«voorwaardelijke capitulatie van Italië penstilstand toegestaan Jaargang Donderdag 9 September 1943 No. 25596 N VERRASSING TE BERLIJN, NOODIGE MAATREGELEN REEDS GENOMEN. DE STEM DER S.S. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN officieele Britsche berichtendienst heeft gisteravond uit het wartier van generaal Eisenhower bekend gemaakt, dat de nsche regeering de onvoorwaardelijke capitulatie van de nsche strijdkrachten heeft aangeboden. ïhower heeft, volgens dit bericht, de capitulatie aanvaard en een militairen wapenstilstand toegestaan, welke door zijn ver- oordiger en een lasthebber van maarschalk Badoglio is eekend. De wapenstilstand is met de onderteekening terstond racht geworden. sschen heeft ook Badoglio terwijl de koning en hjj zelf 8 September iedere gedachte van dien aard als laster van id gewezen hadden in een communiqué voor den Romein- omroep de capitulatie bevestigd. gaf toe Eisenhower om wapenstilstand gevraagd te hebben, ie heeft de onderteekening reeds op 3 September plaats ge- i. De Italiaansche strijdkrachten moeten dienovereenkomstig us verklaarde hij iedere vijandelijke handeling tegen de ch-Amerikaansche strijdkrachten staken. rt den misdadigen aanval op den Duce op 25 Juli en den Engelschen en Amerikanen voorbereiden putsch ter ver- ng van de aan het bondgenootschap trouwe fascistische ng was de Duitsche leiding voorbereid op dit openlijke I van de huidige Italiaansche regeering en zij heeft derhalve ereischte militaire maatregelen genomen. De verraderlijke g op de verdedigers van Europa zal ten slotte precies zoo ;ken als alle soortgelijke ondernemingen. (D.N.B.). aanzien van het wapen- ids-aanbod van Italië, de hoofdredacteur van N.B., dr. Hermann Rau: ehoeft wel nauwelijks op n te woiden, dat hei ver in een wapenstilstand van ;eei ing-Badoglio voor de ie bevoegde kringen op ei wijze als een verrassing >men. Het was sedert den i Mussolini reeds direct nog een kwestie van tijd. want ulsch van 25 Juli want ging het n.l. was door io en de achter hem kringen niet ondernomen Dr sterker concentratie van chten den strijd om Italië .eer succes dan tot dusver nen voortzetten, maar uit- met het sedert lang reide doel onder verbreking de bondgenootschapsover- ist met Duitschland en het uittreden van Italië uit irlog ten uitvoer te kunnen Italiaansche pers en in aliaanschen Omroep begon ik van dit tijdstip af steeds duidelijk aan het adres :n vijand gericht, het solli- n naar gunstige vredes orden. Reeds in dit stadium bleek, dat de regeering- iio niets anders had gedaan Ie waanzinsdaad van de re Duitsche regeeringen van te herhalen. Door den i van den vijand te ver- zich te ontdoen van de leiding, bewijst zij haar ke zwakheid en leverde aarmede op genade en on- uit aan een onverbidde- naar de politieke en mili- 'ernietiging van het land iden tegenstander. De val iet fascistische regime In- eerde Washington en 1 op het oogenblik, waarop is geschied, in het geheel toeer. Het' antwoord van hill op het vertrek van den kas, dat de Angelsaksische Klheden Italië nu in zijn vet wilden laten gaarsmo- fet nieuwe Italiaansche re chter ontwikkelde zich vol- wet van de zwakheid, na- [t begonnen was, verder. Het de ondermijningselementen in het eigen volk niet meer meester, voor welke het met den 25sten Juli weer de poorten voor een toenemenden invloed had geopend. Wat de regeering- Badoglio geloofd had te kunnen vermijden, is thans, na enkele weken, een feit geworden. Nog op hetzelfde oogenblik, waarop zij het Italiaansche volk in kennis bracht van haar wapenstilstand- aanbod deelde de Angelsaksische berichtendienst mede. dat een clausule der militaire voorwaar den van den wapenstilstand de Italiaansche regeering verplicht ..zich accoord te verklaren met de politieke, economische en finan- cieele voorwaarden der geallieer den, die later opgelegd worden". Er behoort geen profetische blik toe om