i VERDUISTEREN: BINNENLAND Negenjarig bestaan Nationale Jeugdstorm. Door lichtvaardigheid in de gevangenis. KERK EN SCHOOL AGENDA Tanner over Finlands politiek De Finsche minister van financien heeft gisteravond op een arbei dersvergadering te Helsinki een rede gehouden over het onder werp „Finland's weg". Sprekende over de problemen van de buitenlandsche politiek zeide de minister, dat de huidige verdedigingsoorlog tegen de Sov jet-Unie een logisch resultaat is van al datgene, wat voor het uit breken van het conflict is ge schied. Na het begin van den Duitsch- Sovjetrussischen oorlog, heeft de Sovjet-Unie met haar luchtmacht Finland aangevallen en in het land groote verwoestingen aange richt. Om deze reden is Finland opnieuw in een oorlog met de Sovjet-Unie gewikkeld geraakt. Daar het onmogelijk gebleken is, om met de Sovjet-Unie in vrede te leven, moest Finland zich verdedigen. De eenige vijand van Finland is de Sovjet-Unie. Met alle overige staten daarentegen wenscht Finland zoo goed en vriendschappelijk mogelijke be trekkingen te onderhouden. Vervolgens sprak Tanner over de z.g. vredesgeruchten en over het bekende interview van den Finschen minister-president en verklaarde hij: Men knoope aan dit interview niet een of andere overijlde conclusie vast. Alleen een wensch naar vrede, hoe levendig ook onder het volk aanwezig, kan geen waarborg zijn voor het ge- wenschte resultaat. Het valt moei lijk te begrijpen wat men met openlijke discussies over een vrede denkt te kunnen bereiken. De po sitie van Finland in ieder geval wordt hierdoor niet versterkt en men geeft den vijand den indruk, dat er in Finland misschien een capitulatiestemming bestaat, een denkbeeld, dat volkomen onjuist is. Het is voor Finland het ver standigste de openbare discussie over den vrede te eindigen, daar zij alleen maar den vijand helpt. Thans gaat het er voor alles om de regeering en den rijksdag te vertrouwen. Tenslotte keerde de minister van financien zich tegen de bui tenlandsche propaganda en ver klaarde hije dat men er thans niet eens meer genoegen mee neemt te spreken van zoogenaamde vre desdemonstraties in Finland, doch dat men zelifs door de Sovjet- Unie opgestelde vredesvoorwaar den publiceert, die op niets ge baseerd zijn. Dergelijke sensatie- berichten laat de buitenlandsche propaganda als proefballonnetjes opstijgen. CD.N.B.) De aanval op Nantes Naar tot dusver is vastgesteld zijn bij den tweeden terreuraanval der Anglo-Amerikaansche vlieggers op de stad Nantes rond 100 personen gedood en 300 gewond, aldus meldt het agentschap Ofi. De woonwijken der stad zijn door bri sant- en brandbommen zwaar ge teisterd. Mutaties in Engelsche regeering Volgens den Britsöhen berich tendienst is door Downingstreet 10 de volgende verklaring gepubli ceerd: „De koning heeft zijn toestem ming verleend voor de volgende mutaties in de regeering: Voorzitter van den Kroonraad: Attlee; Minister van Financien: Sir John Anderson; Minister voor de Dominions: Viscount Cranborne; Lord-zegelbewaarder: LordBea- verbrook; Minister van Staat: R. K. Law. Attlee zal naast zijn functie van voorzitter van den kroonraad plaatsvervangend minister-presi dent blijven. De minister van fi nancien wordt lid van het oorlpgs- kabinet. De minister voor de Do minions wordt leider van het Hoogerhuis en zal in deze beide kwaliteiten toegang hebben tot het oorlogskabinet. De nieuwe mi nister van Staat zal den minister van buitenlandsche zaken bij zijn werkzaamheden assisteeren. Verdere mutaties, die uit boven genoemde veranderingen nog voortvloeien, zullen later worden gepubliceerd. R. G. Casey zal voortaan officieel den titel voe ren