NIEUW DUIKBOOTSUCCES TERRORISTEN ONTVANGEN GERECHTE STRAF 84ste Jaargang Zaterdag 25 September 1943 No. 25610 DUITSCH WEERMACHTBERICHT Bewaar Uw aardappel schillen - de koe maakt er melk van. n Een dringend beroep. L El DSCH «DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel der Duitsche ermacht deelde gisteren mede: In het Zuiden en Midden van het Oostelijk front duren de af- eergevechten in de sectoren, arin tot dusver het zwaarte- iunt lag, met onverminderde evigheid voort. Op het Koeban- iruggenhoofd en ten Oosten van elitopol werden krachtige vijan- lelijke aanvallen afgeslagen. Sov- tpogingen, den midden-Dnjeper ip verscheidene plaatsen over te iteken, werden verijdeld. Ten [oord-Oosten van Zaporosje en ij Demidow gelukte het, door astberaden tegenaanvallen onzer pen doorgebroken Sovjetregi- lenten te vernietigen en daarbij angenen en buit te maken. De htmacht ontlastte door aan- en van geconcentreerde for- iaties de zware gevechten leve- inde troepen van het leger. Aan het front der Noordelijke ïszee deden snelle Duitsche ge- htsvliegtuigen geslaagde aan- llen op bolsjewistische duik- 'tbases en ravitailleerings- ipots. Bij deze aanvallen schoten irmaties jachtvliegers in 24 uur inder eigen verliezen, 45 vjjan- (lijke jachtvliegtuigen neer. Zuid-Italië viel de vijand teren met sterke strijdkrachten Salerno en Contursi aan- Ter- I de gevechten in den sector lerno nog gaande zijn, werd de landelijke aanval in het gebied Contursi na harden en ver- terden strijd met buitengewoon ,re vijandelijke verliezen afge- I »gen. |Ö|De op het eiland Kefallonia reerende Italiaansche divisie [ui had na het verraad der re- jering-Badoglio geweigerd de wapenen neer te leggen en de vijandelijkheden geopend. Na voorbereiding van de luchtmacht gingen Duitsche troepen tot den aanval over, braken den tegen stand der rebellen en namen de havenstad Argostolion. Afgezien van 4000 man, die tijdig de wape nen neerlegden, werd het gros der opstandige divisie met den divi siestaf in den strijd vernietigd. Op 22 September trachtten Brit- sche duikbooten van het kleinste type in de wateren der Noordsche scheren binnen te dringen. Bij deze poging werden zij tijdig op gevangen en vernietigd, vóór zij succes konden behalen. Een deel der bemanning geraakte in ge vangenschap. Anglo-Amerikaansche formaties vliegtuigen verloren gisteren over dag bij aanvallen op plaatsen aan de kust van het bezette gebied in het Westen, waaronder vooral de stad Nantes zwaar getroffen werd, 15 vliegtuigen. Formaties Britsche bommen werpers ondernamen in den afge- loopen nacht nieuwe terreuraan- vallen op Mannheim, Ludwigs- hafen, Darmstadt en Aken. Er ontstonden verliezen onder de be volking en deels aanzienlijke scha de- Tot dusver is het neerschieten van 33 vliegtuigen vastgesteld". Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookten in den afgeloo- pen nacht vliegvelden en andere militaire doelen in Zuid- en Mid- den-Engeland. De vijandelijke verliezen bij den terreuraanval in den nacht van 22 op 23 September zijn gestegen tot 27 toestellen. Duitsche duikbooten hebben na ■Het speciale Polizeistandgericht Beft, in Assen zijn eerste zitting —■houden tegen een groep terro- fcen, die maandenlang de Noor- lSijke provincies onveilig hebben Jmaakt en door terreuraanslagen e-!lNederlandsche bevolking groote rij ftade hebben toegebracht. jjHet Polizeistandgericht heeft, ■Bals reeds kort is medegedeeld, :ril deze zitting tegen 11 Neder- f uldsche onderdanen de volgende D-ejlunssen