I MUSSOLINI BEVRIJD strijd in het Oosten en in Italië Inke kerels melden zich nu voor Waffen-S.S. en de Landwacht Het verraad van Koning Victor Emanuel en maarschalk Badoglio te Jaargang Maandag 13 September 1943 No. 2559$ Duitsche f eermachtberichten Duitsche valschermtroepen verhinderen I uitlevering aan geallieerden. BEKENDMAKING. Duitsche officieele publicatie. VERDUISTEREN: COMUNICATO. „EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lerdag deelde het Duitsche rbevel mede: het gebied van Noworossisk een vrij sterke landings der bolsjewisten in feite voor het bereiken van de door artillerievuur uiteenge- n. De gevechten duren nog met resten der gelande idelijke strijdkrachten. Drie nneerbooten, een bewakings- ;uig en elf landingsbooten en door formaties van het en van de marine tot zinken icht of in brand geschoten. Zuidwesten van Mariopol, ia volledige vernieling van alle den oorlog belangrijke in- ities volgens de plannen werd ïimd rolden Duitsche en Roe- ïsche troepen een aan de kust de Zee van Azof gelande strijdkrachten der bolsje- n op. Westen van Krassnora- koje sloten Duitsche pantser- aties het gros van een sovjet- sche infanterie in en vernie- in een vijandelijke divisiestaf. het gevechtegebied van Char- en ten Zuidwesten van Ko- p werden krachtige vijande- aanvallen in verbitterde ge- ten afgeslagen en plaatselijke braken opgeruimd of afge- deld. den centralen frontsector n aan de Desna en ten Zuid- :n van Kirof de hevige af- jevechten voort. Ten Westen Wjasma mislukten hardnek- aanvallen der sovjets, delijk in onze voorste stellin- binnengedrongen vijandelijke Ikrachten werden in een iaanval teruggeworpen. Bij ;elegenheid werden talrijke ns vernietigd of buitgemaakt. De bolsjewisten verloren giste ren aan het Oostelijk front 203 paptserwagens. De luchtmacht stelde talrijke vijandelijke pant serwagens buiten gevecht, vernie tigde ongeveer 200 met troepen geladen voertuigen en vernielde verscheidene ravitailleeringskam- pen der bolsjewisten. In het hooge Noorden schoten snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen een vijandelijken kustschoe- ner in brand. Gedurende den nacht werden ravitailleeringsverbindingen en troepenverblijfplaatsen van den vijand in verschillende frontsecto ren bestookt met bommen van allerlei kaliber. De ontwapening van het Ita- liaansche Badoglio-leger nadert haar voltooiing. Waar plaatselijk nog tegenstand wordt geboden, treden onze troepen energiek op. De Italiaansche bezetting op het eiland Rhodos heeft na een aan. val door duikbommenwerpers ge capituleerd. Zooals in een extra bericht me degedeeld, hebben de rond Rome staande koninklijk Italiaansche gtfrdeformaties ter sterkte van twee pantser- en vijf infanterie divisies onder den indruk van de energieke Duitsche maatregelen de wapens neergelegd. Onze troe pen zijn Milaan, Turijn en Padua binnengerukt. De zeevesting Pola werd overgegeven. In het gebied van Salerno zijn Duitsche troepen in verbitterden strijd verwikkeld met Britsch- Amerikaansche strijdkrachten. De heuvels ten Oosten van het lage land langs de kust worden in handen gehouden. In een tegen aanval werd verloren terrein her wonnen, waarbij de vijand gevoe lige verliezen aan mensehen en materiaal leed. De luchtmacht boorde tijdens aanvallen op scheepsdoelen en ge- snz« Vrijwilligers. Met een auto, die zoowel te land als te water te gebruiken is, gaat het over een rivier PK Weill/O/H/P m t S.S.-Ersatzkommando deelt Iedere gezonde Nederlan- n den leeftijd van 17-45 jaar zich vrijwillig bij de hier- r vermelde adressen vervoe ten einde gekeurd te worden de Waffen-S.S. of de Land- it. lens de keuringen worden inlichtingen verstrekt met _kking tot de verzorging van lieleden, duur der opleiding, i levensmiddelen etc. ijwilligers, die om bepaalde ien In Nederland moeten in, kunnen dienst nemen bij -andwacht of bij het S.S.- htbataillon in Amersfoort, 'k vrijwilligers voor de Duit- Kriegsmarine kunnen zich »elden. Zij, die tot de Ger- tsche S.S. in Nederland toe- n willen, kunnen zich even- aanmelden. rsonen tusschen 18 aar, die aanmelding s- 'htig zijn voor de te lt stelling, kunnen i eveneens aanmelden worden gedurende verbintenis van de tewerkstelling v rij ge steld.. 16.9.43, 9-14 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17.9.43, 9-12 uur, Breda. Rest. Modern, Markt. 17.9.43, 15-18 uur, Den Bosch. Ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.9.43, 9-12 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.43. 15-18 uur, Arnhem, Café RoyaL 19.9.43, 9-12 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19.9.43, 15-18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.9.43, 9-12 uur, Assen, Concert huis a/d. Vaart. 20.9.43, 15-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 22.9.43. 