De frontverkorting in het Oosten 84ste Jactrgang Maandag 27 September 1943 No. 25611' Smolensk ontruimd. OU Radio-toestellen in konijnenhokken. Oproep van Grazïani. VERDUISTEREN: De Jeugd marcheert Bewaar Uw aardappel schillen - de koe maakt er melk van. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsche Weermachtberichten, Zaterdag deelde het Duitsche ■pperbevel mede: „Op het Koebanbruggehoofd ;etten de bolsjewisten hun hevige anvallen den geheelen dag zon- er succes voort. Aan de Noord- :ust van de Zee van Azof leidde en eigen aanval tot resultaat- Er 'erden gevangenen en buit ge- aakt. Aan den midden-Dnjepr deed e vijand op talrijke plaatsen ver- eefsche aanvallen op de brug- ;ehoofden ten Oosten van de vier. Een vrij groot aantal pant- rwagens werd daarbij vernield, 'en Noorden van Tsjerkassy sloe- ;en Duitsche pantserstrijdkrach- 'ii kleinere vijandelijke groepen li teen. In den centralen frontsector am het ten Westen van het irwegknooppunt Oenetsj en n Zuiden van Smolensk tot he iige afweergevechten, die nog (oortduren. De steden Roslawl en Smolensk erden, na volledige vernietiging an alle voor den oorlog belang- installaties, volkomen onge- linderd door den vijand, ont- luimd. |Ten Zuiden van het Ladoga- _leer bereikte een aanval van .t luitsche jagersdivisies het bevo- jln aanvalsdoel. Door pantserwa- ,al lens gesteunde tegenaanvallen |C Ier bolsjewisten mislukten. In het looge Noorden sloegen Duitsche in loepen in den sector-Kanda- ist|ksja en aan het Moermanfront rscheidene vijandelijke aanval- tn met verliezen voor den and af. an het Zuid-Italiaansche front rschte ook gisteren een leven- ge gevechtsbedrijvigheid. De invallen van Britsche troepen den sector-Salerno werden na ;r.)|'are gevechten afgeslagen. eli|Duikbommenwerpers hebben in It Middellandsohe Zeegebied een ■cote vijandelijke torpedoboot Jt zinken gebracht en 2 vracht- f jlhepen vernietigend getroffen. 11 i|ln den afgeloopen nacht lieten ikele vijandelijke stoorvliegtui- LL In zonder uitwerking eenige ,ft Immen op Noord-West-Duitsch lbied vallen. Duitsche luchtver- filnldigingsstrijdfcrachten schoten i i jlteren boven het bezette gebied 'J het Westen 10 vijandelijke ökj^eatuigen en boven Duitsch ge- een snel Britsch verken svliegtuig neer". ux. ?ee »r. |En Zondag: tap)1 adei e d< ederl .dig«| ,Een bolsjewistische landings- aan de kust van de Zee Azof is er mede geëindigd, de geheele landingsgroep ter 'kte van ruim 800 man in de werd gehakt. weerszijden van de Koeban lukten ook gisteren alle met van tanks ondernomen idelijke aanvallen, k aan den midden-Dnjepr en nieuwe aanvallen der bols- leken op de Duitsche brugge lden vergeefsch. Vrij zwakke delijke groepen, die in het iverzichteUjke terrein op enkele teen de rivier hadden over- eden, werden in tegenaan- n teruggeworpen, den centralen sector zette de id, vooral in het gebied ten (Ces: Pen van het spoorwegknoop- I Oenetsja en in het strijdge- p 1 van Smolensk zijn aanvallen sterke strijdkrachten voort. LJ er moeilijke weers- en wegen- handigheden werden de aan- n in hoofdzaak afgeslagen, eenige plaatsen duren de ge- ten voort. et luchtwapen heeft met ge- entreerde strijdkrachten voor- en Noorden van de Zee van en ten Oosten van den en-Dnjepr vijandelijke troe- Micentraties aangevallen en gevoelige verliezen toege- it. Op 24 en 25 September en aan het Oostelijke front ïpen. ix tril >0228. t 1 U. 105 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Vijf eigen toestellen