Unicum SPORT STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN AGENDA Prof. dr. E. Hertzsprung 70 jaar. RECHTZAKEN KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS 't Zit 'm in 't aroom! De directeur-generaal van Winterhulp Nederland, de heer K W. van Vloten, heeft het Winterhulpseizoen 1 94J 1944 geopend. Een o«eizicht tijdens de rede van den heer Van Vloten CNF/Meijer/Pax m VOETBAL HillinenRoodenburg 20 Deze in de beste verstandhouding gespeelde wedstrijd is door de thuisclub gewonnen, dank zij het feit, dat de kaneen beter werden benut. Roodenburg speelde over het algemeen wel iets beter, maar de voorhoede talmde te lang met schieten. Na 20 minuten nemen de Hillegommers de leiding door Wil- lemse (10) en ook nadien ont staan voor het Roodenburg-doel nog hachelijke situaties. In de tweede helft is Roodenburg sterker, maar juist aan de andere zijde ont staat een doelpunt, als Ronse uit een vrijen trap hard Inschiet (20) Het pleit is dan beslecht en de Lei- denaars spelen verder een verloren wedstrijd. HILLEGOM Aan het postkantoor alhier werd gedurende September 1943 ingelegd f. 47.866.27 en terugbe taald f. 11:204.50. Geslaagd te Den Haag voor het voorloopig diploma soheepswerk- tuogkundige. de heer D. J. Naber, alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN Het Wit-Gele Kruis vergaderde ln het Parochiehuis Uit het jaar-verslag van den secretaris ver melden wij. dat zuster Theodota 5401 bezoeken heeft afgelegd. 75 artikelen in bruikleen afgegeven De vereeniging heeft als medisch adviseur aangezocht dr. Hueting, die deze benoeming heeft aanvaard. Het jaarverslag van den penning meester is niet rooskleurig. Door een aanspreken van de reservekas tot een bedrag van f. 125.kon de rekening sluitend gemaakt worden. Uitgaven f. 993.74, inkomsten f. 874.16. Het periodiek aftredend bestuurslid de heer P. H. Casten- miller werd met bijna alg. st. her kozen. OEGSTGEEST. Tentoonstelling „Voeding ln dezen tijd" De Commissie inzake huis houdelijke voorlichting en Gezins leiding afd. Oegstgeest zal op 12, 13 en 14 October as. etn tentoon stelling „Voeding ln dezen tijd" organiseeren ln de bovenzaal van de Geref. Kerk alhier. Het doel van deze tentoonstelling Is In he bij zonder op het gebied van voeding den huisvrouwen voorlichting te geven. Helaas weten v en nog niet, hoe zij in dezen tijd met dr be schikbaar gestelde rantsoenen haar gezinnen zoo goed mogelijk kun nen voeden Op deze tentoonstel ling kan men zien, op welke ma nier in de bereiding van spijzen wijzigingen kruinen worden ge bracht, die de voeding ten goede komen. Tijdens de tentoonstelling zullen drie films worden vertoond en wel: 1. Voedzame en smakelijke maaltijden: 2. De wasch; 3. Hoe men van oud goed nieuw kan ma ken. De aandacht zal worden ge vestigd op cursussen ln voedings leer, koken naaien, kinderverzor ging. Er zal tevens gelegenheid zijn tot Inschrijving voor deze cursus sen. Bovendien zal er gele genheid zijn tot gratis proeven. Zeer vele huisvrouwen zullen ze ker een bezoek aan deze nuttige en leerzame tentoonstelling willen brengen. NOORD WIJK. De heer A. Dorsman 85 jaar Een der oudste ingezetenen van Noordwijk, ook daarbuiten een be kende persoonlijkheid, de heer A. Dorsman, Jarenlang voorzitter van Vreemdelingenverkeer en ln die hoedanigheid onvermoeid strijder voor de belangen der badplaats hoopt morgen in goede gezondheid zijn 85sten geboortedag te herden ken. Eenpansmaaltijd W.H.N. Het Winterhulpwerk van den Nederl. Volksdienst te Leiden organiseert in samenwerking met de Duitsche WJH.W. hier ter stede een één- pansmaaltijd in de groote zaal der Stadsgehoorzaal op Zondag 10 October a.s., des namiddags te 1 uur. Verwacht wordt dat velen zich voor deelname aan dezen maaltijd zullen aanmelden, te meer waar de netto-opbrengst voor 50% ten goede komt aan de Nederland- sche Winterhulp. De prijs per portie is vastgesteld op f. 0.50, Het geven van een hooger be drag zal in verband met het doel zeer op prijs worden gesteld. Men wordt verzocht bij deel name een lepel te willen mede brengen. Voor kaarten gelieve men zich té wenden tot de Buurtschaps- hoofden van W.H.N. of tot bet Plaatselijk Bureau W.H.N., Kamer 27, 1ste verdieping Stadhuis. