tste Jaargang Donderdag 7 October 1943 No. 25620 BUITENLAND Oorlog en politiek. BINNENLAND Wijziging in de Ziektewet. VERDUISTEREN: Moed en Vertrouwen. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aard appelschillen voeden het vee. KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De A.N.P.-correspondent te Ber- n schrijft: Uit de commentaren der Duit- Che pers op het verloop van den rijd aan het Oostelijke front, ijkt duidelijk, dat de Duitsche igerleiding met het bereiken van Dnjepr-linie een phaze van den rijd afgesloten acht en dat men les in het werk wil stellen om :ze linie voorloopig te houden. De Dnjepr, langs welks oevers h op sommige plaatsen vrij eede moerassen uitstrekken, is or de bolsjewisten een moeilijk passeeren hindernis en de sov- -Russische bruggehoofden aan n midden-Dnjepr en ten Noord esten van Dnjepropetrowsk ijnen voorshands van geen ategische beteekenis te zijn, zoo lt de Dnjepr, naar men dan kan nnemen, voorloopig een verdere itplooiing van het sovjet-Russi- he offensief zal beletten, temeer de bolsjewisten na de 3 aanden, die het offensief reeds duurd heeft, ongetwijfeld een empauze noodig hebben om hun •ijdkrachten te hergroepeeren. echts ten Noorden van de Zee n Azof, waar sterke sovjet- issische troepenconcentraties n waargenomen, schijnen de s je wist en hun offensief nog niet willen staken en van Duitsche de verwacht men hier dan ook ig voor het invallen der regen- riode nieuwe aanvallen. Ook sschen Smolensk en Witebsk en de sovjet-Russische aanval- nog voort, doch zij zijn niet eer zoo hevig als voorheen. Ten Uiden van het Ladogameer is een legenomen activiteit der bolsje- Isten waar te nemen en het is ,n ook niet uitgesloten, dat ook n dezen sector die geruimen tijd rtij rustig is geweest, nieuwe sov- et -Russische aanvallen te ver- chten zijn. !Een offensief over de geheele ie zooals de bolsjewisten dezen mer hebben ondernomen, ver- cht men van Duitsche zijde enwel pas nadat de winter zijn .trede heeft gedaan en de stijf ivroren grond weer operaties met ware pantserlegers mogelijk naakt. De komende winter kan, ioo meent men te Berlijn, in het sten de beslissing brengen. Men udt er hier rekening mede, dat Duitsche weermacht in dezen ter nog verder terug zal moe- wijken, doch verklaart, dat :s de bolsjewisten geenszins na- Jer tot de overwinning zou bren- ren, indien zij er niet in zouden slagen, door het Duitsche front te )reken en dit te desorganiseeren. Integendeel, zouden de Duitschers ;en doorbraak kunnen verhinde- en. dan zou dit voor de bolsje- vistische strijdmacht een slag zijn, tien zij aldus de Duitsche op ting moeilijk te boven zou en komen. Terwijl men dus, als uit het bovenstaande blijkt, Duitsche kringen ten aanzien i de militaire vooruitzichten het Oostelijke front een zeker imisme aan den dag legt, houdt n van Duitsche zijde ook nog "rukkelijk de mogelijkheid :n, dat politieke ontwikkelingen situatie volkomen zullen wijzi- i, zonder dat men uiteraard in zonderheden treedt. Nu de mili- ire operaties aan het Oostelijke 'nt, dat nog steeds het belang- te front in Europa is, in de .mende weken aan beteekenis zullen verliezen, kan het zwaarte punt meer op de politiek komen te liggen. In dit verband dient ook de conferentie tusschen vertegen woordigers van Londen, Wa shington en Moskou genoemd te worden. De conferentie omtrent flen datum waarvan de geallieer den het nog steeds niet eens schijnen te zijn, is ontegenzeg gelijk van groote beteekenis. Tus- schen Engeland en Amerika eenerzijds en de Sovjet-unie an derzijds bestaan