Strijd in het Oosten onverminderd REDE VAN CHURCHILL 4ste Jaargang Woensdag 22 September 1943 No. 25607 Geen starre verdediging. Bewaar Uw aardappel schillen - de koe maakt er melk van. Oorlogssituatie bekeken VERDUISTEREN Invoering normalen tijd BEKENDMAKING. Nieuwe vonnissen van het Deutsche Landes- gericht. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN d E In militaire kringen te Berlijn rrluidt, dat de groote slag tus- hen Donetz en Dnjepr met on- rminderde hevigheid voort- ïurt. Op de brandpunten in den jidelijken en den centralen sec- die beide van aanzienlijke be- «kenis zijn, brengen de bolsje- isten nieuwe massa's troepen en ateriaal in het vuur. Uit de bewegelijk gevoerde ge- chten kan worden afgeleid, dat it sovjet-offensief in de afgeloo- in weken wel een territoriaal icces gebracht heeft, dat een be- ip als „overwinning" daarvoor hter niet gebruikt kan worden, ndat niet kan worden ontkend, it de Duitsche bewegingen vol- :ns de plannen geschieden, meldt it D.N.B. In het Donetzgebied is het den ilsjewisten, in weerwil van het jbruik van gemechaniseerde for- aties op de grootste schaal, niet •lukt Duitsche afdeelingen in te üiten. Wel konden daar wiggen in de sovjetstrijdkrachten afge- leden en vernietigd worden. Van jzondere beteekenis is de reeds eken durende tegenstand van uitsche divisies ten W. en Z.W. a in Charkof, waar het den bolsje- Isten niet gelukt is hun plan ten tvoer te leggen, n.l. het snelle irollen van het front naar het esten. En de A.N.P.-correspondent te rlijn voegt hieraan nog toe: Reeds eerder is te Berlijn van roegde zijde verklaard, dat men, ïeinde gunstiger voorwaarden »r de verdediging te scheppen, t Oostelijk front terug wil ne en liever dan door een starre ■rdediging van het terrein on- jodige offers aan menschen en ateriaal te brengen, hetgeen te inder gerechtvaardigd zou zijn, iar men ook rekening heeft te ,te|)uden met uitbreiding der fron- n elders in Europa. Waar het rugtrekken van het Oostelijke tnt een einde zal nemen, ver aart men te Berlijn nog niet te innen zeggen. Dit houdt natuur- k verband met verscheidene fac- ren als het weer en de terreln- isteldheid. Normaal kan men re nen. dat het nog ongeveer een aand zal duren voor de weersge- eldheid zoodanig zal zijn. dat de rechtshandelingen hiervan in nstige mate den invloed onder- nden. Te verwachten is, dat de middels drassig geworden bodem m de voortzetting van het bols- tristische offensief aanzienlijk 1 belemmeren. De grenzen van t door de Duitsche legers opge ven terrein worden mede be- ald door de geografische facto- n. In den rug van het Duitsche mt ligt thans de Dnjepr. die, thans ten deele, de basis van een Duitsche verdedigings- ceslie, zou kunnen vormen, aange- Jmen dat belangrijke steunpun- i als Smolensk, Gomel en Kief nnen worden behouden. Het lang van deze bolwerken is evi- nt, daar, indien deze zouden )eten worden prijsgegeven, het litsche front bij een verder te- Itrekken door de Pripet-moe- ssen in 2 deelen dreigt te wor- eptf a gesplitst, hetgeen de verdedi- b ig uiteraard aanzienliik zou be- 5022 :eiIiiken- tl De ontruiming van Noworossiisk In een door het D.N.B. ontvan- a frontbericht wordt gezegd, dat ontruiming van Noworossiisk is schied met de nauwkeurigheid Q een uurwerk en vrijwel zonder den lemmering door den vijand. Diiini eds dagen tevoren was al het Luk iteriaal uit de stad verwijderd. Tel Ie belangrijke gebouwen en in flaties had men in de lucht o D» en vliegen. Geen schroefje, geen erve-wiel, geen schot munitie °l 1 in handen van den vijand. Jj'agi oral de haven werd voor langen 8 u i onbruikbaar gemaakt. De ge- fle burgerbevolking verliet met ïshur Duitsche troepen vrijwillig de «i. Zij ging vóór de eigenlijke truiming weg en trok in einde- colonnes met wagens, waar op het huisraad was geladen, langs de wegen, vluchtend voor het doo- delijk gehate en gevreesde bolsje wisme. De strijd in Italië De A.N.P.