fAVORA PEYNENBURG BINNENLAND Vaste brandstoffen voor kamerhuurders en pensiongasten. KERK EN SCHOOL SPORT VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN AGENDA NIEMEIJER'S THEESURROGAAT smaakt en geurt als echte thee I de fabriek die zoovee! honing in haar koek doet Minister Himmler te Riga De Reichsführer SS, Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Hein- rich Himmler, is op 23 September te Riga aangekomen. Hij werd ver welkomd onder meer door den be velhebber der weermacht inOst- land en den commandant van het het Letlandsche SS-vrijwilligers- legioen. Er werd een bespreking van eenige uren gehouden, waar aan werd deelgenomen door den rijkscommissaris voor het Ostland, gouwleider Lohse en de commis sarissen-generaal in Riga en Kauen. De Reichsführer betuigde allen aanwezigen zijn dank en er kentelijkheid voor het tot dusver verrichte werk. Vervolgens begaf de Reichsführer zich naar Reval. (D.N.B.) De oorlog ter zee Naar het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, heeft een Japansche duikboot in den nacht van 11 op 12 September ten Oosten van de nieuwe Hebriden een vijandelijken kruiser der Achilles-klasse in den grond geboord. (D.N.B.). Een nieuwe Birmaweg? In een United Press-bericht wordt beweerd, dat Amerikaansche troe pen bezig zijn om een nieuwen weg door Birma via het oerwoud in den schaduw van de Himalaya aan te leggen. Bij den aanleg zijn behalve blanken en kleurlingen, ook Amerikanen, Chineezen en Indische koelies tewerk gesteld. De kop van den weg nadert thans langzamerhand, naar verluidt, de Japansche troepen, die aan de BirmaanschChineesche grens staan. De bouwcolonnes hebben met moeilijkheden te kampen, die volgens uitlatingen van ervaren wegenbouwers, „erger zijn dan alles wat bij den aanleg van het Panamakanaal overwonnen moest Worden". (D.N.B.). De handen ineen voor Winterhulp - Giro 5553 Aa" ij6.' 'ronl van Kadolaksja worden aan Duitsche soldaten de door veld maarschalk Von Mannerhelm ver- leende enderscheidingen uitgereikt PK Kessler/PBZ/R/P m ZES EENHEDEN VOOR ZEVEN MAANDEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt ten aanzien van de verstrekking van vaste brandstoffen ten behoeve van kamerhuurders en pension gasten in het a.s. stookseizoen het volgende bekend Het stookseizoen 1943/44 is ge splitst in twee perioden, waarvan de eerste de maanden October tot en met December 1943 en de twee de de maanden Januari tot en met April 1944 omvat. Van 1 tot en met 31 October a.s. bestaat voor kamerverhuurders en pension houders, voor zoover deze laatsten minder dan 10 gasten herbergen, bij den distributiedienst gelegen heid tot het indienen van een aanvraag ter verkrijging van rant soenbonnen voor de eerste perio de ten behoeve van de verhuurde kamers. Indien deze kamers wor den verwarmd door middel van haarden of kachels moet de aan vraag worden gedaan met ge bruikmaking van formulier MD 33313. Wanneer in het betrok ken perceel een centrale verwar- i mingsinstallatie aanwezig is en aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, zulks ter beoordeeling van den distributiedienst, zal bo ven het normale voor verhum-de kamers vastgestelde rantsoen een toeslag worden verstrekt ten einde den exploitant der inrichting in staat te stellen de in aanmerking komende kamers centraal te ver warmen. Laatstbedoelde inrichtin gen moeten de brandstoffen aan vragen op formulier MD 33314, dat voor de eerste periode in du plo moet worden ingediend. Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pen sionhouder als door de kamer huurders of pensiongasten worden ingevuld. Een huurder, die meer dan één kamer heeft gehuurd, mag slechts voor een van deze kamers brandstoffen aanvragen, terwijl, indien verscheidene per sonen samenwonen, slechts door één van dezen een aanvraag mag worden ingediend. De distributiediensten reiken voor elke periode drie bonnen „een eenheid brandstoffen" per ver huurd gedeelte uit, zoodat het to taal rantsoen voor het stooksei zoen 1943/44 zes eenheden zal be dragen. Alle kamerbewoners dienen dus zoo zuinig mogelijk te stoken. De bonnen moeten op door den dis tributiedienst bekend te maken tijdstippen worden afgehaald door den verhuurder, die hierbij de dis tributiestamkaarten van zichzelf en van alle huurders, met uitzon dering van personen van Duitsche nationaliteit, moet medebrengen. Evenals in het vorige jaar