I verraad van de Badoglio-kliek en zijn gevolgen Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht lie Jaargang Vrijdag 17 September 1943 No. 25603 Dr. GÖBBELS IN «DAS REICH". DE STEM DER S.S. BINNENLAND De nieuwe bonnen. N De opsporing van radiotoestellen. .EIDSCHta DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN nister dr- Göbbels behandelt sijn artikel in het jongste mer van het weekblad „Das h" het verraad van de Bado- liek en zijn gevolgen, de gevangenneming van de aldus de minister, ging de sche legerleiding van het dui ts inzicht uit, dat het regiem iglio het voornemen had, Ita- lit den oorlog te halen. Alle aringen van de reactionare iderskliek in Rome betreffen- laar loyauteit en trouw aan bondgenootschap hebben de iche legerleiding van 't tegen- niet kunnen overtuigen. Men t geen sterken man ten val zet een zwakkeling in zijn om, zooals de Badoglio- ons wilde voorliegen, den g des te krachtiger voort te besnare het ons, zoo ver- dr. Göbbels, nog eens het ,'le verloop na te gaan van trouwbreuk van het regiem glio. De walging stijgt in ons ranneer wij er slechts aan en. Een erger verraad heeft storie nog niet beleefd. Maar las een ontrouw, waarvan het kwoord reeds zegt, dat de ter zelf er door getroffen t. t het verraad niet tot het tischte doel geleid heeft, lag litend daaraan, dat het door litsche legerleiding doorzien r passende maatregelen uist werd. Zoo het ge- ihte doel bereikt was. zou .ede- Duitschland voor het ite gevaar van dezen oorlog n hebben. Wy oordeelenuit ste kennis van zaken, wan- wy verklaren, dat het uit- ,nd aan den klaren blik en inzicht van den Führer te 21 is, dab dit gevaar geen iblik uit net oog werd gela- n de maatregelen getroffen si, die de Duitsche belangen uut waarborgden, i kan slechts medelijden _in met het Italiaansche volk, ellfiet slachtoffer van het ver is geworden. Evenals de ■en de vruchten plukken van .den en prestaties hunner regeeringen, zoo ïyden zij r onder de fouten en drog- in van hun zwakke dilet- itische en trouwelooze regee- Het was derhalve onver- lijk dat net Italiaansche Ellhet somberste hoofdstuk van :eschiedenis terstond aan het zeer duur moest betalen. 'f leeft dit te danken aan de ede beluste oorlogsparasieten ie Romeinsche society. '2' 13 punten van het verdrag capitulatie zullen het Ita- iche volk reeds een kleine ïui roef gegeven hebben van rei en het te wachten staat. De f„. igeschiedenis is het wereld- *a- bt. voornemens, die Londen en ington met den trouwbreuk >0 iet regiem Badoglio verbon- karakteriseert de minister ilgt: De in het Zuiden van it opereerende Duitsche strijd- tat ten moesten afgesneden en TT. ïtigd worden. Dan kwamen 1,1 ioor Churchill voorspelde ibische landingsoperaties, egen wy niet zouden zijn 'assen. De luchtterreur zou righeid nog toenemen en dit te zamen moest het Duit volk in zulk een gedepri- le stemming brengen, dat November een herhaling der r.J iie van 1918 mogelijk en 88i chijnlijk leek. per k van dit alles is er gebeurd tngs 1 er gebeuren. De Engelschen nnis taerikanen moeten nog een eo n weg afleggen naar Rome, jH an Berlijn maar te zwijgen, tiitsche weermacht is met h® 'eine superioriteit de Ita- S ®he kwestie de baas ge- 0! 1. En wat de stemming onder Riji litsche volk betreft, in het tuss ip van den geheelen oorlog is die nog nooit zoo vastberaden voor den strijd geweest als thans. Geen der Engelsch-Amerikaan- sche verwachtingen is dus in ver vulling gegaan. Men heeft een giftigen pyi op ons afgeschoten, maar die pijl is geketst op het inzicht van onze leiding en op het harde oorlogsmoreel van ons volk en weer op den schutter terug gevallen. Een gevaar, dat er aan- vankeiyk doodelijk uitzag, is af gewend en daarmede is een na tionaal ongeluk weer tot een groot geluk geworden Hoe zouden wij dan tegenover zulk een wonder - baariyke en bijna onwaarschijn lijke ontwikkeling eenigen