PITMAN er tegen woordigers KLEINTJES" CURSUS SPREEKONDERWIJS ursus(sen) E.H.B.O.-diploma RINA BORST J. TH. LIIYKX hervat 1 Oct. a.s. zijn lessen RITSEMA Stofzuigerfabriek Dag- en Avondlessen LEERT NU LAATSTE BERICHTEN De republikeinsch fascistische partij. GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST OFFICIEELE MEDEDEELINGEN SCHOOI! Steno f. 7.50 Typen f. 6. Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Personeel aang. Diversen vriendschap opgebouwd, welke et onderwijs in belangrijke mate ten goede gekomen. Het beste ■wijs van de groote achting, elke zijn leerlingen hem toe- roegen was wel de petitie, die j hem in de eerste maanden van >40 aanboden en waarin zij hem rzochten een eventueele benoe- jng naar Utrecht niet te willen mvaarden. En is het ook niet tekenend, dat vele ouders zich deze actie aansloten en het rzoekschrift mede ondertee nd?n? De herinnering aan dr. Bos- laar zal bij zijn tallooze oud erlingen blijven voortléven als in een voortreffelijk docent en entor, als aan een vaderlijken iend, die meer vriend was dan ider, doch wiens wijze levensles ook al werden zij meestal Tstrekt in den vorm van een inkslag, nagenoeg steeds in de dere geestelijke ontwikkeling ,n de betrokken leerlingen de vestiging vonden van zijn juist zicht. Wie het voorrecht heeft geno- een man als dr. Bosselaar on- zijn leermeesters te mogen kenen, zal hem levenslang blij- gedeuken met groote erken ijkheid voor de belangrijke bij- age. welke hij heeft geleverd or de vorming van karakter en est. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling van het iffelfik overschot zal a.s. Don- rdagmiddag om 3 uur op de be- aafplaats „Rhijnhof" geschie- n. Kunstkring „Het Schouwspel" Met het blijspel „Mevrouw en t archauffeur" van Leo Lenz 3 eft de kunstkring ,,Het Schouw er het nieuwe seizoen niet op ster indrukwekkende wijze In zet. Dit blijspelletje, immers, ste geest en humor en ook bij sterke bezetting zou het ove- ;ens talrijke publiek zich ver- jedelijk maar in beperkte mate bben geamuseerd. Het Amster- imsche tooneelgezelschap „Theo tak" slaagde er niet in aan de voering de noodige vaart te ge n, waardoor het resultaat zon- twfjfel beneden de verwach- igen is gebleven. De uitvoeren- n waren Diny Sorock, als de tathartige, oppervlakkige me- Jouw Greve, Theo Vink, als haar itgenoot, Paul den Hoog in de ter niet onverdienstelijk ver kte rol van den jeugdigen rij- o fabrikant, die het hoofd van vrouw tijdelijk op hol brengt, Pauky Bigot in een soms guiti dienstbodencreatie. K. Been. .A Frontzorg voor groot en in in In het kader der W.A. M|ontzorgactie 19431944 werd terdagmiddag in de Stadsge- Jorzaal een kindervoorstelling at teven voor kinderen van front- et ijders, van in het Oostland t( rkende boeren en van in het ei itenland werkende arbeiders. De in il was nagenoeg geheel gevuld een vroolijke schare van kin- al*en uit Leiden en naaste om- to 'ing, die met belangstelling en ;n as kinderlijk enthousiasme het gebo dene gevolgd hebben. Prof. Mela- chini, die de kinderen gedurende eenige uren volop heeft doen ge nieten van zijn goocheltoeren, heeft er slag van om met de klei nen om te gaan, vooral toen hij de jongens en meisjes daarbij di rect inschakelde en hun toestond aan zijn geheimzinnige proeven mede te werken. Dat sloeg in en voor allen was de middag maar al te gauw voorbij. Ook Jacq. Funny, die de muzi kale illustratie op zich genomen had wist óf door samenzang óf door het laten optreden van de butant j es voor de microfoon aller harten te winnen. Daarnaast noe men we nog Ellen Fay, die prof. Melachini terzijde stond en ten slotte Cootje Looyenga. die voor de pianistische begeleiding zorg droeg. Zij hebben allen tezamen voor een genoeglijken kindermid dag gezorgd. 