De strijd in het Oosten en in Italië DUITSCH WEERMACHTBERICHT Extra Weermachtberïcht Duitschland ontwapent Italië. Landingen in het Westen? VERDUISTEREN: BINNENLAND AGENDA KERK EN SCHO( Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: De slag in het Donetzbekken duurt voort met verbitterde en heen en weer golvende gevechten. Ten Zuiden van Isjoem en in het gebied van Charkof werden tal rijke aanvallen met zware vijan delijke verliezen aan pantser wagens afgeslagen. Ook op ver scheidene plaatsen in den cen- tralen frontsector, vooral bij Konotop, aan de Desna, bij Kirof en ten Westen van de Wjasma, viel de vijand opnieuw aan. In zware gevechten werd hij bloedig afgeslagen. 'De bolsjewisten ver loren gisteren 87 pantserwagens. Britsch-Amerikaansche vlieg tuigformaties deden zware bom aanvallen op eenige plaatsen in het bezette gebied in het Westen, waarbij vooral de bevolking van Parijs en Boulogne gevoelige ver liezen leed. Duitsche luchtverde digingsstrijdkrachten schoten 10 vijandelijke vliegtuigen neer. In den nacht van 8 op 9 Sep tember deden Duitsche vlootstrijd- kraehten en ingescheepte troepen van het leger bij verrassing een aanval op militaire steunpunten en belangrijke vijandelijke, voor het ondernemen van vloot- en luchtoperaties, noodzakelijke in stallaties op Spitsbergen. In den loop der stoutmoedig ten uitvoer gelegde onderneming bedwongen onze oorlogsschepen de vijande lijke kustversterkingen en schie pen daarmede de voorwaarde voor de landing der legerafdeelingen. In voorbeeldige samenwerking werden alle voor den oorlog be langrijke installaties en inrichtin gen van het eiland, vooral radio- en meteorologische stations, ha venwerken en laad- en losplaat sen, electrische centrales en de waterleiding, verscheidene kolen mijnen in exploitatie, alsmede groote hoeveelheden steenkolen en ciaal beveiligd leven de vrucht is van de offers van onzen tijd. Ik zelf ben oneindig trotech de Führer van dit volk te mogen zijn en ik ben den Heere God dank baar voor ieder uur, dat Hij mij schenkt om door mijn arbeid den grootsten strijd van onze geschie denis tot een succesvollen strijd te kunnen doen worden De ter bescherming van de Duitsche belangen met het. oog op liet gebeuren in Italië bevolen maatregelen zijn zeer hard. Voor zoover zij Italië betreffen, verloo- pen zjj reeds thans volgens de plannen en met succes. Het voor beeld van het verraad van Joego slavië heeft ons reeds van tevoren een heilzame opheldering en waar devolle inzichten gegeven. Het lot van Italië zelf echter moge vooi ons allen ook een leer zijn om in oogenblikken van de hardste be nardheid en van de bitterste nood zich nooit los te makerij van het gebod der nationale eer," trouw te zijn jegens onze bondgenooten en met geloovig hart datgene te ver vullen wat de plicht ons te doen oplegt. Aan het volk, dat deze be proevingen voor de Voorzienigheid doorstaat, zal in het eind de Al machtige als loon de lauwerkrans der overwinning en daarmede den prijs des levens toereiken. Dat moet en zal echter onder alle omstandigheden Duitschland zijfi "Oifdkwartier 10 Sept 1943 benzine, omvangrijke munitie- en proviand-depóts opgeblazen, door brand vernield of buitgemaakt. De vijand leed gevoelige verliezen aan dooden en gewonden. Bovendien werd een aantal gevangenen ge maakt. De eigen verliezen zijn gering. De formatie is op haar steunpunten teruggekeerd. De Duitsche maatregelen tegen