van resideerend minister van staat in het Middeh-Oosten". (D.N.B.). van heden- en morgen avond 19.30 uur tot morgen- en Maandag ochtend 7.30 uur 25 Sept.: Maan op te 2.51 uur; onder te 18.18 uur. 26 Sept.: Maan op te 3.54 uur; onder te 18.47 uur. Maandag 27 September a.s. is het negen jaar geleden, dat te Velp de eerste 12 leden van den Jeugdstorm door den hoofdstormer C. van Geelkerken geïnstalleerd werden. In Mei 1934 ontving de hoofdstormer van den Leider Mus- sert, de opdracht een nationale jeugdbeweging te vormen, welke de Nederlandsche jeugd, los van eiken partij-politieken invloed zou opvoeden in den geest van grond slag, doel en zinspreuk van den Jeugdstorm. De grondslag luidt: het Nederlandsche volk is een organisch geheel. Eén in geest en bloed met voor- en nageslacht be stendigt het, in verbondenheid aan den Nederlandschen bodem, het vaderland. Enkelingen of groe pen hebben eigen belangen onder geschikt te stellen aan het belang van het vaderland en dit te die nen naar de mate van de verkre gen vermogens. Eerbied voor den godsdienst, goede zeden, vader landsliefde, eer- en plichtsbesef, kameraadschap, tucht, orde, offer vaardigheid en gemeenschapszin moeten in de volksgemeenschap worden aangekweekt, ontwikkeld en in stand gehouden. Het doel van den Jeugdstorm wordt als volgt omschreven: aan sluitend bij den staatkundigen en maatschappelijken opbouw van den nieuwen staat een eensgezin de, geestelijk en lichamelijk ge zonde, krachtige Nederlandsche jeugd te vormen, die volgens eigen aard gelooft aan en handelt naar zinspreuk en grondslag van den „Nationalen Jeugdstorm". Het be- ïïI vorderen van saamhoorigheid bij lalle leden van den Nederlandschen Dietschen stam. Het kweeken van i liefde voor en kennis van de I Nederlandsche beschouwing in s den ruimsten zin. Dit alles geschiedt onder de zin spreuk: „in Godsvertrouwen alles voor het vaderland". Negen jaar lang heeft de Jeugd storm thans gestreden voor deze doelstellingen. In het democratisch Nederland heeft hij te kampen gehad met alle moeilijkheden, die de toenmalige machthebbers alle organisaties, die eensgezindheid tegen verdeeldheid voorstonden, in den weg stelden. Twee maal moest de Jeugdstorm ontbonden worden, Ce woningblokken, die aan den Goud- j?eJ laa^st in Februari 1940. Ook schen Singel te Rotterdam zijn go- ambtenarenverbod gold voor - a j a den Jeugdstorm, terwnl de uni- t^euwd, zijn van een nieuw etage-type. form verschillende malen verboden De toegangsdeuren tot de verschil- werd lende woningen bevinden zich op de Na den 15en Mei 1940 kon de lange gaanderijen, waarvan er drie Jeugdstorm zich vrij ontplooien. *ijn. Tot deze gaanderijen krijgt mee Vele honderden leden van den toegang via de centrale deuren, welke Jeugdstorm staan op het oogen- jaich onder de trappenhuizen, d®blik aan het front, terwijl in het proorpitsUkende gedeelten, bevinden §ebied Danzig-West Pruisen meer - - CNP/n«t/P«, m dan vijfhonderd stormers en t-rtr/noi/rax m stormsters staan in den Germaan- schen Landdienst. Werkpauzeconcert in een groot be- wapeningsbedrijf. De machines, die zooeven nog de werkhallen met hun gedreun vervulden, staan stil en de werktuigen zijn terzijde gelegd. Duitschlands eerste dirigenten en de beste militaire kapellen komen op bezoek bij de arbeidskameraden. die j onafgebroken hun plicht vervullen. Deze werkpauzeconcerten zijn bij de arbeiders zeer gewild en de geestdrift I waarmede zij ontvangen worden, heeft aangetoond, hoe nauw de band tus- schen de Duitsche kunstenaars en de arbeiders Is Orbis/Holland/Pax m Zeep voor vuilen arbeid Met ingang van 1 October a.s. komen personen, die zoogenaamd vuilen