurant Bam- jerger, Lammermarkt 1-3-5, Lei- ïen. Omnia Treuhandgesellschaft, Arnhem. Wijzigingen: Leidsche Wolspin- ïerij N.V., Zoeterwoudscheweg 3, >eiden. De procuratie van den ïeer J. H. Lanser is ingetrokken, ian dezen is thans algemeene procuratie verleend. (Bep. Bep.). Mg. proc.h.: P. de Groot, Voor burg (Bep. Bep.). N.V. voorheen M. van Dop's Bouwbedrijf, Oranjekade 37, Voor- ichoten.De statuten zijn gewijzigd. DAGDIENSTBODE ;evraagd, goed loon, van tot 5 u., goed met kind :unnende omgaan. Roodborststraat 38. een tandarts te gaan. Ten aanzien van indirect-verze kerden en huispersoneel kan wor den aangenomen, dat zij op de ge wone spreekuren kunnen komen. Dit geldt ook voor rechtstreeks verzekerden, die in hun woon plaats werken. Zoo noodig moeten zij zich daarvoor eenige loonder ving getroosten. In verband met zijn in het bo venstaande weergegeven inzichten, heeft de commissaris aan de al gemeene ziekenfondsen gevraagd hem in te lichten over de be staande gelegenheid tot het ont vangen van tandheelkundige hulp in de avonduren en mede te dee- len, of daarbij bijbetalingen wor den verlangd. 3UITENLAND Sovjetvliegtuig-steunpunten in Egypte gevraagd - In een bericht uit Washington wordt gezegd, dat Stalin tot de Egyptische regee ring het verzoek gericht heeft om faciliteiten te verkrijgen voor de „tijdelijke inrichting" van vlieg tuigsteunpunten in Egypte en de zelfde voorwaarden te krijgen als Groot-Brittannië en de Vereen. Staten. Naar verder gemeld wordt, is de Sovjetregeering voornemens in Algiers een groot gezantschao op te richten met ongeveer 55 medewerkers. (D.N3.) Ilaagsclie Politierechter B. de M. te Rijnsburg had van zijn werk gever een paar rubberlaarzen in bruikleen ontvangen, welke hij op een kwaden dag verkocht. Hij maakte het nog bonter, want hij deed bovendien nog aangifte van diefstal van de laarzen! Gezien deze brutaliteit, vorderde de offi cier twee maanden gevangenisstraf. De rechter legde een maand ge vangenisstraf op. De laarzen waren gekocht door M. K. te Rijnsburg, dit zou hebben geweten dat zij wa ren gestolen. De officier vorderde twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot zes weken gevangenisstraf. Haagsche Rechtbank Bij tien tallen" somde de president der rechtbank de fietsen op die gesto len waren door een drietal jeugdige verdachten. In Zoetermeer en Ber- kel voornamelijk was het operatie terrein gelegen van B. L. J. T. R. en G. van V., allen uit Pijnacker. Ir December en Januari hadden ze geroofd niet alleen fietsen, doch ook andere goederen. Tegen R. en L. vorderde de officier tien maan den en tegen v. V. acht maanden gevangenisstraf. De jeugdige C. v. d. V. uit Ter Aar had meermalen zijn vader be stolen, zoodat deze ten slotte de pclitie in den arm nam. Maar ook bij anderen had hij diefstal ge pleegd voornamelijk van geld. Het rappo.t over verdachte concludeer de tot diens verminderde toereke ningsvatbaarheid. waarom de Of ficier voorstelde tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief en vier maanden opschor- ttr. voor gratie, echter met bepa ling dat verdachte zich voor ten minste een jaar in een gesticht laat opnemen. Speciaal met het plan fietsen te gaan stelen was C. F. H. v. d. B uit Leidschendam des avonds om elf uur op stap gegaan. Per tram ging hij naar Voorburg, waar hij wist dat in een schuur bij een villa drie fietsen stonden. Volgens verdachte had een hem onbekende man gevraagd die fietsen te stelen. Dat deed hij prompt, en door mid del van braak kwam hij in den schuur waar hij