Führer over Italië's capitulatie et verraad scherp gelaakt e noodige maatregelen getroffen Jaargang Zaterdag 11 September 1943 No. 25598 MEDEDEELING. BESCHIKKING m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'ührer heeft gisteravond via root-Duitschen omroep de de toespraak gerioht tot het tie volk: sche volksgenooten! ijd van den zwaren last van ids geruimen tüd op ons inde verwachting, zie ik het oogenblik gekomen, ot het Duitsche volk te kun- jpreken, zonder tegenover of het volk toevlucht te nemen tot leugens. De ne ineenstorting van Italië inds lang vooruit te zien, Is gevolg van het ontbreken geschkte Italiaansche mo- leden tot eeii meer doeltref- verdediging of als gevolg iet uitblijven van de ver- Duitsche hulp, neen, veel- s gevolg van het falen of van het niet-willen van die iten, die thans ter voltooi- m hun stelselmatige sabo- ïet initiatief tot de capitu- adden genomen, it slechts wat deze mannen inds jaren nastreefden, werd voltrokkende overgang der nsche staatsleiding van het Italië verbonden Duitsche aar de gemeenschappelijke en. i Engeland en Frankrijk in r.iber 1939 het Duitsche Rijk lorlog verklaarden, dwongen dragen Italië ertoe, zich met ihland terstond solidair te ren. Daarbij was deze soli it niet alleen gemotiveerd in ipraken van het pact, doch het lot dat de vijanden zoo- uitschland als Italië voor de ast hadden toegedacht. Het end, dat Mussolini het stel- Dornemen had, om in Italië eenkomstig de verdragen ad de mobilisatie af te kon- Aan dezelfde krachten, die de capitulatie hebben ver- ikt, is het in Augustus 1939 de deelneming van Italië en oorlog te verhinderen. Führer van het Duitsche aoest ik begrip hebben voor ïitengewone binnenlandsche jkheden van den Duce. Ik erhalve toen noch later bij aangedrongen op het na der verplichtingen van enootschap. Integendeel, ik n iet aan de Italiaansche re ig volledig overgelaten, aan lorlog of wel in het geheel neel te nemen, of indien dan op een tijdstip, dat elf aangenaam was en dat ilkomen vrij kon bepalen. U ini 1940 was het Mussolini I de binnenlandsche voor- len te verkrijgen voor de eming van Italië aan de van Duitschland. De strijd len was op dat tijdstip even- eslist als die in Noorwegen e tegen Frankrijk en zijn jJnden Engelsche legers op Wasteland. Toch moest ik den danken voor een houding, oals mij bekend was, in het it aland niet tegen het Itali- he volk, doch alleen tegen 1de kringen onder uiterste ijkheden kon worden door- dien tijd hebben Duitsch en. Italië te zamen in den gestaan. Op vele oorlogs- ilen werd gemeenschappelijk vergoten, geen seconde ver )rj#& de Duce en ik erover in 1 dat de afloop van dien beslissend zou zijn voor het 'niet-zijn van onze volkeren, 'ereenkomstig heeft Duitsch- hoewel zelf in een uiterst 12#1 strijd gewikkeld tot aan de van het mogelijke zijn ®oot geholpen. Vele aan rei biedingen voor deze hulp zijn aoor de militaire machthebbers van Italië van het begin af aan of wel volkomen van de hand gewezen, of wel slechts aanvaard onder voorwaarden, die niet te vervullen waren. Aan de openbare meening zullen te zijner tijd de bewijsstukken worden voorgelegd, waaruit blijkt, wat Duitschland in den gemeenschappelijken strijd zijn bondgenoot aan bijdragen verleend heeft en ook verder bereid was te verleenen. De Duit sche §oldaat zelf echter heeft op deze gemeenschappelijke oorlogs- tooneelen die houding aangeno men, waardoor hij zich overal onderscheidt, want zonder zijn ingrijpen was reeds in den winter van 1940 op 1941 Noord-Afrika voor Italië verloren geweest, De naam van maarschalk Rommel is voor eeuwig met deze Duitsche prestatie verbonden. Toen het Duitsche rijk In het voorjaar van 1941 besloot Italië op den Balkan te helpen, geschied de dit niet voor het vervullen van eigen voornemens, doch alleen om den bondgenoot bij te staan en een door diens optreden veroor zaakt gevaar, dat natuurlijk ook Duitschland bedreigde, uit den weg te ruimen. Duitschland bracht dit offer bijna op hetzelfde oogenblik, waarop het wegens de vrees van den bijna ieder uur te verwachten grooten bolsjewistischen aanval