ïussert sprak te Arnhem 9 Beweging wordt bewapend TOENEMENDE DUITSCHE TEGENAANVALLEN ite Jaargang Vrijdag 1 October 1943 No. 25615 Reeds honderden iweren en revolvers jereikt aan de boeren Eervol ontslag van den Boerenleider. Voor Duitschers ter kennisneming. „1000 ton aardappel schillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien." STRAF VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN b een kameraadschapsmiddag de vrouwen en andere fami- Öen van de frontstrijders, {e gistermiddag in „Musis um" te Arnhem werd georga- rd onder auspiciën van de Soc. Vrouwen Organisatie V.O.) hebben de Leider Mus- en de landelijke leidster der /.O., mej. L. M. Couzy de ruim honderd vrouwen en moeders esproken. dat in het begin van den lag een programma van zang, lek en declamatie ten gehoore gebracht, werd de Leider na auze op enthousiaste wijze bij binnenkomst toegejuicht. De 3r was in gezelschap van zijn enoote, den gemachtigde voor erland, den heer Borggreven, andelijk leidster mej. Couzy en adjudant v. d. Arend. In aanvang van zijn rede verge- de Leider de Beweging met groot gezin. In dit gezin van honderdduizend leden, zoo olgde spr., wordt van tijd tot weieens ruzie met elkaar ge it, maar als het puntje bij ;je komt staan de gezinsleden iider aan schouder. Dan ne- zij het altijd voor elkaar op, it zij weten dat ze vallen en i met den nat. soc. strijd, en wij in 1931 met de Bewe- begonnen, aldus Mussert, ging er ons om van ons volk weer sterk volk te maken, ons volk een betere toekomst te leiden, daar voor slechts in zit. is nog altijd niet duidelijk. Na- lijk, ook de N.S.B. heeft vele tkomingen. Is dat niet nor- indien we bedenken dat de zelfs in haar tweeduizendste nog fouten heeft, terwijl wij n ons twaalfde jaar zijn? Wij en derhalve het recht om niet aakt te zijn. onzen weg naar de sociale :htigheid voor ons volk heb- wij weinig bloemen ontmoet, feel doornen. En men kan nu Jniet bepaald zeggen dat wij den wind in de zeilen heb- gehad. Het is dan ook wonder, dat sommige N.S.B.' het lange gezichten rondloo- Maar, zoo vervolgde Mussert, lebben ook weieens den wind e zeilen, b.v.' toen de Duce op fneesterlijke wijze uit zijn ge- anschap werd bevrijd. Na zulk feit kunnen we er weer een tegen, het weegt op tegen aand van narigheid. We zijn verschijnselen in den loop •Üden gewend geraakt. Strij- !e ziin wij hard geworden. Ook "ederlandsche vrouw, hebt het ar dan de Duitsche vrouw, in Duitsehland een man aan front, dan weten de achter inden zich immers omringd de zorgen van alle andere -genooten, terwijl hier in ons zulk een moeder of vrouw wordt gehoond. Men zegt *»rt dat heb je van .ie nat.- lisme, dan had je ook maar N.S.B.'er moeten worden!" ze dagen worden zelfs brand ers en sluipmoordenaars op osgelaten, iets waar men in chland niets van heeft te en. Door al deze feiten zijn 'hard tegen veel, wat ons wel- nog te wachten staat. Want vet, zoo riep de Leider nit, ■lerdduizenden zijn nog met iheid geslagen. Daarom ook *wij er dezer dagen toe over- An om honderden geweren en fvers uit te reiken aan onze CD. En nog honderden van leden na hen zullen wij van ■is voorzien: de beweging gewapend zijn! (langdurig us). verheugt u over dezen maat- aldus Mussert, en ook ik ben lat het er nu van gekomen t wij wapens dragen, maar s hart moeten wij droevig zijn over het tragische feit, dat wij bewapend moesten worden tegen ons eigen volk. De laatste doodvonnissen van het Polizeistandgericht te Assen in herinnering brengend, zei Mus sert: alle ter dood veroordeelden hebben verklaard, dat zij waren aangezet door anderen, die zelf buiten schot zijn gebleven. Zoo is het, slechts een kleine groep zet anderen aan tot moord- en dood slag. Het dagblad „De Standaard" moge dan nog kort geleden ge schreven hebben, dat in zijn kringen geen sluipmoordenaars te vinden zijn, maar dan moge ter illustratie dienen, dat van de elf veroordeelden er negen gerefor meerd en twee