'logtichadd DE ONDERLINGE NEDERLANDSCHE Heden hier, morgen daar! f.1.600.000,C00.- De strijd in Italië verloopt gunstig. BINNENLAND SPORT Verzekert U daarom bij de „Onderlinge Nederlandsche" Verwaarborgd kaDitaal rutin Voorschothcffing p hairjaar 0.60 per I. 1000.- Grootste rlsicosprelding. Vraagt Inlichtingen t MOLEST VERZEKERING HV. SNEEK Kantoor A'dam: Keizersgracht 399, Tel. 30315 ontving mij vanavond even na 19 uur en deelde mij, in tegenwoor digheid van ambassadeur Rosso mede: „Ik moet u mededeelen, dat, maarschalk Badoglio zich met het óog op den kansloozen militairen toestand gedwongen heeft gezien om een wapenstilstand te verzoe ken". „Ik antwoordde: „Dat is verraad aan het gegeven wooi'd". Guariglia: „Ik protesteer tegen hfct woord „verraad". Ik: „Ik klaag niet het Italiaan - 6che volk aan, doch diegenen, die zijn eer verraden hebben, en ik zeg u, dat dit verraad als een zwa- reh last op de geschiedenis van Italië zal drukken. De koning heeft mij vandaag nog gezegd, dat Italië getrouw aan het gegeven woord den strijd aan de zijde van Duitschland voortzet. Maarschalk Badoglio heeft mij hetzelfde ver zekerd. Het staat thans vast, wat het woord van den koning en zijn maarschalk waard is". Tenslotte verliet ik zonder te groeten het ministerie van buiten- landsche zaken. De wapenstilstandsvoorwaarden De voorwaarden van den wa penstilstand met de regeering Ba doglio zijn gisteren in Londen be kend gemaakt, zoo meldt de En gelsche nieuwsdienst. De tekst luidt als volgt: „Vooruitgeschoven geallieerd hoofdkwartier, 11 September. De volgende voorwaarden van den militairen wapenstilstand zijn op 3 September door de vertegen woordigers van generaal Eisenho wer en den vertegenwoordiger van maarschalk Badoglio onder teekend: 1. Het onverwijld staken van elke vijandige handeling door de Italiaansche gewapende strijd krachten. 2. Italië zal alles in het werk stellen om den Duitschers facili teiten te onthouden, die hun in den strijd tegen de vereenigde naties van nut zouden zijn. 3. Alle krijgsgevangenen of ge ïnterneerden der vereenigde na ties moeten terstond aan den ge allieerden opperbevelhebber wor den uitgeleverd. Krijgsgevangenen of geïnterneerden mogen noch thans, noch op eenig ander tijd stip naar Duitschland worden overgebracht. 4. De Italiaansche vloot en de Italiaansche luchtstrijdkrachten moeten zich met het oog op haar overgave terstond begeven naar de plaatsen, die door den geall ieerden opperbevelhebber te za- men met bijzonderheden voor de ontwapening zullen worden be kend gemaakt. 5. De Italiaansche koopvaardij- tloot kan door den geallieerden opperbevelhebber ten behoeve der uitvoering van het militaire vloot- programma worden gerequireerd. 6. Onverwijlde overgave van Corsica en het geheele Italiaan sche gebied der Italiaansche eilanden en van het Italiaansche vasteland aan de geallieerden ten behoeve van de oprichting van operatiebases en voor andere doeleinden, die door de geallieer den noodig worden geacht. 7. De onverwijlde toezegging van vrijen toegang voor de geal lieerden tot alle vliegvelden en vlootbases op Italiaansch gebied, zonder er acht op te slaan in welk tempo de Italiaansche bo 'dem van Duitsche troepen gezui verd wordt. Die havens en vlieg velden moeten onder de bescher ming van de Italiaansche gewa pende strijdkrachten staan, tot dat die functie door de geallieer den zelf zal worden overgenomen. 8. De onverwijlde aftocht der Italiaansche gewapende strijd krachten van alle oorlogstoonee- len, waarop zij zich thans bevin den, naar Italië. 9. De waarborg der Italiaansche regeering, dat, zoo noodig, alle ter beschikking staande gewa pende strijdkrachten zullen wor den gebruikt om de voorwaarden van dezen wapenstilstand snel en nauwkeurig uit te voeren. 