Kennisgeving ZWETSAL FABRIEKEN 7» >J> Aspirin Ih /tuis Het „Winterhulp"-werk begint weer. GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN STADSNIEUWS KERK EN SCHOOL AGENDA LAATSTE BERICI Burgemeesters benoemingen Zwitsal, de ongeëven- aarde balsem voor de zuigelingen verzorging, wordt thans gedistribu eerd. Wendt U voor het verkrijgen van nadere' inlichtingen tot Uw Apo theker of Drogist of tot de APELDOORN COLLECTE VAN 2 TOT EN MET 4 OCTOBER. Het nieuwe seizoen van het „Winterhulp"-werk begint op 1 October, terwijl reeds van 2 tot en met 4 October een beroep op het weldadigheidsgevoel zal wor den gedaan door het houden van een grootscheepsche collecte, on der het motto: „Op iedere jas een vlinder maakt veler zorgen min der". e Het Wintel-hulpwerk van den Nederlandschen Volksdienst wil de gevolgen bestrijden van de extra kosten die de wintermaanden met zich meebrengen en die er de oorzaak van zouden kunnen zijn, dat een deel onzer volksgenooten daardoor in moeilijkheden zou geraken. Immers van October tot en met Maart worden aan de ge zinsinkomsten hoogere eischen gesteld dan in andere maanden, want de uitgaven, die men des zomers heeft, gaan 's winters ook door, doch in de wintermaanden komen er tal van uitgaven bij: het is vroeger donker, dus men verbruikt meer licht; de kosten voor de voeding zijn over het al gemeen hooger, de kachel moet gestookt worden en men moet dikkere dekens op bed hebben. Wie dus in den zomer net ge noeg heeft om rond te komen zal in den winter onherroepelijk te kort kbmen met alle ellende, daaraan verbonden. Hier nu, wil het Winterhulpwerk paraat zijn: dit wil een aanvulling geven, Brutale roof te Haarlem De recherche heeft een 26-jarigen Haarlemsohen betonwerker aan gehouden, die een inwoner van Leeuwarden een portefeuille met f. 5500.afhandig had gemaakt. De betonwerker beweerde in een der buitenwijken van de stad een adres te weten, waar gouden tien tjes te koop zouden zijn en bood aan den Leeuwarder daarheen te brengen. Bij het adres gekomen vroeg de betonwerker of de in woner van Leeuwarden wel genoeg geld bij zioh had, waarop deze een dikke portefeuille met geld liet zien. De betonwerker greep de portefeuille en ging er ijlings mee aan den haal. Doordat de bena deelde een nauwkeurig signale ment kon opgeven wist de re cherche den betonwerker spoedig aan te houden. Hij had reeds kans gezien een deel van het geld op te maken. Het restant is in beslag genomen. Werkster stal zevenduizend gulden Eenige dagen geleden kwam de heer T. te Eindhoven tot de ontdekking, dat uit zijn huis een bedrag van ruim zeven duizend gulden verdwenen was. De politic stelde onmiddellijk een onderzoek in, waarbij de verden king op de 47-jarige werkster viel, die, naar het bleek, plotse ling verschillende groote inkoo- pen had verricht. De vrouw, die thans bekend heeft het geld te hebben gestolen, is in arrest ge steld. Doodelijke val in een kelder Maandagmiddag is de 45-jarige gehuwde timmerman K. Aukes, werkzaam op de stroocartonfa- briek „Union" te Oude Pekela, tengevolge van misstappen in een kelder gevallen, waarbij hij zware verwondingen opliep, aan de ge volgen waarvan hij is overleden. NIEUWE UITGAVEN Neder- landsche mogelijkheden in het. Oos ten Door het „Nederlandsch Oost Instituut" werd uitgegeven het eerste nummer van de West- Oost-reeks, een reisverhaal van H. C. van Maasdijk over de Nederland- sohe mogelijkheden in het Oosten. De volgende nummers zullen popu- lair-wetensohappelljke studies om vatten betreffende de vraagstukken van het Oosten. waaruit de extra kosten, die de wintermaanden met zich mee brengen, bestreden kunnen