christ. gerefor meerd waren; een bewijs, dat ook de kerken haar tekortkomingen hebben. Honderdduizenden volks- genooten haten ons. Maar zij blij ven toch onze volksgenooten. Wij vervolgen onzen weg en op dezen weg heb ik alles gedaan om ver der onheil te voorkomen. Als Leider van de Beweging zou ik vermoedelijk meer succes hebben gehad met een maatregel van hard terugslaan dan met den op roep om nu voor den allerlaat- sten keer gewaarschuwd te zijn, nisar toch meende ik goed te doen nog eens de waarschuwende stem te laten weerklinken, in de op rechte hoop dat die terreurdaden tegen ons nu zullen ophouden. Onze tegenstanders werpen ons graag voor de voeten dat wij er alleen maar op uit zijn om baan tjes te krijgen. Als dat zoo was, dan zouden wij ons ook wel am dere dingen kunnen veroorloven. Maar om een voorbeeld te noemen dat den N.B.S.-ers hoogere rant soenen zouden worden toebedeeld, heb ik met opzet niet gewild, omdat ik van het standpunt uitga, dat wij een stuk van het volk zijn en dat onder alle omstandigheden ook behooren te blijven. Sprekend over de prestaties van de Ned. frontstrijders, zeide de Leider, dat, mits goed opgeleid, de Nederlandsche soldaat zeker niet voor den Duitschen strijder behoeft onder te doen. Met dit feit staat en valt de toekomst van ons volk. Hierdoor is de her- opstanding van ons volk verze kerd. Zouden wij geen strijders meer hebben, dan zouden we een slap volk worden. Tienduizenden onzer weten het, dat zij een jongen hebben moeten wagen om een man te winnen. Bij een oorlog tusschen Enge land en Duitsehland alleen zou ik me kunnen denken zoo sprak Mussert verder, dat de één voor Duitsehland, de ander voor En geland is. Waarom niet, ieder zijn keus. Maar daar gaat het hier niet om. Hier is het voor of tegen het bolsjewisme. En omdat wij in deze keuze tegen sovjet-Rusland hebben gekozen, hebben wij ge lijk. Want het gaat in uiterste consequentie om onze kinderen. En bij alle politieke verwarring in ons land hebben onze tegenstan ders zich niet over ons te bekla gen, maar wij over hen (Applaus). Waar thans mannen van ons volk vallen, daar vallen zij voor onze jeugd. Voor de jeugd en eigenlijk voor haar en haar alleen, wordt geleden en gestreden. Ook door u, familieleden van onze frontstrij ders. Bedenkt echter allen wel, zoolang er nog een Nederlandsch soldaat buiten onze grenzen staat, zoolang zal ik als Leider der Be weging pal staan. Schrijft hun in uw brieven dat zooals ik op hen aan het front vertrouw, zij op mij kunnen bouwen en vertrou wen. (Applaus). Rede mej. Couzy. De landelijk leidster der N.S.V.O-, mej. L. M. Couzy, zeide: Het offer, dat gij moeders en vrouwen hebt gebracht, deedt ge met tranen of met een glim lach, "maar toch bovenal met trots. Uw drang tot offeren hebt gij verschillend geuit, maar wij allen weten, dat een vrouw, die Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft met ingang van 30 Septem ber 1943 den heer E. J. Roskam op diens verzoek eervol ontslagen uit zijn functie van Boerenleider van den Nederlandschen Land stand. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere SS en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied be treffende de registratie der Duit schers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tengevolge van on bekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing bin nen Nederland en naar het bui tenland de bepalingen dezer ver ordening niet naleeft. Ik roep derhalve alle tot aanmelding ge houden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening be dreigde straffen, op, zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit hec. buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duit sche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplich ting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudentenduit- schers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wette lijke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze