Front verkorting in het Oosten Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht ste Jaargang Zaterdag 18 September 1943 No. Z3oï7ï jvige strijd bij Salerno Lijsten van niet-inge- leverde radiotoestellen. GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: El DSCHtt DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch weermachtbericht. ïisteren deelde het Duitsche jerbevel mede: in den afweerslag, die sinds er dan twee maanden in het sten woedt, is het den Sovjets ianks hun groote numerieke lerioriteit nergens gelukt, ons nt kapot te maken en operatie- successen te behalen. Waar on- troepen terrein hebben prijsge- ;en, geschiedde dit altijd vol- ïs de plannen, in volledige orde met behoud van den samen- og van het front, n den Zuidelijken en centralen tor van het Oostelijk front, ar het zwaartepunt der vijan- ijke aanvallen ligt, is een otscheepsche frontverkorting den gang, waardoor nieuwe erves gewonnen worden. In het Ier van deze aftrekkende be- jing werden de steden Nowo- sijsk en Briansk na volkomen nietiging van alle belangrijke ichtingen volgens de plannen 'ruimd. Ten Westen van Jelnja en ten iden van Belyj werden aanval- van sterke Sovjet-strijdkrach- i afgeslagen, gepaard gaande t zware verliezen voor den vij- 1 aan menschen en vooral ote verliezen aan pantserwa- is. Enkele bressen werden af- jrendeld. Ook ten Zuiden van t Ladogameer bleven den ge len dag de voortdurende vijan- ijke aanvallen zonder succes, het overige deel van het itelijk front wordt slechts mel- g gemaakt van plaatselijke ge- htsactie. Het jachteskader 52 laaide aan het Oostelijk front :neens zijn 7000e overwinning de lucht. )e verbitterde gevechten op het andelijk bruggenhoofd in Mid- i-Italië duren met onvermin- 'de hevigheid voort. Bij Saler- gelukte het, het vijandelijke ïggenhoofd nog verder inéén krimpen. In het gebied van Bli, waar het vijandelijk verzet ïmerkelijk krachtiger werd, nietigden onze troepen afge- iden Amerikaansche gevechts- epen en maakte daarbij gevan- ïenen buit- Vijandelijke val- lermtroepen, die in den rug van i gevechtsfront omlaag spron- i, werden vernietigd. Ter ont- ting van zijn afgeslagen lan- igstroepen heeft de vijand in i Zuidelijk deel van de Golf van lerno nieuwe sterke strijdkrach- i aan land gezet. Hier zijn he- e gevechten aan den gang. )e luchtmacht viel de vijande- ;e scheepsconcentraties her- ildelijk aan. Daarbij kregen i groot oorlogsschip en een tor- iojager zoo zware bomtreffers, zij als vernietigd beschouwd men worden. Een aantal an- e schepen werd beschadigd, ien groep Duitsche motortor- lobooten bracht onder leiding i den luitenant ter zee eerste sse Schmidt eenige dagen ge en in de Adriatische Zee een pedoboot, 2 mijnenvegers en i bewakingsvaartuig van de re- iring Badoglio tot zinken, orts hebben de booten het troe- itransportschip Leopardi, dat 2ijn eerste reis was en duizend liaansche soldaten aan boord 4, alsmede drie andere schepen gebracht. Na het binnenloopen een groote haven aan de Adri- sche Zee dwongen zij bevelheb- en den stadsprefect aldaar de pens neer te leggen, iewakingsva ar tuigen van een litsch konvooi brachten voor de it van Westelijk Noorwegen een wallende Britsche motortorpe- ioot tot zinken en schoten een Pedovliegtuig omlaag, kitschAmerikaansche forma- s bommenwerpers vielen giste- i weer West- en Zuid-Fransch 'led aan. Vooral in de binnen- <1 van Nantes werden door bri- itibommen hevige verwoestin- 1 aangericht. De bevolking leed "zienlijke verliezen. