Stabsleiter Sündermann voor de Nederl. Pers. KERK EN SCHOOL VERDUISTEREN: SPORT STADSNIEUWS VRAGENRUBRIEK AGENDA UIT DE OMSTREKE De plaatsvervangende perschef van de rijksregeering, Stabsleiter Sündermann, heeft in Den Haag gesproken voor een grooten kring van vooraanstaande journalisten. Zijn uiteenzettingen betroffen vooral den psychologischen kant van het oorlogsgebeuren. In een strijd, die aan elke zijde eischt, dat de laatste energieën in het spel gebracht worden aldus ver klaarde Sündermann treedt de vraag naar de oorlogsdoelen en de gevechtsmotieven StvSuO sterker op den voorgrond. Voor het Duitsche volk is er daarbij een duidelijk standpunt. Thans weet de geheele wereld, dat Londen dezen oorlog niet begon nen is om Polen te redden, doch om Duitschland te vernietigen. Deze zekerheid en de poging der Vereenigde Staten om in bondge nootschap met het bolsjewisme Europa te veroveren, fundeert in het Duitsche volk den sterksten moreelen impuls, die er in een strijd bestaat: het weten, dat het om zijn of niet-zijn gaat en dat slechts de overwinning het verdere nationale bestaan mogelijk maakt. Juist omgekeerd is de toestand in Engeland en de Vereenigde Sta ten. De oorlog van Churchill en Roosevelt is noch voor het Engel- sche noch voor het Amerikaansche volk een nationale noodzakelijk heid. In de volgende phase van den strijd om Europa, waarin er geen Simowitsjen, Darlans en Ba- doglio's, maar in plaats daarvan ook voor Engeland en de Vereenig de Staten zware offers en groote verliezen zullen zijn, zal waar schijnlijk het bloedige ontwaken van het Britsche en Amerikaan sche volk, waarvan reeds thans vele teekenen zich aankondigen, verdere vorderingen maken. „Niet Duitschland, doch Enge land en de Vereenigde Staten moeten een zenuwoorlog verwach ten: het Joodsche oorlogsdoel, Duitschland uit te roeien en Europa uiteen te slaan, moge een tijdlang onoordeelkundige massa's in een roes brengen, de harde be proeving van een langen strijd vol opofferingen zal het niet over leven. Thans demonstreeren Brit ten en Amerikanen om geld of levensmiddelen. Na verdere, bit tere ervaring zullen zij hun stem verheffen om den oorlog .te ver vloeken. dien zij thans voor vreemde. Joodsche belangen voe ren". De uiteenzettingen van Stabs leiter Sündermann werden met grooten bijval ontvangen en von den bij de Nederlandsche journa listen den sterksten weerklank. De tuchtrechter legt verplichte veelevering op Wanneer vee houders hun melk niet - volgens tie voorschriften - aan een melk- verwerlcend bedrijf afleveren, wordt dit beschouwd als een ern stige overtreding van de bepalin gen, die in het belang van een regelmatigen gang van zaken bij de voedselvoorziening zijn uitge vaardigd. Fraudeerende melkvee houders, die op grond van hun verkeerde handelingen - verkoop van melk zonder bon aan consu menten, clandestiene bereiding van boter, frauduleuze vervaardi ging van kaas e.d. - in'aanraking Waar de aanvoer te land niet mogelijk is, worden de troepen vanuit de lucht van oorlogsmate riaal, proviand enz. voorzien. Daartoe gebruikt men speciale projectielen. Op de foto ziet men hoe deze voorwerpen met levens middelen gevuld worden. PK Baier/At/H/P m. komen met het instituut van de tuchtrechtspraak, ondervinden, dat de tuchtrechters tot scherper vormen van bestraffing overgaan. In dit licht moet men eenige re cente vonnissen bezien, waarbij de tuchtrechter levering van vee heeft opgelegd, een straf, die den veehouder zwaar treft, vooral, omdat hij ook uit anderen hoofde veelal tot levering van vee ver plicht is. Zoo heeft de tuchtrechter