uitgesproken: 1. doodstraf tegen den 30-jarigen lidelaar Johannes Vis uit Stads- waal. lil él-doodstraf tegen den 32-jarigen lager Anne Rutgers uit Stads- ftfïaal. doodstraf tegen den 25-jarigen Ikhouder J. Toet uit Staphorst. [lOfdoodstraf tegen den 25-jarigen ___ltenoppasser Gert Por uit Zuid- Jen. T. doodstraf tegen den 24-jarigen URlchinist P. van Laarhoven uit Isselt. ■.doodstraf tegen den 28-jarigen fceente-ambtenaar Wessel Knot I Exloo. doodstraf tegen den 35-jarigen I Sler van een arbeidsbureau Ren- Jt Poel uit Borger. CRI doodstraf tegen den 21-jarigen |s.'er Jans Diemer uit Borger. I doodstraf tegen den 37-jarigen Jpldbouwer Roelof Tuin uit Val- °efnond. atSjO. doodstraf tegen den 41- da#sen gemeente-secretaris An- uulfs Diepenbrug uit Odoorn. II tuchthuisstraf van 10 jaar den 26-jarigen gemeente- res Ptenaar Harm Hooiveld uit ast Rorn. ut.Re doodvonnissen zijn enkele na de uitspraak van het von- ^olvoltrokken. B Friesland, Groningen en ■nthe zijn de laatste maanden ind®jgenden omvang en met groo- iboijmtaliteit daden van sabotage mgjterreur gepleegd. In totaal ■o^lien niet minder dan 70 ge- "iooF1 vastgesteld. Vooral hadden trekking op aanslagen op ïtb#°ren van den burgerlijken Bd met het doel de tewerkstel ling in Duitschland te saboteeren. Verder waren het overvallen op distributiekantoren met roof van levensmiddelen-, tabaks- en ben zinebonnen voor eigen gebruik of ter ondersteuning van illegale per sonen, voorts moordaanslagen op Nederlandsche nationaal-socialis- ten en pro-Duitsche personen, die gevaarlijk konden worden voor de terroristen en illegale personen. Het speciale commando, dat door den bevelhebber der Sicherheits- polizei en van den S.D. naar de Noordelijke provincies werd gezon den, kon snel een aantal aansla gen ophelderen en de daders ar resteeren. Leden der terreurbende hebben gemeenschappelijk drie aanslagen gepleegd op het raad huis van Stadskanaal, voorts heeft dezelfde groep een aanslag ge pleegd op het raadhuis van Exloo, waardoor het geheele gebouw in de asch werd gelegd. Dat deze mannen gevaarlijke misdadigers waren, blijkt vooral uit den laffen en gemeenen moord, waarvoor zij niet zijn teruggeschrokken. Op 30 Juli 1943 vielen twee hunner den fabrikant W. Reilingh op het fietspad van Zuidlaren naar Mid- laren aan en vermoordden hem met twee pistoolschoten, nadat zij tevoren zijn levensgewoonten hadden nagegaan en vastgesteld, dat Reilingh dagelijks op een be paalden tijd van zijn woning naar zijn kantoor reed. Reilingh was oud-lid van de N.S.B. en stond bekend als pro-Duitsch. In de zitting van het Polizei standgericht in het gerechtsge bouw te Assen bleek uit de uit voerige behandeling der zaak dezer misdadigers hoe koel en met hoeveel overleg de leden dezer bende te werk gingen. Zij confe reerden over de terroristische aan slagen alsof het ging om de ge woonste dingen ter wereld. Zij informeerden naar namen van N.S.B.'ers, die in aanmerking kwa men om vermoord te worden en jonge menschen, vaak uit christe lijke kringen, waren aanwezig bij de besprekingen en brachten can- een wekenlange pauzq bij verras sing het vijandelijke konvooiver- keer in het Noorden van den At- lantischen Oceaan aangevallen. Een duikbootgevechtsgroep slaag de er in, een naar Amerika va rend konvooi op te vangen, dat ongewoon krachtig verdedigd was. De aanvallen moesten daardoor vooral ondernomen worden tegen de buitengewoon talrijke konvooi torpedojagers der buitenverdedi ging. Hierbij behaalden onze duik booten uniek succes. In