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen lieten in den afgeloo- pen nacht bommen vallen op het Noordelijk Rijksgebied, die geen schade aanrichtten. Door luchtmacht en marine werden gisteren 28 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels viermo torige zware bommenwerpers, neergeschoten. Duitsche jagers voor den langen afstand schoten midden boven den Atlantischen Oceaan een groote vijandelijke vliegboot omlaag De ANP.-correspondent meldt: Het geheele Oostelijke front is op het oogenblik in beweging en bolsjewistische aanvallen wisselen af met Duitsche tegenaanvallen, zoodat de strijd voortdurend heen en weer golft. Van de bolsjewis tische aanvallen zijn die in het centrale deel van het front op het oogenblik wel het belangrijkst. Hier zetten de aanvallers er blijkbaar alles op, de Oekrainsche hoofdstad Kief te bereiken, waar toe zij een wig in de Duitsche linie trachten te drijven; meer naar het Noorden schijnen de bolsjewisten naar Smolensk te willen doorbreken, terwijl als derde zwaartepunt van het bolsje wistische offensief het Koeban- gebied genoemd moet worden. De sovjet-Russische legerleiding zet, naar men te Berlijn verklaart, haar aanvallen voort zonder te letten op de enorme verliezen aan menschen en materiaal, die deze kosten. Van Duitsche zijde ver klaart men daarentegen, de voor keur eraan te geven ter vermij ding van al te hooge offers het front te verkorten, waartoe men desnoods ook economisch belang rijk terrein wil prijsgeven. Van officieele Duitsche zijde heef t men dan ook reeds meermalen doen doorschemeren, dat men er reke- Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede; Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SB. of de Land wacht.. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden, zy, die tot de Ger- maansche SB. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18— 30 Jaar, die aanmeldings- ning mede houdt, nog meer ter rein te moeten prijsgeven. In dit licht bezien komen de ontruiming van Briansk en Noworossisk niet onverwacht. Zevende dagorder van den Duce De Duce heeft dagorder No. 7 uitgevaardigd, die den volgenden tekst heeft: „De fascistische nationale re geering ontslaat de 'officieren der weermacht van den eed, dien zij aan den koning hebben afgelegd. Door de onder de bekende voor waarden voltrokken capitulatie en door zijn vlucht heeft de koning de natie aan den vijand uitge leverd en haar in schande en ellende gedompeld. w. g. Mussolini. Kesselring wint de eerste ronde in slag van Salerno Naar in militaire kringen te Berlijn ver luidt, Jcan na zeven dagen van verbitterde gevechten in het ge bied van Salerno thans gecon stateerd worden, dat de eerste ronde van den slag door maar schalk Kesselring gewonnen is. Generaal Clark heeft een zware nederlaag moeten incasseeren en heeft bij die operaties het grootste deel der gelande formaties en van zijn materiaal verloren. Op het critieke oogenblik zijn kennelijk niet alleen militaire doch ook politieke gezichtspunten be slissend geweest voor het om eiken prijs handhaven van het brug genhoofd Salerno. De tweede faze die thans begint, zoo verklaart men, staat in het teeken van wederzijdsche versterkingen. Hoe hopeloos de positie der geallieerde strijdkrachten is, blijkt wel uit het feit, dat zij. om verlichting te brengen aan de op het brug genhoofd strijdende troepen, een deel der formaties van Montgo mery hebben moeten inschepen, om die zoo spoedig mogelijk naar het gebied van Salerno te bren gen. Naar men tot dusver heeft kunnen nagaan, schijnen de in plichtig ztfn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrljge- s t e 1 d- 19.9.43, 9-12 uur, Hengelo Café Modern, Spoorstraat 18. 19.9.43, 15-18 uur. Zwolle. Hotel Gijtenbeek. 20.9.43. 9-12 uur, Assen. Concert huls a/d. Vaart. 20.9.43, 15-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf Breedstraat. 22.9,43. 