Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht 4ste Jaargang Vrijdag 24 September 1943 No. 25609 BUITENLAND Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH". Bewaar Uw aardappel schillen de koe maakt er melk van. Engelsch-Amerikaan- sche leugencampagne rond den Paus. VERDUISTEREN: DE STEM DER S.S. EXTRA-UITZENDING VAN DE S.S. Ongeloofwaardige uitvluchten. KERK EN SCHOOL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In zijn artikel van deze week in is Reich gaat dr. Göbbels uit in de stelling, dat „in dezen oor- l alles mogelijk kan zijn, alleen et dat wij ooit eapituleeren en teken onder het geweld van den jand". Hij wijst erop, dat deze irlog „een verdedigingsoorlog is, Duitschland is opgedrongen »r zijn vijanden met het doel :t af te snijden van iedere natio- ile levens- en ontwikkelings- ogelijkheid". „Zooals iedere oorlog", schrijft Göbbels, „brengt ook deze tal- oze gevaren en risico's met zich ede. Ieder gevaar en iedere iico echter kan overwonnen wor- m, wanneer een groot volk als Duitsche met een sterke en elbewuste leiding met alle acht de schouders daaronder t". De oorlog staat en valt met den meenschapszin van ons volk, K> schrijft dr. Göbbels en in dit rband geeft hij een opsomming n de oorlogsplichten van iederen dtscher, waartoe onder meer hooren, zwijgzaamheid, disci- ine, hulpvaardigheid, standvas- ;heid van hart en vertrouwen. is slechts één middel, zoo gaat minister verder, waarmede de genstander Duitschland zou innen overwinnen en dat zou in bestaan, wanneer de oude uc der politieke oorlogvoering u slagen een volk van zijn re- ering te scheiden teneinde het in zijn leiding te berooven en larmede weerloos te maken. Voortgaande schrijft Göbbels: is slechts één ding in dezen irlog, dat wij nooit mogen ver- izen en dat is onze vrijheid, de ortel van ons leven en onze toe- imst. Al het andere is vervang- iar. Verlies van onze vrijheid zou iden tot het verlies van ieder nder materieel en cultureel be- t van ons volk in het algemeen, enals van zijn burgerzin in het [jzonder. Wij strijden in dezen irlog niet om het behoud, maar het herstel van den vrede, list in den oorlog geldt de wet, at men in den strijd moet bren- wat men verdedigen wil. iets is te kostbaar, om geofferd worden voor de vrijheid. Alles at wij bezitten, hebben wij ons vrij volk bevochten, verworven opgebouwd. Het zou zonder de tijheid zijn zin, zijn doel, maar te zijn bestaansmogelijkheid rliezen. Een vrij volk kan alles at het in de verdediging van in vrijheid verloren heeft, op- euw verwerven en opbouwen, n onvrij volk zal alles wat het in n strijd om zijn vrijheid heeft spaard, verliezen en bovendien >g het vermogen om het ooit te rwinnen. De Duitsche natie, aldus dr. öbbels, vrij en naar alle rich- agen in staat tot leven en ont- tekeling, dat is het doel van tze politiek en oorlogvoering, ize generatie moet dit doel vei- stellen door strijd en harden 'beid. In de hechte aaneengeslo- aheid en harde vastberadenheid ii ons volk liggen onze groote insen op de eindoverwinning. (D.N.B.). Van het Oostelijke front De Np.-correspondent te Berlijn tldt: De terugtocht der Duitsche 'ijdkrachten aan het Oostelijke Wit gaat het karakter van tac tile bewegingen verre te boven, te voor niet-ingewijden is het tas duidelijk, dat het plan der titsche legerleiding is. de troe- n een winterlinie te doen be teken om de verdediging onder gunstigst mogelijke voorwaar- a te kunnen voortzetten en al- is voorbereid te zijn op de mo- lijkheid, dat het sovjet-Russl- iie offensief, al of niet met een vechtspauze, dezen winter zal fden voortgezet. De Duitsche pers biedt ten aan- a van de plannen, die aan de ugtrekkende beweging ten indslag liggen, weinig aanknoo- igspunten. Zij bepaalt er zich hoofdzaak toe, te wijzen op het planmatige karakter ervan en op