arbeid verrichten, voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra-rantsoenen eenheids- zeep en waschpoeder. Zij dienen zich vóór 2 October a.s. tot de plaatselijke distributiediensten te wenden ten einde een aanvraag formulier MD 233-71 af te halen, dat zij in de week van 4 t/m 9 Oc tober a.s. moeten inleveren. Be langhebbenden worden voor na dere bijzonderheden verwezen naar de publicaties van den plaat selijken distributiedienst. Vaste brandstoffen voor kook- doeleinden Pensions met min der dan tien gasten kunnen in bepaalde gevallen in aanmerking komen voor een rantsoen kookko- len ten behoeve van hun bedrijf. Deze pensions worden in twee groepen verdeeld. De eerste groep omvat die bedrijven, waar voor het inwonende gezin van den pen sionhouder voor het jaar 1943/44 een kookkaart „u 115" of „u 215" is verstrekt. De exploitanten kun nen in den loop van October 1943 bij den plaatselijken distributie- dienst een aanvraag indienen ter verkrijging van brandstoffen voor kookdoeleinden in het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1943. De afgifte der bonnen ge schiedt na onderteekening van een door den distributiedienst beschikbaar te stellen verklaring. In de tweede helft van December zal ten aanzien van beschikbaar stelling van kookkolen voor deze pensions in het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1944 een nieuwe publicatie verschijnen. De tweede groep omvat die be drijven, welke, hoewel beschik kende over een gasaansluiting of een electrische kookaansluiting, de maaltijden voor hun pension gasten uitsluitend op een kookfor- nuis plegen te bereiden, in ver band waarmede geen kookrant- soen in gas of electriciteit voor bedrijfsdoeleinden is verstrekt. De betrokken exploitanten kunnen voor het stookseizoen 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 een rantsoen kookkolen aanvragen met gebruikmaking van formulier br. c 250. Toewijzing geschiedt eerst, nadat de brandstoffencom- missie ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Rundvleesch in blik in distri butie - Het bedrijfschap voor vee en vleesch deelt mede, dat in de eerstkomende weken, behalve versch vleesch, eveneens een be perkte hoeveelheid rundvleesch in blik in distributie zal worden ge bracht. De netto inhoud van deze blikken is ongeveer 850 gram. De consument zal hiervoor aan den slager moeten afgeven 111/4 rant soenen. De verkoopprijs bedraagt f. 1.40 per blik. Indien de consu ment niet over voldoende distri butiebescheiden beschikt om deze blikken in ontvangst te kunnen nemen, zal de slager versch vleesch leveren aangezien de blikken niet uitgewogen mogen worden ver kocht. Een aantal bezitters van radio, toestellen heeft gemeend zich "lichtvaardig niet te kunnen be kommeren om de beschikking van 13 Mei 1943, volgens welke radio toestellen moesten worden inge leverd. Volledig de feiten misken nend hebben zij blijkbaar aange nomen, dat of hun strafbare han delwijze verborgen zou blijven, of dat de gevolgen niet al te erg zou den zijn. De lichtvaardigheid van dergelijke opvattingen en handel wijzen moeten thans degenen, die hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd, duur betalen. Het Deutsche Landesgericht heeft in een groot aantal van dergelijke gevallen het eindvonnis geveld of zal dit in de komende weken doen. De vonnissen toonen aan, dat de bezettende macht ook in dit geval niet geneigd is, vergrijpen tegen haar beschikkingen te dulden. Alle beklaagden kregen gevangenis straffen, die al naar den aard van het geval weliswaar verschillend uitvielen, doch eenige voorbeelden, waarin gevangenisstraffen tot 21/4 jaar werden opgelegd, too