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.43, 9-14 uur, Utrecht, N.V. Huls, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur, Amersfoort, PoL Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuldenhout 11-13. Tijdens de zittingen in kort geding door het Landesgericht in verschillende deelen van het land gehouden, is gebleken, dat vele bezitters van radiotoestellen meenden aan hun inleverings plicht te kunnen ontkomen, door van verschillende in hun bezit zijnde toestellen het oudste en slechtste in te leveren. Doordat de politie in het bezit is van de garantielijsten der Nederlandsche radiohandelaren, kan echter in die gevallen en bij een systema tisch onderzoek in de toekomst zonder meer worden vastgesteld of inderdaad alle toestellen zijn ingeleverd. Op de zittingen wor den beweringen, dat toestellen voor de uitvaardiging dei' be schikking van de hand werden gedaan uitvoerig onderzocht. Wanneer het onwraakbare bewijs, dat tot opsporing van het toestel leidt, niet kan worden geleverd, volgt bestraffing overeenkomstig de bepalingen. het Zuidelijke deel van de Golf van Salerno gelande formaties voorloopig ongeveer een divisie uit te maken. Het strijdgebied van Salerno wordt gekenmerkt door een drie hoek, die gevormd wordt door de steden SalernoEboliCastella— BateLicosa. De belangrijkste plaatsen in het voorterrein wor den door de Duitsche troepen be- heerscht, die in het Noorden Sa lerno in bezit genomen hebben en in het Oosten Eboli, Altavilla en Albanella beheerschen. Uit mili taire kringen der rijkshoofdstad verluidt, dat binnenkort cijfers zullen worden bekend gemaakt over de verliezen, die de Engel- schen en Amerikanen tot dusver geleden hebben. (D.N.B.) 350 dooden te Nantes Het aantal dooden als gevolg van het bombardement van Nantes door Engelsch-Amerikaansche vliegtui gen is volgens Ofi tot 350 geste gen. 150 personen liggen nog on der de puinhoopen bedolven. Het aantal gewonden bedraagt 1000, van wie er 300 zwaargewond zijn. 10.000 menschen zijn dakloos. De Engelsch-Amerikaansche seheepsverliezen In Berlijn is een belangwekkende lijst gepubli ceerd van de seheepsverliezen, die de Engelschen en Amerikanen tij dens de gevechten om Sicilië en tot heden bij hun landingsopera ties in Zuid-Italië geleden hebben. In het gebied van Sicilië werden door de Duitsche strijdkrachten in den grond geboord 290.000 brt., beschadigd 1.203.050 brt. Bij de huidige landing in Zuid-Italië werden tot dusver tot zinken ge bracht 94.000 brt., beschadigd 470.000 brt. Aan oorlogsbodems verloor de vijand bij de landing op Sicilië 25 in den grond ge boorde schepen, terwijl 60 eenhe den beschadigd werden. Bij de landing in Zuid-Italië werden 9 eenheden in den grond geboord en 11 beschadigd. (D.N.B.) Boodschap van Roosevelt aan het congres President Roose velt heeft, volgens den Britschen berichtendienst, in een boodschap aan het congres verklaard, dat de groote gevechten in Europa en Azië op het punt staan op elkaar afgestemd te worden. Nadat de president een over zicht gegeven had van het front in de Sovjet-Unie en de Middel- landsche Zee en na gewag te heb ben gemaakt van de steunpunten op de Britsche eilanden, die be stemd zijn voor de uitgangsbasis van nieuwe acties, verklaarde Roosevelt: „wij moeten voorbereid zijn op zware verliezen. De macht van Japan zal niet ineenstorten, voordat het in den waren zin van het woord in het stof terneer ligt. Het zou de grootste dwaasheid zijn, indien wij voorgaven dat dit anders was". (D.N.B.) Moskou's aspiraties op den Bal kan In Berlijnsche politieke kringen wijst men op de toene mende agitatie van Moskou met betrekking tot de bolsjewistische aspiraties op den