op geheel Europa aan zijn eigen zorgen meer dan genoeg te dragen had. Het bloed van talrijke volks genooten bezegelde den honds trouw van het Duitsche volk. Het Duitsche rijk en ik als zijn Füh rer konden echter deze houding slechts aannemen in het bewust zijn van het feit, dat aan het hoofd van het Italiaansche volk een van de belangrijkste mannen stond die de moderne tijd 'voort gebracht heeft, de grootste zoon van den Italiaanschen grond se dert de ineenstorting van de antieke wereld. Zijn onvoorwaar delijke trouw verleende aan den gemeenschappelijken bond de voorwaarde voor een succesvol be staan. Zijn val, de hem toegevoeg de eerlooze krenkingen zullen eens door generaties van het Italiaan sche volk als de grootste smaad worden gevoeld. De laatste beslis sende factor voor de reeds lang beraamde putsch was echter de eisch van den Duce naar grootere volmachten voor een succesvolle voering van den oorlog. Deze moesten dienen voor het nemen van de krachtigste maatre gelen, tegen de openlijke en ver borgen sabotem-s van de oorlog voering, tegen de reactionaire vij anden van de sociale rechtvaar digheid en zoodoende van de ver. zetsmogelijkheid van het Italiaan sche volkslichaam. Mussolini wilde nog te elfder ure de arglistige vijanden van het Italiaansche volk in den strijd om het zijn of niet te zijn uit schakelen om zoodoende de toe komst van Italië te waarborgen. De smart, die mij persoonlijk vervulde als gevolg van het histo- rlcsh unieke oprecht, dat men de zen man heeft aangedaan, zijn vernederende behandeling, die hem, die meer dan 20 jaar lang een en al zorg voor zijn volk was, nu verlaagde tot een gemeenen misdadiger, is begrijpelijk. Ik was en ben gelukkig dezen grootenen trouwen man mijn vriend te mo gen noemen. Ik heb bovendien niet geleerd mijn gezindheid al naar behoefte van geval tot geval te veranderen of ook maar te verloochenen. Ik geloof, dat ondanks sommige tegenovergestelde opvattingen ook in het leven der volken precies zoo als tusschen individuen onderling de trouw van onvervangbare waar de is, zonder welke de mensche- lijke maatschappij aan het wan kelen raakt en haar organisaties vroeg of laat moeten ineenstorten. Desondanks hebben ook na deze smadelijke gebeurtenis de Duit sche troepen op Sicilië, Duitsche vliegers, mannen van de duik- booten, motortorpedobooten trans portschepen van allerlei soort enzoovoorts, te land, in de lucht en op zee, in de hoogste mate verder hun plicht gedaan. Om re denen eener tactische doelmatig heid, mag de tegenstander dat thans nu wel verzwijgen, eens echter zal het nageslacht consta- teeren, dat, van enkele dappere Italiaansche formaties als uitzon deringen afgezien, het sinds dien tijd in de eerste plaats slechts Duitsche troepen geweest zijn, die met hun bloed niet alleen het Duitsche rijk maar ook den Itali aanschen bodem verdedigden. Dat nu de Italiaansche staats leiding besloten heeft het bondge nootschap te verbreken, zich uit den oorlog terug te trekken en daar mede Italië zelf pas goed tot het tooneel van den oorlog te maken, mag zy nu wel met alle redenen die zij wil motiveeren. Zij kan dit voorstellen als een noodzakelijk heid, maar nooit zal zij een ver ontschuldiging vinden voor het feit, dat dit is geschied, zonder den bondgenoot van te voren al thans op de hoogste te stellen. Niet alleen dat op denzelfden dag, waarop maarschalk Badoglio het wapenstilstandsverdrag on derteekend had, hij den Duitschen zaakgelastigde te Rome bij zich ontbood en hem verzekerde, dat hij, maarschalk Badoglio, Duitsch land nooit zou verraden, dat wij vertrouwen in hem moesten stel len en dat hij door zijn daden zou bewijzen dit vertrouwen waardig te zijn, en vooral dat Italië nooit zou capituleeren, maar ook op den dag der capitulatie ontbood de koning den Duitschen zaakgelas tigde en verzekerde hem eveneens heel nadrukkelijk, dat Italië nooit zou capituleeren, doch, met Duitschland op leven en dood verbonden, trouw aan onzen kant wilde blijven staan. Ja, nog een uur na het bekend worden van het verraad verklaarde de chef van den Italiaanschen staf Roata te