thans reeds te kun nen voorzien, dat Italië, hetzij onder Badoglio, hetzij onder zijn opvolgers het lot zal ondergaan van den overwonnene op de meest onmeedoogenlooze wijze. Wat Duitschland betreft, zooals de dingen ervoor staan, zal wel nie mand aannemen, dat de militaire afweerkracht van Duitschland door het uittreden van Italië uit den oorlog op eenigerlei wijze benadeeld wordt. Het zal ook al gemeen wel als natuurlijk be schouwd worden, dat ook de mi litaire voornemens van Duitsch land, die gekenmerkt worden door een vastberaden en intransigente verdediging van het continent tot aan de overwinning, door de ge beurtenissen van thans niet in het minst geraakt worden. Het Informatiebureau meldt: De capitulatie der regeering Badoglio te Rome heeft noch in militaire noch in politieke kringen te Berlijn verrassing gewekt. Zij vormt een gebeurtenis, die men hier verwacht heeft, sedert de Duce op 25 Juli door de huidige machthebbers in Italië arglistig ontvoerd werd en de gemeen schappelijke zaak van de spil evenals die van het nieuwe Europa door de Anglophile kliek verraden werd. Reeds de misdadige ophef fing van de aan het bondgenoot schap trouwe fascistische regee ring leidde, naar men te Berlijn verklaart, Duitsche tegenmaat regelen in, die in Ieder geval Duitschland tegen een mogelijk verraad moesten beveiligen. De handelwijze van de huidige Italiaansche machthebbers wordt te Berlijn en bovendien in de krin gen elders van de verbonden na ties, gewaardeerd als laf verraad, welks eenig doel het is Italië on voorwaardelijk aan de vijanden van de spil uit te leveren. Het feit van het verraad op zich zelf blijkt openlijk ook vooral uit het ver schil, hierin bestaande, dat koning Victor Emanuel en Badoglio nog op 8 September in verklaringen, die zij aflegden aan de Duitsche rijksregeering, iedere gedachte aan en capitulatie tegenover de Anglo- Amerikaansche indringers als ge- meene laster ver van zich wierpen, terwijl zij in werkelijkheid reeds voor vijf dagen n.l. op 3 September op Sicilië den wapenstilstand lie ten onderteekenen. Er is echter voor dit verraad van wereldhistorischen omvang, naar men te Berlijn verneemt, ook nog ander, tastbaar militair bewijs materiaal voorhanden, dat sedert het voor het eerst zichtbaar werd door de bevoegde Duitsche instan ties, voortdurend met aandacht waargenomen en dienovereenkom stig in conclusies verwerkt is. Daartoe behoort o.m. het feit van het samentrekken van veel Itali aansche troepen in Noord-Italië aan de Duitsch-Italiaansche grens op een tijdstip, toen Duitsche for maties op Sicilië en later in Cala- brië Italiaanschen grond v erdedig- den en haar bloed voor den bond genoot en zijn vrijheid offerden. Wanneer men kennis draagt van deze tot dusver voor het Europee- sche publiek verborgen gebleven feiten, wordt beter dan tot dusver begrijpelijk, waarom de Duitsche leiding ten slotte Sicilië opgaf en haar heldhaftig strijdenden troe pen in het Zuidelijkste deel van Italië beyel tot ontruiming gaf, of schoon de militaire situatie een dergelijke actie geenszins nood zakelijk maakte. Het bevel der Duitsche leiding was gegeven in vooronderstelling van een mogelijk verraad der tegenwoordige macht hebbers in Rome ten einde even tueel de Duitsche formaties niet afgesneden van het vasteland en daarmede van haar ravitailleering te weten. Van militaire zijde verneemt men de betrouwbare mededeeling, dat de Duitsche troepen in Italië voldoende tegen verrassingen be veiligd zijn. Men beoordeelt der halve te Berlijn de militaire situa tie rustig en zegt, zonder tot dus verre in bijzonderheden af te da len. slechts dit, dat alle voorwaar den voor een mislukking van de aan het verraad ten grondslag liggende bedoelingen aanwezig ziin. Maar ook het verraad als zoodanig zal mislukken, evenals alle soortgelijke ondernemingen van de tegenstanders van Duitsch land. In dit verband wijst men in