Balkan. Zoo heeft men bijzondere aandacht besteed aan een oproep van Di- Twaalfjarige jongen rolde por tefeuille met 1000 gulden Woensdagmorgen bevonden zich op het achterbalcon van lijn 12 te Den Haag twee knaapjes, de 12- jarige C. B. en de 13-jarige P. C. van der Z. beiden uit de Groene- steynstraat aldaar. Zij rolden een portemonnaie met 100 gulden en begaven zich samen per trein naar Utrecht, waar ze enkele kleine verteringen maakten. Des middags keerde het tweetal terug naar de residentie, doch het uitstapje bleek den 12-jarigen B. zoo goed bevallen, dat hij nog eens naar Utrecht reisde. In een derde klas-coupé stal hij uit de tasch van een dame een portefeuille in houdende niet minder dan dui zend gulden. Hij zwierf wederom door Utrecht, maar kwam voor de terugreis te laat op het station. Hij besloot toen maar naar Amersfoort te reizen, waar hij laat in den avond een brandweer man vroeg of deze hem aan on derdak kon helpen. Die bracht hem naar het politiebureau, waar de jeugdige zwerver al spoedig door de mand viel, toen men zoo veel geld op hem aantrof. Slechts ongeveer twintig gulden was op gemaakt. Van de bestolenen is nog geen aangifte binnengekomen. van heden- en morgenavond 19.45 uur tot morgen- en Maandagochtend 7.13 uur 18 Sept: maan onder te 12.23 uur; op te 22.18 uur. 19 Sept.; maan onder te 13.34 uur; op te 22.51 uur. mitrof, den vroegeren secretaris generaal van de komintern, aan Bulgarije, om thans het voorbeeld van Italië te volgen en met de as té breken. In het Kremlin acht men thans blijbaar den tijd geko men, zoo constateert men te Ber lijn, om gelijktijdig met de ge beurtenissen in Italië ook de Sov jet-aanspraken op den Balkan te pousseeren, waarbij men ook voor het middel der bedreiging niet terugschrikt. Deze sterke politieke druk van Moskou op Zuidoost- Europa vindt zijn aanvuling op militair terrein, want naar het goed ingelichte Zweedsche blad „Aftontidningen" weet te melden, zijn er in vroegere Joegoslavië reeds Sovjet-officieren aangeko men, die het opperbevel over de daar opereerende benden op zich nemen. Deze duidelijke feiten, zoo verklaart men tenslotte te Berlijn, zouden ook den laatsten twijfel ten aanzien van de ware bedoe lingen der Sovjets in Europa moe ten overtuigen. (A.N.P.). Ontploffing in Norfolk - Een ernstig ongeluk is in Norfolk in Virginia (V. St.) gebeurd. Tijdens een ontploffing van een petro- leum-tankwagen in een hall van het marinevliegstation werden volgens de a Britschen berichten dienst 17 menschen gedood en 257 gewond, waarvan 14 zwaar. Radiorede van Pavolini De Secretaris van de republikeinsche fascistische partij, Pavolini, heeft gisteren voor de radio gesproken. Hij zeide o.a.: „Ik spreek uit naam van Musso lini, dien de soldaten van den Ftihrer uit de gevangenschap door een heldhaftige daad hebben be vrijd en dien ik gisteren zelf heb gezien. Hij is gezond en zal spoe dig tot het volk spreken". Pavolini herinnerde er aan, dat Mussolini 20 jaar geleden Italië voor het bolsjewisme behoedde en het veranderde in een groot, mo dern, gedisciplineerd land. Dat is het wonder, dat Mussolini heeft volbracht. Mussolini is de genius van Italië, zijn leven behoort Italië en het leven van de Italia nen behoort hem. Wie zich thans overgeeft, laadt eeuwigen smaad op zich en de zijnen. Men moet werken, strijden en den wil heb ben te overwinnen. Pavolini eindigde met de woor den „Romeinen, Italianen, schaart u rond Mussolini en de vlag van Italië. Wij verraden de gevallenen van Italië niet en Italië zal niet vallen." (DUS.)< Bil onze Vrijwilliger». Een granaatwerper wordt In stelling gebracht PK Schaer/O/H/P m

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1