het verraad der regeering-Badoglio hebben bijna overal op den Bal kan. in Noord-Italië en in Zuid- Frankrijk tot succes geleid. De groote massa der Italiaansche weermacht in deze gebieden heeft reeds de wapenen neergelegd en aan Duitsche troepen overgegeven. Daar. waar Italiaansche com mandanten, van het verraad van Badoglio te voren onderricht, den strijd tegen Duitsche troepen hebben bevolen en begonnen, werd de tegenstand energiek in korten tijd gebroken. Op eenige plaatsen zijn nog gevechten met kleine af- deelingen gaande. Vele Italiaan sche formaties hebben zich bij de Duitsche troepen aangesloten, om tot dusverre den strijd tegen den vijand voort te zetten. Een Italiaansche vlootformatie, die naar den vijand wilde over gaan, werd in het Westen der Middellandsche Zee door Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen aangevallen. De vliegtuigen brach ten een slagschip tot zinken en troffen bovendien 1 kruiser en 1 torpedojager zoo ernstig, dat ook deze schepen als vernietigd kun nen worden beschouwd. In den vroegen morgen van den 9en September landden in de Golf van Salerno sterke Engelsch- Amerikaansche strijdkrachten. Zij werden onmiddellijk energiek door Duitsche troepen aangevallen. De gevechten zijn in vollen gang. Eskaders Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen hebben deze lan dingstroepen overdag en des nachts de zwaarste verliezen aan menschen, materiaal en schepen toegebracht. Volgens de tot dusver ontvangen onvolledige berichten werden vele transportschepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 200.000 ton talrijke oor logsschepen en een groot aantal landingsbooten deels vernietigend getroffen. Na door bommen te zijn getroffen, zonken onmiddellijk 1 zware kruiser, 1 transportschip van 9000 brt. en 6 groote landings booten. In een extra-bericht deelde het Duitsche opperbevel nog mede: „De verraderlijke regeering-Ba doglio heeft in de laatste weken ter voorbereiding van haar capi tulatie sterke strijdkrachten rond om Rome verzameld en de stad zelf tegen de buiten Rome lig gende Duitsche troepen in staat van verdediging gebracht. Als motief werd het gevaar van een vijandelijke landing ten Westen van Rome opgegeven. Sedert de capitulatie van Italië op 8 Sep tember des avonds hebben zich rondom Rome gevechten tusschen Duitsche en Italiaansche troepen ontwikkeld. De Duitsche opperbe velhebber-Zuid, veldmaarschalk Kesselring, voerde versterkingen aan, opende den aanval op Rome en stelde den commandant een ultimatum. Onder dezen druk heeft de Ita liaansche bevelhebber te Rome in een straal van 50 Kilometer geca pituleerd. De ontwapening der Italiaansche troepen is aan den gang. De verbinding met het Duitsche leger in het gebied van Napels en Salerno is tot stand gebracht. De Duitsche weermacht zal de bescherming van Vaticaan stad op zich nemen. In Noord-Italië heeft veldmaar schalk Rommel met de divisies van zijn legergroep na een kor ten, doch door onze troepen met de grootste verbittering gevoerden strijd de Italiaansche formaties gedwongen te capituleeren. Spoor lijnen en wegen, die van Karin- thië en Tirol naar Noord-Italië leiden, zijn onbeschadigd in onze handen. De Ligurische kust met Genua en La Spezia is bezet, het dal van de Etsch en de steden in het ge bied van Bologna, Verona, Cre mona zijn gezuiverd. Triëst is na korten strijd veroverd. Meer dan 90.000 Italianen zijn alleen al daar ontwapend. In