3 Jaren Drie-Mogendhedenpact Br 84ste Jaargang Dinsdag 28 September 1943 No. 25612 Rede van Von Ribbentrop. mi «slissend zal zijn. ierar. Terwijl men in het Oosten Ja- *>ulB >an in gebieden, waarin Enge- masn aid en Amerika noch in geogra- bch, noch in ethnisch opzicht ets te zoeken hadden, de nood le o« akelijke reorganisatie met geweld dlden verhinderen, willen in onze Bewaar Uw aardappel schillen - de koe maakt er melk van. tot het uiterste Boodschap van Mussolini. Rede van Sjigemitsoe. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREDEN Naar aanleiding van den verjaar dag der sluiting van het Driemo- gendhedenpact heeft de rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop via de radio het woord gevoerd tot de volken van dat pact. Zijn toespraak had den volgenden tekst: „De volken, die thans voor drie jaar zich aaneensloten in het Driemogendhedenpact, waren zich ervan bewust, dat zij daarmede een heilig bondgenootschap aan gingen, dat de hoogste verplich ting beteekent, en dat eens ook van hen zal kunnen eischen, dat de hoogste beproeving in den strijd zou worden aanvaard. Het doel van het pact, dat de volken van Duitschland, Italië, Japan, Hongarije, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië bewoog tot sluiting over te gaan, was dien overeenkomstig ook hoog gesteld. Het bestond in het naar voren brengen van het levensrecht van door de historische ontwikkeling onrechtvaardig behandelde volken en de beveiliging hunner levens behoeften in de hun toekomende ruimte tegenover de volken, die het grootste deel van onze aarde beheerschen en dienstbaar maak ten aan him weelderig welzijn. In Europa konden Duitschland en Italië, opeen gedrongen in een smalle ruimte, hun groeiende be volking niet voldoende voeden en in Oost-Azië gold hetzelfde voor Japan, welks volk op zijn eilan denrijk niet kon bestaan. Er is geen twijfel aan, dat bij eenigen goeden wil ten aanzien van deze rechtvaardige aanspraken een overeenstemming zou mogelijk zijn geweest, maar alle stappen en po gingen van de niet verzadigde vol ken tot vreedzame oplossingen jegens de bezittenden, welke in den loop der jaren waren onder- :en| nomen, waren vergeefsch. Steeds ml waren het Engeland, Amerika en vervolgens ook Rusland, die zich in den weg stelden aan dit stre- n Iven, dat wil dus zeggen, volken, :nd|die meer dan rijkelijk gezegend zijn met de materieele goederen dezer aarde of tenminste beschik ten over leefgebieden, die zij door hun ontzaglijke uitgestrektheid niet eens bij benadering konden jkoloniseeren, bewerken en uitbui ten en die zij daarom thans ten ^ideele nog braak laten liggen, zon- ""der eenigerlei voordeel daaruit te .trekken. Egoïsme, afgunst en de elnaakte drang naar beheersching Ivan vreemde landen en volken, dus het puurste imperialisme en wel in den slechtsten zin zijn hier bij de drijfveeren geweest. DE GROOTE WORSTELING. n Zoo kwam het tot de groote worsteling van thans, die voor de sci,( «ekomst der in het Pact van Drie i del ij 'erbonden staten voor generaties )Ude wereld Engeland en Ame- ika aan den eenen en Rusland an den anderen kant, gemeen- chappelijk - en om zelfzuchtige aarop ootieven - Europa veroveren. Hun I «doeling is, ons werelddeel te «heerschen en zijn bewoners tot t lavernij te brengen. Hoe mee- loogenloos en afgrondelijk ge- /V i teen hun bedoelingen en metho- «n zijn, heeft, naar ons uit een d ocument bekend is geworden, een «1. anerikaansch diplomaat in Zwit- noo< a-land kort geleden op waar- er ik cynische wijze onthuld. De 1 genwoordige oorlog biedt een aiClui- ooit terugkeerende