- correspondent te Berlijn meldt: De strijd in Italië is op het oogen- blik beperkt tot plaatselijke ge vechten. Nu de Geallieerden bij Salerno eenigszins vasten voet schijnen te hebben verkregen, is aan te nemen, dat zij hun strijd krachten, die door nieuwe landin gen worden versterkt, opnieuw groepeeren, alvorens den definitie ven stoot naar het Noorden en Westen te wagen. Wat de verdere plannen der Ge allieerden zijn, is uiteraard niet te zeggen, doch van Duitsche zijde hoort men de opvatting, dat, als de Duitsche weermacht niet zoo snel op de landing had gereageerd, waarschijnlijk terstond nieuwe Ge allieerde troepen op den Balkan zouden zijn geland, waarschijnlijk in de hoop van de partisanen al daar den noodigen steun te vin den. Deze partisanen zouden vol gens Anglo-Amerikaansche be richten een groot deel van de Dal- matijnsche kust hebben bezet, doch, hoewel men van Duitsche zijde toegeeft dat enkele groepen partisanen wellicht tot de Adria- tische kust hebben weten door te dringen acht men bedoelde pro pagandistische berichten ten zeer ste overdreven en vertrouwt men, hun verzet te kunnen breken. Driemogendhedenconf eren tie te Moskou De diplomatieke cor respondent van Reuter schrijft, dat thans „op toonaangevende wijze" verklaard kan worden, dat de drie-mogendhedenconferentie te Moskou gehouden zal worden. Het nauwkeurige tijdstip kan nog niet worden medegedeeld. In ieder geval echter zal de conferentie „in de eerstkomende weken" ge houden worden. (D N.B.) Marschall generalissimus Dit Washington meldt de Britsche berichtendienst: „een hoogge plaatste officieele persoonlijk heid" heeft verklaard, dat presi dent Roosevelt en minister-presi dent Churchill generaal Marshall hebben uitverkoren voor de func tie van opperbevelhebber van alle Anglo-amerikaansche strijdkrach ten op de verschillende oorlogs- tooneelen. (D.N.B.) Amerika na den oorlog Vol gens een Reuterbeicht uit Was hington heeft het Huis van Afge vaardigden gisteravond met 360 tegen 29 stemmen een voorstel - Fulbright aangenomen. Dit voor stel verplicht de Ver. Staten na den oorlog aan een internationale organisatie deel te nemen. (D.N.B.) Toen Churchill gisteren de vergadering van het Lagerhuis betrad, werd hij door de afge vaardigden met lang aangehou den bijval verwelkomd, meldt de Engelsche nieuwsdienst. In zijn rapport over de oorlogssituatie verklaarde Churchill, dat de ope raties in Noord-Afrika en de opening van een nieuw front in de ttfiddellandsche Zee door hem nooit zijn beschouwd als vervan ging voor een rechtstreekschen aanval op Duitschland via het Kanaal in Frankrijk en de lage landen. Het front in de Middel- landsche Zee is veeleer gedacht als „voorlooper" voor den hoofd aanval op Duitschland en zijn bondgenooten. Bij zijn bezoek aan Washington in Juni 1942 is alleen besloten Noord-Afrika te bezet ten. Toen heeft juist de terug tocht naar El Alamein plaats ge had met een verlies van 80.000 man der geallieerde troepen. Daardoor waren „zeer ernstige besluiten" noodig geworden. In November 1942 is toen besloten Noord-Afrika niet te gebruiken als verblijfplaats, doch als spring plank en alle voorbereidingen te treffen vcor den inval op Sicilië, ten einde te pogen, Italië van den oorlog uit te schakelen. Ik noem het front, dat de geal lieerden eerst in Afrika, vervol gens op Sicilië en thans in Italië gevormd hebben, het „derde front". Het „tweede front", dat reeds bestaat, is nog niet in ge bruik. Over het tijdstip, waarop dit front actief zal blijken te zijn, wilde.hij geen mededeeling doen. Op zekeren dag, wanneer Enge land en de Ver. Staten het juiste oogenblik gekomen achten, zal ook op dit front „de poort wor den opengeworpen" en zal een „massale invasie van het conti nent vanuit het Westen tegelijk met eer invasie vanuit het Zui den" beginnen. De Engelsche regeering zal zich niet tot grootsch opgezette oor logsoperaties tegen beter weten in laten dwingen of overhalen om een politieke eenstemmigheid of bijval uit alle kringen te verkrij gen. Het bloedigste deel van dezen oorlog, zoo verklaarde Chur- Van hedenavond 19-45 unr tot morgenochtend 7.15 uur. De maan kwam vannacht op te 0.12 uur en gaat onder te 16,28 u. chili, het bloedigste hoofdstuk voor Groot-Brittannië en de Ver. Staten ligt nog voor ons. Uit de verdere uitlatingen van Churchill bleek, dat de vorming van een inter-geallieevde Middel- landsche Zee-commissie berust op een verzoek van Stalin. Op het oogenblik worden de noodige voor bereidingen getroffen voor een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken der drie landen of hun vertegenwoordi gers. „Wij zien voorts, zeide Chur chill verder, vol vertrouwen een daarop