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.43, 9-14 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. lande troepen in de Golf van Sa- terno verscheidene transportvaar tuigen en landingsbooten in den grond. Talrijke schepen werden ernstig beschadigd. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen gisteren het kustgebied der bezette gebieden in het Westen binnen. Een vliegtuig werd neer gehaald. En Zondag: In Noworossysk werd de in het Westelijk deel van de haven ge lande vijand na verbitterden strijd in de pan gehakt. In het Ooste lijke deel duren de gevechten nog voort. Aan het overige deel van het front van het Koeban-bi u hoofd blijven vijandelijke ppm- len zonder succes. In den Zuide lijken sector van het Oostelijke front tusschen de Zee van Azof en de Desaa werden talrijke sterke aanvallen der sovjets in felle ge vechten afgeslagen. Op verschil lende plaatsen sloegen eigen in fanterie- en pantserstrijdkrachten den vijand in succesvolle tegen aanvallen terug. In den centralen frontsector werden sterke plaatse lijke aanvallen afgeslagen. Door gebroken cavalerie- en pantser strijdkrachten werden van haar verbindingen afgesneden. In den Noordelijken sector verliep de dag over het algemeen kalm. In het gebied van Salerno duurt de slag met de gelande vijandelijke strijdkrachten voort. De lucht macht bestreed met sterke forma ties de Britsch-Amerikaansche landingsvloot. Gevechtsvliegers vernietigden een kruiser en 2 transportschepen en plaatsten bomtreffers op een ander groot oorlogsschip alsmede op 18 koopvaardijschepen. Batte rijen van het luchtdoelregiment 57 brachten in den nacht van 8 op 9 September een vijandelijken krui ser, een torpedojager alsmede een met troepen en materiaal vol ge laden transportschip en 8 lan dingsbooten tot zinken. Een ander groot transportschip werd in brand geschoten. Aan de van Calabrië naar het Noorden opdringende vijandelijke strijdkrachten bieden onze achter- ^iiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniim Naar het D.N.B. uit het hoofdkwartier van den Führer S E; meldt, hebben Duitsche valschermtroepen en mannen van den 0 EE Sicherheitsdienst en de Waffen-SS gisteren een onderneming H ter bevrijding van den door de verraderskliek in gevangen- S schap gehouden Duce ten uitvoer gelegd. De overval is ge- slaagd. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering ËE Badoglio overeengekomen uitlevering aan de Anglo-Ameri- kanen is daarmede verijdeld. ilium hoeden krachtigen tegenstand. Dappere tegenaanvallen te zamen met het verwekken van doeltref fende explosies en het leggen van mijnen laten den vijand slechts langzaam terrein winnen. Bij Ta rente gelande Engelschen ont moetten krachtdadig verzet van de daar opgestelde Duitsche be- schermingsafdeelingen. Tijdens nachtelijke gevechten in het Kanaal brachten bewakings strijdkrachten van de marine 2 Britsche torpedomotorbooten tot zinken en schoten een andere in brand. In het kustgebied van de bezette Westelijke gebieden en bo ven den Atlantischen Oceaan wer den gisteren 6 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. Boulogne gebombardeerd De stad Boulogne sur Mer en het bad plaatsje Le Portel, zijn Vrijdag volgens Ofi door Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen gebombar deerd. Tot dusver zijn in Le Portel ruim 400 dooden uit de puinen geborgen. Ook in Boulogne sur Mer zijn slachtoffers gevallen. Sergius patriarch van Moskou en Sovjet-Unie Naar de Brit sche berichtendienst uit Moskou meldt is metropollet Sergius „met algemeene stemmen" tot patriarch van Moskou en de sovjet-Unie „gekozen". (D.N.B.). Het Duitsche ministerie van bui- tenlandsche zaken publiceert in de „Deutsche Diplomatische Korres- pondenz" de volgende feiten van de laatste dagen van het verraad van koning Victor Emanuel en maarschalk Badoglio: 1. Op 1 September 1943 vond een onderhoud plaats tusschen den minister van buitenlandsche zaken Guariglia en den Duitschen zaak gelastigde te Rome, gezant dr. Rahn. De Duitsche zaakgelastigde berichtte hierover dienzelfden dag telegrafisch o.a. het volgende: „Bij het onderhoud, dat ik vandaag had, verklaarde Guariglia: De re- reering Badoglio is, zooals tot dus ver, vastbesloten om niet te capi- tuleeren én den oorlog aan de zijde van Duitschland voort te zetten". 