gelegenheid link ii de Amerikaansche export-in- vj-jjf. istrie van de Europeesche con- irrentie op de wereldmarkten 'bevrijden. Men moet dus onder and- et voorwendsel van militaire oor- taS doering de Europeesche indus- ,n feele en havensteden door bom- 01 irdementsaanvallen zóó grondig ogelijk kapot slaan en daarmede rr- l, de concurrentie op langen ter mijn uitschakelen. Op die wijze zouden ook het best de werkloos heid en sociale moeilijkheden, waarin Amerika zich aan het ein de van den oorlog zou bevinden, opgeheven worden. Met andere woorden: de Euro peesche arbeiders moeten door vernietiging hunner werkplaatsen werkloos gemaakt en daarmede loonslaven worden van Anglo- Amerikaansch-kapitalistische of bolsjewistische belangen. Wanneer derhalve onze vijanden hi hun propaganda den landen van het Pact van Drie den drang naar overheersching in de schoe nen schuiven, wordt een derge lijke propaganda weerlegd door de feiten. Aan den eenen kant de landen van het Pact van Drie zonder voldoende ruimte in den strijd om hun bestaan en aan den anderen kant onze vijanden als beheerschers van geweldige ruim ten bij de poging, den landen van het Pact van Drie hun onvol doende leefgebied nog te ont nemen en hun volken tot slavernij te brengen. STREVEN NAAR DE WERELDHEERSCHAPPIJ. De veronderstelling, dat de lan den van het Pact van Drie de wereld zouden willen beheerschen, is dus een van de domste propa- gandaleugens die ooit verzonnen zijn. Niet de landen van het Pact van Drie, maar alleen Engeland, Amerika en Rusland streven naar de wereldheerschappij. Toen Stalin in den zomer van 1941 opmarcheerde voor den sedert 20 jaar voorbereiden veroverings tocht naar Europa, was hem de Pührer, naar wij toen reeds met stelligheid wisten en naar sinds dien door verklaringen van gevan gen Russische officieren steeds opnieuw bevestigd werd, slechts enkele weken voor en sloeg de bolsjewistische aanvalsgolf terug. Hoe arglistig na de aangegane Duitsch-Russische overeenkomsten dit voornemen van Stalin tot ver overing van Europa ook was, deze gedachte was toch in zekeren zin een consequente voortzetting van oud pan-slavistische expansie- droomen. Met de bolsjewistische wereld opvatting aan den eenen kant en pantserdivisies aan den anderen, moest ons oude werelddeel met het brutaalste geweld ingelijfd worden bij de unie der Sovjet-republieken. De Duitsche weermacht heeft daartegenover een muur van staal en ijzer gezet en zal de wapens niet eerder uit de hand leggen voor het bolsjewistische gevaar voor Europa definitief uit den weg is geruimd. Dat thans echter Amerika en vooral Engeland deze bolsjewisti sche aanvallen op Europa onder steunen en zoodoende bij een eventueel succes in Europa een toestand zouden scheppen, die voor henzelf gelijk zou staan met een catastrofe, zal op zekeren dag als een groteske in de wereldgeschie denis worden opgenomen. Him eigen volken zullen nog wel eens tot het inzicht komen, dat alleen Duitschland en zijn bondgenooten Europa en daarmede henzelf voor een dergelijke unieke catastrofe bewaard hebben. Tegenover de thans aan het bewind zijnde be krompen regeeringen in Engeland en Amerika echter geldt slechts één parool, dat de Führer verkon digd heeft: strijd en opnieuw slechts strijd, tot een zeer duide lijke beslissing. DE GEBEURTENISSEN IN ITALIË. Wat overigens Europa van de Engelschen en Amerikanen te ver wachten zou hebben, daarvoor kan Italië als voorbeeld worden aangehaald. In weerwil van het historisch weergalooze gemeene aanbod van de Italiaansche ver raders, van den ex-koning, van den ex-kroonprins, van