volgende conferentie tus- schen Roosevelt. Stalin en mijn persoon nog voor het einde van het jaar tegemoet." In dit ver band meende Churchill, dat „zon der het nauwe, hartelijke en duur zame deelgenootschap tusschen Sovjet-Rusland, Engeland en de Vereen. Staten de geallieerden aan het einde van dezen oorlog zou den moeten vaststellen, dat zij zich in een periode van nog' groo- tere verwarring bevinden." In het- verdere verloop van zijn rede zeide Churchill, dat er de laatste vier maanden geen enkel koopvaardijschip der geallieerden door optreden van den vijand in het Noordelijke deel van den At- lantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Thans, zoo zeide Chui»- chill, zijn de Duitsche duikbooten weer actief geworden en op het oogenblik wordt een geallieerd c-onvooi door Duitsche onderzeeërs aangevallen. Voorts deelde Churchill mede, dat de Britsche en Amerikaan- sche luchtmacht de stelselmatige verwoesting van de Duitsche ste den door bomaanvallen zal voort zetten. DE OORLOG TEGEN JAPAN Het nieuwe Geallieerde com mando voor Zuid-Oost Azië in Britsch-Indië wordt ingericht om de oorlogvoering tegen Japan te versterken. De nieuwe Geallieer de opperbevelhebber, admiraal Mountbatten, zal binnenkort met een staf van officieren in Br.- Indië aankomen om daar een ge combineerd Geallieerd hoofdkwar tier naar het model van het hoofdkwartier van generaal Eisen hower in te richten. Deze vorm van een gecombineerd Geallieerd hoofdkwartier in Br.-Indië, zoo merkte Churchill op, is volstrekt noodzakelijk. Het Geallieerd op perbevel voor Zuid-Oost Azië zal van de normale commando-in stantie in Br.-Indië losgemaakt worden, ingeval een groot opgezet te en omvangrijke veldtocht OP 4 OCTOBER. De ministerraad voor de rijks verdediging heeft besloten, in den winter 1943/'44 wederom den nor malen tijd in te voeren, meldt het D.N.B. uit Berlijn. De overgang van zomertijd op normalen tijd geschiedt op Maandag 4 October 1943, des ochtends te 3 uur. Op dat oogenblik worden alle klokken een uur achteruitgezet. aan of buiten de grens van Br.-' Indië moet worden uitgevoerd. Churchill maakte bekend, dat het Geallieerde hoofdkwartier voor Zuid Oost-Azië in Delhi wordt ge ïnstalleerd, opdat het in het meest intieme contact zal staan met de Br.-Indische regeering. Churchill beweerde, dat de oprichting van het Geallieerde opperbevel in Zuid Oost-Azië en de benoeming van admiraal Mountbatten door Tsjang Kai Sjek op de meest warme wijze zijn toegejuicht. DE GEBEURTENISSEN IN ITALIË. Over de gebeurtenissen in Italië verklaarde Churchill, dat na den val van Mussolini de Geallieerden er naar hadden gestreefd in Italië een autoriteit te vinden, met wien zij konden onderhandelen, tenein de de onvoorwaardelijke capitula tie van Italië in den kortsten tijd en met zoo weinig mogelijk offers aan bloed aan den kant der Ge allieerden als maar mogelijk tot stand te brengen. Geleidelijk, zoo zeide Churchill, strekte de regee- ring-Badoglio langs verschillende kanalen haar voelhorens uit, in formeerde naar de Geallieerde voorwaarden voor een capitulatie, terwijl zij tegelijkertijd verklaarde, dat de moeilijkheden waartegen over zij zich zag staan, groot wa ren. De Geallieerden, zoo ging Churchill voort, konden hun me degevoel met deze moeilijkheden niet ontzeggen. Zij gaven de re- geering-Badoglio op alle toenade- rings-pogingen echter slechts dit eene antwoord: „de capitulatie moet onvoorwaardelijk zijn". Omtrent het verdere verloop van de gebeurtenissen na den val van Mussolini zeide Churchill, dat op 15 Augustus een afgezant van Badoglio, een officier met den rang van generaal, een bezoek bracht aan den Britschen ambas sadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, met een geloofsbrief, waar uit bleek, dat hij in opdracht van Badoglio kwam en dat Badoglio bereid was aan den kant van de Geallieerden tegen Duitschland te treden zoodra de Geallieerden in iië geland waren. Churchill verklaarde, dat het geen toeval is, dat hij zich juist op dat oogenblik in Quebec voor con ferentiedoeleinden bij Roosevelt bevond. In overeenstemming met Roosevelt en met goedkeuring van het Britsche oorlogskabinet werd toen het besluit genomen generaal Eisenhower instructie te geven Britsche en Amerikaansche offi cieren van den generalen staf uit te