dagenlange, hardnekkige en verbitterde gevechten werden 12 vijandelijke torpedojagers tot zin ken gebracht en 3 andere getor pedeerd. welker ondergang waar schijnlijk is. Dichte nevel belem merde de voortzetting der opera ties. Niettemin werden van het konvooi nog 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 46.500 ton tot zinken gebracht en 2 an dere getorpedeerd. Troepen vrijmaken voor andere doeleinden Uit de zich thans afspelende operaties aan het Oos telijke front valt duidelijk op te maken, dat de hoogste Duitsche leiding naar een frontcorrectie streeft die den oorlog een volko men gewijzigd aanzien moet ge ven, zoo schrijft de militaire cor respondent van het D.N3. En hij vervolgt: Zoo zwaar in den Zui delijken sector en in deelen van den centralen sector van het Oos telijke front de ontwikkeling nog in vollen gang is en daar de Duit sche uitwijkingsmanoeuvres - zij het ook hier en daar onder den sterken druk van talrijke sovjet- legers - zich onder voortdurende- controle van de hoogste leiding voltrekken, zoo weinig is tot dusver de linker Duitsche vleugel van Obelij tot boven aan Leningrad toe bij de operaties betrokken ge raakt. Dit feit is van bijzondere beteekenis. Het opent voor het toekomstige verloop van het zo- meroffensief der sovjets aspecten, didaten in contact met de groep. Ambtenaren werkten mede aan de voorbereidingen der brand stichtingen en een hunner, die vreesde, dat een politieman hem zou verhooren, stelde den leider der terreurgroep voor dezen po litieman uit den weg te ruimen. Zijn voorstel kwam te laat, want een andere terreurgroep had reeds een aanslag op hem gepleegd, welke gelukkig geen doodelijke gevolgen had. De leden der benden schrokken voor niets terug. Onder den dek mantel der vaderlandsliefde ver grepen zij zich steeds weer aan goed en bloed van Nederlanders, zij wekten daarbij den schijn, als of zij zich keerden tegen de Duit sche weermacht, in werkelijkheid echter schaadden zij alleen de nederlandsche zaak. Dat deze misdaden met de strengste straffen getraft moeten worden, is duidelijk voor ieder, die de tallooze waarschuwingen ge hoord heeft. Het Polizeistandge richt heeft dan ook de allerstreng ste straffen uitgesproken. Tien van de elf misdadigers, die zich te verantwoorden hadden, moesten hun misdaden met den dood boe ten. De openbare aanklager noem de hen allen lage. misdadigers, die de gerechte straffen voor hun daden verdienen. Hij wilde hen als afschrikwekkend voorbeeld gesteld zien voor hen, die gelooven te kunnen vertrouwen op de lank moedigheid der bezettingsautori teiten. De voorzitter van het Polizeigericht zeide in zijn vonnis, dat voldoende waarschuwingen gegeven zijn. Degenen, die des ondanks niet willen hooren, moe ten de consequenties hunner da den trekken. Deze menschen heb ben zich door de verstoring van de openbare orde tegen het Neder landsche volk gekeerd, dat rustig wil werken en de groote moeilijk heden van dezen tijd kent. Neder land noch Duitschland kunnen dit optreden van terroristen aan vaarden, daarom moeten de strengste straffen uitgesproken worden, opdat men eindelijk zal weten, wat dergelijke misdadigers te verwachten hebben. USSERT heeft een drin gend beroep gedaan op ons volk om stelling te nemen tegen de sluipmoorden, die op Nederlandsche nationaal-socia- listen gepleegd worden. Hoewel er nog vele landgenooten zijn, die elk beroep, dat Mussert op hen doet, „principieel" van de hand wijzen, kan het toch niet anders of dit maal zullen ook zij moeten toe