Oogstdankdag in Duitschland Rede van dr. Göbbels. BINNENLAND AGENDA GEMENGD NIEUWS a—s Steeds nieuwe wapens voor het Zuidoosten. De Duitsche steunpunten in het Zuidoostelijk gebied vindt de vijand terdege voorbereid. Eventueele invasiepogingen zouden hem duur te staan komen. En steeds wordt het afweerfront meer uitgebouwd en worden de afweerwapens versterkt Een nieuw transportschip is op een« der steunpunten _binnengeloopen en onmiddellijk wordt de waardevolle lading gelost PK Peter/O/H/P m Ter gelegenheid van den Oogst dankdag van het Duitsche volk is Zondag in het Sportpalast te Ber lijn een massabetooglng gehou den, waar Rijksminister dr. Göb- ljels en staatssecretaris Backe het vraord hébben gevoerd. Göbbels deelde ter inleiding me de, dat de Führer niet aan deze betooging deelneemt, omdat hij in het hoofdkwartier vertoeft. Hij. Göbbels, heeft van den Führer opdracht gekregen den dank en de waardeering van den Führer tot uitdrukking te brengen voor alle Duitsche boeren en boerin nen. Het doet bijna als een wonder aan, zoo ging spr. voort, dat Duitschland in het begin van het vijfde oorlogsjaar het broodrant soen honderd gram hooger heeft kunnen stellen dan bij het begin van den oorlog. Ook in het 5de oorlogsjaar zal het Duitsche volk geen honger lijden. Brood en wa pens zijn de onmisbare voorwaar den voor een succesvolle oorlog voering. Zooals de Duitsche boer voor het brood, zoo zorgt de Duitsche arbeider voor de wapens. De vij and is er niet in geslaagd door luchtoorlog en terroriseering van de civiele bevolking ook de Duit sche bewtipeningsproductie ver nielend te treffen. Voortgaande-peide spr., dat de vijand zich zeer zou vergissen, wanneer hij geloofde laffe indi viduen te kunnen houden voor een ernstig op te vatten oorldgs- oppositie in Duitschland. Een oor logsoppositie bestaat in het natio naal - socialistische Duitschland niet. Een herhaling van let ex periment met Badoglio in Duitschland is een kinderachtige hoop, die berust op een verkeerde opvatting van de machtsverhou dingen in Duitschland en van den wil en de vastbeslotenheid van het Duitsche volk tot _.en oorlog. Ten eerste staat aan het hoofd de Führer en niet een verrader lijke koning, ten tweede is er bij de Duitsche weermacht geen sol- laat, die laffe onderwerping boven de eer stelt gn ten derde is het Duitsche volk politiek rijp en te mondig om na de bittere leer van November 1918 nogmaals de schijnheilige leugens van zijn vij anden te gelooven. ACTUEELE PROBLEMEN. In het verder verloop van zijn rede sprak Göbbels nog over eeni- ge actueele problemen van den tegenwoordigen oorlogstoestand. Wat den luchtoorlog betreft zeide hij o.m„ dat men ook in de toe komst nog aanvallen moet ver wachten. De Duitsche afweer is intusschen echter zoo aanzienlijk versterkt en verbeterd, dat zij den vijand buitengewone verliezen be rokkent, die steeds grooter zijn geworden en nog grooter zullen worden. Wat de vergelding voor de vijandelijke luchtterreur betreft, zeide spr., dat hij om begrijpe lijke redenen daarover slechts kon zeggen, dat de Engelschen zich fataal zouden vergissen, wanneer meenden, dat dit geen wer kelijkheid zal werden. Engeland zal die werkelijkheid eens leer en kennen. Het zal zijn regeering dan dank kunnen zeggen. Over den duikbootoorlog zeide de minister, dat die in niet al te verre toekomst weer !n zijn ouden omvang zal staan. Ook hier heeft de Duitsche techniek den strijd niet opgegeven nitegen- deel. Sprekende over den strijd in het Oosten, zeide Göbbels dat de Duitsche weermacht beschikt over voldoende verdedigingskracht om het militante bolsjewisme ver van de Duitsche grenzen geboeid te houden. De groote ruimtelijke suc cessen in het Oosten van de afge- loopen twee oorlogsjaren hebben de Duitsche weermacht in staat gesteld tot een beweeglijke oor logvoering, zonder dat daarmede de Duitsche overwinningsperspec tieven ernstig in gevaar werden gebracht. Het Oosten zal steeds een be dreiging voor DuitschlancJ vor men, zoolang daar geen duidelijke beslissing is gevallen. Het gevaar in het Oosten is echter verschil lende malen tijdens dezen, oorlog ■veel grooter geweest dan thans en ook toen is de Duitsche