tegenstellingen, die, naar ook uit Engelsche bla den blijkt, hoofdzakelijk Oost- Europa betreffen. Deze tegen stellingen schijnen een verdere ontplooiing der geallieerde krijgs plannen, o.a. wat den Balkan be- ij^ft, in den weg te staan. Zoo zou, naar men te Berlijn meent, reeds een invasie in Zuid-Oost- Europa hebben plaats gevonden, indien Moskou zich hiertegen niet had verzet. Ook het 7de Ameri- kaansche leger en het reeds 300.000 man tellende Fransche leger van Gii-aud, omtrent de verblijfplaats waarvan men slechts kan raden, staan ongetwijfeld voor nieuwe landingsoperaties gereed, doch men neemt te Berlijn aan, dat voor afloop der conferentie tus schen de geallieerden geen onder nemingen op groote schaal te verwachten zijn. Uiteraard wordt het uitstellen der conferentie van Duitsche zijde toegejuicht, daar hierdoor tijd gewonnen wordt voor het nemen van verdedigings maatregelen. Zouden de bespre kingen, die volgens de laatste be richten te Moskou zouden plaats vinden, de Sovjet-Russische wen- schen onvervuld laten, dan ver wacht men hiervan in Duitsche kringen een verkoeling der be trekkingen tusschen Moskou en zijn Anglo-Amerikaansche bond- genooten die op de geheele situa tie van grooten invloed zal zijn. Voorbereidingen voor geallieerde conferentie - Uit New-York wordt gemeld: De vroegere ambassadeur der Ver. Staten in Moskou, Jo seph Davies, heeft met den am bassadeur der Sovjet-Unie in Me xico, Constantin Oemansky in Mexico-City een bespreking ge voerd, die beschouwd wordt als voorbereiding tot de Driemogend- hedenconferentie. Oemansky gaat niet alleen door voor een intiem persoonlijk vertrouwensman van Stalin en Molotofmaar moet ook de hoogste leiding hebben van alle diplomatieke vertegenwoordigers der Sovjet-unie op het Westelijk halfrond. (DN.B.) Het Hongaarsche binnenland- sche front De Hongaarsche nationalistische partij, die onder de leiding van graaf Fidelio Palffy en den organisatieleider Ladislaus Baky staat, keert zich in een ver klaring ondubbelzinnig tegen de ondermijning van het binnen- landsche front. De partij stelt zich op het standpunt, dat de staat een ieder, die geloof schenkt aan de beloften van den vijand, als verrader moet behandelen. Zeer scherp keert de partij zich tegen de klachten, die het binnenland- sche front met leuzen van welken aard ook verzwakken of ontbin den willen. De Hongaarsche na- tionaal-socialistische partij her innert aan den onder mij ningsar- beid van 1918 en verklaart, dat zoo'n situatie zich niet mag her halen. Zij stelt haar steun ter be schikking van een ieder, die op treedt tegen de vijanden van het binnenlandsche front. (D.N.B.) Drie Sovjet-torpedojagers in den grond geboord - Duitsche duikbommenwerpers hebben op 6 October in de Zwarte Zee ten Zuid-Westen van de Krim drie Sovjet-torpedojagers in den grond geboord. Onder de tot zinken ge brachte torpedojagers bevond zich de moderne torpedojager .,Char- kof", die in 1936-'37 gebouwd is. Het schip had een waterverplaat sing van 2200 ton en liep 43 knoopen. (D.N.B.) Italiaansche regeeringszetel ver plaatst - Met de verplaatsing van den zetel der Italiaansche regee ring uit Rome naar een stad in N.