genover onze militairen gevol machtigde, dat dit bericht een leugen en een product van de En gelsche propaganda was. Op hetzelfde oogenblik verze kerde de vertegenwoordiger van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, dat dit be richt slechts een typisch Britsche bedrogpleging was. die hij dacht te dementeeren. Een kwartier la te gaf hij toe, dat de aangelegen heid natuurlijk toch juist was en dat Italië zich inderdaad uit den oorlog had teruggetrokken. In de van de democratische oorlogsop hitsers en in die van de tegen woordige Italiaansche bewinds mannen mag deze houding door gaan voor een schitterend voor beeld van een tactisch handig stukje staatskunde, de geschiede nis zal eens anders oordeelen, en geheele generaties van Italië zul len zich schamen, dat men deze tactiek gebruikt heeft tegenover een vriend en bondgenoot, die met bloed en offers van allerlei aard zijn plicht meer dan slechts naar de letter van het verdrag is na gekomen. Volksgenooten! Nadat ik reeds twee jaren lang gelegenheid had om den toenemenden invloed van deze reactionaire en anti-Duit- sche kringen, die ook afwyzènd stonden tegenover de sociale taak van Italië, meer dan voldoende De voorschriften over kenteeke- nen, te voeren door vaartuigenen drijvende inrichtingen in het door de verordening nr. 100/41 als Kuestensperrgebiet gekenmerkt ge bied, wordt als volgt uitgebreidt: Hiervan uitgezonderd zijn vis- schersvaartuigen, die de officieel voorgeschreven teekens aan de scheepswanden of in de zeilen voeren. waar te nemen, was er sinds den val van den Duce nauwelijks twij fel meer mogelijk over de werke lijke bedoeling van deze wisseling van bestuur. Het was derhalve mijn plicht, bevel te geven tot het nemen van alle maatregelen, die voor dit ge val genomen konden worden, ten einde het Duitsche rijk te behoe den voor een lot, dat maarschalk Badoglio en zijn mannen niet al leen aan den Duce en het Itali aansche volk hebben bereid, doch waarin zij ook Duitschland wilden storten. De belangen van de na tionale oorlogvoering van het Duitsche volk zijn voor ons heilig en verplichtend. Wij allen weten, dat in dezen strijd, die geen er barmen kent, de overwonnene vol gens den wensch van onze vijan den vernietigd zal worden, terwijl alleen voor den overwinnaar de mogelijkheden om te leven zullen overblijven. Wij zijn derhalve voornemens om in koelbloedige vastberadenheid, in het groot en in het klein, altijd die maatrege len te nemen, om de hoop van onze tegenstanders te schande te maken. Maar ook talrijke Italianen, die hun eer liefhebben, hebben zich thans pas goed verbonden en onafscheidelijk verklaard met den tot dusver gevoerden strijd der beide volken. In militair op zicht beteekent het verdwijnen van Italië slechts weinig, want de strijd in dit land werd sinds maanden in de eerste plaats ge schraagd en gedragen door Duit sche strijdkrachten. Vrij van alle drukkende hindernissen zullen wij dien strijd thans voortzetten. De poging van het internationale plutocratencomplot om den Duit schen tegenstand evenals in Italië met woorden stuk te maken, is kinderlijk. Zij verwisselen het Duitsche volk in dat geval met een ander. De hoop, in het Duitsche volk thans verraders te vinden, zooals in Italië, is gebaseerd op de volkomen onbekendheid met het karakter van den nationaal- sccialistischen staat. Hun geloof ook in Duitschland een 25en Juli te kunnen verwek ken berust op de fundamenteele vergissing, waarin zij verkeeren, zoowel ten aanzien van mijn per soonlijke positie als ook ten aan zien van de houding mijner poli tieke medestrijders, mijner veld maarschalken, admiraals en gene raals. Meer dan ooit te voren biedt juist de Duitsche leiding als een fanatiek gesloten gemeen schap het hoofd aan dit voor nemen. Elke toestand van nood zal ons slechts versterken in onze vast beraden houding. Het persoonlijke leven heeft daarbij voor mij toch al reeds lang opgehouden aan mijzelf te behooren. Ik werk met het inzicht en het plichtsbesef door mijn bijdrage het leven van mijn volk voor generaties in de toekomst te kunnen waarborgen. Dat ik