nen aan, dat degenen, die hun toestel in strijd met de beschik king niet hebben ingeleverd, door de wet in al haar gestrengheid worden getroffen. In alle gevallen moesten de beklaagden hun ver grijpen verder boeten met een geldstraf, die meestal een veel voud van de aanschaffingswaarde van het toestel bedroeg en met verbeurdverklaring van het toe stel. Correspondentie met krijgsge vangenen en burger-geïnterneer den in Japansche kampen Het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis te 's-Gra- venhage ontving bericht, dat door de Japansche autoriteiten is be paald, dat de correspondentie, ge richt aan krijgsgevangenen en aan burger-geïnterneerden le. minder dan 25 tekstwoorden moet bevatten, 2e. getypt of in duidelijk lees bare blokletters geschreven moet zijn. 3e. slechts persoonlijke- of fa milieaangelegenheden mag be vatten en in geen geval inlichtin gen of meeningen op militair of politiek gebied mag behelzen. De correspondentie aan krijgs gevangenen en burger-geïnter neerden, waaromtrent reeds be richt is ontvangen, dient te wor den gericht aan de kampen, waar in de geadresseerden verblijf hou den. Zij kan worden verzonden door tusschenkomst van het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, voor wat betreft krijgsgevangenen, Korte Voor hout 14 en voor burger-geïnter neerden dr. Kuyperstraat 9 te 's-Gravenhage. Brieven, welke niet aan boven vermelde vereischten voldoen, zul len blijkens mededeeling van de Japansche autoriteiten niet wor- der uitgereikt. Mr. de Haseth Evertsz overle den Op 82-jarigen leeftijd is in Almelo, waar hij tijdelijk ver toefde, overleden mr. Ph. F. de Haseth Evertsz, oud-president van het gerechtshof op Curacao. PREDIKBEURTEN. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur)Vm 10 en non. 5 u., ds. Joh. Janseri Doopsgez. Gem.: Vm. 10u., ds. J. E. Fra ter Smid van Haarlem Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. E. Mahieu, pasteur a Delft Evang. Luth. Gem.: Vm. 10u., ds. Bieger Geref. Kerk (Zuider- kerk)Vm. 10 u., cand. v. Houten; nm. 5 u., ds. Wiersinga Geref. Kerk (Heerengracht)Vm. 10 u„ cand D. C. Mulder; nm. 5 u., dr. Westërink Geref. Kerk (Oude Vest) Vm. 10 u. dr. Westerink; nm. 5 u., cand. Mulder Geref. Kerk (Morsohweg)Vm. 10 u.. ds. Wiersinga; run. 5 u., cand. van Houten Geref Kerk in H.V. (Breestraat 64); Nm. s u. (Voorb. H.A.), ds. B. A. Venemans Rem. Geref. Gem.: Vm. 10% u., ds. Kleyn van den Haag Ver van Vrijz. Herv. (Volkshuis); Vm. 10% u., dr. Boersema Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19)Vm. 10% u. (pontific. hoogmis), mgr. dr. A. G. Vreede Vrijz Kinderkerk (Gerecht 10): Nm. 12% u.. dr. Boersema. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. H. de Lange; nm. 4% u„ ds. H. v. d. Linde Ned. Herv. Kerk Oosteinde: Vm. 10 u„ ds. v. d. Linde; nm. 4% u., ds. de Lange Geref. Kerk; Vm. 10 en nm. 4 u. dienst Chr Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u.', ds. J. HEDEN Stadsgehoorzaal: Prof. Melachit (illusionist) n.m. 7.15 uur. Zondag Leidsche Schouwburg: Kunst kring Het Schouwspel „Mevrom en haar chauffeur". Nm. 2.30 uu: Schouwburg: Gezelschap The; Vink „Lastige vrouwtjes". 7% ut nam. StadszaalTooneelvoorstelli „Roodkapje" te 2 uur nam. StadsgehoorzaalBelgisch Dans orkest James Poley. Nm. 7.30 uui Oegstgeest (Geverstr. 22): Ge® Gods te 10 uur vm. en 6% u. rut Maandag. Stadszaal: Herm. Rinket-variét te 7% uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te retde wordt van Zaterdag 23 Septembe 8 uur tot Zaterdag 2 October 2i uur waargenomen door de APO tlieek Kok, Rapenburg 9, Tel 2480 en de Apotheek Tot Hulp de Menschheid", Hooigracht 48, Tele] 21060. Te Oegstgeest door de Oegst geestsche Apotheek, Raadhuispari 8, Telef. 