-Italië is, naar de correspon dent van de „Berliner Börsenzei- tung", dr. J. Schmitz Forst, meldt een verplaatsing van het poli tieke zwaartepunt ten uitvoer ge legd, welke door den oorlog nood zakelijk is geworden. Het besluit van de onder Mussolini staande nieuwe regeering om Rome als re geeringszetel op te geven, is niet, aldus de correspondent, een onder den druk van den vijand geno men maatregel, maar een vrijwil lig besluit van groote draag wijdte. De republikeinsche re geering van Italië gaat naar het Noorden omdat daar, aangeleund tegen midden-Europa en den Duitschen bondgenoot, de ar- beids- en strijdbasis van Italië ligt. Het zou zijn valsche feiten voor te spiegelen en den toestand onduidelijk voor te stellen,wanneer men de fictie in stand zou willen houden, dat Rome deze taak zou Van de ziekengeldverzekering werd in den laatsten tijd in toe nemende mate misbruik gemaakt, zoodat het noodzakelijk werd om diegenen, die eens een paar dagen thuis willen blijven, omdat het werk hun niet aanstaat, te laten gevoelen, dat zulk een spijbelen zich wreekt in een belangrijke vermindering van inkomsten. Daartoe is in de ziektewet een wijziging aangebracht. De tot dus ver geldende voorschriften kenden aan de verzekerde arbeiders bij ziekte gedurende 26 weken een ziekengeld van 80 procent van het dagloon toe, waarbij geen onder scheid werd gemaakt tusschen ziekten van korteren of langeren duur. Onlangs is echter een bepa ling ingevoerd, op grond waarvan na het verstrijken van drie ver plichte wachtdagen, gedurende de eerste zes dagen, waarover uitkee- ring wordt verstrekt, een zieken geld van 50 procent van het loon wordt gegeven. Daarna heeft de normale uitkeering van 80 procent van het loon plaats. Indien even wel de ongeschiktheid tot werken langer duurt dan vier weken, ver krijgt de verzekerde achteraf nog een uitkeering, waarbij hem het gedurende de eerste zes dagen minder betaalde wordt vergoed. De bedoeling van dezen maat regel is om het in den laatsten tijd opgekomen verschijnsel van te lichtvaardige ziekmeldingen te be teugelen, zonder dat daarbij de werkelijk ernstige patiënten, met een ziekte van langeren duur, worden getroffen. Deze immers krijgen later het aanvankelijk minder ontvangene uitbetaald. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de getroffen maatregel, die slechts noode werd genomen, een tijdelijk karakter draagt. Het ligt in de bedoeling hem ongedaan te maken, zoodra het verschijnsel, waartegen hij zich keert, een einde neemt. Max Blokzijl over „De oorlogs werkelijkheid" In de serie bran dende kwesties spreekt Max Blok zijl heden via Hilversum 1 om 18.45 uur over: „De oorlogswerke- lijkheid". Onsympathieke profiteurs voor de prysbeheersching Toen de leden van het voormalige Neder- landsche leger zich in Amersfoort moesten melden voor terugvoering in krijgsgevangenschap trokken velen daarheen, zwaar met koffers beladen. In Amersfoort zagen de meesten uit naar een vervoer middel en vonden dit ook, ter be schikking gesteld door eenige ondernemende vervoerders. Tot zoover was alles in orde. Van de financieele vergoeding, die hier voor gevraagd werd, kon dit even wel niet gezegd worden. De prijzen waren hoog, zelfs veel te hoog. Dit wekte veler ergernis en gaf de prijsbeheersching aanleiding tot ingrijpen. De vervoerders bleken in korten tijd groote bedragen te hebben verdiend. De voornaamste overtreders, G. H. v. d. Hoek, expediteur, Bernul- fusstraat 24 en G. G. Verschuur, stalhouder. Achter De Kamp lb, beiden te Amersfoort, kregen ieder een boete van f.5000.waarbij overwogen werd, dat hun hande lingen des te ergerlijker waren, omdat hier misbruik werd ge maakt van de omstandigheden, waarin de vervoerde personen ver keerden. Andere bij deze onver kwikkelijke affaire betrokken lie den zijn eveneens beboet. van hedenavond 18.15 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op om 15.10 uur en gaat onder te 23.49 uur. kunnen verrichten. Rome kan dit niet, omdat