te Amsterdam een veehouder te Slo ten, naast een boete van f. 1000, levering van drie koeien opgelegd. De tuchtrechter te Leeuwarden velde een dergelijk vonnis jegens een melkveehouder te Kofnwerd: inlevering van drie koeien. Een landbouwer te Voerendaal moet van zijn kleinen veestapel een koe missen volgens vonnis van den tuchtrechter te Maastricht. Het centraal college voor de tucht rechtspraak bevestigde het vonnis van den tuchtrechter te Rotter dam jegens een veehouder te Krimpen aan de Lek: levering van een melkkoe, terwijl in het geval van een veehouder te Hillegers- berg het centraal college aanlei ding had in een boete van f1500 tot uitdrukking te brengen, dat „aanzienlijke hoeveelheden melk aan haar wettelijke bestemming waren onttrokken" Ten slotte is een veehouder te Rij pwe tering met een boete van f. 5000 de ernst van zijn overtreding - hij had boter en kaas frauduleus bereid - gevoelig aan het verstand ge bracht. Jan van Zutphen 80 jaar Morgen wordt Jan van Zutphen, de alom bekende voorzitter van „Zonnestraal", te Hilversum 80 jaar. Jan van Zutphen werd in zeer armelijke omstandigheden te Amsterdam geboren. Al vroeg ging hij in het diamantvak en werd een vurig strijder voor sociale verbetering voor de arbeiders. Op zijn vele huisbezoeken maakte hij wederom kennis met de tubercu lose, waaraan reeds vele zijner familieleden ten offer waren ge vallen. Hij ging van dien af de t.b.c. bestrijden. Véle functies heeft hij in zijn leven bekleed, o.a. statenlid, raadslid, lid van de staatscommissie voor voorlichting omtrent wettelijke maatregelen tot bestrijding der t.b.c., be stuurslid der parkherstellings oorden en vele andere, doch zijn groote vermaardheid verwierf hij als voorzitter van „Zonnestraal". De 80-jarige viert op 7 October dezen heugelijken dag in den fa-» miliekring, terwijl op Vrijdag 8 October in „Zonnestraal" een kleine huldiging in den beperkten kring van patiënten en personeel zal geschieden. E. R. Tonckens overleden In den ouderdom van 74 jaar is plot seling te Norg overleden de heer E. R. Tonckens, oud-burgemeester van Norg. De overledene was oud lid van de provinciale staten van Drente en vele jaren secretaris van het college van regenten te Veenhuizen. Nog bestaat de mogelijkheid. om deel te nemen aan het weersport- kamp, dat Zaterdag 9 October a.s. vertrekt. Flinke kerels van 16 te.m. 18 jaar, die aan dit kamp willen deelnemen, kunnen zich Donderdag 7 October a.s. van 's morgens 8.30 tot 's middags 2 uur in den Dierentuin in Den Haag voor de keuring melden. Reiskosten vanaf woonplaats naar Den Haag en terug worden vergoed. Volgens verordening van den Rijks commissaris moeten werkgevers en scholen voor deze kampen, die een maand duren, vrij geven. Werkgevers moeten hetloondoorbetalen en mogen deze maand niet als vacantie rekenen. Kosten zijn aan deze kampen niet verbonden, terwijl in de kampen dienstkleeding, schoenen en sport- goed, alsmede een zakgeld van 50Pfg per dag verstrekt worden. Daarom 3 aarzel niet langer en laat je Donderdag 7 October a.s. in Den Haag voor het eerstvolgende Weersportkamp keuren Stapf/Pax m PREDIKBEURTEN Leiden Geref. Gemeente (N. Rijn): Donderdag nam. 7>/2 uur, ds. C. v. d. Woestijne van Ridder kerk. Hlllegom Chr. Geref. Kerk: Donderdagnam. 7>/2 u., ds. Over- duin van Dordrecht. Katwijk aan Zee Zaal v. Chr. Prot. Bel.: Donderdag n.m. 8 u., ds. C. A. van Harten en ds. B. van Ginkel. Lisse Geref. Kerk (Heeren- weg)Donderdag nam. 8 uur. prof. dr. K. Dijk van Kampen: Oude Ge ref. Gem.: Donderdag nam. 7.30 u., ds. J. van 't Hoog van Utrecht. Noordwijk aan Zee - Geref. Bond (Jul. v. Stolbergstr. 