2. Op 3 September meldde de Duitsche zaakgelastigde het vol gende: Maarschalk Badoglio ver zocht mjj bij hem te komen en verklaarde mij, dat er met het oog op de vijandelijke landing in Cala brië waarde aan hechtte mij te verzekeren, dat volk en leger, on danks de schokken van den laat- sten tijd, hecht in handen waren van de regeering en hij verzocht mij hem te vertrouwen. Woordelijk voegde hij hieraan toe: Ik ben maarschalk Badoglio en ik zal u door daden er van overtuigen, dat het niet juist is mij te wantrou wen. Natuurlijk is het verlangen naar vrede onder het volk en vooral onder de vrouwen groot, doch wij zullen strijden en nooit capituleeren. Bovenstaande woor den sprak maarschalk Badoglio op 3 September, dus op den dag, waarop hjj de capitulatie van de Italiaansche strijdkrachten onder - teekende. 3. Op 4 September had de Duit sche zaakgelastigde een onderhoud met den opperbevelhebber van de Italiaansche weermacht, generaal Ambrosio. De Duitsche zaakgelas tigde berichtte hierover: „Gene raal Ambrosio klaagde er over, dat hij van Duitsche zijde niet meer het vertrouwen genoot over eenkomstig de Duitsch-Italiaan- sche oorlogskameraadschap. Ik ben, zoo zeide generaal Ambrosio, met den meesten nadruk, evenals voorheen, vervuld van den vasten en oprechten wil om den oorlog gemeenschappelijk voort te zetten. Hij verzocht mij er voor te zorgen, dat met de Duitsche militaire in stanties in versterkte mate een vriendschappelijke gedachtenwis- seling zou volgen. De ongebruike lijke stap van Ambrosio liet bij mjj den indruk achter, dat het hem er om te doen was ons er van te overtuigen, dat hij besloten was den strijd gemeenschappelijk voort te zetten. 4. Op 8 September werd de ver tegenwoordiger van het Duitsche Rijk, gezant dr. Rahn, door koning Victor Emanuel voor een officieel bezoek om kennis te maken, ont vangen. In het telegrafische rap port van den gezant wordt o.a. het volgende gezegd: „Bij het bezoek, dat ik vandaag aan den koning bracht, sprak de koning eerst over den algemeenen militairen toe stand. Wat den toestand in Italië betreft, zoo hoopt hij, dat de Duit sche Rijksregeering zich intus- schen overtuigd heeft van den van hedenavond 20 uur tot morgenochtend 7 uur De maan ging heden onder te 5.46 uur en komt op te 20.07 uur. ITALIANEN IN NEDERLAND De Duce heeft de leiding weer op zich genomen. Met ingang van heden zijn de „Fasci Italian! dl combattimento" weer opgericht. Het secretariaat van de „Fasci di combattimento" in Nederland is voorloopig gevestigd aan de Mau- ritskade 21 te Den Haag. Land- genooten, ge zult weldra nadere mededeelingen ontvangen. De secretaris van de Fascio in Nederland. ITALIANI D'ORLANDA! II Duce e tomato a guidarcl. Da oggi sono constituiti i Fasci Italiani di combattimento. La segretaria dei Fasci di combatti mento per I'Olanda ha la sua sede provvisoria in Mauritskade 21, l'Aja. I connazicnali riceveranno ulteriori comunicazioni. II segretario dei Fasci d'Olanda. goeden wil en de hondstrouw van de regeering-Badoglio en van het Italiaansche leger, en dat de in de afgeloopen dagen weer beginnende vertrouwelijke samenwerking wel dra militaire vruchten zal dragen. Italië zal nóóit capituleeren. Ik ben er van overtuigd, dat enkele kleine gebreken in de eerstvolgen de dagen zullen verdwijnen. Bado glio is een dapper oud soldaat, die er ook In zal slagen door een elastische tactiek den druk van de linksche kringen, die na een twin tigjarige uitschakeling gelooven, dat hun uur weer gekomen is, op de juiste wijze op te vangen". Ten slotte gaf de koning nogmaals uiting aan den wil om aan de zijde van Duitschland, waarmede Italië op leven en dood verbonden is, den strijd tot het uiterste voort te zet ten. Deze verklaringen werden door den koning afgelegd op 8 September des middags, dus op denzelfden dag, waarop des mid dags door de Amerikanen de reeds op 3 September gesloten capitula tie van de Italiaansche weermacht werd medegedeeld. 5. Toen de Duitsche zaakgelas tigde op 8 September om 17.45 uur door de Amerikaansche radio de capitulatie van de Italiaansche strijdkrachten als voldongen feit vernam, stelde hij zich telefonisch in verbinding met den chef van den Italiaanschen generalen staf, generaal Roatta. Deze verklaarde aan den zaakgelastigde op zijn vraag, wat dit radiobericht te be- teekenen had woordelijk „Dit New Yorksche bericht is een onbe schaamde Britsche propaganda- leugen, die ik met verontwaardi ging van de hand moet wijzen". Hetzelfde antwoord kreeg de Duit sche zaakgelastigde onmiddellijk daarop op een telefonische aan vraag in het Italiaansche ministe rie van buitenlandsche zaken van ambassadeur Rosso, den vertegen woordiger van den minister van buitenlandsche zaken. Ambassa deur Rosso voegde hier nog aan toe, dat hij zou zorgen voor een categorische dementi van dezen Britschen zwendel. 6. Op 8 September des avonds, even na 19 uur, ontbood de Itali aansche minister van buitenland sche zaken, Guariglia, den Duit schen zaakgelastigde bij zich. Deze rapporteerde over dit onderhoud het volgende: „De minister van buitenlandsche zaken, OKmrigli»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1