Badoglio en consorten, om de Italiaansche geweren plotseling aan de zijde van Engeland en Amerika tegen de eigen bondgenooten te laten keeren, in weerwil van het aanbod te helpen bij het afsnijden van de Duitsche troepen in Zuid-Italië, in weerwil van het aanbod om den Duce uit te leveren en andere eer- looze voorstellen, werd den verra ders door de vijanden de eisch „onvoorwaardelijke capitulatie" voorgehouden. Nadat echter deze laffe verraderskliek zelfs dat ac cepteerde, wordt nu door de vijan den geheel openlijk de confiscatie van het Italiaansche bezit in Afrika en in deels openlijken, deels achterbakschen vorm, de vermin king van Italië zelf geproclameerd. De verraders echter worden ge vangen gehouden op een wijze, waarvan de vernederende omstan digheden wel nauwelijks overtrof fen kunnen worden. Dit is het klassieke lot van verraders en toont tegelijk welke gevolgen een volk te verwachten heeft, dat ge looft in dezen oorlog om het zijn of niet zijn op iets anders te kun nen vertrouwen dan op eigen kracht en die van zijn bondgenoo ten. Intusschen heeft nu de Duce van Italië, na zijn bevrijding, het lot van zijn land weer in zijn ster ke handen genomen. De verbon den regeeringen van het Driemo- genhedenpact hebben deze geluk kige wending met geestdrift en de grootste voldoening toegejuicht. Als een van zijn eerste handelin gen heeft Mussolini verklaard, dat het Driemogenhedenpact, evenals voorheen, ook voor Italië van kracht blijft en dat het fascisti sche republikeinsche Italië weer schouder aan schouder met de an dere bondgenooten in den strijd tegen de gemeenschappelijke vij anden zal staan. Ik ben van mee ning, dat het feit, dat juist van daag, op den verjaardag van ons pact, de Duce naar Italië is terug gekeerd en de eerste vergadering van de fascistische republikeinsche regeering van Italië houdt, een gunstig omen voor de toekomst zal zijn. DE VUURPROEF DOORSTAAN. Vandaag, op den derden ver jaardag van de sluiting van het Driemogendhedenpact, kunnen wy vaststellen, dat dit pact in elk opzicht de vuurproef heeft door staan. Het bondgenootschap, dat oor spronkelijk gedacht was als een waarschuwing aan president Roo sevelt om zich niet te plaatsen tegenover de levensrechten van de niet verzadigde naties, werd door de oorlogsverklaring van Amerika tot een symbool van dezen bevrij dingsoorlog van onze volken. On der zijn symbool werden alle door dit pact verbonden volken tot een strijdgemeenschap op leven en dood aaneengesmeed. Zoo was het in het verleden, zoo zal het ook in de toekomst zijn. Een hard oor logsjaar ligt achter ons, een jaar van zware gevechten, waarbij be langrijke successen behaald wer den, doch ook tegenslagen niet zijn uitgebleven, zooals in een zoo gigantischen strijd in wereldom spannende gebieden geheel van zelfsprekend is. Dergelijke parti- eele successen hebben onzen vijan den nu sedert eenigen tijd aanlei ding gegeven er toe over te gaan om met alle middelen van de pro paganda hun zoogenaamde ko mende overwinning te proclamee- ren. Men stelt het voor alsof deze reeds behaald is. Men spreekt van een wandeling naar Europa, van een opmarsch naar Berlijn. Men spreekt van het terzijde stellen van het nationaal-socialisme en het fascisme, van de uitroeiing van het Duitsche volk en zijn bondgenooten. Men spreekt van een concentrischen aanval op Japan, van het in atomen verdee- len van het Japansche keizerrijk, van de bestraffing van de zooge naamde schuldigen aan den oor log, van de vorming van de te ver overen gebieden, van een als straf opgelegde opvoeding der overwon nen volken en van