pleiding Stier enkeuringen in Z.-H. LEINTJES HULP TANDENBORSTEL GEVRAAGD VERDUISTEREN: Fascistische nationale regeering in Italië. RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS PLAATSELIIKE DISTRIBUTIEDIENST. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Personeel aang. Huizen gevraagd Kamers gevraagd Diversen op deze gebeurtenis aan- rde. verraderlijke houding van Italiaansche koning en van rschalk Badoglio is reeds door duidelijk, dat het docu- i van het verraad reeds den September is onderteekend, ijl men nog den 8sten Sep- er alles heeft, getracht te lenen. Toen op Sicilië merk was geworden, dat de Italia- van Badoglio niet meer wil- vechten, zijn van Duitsche de militaire conclusies ge ien en dienovereenkomstige en gegeven. De stap van Ita- zoo verklaart het blad ten i, is tevens een verraad aan pa. Tevens wijst het op de ieele Duitsche mededeeling, deze aanslag precies zoo zal ikken als alle soortgelijke rnemingen. (D.N.B.). Fransche pers uit zich in elfden geest. „Petit Parisien" schrijft: de andigheden waaronder de ca- atie van Italië tot stand is nen, hebben een dubbel spel »r weerga geopenbaard. Er n de wereldgeschiedenis wei- iergelijke flagrante lafheden fvalligheid geweest. Moge de ansche koning en evenzeer schalk Badoglio weten, dat zich door moed kan redden, ;r echter geen voorbeeld van it men daartoe door lafheid aat is. „Oeuvre" noemt de capitula- van de regeering-Badoglio rerraad aan Europa en zegt, le geschiedenis zal oordeelen het besluit van Badoglio en in den oorlog de bondge- n te hebben verraden. „Cri du Peuple" zegt, dat de ig van Italië en maarschalk glio door de capitulatie een de grootste misdaden uit de liedenis hebben gepleegd. Zij daardoor tegelijkertijd volk en hun bondgenooten den. Deze misdaad zal nooit en worden vergeven. Zonder reken over de verplichtingen !talië jegens zijn bondgenoo- die steeds hebben getoond trouw te zijn bij hun hulp- ming, heeft de regeering van door de capitulatie de zaak Europa verraden. (D.N.B.). de van Roosevelt Naar siding van het begin van den ocht voor de derde oorlogs- ng in de Ver. Staten heeft dent Roosevelt, naar de Brit berichtendienst meldt, het d gericht tot het Amerikaan volk, dat hij uitnoodigde il bij te dragen opdat de lee- slaagt. De huidige oorlog is ook wat geld betreft. Het ikaansche volk moet zich be- zijn van de kosten van dezen en derhalve zijn kosten voor sonderhoud tot een minimum brengen. Niemand weet, wan- het succes zal komen, doch heeft zich steeds het feit voor gehouden ook tijdens de rhandelingen in de afgeloo- weken dat de oorlog de van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7 uur De maan ging vannacht onder te 0.55 uur en komt op te 17.22 uur. komende weken nog grooter vor men zal aannemen en eerder har der dan eenvoudiger zal zijn. De tijd tot juichen is nog niet ge komen. In zijn verdere verklaringen ging Roosevelt bok in op den toestand in Italië. Door den wapenstilstand met Italië, zoo zeide hij, is het einde van den oorlog in de Mid- dellandsche Zee nog niet gekomen. Met betrekking tot de samen werking der geallieerden verklaar de Roosevelt, dat tusschen Groot- Brittannië, de Vereenigde Staten, Rusland en China voortdurend contact bestaat en dat Churchill en hij voortdurend met de chefs der strijdkrachten beraadslagingen voeren. (D.N.B.). Japansche verklaring - De Ja- pansche regeering heeft met be trekking tot de capitulatie van Italië de volgende verklaring af gelegd: „De Italiaansche regeering- Badoglio heeft zich onvoorwaar delijk overgegeven aan de Engel- schen en de Vereen. Staten. Dit moet verraad worden genoemd aan het driemogendhedenverdrag