was bepaald, worden de te verstrekken brandstoffenbonnen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brand stoffen het eigendom van den kamerhuurder of pensiongast, die verplicht is de benoodigde brand stoffen te betrekken bij den leve rancier van den betrokken pen sionhouder of kamerverhuurder. Hoewel hij dus tot dit doel de brandstoffenbonnen aan den ka merverhuurder of pensionhouder ter hand moet stellen, blijven be doelde bonnen echter zijn eigen- dom en kan hij dus bij verhuizing ie door hem gekochte brandstof fen dan wel de resteerende brand- -toffenbonnen medenemen. Het vorenstaande is niet van toepassing ten aanzien van even tueel te verstrekken toeslag voor kamerverhuurinrichtingen of pen sions met centrale verwarming en evenmin ten aanzien van de bon nen, die worden uitgereikt voor pensions met tien of meer gasten, of voor de pensions, waarin geen hoofdbewoner aanwezig is, zooals hieronder zal worden omschreven. De hiervoor te verstrekken bon nen zijn het eigendom van den verhuurder. Pensions met tien of meer gasten en pensions, waarin geen hoofdbewoner aanwezig is, ontvangen, evenals verleden jaar, hun rantsoen ten behoeve van de gasten na invulling van het aan vraag formulier br. c. 250. Deze pensions zijn, voor zoover zij reeds in 1942/43 tot deze groep behoor den, inmiddels door de brandstof- fencommissie aangeschreven. Mocht dit tot op heden niet zijn ge schied dan dienen de brandstoffen zoo spoedig mogelijk op formulier br.c. 250 te worden aangevraagd. Flakpramen beveiligen het Duitsche steunpunt. Bij een praambatterij der Marine-Flak aan den Atlantischen Oceaan. Onafgebroken bespieden de wachtposten den hemel PK Haring'PBZ/R/P m PREDIKBEURT. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vree- wijkstr. 19) Woensdagnam. 7>/2 u., vespers en lof. NED. HERV. KERK Benoemd tot hulpprediker te Zutphen cand. T. Jansma te Haarlem, die deze be noeming aannam; te Schiedam cand. N. Lant te Ter Apelkanaal. Bedankt voor Maastricht (vacature van Peursum) ds. W. A. Nell te Oudkarspel. Aangenomen naar Arn hem als jeugd-predikante mej. A. E. Ruys, hulppredikante te Arnhem en Diepenveen (O.). Beroepen te Taum (toez.) ds. J. T. Wiersma te Birdaard. Drietal te Zwijndrecht cand. J. Kwast, hulpprediker te Zwijndrecht, ds. H. J. Groenewegen te Alblasserdam en ds. J. N. de Ruiter te Sneek. Aangenomen naar W&pserveen als hulpprediker cand. M. G. Sterringa, voorganger van den Nederlandsohen Protestanten Bond te Musselkanaal. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Oosterbeek ds. R. Slofstra te Noordeloos. Beroepen te 's-Graven- hage-O. ds. R. Slofstra te Noor deloos. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg ds. G. H. Kersten te Rotterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zwolle cand. D. de Jonge, hulpprediker aldaar. HOCKET. Aanvang der competitie De competitie voor de heeren in den Ned. Hockeybond zal niet eerder dan 17 October a.s. een aanvang kunnen nemen in verband met de wijzigingen, welke nog in de indee ling dienen te worden aangebracht. De dames zullen een halve nood- competitie spelen en hiermede ver moedelijk op Zondag 3 October a.s. beginnen. BOKSEN. NieolaasDisch onbeslist In Den Haag heeft Jan Nieolaas giste ren onbeslist gebokst tegen Robert Disch. De ontmoeting had meer weg van een demonstratie dan van een wedstrijd. van hedenavond 19.30 uur tot morgenochtend 7.30 uur De maan kwam heden op te 6.05 uur en gaat onder te 19.30 uur. Werp geen scherpe voorwerpen tusschen de aardappelschillen Wat aoet u met uw oude scheer mesjes? Die vraag is nog nooit afdoende beantwoord, maar één ding is zeker: die oude mesjes mogen in géén geval geworpen worden in den emmer, waarin moeder-de-vrouw het huisafval bewaart, t.w.: aardappelschillen, etensresten, enz., want dit afval is bestemd om er ons vee mee te voederen. Eén mesje kan den dood van een melkkoe ten gevolge heb ben, als het mét de aardappel schillen in de maag van de koe terecht komt. Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ern stige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melkproduc tie te verhoogen. door middel van de aardappelschillen, die zoo prachtig melkdrijvend werken, zou men, door onachtzaamheid, niet alleen een stuk vee smartelijk doen lijden, maar tevens de melkpro ductie benadeelen. Wat u dus ook met uw oude scheermesjes doet, gooi ze nooit tusschen de aard appelschillen. „Scherp" is geen veevoeder. „Scherp" vermoordt ons vee. Groote smokkelhandel van boter achterhaald De Apeldoornsche politie had er de lucht van ge kregen, dat Apeldoornsche arbei ders, die in Duitschland werkten, op groote schaal boter smokkel den. Op een morsen, dat weer een groep arbeide -s met verlof was geweest, op verueKKen stond, heeft zij het Apeldoornsche station af gezet en de koffers van deze reizi gers nagezien. Een 15-tal bleek met boter gevuld te zijn, samen plm. 400 kg. Voorts kwamen hoe veelheden cacao, bonbons, koffie en chocolade voor den dag. Zoo'n grooten omvang van deze smok- kelzaak had de politie niet ver wacht. De politie heeft eerst in verband hiermee twee Apeldoorners, P. en de B., gearresteerd, die voor het vervoer van de in beslag genomen boter e.a. zouden zorgdragen. Het onderzoek leidde tot de aanhou ding van niet minder dan 60 ver dachten. Een 25-tal van hen is ingesloten geweest. Het was een complot van personen, dat om de 4 dagen een groote hoeveelheid 'Oter naar Duitschland verzond, waar het voornamelijk in Berlijn van de hand werd gedaan. De vrouwen der arbeiders zorgden voor den inkoop bij handelaren en boeren. Het ging meestal zoo, dat wanneer de boter b.v. Zondags verzonden was, reeds den eersten Woensdag daarop iemand, die uit Duitschland terugkwam, het geld bij zich had. De hoofddaders van deze groote smokkelzaak bleken J. W. P. en A. G. H., uit Apeldoorn te zijn. Twee personen van het complot, bekenden der politie, zijn in het kamp van Ommen inge sloten. Treinbotsing bij Best Vrijdag morgen te ongeveer helf zes is nabij Best een goederentrein uit de richting Eindhoven op een an deren stilstaanden goederentrein gebotst. Hierdoor werd zeer aan zienlijke, materieele schade aange richt, terwijl beide sporen werden versperd, zoodat het verkeer Eind hovenDen Bosch geheel werd gestremd. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Reeds spoedig was het opruimingswerk zoover gevorderd, dat het verkeer weer voortgang kon hebben. Een onderzoek naar de oorzaak van deze botsing is gaande. Raadselachtig geval te Deurne - Zaterdagmiddag heeft zich onder de gemeente Deurne, bij Helmond, een raadselachtig voorval afge speeld, dat aan het 20-jarige meisje M. V. Otterdijk uit Vlier den het leven heeft gekost. Een man uit Helmond passeerde op het fietspad van den Deurnschenweg naar Vlierden genoemd meisje, dat per fiets uit Helmond naar haar woonplaats terugkeerde. Even later hoorde hij een gil en omkijkende hij het meisje tegen een boom zitten. Het meisje klaagde over hevige pijn in het onderlijf. Wei nige oogenblikken later was zij dood. Bij het onderzoek naar de doodsoorzaak werd geconstateerd, dat het meisje een schotwond in den buik had. Het staat nog niet vast of hier sprake is van 'een aanslag of van een verdwaald schot. Haagsche Gerechtshof De Of ficier van Justitie had zich niet kunnen vereenigen met het vonnis der rechtbank, waarbij M. S. en P. K., beiden te Leiden, vrij waren gesproken. Van een motorschuit was een hoeveelheid jenever en brandewijn gestolen en S. had van een kennis des nachts jenever ten geschenke ontvangen Nu betoogde S. niet te hebben geweten dat het vocht was gestolen, doch de adv.- generaal vond dat de officier te recht in hooger beroep was gegaan, en vorderde twee maanden gevan genisstraf. Het hof heeft verdachte tot deze straf veroordeeld. Wat K. betreft hij had mededeeling ge daan dat op de schuit jenever aan wezig zou zijn, doch omdat niet bewezen werd geacht dat K. dit mededeelde met het oogmerk tot diefstal, kon de adv.-generaal zich met de vrijspraak vereenigen. Het hof heeft verdachte opnieuw vrij gesproken. De diefstal zelf was uitgevoerd door W. K. J. D. te Leiden, die met een roeiboot naar het vaartuig was gegaan. Hij werd wegens diefstal tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld en op andere gronden vorderde de adv -generaal opnieuw veroordeeling tot die straf. Het hof heeft het vonnis bevestigd. Dezelf de W. K. J. D. stond terecht ter zake diefstal door middel van braak te Lelden gepleegd waarbij wijn en een transportfiets werden, buitgemaakt. Hiervoor was hfj tot drie maanden gevangenisstraf ver- HEDEN Morschweg 59Stadsevangelisa tie te 71/2 uur nam. Woensdag. Katwijk aan Zee (Casa Cara) Spr. ds. De Groot. 