's Avonds werd een gelijkgericht programma gegeven voor vol wassenen. waarbij de zaal even wel niet zoo goed was bezet als in de middaguren. Prof. Melachini wist ook thans zijn publiek kos telijk te vermaken met zijn ver bazingwekkende goochelkunsten, daarbij afgewisseld door Jack Funny, wiens liedjes eveneens een dankbaar applaus oogstten. Een collecte ten bate van de Frontzorgactie leverde een bedrag van rond f.250 op. Excursie van Oud-Leiden Za terdagmiddag vond onder leiding van den heer N. J. Swierstra een excursie plaats van de vereeniging Oud-Leiden, die de deelnemers leidde door de Hooglandsche Kerk en het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Deze excur sie zal morgenmiddag worden herhaald- Begrafenis van den heer J. B. Wilmink - Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van den H. Petrus onder zeer groote belang stelling de uitvaartdienst plaats voor wijlen den heer J. B. Wil mink, in leven leeraar aan de ge meentelijke H.B.S. aan den Hooge Rijndijk De H. Mis van Requiem werd opgedragen deor kapelaan H. van Drunen. Op de begraafplaats aan de Zijl poort waren aanwezig dr. J. D. A. Boks, directeur en dr. J. C. Schalk wijk, oud-directeur der gemeente lijke H.B.S.. collega's van den overledene, de heer H. A. Vriend, chef van de afdeeling Onderwijs, de heer C. Zandbergen, voorzitter- van de vereeniging Katholiek Lei den, en mr. H. F. Donders, voor zitter van Geloof en Wetenschap, terwijl ook tallooze leerlingen van hun belangstelling blijk gaven. De kist was met vele bloemstukken bedekt. De beaarding werd ver richt door pastoor Beukers. Een zoon van den overledene, de heer G. F. Wilmink uit Goes, dankte namens de familie voor de be toonde belangstelling. Woensdag a.s. hoopt de heer J. B. Mulder den dag te herden ken, dat hij voor 25 jaar als kleer maker in dienst trad bij de firma Peek en Cloppenburg alhier. BINNENLAND. De republikeinsch fascistische partij te Amsterdam heeft gisteren haar eerste bijeenkomst gehouden, die zeer druk bezocht werd. Na een kort inleidend woord van den plaatselijken leider der repu blikeinsch fascistische partij te Amsterdam, kameraad Stefanelli, sprak de iandsgroepenleider, dr. Rotelli, over zin en doel van den immer voortdurenden strijd dei- fascisten, die juist op dit moment met de grootste vastbeslotenheid moet worden ter hand genomen. De naamsverandering der fas cistische partij in republikeinsch fascistische partij is niet slechts uiterlijk, zij brengt de nieuwe, grootere opgaven, die de Duce haar gesteld heeft tot uitdrukking, en de verplichting alle krachten te geven aan de vernieuwing. De bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door kameraden uit Utrecht en Arnhem, eindigde in een krachtige betuiging van trouw aan Duce en Führer. Petroleum voor kookdoeleinden Van 28 September tot en met 19 November geeft elk der met „13" en „14" genummerde bonnen van de bonkaart „u 215" voor kookdoeleinden recht op het koo- pen van één liter petroleum. BUITENLAND Japan erkent de nieuwe fas- cistisch-republikeinsche regeering De Japansche