het recht heb, onvoor waardelijk aan dit succes te geloo- ven, ligt niet alleen gefundeerd in mijn eigen levensweg, maar in den opgang van ons volk. In 1939 moesten wij alleen en verlaten de oorlogsverklaringen van onze tegenstanders in ont vangst nemen. Wij hebben gehan deld volgens de uitspraken van een Clausewitz, inhoudende, dat een helfhaftige tegenstand onder alle omstandigheden beter is dan een laffe onderwerping. Ik heb derhalve ook reeds op den eersten September 1939 in den rijksdag verklaard, dat tijd noch wapen geweld het Duitsche volk ooit op de knieën zouden dwingen. Sindsdien is in de eerste plaats door onze eigen kracht de vijand voor een deel meer dan 1000 kilo- VAN DEN GENERALKOMMISSAR FUR DAS SICHERHEITS WE SEN inzake vervroeging van het sluitingsuur van openbare lokalen en het tijdstip waarna het verboden is zich in de open lucht op te houden op de eilanden Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Op grond van par. 44, 48 en 51 van de verordening van den Rijks commissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden Nr. 1/43 be schik ik: 1) Op de eilanden Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland wordt het sluitingsuur van openbare lokalen vervroegd tot 21.00 uur en het tijdstip, waarna het ver boden is zich in de openlucht te bevinden, vervoegd tot 22.00 uur. 2) Overtredingen worden gestraft op grond van par. 51 van de in het begin genoemde veror dening. 3) Deze beschikking treedt inwer king op den dag van publi catie. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER SS-Obergruppenführer und General der Polizei. meter van de Duitsche grenzen teruggedrongen. Alleen uit de lucht is hij in staat het Duitsche vaderland te terroriseeren. Maar ook hier zijn de technische en or ganisatorische voorwaarden bezig te ontstaan om niet alleen zjjn terreuraanvallen definitief te bre ken, maar door andere en doel treffender maatregelen te vergel den. Thans mogen ons tactische nood zakelijkheden dwingen in dezen geweldigen strijd van het lot nu en dan aan een front iets op te geven of uit te wijken voor bijzon dere bedreigingen. Op die wijze wordt echter nooit de stalen band verbroken, die door het Duitsche vaderland gesmeed door het hel dendom en het bloed van onze soldaten gehandhaafd, het rijk beschermt. Ik verwacht nu juist in dezen tijd, dat de natie met verbeten trots op alle gebieden van dezen geweldigen strijd eerst recht haar plicht vervult. Zjj heeft alle reden op zichzelf te vertrouwen. De partij echter moet in alles het voorbeeld zijn. Het vaderland kan met trots naar zijn soldaten zien, die met heroisch op het spel zetten van him bloed en onder de moeilijkste omstandigheden steeds weer hun plicht vervullen. Het front echter moge in oogenblikken vol leed, bij de vaak bovenmen- schelijke eischen van vele weken en maanden, denken aan het va derland, dat thans eveneens tot strijdend front is geworden, met dit verschil, dat hier het helden dom zijn vervulling vindt door grijsaards, knapen, moeders, vrou wen en meisjes. Ieder soldaat heeft derhalve den heiligen plicht meer nog dan tot dusverre de hoogste standvastig heid te behouden en te doen wat de Stryd eischt. Het Duitsche volk was in zijn heele geschiedenis nog nooit met meer recht trotschopzich zelf dan in deze meest geweldige worsteling aller tijden. Op dezen wil en deze prestatie zullen alle pogingen om Duitschland even eens het lot van een tot slavernij gebrachte natie op te leggen, stranden. Moge ieder individueel Duit. scher, volkomen onverschillig waar hij staat, zich er van bewust zijn, dat van hemzelf, van zijn optre den en zjjn offervaardigheid het behoud van ons volk, het lot en toekomst van vele generaties af hankelijk zijn. Ik kan derhalve ook het Duit sche volk, den mannen en vrou wen van het vaderland, den sol daten aan het front met woorden geen dank zeggen voor hetgeen zij doen, hetgeen zij gewillig dragen en geduldig lijden. Dezen dank zullen eenmaal komende geslach ten" uitspreken in het bewustzijn van het feit dat him vr(| en so«

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1