twijfel koesteren in de definitieve over winning? Niemand kan thans zeggen, zoo besluit de minister, wat het lot voor heeft met het Italiaansche volk. Wellicht maakt het thans een hard en smartelijk louterings proces door, waaruit het nieuw leven ontvangt. Het zal daar zelf over moeten beslissen. Wij hebben na 1918 een duidelijke keuze ge daan. zy heette: strijd, offers, toewijding en arbeid. Maar daar mede hebben wy weer den weg opwaarts gevonden. Elk volk heeft zijn eigen geluk in handen, wy. Duitschers, zijn deze weken over een smal pad langs een afgrond gegaan. Niet iedereen heeft dien afgrond ge zien, maar allen hebben wij ons vastberaden op weg begeven, al tijd achter den Führer, die ons ook en vooral in zijn soms byna bedrukkende zwijgzaamheid de richting heeft gewezen. Sterker dan ooit gevoelen wij thans den zegen van zijn groote persoon lijkheid. die waakt over leven en toekomst der natie en dien wij, niet alleen uit nationalen plicht, maar ook krachtens een fier recht, ons volle vertrouwen moeten schenken. - (D.N3.) Duitschers nemen Persano In baai van Salerno De aan den mond van de rivier de Sele in de baai van Salerno gelegen plaats Persano werd door Duitsche troe pen. die daarbij een grooten buit aan wapens en uitrustingsstukken bemachtigden, op 15 September stormenderhand genomen. Er werden daarbij 700 gevangenen gemaakt en 17 Amerikaansche pantserwagens vernietigd of buit gemaakt. Luistert op Zondag 19 Sept. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 me ter naar „De stem der SS- On derwerp: Meine Ehre heisst Treue. DE NIEUWE FASCISTISCHE PARTIJ IN ITALIË - Breuk met het koningshuis - In antwoord op een vraag of en welke gevolgen er ontstaan uit de naamsveran dering van de nieuwe Italiaan sche fascistische partij werd in de Wilhelmstrasse te Berlijn ver klaard, dat er van Duitsche zijde geen authentieke definitie gege ven kan worden, daar zulks de taak is van de nieuwe fascistische regeering. In Berlijn huldigt men echter de opvatting, zoo werd ver klaard. dat deze naamsverande ring het gevolg is van de duide lijke distancieering van het fas cisme van het Italiaansche ko ningshuis. De monarchie van het huis Savoye heeft een bestaans grond gehad zoolang die monar chie een volksmonarchie was, die kon steunen op de dragende krachten van het volk. Het kan slechts consequent genoemd wor den, dat de Duce, na het verraad van den koning, zich heeft los gemaakt van deze instelling, die haar voormalige bestaan ten slotte slechts dankte aan de fas cistische revolutie, en dat hy de fascistische partij gemaakt heeft tot een instelling in republikein- schen zin. (DJN.B.1. 199 dooden te Parijs Naar de prefectuur van politie te Parijs mededeelt heeft de Engelsch- Amerikaansche bomaanval van Woensdag, volgens de voorloopige gegevens, aan 199 menschen het leven gekost. Het aantal gewon den bedraagt 422. (DJS13.) Een waarschuwing Aan een artikel van dr. Heinrich Toetter in de „Brüsseler Zeitung" is het volgende ontleend: Met het verdwijnen van Musso lini op den 25sten Juli werden Engelands vrienden in de illusie gesterkt, dat nu de tijd van de Duitsche nederlaag definitief ge komen was, te meer, daar de ge allieerden na de bezetting van Sicilië bijna zonder moeilijkheden naar Calabrië konden oversteken. Hierop volgde het verraad van Victor Emmanuel en Badoglio en de Führer zelf sprak in zijn jongste rede over de ineenstor ting van Italië. Hy voegde hier blijven, kunnen dienst nemen by de Landwacht of by het S.S.