26274. De geneeskundige dienst te Lei den wordt van hedenavond. 8 ut tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door de doktoren P. van E: Kortmann, Lahr en Teeuwen. Te Oegstgeest door dr. Leemhui Tel. 22030. P. Geels Doopsgez. Kerk: Vn 10 u., ds. R. C. de Lange; vm 1 uur Jeugdkerk in de Oude Veilin; vm, 10 u.. Jeugddienst CD Oud Kath. Kerk: Vm. 10 u„ I dienst; nm. 3 u„ Vesper. Hazerswoude Ned. Herv. Keil Vm. 9% en nm. 7 u„ ds. Kieh Geref. Kerk; Vm. 10 en nm. 7 i d6. Huizeveldt. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Vn 10 en nm. 5 u., ds. Eerhard; Gere Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u„ ds. J. Aalders van Katwijk aan den Riji Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 en nr 5 u.. leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk Vm. 10 en nm. 6% u„ ds. Va Binsbergen; Geref. Kerk: Vm. 10 e nm. 2% u., ds. H. Vos van Tijnje. Lisse Ned. Herv. Kerk: Vm. 1 en nm. 5 u„ ds. J. Th. van Veenei Geref. Kerk: Vm. 10 en nm 4 dr. Th. Buys Jr.; Ohr. Geref. Kerk Vm. 10 en nm. 5 u„ ds. A. Ponsteil Geref. Gem.: Vm. 10 en nm. 4 v ds. A. Verhage; Oud Geref. Gem Vm. 9% en nm. 3 u.. leesdienst. Noordwijk Binnen Ned. Her Kerk: Vm. 10 u., ds. W. W. Siddz Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 ds. H. B. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. He; Kerk; Vm. 10 u„ ds. M. J. Punsel van Leiden; nm. S u.. (Jeugddiens ds. H. P. Fortgens van Voorschotel Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 ds. B. Bouma; Geref. Kerk in H. (Eyb de Grootstr.)Vm. 10 (Voorb. H.A.). ds. Venemans. Noordwi.jkerhout Ned. Her Kerk: Vm. 10 u„ ds. v.d. Most vi Spijk van Leiden; nm. 5 u., car Barendrecht van Oegstgeest. Oegstgeest Geref. Kerk (Mai ritslaan) Vm. 10 u.. ds. Ering nm. 5% u.. cand. P. H. van Meye feldt van Delft; Geref. Ke (Morsohweg)Vm. 10 u„ can Meyenfeldt; nm. 5 u„ ds. Eringa. Oude-Wetering Ned. He Kerk: Vm. 10% u., de heer Eiclee van Blijham; Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 3% u„ (H.A. en Danto ds. Broekstra van Rijnsburg: E monstrantsohe kerk: Vm. 10% ds. Makkink van Leiden. Rijnsburg Ned. Herv. Ker Vm.' 10 u„ ds. W. Sybrandy v 's-Gravenhage; ntn. 5 u., dr. G. v. Niftrik; Kerkzaal: Vm. 10 u.. Van Niftrik; nm. 5 u„ dr. K. Brouwer van Oegstgeest; Ger. Ker Voorbouterweg)Vm. 10 u., ds. M. v.d. Loo; nm. 6 u., ds. J Andre van Bennebroek; Ger. Ki (Rapenburg)Vm. 10 u„ ds. And nm. 6 u„ ds. H. Post; Concord Vm. 10 u„ ds. Post; nm. 6 u., v.d. Loo; Ohr. Ger. Kerk: Vm. en nm. 5 u., ds. C. S. v.d. Ven s-Gravenhage. Valkenburg Ned. Herv. Ke Vm. 10 en rim. 6% u„ ds. C. J' gehóer Geref. Kerk: Vm. 10 nm. 5 u., ds. J. Rijneveld Voorhout Ned. Herv. Ke Vm. 10 u., ds. Flink. Voorschoten Ned. Herv. Ge Vm. 10 u., ds. H. P. Fortgens: i 5 u., ds. C. Baas van Hoogmade Geref. Kerk: Vm. 10 er nm. 5 ds. J. C. Houtzagers Ge Gem. (Leidscheweg 66)Nm. 5 Leesdienst Ver. "an Vrijz. Hl (Ons Eigen Huis): Nm. 7 u., dr A. Bruining van den Haag. Warmond Ned. Herv. Ke Vm. 10 u., ds. de Bel; nm ds. Lazonder van Den Haag (jeu dienst) Wassenaar Ned. Herv. Ge geen opgave Geref. Kerk: 1 10 en nm. 5 u„ ds. Feringa Geref. Kerk Zuid: Vm. 10 u.j J. A. Tazelaar van Rriain; nn u., ds. Timmer. Zoeterwoude Ned. Herv. Ki Vm. 10 u.. ds. Kranenburg. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Molenaarsgr cand. H Jonker te Haarlem Franeker', ds. M. G. Rosberger Blijham. Te Warga, ds. J. Kalm Waaxens en Brantgum Aai nomen als hulpprediker i Kampen, cand. R. C. van Putte: Ooltgensplaat Benoemd hulpprediker te Rotterdam-"'

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2