10. De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten behoudt zich het recht voor, eiken maat regel te nemen, die naar zijn meening noodzakelijk kan zijn voor de bescherming en de be langen der geallieerde strijdkrach ten ter voortzetting van den oor log. De Italiaansche regeering verplicht zich van haar kant zich neer te leggen bij eiken vorm van bewind of overheid van anderen aard, die de opperbevelhebber noodzakelijk acht. Zoo zal de op perbevelhebber met name een militaire regeering oprichten in die deelen van het Italiaansche gebied, waar hij een dergelijken maatregel in het militair belang van de geallieerde naties onont beerlijk acht. 11. De opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten heeft het volle recht, de maatregelen voor de ontwapening, demobilisatie en demilitarisatie uit te voeren. 12. Andere voorwaarden van politieken, economischen en finan cieelen aard, die Italië te vervul len zal hebben, zullen op een later tijdstip worden gesteld. 13. De voorwaarden van dezen wapenstilstand zullen niet zonder de voorafgaande toestemming van den opperbevelhebber der geal lieerde strijdkrachten gepubli ceerd worden. De tekst wordt offi cieel in de Engelsche taal opge steld". (D.N.B.) Koning en Badoglio naar Sicilië Volgens de Britsche Nieuws dienst bevinden de koning, de ko ningin, de kroonprins, Badoglio en generaal Ambrosio zich in Pa lermo. Tevens wordt gemeld, dat in politiek wélingelichte kringen wordt aangenomen, dat Badoglio binnenkort de leiding der regee ring zal overdragen aan den so ciaal-democraat Bonomo. (D.N.B) Badoglio's dochters in Lausanne Beide dochters van maarschalk Badoglio hebben zich naar Zwit serland begeven en zich te Lau sanne gevestigd. (Interinf) Sforza voor een Italiaansche republiek Uit New-York wordt gemeld: De naar de Ver. Staten geëmigreerde vroegere Italiaan sche minister van buitenl. za ken, graaf Carlo Sforza heeft vol gens de „Evening Standard" ver klaard, dat de instelling van een Italiaansche republiek een beter constitutioneel instrument voor Italië zal zijn dan de monarchie is geweest. (D.NB.). DERDE LANDDAG „MEDISCH FRONT" Rede van Mussert - Op den in het N. V.-Huis te Utrecht gehouden derden land dag van het „Medisch front" heb ben, nadat in de morgenuren de sectie vergaderingen hadden plaats gehad, op de groote landdagver gadering gesproken de gemach tigde van den Leider voor de volksgezondheid dr. K. Keyer. de leider van het „Medisch front" dr. Ch. A. Götte en de Leider Mussert. Dr. K. Keyer is in zijn rede over „Staat en volksgezondheid" uit voerig ingegaan op de historie van het ziekenfondswezen en heeft daarbij den nadruk gelegd cp de joodsche tendenzen, waardoor het vroeger werd. beïnvloed.Het fonds wezen van voor Mei 1940 leverde o.m. de volgende gevaren op: het onderhoorig maken van den arts aan een leekencollege en de ver- ambtelijking van den artsenstand. In dezen tijd moet de volksge zondheid van staatswege worden geregeld. Een fondspraotijk, zooals wij die kennen in de groote ste den, is den arts onwaardig en moet verdwijnen. De zorg voor de volks gezondheid is een staatszorg, doch behoort anderzijds natuurlijk niet den vorm aan te nemen van een staatsabsolutisme. Naar aanleiding van de enkele maanden geleden in ons land ge- heerscht hebbende onrust in do artsenwereld, zeide spr., dat de be zettende overheid zich eenige maanden geleden gedwongen heeft Duitsch weermachfbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In Noworossijsk werden door den geconcentreerden aanval van troependeelen van het leger en landformaties der marine nieuwe deelen van den gelanden vijand vernietigd. De sovjets leden zware bloedige verliezen. Er werden eenige honderden