oorlog voering steeds er mede gereed gekomen. Het is overbodig nog woorden te verliezen aan het probleem van het bolsjewisme als zooda nig. Het gevaar er van wordt overal ingezien. Het is dus te hopen, dat in de neutrale staten en ook in enkele deelen van het Westelijke* kamp van den vijand deze problemen in de toekomst iets nuchterder en realistischer worden ingezien dan het geval was, toen de Duitsche soldaten aan de Wolga streden. „Ik zèg dat niet", aldus dr. Goebbels woordelijk, „om begrip en hulp te zoeken waar die niet te verwachten zijn. Wij voelen ons sterk genoeg om ons in het Oosten te handhaven. Maar een latere historische waardeering van dezen strijd zal stellig een maal volledig te onzen gunste beslissen. En ook de kleine neu trale staten zouden er goed aan doen, Duitschland iets dankbaar der te zijn in plaats van critiek uit te oefenen op zijn oorlog voering." ITALIË. Over den toestand in het Zui den van Europa zeide de minister vervolgens, dat de oorlogssituatie daar in de afgeloopen weken door het verraad van het Huis van Sa- voye en Badoglio een buitenge wone belastingproef heeft door gemaakt. Die bende was bereid en besloten om de in het Zuiden van Italië opereerende Duitsche divisies aan den vijand uit te le veren en daarmede toegang tot zjjn kamp te koopen. Sprekende over de dertien pun ten van de capitulatievoorwaar den verklaarde spr. dat die nog maals bewijzen, dat niemand zich met zwendel uit den oorlog kan losmaken. De oorlog ls als een snel rijdende trein wie onderweg wil uitstappen breekt den nek. wie de wapens neerlegt-heeft ver loren. Na kort de phases van het Ita- i aansche drama te hebben aan gestipt, constateerde spr., dat niets geworden is van ien marsch der Engelschen en Amerikanen naar Berlijn. Nog staan zij in het Zuiden van Italië en beklagen zich over de kracht van de Duit sche troepen, die zij hier voor de eerste maal weer sedert Duinker ken en Dieppe op Europeeschen bodem te merken gekregen heb ben. Over de invasie-voornemens der Engelschen en Amerikanen in het Westen verklaarde dr. Göbbels, dat Duitschlanl en ook de bols jewieken tot dusver nog steeds vergeefs op de verwezenlijking daarvan hebben gewacht. Men heeft zich deze operatie klaarblij kelijk in het kamp va nden vijand al te eenvoudig voorgesteld en men zal ook in de toekomst nog wel -eens tweemaal overwegen moeten of men hier het heele Britsch - Amerikaansche prestige lichtvaardig op het spel zal zet ten. De Britsche regeering moet niet schijnheilig beweren, dat zij om de edelste motieven de volken wil bevrijden van de' z.g. nazi- tyrannie. Want ten eerste is het de Britsche regeering volkomen onverschillig welk regime er in een land heerscht, hetgeen haar sa mengaan met het bolsjewisme vol doende bewijst, en ten tweede heeft het Britsche volk alle reden van zijn regeering te vragen, dat het zelf eens bevrijd wordt van de plutocratische tyrannie, voordat zij haar zegenrijke activiteit tegen andere volken uitoefent, die haar in het geheel niet noodig hebben en zich er tegen verweren. „Wij leven thans in het gewel digste drama der geschiedenis van ons volk", zoo besloot de minister woordelijk zijn rede. die steeds weer onderbroken werd door stormaehtigen bijvak „misschien wel van de geheele geschiedenis der menschheid. In dit drama ligt de mogelijkheid der definitieve- oplossing van het Europeesche probleem besloten. Het nationaal socialistische rijk zal gebruik weten te maken van deze mogelijkhéid. De Führer is ons daarvoor het meest overtui gende voorbeeld. Toen ik kortge leden weer verscheidene dagen in zijn omgeving vertoefde, werd in mij opnieuw het diepe en geluk brengende gevoel bevestigd, in hem een man aan den top van het rijk te zien. wiens innerlijke kracht en geloovigheid iedere moeilijkheid en iedere belasting- proef meester zal worden". DE OOGST. Staatssecretaris Backe heeft een rede uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf over de prestaties van het Duitsche landvolk en den stand van de Duitsche volksvoe ding en de opbrengsten van de oogst van dit jaar. Volgens goed gefungeerde ra mingen zullen deze niet alleen de oorlogsgraanoogsten tot dusver overtreffen, maar