en de overeenkomst volgens welke geen der verdragspartijen een af zonderlijken vrede zal sluiten. De gebeurtenis wordt door het Japansche keizerrijk ten zeerste betreurd. De Japansche regeering heeft echter een dergelijke ont wikkeling zien aankomen en heeft dienovereenkomstig tegenmaatre gelen genomen, zoodat deze ge beurtenis geen beslissenden in vloed op den totalen oorlogstoe stand zal hebben. Japan gelooft meer dan ooit aan de definitieve overwinning en zal de samenwer king met Duitschland en de an dere verbonden volken in Europa en Groot-Oost-Azië versterken om de gemeenschappelijke vijan den Engeland en de Vereenigde Staten te vernietigen. Het Japan sche volk van honderd millioen Zal in den geest van zijn drie duizend jarige geschiedenis zijn uiterste gevechtskracht ontwikke len om het doel van den oorlog te bereiken." (D.N.B.). De Duitsche maatregelen in Italië De Duitsche maatregelen in Italië, waarmede onmiddellijk na het bekend worden der capi tulatie van Badoglio een begin werd gemaakt, worden overal vol gens de plannen uitgevoerd. De Italiaansche formaties hebben over het algemeen zonder ernstige in cidenten de wapenen neergelegd, voor zoover zij zich niet bereid verklaarden onder Duitsch com mando te blijven vechten. Plaat selijk verzet werd snel gebroken. De toestand wordt nog steeds ge kenmerkt door het feit, dat de be langrijke verkeerslijnen in vollen omvang gebruikt kunnen worden. (D.N.B.). De Italiaansche nationale re geering heeft een oproep gericht tot het Italiaansche volk, die dooi de radio verspreid is. In dezen oproep wordt onder meer gezegd: „Pietro Badoglio heeft zijn ver raad voltooid. Hij, die als chef van den Italiaanschen generalen staf bij de intrede van Italië in den oorlog verantwoordelijk is voor zijn gebrekkige militaire voorbereiding, staat thans op het punt om het vaderland aan de vijanden over te leveren. De rnan, die jarenlang den Duce heeft be drogen en die langs den weg van de nederlaag hardnekkig naar de macht heeft gestreefd, is thans voornemens om zijn mon sterachtig plan uit te voeren, waardoor het vaderland voor al tijd verminkt moet worden. Een vaderland zonder Sicilië, zonder Sardinië, zonder de overzeesche bezittingen, waarschijnlijk ook zonder Zuid-Italië, dat is het sombere vooruitzicht van het va- derlandsche lot. Het verraad zal niet voltooid worden. Er is een Italiaansche fascistische nationale regeering gevormd. Zij arbeidt in den naam van Mussolini. De fascistische na tionale regeering zal onverbid delijk iederen verrader straffen, de eenige werkelijke verantwoor delijken voor onze nederlaag. Zij zal alle middelen aanwen den om Italië met ongeschonden eer en met de mogelijkheid van een blijvend leven uit den oorlog te brengen. Het is afgeloopen met de treurige fraze van een z.g. vrijheid, die werd opgedwongen door den staat van beleg, politie maatregelen en censuur. Het zui vere bloed der squadristen en soldaten, die in de dagen der schande vermoord zfjn, valt terug op de hoofden der moordenaars, van de geringe zoowel als van de hoog geplaatste. Het is afgeloopen met het afglijden naar het bolsje wisme. Het is afgeloopen met het weer naar voren komen der oude mannen in een Italië, dat de poorten der soldateske jeugd zal openen en de aanspraken, ver worven door offers en oorlogs prestatie, zal erkennen. Om onze banieren scharen zich te zamen met de soldaten der jeugd de krachten van den arbeid, welker marsch, op sociaal gebied met het fascisme aangevangen, onder het fascisme het doel zal bereiken". De oproep besluit met een ap pèl aan de Italiaansche soldaten: „soldaten, gehoorzaamt niet aan valsche bevelen van