de groote offers, waarmede de bolsjewisten hun aanvallen moe ten bekoopen. Van officieele Duit sche zijde wordt thans evenwel toegegeven, dat zich in het Oosten een frontwijziging op groote schaal voltrekt. Het initiatief hiertoe heeft de Duitsche leger leiding genomen en wel ten einde met een zoo gering mogelijk aan tal troepen aan de aanvallen der bolsjewisten weerstand te kunnen bieden, om a'dus zooveel mogelijk troepen voor andere taken vrij te maken. Het ware dan ook on juist, te meenen, dat het front alleen onder den druk der bolsje wistische aanvallen terugwijkt. In vele gevallen geschiedt, naar mi litaire kringen alhier verklaren, het terugtrekken der Duitsche strijdkrachten zóó, dat zij als het ware een luchtledig achterlaten, waarin de stootkracht van de pas geruimen tijd later aanvallende bolsjewisten verloren gaat. zoo o.a. ten Noorden van Charkof, waar sterke sovjet-Russische troe penconcentraties waren geconsta teerd, die blijkbaar tot taak had den, een wig tusschen de Duitsche linies te drijven, doch toen in een ledige ruimte stieten. Het initiatief bij de terugtrek kende beweging, zoo betoogt men hier, geeft men niet uit handen en ten bewijze hiervan verklaart men, dat van Duitsche zijde van tijd tot tijd ook met enkele divi sies tegenaanvallen worden on dernomen, ten einde de plannen van den tegenstander te dwars- boomen. Zoodoende is tot dusver steeds voorkomen, dat belangrijke Duitsche troependeelen werden afgesneden en in dit verband wijst men hier op het groote verschil met de omsingelingsslagen, die van Duitsche zijde in 1941 en ook nog in begin 1942 zijn gevoerd. Tot vernietiging van Duitsche legers is het niet gekomen en het Duitsche front hebben de bolsjewisten niet kunnen desorganiseeren. Wat zij winnen, zoo verklaart men hier, is een gebied, dat door de grondig toegepaste vernieling voor den be zitter voorshands van weinig nut is. De groote vraag is thans, waar de Duitschers hun nieuwe verde digingslinie willen betrekken. Het front is op sommige plaatsen reeds dicht de Dnjepr genaderd, o.a. in het Zuidelijke deel van het front. Zal de terugtocht bij deze rivier Het volgende korte overzicht van berichten uit Engelsche en Ame- rikaansche bron wordt in het juiste licht geplaatst door het gisteren gepubliceerde bericht van de „Osservatore Romano", het of ficieele orgaan van het Vaticaan, over hetzellde onderwerp. Den 14den September schreef de Engelsche journalist Ward Price in de „Daily Mail": „Het hoofd van de Roomsch-Katho- lieke Kerk loopt gevaar door de Duitschers gearresteerd en naar een concentratiekamp overge bracht te worden." Den 15den September meldde de onder Engelsch-Amerikaan- sche controle staande zender Palermo: „In het gebied van Va ticaanstad zijn Duitsche val schermjagers gedaald. Op het St. Pietersplein staan Duitsche pant serwagens." Den 16en September verspreidde de Londenscne omroep in de Ita- liaansche taal het bericht: „De Paus heeft geweigerd een afge zant van veldmaarschalk Kessel- ring te ontvangen. Hij heeft ver klaard, dat de aanwezigheid van Duitsche troepen in Rome een schending van het internationale recht vormt daar Rome tot open stad is verklaard." Den 17en September meldde de Londensche omroep in de Neder- landsche taal: „De Duitschers plunderen te Rome de kerken. De Paus wordt thans als gevangene behandeld." Den 18den September nam het Zweedsche blad „Social Demokra- ten" aan deze agitatiecampagne deel met het bericht, dat de Paus tweemaal geweigerd had veld maarschalk Kesselring te ont vangen. Den 20en September meldde de „Neue Zuercher Nachrichten" dat de zender van Vaticaanstad door de Duitschers was bezet. Den 22sten September ver spreidde het Engelsche agentschap Reuter het bericht: „De betrek kingen tusschen het Vaticaan en de Duitschers zijn opnieuw slech ter