27): Heden- nam. 7.30 uur de heer E. L. de Wit. Rijnzaterwoude Chr. Geref. Kerk: Donderdag nam. 7 u„ ds. De Groot van Meerkerk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schiedam (vac. ds. P. Bokma), ds. J. Batelaan te Tholen. Aangeno men naar Loosduinen (vac. wijlen ds. Van Evert), dr. A. P. N. Lek- kerkerker te Noord-Laren. Be noemd tot hulppred. te Vlaardin- gen, cand. A. C. W. ten Cate te Breukelen. Geref. Kerken Beroepen te Wateringen, cand. S. Soosjen, hulppred. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Alphen aan den Rijn. ds. N. Brandsma te Harderwijk en ds. P. de Groot te Meerkerk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Enkhuizen, ds. J. van den Berg te Krabbendijke. van hedenavond 18.15 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op te 14.16 uur en gaat onder te 22.44 uur; het is om 21.10 uur Eerste Kwar tier. VOETBAL Afd. Lelden N.V.B. De uitsla gen zijn: Zaterdagcompetitie: le kl.: GWS Leiden I 22; AlphiaRijnsb. Boys II 04; Jun.: Noordwijk Quick B. (C) 110; Quick B.'(A) Rijnsb. B. (A) 31. Zondagcompetitie le kl.: Lisse II Meerburg 50; Roodenburg II— Alph. Boys 4—4; UVS IV—ASC III 3—3; le kl. B: Lugd. III—Morsch- kw. 170; Leidsche BoysDOCOS II 22; TONALisse III 38; VVSB II—ASC IV 2—2; 2e kl. A: ASC V—UVS V 2—0; Roodenburg IIIDOCOS ni 55: Beresteyn Lugd. IV 1—5; 2e kl. B: WSB IV —ASC VI 13—1; DSB I—ZLC II 3—0; LFC IV—WLV II 2—7; 3e kl.: ASC VIIRoodenburg IV 13-3; AZL II—Lugd. V 1—9; Lisse IV— WLV ni 2—3; Jun. A: le kl.: Alph. Boys—LFC (A) 11—1; ASC (B)ASC (A) 03: Meerburg Roodenburg (A) 14; 2e kl.: ASC (C—Rouwkoop 26; Teylingen UVS (B) 6—1, Lugd.—LFC (B) 71, VVSB—Roodenburg <B) 8-0 Jun. B. le kl.: Roodenburg (A) UVS (A) 1—3. LFC (A)—ASC (A) 04; 2e kl.: AOV—UVS (B) AOV niet opgekomen, Roodenburg (B) WLV 0—13. Roodenburg (C) LFC (B) 3—2. P-E.C. opgeheven De Zwolsche eerste klasse club P.E.C. is opge heven. Zij zal niet meer in de com petitie uitkomen. ATHLETIEK Wedstrijden te Avegoor - In het opleidingskamp Avegoor heeft, naar het A.N.P. uit Arnhem meldt, S.S. Obergruppenführer Rauter een nieuw sportpark ge opend, dat buitengewoon goed is verzorgd. Ter gelegenheid van dit feit werden te Avegoor de Ger- maansche herfstwedstrijden gehou den, waaraan werd deelgenomen door de S.S.- en Politiesportge- meenschap Nederland, terwijl de Hitlerjugend en de Jeugdstorm vergelijkingswedstrijden hielden. Tot de toeschouwers behoorden o.m. de Rijkscommissaris, de Leider en S.S.-Obergruppenführer Rauter. In den S.S.-driekamp, bestaande uit 100 m. verspringen en granaat- werpen, kwamen 6 Standarten uit. Standarte 6 plaatste zich no. 1 met 2329 punten, gevolgd door Stan darte 4 met 2155 en Standarte 2 met 1537. Osendarp won de 100 m. in 11 sec. en het verspringen met 6.25 m. 's Middags won hij bij de wedstrijden der Politiesport-ge- meenschap de 100 m. in 10,7 sec. Dubbel jubileum van molen „De Valk" Morgen is het precies 200 jaar geleden, dat de bouw van den molen „De Valk" werd vol tooid, nadat in Juli 1743 daartoe de eerste steen was gelegd. Toe vallig valt dit tweede eeuwfeest samen met het 75-jarig jubileum van de molenaarsfamilie Van Rhijn. Op 1 October J.l. was het n.l. 75 Jaar geleden, dat de vader van den tegenwoordigen mole naar, de heer Pieter van Rhijn zich in dezen molen vestigde, waarna hij, 32 jaar geleden, de leiding overdroeg aan den huidi- gen molenaar, den heer Willem van Rhijn. Gelijk wij onlangs reeds uitvoerig schreven, wordt de molen, welke sinds eenigen tijd eigendom der gemeente is. mo menteel grondig gerestaureerd, waartoe hij van zijn wieken en omloop is ontdaan, zoodat het ge heel een weinig feestelijk milieu vormt, doch niettemin zal het feit van het dubbele jubileum morgen niet geheel onopgemerkt voorbij gaan. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing: D. van Lith, Witte Rozenstraat 2a, Leiden, assurantie, admini stratie en makelaardij. Wijziging: N.V. Melkinrichting en Zuivel fabriek „De Hoop", L. van Pa ridon, Kerkstraat 16, Katwijk. Met ingang van 1 October 1943 is het filiaal Duinstraat 65 te Katwijk aan Zee overgegaan op naam van mej. C. A. van Paridon. Gevonden voorwerpen In de maand September j.l. zijn gevon den: blauwe heerenboorden, por- temonnaies met inhoud, bruin le deren riem, handschoenen, hee- renrijwiei, kindermanteltje, sleu tels, schooltasch met boeken, zilveren damesarmband, rijwiel- tasch, actetasch, vulpen, klomp schoen, zware dameshoed, brillen, regenpijp, oud-Hollandsche broche, schaar, vulpotlood, bruin kinder schoentje, gymnastiekschoen, kin derkous, reduseerkop, vaarboom, roeiboot, rijwielsleutel, doublé schakelarmband, zwarte kinder schoentjes, handdoek, mapje met foto's, doublé schakelarmband, sleutelring met sleutels, regen cape, opgezette uil, autosleutels, tasch met kerkboek, schoolschrift, drie spoorbielzen, spaarzegel- boekje, actetasch met boeken, kano, medaille elfstedentocht, kinderklompen, speelgoed wagentje» rugzak, gouden ring, babyfoto, jongenspet, ijzeren roeiboot, kerk boek, eenige levensmiddelenbon nen, étui met- spaarbonnen, kwi tantie tasch. Gevonden in de stadstram Zeeuwsche broche, gymnastiek schoen, rol boterhampapier, da meshoed (grijs), kinderbadpak, dameshandschoenen, manchester werkjas, vulpotlood, sleutels, rol verduisteringspapier, slappe hee- renhoed. Inlichtingen te verkrijgen en terug te bekomen iederen Woens dag- en Zaterdagmiddag van 14-16 uur aan het Politieposthuis aan de Steenstraat te Leiden. A. M. te V. Het bedrijf moet aan bepaalde vereischten voldoen. Wend u tot de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Een lezer vraagt ons het secre tariaat der Leidsche Geitenfokver- eeniging. Kan een onzer lezers ons eraan helpen? BRIDGE. Viertallencompetitie district Lel den Op den 2en avond waren de uitslagen: Hoofdkl.: (team) Vrijenhoek wint van (team) Prins met 49 p.; Hins wint van Wakka met 32 p.; Verboog wint van Laken met 46 p.; v. d. Ploeg wint van Thoolen met 11 p.; Van Wingen wint van De Graaf met 18 p. lste kl. A: Mol wint van Van Noort met 35 p.; mevr. v. Ingen Schenau wint van Jagerman met 21 p. Idem B: mevr. Visser gelijk tegen Been (3 p. ten gunste van Been); Keunen wint van Rijn bende met 18 p.; ide mC: Ver poorten gelijk tegen Christiaanse (2 p. ten gunste van Verpoorten): Smittenaar wint van Kiel met 18 p. 2e kl. A: mej. v. Boxtel wint van Thyssen met 27 p.; Busschtng wint van mej. v. d. Ouweelen met 70 p.; De Jon gwint van Rührwiem met 45 p.; idem B: Kanbier gelijk tegen Jungschlager (2 p. ten gun ste van Kanbier)Pielanen wint van Huivenaar met 42 p.; Rietber gen wint van Nievaart met 10 p.; idem C: mevr. Vorst wint van mej. Snoeker met 25 p.; mevr. Kuypers wint van Lamberts met 50 p. HEDEN. Leger des Hei^ (Hooigracht Samenkomst te 7V2 uur nam. Stadszaal: Dansorkest Fi Wouters te 7% uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Ca: Spr. ds. Laman van Haarlem. nm. Donderdag StadszaalNed. Arbeidsfr< Spr. G. J. Zwertbroek. 7y2 u. n De avond-, nacht- en Zond: dienst der apotheken te Lel wordt van Zaterdag 2 October 2( tot Zaterdag 9 October 8 uur m genomen door: de Apotheek Bo wijt, Breestraat 74. Tel. 20552 en Haven-Apotheek. Haven 18. 