het verraad, weigert aan den vijand te worden overgeleverd, weigert ook tegen uw Duitsche kameraden te vech ten. Al degenen, wien dat mogelijk is, moeten den strijd aan de zijde der Duitschers voortzetten. De anderen moeten naar huis gaan, naar hun dorpen en steden in afwachting van verdere bevelen. Uit leed en smaad moet krachtens onzen wil een rein en machtig Italië verrijzen. De Italiaansche fascistische nationale regeering". (D.N.B.). Nieuwe bomaanval op Parijs Naar Ofi meldt hebben in den loop van den ochtend Anglo Amerikaansche vliegtuigen boven het Noord-Westen van het Parij- sche gebied gevlogen en dit ge bombardeerd. Er zijn slachtoffers gevallen. Haagsche Politierechter Toen J. C. D. te Leiden steun ontving, werkte hij er een beetje bij, waar van hij de verdiensten niet opgaf. Zes weken gevangenisstraf vorder de nu de Officier. De rechter ver oordeelde tot drie weken gevange nisstraf. Reeds eerder was er met A. de M. te Voorhout iets te doen ge weest, en daarom meende de Of ficier wegens diefstal van een paardentuig veertien dagen gevan genisstraf tegen verdachte te moe ten vragen. De rechter legde deze straf op. Mej. H. M. van H. te Leiden dwaalde in het C. en A.-magazijn en voor haar werd de verleiding van de mooie blouse te groot, zonder geld en zonder punten nam ze die. De officier wilde het nog met een boete af doen en vorderde f 100.boete subs. 50 dagen hech tenis. het vonnis werd f. 30. subs. 15 dagen. Het was al een aardig lijstje van straffen dat H. G. te Leiden bezit, en daarom vorderde de Officier nu wegens diefstal die hij had ge pleegd veertien dagen gevangenis straf. De rechter legde die straf op. Nachtwaker door trein gegrepen Te Helmond is de nachtwaker Görts tjjdens een controle-tocht langs de lijn, door een uit de richting Venlo komenden trein gegrepen en op slag gedood. TOEWIJZINGEN BAK- EN BRAADVET. In afwijking van de officieele mededeeling d.d. 8 September 1943 heeft het Centraal Distributie kantoor bepaald, dat detaillisten, die bonnen 38A „Boter" inleveren ter verkrijging van een toewijzing „vet" en van dezen bon 38A „Bo ter" geen tiental rantsoenen of veelvoud daarvan ontvangen heb ben, bonnen 37B, 40B „Boter" of „Reserve" A-55 3-55 of 4-55 ter aanvulling van het eerstvolgende tiental rantsoenen kunnen bij plakken ter verkrijging van een toewijzing „vet". 1644 EIKELS, KASTANJES, BEUKENOTEN. In verband met de van rijkswege ondernomen Inzameling van eikels, kastanjes en beukenoten ligt het in de bedoeling voor personen of instellingen, die boomen kweeken of zich met boschaanleg bezighou den, de zaaizaadvoorziening te re gelen. Dergelijke personen of in stellingen moeten voor 1 October 1943 aan het Aan- en Verkoopbu reau van, Akkerbouwproducten (A.V.A.) Bezuidenhoutscheweg 15, 's-Gravenhage opgave doen van de te bezaaien óppervlakte, gesplitst in aren, voor kweekersdoeleinden, en, in hectaren, wanneer het aan leg of onderhoud van bosschen betreft. De bezitters van afgeslo ten particuliere terreinen zullen, evenals het vorige jaar, indien zjj de vruchten zelf laten verzamelen, in de gelegenheid worden gesteld deze te behouden voor zaaldoel einden. Een schriftelijk verzoek hiertoe, gericht aan het A.V.A., dient echter vergezeld te gaan van een opgave der hoeveelheid ge raapte vruchten (in k.g.) en van de te bezaaien oppervlakte. Een commissie van deskundigen on derzoekt de opgaven en gaat na hoeveel zaaizaad kan worden toe gewezen, waarbij in de eerste plaats met de belangen van den boschbouw rekening wordt gehou den. De prijzen waarvoor zaaizaad ter beschikking zal worden ge steld worden nader bekend ge maakt. 