- Wachtbataillon in Amersfoort Ook vrywüligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden zy. die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18— 30 jaar, die aanmeldings- plichtig zyn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling v r y g e- s t e 1 d. 18.9.43, 9-12 uur, Venlo Deut- BiJ onze Vrijwilliger». Hij heeft het sches Haus, Egmondstraat 16. zich gemakkelijk gemaakt om het eten 18.9.43 15-18 uur Arnhem. Café naar de voorste stellingen te brengen echter aan toe, dat deze keer in Italië militair weinig te beteeke- nen had. De feiten hebben zulks bewe zen: de Duitsche weermacht be zette bliksemsnel de belangrijkste sleutelposities, net verraad werd reeds in zün aanvang gepareerd, de politieke atmosfeer werd ge zuiverd en dit alles werd bekroond door de bevrijding van den Duce. Engelands vrienden, die er jaren lang vurig op gewacht hadden, dat de Engelschen en Amerikanen eindelijk den beslissenden slag aan Duitschland zouden toebren gen, voelden hun wensch bij de Italiaansche capitulatie prac- tisch vervuld: maar weldra zagen zy zich weer teleurgesteld en terwyl zij gisteren de Italiaansche capitulatie nog bespraken als het begin van Duitschlands ineen storting, bespreken zij thans op bezorgden toon het verloop van den slag bij Salerno. En op het Britsche eiland is de stemming niet anders. De bevryding van den Duce heeft er een storm van verontwaardiging ontketend en sommige Engelsche bladen geven als hun meening 'p kennen dat deze „verloren slag voor Chur chill nog een onpleizierig naspel zal krijgen in het Lagerhuis, te meer daar men herhaaldelijk ver zekerd heeft, dat de Duce onder de hoede van d?n Secret Service was. Engelands vrienden. die meenden, dat het. pinde al in zicht kwam. ziin bitter teleurgesteld. (A.N.P.) PK Hoppa/O/H/P m Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iédere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig by de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SB. of de Land wacht. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten 19.9.43, 9-12 uur, Hengelo Café Modern, Spoorstraat 18. 19.9.43, 15-18 uur. Zwolle. Hotel Gytenbeek. 20.9.43. 9-12 uur, Assen. Concert huis a/a. Vaart. 20.9.43. 15-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf Breedstraat. 22.9.43 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.43, 9-14 uur, Utrecht. N. V. Huls. Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur. Amersfoort, PoL Durchgangslager. Leusderweg. 25.9.43, 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Voor de 14-daagsche periode van 19 September tot 2 October zijn de gebruikeiyke rantsoenen brood, beschuit, melk en tapte melk verkrygbaar gesteld op de bonnen 39 en 40, op elk van deze bonnen kan 2 K.G. aardappelen worden gekocht en op de toeslag bonnen 1 K.G. Voorts zyn de bonnen 39 en 40 van de tabakskaart elk geldig voor 1 rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Van de boterbonnen is 39a aan gewezen voor het koopen van een half rantsoen boter en 39b voor een half rantsoen margarine. Bon 39 versnaperingen geeft recht op 100 gram suikerwerk, bon 39a kindervoedsel op 250 gr. gort. en 39b kindervoedsel op 250 gram rysl of gort. Verder zijn geldig verklaard de bonnen: 656, 657 voor bloem, 658 voor 125 gram peulvruchten, 659 voor 125 gram havermout, 660 voor 150 gram kaas, 661 voor 500 gram sUiker. 662 voor 250 gram koffie- surrogaat. 663 voor 250 gram jam en 664 voor 1 rantsoen vervan gingsmiddelen. Voor koffiesurrogaat zal op 31 October een nieuwe bon worden aangewezen en voor vervangings middelen op 17 October. Ten slotte zij er op gewezen, dat op bon 38a boter, voor zoover deze bon niet is ingeleverd voor bak- en braadvet, tot 30 October een half rantsoen margarine kan worden gekocht en dat de bon nen 40a en b eveneens geldig blij ven tot 30 October, terwijl de geldigheidsduur van de vleesch- bonnen 37 en 38 is verlengd tot en met 25 September. Omscholing van arbeidskrachten In perceel Nassauplein 30 te Den Haag is de tentoonstelling „Anlernen-umschulen" geopend, die daar gehouden wordt door het Hauptamt für Technik in samen werking met de Zentral Auftrag- stelle für die besetzten Nieder- landischen Gebiete en de hoofd groep industrie. In de filmzaal woren daartoe velen