20085. Te Oegstgeest door; de Oei geestsche Apotheek. Raadhulsp 8 Telef. "°274. HILLEGOM De Hillegomsche Pluim: Ver. vergaderde In café Flora, derom werden 16 nieuwe leden balloteerd. De a.s. tentoonstell in November vormde het vo naamste punt der besprekingen De voorzitter deelde mede, reeds van vele vereenlgingen zeggingen tot steun zijn ontv egn; ais altijd stelde ook de V.l een eereprijs beschikbaar. Weg den grooten omvang wordt d tentoonstelling dit jaar in Co gehouden. RIJNSBURG 25-Jarig jubileum van den h Jac. Kromhout De heer Kromhout ls ter gelegenheid zijn jubileum als gemeente-o vanger, vergezeld van zijn fam ontvangen in de vergadering B. en W„ waar hij gehuldigd w door den burgemeester, die hem 1 mens de gemeente een zilveren 1 penning aanbood. Daarna ver melden zich in de -Raadzaal de meente-ambtenaren, beambten-; werklieden. Hier werd de jubili zeer waardeerend toegesproken d den heer C. H. A. Collee, die h namens allen een ladekast be vens een bloemstuk aanbood, dat de gemeente-secretaris, de h A. de Goede, het woord had gevoi dankte de heer Kromhout all voor de vriendelijke hulde en aangeboden geschenken. 's Middags was er gelegenhi den jubilaris in zijn woning gel te wensohen. Hier bood alleree een comité bij monde van ds. M. v. d. Loo een schilderstuk bloemen namens de burgerij ai Vervolgens sprak de oud-buri meester, de heer G. L. Bosschie; onder aanbieding van een boa werk. Talrijke bloemstukken w( den den heer Kromhout in d loop van dezen voor hem onv« getelijken dag aangeboden. Tot hulpprediker bij de Ni Herv. Gemeente is benoemd, v. d. Most van Speyk em. predika te Oegstgeest. VOORHOUT Zilveren organisten-jubileum De heer A. J. Plu, muziekleeraarl Leiden, herdacht zijn zilveren j ganist-jublleum bij de Ned. He Kerk alhier. Tijdens den dienst hei ds. A. J. Flink dat feit herdacht den jubilaris namens de gemeei waardeerend toegesproken. O sprak ds. J. J. H. Klomp, em.-pi dikant alhier woorden van hult waarna den jubilaris staande we toegezongen, gez. 296. vers 3 en Na afloop van den dienst voi in de pastorie een receptie plaa waarbij den heer Plu het geschei der gemeente, n.l. een envelop met inhoud werd aangebode waarvoor de Jubilaris zijn hart lijken dank betuigde. Zilveren jubileum Dezer dag was het 25 jaar geleden, dat heer C. Struik, seinwachter alhl bij de Ned. Spoorwegen in dier trad. Hij werd 's middags op i bureau van Wegen en Werken Rotterdam ontboden, waar hoofdingenieur, ir. H. H. C. W. vi der Veen, hem namens de direcl gelukwenschte, onder overhanc ging van het gebruikelijke geschei onder couvert, alsmede van ei mooi geteekende oorkonde vc 25-jarige trouwe dienstvervullii 's Morgens bezocht de heer W. vi Duijn, hoofdbouwkundige bij W en Werken der N. S. te Leiden, jubilaris en wenschte hem hartel. geluk, ook namens het persons van Leiden. De heer A. Wagemak ploegbaas le k: bij de N.S. bot hem namens het personeel een bo kenkast met tafel aan, terwijl 1 echtgenoote van den jubilaris ei bloemstuk ontving, nadat de jut laris allen hartelijk bedankt ha bleef men nog eenigen tijd gezell bijeen. VOORSCHOTEN Geslaagd voor het apothekei assistenten-examen, mej. A. I Zonneveld, alhier. WASSENAAR. Op Done:.-dag 7 October in de Kievietkerk een bijeenkom worden gehouden waar als spi ker optreedt prof. dr. J. I.. B vinck, hoogleeraar te Amsterda en te Ka apen over het onderwer „Christus en de Wereldstorm". h le plaatsen zijn vrij. Deze avo: gaat int va»- de gezamenlijke HS vormde en Gereformeerde prn kanten te Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2