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Firma Gebrs. M. en C. van Delft Gzn., Burg Meyboomstraat 39 Rijnsburg, bloemkweekerij en landbouwer. Venn.: C. v. Delft Gzn., Rijnsburg en M. v. Delft Gzn., Rjjnsburg. Wijzigingen: Firma Erven J. Riemens, Doe- zastraat 27, Leiden, bloemenzaak en tuinarchitectuur. Venn.: C. L. Riemens (Huw. Voorw.). Hotel, Café, Restaurant Bam berger, Lammermarkt 1-3-6, Lei den. Blijkens mededeeling van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart is de Omnia Treuhandgesellschaft m. b. H., Arnhem, benoemd tot bewindvoer der van bovengenoemde zaak met opdracht de onderneming te li quideeren. A. H. v. d. Vooren, Hooge Rijn dijk 106 Leiden, handel in tabak en sigaren, tevens lijkkistenfabri- catie. De afdeeling lijkkistenfabri- catie is per 1 Maart 1943 omgezet in een venn. o. f. onder den naam: Fa. A. H. van der Vooren en Zoen. (Bep. bep.). Venn.: A. H. van der Vooren, Leiden en M. J. M. van der Vooren, Leiden. Nieuwenhuijs en Van Diest N.V., Hoofdstr. 94, Sassenheim. bloem- bollenkweekerij en -handel. Uittr. dir.: B. D. Arenthorst en M. J. van Diest, dd. 25 September 1943. Uittr. comm.: J. M. van Til, Heemstede en G. Nieuwenhuijs, Bussum dd. 15 Aug. 1943. Inge volge besluit, genomen in de alge- meene vergadering van aandeel houders van 25 Sept. 1943 is de naamlooze vennootschap, te reke nen van 15 Aug. 1943 af, ontbon den. Liq.: B. D. Arentshorst, Sas senheim. Het bedrijf der N.V. wordt voortgezet door de comm. venn. „Bloembollenkweekerij en -Handel Bulbhorst, Sassenheim. Beh. venn.: B. D. Arentshorst (H. V.) Sassenheim, venn .bij wijze van geldschieting: één. Drukkerij Imperator N.V., Ha ven 14, Lisse. Uittr. comm.: H. F, M. Kahmann en A. N. Fleskens. De Stcrt. no. 192 bevat de statuten betreffende de N.V. Alg Boek- en Handelsdrukkerij voor- i heen Batteljee en Terpstra alhier. HEDEN. Jeruël: Bijbellezing te 7V4 u. n.m. Morsohweg 59Stadsevangelisa tie te 7V4 uur nam. Koudekerk (Hotel v. Egmond) Spr. P. Klaver te 7% uur nam. Woensdag. StadszaalDansorkest Frans Wouters te 7'A uiur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara) Spr. ds. Laman van Haarlem. 7 u. nm- Oegstgeest (Geverstr. 22)Gem. Gods te 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 October 20 u. tot Zaterdag 9 October 8 uur waar genomen door: de Apotheek Boek wijt. Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek. Haven 18. Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek. Raadhuispark 8 Telef~"274. Vrijdag a.s. hoopt prof. dr. E. Hertzsprung, hoogleeraar in de astronomie aan de Leidsche Uni versiteit en directeur van de Sterrewacht alhier, zijn 70sten geboortedag te herdenken. Ejnar Hertzsprung werd te Ko penhagen geboren; hij studeerde aan de Technische Hoogeschool aldaar voor scheikundig ingenieur, welk diploma hij in 1898 be haalde. Na gedurende eerage jaren practisch werkzaam te zijn ge weest in de acetyleenmdustrie te Leningrad en Berlijn, vestigde hij zich wederom te Kopenhagen, waar hij zich - sinds 1902 - aan de Urania-sterrewacht bezig hield met astronomische onderzoekin gen, vooral op het gebied van het fotografeeren en classificeeren van sterren. In 