ver plichting tot aanmelding verant woordelijk. Aanmelding kan mede geschie den bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.DAP." SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei get. RAUTER. offeren kan, zelfs het hoogste, een bron van onuitputtelijke kracht is voor hen die aan het front staan. Als de mannen de geschiedenis maken, dan dragen wij de his torie. Want een goed soldaat wil van het front tot datgene keeren, wat aan zijn moeilijken strijd be- teekenis gegeven heeft. Daarom, vrouwen, zorgt er voor dat bij u persoonlijk het hartvuur heilig blijft, dan zorgen we met elkaar er voor dat het haardvuur veilig is- Wy van de N.S.V.O. zullen u helpen, als het offer u soms te zwaar mocht vallen, door u te sterken. Wanneer straks de man nen van de fronten terugkeeren, worden wij vrouwen ter verant woording geroepen. Ons volk valt en staat met u. vrouwen van Ne derlandsche frontstrijders (ap plaus). voor den moord op generaal Seyffardt, minister Posthuma e.a Naar de höhere S.S.- und Poli- zeiführer Nordwest mededeelt heeft het Polizeistandgericht Am sterdam den 30sten September 1943 de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1) den Joodschen student inde medicynen Leo Frijda uit Amster dam, geb. 1 Augustus 1923 te Amsterdam 2) den student in de biologie (halfjood) Hans Katan uit Am sterdam, geb. 9 Augustus 1919 te Hilversum; 3) den student Sape Kuiper uit Delft. geb. 3 Februari 1924 te Arnhem; 4) den natuurkundeleeraar Jo hannes van Mierlo uit Nw. Am- stel, geb. 21 October 1907 te Den Helder; 5) den gymnastiekleeraar Hemd H. Geul uit Amsterdam, geb. 12 Mei 1916 te Blora op Java; 6) den student Johannes Kals- hoven uit Amsterdam, geb. 31 De cember 1922 te Amsterdam; 7) den leerling der machinisten- school Louis Boissevain uit Bus- sum, geb. 27 Juni 1922 te Arn hem; 8) den student Antoon Pleyte uit Delft, geb. 8 Juni 1917 te Am sterdam; 9) den kantoorbediende Gideon Boissevain uit Amsterdam, geb. 6 Juni 1921 te Schiedam; 10) den werktuigkundige Jan Karei Boissevain uitAmsterdam, geb. 24 Mei 1920 te Schiedam: 11) den letterkundige Walter Brandligt uit Epe (Gelderland)' geb. 14 Mei 1901 te Kampen; 12) den journalist Maarten van Gilse uit Amsterdam, geb. 12 Juni 1916 te München; 13) den pikeur Dionysius Re- miens uit Amsterdam, geb. 6 Sep tember 1919 te Schoorl; 14) den radiotechnicus Antoine Th. Broeckman uit Blaricum, geb. 18 Juli 1911 te Laren; 15) Petrus Pooters, zonder be roep. uit Amsterdam, geb. 28 Augustus 1911 te Amsterdam; 16) den student in de medicy nen Olaf Th. Thomsen uit Am sterdam, geb. 17 December 1919 in Banstang (Ned.-Indië) 17) den kantoorbediende Anton J. Th. Koreman uit Amsterdam, geb. 15 December 1915 te Sema- rang op Java; 18) den monteur Victor van Swieten uit Eemnes, geb. 11 No vember 1906 te Rijswijk; 19) den student in de medicij nen Johann Roemer uit Amster dam, geb. 24 Februari 1921 te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na on derzoek van de gratiekwestie in de vroege ochtenduren van den lsten October 1943 voltrokken. Daarmede hebben de moorden op luitenant-generaal Seyffardt, commandant van het vry willigers- legioen „Nederland" en op minis ter Posthuma en andere leidende persoonlijkheden in Nederland, een aantal spoorwegaanslagen en een aantal roofovervallen hun straf verkregen. Een uitvoerig verslag over de behandeling voor het Polizeistand gericht Amsterdam op 30 Septem ber 1943 zal nog volgen. van hedenavond 19.30 uur tot morgenochtend 7.30 uur De maan kwam heden op te 9.30 uur en gaat onder te 20.35 uur. