OE DE DUCE BEVRIJD WERD inke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht Gunstig verloop van den strijd bij Salerno Woensdag 15 September 1943 No. 25601 VERDUISTEREN: Amerikanen schepen zich in. Bevoegdheid van het Polizeistandgericht. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mtrent de bevrijding van den e en de stoutmoedige onder ling van de mannen der val- irmtroepen, den Sicherhelts- ist en de Waffen-SS verneemt D.N.B. de volgende bijzonder- en: met de uitvoering van de •ijdingsonderneming belaste Hauptsturmführer had door cheidene gecamoufleerde ver- lingen vastgesteld, dat de e op 28 Augustus van het id St, Maddalena naar het [gebied van den ruim 2900 m. ;en Gran Sasso in de Abruz- was gebracht, waar hij in een malig berghotel door eenige ierden carabinieri gevangen 1 gehouden. st gebouw was uit het dal lts bereikbaar langs een ka- iaan, die voor ieder verkeer ge »n was en die te allen tijde den top af kon worden stop- t, zoodat de plaats der gevan- louding uit het dal slechts na moeilijke bestijging van ver- ,,'idene uren toegankelijk was. adat door luchtverkenners en .pieders de plaatselijke om- idigheden eenigermate waren gesteld, werd de twaalfde tember vastgesteld als datum de uitvoering der bevrijding. SS-Hauptsturmführer bereikte dag om 14 uur 10 met een >p van aanvankelijk slechts en man als eerste het berg- sief, nadat zijn vliegtuig van hoogte van 4500 meter een ivlucht had gemaakt tot op ele honderden meters in de ting van het doel. et welke gevaren de landing het met kloven doortrokken terrein gepaard was, blijkt uit de omstandigheid, dat het plateau waarop de gevangenis stond slechts een oppervlakte heeft van enkele honderden vierkante me ters en dan steil afdaalt in de kloven. Terwijl zijn manschappen ter stond na de landing voor het huls een machinegeweer in stelling brachten tegen de opgewonden door elkaar loopende carabinieri, drongen de SS-Hauptsturmführer en twee man met machinepistolen in de hand allereerst binnen in den dichtstbij zijnden kelderingang aan den achterkant van het ge bouw, welke, zooaL' later bleek, naar de radiokamer leidde. Met eenige slagen van de pistoolkolven werd het radiostation vernield. Aangezien nien langs dezen weg het huis niet verder kon binnen dringen, snelde de groep, op zoek naar een anderen ingang, weer naar buiten. Intusschen was de compagniecommandant der val schermjagers, een eerste luitenant, met andere groepen versterking en zware wapens geland. Op de schouders van zijn manschappen beklom de S.S.-Hauptsturmführer een drie meter hoogen uitbouw, sprong over een muur en stond plotseling voor den hoofdingang van het huis, die door carabinieri met machinegeweren werd be waakt. Met voorgehouden machi nepistool riepen de Hauptsturm führer en zijn mannen den cara binieri toe: „Mani in alto" (han den op). Verschrikt en volkomen verward volgden zij terstond dit bevel op Op dit oogenblik zag de S.S.- Hauptsturmführer aan het venster van een kamer op de tweede ver- onze Vrijwilligers. Als de wegen geen wegen meer xljn. dan bouwers «II begaanbare wegen Ify PK MiWfcnks/ö/H/P m et S.S.-Ersatzkommando deelt Ie; Iedere gezonde Nederlan- in den leeftijd van 17-45 jaar zich vrijwillig bij de hier- er vermelde adressen vervoe- ten einde gekeurd te worden r de Waffen-S-S. of de Land- iht. ijdens de keuringen worden inlichtingen verstrekt niet tekking tot de verzorging van ïilieleden, duur der opleiding, fa levensmiddelen etc. fiiwilligers, die om bepaalde enen in Nederland moeten ven, kunnen dienst nemen bij Landwacht of bij het S.S.