by eengekomenvertegenwoordi gers van Duitsche Rüstungs-in- stanties, van het Duitsche en Ne- derlandsche bedrijfsleven, van de hoofdgroep industrie, en practici uit de bedryven zelf. Daar de Beauftragte voor Nederland van den Reichsminister für Bewaff- nung und Munition om dienstre- denen verhinderd was, geschiedde de opening door zijn plaatsver vanger Diplom. Ing. Schmitz van het Hauptamt für Technik. Wat hier in Nederland, aldus Tijdens de actie tot opsporing van niet-ingeleverde radiotoestel len is gebleken, dat vele personen hebben gemeend aan de beschik king tot inlevering van radiotoe stellen te kunnen ontkomen. Daar echter de politie-autorit iten in het bezit zijn van de lijsten van radioluisteraars en van de gele verde toestellen is het te ver wachten, dat tiidens de opspo ringen de overtreders van ge noemde verordening achterhaald en ter verantwoording geroepen zullen worden. spreker, nog meer kan worden ge daan op het gebied van besparing van arbeidskracht, is een vraag die geen ingenieur voorbij kan gaan, die zijn verantwoordelijkheid tegenover zyn bedrijf beseft. Voor al niet in een tyd als dezen, waar in belangryke beslissingen vallen. Hier is ervaringsmateriaal by- eengebracht uit het rijk en uit heb protectoraat Bohemen en Mora- vië, dat illusteert hoe snel het in deze ruimten gelukt is alle krach ten op dit gebied te mobiliseeren. Daarnaast is plaats ingeruimd voor materiaal uit Nederland, dat aantoont dat ook hier in groote bedryven uitstekende resultaten met omscholing en herscholing van arbeidskrachten zyn bereikt. Om er de juiste leerling uit te trekken, aldus besloot ing. Schmitz zijn toespraak, dient men echter te beseffen, dat de getoonde methoden eerst dan het ge- wenschte resultaat opleveren als zy worden toegepast in het kader van een werkelijken gemeen- schapsarbeid. Het zevende en achtste leerjaar De secretaris-generaal van het departement van opvoeding we tenschap en kuituurbescherming heeft van de inspecteurs van het lager onderwys richtlijnen doen toekomen met betrekking tot het zevende en achtste leerjaar. Daar in wordt ojn. gezegd: Aan gemeente- en schoolbestu ren, welke overeenkomstig artikel 3, lid 2 der lager-onderwijswet toestemming hebben gevraagd het zevende en achtste leerjaar aan hun school of scholen voor ge woon lager onderwys te mogen toe voegen, kan, indien het verzoek in overeenstemming is met uw eigen zienswyze en in afwachting van mijn definitieve beslissing, deze toestemming voorloopig worden verleend. Indien u echter van oor deel is, dat de stichting van een centrale school voor voortgezet gewoon lager onderwijs mogelijk is, of dat anderszins het verzoek niet behoort te worden ingewilligd, mag alleen deze voorloopige toe stemming worden verleend voor zoover anders de leerlingen geheel van onderwijs zouden verstoken blyven. Dit geval kan zich byvoor- beeld voordoen, indien de voorge nomen stichting van een centrale school voor voortgezet gewoon la ger onderwys met 1 September nog niet tot stand heeft kunnen komen. Inlevering luistervergunningen - Wie verzuimd hebben de luister vergunning van hun verbeurd verklaarde radiotoestel in de maand Augustus (de letters A t/m. D) in te leveren, worden alsnog in de gelegenheid gesteld dit in de maand September te doen. De inlevering is verplicht. Het niet voldoen aan deze ver plichting zal tot ernstige moei lijkheden voor de houders kunnen leiden. L. ML Hermans te Arnhem over leden In den ouderdom van 82 jaar is te Arnhem overleden de heer L. M. Hermans, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer. Hij heeft, nadat hy zich in 1908 in Arnhem vestigde, o.m. ook zitting gehad in de Provinciale Staten van Gelderland en in den Arn- hemschen gemeenteraad. Notariaat Benoemd is tot notaris te Amsterdam N.M.Posch^ cand.-notarls aldaar (vac.- F. W. Ludwig).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1