7 1/4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te «iaën wordt van Zaterdag 25 September 8 uur tot Zaterdag 2 October 20 uur waargenomen door de Apo theek Kok, Rapenburg 9, Tel 24807 en de Apotheek Tot Huip der Menschheld", Hooigracht 48, Telef. 21060. Te Oegstgeest door de Oegst- geestsche Apotheek. Raadhuispark 8. Telef. 16274. oordeeld waarvan bevestiging werd geöisoht. Het hof heeft dezelfde straf opgelegd. Terzake diefstal van banden was H. van E. te Voorschoten door de rechtbank veroordeeld tot drie mdanden gevangenisstraf. Verdach te had uit een schuur in het plantsoen de bakfiets van de ge meente Voorschoten van de ban den ontdaan, en die verkocht. De verdachte betoogde evenwel dat hij de handen van een onbekende had gekocht. Het bleek echter dat van E de banden aan iemand te Lei den had verkocht, zoodat de adv.- generaal bevestiging eischte van het vonnis. Het hof heeft het von nis bevestigd. Haagsche Rechtbank A. P., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, leerde in een café een meisje kennen. Hij gaf zijn adres in Leiden op, en vertelde zijn naam, die echter niet Juist was Met een handignudje zag hij kans van het meisje een ring in bezit te krijgen die hij verkocht. Van v Riel te Leiden leende hij een ie eren jas, die evenmin terug kwam. Hij zag zelfs kans de jas tweemaal te verduisteren want na dat hij die had verkocht, leende hij de" Jas opnieuw van den koo- për en verkocht de jas weer aan een ander. Dit waren niet de eenige feiten die de officier tegen P aan voerde. ook diefstal en verduiste ring van een gehuurd rijwiel weid aangevoerd. De officier vorderde een jaar en drie maanden met ai- trek van preventief, gezien ook de vele veroordeeling. w o. van een jaar. tegen P. In het gebouw der Arbeidsbemid deling, waar T. de V. uit Leiden, thans gedetineerd, om werk kwam vragen, nam hij van den ambte naar Lindenbach diens jas mee. Bij de pleegouders te Leiden ver trok hij met medenemen van di verse distributiebescheiden Maar ook in andere plaatsen had de V zich laten gelden, en in Tiel en Strijen werd hij eveneens door de politie gezocht. Er was over den 23-jarigen jongeman een psychia tersrapport uitgebracht, dat con cludeerde tot ontoerekenbaarheid van verdachte en plaatsing in een inrichting. Daarom vorderde de Officier nu ontslag van rechtsver- volging en plaatsing in een krank zinnigengesticht voor den tijd van een jaar. Terzake diefstal van een rijwiel op 14 Maart te Noordwijk gepleegd, stond tereoht L. P. F. uit Noord- wijk: Tegen verdachte die reeds eerdér is veroordeeld, vorderde de Officier zes maanden gevangenis straf Voor f.35.had J. van K. te Noordwijk de gestolen fiets van p gekocht en met een flinke winst had hij die weer verkocht. Dit wees op heling, want alleen de banden hadden meer opgebracht dan hetgeen P. voor de heele fiets had gekregen. Daarom vond de of ficier de schuldheling voor K. be wezen, en vorderde tegen hem vier maanden gevangenisstraf. Aan het stelen van de fiets door L. P. P. had diens broer J. M. P. zijn hulp verleend, en bovendien had deze ook een fiets gehuurd en die verkocht. In verband met af wezigheid van verdachte hield de rechtbank de zaak tegen hem aan De economische rechter straft T. Vis uit Alphen werd in het be zit aangetroffen van een geit, die eerst kort daarvoor gestolen was ten nadeele van R. De officier achtte Vis schuldig aan den dief stal en vorderde acht maanden ge vangenisstraf. De rechter besloot over een week schriftelijk vonnis te wijzen. J. v. d. Mey en H. Klein, bei den uit Leiden, stonden terecht wegens diefstal van schapen uit de weide en clandestien slachten. Een uitgebracht rapport luidde niet on gunstig, maar de officier bleef dij zijn eisch van 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, welke hij bij de eerste behandeling der zaak stelde. De rechter veroordeelde v. d Mey tot een jaar gevangenis straf en Klein tot een Jaar in een bijzondere strafgevangenis, dit tó verhand met diens gezondheid, beiden met aftrek van preventief. Haagsche Rechtbank De Jeug digen W. N en P. van L., belden I te Leiderdorp behoorden tot eenl groepje Jongelui, dat geruimen tijd tal van diefstallen In hun woon-l plaats en omgeving pleegde. Hetl tweetal heeft terecht gestaan ih| verband met diefstal van een hor-| loge met ketting van den land bouwer de Graaf, van olie en eenl drijfriem van P. Koning, van dl-l

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2