geworden, doordat de Duit schers Dinsdag twee kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders arres teerden, die het Vaticaansche ge bied wilden betreden." Al deze berichten en een groot aantal soortgelijke werden als leu gens gebrandmerkt door de pu blicatie van het Vaticaan in de „Osservatore Romano" van den 21sten September, waarin wordt gezegd: „Er zijn veel geruchten in de wereld verspreid over den toe stand in Vaticaanstad en de posi tie van den Paus na de Duitsche bezetting van Rome. Wij zien ons nogmaals genoodzaakt uitdrukke lijk te herhalen, dat weliswaar op het St. Pietersplein Duitsche pa trouilles dienst doen en Duitsche wachtposten aan de grenzen van Vaticaanstad zijn geplaatst, doch dat deze militaire maatregelen na voorafgaand telefonisch overleg van het Duitsche commando met den gouverneur van Vaticaanstad zijn genomen. Op grond van een overeenkomst werd een demar catielijn vastgesteld. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat deze lijn nooit is overschreden." zijn einde vinden? Op deze vraag wil wellicht ook kan, men hier geen antwoord geven. De Dnjepr maakt, zooals een blik op de kaart leert, in de Oekraïne een wijden vooruitspringenden boog en het is misschien niet te boud, v/anneer men de officieele Duitsche ver klaringen. dat men het front wil verkorten, als een indirect, zij het ook negatief, antwoord op deze vraag opvat. Van de grootste beteekenis is natuurlijk ook, of de bolsjewisten wederom een winteroffensief wil len ontketenen en de kansen hier op zijn groot. Een winteroorlog stelt aan de troepen nog oneindig veel hoogere eischen dan een zo- merveldtocht en de noodzakelijk heid van het inrichten van win terkwartieren, waarvoor de groote steden zich het beste leenen, is een factor, die bij het vaststellen van de winterlinie een voorname rol speelt. Kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SJ3 of de Land wacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen In Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bi) de Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataillon In Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18— 30 jaar, die aanmeldings- plichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen Bi] onza Vrijwilliger,. - Goed ge- zlch eveneens aanmelden camoufleerd worden da bewegingen eQ worden gedurende Mkvan den vijand waargenomen hun verbintenis van de ffl/ PK Ahren,/0/H/P m tewerkstelling vrUge- S t 6 1 d Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede; Iedere gezonde Nederlan- 255.43, 9-14 uur Den Haag, Café der in den leeftijd van 17-45 jaar Den Hout Bezuidenhout 11-13. van hedenavond 19.45 uur tot morgenochtend 7.15 uur De maan kwam heden op te 1.54 uur en gaat onder te 17.47 uur. Luistert op Zondag 26 September van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar „De stem der S.S.", onderwerp „Bezoek aan het S.S.-Ersatzkommando te Amster dam". Op Zondag 26 September van 10 tot 11 uur wordt een extra-uit zending gegeven over den zender Hilversum I, over het onderwerp: „Het S.S.-opleidingskamp Ave goor". Mussolini benoemt ministers Met het oog op de aanstaande bijeenroeping van de constituee- rende vergadering, die den nieu wen fascistischen republikeinschen staat een grondwet zal geven, heeft de Duce, regeeringschef en minister van buitenlandsche za ken, de volgende ministers be noemd: binnenlandsche zaken: Guidi; nationale verdediging en oorlogs economie: Graziani, maarschalk van Italië; justitie: Casanova; financiën: Pellegrini; economische zaken en corporaties: Gai; natio nale opvoeding: Biggini; volkscul tuur: Mezza Soma; openbare wer ken: Peverelli: onderstaatssecreta ris van het minister-presidium: Barracu. Admiraal Legnani is benoemd tot onderstaatssecretaris voor marine en de lt.