geven dat Mussert gelijk heeft, dat het zóó niet kan voortgaan, dat een einde gemaakt moet worden aan een toestand waarvoor een beschaafde natie zich diep moet schamen. Het is in Nederland zoo ver gekomen dat landgenooten, die een andere politieke overtui ging zijn toegedaan, die dus mee- nen dat het anders moet dan vóór Mei 1940, zich daarmede den haat van anderen op den hals hebben gehaald, aan terreur wor den blootgesteld, ja, zelfs in den laatsten tijd vanuit een hinderlaag worden neergeschoten. Het staat vast dat wij hier te doen hebben met een georganiseerde actie, dat er Nederlanders gevonden zijn die de moordplannen, beraamd door een bende „patriotten", uitvoeren. Zeer waarschijnlijk zijn het de zelfde misdadigers, die in den loop van het vorige jaar de sluipmoor den op leden van de bezettende macht pleegden. Doordat toen voor iederen moord gijzelaars met hun leven moesten boeten, kwam hier aan een einde. In de plaats daar van begonnen echter de sluip moorden op Nederlandsche natio- naal-socialisten. Wat velen ver wachtten, gebeurde echter niet. Voor deze moorden worden op ver zoek van Mussert geen gijzelaars ter verantwoording geroepen. Maar inplaats dat deze houding die een aanwijzing vormen voor de uiteindelijke bedoelingen van de Duitschers. Men moet dit feit zien in samenhang met de dage lijks duidelijker aan het licht tre dende tactiek der Duitsche tegen aanvallen om ten volle te kunnen beseffen, in welke posities de groote Duitsche uitwijkbeweging de sovjets gemanoeuvreerd heeft. Stellig, er kan niet aan getwij feld worden, dat de bolsjewisten aanzienlijk terrein gewonnen heb ben, hoewel onder de bloedigste offers en de zwaarste verliezen aan oorlogsmateriaal. Maar toch, zij hebben het gewonnen. Het is evenwel een uitgebrand gebied, dat de Duitschers hun aanbieden, waarbij laatstgenoemden van hun kant thans met het oog op de spoedig aanbrekende modderpe- riode en den komenden winter voor het eerst in een gunstige - omdat de verkeerswegen er ruim aanwezig en de verbindingen kort zijn - positie voor den aan voer geraken. Immers, de oorlog in het Oosten is, zoolang hij duurt weer gebleken datgene te zijn wat oorlogen in dit gebied van ouds her waren: uiterste krachtsin spanningen om de oplossing van de transport- en aanvoerproble- men. Er is reeds iets waars aan, wanneer sommige stemmen uit het vijandelijke kamp thans waar schuwend er op wijzen, dat de Duitschers - doordat de sovjetsin het Zuiden naar den Dnjepr op dringen - hun een „Sahara" in hun rug hebben gemaakt. Bij deze waarschuwing speelt waar schijnlijk een rol mede, dat de tegenpartij geleidelijk den station- nairen noordelijken vleugel van het front als een zwaard van Da mocles boven deze Sahara voelt dreigen. Nadere bijzonderheden over den definitieven loop der Duitsche stellingen worden van Duitsche zijde uiteraard nog niet bekend gemaakt. Uit het geheele verloop van de ontwikkeling ziet men evenwel thans reeds, dat de groote frontcorrectie voor de Duitsche verdediging in het Oos ten in het bijzonder, voor de ver dediging van Europa in het alge meen, een buitengewone verster king beteekent, en wel een verster king vooral aan reserves. Het is niet zoo - en daarop wordt in militaire kringen van de Rijks hoofdstad terecht gewezen - dat de sovjets in het kader van hun uiterste aanvalsinspanningen alle begrepen werd en een einde kwam aan deze laffe misdaden, vielen er steeds meer slachtoffers. Na de laatste moorden stelde de bezettende macht Mussert nog maals voor „bloed