regeering heeft vanochtend in een buitengewone bijeenkomst de nieuwe fascistisch- republikeinsche regeering van Italië, onder leiding van den Duce erkend. (D.N.B.) Drie dooden bij ontploffing - Aan een onderdeel van een In richting voor het reinigen van ketelwater in de staatsmijn Emma te Heerlen was een reparatie ver richt, waartoe de inrichting eenige uren buiten bedrijf gesteld was. Bij het weer in bedrijf stellen is het genoemde onderdeel uit el kaar gesprongen. Door de wegge slingerde stukken werden de op zichter A R. C. Sterckel, de 1ste machinist J. Wöhler en de bank werker W. H. Kisters. die zich in de nabijheid bevonden, op slag gedood G. de H. te R. Op 31 Oct. 1940 kwam de maan op om 7.38 uur en ging onder om 18.14 uur; op 27 Juli 1941 opkomst 7.15 uur, onder gang 22.02 uur. In beide gevallen was het even na nieuwe maan. riooIaiediCteur. ts. vV Menk- horst. Leiden; plv. hoofdredacteur: K Been Lelden. rtedactlestaf: E W. Menkhorst Buitenland en Tooneel; K. Been Binnenland en Sport: J Brouwer Stadsnieuws; Th J. Jariema Omgeving en Muziek Verantwoordelijk voor de adver tenties- ft Poortman. AANVRAAGFORMULIEREN VOOR ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. Afhalen en inleveren dezer for mulieren kan geschieden tot en met 2 October ais. Afhalen Steenschuur 21, Scherm school; inleveren Steenschuur 21 kamer 4, loket 20. 2402 AANVRAAGFORMULIEREN VOOR KAARSEN VOOR STALLEN EN VOERTUIGEN. Van 27 September 1943 tot en met 9 October 1943 kunnen deze formulieren worden afgehaald aan het Distributiekantoor Steen schuur 21, ingang Langebrug en worden ingeleverd Steenschuur 21, kamer 4, loket 21. Stal verlichting: in aanmerking komen uitsluitend die stallen, die niet zijn aangesloten op het gas- of electr. net. Voertuigen: in aanmerking ko men uitsluitend door dieren ge trokken voertuigen en handkar ren, die regelmatig gebruikt wor den gedurende de uren, waarop verlichting wettelijk is voorge schreven 2401 DE PRIJZEN VOOR HUISBRANDTURF. Aan verbruikers mogen voor de hieronder genoemde soorten turf ten hoogste de daaraohter vermel de prijzen franco bergplaats wor den berekend: Baggerturf geproduceerd ln de provincies Drente en Groningen le soort f. 10.50 per 1000 stuks. Persturf geproduceerd in de pro vincies Drente. Groningen en Over ijssel: le soort f. 13.50 per 1000 st. Handgetoken turf geproduceerd in de provincies Drente, Groningen en Overijssel: le soort f. 12-50 per 1000 stuks. Alle turf geproduceerd ln de pro vincie Friesland: le soort f. 11.50 per 1000 stuks. Alle turf geproduceerd In de pro vincies Utrecht en Noord- en Zuid- Holland: le soort, In: Amsterdam, Dlemen, Duivendrecht en Amstel veen, 's-Gravenhage. Rijswijk, Voor burg en Wassenaar; Rotterdam en Schiedam f. 16.per 1000 stuks Overig Nederland: f.13.per 1000 stuks. 2359 In de in het „Prijsvoorschrift 1943 Huisbrandturf" Staatscourant No. 187 van 27 September 1943) aangeduide veendistricten mogen slechts de voor deze gebieden voor geschreven maximum-prijzen wor den berekend. Voor 2e en 3e soort van alle hier boven genoemde turf moeten de prijzen met resp. f.0.50 en f.1. per 1000 stuks worden verlaagd. Aanmaakturf le soort X. 20.