-kol. Gotto tot onderstaatssecretaris voor lucht vaart. (D.N.B.). Zweedsch journalist over het bolsjewisme In een rede op een bijeenkomst der Svenska Socialis- tiske Partiet (Zweedsche socialis tische partij) heeft de Zweedsche journalist Holger Moellman Palm- green op 21 Augustus 1943 te Stockholm verklaard: „Als de sovjet-unie Duitschland, dat den strijd voor het zelfbehoud der Europeesche cultuur tegen de Aziatische bedreiging uit het Oos ten op zich heeft genomen, zou overwinnen, zouden Engeland noch de Vereenigde Staten in staat zijn, de bolsjewiseering van Europa te verhinderenachter de demarcatielijn in Polen stonden in den zomer van 1941 250 tot 300 Russische divisies. Hitier heeft in de laatste minuut toegeslagen. Als Duitschland na Duinkerken het Britsche eilandenrijk zou hebben aangevallen, zouden 600 tot 700 divisies, d.w.z. de geheele giganti sche oorlogsmachinerie der sovjet unie, zich op Europa gestort heb ben. Doordat het Duitsche initia tief Stalin vóór was, is Europa bewaard gebleven voor het vreese- ljjkste lot, dat ooit aan zijn hori zon is opgedoemd. De bloedige sporen ln de Baltische landen en de namen Katyn en Winnitza zijn Tijdens de uitgebreide nasporin gen der politie-autoriteiten naar het ongeoorloofd bezit van radio toestellen is gebleken, dat talrijke personen in de meening verkeer den zich door ten deele volkomen ongeloofwaardige uitvluchten aan den plicht tot inlevering te kun nen onttrekken. Talrijke personen, die hun radiotoestel in bijna steeds gelijksoortige schuilplaatsen hadden verborgen, motiveerden hun handelwijze met de verkla ring, dat zij geen geldelijk nadeel wilden lijden. Daar op het onge rechtvaardigd bezit van radiotoe stellen door de beschikking van den höheren S.S.. en Polizeiführer van den 13den Mei 1943 hooge straffen zijn gesteld, is deze han delwijze des te onbegrijpelijker, waar bij tijdige inlevering, hij die een toestel inlevert een met de waarde en den staat van onder houd van het toestel overeenko mende vergoeding ontvangt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harlingen, ds. K. Beks te Garst- hulzen, te Terheljde (N. B.), cand. C. R. van den Broeck, hulpprediker te Rotterdam, te Grootegast, ds. C. J. van Rooyen te Bosuin. Bedankt voor Katwijk aan den Rijn, ds. J. P. Honnef te Vollenhove, voor Rijper- kerk, ds. J. T. Wiersma te Birdaard, voor Rotterdam-Feijenoord, dr. M. H. A. L. H. van der Valk te Wijn gaarden. Aangenomen naar Vler- hiuzen-Zoutkamp, oand. H. F. Meijer, hulppr. te Oharlois. Aange nomen als hulpprediker naar Drachten (evangelisatie), cand. Ph. Meerburg te Groningen. Geref. Kerken Beroepen te Putten, ds. D. C. Gilhuis te Lel- mulden, te Oude en Nieuwe Bildt- dijk, oand. W. Baas. hulpprediker te Weesp. Geref. Gem. Tweetal te Am sterdam N„ ds. P. Honkoop te 's-Gravenhage en ds. Ghr. van de Woestijne te Ridderkerk. Beroepen te Amsterdam N„ ds. P. Honkoop te 's-Gravenhage. illustraties van de zegeningen van het bolsjewisme. Deze dingen mo gen de volken van Europa niet vergeten". Nantes tweemaal op één dag aangevallen Naar vernomen wordt is Nantes gisteren niet slechts des ochtends, doch ook in de avonduren door Anglo-Ameri- kaansche bommenwerpers aange vallen. De bladen melden daar omtrent, dat de woonwijken in het centrum der stad opnieuw zijn getroffen Het aantal dooden is nog niet bekend, doch het schijnt zeer groot te zijn. Vorige week zijn er 712 dooden en 1775 gewonden gevallen. Kinderen van 6-14 jaar zullen worden geëvacueerd, terwijl ook een groot deel der bevolking vrij willig heengaat. (DJNB.) Vier jachtvliegers onderscheiden Vier prominente Duitsche jachtvliegers. die te zamen 585 vliegtuigen neergeschoten hebben, zfjn door den Pührer in het hoofdkwartier ontvangen, om uit zijn hand onderscheidtagm U ontvangen. (D-NJLi

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1