worden vermist. In Zuid-Italië vielen Britsch- Amerikaansche strijdkrachten onze stellingen tusschen de Golf van Salerno en de baai van Man- fredonia aan. De aanvallen wer den afgeslagen, opnieuw ingeno men aanvalsposities werden door artillerievuur uiteengeslagen. Het luchtwapen heeft gisteren in het gebied van de Middelland- sche Zee 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en een vrachtschip van 3000 brt. met bomtreffers vernietigend geraakt. In den nacht van 24 op 25 Sep tember hebben Duitsche motor tor - pedobooten aan de Engelsche kust Britsche bewakingsvaartuigen aangevallen, waarvan er een tot zinken werd gebracht. Ter ontlas ting van him ernstig in 't nauw ge brachte beveiligingsstrijdkrachten vielen Britsche motortorpedoboo- ten in. Eén daarvan werd, terwijl het zicht plotseling slechter werd, door een Duitsche motortorpedo boot geramd. Zij werd door de eigen bemanning tot zinken ge bracht. Britsche torpedovliegtuigen en jachtkruisers hebben ten Zuiden van Den Helder een Duitsche con- vcoi vergeefs aangevallen. Zes der vijandelijke vliegtuigen wer den daarbij neergeschoten. Boven den Atlantischen Oceaan en bij aanvallen van vrij zwakke Britsch-Amerikaansche lucht strijdkrachten op de bezette Wes telijke gebieden heeft de vijand nog vijf vliegtuigen verloren. Afzonderlijk vliegende storings- vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht in Westduitsch ge bied blindelings eenige bommen neergeworpen, waardoor slechts onaanzienlijke schade aan ge bouwen ontstond." Hoogtepunt in strijd aan Oos telijk front. De A-N.P.-corres pondent te Berlijn meldt: Nu Smolensk, een der sterkste bolwerken aan het Oostelijke front, in handen der bolsjewisten is overgegaan, kan met recht van een hoogtepunt in den strijd aan dit front worden gesproken. Hoe wel de strijd nog in alle hevig heid voortwoedt, hebben de Duit sche bladen deze gebeurtenis, die voor niet-ingewijden vrij onver wacht is gekomen, aangegrepen om de situatie aan het Oostelijke front nog eens de revue te laten passeeren. Algemeen wordt in het licht gesteld, dat het front in de sovjet-unie, dat nog steeds het belangrijkste wordt geacht, ge zien moet worden in het kader van de algemeene Europeesche oorlogvoering. Toen bleek, dat de bolsjewisten, gelijktijdig met een geallieerd offensief in Zuid-Europa een uiterste krachtsinspanning wilden ondernemen om met een groote overmacht aan menschen en materiaal het Duitsche front onder den voet te loopen, heeft de Duitsche legerleiding het besluit genomen, het Oostelijke front te verkorten. Gezegd kan worden, dat dit doel reeds thans verwe zenlijkt is, ofschoon het wellicht noodig zal blijken, dat de Duit sche legers nog verder terugtrek ken. De bladen wijzen op de voor- deelen van de verkorting van het front, waarvan in de eerste plaats genoemd moeten worden het vrij komen van reserves voor nieuwe operaties en het verkorten der verbindingslinies, die in de sovjet unie en vooral in het komende koude jaargetijde, zulk een be langrijke rol spelen. Een probleem, dat thans aanmerkelijk vereen voudigd wordt, is de bestrijding der partisanen achter het front, die de Duitsche ravitailleering vaak ernstig bemoeilijkten. Dit alles helpt het ongetwijfeld voor de Duitschers smartelijke verlies van in den wintertijd na zulken zwaren strijd veroverde gebieden verzachten. Daarbij komt, zooals de Voelkischer Beobachter schrijft dat een terugtocht te eerder ge waagd kon worden, daar ook na het afsluiten dezer beweging nog steeds een buitengewoon groot Bij het politie-onderzoek naar het onrechtmatige bezit van ra dio-ontvangtoestellen is geconsta teerd dat de radiotoestellen die in strijd met de beschikking van den höheren S.S.- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 niet zijn inge leverd, voor het grootste deel steeds op dezelfde wijze verstopt zijn. Zoo werden b.v. radiotoestel len gevonden in schuren onder stroo en hooi, in voerkisten, ko nijnenhokken, op zolders, onder den vloer, in waschmanden, on der bedden en bekleede meubelen, in kachels en haarden in leege, toegedekte tuinvijvers, in prieel tjes, in niet-gebruikte voertuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in ingebouwde kas ten, waarvoor tapijten waren ge hangen, in bloemstukken, in wa terdichte kisten in den tuin be graven, in lichtinstallaties en ten deele zelfs in sanitaire inrich tingen of andere, nog minder ge schikte bergplaatsen. In vele ge vallen waren de bezitters der toe stellen ten zeerste verrast, als zij tot de ontdekking moesten komen, dat het ondoelmatige verbergen der toestellen had geleid tot aan zienlijke beschadigingen, en zelfs tot onbruikbaarheid. gebied tusschen het Duitsche front en het Duitsche vaderland zal liggen. Voorts schrijft het blad dat nog geen oorlog uitsluitend in de verdediging is gewonnen en dat men er derhalve zeker van kan zijn, dat ook het Duitsche leger in het Oosten niet steeds in de verdediging zal blijven. In ge lijken zin schrijven ook de andere bladen. Intusschen zetten de bolsjewis ten hun aanvallen met onvermin derde hevigheid voort en op ver schillende plaatsen hebben zij thans de Dnjepr bereikt. Deze rivier, welker Westelijke oever hooger ligt dan de Oostelijke, vormt een duchtige barrière voor de oprukkende sovjet-russen. Slechts aan den bovenloop, bij Smolensk, is de Djnepr tot dus ver overschreden. Verder stroom afwaarts zijn alle overzetpogingen tot nu toe verijdeld. Het bruggenhoofd in het Koe- bangebied, dat thans zijn betee- kenis heeft verloren, wordt door de Duitschers op het oogenblik geliquideerd. Hoewel geleidelijk ook de Krim met afsluiting be dreigd wordt, zijn er geen teeke nen, die wijzen op een ontruiming van dit o.a. voor het beheerschen van de Zwarte Zee belangrijke schiereiland. In een radiorede aan het Ita- liaansche volk heeft de Italiaan- sche minister van defensie, maar schalk Graziani, verklaard, dat hij zijn functie op dit tragische oogenblik op zich heeft genomen ten einde de schande van het ver raad van de nationale vlag te wisschen. De basis van iedere militaire traditie is het voorbeeld van de eer. Des te verwerpelijker is de handelwijze van Badoglio, die den Duitschen bondgenoot nog de verzekering heeft gegeven van zijn trouw, terwijl hij reeds vijf dagen tevoren de overeenkomst met den vijand had onderteekend. Jarenlang is Badoglio chef ge weest van den generalen staf en daarom is alleen hij verantwoor delijk voor de militaire fouten van dien tijd. In dit verband her innerde Graziani aan de misluk kingen in Albanië, Griekenland en tijdens de eerste phase van den veldtocht in Noord-Afrika. Be treffende de houding van den ko ning verklaarde Graziani, dat ook deze door zijn vlucht zijn konings eed gebroken heeft. Ten slotte van hedenavond 19.30 uur tot morgenochtend 7.30 uur De maan kwam heden op te 4.59 uur en gaat onder te 19.10 u. «J^ryondag was het negen jaren J geleden dat de Jeugdstorm A—I in Arnhem werd opgericht. In deze