Zuid-Frankrijk heeft het 4de Italiaansche leger zijn wapens zonder incidenten aan de troe pen van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt afgegeven. De kust van Toulon tot Menton is door ons bezet. Op den Balkan heeft zich het gros van de Italiaansche com mando-autoriteiten met begrip De A.N.P. correspondent te Berlijn meldt: De voortdurende bombardemen ten door Geallieerde vliegtuigen van plaatsen in Noord-Frankrijk, waarvan vooral de vliegvelden en havens het doel zijn. doen de vraag opkomen of hierin niet de voorbode van operaties op groote schaal moet worden gezien. De Fransche kanaaihaven Boulogne heeft op het oogenblik vrijwel on afgebroken bomaanvallen te ver duren en dit zou een aanwijzing kunnen zijn omtrent de plaats, waar een nieuwe actie der Anglo- Amerikanen kan worden ver wacht. Ook van Duitsche zijde houdt men, na de zich in stijgende lijn bewegende bombardementen van Onder zeer groote belangstelling bad le Utrecht de begrafenis plaats ran den lafhartig vermoorden waarnemend polltie-president G. J. Kerlen. Pe stoet in de straten der stad A. Stapf/Reynhoudt/Pax m Noord-Fransche steden, Donder dag ook van Parijs, ernstig reke ning met de mogelijkheid, dat de tegenstander bepaalde plannen voorbereidt om de invasie in Italië door andere maatregelen aan te vullen in welke verwachting men gesterkt wordt door de aan de Zljde van het Kanaal waargenomen troepenconcentra ties en scheepsbewegingen. De voorbereidingen der Engel- schen en Amerikanen geschieden zoo openlijk, dat ook r'ekeningge" houden dient te worden met de mogelijkheid, dat het hier een misletdmgsmanoeuvre betreft, ten- achfin 16e-rden zich 200 sterk uliï Z1J meenen niets te behoeven te verbergen. Zy zouden dan echter, naar men te Berlijn verklaart, de ver dedigingskracht van de Duitsche troepen in het Westen ten zeerste onderschatten. Maar al te vaak, Z^fh™,en' &eeft de vijand zich aan zeifbediog over en veronderstelt hij feiten, die hij zich gaarne zou wenschen. In dit verband wijst men op de activiteit van de Duit sche luchünacht bij Salerno, waar gebleken is, dat deze nog niet zoo zwak was, als de Engelschen en de Amerikanen meenden te kun nen veronderstellen gezien de ver liezen, die de Duitsche vliegtuigen de Geallieerde landingsvloot heb ben toegebracht. Verder wijst men op de verliezen die de Duitsche Vliegtuigen hebben toegebracht aan de Italiaansche vloot, die in strijd met de instructies van de pas gevormde Italiaansche tegen- regeering haar havens heeft ver laten en naar het kamp van den vijand is overgegaan. De pogin gen, de verbinding met Corsica te storen, heeft zij duur betaald. In de Golf van Salerno zijn reeds sterke strijdkrachten ont scheept en volgens de laatste be richten duren de landingen nog steeds voort. De gelande troepen mpfken deel uit van het Ameri- kaansche zevende leger, dat even wel niet in zijn geheel aan land schijnt gezet te worden. van heden- en morgen avond 20 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 7 uur 11 Sept.: Maan onder te 3.06 uur; op te 18.59 uur. 12 Sept.: Maan onder te 4.24 uur; op te 19.37 uur. voor den toestand aan de eischen van den Duitschen opperbevel hebber generaal-veldmaarschalk Von Weiche onderworpen. De di visies van de Italiaansche groep Oost te Tirana en van het 11de Italiaansche leger in Athene heb ben voor het grootste deel reeds de wapens neergelegd. De in de Egeïsche Zee zijnde