-—: 2e soort f. 19.3e soort f. 17.50 per 1000 stuks OPGAVE IDENTITEITSKAARTEN VOOR PAARDEN. In December zullen nieuwe iden titeitskaarten voor paarden worden uitgereikt op naam van den hou der; de oude kaarten moeten dan worden ingeleverd. De paarden- houders, die thans ln het bezit zijn van een Identiteitskaart, waarvan het signalement niet klopt met dat van het paard waarbij de kaart be hoort, worden alsnog 'in de gelegen heid gesteld hiervan vóór 15 Oc tober e.k. opgave te doen bij hun P.B.H. Indien geen aanvrage voor het aanbrengen van een correctie wordt ontvangen, dan zal het sig nalement. op de nieuwe Identiteits kaart gelijk zijn aan dat ran de thans geldende. Zoodra de nieuwe identiteitskaarten zijn uitgereikt, zal een strenge controle worden ge houden. Indien dan onjuiste signa lementen worden aangetroffen kunnen strenge maatregelen ver wacht worden. 2381 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Op grond van 2 van de Veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied Nr. 162/41 zijn door den Com missaris-Generaal voor Financien en Economische Zaken de maxi mum-prijzen voor berkenbezems, heidebezems en heideboenders bij uitvoer naar Duitschland als volgt vastgesteld. Berkenbezems, groot mod.. 3 bands lengte minstens 90 cm., omtrek gemeten tusschen de bovenste twee banden minstens 30 cm., f2.85. Berkenbezems, klein mod.. 3 bands, lengte minstens 85 cm., omtrek gemeten tusschen de bovenste twee banden minstens 26 cm., f. 2.55. Heidebezems uit struikheide, 3 bands, lengte minstens 53 cm., omtrek gemeten tusschen de bo venste twee banden minstens 30 cm., f. 2.14. Heidebezems uit struiklieide, 3 bands, lengte minstens 45 cm., omtrek gemeten tusschen de bo venste twee banden minstens 30 cm., f. 1.98. Heidebezems uit struikheide, 3 bands, lengte minstens 63 cm., omtrek gemeten tusschen de bo venste twee banden minstens 15 cm f. 1.60. Heidebezems uit struikheide, 3 bands, lengte minstens 45 cm., omtrek gemeten tusschen de bo venste twee banden minstens 15 cm., X. 1.47. Friesche Heidebezems (dophei). 5 bands, lengte minstens 37 cm., omtrek van de derde hand min stens 29 cm., f3.05. Heideboenders (dopheide). 1 bands, lengte minstens 12 cm., omtrek minstens 12 cm. X. 0.41. Heideboenders (dopheide), 2 bands, lengte minstens 17 cm„ omtrek minstens 14 cm. X. 0.72. Heideboenders (dopheide) 3 bands, lengte minstens 24 cm., omtrek minstens 15 cm., X. 0.95. Heideboenders (dopheide), 4bands, lengte minstens 26 cm., omtrek minstens 17 cm.. X. 1. Friesche heideboenders (dopheide). 4 bands, lengte minstens 20 cm., omtrek minstens 15 cm., X.l.ll. Deze prijzen zijn gesteld per do zijn bezems of boenders. Zij gelden franco Nederl./Duitsche grens. Voor bezems en boenders, welke naar lengte en/of omtrek niet kunnen worden gerangschikt onder een der hierboven omschreven be zems en boenders, mag ten hoog ste worden berekend de helft van den laagsten maximum-prijs hier boven vermeld voor het veliiksoor- tige artikel. De bezems en Doenders dienen stevig gebonden te zijn en ln dro gen staat te verkeeren, terwijl de kop glad dient te zijn afgesneden; de heidebezems en -hoenders mo gen voorts geen bloesem bevattten. 