1909 volgde zijn be noeming tot buitengewoon hoog leeraar te Göttingen en slechts enkele maanden later werd hij, tegelijk met den directeur van de sterrewacht te Göttingen, prof. K. Schwarzschild, benoemd aan het astrophysische observatorium te Potsdam, waaraan hij tien jaren verbonden is geweest. In 1912 was hij vier maanden werkzaam op de Mount Wilson Observatory in Californië. Op 10 September 1919 aanvaardde hij het ambt van ad junct-directeur der Leidsche Sterrewacht; op 3 Juli 1920 dat van buitengewoon hoogleeraar in de sterrekunde aan de Leidsche universiteit. Na den dood van prof. dr. W. de Sitter, dien hij tijdens diens buitenlandsche rei zen meermalen verving, was prof Hertzsprung zijn aangewezen op volger; op 28 Mei 1935 werd hij benoemd tot gewoon hoogleeraar, tevens directeur der Leidsche Sterrewacht. - Prof. Hertzsprung, die zeer veel heeft gepubliceerd in tal van wetenschappelijke tijdschriften en zich daarbij voornamelijk heeft bezig gehouden met de verschil lende toepassingen der fotografie op astronomisch gebied en met de theoretische astro-physica, ver wierf vele binnen- en buitenland sche onderscheidingen: in 1923 werd hij benoemd tot doctor ho noris causa der Utrechtsche uni versiteit, in 1927 tegelijk met wij len prof. Einthoven tot foreign honorary member van de Ame rican Academy of Arts and Scien ces, terwijl hij in 1929 de gouden medaille van de Royal Astrono mical Society te Londen verwierf; in 1937 werd hij voorts onder scheiden met de gouden Bruce- medaille van de Berkeley-Univer- siteit in Californië; in hetzelfde jaar stak hij andermaal den At- lantischen Oceaan over om op de Lick-sterrewacht fotografische dubbelster-opnamen te vervaardi gen. Pref. Hertzsprung, die steeds Deensch staatsburger is gebleven, is binnenlandsch lid van de Deen- sche en Nederlandsche akademie van wetenschappen,buitenlandsch lid van de Zweedsche akademie en van de Kon. Vlaamsche Akademie voor Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten, zoomede cor- respondeerend lid der Fransche Akademie. Zeer belangrijken wetenschap- pelijken. arbeid heeft hij boven dien verricht door zijn waarne mingen te Johannesburg (1923 en 1931), waar hij aan den zuide lijken hemel hoogst interessante onderzoekingen en ontdekkingen heeft gedaan, waarmede hij het veld van actie der Leidsche sterre wacht belangrijk heeft uitge breid. Arbeidsongeval. Gistermorgen omstreeks 9 u. 20 is bij het los sen van een Rijnaak, geladen mei kolen en liggende in den Mare- singel, een grijper bij het dicht- De economische rechter straft Niet alleen de diefstallen welke J. v. d. Steen te Leiden, samen met R. J. de Wit had gepleegd, vond de officier ernstig,- dooh ook de wijze waarop dit tweetal een koe en een kalf had geslacht was aanleiding tot een zware straf. De officier merkte n.l. op. dat de koe die in een weide was geslacht, een kwar tier had dood liggen bloeden, om dat verdachten met een broodmes het dier hadden dood gestoken! Men was per vaartuig naar een wel land gegaan, waar de slachting plaats vond. Men had vervolgens het vleesch vervoerd naar de wo ning van P. Heruer te Leiden waar de verdere verwerking plaats vond. Gezien den ernst van de feiten, vor derde de officier tegen elk van de verdachten een jaar en negen maanden gevangenisstraf. Het von nis werd voor elk van de verdachten een Jaar en zeven maanden gevan genisstraf met aftrek van preven tief. Daarna stond terecht J. Heruer in wiens woning de gestolen koe was geslacht. Men had dit werkje ln een achterkamer uitgevoerd. Daarna had H. op zich genomen vleesch te gaan verkoopen, dooh daar was niet veel van terecht ge komen, want nadat een kilo was verkocht, werd