zenden, die met de afgezanten van Badoglio in Lissabon een sa menkomst moesten hebben. Voorts verklaarde Churchill, dat Stalin van de gebeurtenissen in Italië terstond op de hoogte werd ge bracht. Op 19 Augustus werd een conferentie gehouden tusschen de officieren van den Geallieerden generalen staf en den afgezant van Badoglio in Lissabon. Op deze conferentie werden den afgezant van Badoglio de capitulatie-voor waarden voorgelegd, welke reeds eenige weken tevoren in een uit voerige bespreking tusschen Wa shington, Londen en het hoofd kwartier van generaal Eisenhower waren vastgelegd. Woordelijk ging Churchill verder: „Hoe drastisch de capitulatie voorwaarden ook waren, de afge zant van Badoglio wees ze niet van de hand en verklaarde tegelij kertijd, dat zijn bezoek ten doel had te bespreken, hoe Italië zich met de Geallieerden kon vereeni gen bij den oorlog tegen Duitsch land". Over de verdere gebeurtenissen zeide Churchill dat de afgezant van Badoglio, een generaal met de voorwaarden der Geallieerden op 23 Aug. uit Lissabon was vertrok ken. Daarbij werd hem onomwon den van den kant der Geallieer- De höhere SS- und Polizei- führer Nordwest deelt mede: Door het Polizeistandgericht Assen zijn den ZOsten September 1943 wegens drie overvallen op het gemeentehuis van Stadska naal, wegens een overval op het gemeentehuis van Exloo en we gens den moord op Reilingh, die reeds jarenlang lid van de N.S.B. was. de hieronder ge noemde Nederlanders ter dood veroordeeld: de handelaar Johannes Vis uit Stadskanaal; de ziekenverpleger Gert Por uit Zuidlaren de reiziger Anne Rutgers uit Stadskanaal; de boekhouder Jan Toet uit Staphorst: de machinist Pieter van Laar hoven uit Hasselt; de gemeenteambtenaar Wessel Knot uit Zuidlaren; de leider van het Arbeidsbureau Rendert Poel uit Grijpskerk: de H.B.S.-leerling Jans Diemer uit Borger; de landbouwer Roelof Tuin uit Valthermond; de gemeentesecretaris Andries Diepenbrug uit Odoorn. Het vonnis werd 2 uur na de uitspraak voltrokken. Een verslag van de rechtzit ting zal nader gepubliceerd worden. De höhre SS- und Polizei- führer Nord-West, (w.g.) Rauter, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Door het Deutsche Landesge- richt zijn en zullen de komende weken nog voortdurend een groot aantal gevallen worden behandeld van beklaagden, die in strijd met de beschikking van 13 Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd. Zoo zijn b.v. op een zitting .van het Deutsche landes- gericht in Den Haag niet minder dan 13 van dergelijke gevallen be handeld. Alle beklaagden moesten het overtreden der beschikking boeten met verbeurdverklaring van hun toestellen en kregen behalve gevangenisstraffen ook geldstraf fen, die meestal een veelvoud be droegen van de aanschaffings waarde van de toestellen. Van de in den Haag behandelde zaken is vooral belangwekkend die van den koopman B. te D. B. had een oud radiotoestel ingeleverd en zijn nieuwe radiotoestel verstopt onder het dak van het huis van zijn buurman, zonder dat deze daar iets van wist. Hij was er dus niet voor teruggeschrokken ook zijn buurman aan een vervolging bloot te stellen. den verklaard, dat de capitulatie voorwaarden voor de civiele en bestuursaangelegenheden later zouden worden voorgelegd. De af gezant van Badoglio was toen on der de grootste geheimhouding naar Rome teruggekeerd. Hij be loofde vóór 31 Augustus antwoord te geven aan het hoofdkwartier van generaal Eisenhower. In dien tusschentijd kwam een tweede Italiaansche generaal ln opdracht van Badoglio aan, die bij wijze van geloofsbrief den Brit schen generaal Carton de Wiart meebracht. Deze tweede delegatie van Badoglio kon echter naar Churchill verklaarde den loop der gebeurtenissen niet beïnvloeden, zoodat generaal de Wiart in de gevangenschap wilde terugkeeren. De lasthebber van Badoglio sloeg dit voorstel echter van de hand, zoodat generaal de Wiart zich in vrijheid naar Engeland kon bege ven. Op 31 Augustus kwam de afge zant van Badoglio met een verte genwoordiger van generaal Eisen hower in Syracuse bijeen en ver klaarde, dat Badoglio bereid was de onvoorwaardelijke capitulatie te aanvaarden. De bekendmaking van den wapenstilstand werd door de Geallieerden vastgesteld op het oogenblik, dat naar feu» as*

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1