velen anderen onzin meer. BEREID. Wanneer dergelijke stemmen niet inderdaad dagelijks in de vijan- délijke propaganda te hooren zou den zijn, zou men niet gelooven, dat onze vijanden het aandurven met een dergelijkendwazenzwendel te werken. In elk geval zou ik hier voor het Duitsche volk, dat den voornaamsten last van dezen grooten strijd te dragen heeft, één ding willen vaststellen en wel, dat datgene op gelijke wijze ook voor de andere bij het Driemogendhe denpact aangesloten volken geldt, n.l., dat deze even zelf verheerlij kende als domdrieste propaganda van de vijanden bij ons op een totaal onvruchtbaren bodem valt. Onze volken weten thans, waarom het in dezen oorlog gaat en wat zij bij een eventueele nederlaag te verwachten hebben. Zij zijn derhalve hard en steeds harder geworden in den strijd. Elk succes is voor de soldaten van de verbonden mogendheden slechts een mijlpaal op weg naar de eindoverwinning en hoe zwaar, der en wisselvalliger de strijd, des te harder en vastberadener zijn zjj, om ook het allerlaatste voor deze eindoverwinning in den strijd te werpen. Bijna een kwart milliard men- schen van de tot het Driemogend hedenpact behoorende naties staan thans, evenals voorheen, in Europa en Oost-Azië tot het uiterste bereid om hun vaderland- schen grond te verdedigen en voor de vrijheid en toekomst van hun land en volken ook het laatste offer te brengen. Ik geloof, dat onze vijanden er nog steeds geen idee van hebben, waartoe het Duitsche volk en de volken van zijn bondgenooten in staat zijn en met welk een taai heid en vastberadenheid en on wrikbaar vertrouwen in de over winning zij de komende gevechten tegemoet zien. Ook al moge ons nog menige harde slag te wachten staan, van één ding kunnen wij overtuigd zijn: onze soldaten zul len in het bewustzijn van hun kracht en van hun indivldueele superioriteit op den vijand op de beschermende wallen rondom Europa strijden met een fana tisme zonder weerga. Noch bolsjewisten, noch Anglo- Amerikanen zullen ooit Europa veroveren, en Oost-Azië zal men Japan nooit meer kunnen ontruk ken. De dappere aanvalsgeest van onze soldaten te land, ter zee en in de lucht, zal veeleer, ook voor de komende gevechten, beslissend zijn. Onze troepen zullen den vijand steeds opnieuw aanvallen, waar zij hem te pakken krijgen en hem zulke vernietigende nederlagen bezorgen, dat hij op zekeren dag van den door hem ontketenden oorlog definitief genoeg zal heb ben. Dan zal het einde van dezen harden en zwaren lotsstrijd ko men en de mogendheden van het Pact van Drie zullen dan in staat zijn de nieuwe orde te vestigen, die recht zal laten wedervaren aan de op de slagvelden en aan het heroïeke thuisfront gebrachte bloedoffers en die hun volken een toekomst in vrijheid en geluk waarborgt. Dat deze overwinning aan onze wapens beschoren zij is ons diepe geloof. Vandaag, op den derden ver jaardag van het Driemogendhe denpact echter, kijken wij vol trots naar de onvergelijkelijke hel dendaden van onze troepen te land, ter zee en in de lucht, scha ren wij ons opnieuw dapper en trouw rondom onzen Führer en werpen wij alles in den strijd voor de overwinning en de toekomst van onze volken. Ten slotte zou ik nog in het bij zonder mijn groote vreugde en vol doening tot uiting willen brengen over de radioboodschappen van de ministers van Buitenlandsche Zaken der mogendheden van het Pact van Drie, die zooeven uit Europa en Oost-Azië via den aether ons bereikt hebben. Alle hierin vervatte vriendschappelijke gevoelens, boodschappen en groe ten voor den Führer en het Duit sche volk beantwoord ik hiermede