Italiaansche oorlogs- en koopvaar dijschepen zijn door de Duitsche marine overgenomen. De Italiaan sche vliegvelden alsmede de be langrijkste havensteden aan de Adriatische kust zijn bezet. Slechts hier en daar zijn nog ge vechten aan den gang. De geval len, waarin overal Italiaansche formaties naar de Duitsche weer macht overloopen om den strijd voort te zetten, hoopen zich op. Hierdoor is een verraad, zooals in de geschiedenis grooter en arg- listiger wel nauwelijks is voorge komen. op de verraders zelf neer gekomen. De Italiaansche weer macht bestaat niet meer. Wat echter voor eeuwig zal blijven be staan, is de verachting van de wereld voor de verraders". Prinses van Piemont te Mon- treux aangekomen De gemalin van den Italiaanschen troonop volger, de prinses van Piemont, is te Montreux in Zwitserland aan gekomen. (D.N.B.). Politie-president Kerlen begraven Op plechtige wijze is Woens dagmiddag het stoffelijk overschot van den voor zijn woning ver moorden politie-president van Utrecht, G. J. Kerlen, op de derde algem. begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld. Deze begrafenis geschiedde uit de hal van het stadhuis die geheel met witte en zwarte bekleeding was gedrapeerd. De kist was bedekt met de vlag der N.SB., waarop de sabel en de pet van den overledene waren ge legd. Twee politie-officieren en twee officieren van de W.A. be trokken de doodenwacht. Om één uur nam het défilé een aanvang, waarvoor groote belangstelling be stond. Nadat het défilé was be ëindigd, ontving de burgemeester in de trouwzaal de eere-gasten, o.w. de familie van den overle dene. den Leider Mussert, S.S. Obergruppenführer Rauter, mr. Schrieke, mr. Feitsma er andere hooge functionarissen. Voordat de uitvaart plaats had. were een korte plechtigheid gehouden inde hal van het stadhuis. Nadat or gelspel had weerklonken sprak allereerst de burgemeester in een korte rede een woord van af scheid, waarna de procureur-ge neraal in het gerechtshof te Am sterdam mr Feitsma, als waar nemend gewestelijk politie-presi dent afscheid van den doode nam. Nadat de bloedvlag, de Nederl. vlag en de kist op plechtige wijze waren uitgedragen, maakte een eerecompanie alsmede het mu ziek-korps van het politie-oplei- dingsbataljon de eerebetuiging. Nadat de kist op den lijkwagen geplaatst was, trad de Trauerpa- rade onder leiding van kapitein Tasseron aan. Achter den lijkwa gen in de eerste rij schreden de Leider Mussert. Rauter, mr. Schrieke en burgemeester Van Ravenswnay. Na de familierijtui gen volgden nog de afgevaardig den van de politie en vertegen woordigers van formaties der Be weging. Nadat de kist een korte spanne tijds in de aula van de begraaf plaats was opgebaard volgde de teraardebestelling. Aan het gr.af spraken de secr.-generaal van het departement van justitie, mr. Schrieke, majoor Hamoen, S.S.- Obergruppenführer Rauter en de Leider Mussert. Vervaardiging van sier- en kunstvoorwerpen Ingevolge een aanvulling van het toepassings verbod voor non-ferro metalen voor gebruiks- en uitrustings artikelen 1941, no. 2, verschenen in de staatscourant van 9 Sep tember is thans ook het gebruik van zink en van zinklegeeringen voor de vervaardiging van sier- en kunstvoorwerpen zonder uitzon deringsontheffing van het rijks bureau voor non-ferro metalen verboden. HEDEN Stadszaal: Tentoonstellia Volkstuingebied. Zondag Jeruël: Samenkomsten t-'| voorm. en 5 uur nam. Schouwburg: De Ble's 7.15 uur nam. Stadszaal: Tentoonstelll Volkstuingebied Oegstgeest (Geverss„, Gem. Gods te 10 uur voon De avond-, nacht- en Zo dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 11 Sep 20 uur tot Zaterdag 18 Sep 8 uur waargenomen door di theek van Driesum, Mare 1! lefoon 20406 en de Zuid-Ap Lammenschansweg 4 Tel Te Oegstgeest door de Oegs 6che Apotheek, Raadhuisp Telef. 