negen jaren heeft de Jeugdstorm met vele moeilijkhe den te kampen gehad, want het spreekt vanzelf dat de democrati sche machthebbers, die gewend waren ook de jeugd voor hun duis tere doelstellingen te misbruiken, direct op maatregelen zonnen waarmede zij deze nieuwe organi satie het voortbestaan onmogelijk zouden kunnen maken. Het begon reeds in de laatste maanden van 1935. De Hooge Raad bevestigde het vonnis in een proefproces aangaande het uni form verbod. De Jeugdstorm werd practisch „politiek" verklaard. Het resultaat was dat de Jeugdstorm op 28 Januari 1936 ontbonden werd. Enkele dagen later werd echter een nieuwe vereeniging op gericht met een beginselverklaring waaruit zelfs de meest spitsvondi ge verpolitiekte jurist geen politiek streven meer kon distilleeren. Nu moest de Jeugdstorm dus wel met rust gelaten worden en zag men steeds meer jongens en meisjes in de fleurige zwart-oranje-blauwe uniformen verschijnen, keken steeds meer glundere gezichten vanonder de Urker karpoets vol vertrouwen de wereld in. De Ne- derlandsche jeugd marcheerde, al le verdachtmaking en tegenwer king ten spijt, achter de meeu wenvaan. Maar juist het succes dat de Jeugdstorm had en de aan trekkingskracht die hij op de Ne- derlandsche jeugd bleek te hebben, verdroot Colijn en zijn medewer kers. Düs werd de Jeugdstorm op den 13den September 1938 ge plaatst op de lijst van voor ambte naren verboden organisaties. Machtsterreur moest de democra ten, die voelden dat hun greep naar de Nederlandsche jeugd een mislukking dreigde te worden, hel pen. De Jeugdstorm gaf echter geen kamp, de hoofdstormer trad Maart 1939 af, kaderleden werd verboden lid te zijn van eenige po litieke partij of beweging. Ook dit mocht niet baten en daar boven dien terreuraanslagen op de bij den Jeugdstorm aangesloten kin deren dreigden, werd de Jeugd storm in Januari 1940 ontbonden. Toen kwam de oorlog met als gevolg dat enkele weken later, op 8 Juni 1940, de Nationale Jeugd storm opnieuw werd opgericht en nog voor het einde van dat jaar 10.000 leden telde. Hiermede was de Jeugdstorm de grootste alge meene jeugdorganisatie van het land geworden. Verschillende pad vindersorganisaties sloten zich bij den Jeugdstorm aan, sportvelden en oefengelegenheden werden ter beschikking gesteld en medische controle werd ingevoerd. De tijd van opbouw was begonnen! Het spreekt vanzelf dat de Jeugd storm het ook in deze oorlogsjaren niet gemakkelijk heeft. Een groot deel van ons volk tracht nog steeds de jeugd te „bewerken". Op school, ja zelfs in het gezin, heb ben de jeugdige stormers meer malen te kampen met moeilijk heden die hun in den weg worden gelegd door onderwijzers en ouders die weigeren te begrijpen dat al deze blijmoedige en levenslustige jongens en meisjes voor hun le venshouding bezieling vinden in de spreuk: ,,In Godsvertrouwen alles voor het Vaderland". En dat het niet bij deze spreuk blijft, maar dat de jeugdstormers ook de daad bij het woord voegen hebben zij bewezen, die zich vrijwillig voor het Oostfront meldden en daar nu strijden voor de toekomst van Europa. Dan zijn er de honderden die werkzaam zijn bij den Land- dienst in het Oosten. En mochten dit nog niet bewijzen zijn en wenscht men andere voorbeelden, dan herinneren wij aan het werk dat door den Jeugdstorm is ver richt toen Amsterdam en Rotter dam door terreuraanvallen waren geteisterd en de jeugdige storm- sters en stormers dag en nacht in touw waren om het leed en de ellende die over