- chtbataillon Id Amersfoort. *ok vrijwüligers voor de Duit- e Kriegsmaxine kunnen zich melden. Zij, die tot de Ger- msche S.S. in Nederland toe ten willen, kunnen zich even- s aanmelden. ersonen tusschen 18— aar. die aanmeldlngs- ichtlg zijn voor de te- tkstelling, kunnen •a eveneens aanmelden worden gedurende 0 verbintenis van de tewerkstelling v rü g e- s t e 1 d. 16.9.43, 9-14 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17.9.43, 9-12 uur. Breda Rest. Modern, Markt. 17.9.43, 15-18 uur, Den Bosch, Ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.9.43, 9-12 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.43 15-18 uur, Arnhem, Café Royal. 19.9.43, 9-12 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 13. 19.9.43, 15-18 uur. Zwolle, Hotel Gytenbeek. 20.9.43. 9-12 uur, Assen. Concert huis a/d. Vaart. 20.9.43, 15-18 uur, Groningen, Concerthuls Poelestraat. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 22.9.43. 9-14 uur, Amsterdam, Dani 4. 23.9.43, 9-14 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg. 255.43, 9-14 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. dieping de gestalte van den Duce. Hij riep den Duce toe: „Duce op gepast, weg van het raam". Op hetzelfde oogenblik was aan een venster van de daartegenover gelegen etage een eerste luitenant der carabinieri, die naar later bleek de commandant van de wacht was verschenen. De S.S.- Hauptsturmführer richtte terstond zijn machinepistool op hem en riep ook hem toe: Handen om hoog. De officier der carabinieri hief terstond de armen omhoog en riep: „Niet schieten, niet schieten". Door het verschijnen van den Duce aan het venster was de Hauptsturmführer in de geluk kige omstandigheid gekomen nauwkeurig te weten, waar de ge vangen Duce zich bevond. Aange zien intusschen nieuwe verster kingen geland waren, stormde hij met enkele mannen, terwijl hij de opgestelde Italiaansche machine geweren met den voet terzijde schopte, het huis binnen en de trap op, rukte de deur naar het vertrek van den Duce open en stond plotseling tegenover den Duce, die ook in de kamer nog door twee ambtenaren van de Italiaansche geheime politie werd bewaakt. Beide bewakers wer den door S.S.-mannen met geweld uit de kamer verwijderd. De Hauptsturmführer snelde naar het venster en riep zijn voor het huis in den aanslag staande man nen nieuwe bevelen toe. Vervolgens meldde hij zich bij den Duce: „Duce, de Führer zendt mij om u te bevrijden. Gij staat thans onder mijn bescherming. Ik hoop. dat alles gelukt is." Sprakeloos trad de Duce op hem toe en omarmde hem, ten diepste bewogen. Toen zeide hij: „Ik had er een voorgevoel van en heb er nooit aan getwijfeld, dat de Führer alles zou doen óm mij hier weer uit te halen". De S.S.-Hauptsturmführer liet thans den Duce onder de be scherming van twee zijner S.S.- commandanten achter en gatver dere bevelen voor beveiliging van het huis en de voorbereidingen voor het vertrek. Terwijl de Duce zich op zijn kamer voor het ver trek gereed maakte, beval de Hauptsturmführer den comman dant der carabinieri, dat de Ita liaansche bewakingsmanschappen in de eetzaal van het gebouw bij een moesten komen. Hij deelde den commandant verder mede, dat aan de dalhalte van de kabelbaan een Duitsch bataljon valscherm jagers gereed stond. Vervolgens werd de radioverbinding met de in het dal zijnde valschermja gers, die intusschen de dalhalte bezet had'"m, tot stand gebracht. Op het ïjc-gmassief was een half uur na de aankomst van de eerste Duitschers een Fieseler-Stroch vliegtuig onder uiterst moeilijke omstandigheden geland, dat, aan gezien een andere veilige moge lijkheid daartoe niet bestond, den Duce definitief in veiligheid moest brengen. De Duce stapte met zijn bevrijder in het toestel, welks start op het uiterst kleine, met