1614 STROOREGELING 1943. Op 9 September is, blijkens af kondiging in het Voedselvoorzie ningsblad, de nieuwe strooverorde- ning 1943 in werking getreden. Van dezen datum af mag een ieder behalve een be- of verwerker die stroo noodig heeft, dit koopen zonder dat een aankoopvergunning ncodig is. Voorts mag een leder, dus ook de strooverbouwende landbouwers, doch met uitzonde ring van een be- of verwerker, zooveel stroo verbruiken, als hij meent in zijn bedrijf noodig te hebben. De handel in stroo is dus geheel vrij met dien verstande, dat de normale handelsschakels dienen te worden gebruikt, terwijl de ra- yonneering en quoteering der landhandelaren is komen te ver vallen. Een teler mag dus slechts verkoopen aan iederen landhande- laar of veehouder, een landhande- laar aan een anderen landhande- laar of een groothandelaar, een groothandelaar aan een anderen groothandelaar of een kleinhande laar en een kleinhandelaar aan een anderen kleinhandelaar of een uiteindelijken gebruiker. Een ex porteur en een be- of verwerker mogen slechts koopen met een bijzondere vergunning van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder. In alle andere niet hierboven genoemde gevallen dient men een vergunning van het P. K. H„ onderscheidenlijk met H. K. H. tot het verrichten van den ver koop aan te vragen. Van 9 Septem ber 1943 af zijn dus de uitgegeven aankoopvergunningen vervallen. STROOVEZELPLATEN. Blijkens bekendmaking van den Directeur van het Rijksbureau voor Hout in de Staatscourant van 6 September 1943 moeten vergun ningen voor het koopen van stroo- vezelplaten (waaronder ook te re kenen scholtolieplaten) voortaan niet meer worden aangevraagd b(J den Directeur van het Rijksbureau voor Papier. Papier ver werkende en Grafische Industrie, doch alleen bij het Rijksbureau voor Hout, Driekoningenstraat 4, Amsterdam. Hoofdredacteur: B. V. Menk- horst, Lelden; plv. hoofdredacteur: K. Been Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A. Poortman. diverse boekhoud- me-ns en Midden standsdiploma. le methode. ren Bureau van dit onder No. 1600. Gevraagd in gezin van 3 pers., étage bew., in de morgenuren, bijv. van half 9 tot 2. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 1599. Verplichte keuring van stieren, die v. d. openb. dekd. dienst doen van 8 mnd. en ouder en die dit jaar nog niet zajn gekeurd. Aangifte bij A. LOUTER, Voorburg op bij hem te verkr. form, uiterl. 1 Oct. a.s. Data en plaats wordt nader bekend gemaakt. Na storting van 85 ct. op giro No. 51300 t.n.v. G. OPTEN, Groningen, ontvangt U nog een prima met zuiver haar. voor bej. echtp. m. huish. 3 kamers met keuken in Leiden of omstreken, p.a. Wijntjes, Plantage 8, Leiden. 415a Adverteert in dit Blad. ft r overn. gevr. ge- t« schrijfmachine t. koffermodel). J. v. Heyningen, rbeslaan 99. Rijs- Z.H. 'e koop gevr. een ark met minstens •rtrekken, uiterste 75 m. Br. met om ving van priis aan Rijnbeek. Nieuw- A 27. amophoonplaten. - ïtaal f. 2.50 tot f.5 :Uo voor oude pla- Dt geef goede prij- toor pathéfoons en ekinstrumenten ft Inzetten en re- les vakkundig! 'tonloh. Burgsteeg 9 ft. 'andkast ter overn. alsmede kachels ardkachels. Brie- et prijs Langezaal Rijn 7. In goeden staat zijn de karpet, 3 bii 4. Brie ven met opg. van priis C. Glasbergen, Lange- vaart 55. Rtlnsburg. Autoped op luchtban den. Adres: D. van Rooyen. Juliana v. Stol bergstraat 26. Noordwijk aan Zee. Boekhouden Kreuk niet le t/m. 6e deel f. 16 Handelsrekenen v. Over- eem le t/m. 3e deel f. 10 Enk. Boekhouden Over- eem f. 1.50. G. Stammers Maredijk 18. Orgellessen aangebod. aan eerstbeginnenden en meer gevorderden. Prettige lessen en goe de leiding. Nic. Vonk, Watersteeg 4. Tel. 23627 Leiden. Ter overn. aangebod. een eikenhouten rook- fauteuiltje f. 25 en 3 eikenhouten stoelen f 55 alles ln uitstekenden staat. Mevr. Brouwer, Boerhaavelaan 19. Uw naaimachine maakt lussen, trekt in enz. Prima reparatie en niet duur. Alle merken, Singer. Erres, Naumann. Pfaff, Victoria. Dürkopp Ook industriemachines. H Ober, Pieter de la Courtstraat 73. Tuin stadwij k. Prachtige nieuwe hee- ren winterhoed oude kw. maat 57 f. 25.Nog te maken Smyrna-kussen. patroon (Perzisch), ga ren en verder toebehoo- ren. mooie kleuren f. 15. 