gevangenen ge maakt. In den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijke front duurt de verbitterde strijd voort. Door tegenaanvallen op talrijke plaatsen werden tijdelijke succes sen van de sovjets weer ongedaan gemaakt. In het gebied van Salerno maakt een eigen aanval in den Noorde lijken gevechtssector voortgang. De vijand werd na hevige afweer- gevechten op de stad en de kust strook teruggeslagen. Ten Zuid- Oosten van Salerno probeerde de vijand zijn bruggenhoofd uit te breiden en door de heuvelstelling ten Oosten van de kustvlakte heen te breken. De gevechten zijn nog aan den gang. Hierbij maakte een pantserdivisie tot den llden Sep tember 26 officieren en 1400 man gevangen, vernietigde 58 meeren- deels zware pantserwagens en maakte talrijke zware en lichte wapens buit. Duitsche gevechts- en slag- vliegtuigen brachten in de Golf van Salerno 2 groote koopvaardij schepen en een torpedoboot tot zinken, beschadigden verscheidene oorlogs- en koopvaardijschepen ten deele ernstig en plaatsten voltreffers van bommen te mid den van de ontschepingen. Mo- tortorpedobooten brachten een troepentransportschip van 10.000 brt. tot zinken. In de wateren van Corsica en Elba vernietigden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijande lijken torpedojager. Vaartuigen van een Duitsch konvooi vernie tigden 3 Italiaansche motortor- pedobooten. die het konvooi pro beerden aan te vallen. De ontwapening van het Itali aansche Badoglio-leger is zoo goed als voltoóïd. Het aantal ont wapende soldaten bedraagt meer dan een half millioen. Zoowel in Italië als in Zuid-Frankrijk en op den Balkan hebben de laatste dagen steeds meer troependeelen van het Italiaansche leger en vooral formaties van de fascisti sche militie zich bereid verklaard om den strijd aan Duitsche zijde voort te zetten. Zij werden ten deele reeds voor opdrachten van beveiliging weer opgesteld. Hierbij sloegen zij in samenwerking met Duitsche troe pen in Noordoost Italië overvallen van benden af. De geheele Oostkust van de Adriatische zee met de oorlogs haven Pola bevindt zich thans in Duitsche handen. Ook in den sector MentoneGenua staan overal Duitsche troepen aan de kust van de Ligurische zee. Nadat reeds eenige dagen gele den in weerwil van hevigen tegen stand van Italiaansche Badoglio- troepen de versterkte tunnel Mont Cenis in een krachtigen aanval was genomen, bezetten Duitsche troepen op 11 September des avonds het fort en het hospitium op den kleinen Sint Bernhard. Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt hebben Duitsche valschermtroepen en mannen van den Sicherheitsdienst en van de Waffen-SS een actie uitgevoerd ter bevrijding van den door de aanhangers van Badoglio in ge vangenschap gehouden Duce. De snelle actie is gelukt. De Duce bevindt zich in vrijheid. De -door de regeering-Badoglio overeenge komen uitlevering aan de Engel- schen en Amerikanen is daar mede verijdeld. gezien een aantal artsen in ver zekerde bewaring te stellen. Ge lukkig zijn de dreigende gevaren, welke niet alleen de volksgezond heid, maar eveneens de rust en orde in het land bedreigden, door tijdig ingrijpen van de overheid afgewend. Dr. Ch. A. Götte sprak over „De gezondheidstoestand van het Nederlandsche Volk", waarbij hij een departement voor volksge zondheid bepleitte, aan het hoofd waarvan een sociaal onderlegd en sociaalvoelend arts zou moeten staan, met als onderdeel daarvan een afdeeling voor sociale zaken. Hierna voerde de Leider het woord, er op wijzende, dat velen in dezen tijd uit hun evenwicht geraken. De arts kan daar maar al te goed van meepraten. Men ziet in veel gevallen het verschil tusschen goed en kwaad niet meer. In vele geesten heersebt groote verwarring. Onder meer waar het de Engelschen betreft. Hebben wij die niet altijd veracht? Denkt aan den boerenoorlog en andere wan daden. Maar desondanks zien vele Nederlanders de Engelschen als St. Nicolaas uit Spanje. De Leider meende, dat deze geestesgesteld heid voor een deel voorkomt uit het feit, dat we bezet gebied zijn. Bij een Engelsche bezetting zou men zich zeker ook tegen de En gelschen verzetten. Doch dit an tagonisme zal verdwijnen. Het is van tijdelijken aard. Velen zien alleen het heden en vormen daarnaar hun oordeel. Wij nat.