welingelichte kringen der rijks hoofdstad naar parallelle gebeur tenissen in de jongste krijgsge schiedenis, in het bijzonder op het verraad van Zuid-Slavië in Maart 1941. Alles bijeen is men in toon aangevende kringen te Berlijn van opvatting, dat de onthulling van het verraad geleid heeft tot de wenschelijke opheldering en daar mede ook tot een vergemakkelij king van den algemeene toestand. De luchtaanval op Brussel. Over den Engelsch-Amerikaan- schen bomaanval op het stadsge bied van Brussel worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: het aantal dooden bedraagt meer dan 200, dat der zwaargewonden 500. 186 woonhuizen werden totaal vernield, terwijl 1216 huizen zwaar of licht beschadigd werden. Bij de opruimingswerkzaamheden, die door de burgerlijke luchtbe scherming, de brandweer en de politie met hulp van de Duitsche weermacht worden uitgevoerd, worden nog steeds lijken gebor gen. Om den eersten nood te ver- Luistert op Zondag 12 Septem ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golf lengte 415 meter, naar ..De Stem der SB."; onderwerp: het S.S.- opleidingskamp Avegoor; een dag uit het leven van een SS-man, deel 5 (slotreportage). zachten heeft het gemeentebe stuur van Brussel een millioen francs ter beschikking gesteld. Zaterdag hebben Engelsch-Ame- rikaansche bommenwerpers het centrum van Kortrijk aangeval len en talrijke bommen op woon wijken neergeworpen. Rond 50 per sonen werden gedood. Zondag ochtend vielen formaties Anglo- Amerikaansche vliegtuigen ver scheidene voorsteden van Gent aan. In dicht bevolkte stadswij ken, die alleen door arbeiders en kleine handwerkslieden bewoond worden, is een groot, aantal woonhuizen totaal verwoest of zwaar beschadigd. O.a. werd een kerk, een ziekenhuis en verschei dene andere openbare gebouwen zwaar getroffen. 105 Belgische burgers werden gedood. (D-N.B.) Engelsch-Amerikaansche lucht aanvallen op Noord- en West- Frankrijk Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen hebben verschei dene steden in Noord- en West- Frankrijk aangevallen. Volgens het agentschap Ofi zijn op voor steden van Amiens brisantbom men neergeworpen. Talrijke hui zen en een school werden ver nield. Volgens dezelfde bron werd Abbeville opnieuw tweemaal zwaar gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben eveneens het gebied van Mont- didier gebombardeerd waarbij zij de bommen lukraak neerwierpen. Drie boerderijen werden getrof fen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. (D.NJ3.). Zweedsch protest tc Londen Naar het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken bekend maakt, heeft de regeering via den Zweedschen gezant in Londen bij de Britsche regeering een protest laten indienen tegen de schendin gen van de Zweedsche neutraliteit in den nacht van 3 Sept. In dien nacht heeft een vrij groot aan tal Britsche vliegtuigen boven Zweedsch rechtsgebied gevlogen. (D.N.B.) De toestand in Denemarken De bevelhebber van de Duitsche troepen in Denemarken heeft op nieuw het verbond voor de bevol king van Kopenhagen om zich ge durende zekere uren in de open lucht te bevinden, verzacht. Dit houdt verband met den wensch der Duitsche instanties van Duit sche zijde al het mogelijke te doen om den toestand van de Deensche bevolking onder de huidige om standigheden te verzachten. Te vens wordt er van Duitsche zijde nogmaals op gewezen, dat de be volking thans zelf mee moet hel pen om den misdadigen elemen ten, die de schuld zijn van den veranderden toestand in Dene marken', het optreden onmogelijk te maken. (D.N.B.). Het kiezen van de regenten in Bulgarije In de gistermiddag geopende korte openingszitting van de buitengewone vergadering van de 25e sobranje werden ver schillende telegrammen waaron der ook een telegram van den Führer, voorgelezen. Daarna werd medegedeeld, dat den afgevaar digden een besluit van de regee ring inzake de regentschapskwes