met bloed te vergelden" en daardoor ook aan deze serie moorden een einde te maken. Wéér heeft Mussert gewei gerd en inplaats daarvan een dringend beroep op het geheele Nederlandsche volk gedaan, ver trouwende dat een ieder zal be grijpen dat er een einde aan dezen toestand moet komen. Het is te hopen dat ons volk gehoor zal geven aan het beroep van den Leider, want het staat zonder meer vast dat indien er nog meer sluipmoorden en brandstich tingen gepleegd worden, zelfs aan het geduld van de bezettende over heid en de Nederlandsche natio- naal-socialisten een einde zal ko men. Dan zouden toch aan deze misdaden onschuldigen, met him leven ervoor moeten boeten. Nog kan dit voorkomen worden, indien een ieder beseft dat hij den plicht heeft de sluipmoorden, brandstichtingen en roof tegen te gaan of de lafhartige bedrijvers van deze misdaden aan de justitie over te leveren. In onze Nederlandsche samen leving behooren sluipmoordenaars en brandstichters niet thuis. Wij Nederlanders hebben immer en zeer terecht den politieken moord verafschuwd en er een eer in ge steld dat dergelijke misdaden in Nederland niet voorkwamen. Het is ondenkbaar dat er nu weldenkende landgenooten te vin den zouden zijn, die weigeren aan het beroep van Mussert gehoor te geven. Moge zijn dringend beroep een einde hebben gemaakt aan toestanden die ons onwaardig zijn. door hen bezette gebieden nu „ver overd" hebben. Om een zoodanige opvatting niet slechts te laten gelden voor een parool van agi tatie, zou men van de fundamen- teele veronderstelling moeten uit gaan, dat de Duitschers het door hen ontruimde gebied onder alle omstandigheden en met de uiterste krachtsinspanning in hun bezit hadden willen houden. Oogen- schijnlijk is het echter anders. Het is zoo, dat de Duitschers al vechtende ontruimd hebben met het strategische doel, van hun leiding, troepen vrij te krijgen voor andere doeleinden. Sinclair over de vliegtuigver- liezen De Britsche minister van luchtvaart, sir Archibald Sin clair, heeft in het Lagerhuis ge gevens verstrekt over de geal lieerde verliezen aan vliegtuigen. Volgens zijn verklaring zouden in de maand Juli boven Duitschland 195 Britsche en 108 Amerikaan- sche bommenwerpers verloren ge gaan zijn. In Augustus zouden de verliezen 306 Engelsche en 100 Amerikaansche bommenwerpers bedragen hebben. In totaal zou den de verliezen aan bommen werpers in de eerste 8 maanden van dit jaar bedragen hebben 1651 Engelsche en 447 Amerik. bom bardementsvliegtuigen. (D.N.B.) Rond en in Italië - De koningin van Italië, kroonprins Umberto en zijn dochter Maria Pia zijn te zamen met de echtgenoote van den gouverneur van Rome. gravin di Bergolo, in Genève aangeko men. In hun gevolg bevonden zich 45 personen. Volgens officieele verklaringen van de fascistische autoriteitien is de voormalige se cretaris-generaal van de fascisti sche partij, Hector Muti door 14 carabinieri onder bevel van luite nant Toddei des nachts van zijn bed gelicht en medegenomen. Hij werd uit den auto in een bosch gesleept en door schoten uit ver scheidene automatische pistolen vermoord. De fascistische partij te Rome heeft met ingang van 25 Septem ber haar intrek genomen in het historische Palazzo Braschi, waar het reeds voor den putsch van Ba- doglio gevestigd was. De prefect van Rome heeft een oproep gepubliceerd tot de Ita liaansche jeugd, waarin deze wordt aangespoord zich onverwijld voor den Arbeidsdienst aan te melden. (D.N.B. en InHriatt.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1