-socialisten, dienen ons van tijd tot tijd boven den „be- ganen grond" te verheffen om geestelijk eens op een uitkijktoren te gaan zien hoe het ermee staat. En dan begrijpen wij, dat wat thans gebeurt, zijn weerslag zal hebben in het voordeel of in het nadeel van het Ned. volk. Het is immers niet belangrijk of we thans wit of bruin brood eten, be langrijker is of er in de toekomst generaties zullen zijn, die in Europa kunnen voortbouwen. Na den oorlog 1914-1918 - aldus ging spr. voort - meende men, dat er nooit meer oorlog zou ko men. Engeland en Frankrijk wa ren de baas in Europa en hadden Genève als controleur. In dezen volkenbond hebben wij nooit ge loofd, zeide de Leider. Wij wisten dat Genève in Londen geboren was en aanvaardden dezen volken bond niet. Er ontstond door Mus solini en Hitier een nieuw staat kundig geloof. Dank zij den Duce viel Italië niet ten offer aan het communisme, evenals Duitschland er door Hitier van gevrijwaard werd. Thans gaat het om: nationaal- socialisme en fascisme of com munisme. De eindworsteling is be gonnen. Wij nat.-socialisten heb ben geloof en vertrouwen in het nat.-socialisnie. Aan het einde van zijn rede zeide Mussert nog, dat de Ned. artsen, die zich enkele maanden geleden hebben laten opstoken, de Ned. vlag door de modder hebben gehaald. Het was erg, dat zij hun bordjes van hun huizen verwijder den. Erger was het echter, dat zij bij den eerste den besten wenk van Duitsche zijde de bordjes weer aanbrachten. Spr. laakte verder de houding van de Ned. artsen, waar het betreft hun weigering om landgenooten in Duitschland medische hulp te verstrekken. Nu zitten onze menschen zonder dok toren. Men kan toch van de Duit schers niet verwachten, dat zij naast hun zorg voor het front ook nog eens de Hollanders gaan helpen? Ik zal, aldus Mussert, alles doen wat mogelijk is om 500 of 1000 doktoren naar Duitsch land te krijgen. (Applaus). Zijn rede beëindigende zeide de Leider, dat met stoere onverzet- teljikheid moet worden voortge gaan. De nat.-soc. beginselen zijn juist en onaantastbaar. Het komt er thans op aan het socialisme van de daad te toonen. De Be weging is niet aan het wankelen te brengen. Ook niet door enkelen uit de „hoogere standen" der N.S.B., die gemeend hebben thans te moeten uittreden. Dezulken zullen ook uit hun ambt worden gezet (applaus). De weg van het nat.-socialisme is recht en goed en de eenig mogelijke voor het behoud van Europa. (Langdurig applaus). Met het zingen van het Wil helmus werd de landdag gesloten. Distributie van vulmateriaal Voor de distributie van vulmate riaal is door het rijksbureau ,,Dis- tex" in overleg met het rijkstex- tielbureau en de betrokken be drijfsorganisaties de volgende re geling getroffen: Het publiek kan vulmateriaal bij den detailhandel betrekken op door den plaatselijken distributie- dienst verstrekte leveringsvergun ningen, die geen herbevoorra- dingswaarde hebben. De groothandel en de verwer kende industie ontvangen vulma teriaal op toewijzing van de vak groepen waarbij zij dienen te zijn aangesloten. De kleinhandel, stof feerders e.d. ontvangen het vul materiaal naar rato van de ont vangsten van hun leveranciers in VOETBAL Vergadering van den N.V.B, In de te Utrecht gehouden vei dering van den N.V.B. is met 19 stemmen besloten het vooi tot het afschaffen van prote terug te nemen tot normale tij zijn teruggekeerd. Meegedeeld i dat het ledental van den bom jaar is gestegen van 175000 195000, hetgeen vooral te dat is aan den nieuwen toevloed juniores. Het nieuwe bekersyst heeft goed voldaan. De eerste trictswedstrijden zullen schijnlijk in November worden speeld. Competitie N-Y.B. De ui! gen zijn: District I, le kl.: Stormvogt HDVS 07; EDOSparta 2 DFCVolewijckers 0—4; D\f ADO 21. 