1 paar tennisschoenen f. 5. J. Boersma, Rijndijk 128, Voorschoten (bil Haagsche Schouw). Haardkachel f. 75. witte wollen babydoek f. 15. linnen luiers f. 3. tuinslang f3 p. meter. P. Spaan, Dr. Heyelaan 52, Abbenes, Haarlem mermeer. Ondergetekende be veelt zich aan voor het vegen van de schoor steen A 75 ct., bultende stad f. 1. Adres: Lage Rijndilk 68 en Voorste Zandstraat 6 A. Gascomfoor, 2 bran ders (Inventa) f. 25 met lekblad. Kapstok f. 10. Adres: v. Muiden. Hoo- ge Rijndijk 70. 2 gebreide onderleg gers 1-pers. f. 20 p. stuk sn 2 m. kachelpijp f10 Kok, Levendaai 149 Na 7 uur. 2 buffetten A f. 60 en f. 100 bil A. de Bes. IJmuiderstr. 15. Noord- wijk Binnen. Tevens gevr. een timmerkist met beitels enz. Open kleljachtje, in goeden staat. 12 M2„ ligplaats Warmond. Prijs f. 650. Bakhuizen van den Brink. Rapen burg 40. Nette werkster, voor een halve dag per week. Adres: Lage Rijndilk 11. 0 Net meisje, van balf negen tot half een. Emmalaan 55. Oegstg. Aank. boekbinder en jongen of meisjes gevr. Levendaal 19. Leiden. Een net meisje voor de morgenuren, 's Zon dags vrij. Goed loon. Mevr. Rotteveel. Rijn en Schiekade 6. 0 Werkmeisje gevraagd voor Maandag en Vrij dagmiddag. Mevr. van Leeuwen. Hooge Rijn dilk 4. 0 Net dagmeisje, van 85 uur. Met volle kost Witte Singel 9. 0 R.K. Jongeman, 18 J.. in bezit van Mulo-di ploma boekhouden en typen, biedt zich aan om ln de avonduren de boekhouding en ander administratief werk te doen. C. Streefland. de Genestetstr 49. Leiden. 0 B. z. a. volslagen broodbakkersbediende. voor direct In Lelden. Br. a/d Blad No. 9446 k 0 Door dame, etage, bo venhuis of klein huis te huur. Mej. E. M. Hey- koop Rijnsburgerweg 158 0 Rijksambtenaar, ge huwd, zonder kinderen, zoekt huls of gedeelte m. keuken. Brieven De Haas. Soembastr. 66 Lel den Heer zoekt zlt-slaap- kamer met pension, v. Maandag tot Zaterdag, omgev Lelden of Voor schoten, liefst R.K. en met huiselijk verkeer Br. a/d. Blad No. 9369 k 0 Jongedame zoekt ge meubileerde zit-slaap- kamer met gebruik van keuken. Brieven Bur v. d. Blad No. 9465 k. In Voorschoten een voorkamer en kabinet. Huurpr. pl.m. f. 40 p. mnd. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 9483 k. 0 Wie wil rullen, een paar bruine meisjes- schoenen, in goeden staat. mt. 32 voor mt. 35. Mevr. Teske, Doeza- straat 5. 0 Ruilen. Zwarte suède schoenen, 3/4 hak, voor lage hakken m. 37. Te vens te koop zwarte pumps m. 36 f. 17.50. Eradus. Magd. Moons- straat 15 a. 0 2 p. damesschoenen, ln prima staat, bruin en blauw mt. 40. Wil gaar ne ruilen voor m. 39. v. Zuijlen. Haarlemmer weg 57 c Leiden. 0 Wie wil rullen een paar sterke bruine z. g. a. n. meisjesschoenen m. 35 voor een paar da messchoenen m. 41 met 3/4 hak. zoo nodig met bijbetaling, v. Limburg Stirumstr. 1. Lelden. 0 Laten liggen op het land aan den Rijndijk, bruine jongenswindjack. Tegen beloning terug te bezorgen: A. v. d. Niet, Leldscheweg 410. Voor schoten. 0 Wie wil kinderschoen tjes ruilen, hoge en lage bruine. zo goed als nieuw, maat 25 voor 27. P. Duindam, Jan Kroonsweg 14. Noord- wijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3