alles, reeds ln beslag genomen. Wegens het voorhanden hebben van clandestien geslacht vleesch, vorderde de officier zes maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De rechter legde die straf op. Ook J. J. de Haas uit Leiden was betrokken in het clandestien gebeuren, want hij liet zich in met verhandelen van het kalfsvleesoh dat hem door v. d. Steen was gebracht. In zijn woning was toen het kalf verder behan deld. Tegen deze verdachte vor derde de officier eveneens zes maanden gevangenisstraf met af trek van preventief, waartoe de reohter veroordeelde. T. Vis uit Alphen heeft tereoht gestaan op vermoeden dat de geit waarmee hij des avonds op straat werd aange troffen, door hem was gestolen, terwijl V. beweerde dat het dier door hem was gekocht. Terzake diefstal vorderde de officier acht maanden gevangenisstraf. De rech ter heeft sohiftelijk vonnis gewe zen en het tenJaste gelegde niet bewezen geacht, zoodat verdachte werd vrijgesproken. PREDIKBEURTEN Lelden Vrije Kath. Kerk (Vree- wijkstr. 19): Woensdag nam. 7'/2 u. completen en lof. Alphen aan den Ryn Oud Geref. Gem. (v. Mandersloostr.) Woensdag nam. 2% en 71/4 u. (Dankdag gewas), de heer De Re delijkheid v. Ouderkerk a/d IJssel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utreoht (vacature ds. Goslinga), ds. A. J. Brinkman te Zegveld, te Genemuiden, ds. C. C. T. Postma te Jaarsveld, te Gouda (vacature ds. H. van Dijken), ds. H. J. Groe- newegen te Alblasserdam. Drietal te Rotterdam-Delfehaven (vacature ds. James), ds, H. A. Visser te Raal- te, ds. H. J. van Heerden te De el emsvaart en ds A. P. Mijnarend6 te Breda. Aangenomen naar IJssel- monde (2e predikantsplaats), ds. D. Goudzwaard te Breskens. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Voorthuizen, cand. J. P. Hoerohner te Baarn. te Uit- hulzermeeden, cand. G. K. Geerds te Veenwouden. Raptiste gemeenten Beroepen te Deventer, ds. J. Hekhui6 te Hoo- gezand. Vrije Evang. Gem. Aangeno men naar Zwolle, cand. D. de Jon ge. hulpprediker aldaar. Doopsgez. Broederschap Be roepen te Blokzijl, ds. H. J. Fran ken, thans tijdelijk aldaar. Je Groningen werd Zondag een oogtt^ankfeest Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seysi-lnqyerl en de Letcler, r een rede kielden. Ëen overzicht tijdens de bijeenkomst Blldarchlv Arbeltsberelch der NSPAP/Stapi/Pajt m VerkoopkantoorVAN DER PLAATS' Koftiebranderijon en Theehandel B0LSWARD Echtpaar door kolendamp om gekomen Zondagmorgen ont dekten buren in de Cornells Fre- derifcstraat te Leeuwarden, dat het echtpaar Hamstra bewuste loos te bed lag. Een ontboden ge neesheer constateerde kolendamp vergiftiging. De man was reeds dood en de vrouw is des avonds in het ziekenhuis overleden. Groote inbraak binnen een et maal opgehelderd In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Am sterdam een inbraak gepleegd in een kantoor en opslagplaats op den Prinsengracht, waar 12 schrijf- en rekenmachines, ter ge zamenlijke waarden van plm. 20 duizend gulden zijn gestolen. De recherche is er reeds in den loop van den Zaterdag in geslaagd, de daders van deze inbraak aan te houden. Het zijn jonge mannen in den leeftijd van omstreeks 20 jaar, te weten een brillenslijper, een stoffeerder, een kellner en een zandhandelaar. De ontvreemde machines, welke per bakfiets wa ren vervoerd, zijn bij een van de verdachten, wonende in de Kerk straat, in beslag genomen. Bin nen 24 uur is dus deze brutale inbraak tot klaarheid gebracht. Dat zachte koffie-aroom, en die voortreffelijke smaak daarom kiest men tegen woordig Unicum! Da's niet overdreven, da's wéAr, proef 't maar! Pim's prima Koffie surrogaat meerit Pim

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2