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: De situatie aan het Oostelijk front blijft gekenmerkt door toe nemende Duitsche tegenaanvallen, o.a. bij Tsjernigow en ten Zuid oosten van Gomel. Bij sovjet- Russische aanvallen op de nog aanwezige Duitsche bruggehoofden op den Oostelijken oever van den Dnjepr bij Dnjepropetrowsk, Kre- mentsjoeg en Kief hebben de Duitschers eenig terrein moeten prijsgeven. De bolsjewistische troe pen, die op enkele, hier niet nader aangeduide, punten den Westelij ken oever van den Dnjepr hebben bereikt, hebben het niet tot opera tieve successen kunnen brengen, daar zij door hevige tegenaanval len deels vernietigd, deels in een klein gebied opeengedreven zpn. Ten Westen van Roslawl en ten Zuiden van Smolensk belemmert de regen de operaties. Onder den titel „het wezen van den slag in het Oosten" publiceert de „Berliner Boersen Zeitung" een artikel van de hand van den militairen deskundige majoor dr. Schafer, waarin deze o.a. de ge vechtsmethoden der sovjet-russi- sche weermacht behandelt. Tqdens de gevechten der laatste weken in het middengedeelte van het front, aldus de schryver, ver legde de tegenstander weer meer malen de zwaartepunten, zoodra hy in dezen of genen sector op sterkeren tegenstand stuitte. Hy tastte dan het front af en trachtte, ergens een zwakke plek te vinden. Als gevolg van de onderschatting van de Duitsche weerstandskracht meende hy ook meermalen van de beweging uit zqn aanvallen uit te kunnen voortzetten, waardoor hij by zonder zware verliezen leed. Pas na zulke aanzienlijke verliezen be sloot hij tot een langere stelsel matige voorbereiding zyner aan vallen op groote schaal, waarvoor hij dan sterke strijdkrachten liet aanrukken. Hy kreeg voortdurend in ruime mate ^invulling, zoowel aan menschen als materiaal. Zoo was het hem mogelijk, de verliezen zijner eenheden snel goed te ma ken en vaak werd vastgesteld,-dat hij een divisie twee tot driemaal binnen zeer korten tijd aanvulde en deze opflieuw in den strijd wierp. Ook traden steeds weer nieuwe eenheden op. De uitputting van zijn strijdkrachten was, daar deze meedoogenloos in den strijd werden geworpen, in elk geval zeer aanzienlijk, hetgeen ook voor het verdere verloop van de gevechten van beteekenis moet zqn. Om de ondanks den snellen toevoer van reserves optredende leemten op te vullen en de gevechtswaarde te verhoogen, werpt hy de zware en machinale wapens (artillerie, sal vokanonnen, granaatwerpers, tanks gemechaniseerde troepen en lucht macht) in massa's in den strpd, waarbij hij ook het systeem der zwaartepuntvorming verder ont wikkeld heeft. In het tactische ge bruik zijner wapens is hij even eens wendbaarder geworden. Ook zijn jachtafweer heeft hij aan zienlijk versterkt. Men heeft kun nen waarnemen, dat zün kwets baarheid op de flanken in vele gevallen iets minder is geworden, wat hij echter vaak duur heeft moeten betalen. Kenmerkend voor de strydwpze van den tegenstan der is ook het feit, dat de benden op bevel van Moskou in het gebied achter het front een grootere activiteit ontwikkelen. Daaren boven was op enkele plaatsen ook een directe samenwerking tus schen de in de nabijheid van het Duitsche front opereerende ben den en het sovjet-russische front waar te nemen. De gevechten in de afzonderlijke sectoren, zoo besluit de schrijver, houden inneriyk verband met el kaar. Zij duren in alle hevigheid voort. Daar de vijand nog voor de modderperiode van den herfst en voor den winter een groote beslis sing met operatieve uitwerking wil forceeren. De krügsverrichtingen in Italië ondervinden in toenemende mate hinder van den regen. Tot den te verwachten grooten aanval is het nog steeds niet gekomen en de gevechten, die tot dusver een min of meer plaatselijk karakter droe gen, hebben dan ook van beide zyden meer ten doel de gunstigst mogelyke posities voor den ko menden stryd te kiezen. Ten Noordoosten van Salerno hebben de Duitschers zich van tegenstander los gemaakt en een verkorte linie in de bergen- be trokken, waar zij over uitstekende stellingen beschikken. San Gior gio, Baronnlssi en Monturo wer den ontruimd. Op den Oostelyken vleugel van het front, in het ge bied van Foggia, distancieeren da Duitschers zich volgens de plan nen van den tegenstan

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1