het uit zee in gevaar is en aangezien ook zijn verkeers verbindingen, gezien de ligging der vijandelijke vliegvelden, voor korter of langer tijd verbroken kunnen worden. (D.N.B.). I i ER gelegenheid van het T I oogstdankfeest werden -L Zondag vier belangrijke redevoeringen gehouden, in Ber lijn door dr. Göbbels en staats secretaris Backe en in Nederland door Rijkscommissaris, Rijksmi nister dr. Seyss-Inquart en Mus- sert. Wie deze redevoeringen met aandacht gevolgd heeft, zal het zijn opgevallen, dat de inhoud blijk gaf van moed en vertrou wen. Moed om de moeilijkheden van dezen tijd onder het oog te zien en de gevolgen van deze moeilijkheden te dragen en een vast vertrouwen in de toekomst. Het is juist de kracht van het nationaal-socialisme, dat deze levensbeschouwing haar aanhan gers moed en vertrouwen schenkt, dat zij deze twee belangrijke eigenschappen putten uit het ideaal, waarvoor zij strijden. Wanneer wij nagaan welke of fers het Duitsche volk brengt, welke verschrikkingen de bewo ners van de zwaar getroffen Duit sche steden moeten doorstaan en wanneer wij daarbij vergelijken de ongemakken, die de Neder- landsche bevolking van den oorlog ondervindt, dan kan het niet an ders of wij moeten erkennen, dat ons volk juist die eigenschappen mist, die het Duitsche volk zoo sterk maken. Moed om tegen de huidige moei lijkheden te vechten en deze te overwinnen en vertrouwen in de toekomst, het is slechts een klein gedeelte van ons volk, dat be wijst hierover te beschikken. Het is zonder meer duidelijk dat de oorlogsomstandigheden er schuld aan zijn, dat het velen on mogelijk is heden en toekomst ob jectief te beoordeelen. Nog moei lijker wordt het ons volk ervan te overtuigen, dat ook voor ons land en voor onze toekomst de nationaal-socialistische levensbe schouwing uiterst belangijk, Ja, noodzakelijk is. ,Maar al te gaarne worden de omstandigheden waaronder wij in deze oorlogsjaren moeten leven op rekening van het nationaal-socia lisme gezet, terwijl de maatrege len die genomen moeten worden in dezen tijd, niets met natio naal-socialisme te maken hebben, maar uitsluitend het gevolg zijn van het feit, dat de Europeesche volkeren in een strijd op leven en dood gewikkeld zijn met de mach ten, die het trachten te vernie tigen en dat Nederland als een deel van Europa, dan ook een ge deelte van de lasten moet dragen. Wanneer in de practijk blijkt dat niet het geheele Nederland- sche volk de lasten van den oor log draagt, dat zelfs een gedeelte aan den oorlog verdient en zich verrijkt ten koste van landgenoo- ten, die het daardoor dubbel moei lijk hebben, dan is dit niet de schuld van het nationaal-socia lisme, maar juist te wijten aan het feit, dat het „één voor allen en allen voor één" een gebod is waar velen niets van willen weten. Zeer terecht hekelde dr. Seyss- Inquart in zijn redevoering den sluikhandel en weerlegde hij de beschuldiging, dat deze handel het gevolg is van de bezetting en uit sluitend bedreven wordt om den bezetters schade te berokkenen. Zij die in den sluikhandel koopen geven hiermede blijk den moed te missen de omstandigheden tege moet te treden en zichzelf de noo- dige beperkingen op te leggen. En wanneer Dr. Seyss-Inquart dan verder gaat en mededeelt dat hij besloten heeft de N.S.B. te be wapenen, dan is dit geen bewijs dat de nationaal-sociaJisten bang zijn, want het tegendeel be wezen zij door jarenlang ongewa pend voor hun ideaal te strijden en de terreur te trotseeren, maar dan is dit het gevolg van het feit dat de lafheid van den tegenstan der, die zich zelfs niet ontziet