de fietsen weg nam. Omdat hij er maar twee kon vervoeren, ging hij van de derde fiets in den tuin de banden halen, toen net de politie kwam. En hoe wel v. d. B. zich in den tuin ver stopte, werd hij toch gevonden. Het bleek dat hij reeds een behoor lijk strafblad bezit, waarbij straf fen van 1 en 2 jaar, zoodat de of ficier nu een laar gevangenisstraf vorderde Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Tusschen de Zfee van Azof en Saporozje hebben de bolsjewisten hun met sterke artillerie-, pant ser- en slagvliegersstrijdkrachten gesteunde aanvallen, die echter strandden op den taaien Duit- schen afweer, opgevoerd. Ook aan den midden-Dnjepr, in het gehied ten Zuiden van Gomel en in het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk zijn alle aanvallen der bolsjewisten afge slagen. De zware gevechten in het pene- tratiegebied ten Zuidwesten van Welikije Loeki durên onvermin derd voort. Gedurende de beide laatste da gen werden aan het Oostelijke front 285 tanks der bolsjewisten vernietigd, waarvan het overwe gende meerendeel in het strijdge bied van Melitopol en Saporozje. Het luchtwapen heeft in den centralen en zuidelijken sector met sterke strijdkrachten den af- weerstrijd van het leger gesteund, heeft ravitailleeringsverkeer van den vijand aangevallen en bij drie eigen toestellen, die verloren gin gen, gisteren 48 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Bij de zware afweergevechten ten Westen van Smolensk heeft zich de Hessisch-Saarpfaelzische 197e infanteriedivisie onder aartvoering van den luit.-generaal Boege bij zonder onderscheiden. In Zuid-Italië heeft de vijand een spoorwegsteunpunt in de vlakte van Campagnia aangeval len. Hij werd bloedig afgeslagen. Van het overige front pijn slechts plaatselijke gevechten onzer ge vechtsvoorposten met vrij zwakke vijandelijke gevechtsgroepen te melden. Duitsche jagers en afweerge schut van het luchtwapen, boord en marineafweergeschut hebben boven het Middellandsche Zeeger bied 9, voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers neerge schoten. Duitsche duikbooten hebben in harde gevechten op de Karische Zee ten Oosten van Nova Zem- bla, in het Noorden van den At- lantischen Oceaan en op de Mid dellandsche Zee schepen met een inhoud van 40.200 brt tot zinken gebracht en twee andere schepen met torpedotreffers zwaar bescha digd. Van de beveiligingsvaartui gen vernietigden zij drie torpedo- bootjagers en een bewakingsschip. Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben in den loop van gistermiddag West-Duitsch- land aangevallen. Door brisant- en brandbommen ontstond, vooral in Munster, aanzienlijke schade in woonwijken. De dom en nog 3 kerken werden zwaar beschadigd. Door den Duitschen afweer, vooral door formaties jachtvliegers, werd een groot deel van den naderen den vijand vernietigd. Tot dusver is gemeld, dat 51, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers zijn neergescho ten. Daarmede heeft de vijand bij zijn terreuraanvallen op het Duit sche rijksgebied in de laatste drie dagen in totaal 208, meerendeels viermotorige bommenwerpers ver loren. Overleden: J. H. C. de Brey, m„ 62 jaar, de Steeg; E. H. A. de Leau m., 37 jaar, Den Haag; T. Edel man, m., 66 jaar, Heemstede; J. H. Stenfert, m., 43 jaar, Utrecht; F. Moret, m., 49 jaar, Overschie; P. Zalmstra, m„ 77 jaar, A'dam. GEBOREN. Wilhelmus Hendrikus Maria z. v. J. A. Remundt en M. J. Raap horst; Gijsbertus, z. v. C. v. Zeist en G. Koppeschaa-: Lena Jacoba, d. v. A. I. Korsman en C. van der Plas; Maria Christina, d. v. M. C. Lagas en E. Gravekamn; Leendert Hu?