26274. De geneeskundige Zondag te Leiden wordt van hedei 8 uur tot Maandagochtend waargenomen door de do Flu. Kort, Lahr, van Leem de Vries. Te Oegstgeest door dr. Lee: Telef 22030. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 12 SEPTE! Leiden Chr. Geref, (Steenschuur)Vm. 10 en u„ ds. Joh. Jansen D<x Gem.: Vm. 10'/2 u., ds. F. van Alkmaar Eglise Wal dix heures-et demie, mr. E. lin Moveau, pasteur a la E Evang. Luth. Gem.: Vm. II ds. Bieger Geref. Kerk (2 kerk): Vm. 10 u. (H.A.) e 5 uur (H.A en Dankz.) ds singa Geref. Kerk (Heer Vm. 10 u. (H.A.) en nm (Dankz), dr. Westerink Kerk (O. Vest): Vm, 10 u. en nm. 5 u. (Dankz.), ds. E pers van Koudekerk Gerei (Morschweg)Vm. 10 u dienst; nm. 5 u., de. H. M( Geref. Kerk in H.V. (I 64): Nm. 5 u.. ds. Venemi Rem. Geref. Gem.: Vm. IC dr. P. Royer van A'dam 1 van Vrijz. Herv. (Volkshuis! l0'/2 u., ds. A. Trouw vai Haag Vrijz. Kinderkert recht 10): Nm. 12'/2 u., dr. sema Vrije Kath. Kerk wijkstr. 19): Vm. 10y2 u., gi Aalsmeer Ned. Herv, Vm. 10 u., ds. H. de Lang 4l/2 u., ds. H. v. d. Linde - Herv. Kerk Oost: Vm. 10 H. van der Linde: nm. 4 ds. H. de Lange Gerei Vm 10 en nm. 4 y2 u„ di Chr. Geref.~Kerk: Vm. 10 5 u. ds. J. O. Geels Da Kerk. Vm. 10 u., Mr. M. C. Baarse, Wilnis; Oud-Katii Vm. 10 u., H. Dienst; nm, Vesper. Hazerswoude Ned. Hen Vm 9.30 en 11 uur, ds. P. L. nm 7 u dienst Gerei Vm. 10 en nm. 7 uur, ds 1! zeveldt. llillegom Ned. Herv Vm 10 u.. ds. Eerhard; nrr de heer Heymans Gerei. Vm. 10 en nm. 5 u., ds. Chr. Geref. Kerk: Vm. nm 5 u., ds. Dam Ned Bond: Vm. 10y2 u., ds. E. Smit van Haarlem Hoogmade Ned. Herv Vm. 10.30 uur, ds. L. I. Ba Katwijk a. d. Rfón Ned Kerk: Vm. 9.30 uur, ds. Schoonhoven van Oegstgeest 5 uur, ds. J. van Noort van Geref. Kerk: Vm 9.30 5 uur, ds J. G. Aalders. Katwijk a. Zee Nieuwe Vm. 9.30 uur, ds. R. P. A. Ei vm. 11.15 uur, ds. P. Pras; uur. ds. B. van Ginkel Za Prot. Bel.: Vm. 9.30 uur, ds nm. 6 uur. ds. G. J. Streed Leiden Geref. Kerk: Vm. nm. 5 uur, ds. J. C. Gilhu Koudekerk Ned. Herv. Vm. 10 uur, ds. de Wit van 1 nm. 7 uur. ds. Kiehl van I woude Geref. Kerk: Vm. nm. 7 uur, ds. Oosterbrin Wissekerke. Leiderdorp Ned. Herv Vm. 10 uur, ds. K. J. Brouv Oegstgeest; nm. 6.30 uur ds Geref. Kerk: Vm. 10 en uur cand. Koopmans - Ve: Herv.: Vm. 10.30 uur A. de Leidschendain Ned. Hen Vm. 10 en nm. 5 uur, ds. Geref. Kerk: Vm. 10 en uur, ds. Rietveld. Leinuiiden Ned. Herv, Vm. 10.30 uur, ds. Van Vee Geref. Kerk: Vm. 10.30 f T.30 uur. ds. C. Gilhuis. Lisse Ned. Herv. Kerk: ne nm. 5 uur, ds. J. Th. val nen Geref. Kerk: Vm. nm. 4 uur, dr. Th. Ruys Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 t 5 uur, ds. A. Ponstein Gemeente: Vm. 10 en nm. ds. A. Verhagen Oud Gem.: Vm. 9.30 en nm. 3 ut dienst. Nieuwvennep Ned. Herv. Vm. 10 en nm. 3.30 uur, di Geref. Kerk: Vm. 10 en uur. ds. Smilde Chr. Gere Vm. 10.30 en nm. 4 uur lef Noordwijb Binnen Ned, Kerk: Vm. 10 u., ds. Sld< Geref. Kerk: Vm. 10 en nm ds. H. B. Visser. Noordwjjk aan Zee Ned Kerk: Vm, 10 en nm. 5 u., ju

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2