op de hartelijkste wijze." De Duce heeft ter gelegenheid van den verjaardag van het Drie mogendhedenpact de volgende boodschap tot het Italiaansche volk gericht: „Ik houd het voor een goed teeken, dat mijn terugkeer naar Italië samenvalt met den verjaar dag van de onderteekening van het pact, dat het fascistische Italië, het nationaal-socialistische Duitschland en het Rijk van den Tenno onverbrekelijk met elkan der heeft verbonden. De republU keinsche-fascistische regeering ia vastbesloten in het teeken van den lictorenbundel met alle krachten en in het geloof, dat Italië steeds vervuld heeft, tot de eindover winning verdér te strijden. De door een internationale kliek, die samengezworen had met eenige verraders, op touw gezette episode heeft gevolgen opgeroepen, welke voor den afloop van den oorlog beslissend zullen zijn, want Italië kon zich nu van de ruïne, die het bedreigde, een beeld vormen. Het republikeinsch-fascistische Italië zal deze dagen der dee- moediging uit zijn geschiedenis wisschen en met zijn bloed de schande opheffen, die een ont aard monarch wilde brengen over de tradities en het roemrijke verleden van zijn land. De Ita liaansche troepen zullen, te zamen met de Duitsche en Japansche troepen, de wereld bevrijden van een intern, kliek, die geen middel, vooral echter het verraad niet schuwt, om onder de volken ver warring te stichten.De Duitsche en Japansche kameraden kunnen er zeker van zijn, dat het Driemo gendhedenpact. door het republi keinsch-fascistische Italië met (jenzelfden ijver en hetzelfde ge loof gehouden zal worden, welke Italië in de verstreken drie jaar hebben bezield. Dat is de wil der frontstrijders, die op zoo vele slag velden hun bloed voor het ge meenschappelijke ideaal der drie naties hebben vergoten". De Japansche minister van Bui tenlandsche Zaken Sjigemitsoe heeft gisteren in uitwisseling met de rede van zijn Duitschen ambt genoot Von Ribbentrop, een radio rede tot Duitschland gericht. Hij zeide, dat, wat er ook moge ge beuren, het bondgenootschap der Spil onwrikbaar blijft. Voor de Spilmogendheden is deze oorlog niets anders dan een oorlog van zelfverdediging. Japan ziet in de openlijk medegedeelde oorlogsdoe len der vijanden een bevestiging van hun doel, een wereldstructuur tot stand te brengen, die hen in staat stelt, de andere volken naar goeddunken te regeeren en te beheerschen en de Spilmogendhe den, die zich tegenover hun plan plaatsten, te vernietigen. „Deze gedenkwaardige dag - al dus Sjigemitsoe - biedt de gele genheid om opnieuw te verklaren, dat Japan vastbesloten is den gemeenschappelijken strijd tot het zegevierende einde voort te zet ten. Japan streeft naar de ver wezenlijking der gerechtigheid in Oost-Azië, die allen landen en volken van Groot-Oost-Azië vrede en welstand kan brengen. Als Japan zijn levensrecht verdedigt, beteekent dat ook, dat Oost-Azië van de beheersching en uitbuiting door Engeland en Amerika wordt bevrijd. China moet van het En- gelsch-Amerikaansche juk bevrijd worden. Thailand moet zich blij ven ontplooien als een sterke, sou- vereine en onafhankelijke staat. Ook Birma, de Philippijnen en Indië hebben recht onafhankelijk te zijn". Sjigemitsoe zeide ten slotte, dat hij er niet genoeg den nadruk op kon leggen, hoe onvoorwaardelijk noodzakelijk het voor alle Oost- Aziatische volken is, dat deze oor log gewonnen en daardoor hun levensrecht verzekerd wordt". Ook in Hongarije en elders ia deze verjaardag in gelijken geest herdacht. Kroatië verbrak de be trekkingen met de Badog' ring.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1