rotsblokken bezaaide opper vlak van het plateau een mees terstukje van den piloot, een Hauptmann van het luchtwapen, was. Tijdens den start moest het toestel over een gracht springen en zich vervolgens laten vallen in een 500 meter diepe rotskloof tot de piloot de machine weer vol ledig beheerschend veilig door de dalen van de Abruzzen kon stu ren. Zoo werd ook deze laatste hinderpaal op den weg van den Duce naar de vrijheid overwonnen. Bij de actie ter bevrijding van Mussolini is een derde deel van de in actie gebrachte mannen der valscherm- en S.S.-troepen neer gestort en verdwenen. Hoevelen hunner nog in leven zijn kan op het oogenblik niet worden vastge steld. De Führer heeft den Haupt sturmführer der Waffen-SS en van den Sicherheitsdienst, Otto Skorzeny, die de actie ter bevrij ding van den Duce heeft uitge voerd, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Führer heeft Hauptsturmführer Skorzeny Dinsdag in zijn hoofdkwartier voor het uitbrengen van rapport over het verloop van de actie ontvangen Naar het DN.B. verneemt, droeg de Duce tot op het oogenblik van zijn bevrijding geen kennis van de verraderlijke capitulatie der re- geering-Badoglio. Bewust was hij tijdens den tijd zijner onwaardige gevangenschap in volkomen on wetendheid gehouden omtrent de politieke en militaire gebeurtenis sen. De Duce was van ieder con tact met de buitenwereld afge sneden. Het was zijn bewaking verboden met hem te spreken. Ten emde hem ook tijdens de herhaalde transporten tusschen de verschillende plaatsen van gevan genschap ieder contact met de bevolking onmogelijk te maken, werd in de gebieden, waardoor heen de Duce reed, telkens loos luchtalarm gegeven en de Duce zelf werd in een ziekenauto ver voerd. Met zulke schandelijke methodes heeft de verraderskliek van Badoglio getracht den Duce verre te houden van zijn volk en hem zijn lot te verbergen. 20 uur 7 uur. van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 8.31 uur en komt op te 21.01 uur. In aanvulling op het weer- machtbericht verneemt het D.N.B. het volgende: In Italië melden zich nog steeds nieuwe fascistische eenheden of legerformaties bij de Duitsche commandoposten om schouder aan schouder met de Duitsche troepen den strijd voort te zetten. Bij Salerno zijn volgens de laat ste rapporten de Duitsche pant- ser-< en pantsergrenadierforma- ties over het geheele front vanuit het gebergte naar de laagvlakte aan de kust afgedaald. Zij bereik ten in hun aanval de stad Salerno en de kust, sneden in een snelle achtervolging sterke vijandelijke formaties van haar landingsplaat sen af en zijn op het oogenblik bezig het laatste verspreide verzet van den vijand op het zeestrand te breken. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: De laatste berichten, die van het Italiaansche strijdtooneel zijn binnengekomen, maken melding van een volkomen gewijzigde si tuatie in het gebied van Salerno, waar de strijd thans zijn hoogte punt bereikt schijnt te hebben. De Amerikanen, die in den sec tor van het ten Zuid-Oosten der stad gelegen Eboli opereeren, heb ben Maandagochtend nog een krachtigen aanval op de Duitsche stellingen ondernomen, doch deze werd afgeslagen. In den namiddag gingen de Duitschers daarop tot een tegenaanval over, waarbij de stellingen der Amerikanen door broken werden. De gevechten, die volgens- beide partijen uiterst ver bitterd gevoerd werden, kostten de Amerikanen tot dusver acht tot tienduizend dooden, terwijl eenzelfde aantal gewond werd of in Duitsche gevangenschap ge raakte. Het schijnt, dat de strfjd in dit gebied snel zijn eind tegemoet gaat, want volgens de laatste Duitsche berichten zijn de Ameri kanen, wier terugtocht