- z. v. M. C. van Vuuren en J. van der Vos; Hendrik, z. v. G. Nas en j. C. Slegtenhorst. Cornells Johannes Clemens, z. v. J. P. Hop en E. Reizevoort. ONDERTROUWT). J. B. Zuurdeer. gesch.. 34 J. en M. E. Splinter, gesch., 32 j.; C. van der Krogt, wedn., 55 j. en M. Kraakman, jd., 39 jaar. F. G. Bouwman Jm., 26 j. en G. Flippo, jd.. 19 j.; P. de Haas, jm., 25 j. en H. Dreef, jd., 20 j.; F. Regeer, jm.. 26 j. en G. Brouwer, jd., 29 j: OVERLEDEN. A. M. Dulfer. 12 j.; Oskam, m. 44 j.; C. van der Linden, wedn., 81 j.; F. Reeuwijk, wedn. 72 j.; W. Nieuwland, m., 68 jaar. H Molenaar, huisvr. van M. Vlaar 42 j.- D Pleket wedn., 87 j. AANDACHT VOOR EIGEN' MUZIEK CULTUUR. De derde Ned. Radio-Muziekweek is gisteren geopend met een con cert in studio a van den Ned. Om roep aan den 's-Gravelandscheweg te Hilversum. Naast oude Neder- landsche muziek werden ook com posities gebracht van moderne toon kunstenaars, die ln opdracht van den Nederlandschen Omroep wer ken hebben geschreven, ten einde de Nederlandsche muziek tot het Nederlandsche volk te brengen. In de pauze hield de waarnemend secr.-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranltz een toe spraak, waarin hij er op wees dat er in ons volk de kiemen van een groote muziekcultuur aanwezig zijn geweest. Een nieuwe muziekcultuur zal thans moeten opbloeien. De staat kan daartoe bijdragen door stimuleerend en activeerend te werken, door de voor de cultuur schadelijke elementen te bestrijden en door het cultureele leven vrij te maken van commercieele Invloeden- Ons volk moet weer naar de kunst worden gebracht en daarvoor is de radio het machtige middel. In de verburgerlijkte 19e eeuw hebben volksvreemde Invloeden het volk van zijn cultuur verwijderd. Maar thans is de behoefte aan goede muziek weer stijgende en de omroep speelt een groote rol in dezen trek naar het goede. In deze Radio-Muziekweek zal men kunnen hooren hoe het met de Nederlandsche muziek staat. Spr. uitte de hoop. dat de radio door deze week er toe zal bijdragen, dat het volk zijn eigen scheppingen gaat waardeeren. Des morgens was de tentoonstel ling „Rondom de Nederlandsche Volksklanken" in het „Hof van Holland" officieel geopend door den directeur-generaal, van den Ned. Omroep, dr. lng. W. A. Her- weijer. Zij geeft een overzicht van de historische bronnen, waaruit de volksklanken geput zijn. Men vindt er oude instrumenten, muzieklite ratuur en liedboeken en anderzijds kan men zien hoe de programma's tot stand komen. Jos Holtliaus overleden Gis teren ls te Rotterdam op 64-Jarl- gen leeftijd plotseling overleden de heer Jos Holthaus, bekend concert en operazanger en directeur van het Toonkunstconservatorium en de muziekscholen te Rotterdam. TEXTIELDISTRIBUTIE. Het indienen van aanvraagfor mulieren voor winterjassen- en -mantels, zooals aangegeven in het persbericht van 8/10-'43, is voorloopig stopgezet. 2942 „Wilt ge morgen eens leti 'fijns op tafel brerV gen? Vraagt Uwwinke- lier Jan nog hcJen naar. A J. P. PUDDING I; voedzaam, zuiver en,;. lp» cwrheerlijLrQnsmaaJi'y-v: ZELFVERZORGING. Vaste arbeiders van .ardappel- telers en melkveehouders zijn ver plicht ln de zelfverzorgingsrege- ling te worden opgenomen. Aan vraagformulieren, welke bij den P.B.H. te verkrijgen zijn moeten volledig ingevuld bij den P. B. H. in het district waar de aanvrager woont, worden ingeleverd. Zij, die slechts zelfverzorger zijn voor één product en zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, kunnen in te genstelling met vorig Jaar, in aan merking komen voor extra rant soenen. 