sluipmoorden te plegen, de autori teiten dwingt den nationaal-socia- list in staat te stellen zich hier tegen te verdedigen. En zoo zien wij telkens weer de contrasten, lafheid en wantrouwen bij hen die zonder ideaal en zon der eenig begrip voor dezen tijd trachten zichzelf te onttrekken aan hun verplichtingen en moed en vertrouwen bij hen die, gesterkt door hun ideaal, op de bres staan voor de toekomst van hun volk en land. En dat dit niet alleen feiten zijn uit onze naaste omgeving, maar ook elders gelden, bewezen de ge beurtenissen in Italië waar een lafhartige en verraderlijke regee ring zich stelde tegenover den Duce en zijn aanhangers, die moe dig, schouder aan schouder met hun bondgenooten streden, vol vertrouwen op de overwinning van het nieuwe Europa. En waren het niet Victor Ema nuel en Badoglio die het Italiaan sche volk verrieden en het aan zijn aartsvijanden wilden uitleve ren, omdat zij den moed misten verder te strijden, terwijl Adolf Hitler kon rekenen op den moed van zijn mannen toen het erop aankwam Mussolini te bevrijden? Moed en vertrouwen, eigen schappen die onontbeerlijk zijn, niet alleen in ons persoonlijk leven en terwille van de toekomst van onszelf en ons gezin, maar ook eigenschappen die beslissen over het leven en de toekomst der vol keren. Moed en vertrouwen zullen het ons mogelijk maken de moeilijk heden van het oogenblik te over winnen en zuiver aan te voelen hoe onze levenshouding moet zijn. Deze tijd is hard, maar heeft in ieder geval het voordeel dat hij geen twijfel laat bestaan, welke waarden voor het voortbestaan der volkeren onontbeerlijk zijn en welke levenshouding de juiste is. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Dronrijp (toez.), ds. P. van Wijnen te Winsum (Fr.) Bedankt. Voor Vlaardingen, ds. E. E. de Looze te Hilversum. Voor Zwolle ds. A. van Biemen te Bar- slngerhorn c a. Voor Rinsumageest, ds. J. H. Vriellnk te Tjerkwerd Aangenomen. Naar Haarlem (Ver. van Vrijz. Herv.), ds. A. Biemen te Barsingerhorn Aangenomen. Naar Coevorden, cand. D. Postma, hulppred te Rotterdam-Feyenoord GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Zwolle (N.O. Pol der) ds. P. de Jong te Bunschoten en Spakenburg. Te Moerdijk, cand. D. Krijger, hulppred. te Dordrecht Aangenomen Naar Assen, ds. J. van Bruggen te Wormerveer, die bedankte voor Huizum Benoemd tot hulppred. te Stadskanaal cand. J. Poutsma, hulppred. te Tinte bij Brielle. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Rotterdam-C., ds. I. de Bruyne te Deventer en ds. J. P. Geels te Aalsmeer. Te Vlaardin gen, ds. K. Groen te Rotterdam-W. en ds. J. Tamminga te Enschede. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen. Te Rotterdam-C. ds. G. Brongers te Enschede. Treinarbeider ernstig gewond Op het Bossche stationsemplace ment is de treinarbeider G. bij het oversteken van een der sporen door een rangeerende locomotief gegrepen. Ernstig gewond is de man naar het ziekenhuis overge bracht. Het Residentie-Orkest Het lste paedagogische Volksconcert in de serie ,,De ontwikkeling van het orkest'zal plaats vinden op Maan dag as. in de Stadsgehoorzaal, on der leiding van Toon Verhey. Uit gevoerd wordt een Paduana en Gaillarde van Melchlor Borchgre- ving. Louis de Ruyter en Willem Theuerzeit spelen het Dubbelcon cert voor viool van Joh. Seb. Bach, waarna de Symphonie No. 88 in G gr. t van J. Haydn volgt. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Rotterdam-Z., ds. J. van den Berg te Krabbendljke en ds. H. Ligtenberg te Vlaardingen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1