zelfs boven het gemiddelde der vredesjaren lig gen. Voorts besprak staatssecretaris Backe de nationaal socialistische maatregelen, die de voorwaarden voor deze successen hebben ge schapen, in den Duitschen land bouw evenals in de nieuw inge schakelde gebieden, resp.' de be zette' landen, hetgeen spr. o.m. aantoonde met het voorbeeld van. het protectoraat Bohemen en Mo „Onze Jeugdstorm'' Heden avond spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum I, in de serie „Brandend® kwesties" over „Onze Jeugdstorm". Koopen enz. van hout. Met ingang van 1 October is het koo pen, verkoopen en afleveren van vrijwel alle hout verboden zonder overlegging van een z.g. koopbrief. Eveneens zijn met ingang van den zelfden datum de bestaande ver boden tot het be- en verwerken van hout uitgebreid tot praetisch alle hout. Door het Rijksbureau voor hout ls een circulaire aan alle ingeschrevenen gezonden, waarbij de noodige richtlijnen zijn gegeven Exemplaren van deze circulaire zijn voor belanghebbenden ver krijgbaar bii het Rijksbureau voor hout, Driëkoningenstraat 4, te Amsterdam. Prof. dr. T. Goedewaaen Het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten deelt mede, dat de president van den Nederland schen Kultuurraad bij beschik king d.d. 27 Augustus 1943 prof. dr. T. Goedewaagen te Utrecht heeft benoemd tot lid van den Nederlandschen Kultuurraad. Nieuwe postzegel van 2 cent In de serie nieuwe postzegels, die geleidelijk verschijnt, zal op 16 October verkrijgbaar worden ge steld de zegel van 2 cent, waarop het zwaneijsymbool is afgebeeld in donkerblauwe kleur, naar een geschilderd ontwerp van Pyke Koch De twee van elkander afgewende zwanen vindt men tot op den hul digen dag veel in Friesland, als bekroning van gevels van boerde rijen en schuren. In Holland vindt nien ze wel op de achterschedels van wagens. Over den oorsprong van dit gebruik bestaan uiteenloo- pende meeningen. In de mytholo gie-wordt de zwaan beschouwd als de winter-zonnewendevogel In het volksgeloof van vroeger eeuwen was de zwaan wat later de ooievaar werdde brenger van de pasge borenen, d.l. de brenger van leven en licht. Een niet-mythologische verkla ring is dat eens slechts eigenge- erfde boeren het recht hadden zwanen te houden en als teeken hunner waardigheid hun dak met het uitgezaagde zwanenprofiel ver sierden. Later, toen het houden van zwanen aan ieder was toegestaan, zou deze versiering algemeen ge-/ worden zijn. Herdenkingssamenkomst opvoe dersgilde Het Opvoedersgilde der N.S.B tierdacht Zaterdag zijn 3-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan in een der zalen van het N.V.-huis te Utrecht een groote samenkomst gehouden is. Het wóórd is gevoerd door den secretaris van het Opvoedersgilde, den heer J. Hettema, den verte genwoordiger van den National- Sozialistischer Lehrerbund, den heer Heinrich, den heer G. R. Vlekke, hoofdinspecteur van het L. O. in de eerste hoofdinspectie en prof. dr. J. Jeswiet, hooglee raar aan de Landbouwhoogeschool raviê. Aan dit gebied had Duitsch land in 1940 en 1941 nog 354.000 ton broodgraan geleverd, terwijl in 1942/43 het land reeds in staat was een overschot van 174.000 ton aan Duitschland te leveren. Als zichtbare uitdrukking van den dank van den Führer voor deze unieke prestaties van het Duitsche landvolk zijn; naar spr. verklaarde, 118 boeren en boerin nen onderscheiden met de hooge orde van het Kriegsverdienst- kreuz eerste klasse. De uitreiking der onderscheidin gen geschiedde door ridderkruis drager SS-Sturmbannführer Skor- zeny, den bevrijder van den Duce. Honderden Nederlandsche Vrijwilliger», die zich gaan inzetten voor den •trijd tegen het BotcjevirUme, hebben in den Haagïöhen Dierentuin aftchétd genomen. ^-Obergruppenföhrer en General d*r Pohxel, Reuter en de plaatsvervangend leider der N.S.B* Van Geelkerken, thfpecteeren de mannen CyF/Meijer/Pax m HEDEN, Haarl.str. 48a: Bijbellezing te IVz f uur nam. Ev. Chr. Gemeenschap, Middelste- j gracht: Samenkomsten n.m. 3 en I 7 uur. De avond-, nacht- en Zondags- dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 October 20 u. tot Zaterdag 9 October 8 uur waar- genomen door: de Apotheek Boek- I wijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18 Tel. i 20ÖB5. i Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek. Raadhuispark 8 Telef. "*274 te Wageningen, tevens waarne mend hoofd van het OpvoederS- gilde. De samenkomst werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van het 6de couplet van het Wil helmus. AANMELDING VRIJWILLIGERS NED. ARBEIDSDIENST Open gesteld t.m. 13 October 1943. Zij die als vrijwilligers wenschen te worden opgenomen in de Januari kampen 1944, kunnen zich tot en met 13 Oct. a.s. schriftelijk of in persoon aanmelden. Vrijwilligers moeten zich voor den duur van 1 jaar dienstverrichting verbinden, uitgezonderd zij, die naar een functie in overheidsdienst of het bijzonder onderwijs wenschen te solliciteeren, die zich voor een half jaar verbinden. Gegadigden moeten op het moment van indiensttre ding tenminste den leeftijd vin 17 jaar hebben bereikt en die van 23 jaar niet hebben overschreden. Ge huwden. tenzij zij in aanmerking wenschen te komèn voor sei- aan stelling in overheidsdienst of bij het bijzonder onderwijs, worden niet aangenomen. De aanmelding tot vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst kan geschieden bij het arbeidsbu reau. bij het gemeentehuis in de eigen gemeente of bil* de N.A.D.- aanmeldingsburftaux, gevestigd te Almelo, Amsterdam, Apeldoorn, Emmen, Den Haag. Groningen, den Bosch. Maastricht. Rotterdam of Utrecht. Doodelijke sprong van conductrice De 19-jarige leerling-conductri ce N. de Voogt uit de Tulpstraat te Rotterdam, die gistermiddag met de stoomtram uit Hellevoetluls was gekomen^ wilde bij het wisselpunt in de Putschelaan te Rotterdam op een teruggaanden trein van de R. T.M. overstappen. Zij wachtte ech ter wat lang en de trein was reeds aan het rijden gegaan, zocdat een sprong móest worden gemaakt. Daarbij greep zij mis met het ge-k volgdat zij tusschen twee wa gens terecht kwam en de wielen over het lichaam kreeg. De onge lukkige werd op slag gedood. Het geheel verminkte lijk is naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overgebracht. DIEFSTALLEN IN CENTRAAL ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. Directrice legt bekentenis af Dezer dagen werd te Alkmaar ge arresteerd de 57-iarige mej. K., di rectrice van het Centraal Zieken huis te Alkmaar, verdacht van diefstal en verduistering van le vens- en genotmiddelen ten na- deele van dat ziekenhuis. Reeds eenige jaren gebeurden er in het ziekenhuis onverklaarbare dingen. Geregeld verdwenen er aanzienlijke hoeveelheden thee, koffie, slaolie, suiker en textielwaren. De vermis singen konden niet worden ach terhaald en de politie, die er reeds geruimen tijd kennis van droeg, stond vpor een moeilijke taak. Er stond Wel vast. dat de schuldige moest worflen gezocht onder het personeel en verschillenden werdeD ook verdacht maar den dader vond men niet. Thans is echter gebleken, dat het personeel en ook anderen ten onrechte ,van deze diefstallen zijn verdacht, want het is uitgekomen, dat de directrice zelf zich ow zeer geraffineerde wij ze al deze goederen heeft toege- eigend. Mej. K. heeft inmiddels bekend o. m. ongeveer 50 kg. thee, 30 kg. koffie en 100 liter slaolie te hebben weggenomen en ten eigen bate voor hoogen prijs te hebben verkocht. Verder moest zij ook er kennen katoenen en linnen stoffen te hebben ontvreemd. Zij ging zelfs zoo ver, dat zij deze ontvreemde stoffen door het personeel van de naaikamer voor haar zelf of voor familieleden tot kleedingstuikken liet verwerken. Dit werk geschied de ook met het materiaal van de naaikamer en ln den normalen dienstttijd. Het ziekenhuisperso neel, wlen deze vreemde dingen natuurlijk opviel, durfde dikwijls uit angst voor positie of terecht wijzingen hierover niet spreken. Mej. K. regeerde met straffe hand en wist lastige vragers gemakke lijk het zwijgen op te leggen. Het onderzoek ls nog in vollen gang en strekt zich ook tot bulten de ge meente uit. Het ls niet onwaar schijnlijk, dat nog meer onregel matigheden aan het licht komen. Mej. K„ die reeds122 Jaar de func tie van directrice van genoemd ziekenhuis yervult, ls thans ge schorst.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 6