talrijke gezinnen kwam, zooveel mogelijk te ver zachten. Zondag was het negen jaar ge leden dat de Jeugdstorm werd op gericht en het is goed dat wij van deze gelegenheid gebruik maakten eens na te gaan wat er intus schen bereikt is. Deze terugblik geeft moed voor de toekomst, want hoewel het vaststaat dat door de Jeugdstorm ook in de ko mende jaren nog veel strijd gele verd zal moeten worden, zeker is het dat de jonge werkers voor de toekomst van ons land en volk, niet versagen zullen, maar dat zij, bezield door hun ideaal niet zul len rusten voordat de geheele Ne derlandsche jeugd achter de meeuwenvaan marcheert. Een nieuw jaar is aangebroken. Nieuwe kwartieren worden inge richt. kaderleden ontvangen een grondige opleiding, de propagan da werkt op volle kracht, steeds meer nieuwe leden stroomen toe. Het kan zijn dat vele ouderen nog steeds hun heil zien in sabo tage of afwachten, dat een groot deel van ons volk meent, dat „het goed gaat" en de „bevrijding" na dert. de jeugd is wijzer, zij begrijpt haar tijd, zij is zich bewust van haar verantwoordelijkheid. De jeugd marcheert! riep maarschalk Graziani het ge heele Italiaansche volk op mede te werken om de onafhankelijk heid van het volk te herwinnen. Het lot biedt nog eenmaal de mo gelijkheid de vrijheid van het va derland te bevechten. Met de hulp Gods en met zuiver geweten gaat het Italiaansche volk aan het werk. Nationaal Comité in Albanië - In Albanië heeft zich na het verraad der regeering-Badoglio en de vlucht van den Albaneeschen minister-president een Nationaal Comité gevormd, dat de verant woordelijke leiding van den thans zonder bestuur zijnden en door anarchistische toestanden be dreigden Albaneeschen staat op zich heeft genomen op den grond slag van de onafhankelijkheid van Albanië. Het Nationale Comité heeft thans voor de behartiging der regeeringszaken een werk- commissie ingesteld en zich tot de Duitsche regeering gewend met het verzoek om erkenning. De Duitsche regeering heeft deze erkenning verleend en zich bereid verklaard, met de werk- commissie als voorloopige regee ring samen te werken. (D.N.B.) Sumner Welles afgetreden President Roosevelt heeft vol gens den Britschen berichten dienst bekend gemaakt, dat Sum ner Welles, onderstaatssecretaris van het staatsdepartement, is af getreden. Als zijn opvolger is be noemd Edward Stettinius. Betreffende het aftreden van Sumner Welles heeft Roosevelt volgens den Britschen berichten dienst verder verklaard, dat hij het verzoek om ontslag van Sum ner Welles met „oprecht en diep betreuren" heeft aanvaard. De uit den diplomatieken dienst voortgekomen Sumner Welles heeft hem. Roosevelt, den wensch voorgelegd wegens den gezond heidstoestand zijner vrouw onthe ven te worden van „zijn zware regeeringsplichten". Roosevelt merkte hierover op, dat hij dit kon begrijpen en derhalve reke ning hield met den wensch van Welles. (D.NB.) Voorloopige overeenkomst tus schen Amerika en Algiers - Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de persoonlijke vertegen woordiger van Roosevelt in Noord Afrika, Robert Murphy en de ver tegenwoordiger van de Fransche dissidentencommissie te Algiers, Jean Monnet, Zaterdag een voor loopige overeenkomst geteekend over de wederzijdsche steunver- leening bij de voortzetting van den oorlog. Binnenkort zal ook tusschen Groot-Brittannië en het dissidentencomité een soortgelijke overeenkomst onderteekenÉ wor den. (D.N3.)

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1