2930 ZWAKTE HAVEii.. Telers van niet door den N. A. K. te velde gekeurde zwarte haver, dienen de geheele opbrengst van oogst 1943 ter beschikking te hou den van het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten, met) uitzondering van de hoeveelheid, noodig voor eigen zaaizaad en par tijen waarvoor zij z.g. koopverkla ringen bezitten. Onmiddellijk na het dorschen dienen de telers mon sters van elke partij naar de P. A. V. A. op te zenden, onder opgave van de hoeveelheid der partij. Van den uitslag der Keuring ontvan gen zij schriftelijk mededeeling, waarna de voor zaalzaad geschikte partijen zoo spoedig mogelijk ver kocht moeten worden aan door het Bedrijfschap aangewezen handela ren, die een prijs yan f. 12.per 100 kg. zullen betalen. Daar van goedgekeurde zwarte haver niets vervoederd mag worden, ontvangen de telers op de toewijzing voor paardenhaver, tegen den prjjs van f. 10.80 per 100 kg., goede gele or witte haver, welke zij dienen af te halen aan een door de P.A.V.A. aan te wijzen pakhuis, waarbij voor vracht f. 0.20 per 100 kg. wordt vergoed. Partijtjes zwarte haver, niet voor zaai geschikt of die op nader te bepalen datum niet door handelaren zijn opgekocht, moe ten eventueel onder aftrek van een hoeveelheid, waarop de toewijzing paardenhaver uit eigen oogst nog recht geeft, op normale wijze ter keuring aangeboden en geleverd, worden 2929 GROSSIERS IN KRUIDENIERS WAREN. De door grossiers ln kruideniers waren "op Maandag 11, Dinsdag 12 of Woensdag 13 October bij den plaatselijken distributiedlenst afge haalde formulieren, dienen op Donderdag 14. Vrijdag 15 of Zater dag 16 October a.s. volledig Inge vuld en onderteekend wederom te worden Ingeleverd. 2943 Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Lelden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden. RedactiestafB. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: W. H. Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A. Poortman. ïevraagd: liet beneden de 16 jaar. f WERKSTER. 2019 L v. Driel, Hoogewaard 23, Koudekerk a.d. R. oor alle doeleinden* tot bedrag, ook zonder x>rg. INTERMEDIAIR Daguerrestraat 103a, Den Haag. GEVRAAGD. Brieven No. 2095 Boek handel v. d. Veen, Oegstgeest. <wn nieuwe vetleeren- wenkschoenen maat 43, te ruilen voor maat 44? H. v. Driel, Hoogewaard B5, Koudekerk a.d. Rijn- Geef Palthe (wee sterke lakens en U ontvangt deze In de juiste kleur geverfd en waterdicht gemaakt terug, zoodat U zich 'n keurige regenjas kunt laten maken, n a v ff) n Prijs f. 0.95 Wi A JU Jl 21 Cl p, vlerk, meier In onze wordt U vlug en perfect bediend, ook voor PERMANENT WAVE en WATERGOLF. APOTHEKERSDIJK 8. BIEDT ZICH AAN: een manlijke v. Levensmiddelenbedrijf. Volledig met vak op de hoogte. Brieven Agent Leidsch Dagblad, te Sas- senheim. 2924 voor kleine Zeilbooten B.M., Jollen, enz. Schepenhandel Grutto, lepenlaan 17, Telef. 7683 J. RIJNBENDE, Sassenheim. Onze volgende Postzegelveiling zal gehouden worden op Zaterdagmiddag 16 October te Leiden. Zeer belangrijke topstukken komen onder de hamer, waarbij veel Nederland Kol., Oostenrijk, België, enz. Vraagt de gratis veiling-catalogus. Voor onze volgende veilingen kunnen nog verzame lingen, series en g. losse stukken worden ingezonden. Uw verzameling realiseert U het beste op onze veilingen. Vlotte afwikkeling. Billijke condities. LEIDSCHE POSTZEGELVEILING H. LANSDAAL, Telefoon 23233, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3