2e klasse: Kenneme HBC 15 ZFCAlkmaarsche r 22, WFCSantpoort 10, maria VictrlxKFC 13, 05 West Frisia 30; Tweede klasst DOSSpartaan 41, Zeeburg! Watergraafsmeer 13, HVC- lendam 52. AFCHilversum I District II. Ie kl.: VUC—H lem 3—1, DHC't Gooi 1 FeijenoordBlauw Wit 11; Émma 53, RFC—VSV 4 Tweede klasse A: Elinckwijk- 00, VIOS—HVV 2—5, BM Gouda 1—1. VeloxQuick 2 VDLTTVV 28. Tweede klasse SVWCVV 33. SWSliedre 6—3, ODSCoal 34, Excels» Unitas 11. Derde klasse A: Blauw Zwart 12. Wassenai Roodenburg 101, Lugdunw Hillinen 20, LFCWesterkwar 21, AlphenTonegido 22. V de klasse A: VVSBAlphia 7 DocosTeylingen 22. Vierde I: se B: RouwkoopVDS 40. C ritasHDV 4—3, Archipel—Nai wijk 4—2. RKAWVVLV 7 Vierde klasse C: RAVATexas 6 DSOMaasstraat 61, Spoors BTC 3—8, WIK—ESDO 3—2, WerveQuick Steps 51- Vil klasse E: SchoonhovenHaastrf 22. StolwijkWaddinxveen 2 DONKBodegraven 22 (gestaa Ammerstolsche SPVGouderak Res. tweede klasse A: ADO Laakkwartier 2 25. UVS 2—1 2 1I, Quick 2DHC 3 3 Scheveningen 2ONA 2 20.J derde klasse A: UVS 3ZR 2—1. Laakkwartier 3—Lugdumi 1—2. District III. le klasse: En BoysQuick 00, AGOVV- schede 20, TubantiaGo 11 12, PECHeracles 02. Wageningen 42. District IV, le klasse: NOH Spekholzerheide 20. LONG Eindhoven 23, NACRoeral 1o. De SpechtenMW 0—0. BW 33. MauritsWillem District V, Ie klasse: HSC- Quick 42, LeeuwardenAchi 2—3 GVAVLSC 0—5, Heer veenVelocitas 6—0. SneekVe dam 23. L.F.C.Westerkwartier 2—1 Met Bijl en De Koning weer ln gelederen, speelde L.F.C. bet dend beter dan vorige week gen A.S.C. Wel scheen Wee kwartier haar aanvankelijk a beter positiespel te overtroe (na 5 min. was het al 01), m allengs kwam L.F.C. in het ofl sief, dank zij vooral de gro stuwkracht van haar middenlii en het door v. d. Blom gescoo tegenpunt was dan ook zeer diend. O-1: ln de tweede helft de thuisclub meestal iets ster en stellig voortdurend gevaarlij Een fraai doelpunt van Herr bracht haar een alleszins verdl de 21 overwinning A-S.C.Blauw-Zwart 12- Blauw-Zwarten, die een entc siast spel vertoonden, waren o' al een klein deel van een seco eerder bij. Ook het afgeven wegwerken van den bal ging sneller tempo en dit leidde er dat de gasten met twee go doelpunten resp. van den denvoor en den snellen rechts» ten voor de rust de leiding nas In de tweede helft speelde A.S.C. in een sneller tempo werd het spel over het algem aantrekkelijker. De verdedi? van Blauw Zwart echter b' hecht en sterk. Een kwartier v het einde bracht de Roo met het basisjaar 1 Juli 19381 1939. De puntenwaardeering v vulmateriaal is hiermede dus v vallen. Op bon „boter 38a" alsnog o garine verkrijgbaar. Voor P sonen, die niet ln de gelegenti zijn geweest him bon boter 38a v 9 September bij hun winkelier verkrijging van 100 gram bat* braadvet in te leveren, is de je ling getroffen, dat zij op dei bon van 18 September t.m. 2 tober alsnog 125 gram margar zullen kunnen verkrijgen. Mr. P. J. Bijleveld overleden Te Haarlem is op 84-jarigen tijd overleden mr. P. J. Bijle?' oud-president van het gereu hof te Amsterdam. „Arm Italië". Hedenav' om 18.45 uur spreekt Max zijl via Hilversum 1 in zijn K tiek weekpraatje over het ona werp: „Arm Italië".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2