3. „Rijnland", v.h. Nederlandsche Roode Kruis Oegstgeest te geven door arts (en); c.q. afaonder- aan Meisjes; van midden October tot Midden April 1 x per week van 7.30 tot 9 uur n.m. iijlor een ieder boven leeftijd van 17 jaar gratis, nmelden schriftelijk tot of mondeling op Vrijdag October 7.308.30 n.m. bij Mr. W. C. Camman, i<ei| mingimeester der afd., in hotel Het Witte Huis, te Oegstgeest, ter (Ai >r lin 'ni en vie (Al sa ;hc Noord-Brabant, Zuid-Holland en Limburg. >0R GEMAKKELIJK TE PLAATSEN ARTIKEL. Uitstekende verdiensten, even onder Nó. 31567/D. Advertentie Bureau arijseels Jr., Nieuwe Binnenweg 166, Rotterdam. GEVRAAGD: voor onderwijzers (essen) en kinderpaedagogen. AANVANG OCTOBER. Inh. o.a. moeilijkh. betr. de spraak van het kind en de tijd der spr. ontw. en daarna; met de propihylaxe en therapie hiervan. Gelegenheid tot inschr. Dinsdag en Vrijdag van 78.30 uur nam LOG-OP ABDISTE Weth. Boonstraat 1, Oegstgeest. Gediplomeerd Leraar in de Handelswetenschappen, RAPENBURG 57 - LEIDEN - TELEFOON 26556 in typen, stenografie (systeem Groote), in 4 talen, Ned. Handelscorr. (spoediopl. voor Dec. a.s.) moderne Talen, Middenstandsexamen 1944. Practijkexamen boekhouden, Belastingconsulent N. I. v. B., Recht, Economie Account.ex.)Let op de geslaagdenlijst van het cursusjaar Sept. 1942-'43 in de as. week. Spreekuur dagel. van 2 tot 3 uur en 7 tot 9 uur. DAG- EN AVONDOPLEIDING voor de erk. ex. Vereniging van Leraren, Ned. Associatie, Groote e.a- REPARATIE aan alle stofzuigers en klein-motoren. Aanb. gevraagd van GEBRUIKTE STOFZUIGERS. Aanbiedingen: Kastanjelaan 11, Hilversum. 5828 Plantsoen 65, Tel. 26558 Opleiding I Middenstandsexamen I Boekhouden, Talen, per cursus. Prospectus op aanvrage. tal me ïteL zeffPie leidt mij, zonder ges te volgen, op Jurist. Br. Bur. v. d. onder No. 123k. )UC ra ijni Nederlandsche Han- e - correspondentie, opl. tijkexamen Dec. '43. Assoc.. Ver. Ler. it. Condities X.4.— p. m. Ook Steno en Mo derne Talen, Alg. Ont- wikk"Talen, Handels kennis. Spreekuur van 78 Rapenburg 67, te Lelden. Te koop snoekenhen- gel z.g.a.n. f. 15. Te bev, Olivier. Frlnsestr. 98a. Leiden. Blauwe wollen dames- zeilbroek f. 25 en nieu we witte dokters jassen m. 48 en nieuwe witte Indische pakken a f. 30. Cardlnaal. Riinsburger- weg 163. Postzegelalbum pim. 3700 zegels f. 150. Niet aan handelaren. Millaard H. Rijndijk 274. Na 19 uur. Aangeb. 2 stel (4) gordijnen, wollen gor dijnen, z.g.am. oude kw. 2,30 lang, 1,20 breed f. 115. verhoog, Rijns- burgerweg 75. Weinig bespeelde pianolaplano met circa 40 rollen, merk F. Geiss- ler, zw. kast, Prijs X. 1600 Schoneveld Stadhou derslaan 21 Lelden, Net meisje, vaE 81 met Vrijdags den geh. dag in klein gezin. Me vrouw v Klaveren, Ka- merlingh Onneslaan 42 Gevr. een meisje boven 16 Jaar van 912 of 3 ochtenden een werk ster opgaaf salaris. Br. Bur. van dit Blad on der No 121k. Gew. nette werkster voor 1 dag (liefst Vrij dag) per week. Anholts. Deutzstraat 17, Oegst geest. B.z.a. naaister voor verste] en ander naai werk Valkenbureschew. 9. Voorschoten. Bruin jongensjasje. Degene die Donderdag avond or he' terrein nabil Zoeterw.wog een Jongensjasje heeft mee genomen wordt ver zocht dit terug te be zorgen. Adres: Meloen- traat 6. nabij Zoeter- woudscheweg. Huwelijk, jongeman (vaste positie) z.kjn. meisje 1823 1. Br. met foto op eerew. retour, aan Bur. van dit Blad onder No. 128k. Wie wil hooge bruine schoentjes m. 23 ruilen voor m 25. H. v. d. Gugten Langevaart 86. Rijnsburg. Nette alleenstaande Juffrouw van middelb. leeftijd zoekt kennisma king met een eenv. man. Goede behandeling ver- elscht Br. Bur van dit BTad *Tr> Qftk M Vermist een grijze Cyperscl Poes, wit vlekje op kop en borst, een blind oog, omtrek v. d. Werffstr. Tegen belooning terug te be zorgen Ouize.nddraad- steeg 10 bil v d. Werff- straat.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3