tie schriftelijk zal worden toege zonden. Enkele afgevaardigden protesteerden tegen deze, door den voorzitter der sobranje, Kjoessei- wanov gedane mededeeling, ter wijl het meerendeel der afgevaar digden door handopsteken de apenda der regeering goedkeurde. Daarop werd de oppositioneeien afgevaardigden het woord ontno men. Heden zal de sobranje haar standpunt Inzake de voorstellen van de regeering bepalen. Het be sluit van de regeering, dat door alle ministers is geteekend, wordt als volgt gemotiveerd: tsaar 10.000 GULDEN BELOONING. In den voormiddag van den 4den September 1943 is de Ne- derlandsche politiebeambte Phi- lippus Hendrikus Bruyn. uit Schiedam, door een onbekenden dader neergeschoten. Bruyn was per rijwiel op weg naar zijn bu reau te Rotterdam. In de Vroe- senlaan te Rotterdam-Overschie werd hij ingehaald door een wiel rijder, die van zeer korten af stand twee pistoolschoten op hem loste, welke den beambte zóó ernstig troffen, dat hij enkel® uren later overleed. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. De bevolking wordt uitge- noodigd, aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienende inlich tingen welke kunnen leiden tot aanhouding van den dader, wordt een belooning van f. 10.000 uitge loofd. Der Leiter der Sicherheitspolizei und des S.D., Rotterdam (w.g.) WOELK S S.-Sturmbannführer. 10.000 GULDEN BELOONING. De politiepresident Kerlen is op 3 September 1943. zooals gemeld, te Utrecht, op den terugweg van zijn bureau naar zijn woning, in de onmiddellijke nabijheid van zijn woning ingehaald door een ongeveer 20-jarige wielrijdster, die twee schoten op hem loste. De daderes is onherkend ontkomen. Volgens een beschikbaar signale ment had zij donker haar en droeg zij een grfjsgeruiten man tel. De bevolking wordt uitge- noodigd, aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienende Inlich tingen, die kunnen leiden tot de aanhouding van de daderes. wordt een belooning van f. 10.000 uitge loofd. Der Leiter der Sicherheitspolizei und des S.D. Amsterdam, LAGES, S.S.-Sturmbannführer. Simeon H is nog niet meerder jarig en overeenkomstig de grond wet moet door de groote sobranje een regentschapsraad gekozen worden. Koning Boris III heelt geen regenten benoemd. Op het oogenblik is het echter onmogelijk een verkiezing door de groote sobranje te laten houden in ver band met den oorlog en den hier mede verband houdenden toe stand. De grondwet voorziet ech ter niet in een dergelijk geval. De ministerraad, die krachtens artikel 1514 van de grondwet de leiding van den staat in handen genomen heeft, is van meening, dat het beter is wanneer de staatsleiding de functie van het staatsopper- hoofd niet voor langen duur in handen neemt, daar hierdoor het functionneeren van het staatsap paraat bemoeilijkt zou worden (aftreden van ministers, verant woording voor het staatsopper- hoofd enz). In verband hiermede geeft de ministerraad met het oog op de grondwet als zijn meening te kennen, dat deze kwestie over eenkomstig den geest van de grondwet opgelost moet worden. Gezien de onmogelijkheid om de groote sobranje bijeen te roepen, wordt de geest in de zin van de grondwet het dichtste benaderd, wanneer de gewone sobranje de re genten kiest, die na het afleggen van hun eed voor deze sobranje en na een proclamatie aan het volk de leiding van den staat in handen nemen in het kader van het koninklijke gezag en in naam des konings tot de meerderjarig heid van zijne majesteit tsaar Simeon H. De groote sobranje zal echter bijeengeroepen worden na dat de hinderpalen die nu een convocatie ln den weg staan, uit den weg zijn geruimd, opdat zij overeenkomstig de grondwet een dienovereenkomstig besluit kan nemen. Om deze redenen, verzoekt de regeering den afgevaardigden deze kwestie te bestudeeren en vervolgens in bovengenoemden zin te aanvaarden. N ÜJ*

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1