in een vlucht ontaard is, begonnen, zich weder in te schepen, tot welk doel een vloot van 50 tot 60 transport schepen, begeleid door twee slag schepen en verscheidene kruisers voor Salerno gereed ligt. De wijze, waarop het terugtrekken der Amerikanen geschiedt, is van dien aard, dat van Duitsche zijde ver- Het Bureau van den Rijkscom missaris deelt mede: De rechtspraak over terroristi sche groepen heeft de Rijkscom missaris op grond van art. 58 van de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde (verordening Nr. 1/1943) tot nader order overgedragen aan een Poli zeistandgericht. gelijkingen met Duinkerken of Dieppe worden gemaakt. Een gevolg van den terugtocht der Amerikanen is, dat thans ook de positie der Engelschen, die Sa lerno zelf bezet houden, onhoud baar is geworden. Hieraan zal ook het feit, dat de in Calabrië en Apulië opereerende Geallieerde strijdkrachten snel naar het Noorden oprukken niets kunnen veranderen, daar de afstand, die hen nog van het gebied van Sa lerno scheidt, vrij groot is. Uiteraard toont men zich van Duitsche zijde over het verloop van den strijd in het gebied van Salerno zeer voldaan. De Gealli eerden hadden strijdkrachten ter sterkte van bijna twee legers o-a. van het nog niet over ge vechtservaring beschikkende vijf de Amerikaansche leger ont scheept, doch blijkbaar heeft het hun aan de heerschappij in de lucht ontbroken, hetgeen wel een gevolg is van het ontbreken van de noodige vliegvelden. Te Berlijn acht men thans de vroeger afgelegde verklaring, dat een invasie in Italië niet zoo ge makkelijk is, als de Geallieerden denken, bevestigd en met vertrou wen ziet men dan ook de verdere ontwikkeling van den strijd tege moet, Duitschlands houding tegenover Griekenland In antwoord op een vraag t.a.v. de houding der Duitsche Rijksregeering tegenover Griekenland werd in de Wilhelm- strasse te Berlijn verklaard, dat zich in het Duitsche standpunt niets gewijzigd heeft. De Duitsche opvatting t.a.v. deze kwestie is door den Führer in zijn rede van 4 Mei 1941 duidelijk tot uitdruk king gebracht. In die rede werd gezegd, dat Duitschland altijd reeds diepe gevoelens van veree ring voor Griekenland gekoesterd heeft, waarmede het zich reeds door de oude Grieksche cultuur verbonden gevoelt. Duitschland heeft geen politiek, militair of territoriaal belang bij Grieksch grondgebied. Duitschland is alleen bezield door den wensch. dat Griekenland na den oorlog de dit land toekomende plaats in de Europeesche volkenfamilie zal in nemen als een vrije en onafhan kelijke staat. Deze toen afgelegde verklaring van den Führer, zoo werd mede gedeeld, bezit ook thans nog haar volle kracht. In het tegenwoordige tijdvak van den oorlog voelt de Duitsche Rijksregeering zich uit sluitend verplicht om zoowel in het eigen belang als in het belang van Griekenland met alle midde len te verhinderen, dat vijande lijke strijdkrachten het Grieksche gebied binnendringen en het zoo tot het tooneel maken van krijgs verrichtingen. (D.N.B.), Japansch beslag op 19 Italiaan sche schepen Naar uit Tokio wordt medegedeeld, hebben Ja- pansche militaire autoriteiten in verschillende havens van Oost- Azië in totaal 19 Italiaansche schepen in beslag genomen en wel 12 transportschepen van in totaal 46.000 ton en 7 kleinere oorlogs vaartuigen. Het bekende Italiaan sche s.s. Conté Verde en een mij nenveger zijn door hun beman ningen op de Yangtse tot zinken gebracht en zullen weldra weer ge licht worden. Wat de ontwapende Italiaansche soldaten betreft, hierbij gaat het om ongeveer 500 man marinetroepen, die o.a. in Sjanghai en Tientsin «fetation* neerd waren. TBNJki,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1