wor den. Het Winterhulpwerk van den N.V.D. is party-politiek noch confessioneel gebonden, doch heeft zich ten doel gesteld het lenigen van den nood van al onze volks genooten. Daarom wordt aen dringend beroep gedaan op allen, die zonder vrees den komenden winter tegemoet gaan, om ruim te geven bij de Octobercollecte. Wie het zelf nog goed heeft en daarby denkt aan de moeders, die hun kinderen zien verkomme ren of aan hen, die niet voldoen de geld hebben voor het aanschaf fen van levensmiddelen, brand stoffen of dekens, zal onwillekeu rig diep in de beurs tasten en geven met milde hand. Allen, die zich willen beschik baar stellen voor hun volk als collectant (collectrice) kunnen zich opgeven bü de kantoren of buurtschapshoofden van den Nederlandschen Volksdienst. Van den strijd in het Oosten. En wederom liggen gloeiende hitte en »tof over de wegen, die naar het front leiden PK Lechner/PBZ-R/P m Op de heide nabij Hifversum werden de kampioenschappen voor model zweefvliegtuigen gehouden. Een voor een worden de modellen gestart CNF/Schipper/Pax m Haagsche Gerechtshof -Terzake diefstal door middel van braak was C. ten B. te Zwammerdam door de rechtbank veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. Verdaohite had zich toegang versohaft tot een schuur waarin hij een party kaas wist te liggen. Hij had die gesto len en verkocht. Thans meende de adv. generaal dat er geen reden bestond in de opgelegde straf wij ziging te brengen en vorderde be vestiging. M. S, te Leiden had van kennis sen kruiken jenever gekregen. Hij had voor heling terecht gestaan, doch werd door de rechtbank vrij gesproken. Met die uitspraak kon de Officier zich niet vereenigen en hij ging in hooger beroep. Thans hield verdachte vol niet te hebben geweten, dat de drank van diefstal afkomstig was. Maar de adv. gene raal merkte op dat verdachte nu wel alle eerst afgelegde verklarin gen heet te liegen, maar toch niet kan verklaren waarom hij zoo mid den in den nacht jenever als ge schenk ontving. Bovendien zou verdaohte bij diverse besprekingen omtrent den diefstal wel een en ander hebben gehoord. Thans vor derde spr. twee maanden gevange nisstraf. De jenever zou gestolen zyn. Men was des nachts met een bootje van S. naar een motorboot gevaren aan boord waarvan zich de jenever be vond. De mededeellng dat de jene ver zich aan boord bevond, was door P. K. te Lelden gedaan, die eveneens terecht heeft gestaan doch werd vrijgesprokn. Thans meende de adv. generaal dat die vrijspraak gehandhaafd moet blij ven. omdat niet is komen vast te staan, dat K. de meddeeling had gedaan, om daardoor diefstal uit te lokken. W. K. J. D. te Leiden was de gene, die met bet bootje naar het beurtschip was gevaren en den drank daar had gestolen. Hij was voor dien diefstal veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en hoewel de adv. generaal om vorm- redenen vernietiging eischte van het vonnis, vorderde hij opnieuw zes maanden gevangenisstraf. Arresten over 14 dagen. De Economische rechter straft De officier stelde vast dat er ten aanzien van M. F. Boot te Leiden wel meer haperde, doch hij zou daar geen aparte vervolging voor instellen. Het werd voldoende ge acht dat voor den diefstal van veldvruchten, welke verdachte pleegde, vijf maanden gevangenis straf werd opgelegd, rekening hou dend ook met andere straffen, welke verdachte reeds heeft. De rechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf. In deze zaak moest ook terecht staan J. G. Krapels te Leiden voor wien echter de behandeling werd aangehouden. Ir waren heel wat valsche boter bonnen in den handel gekomen en T. Vogelaar te Zoetermeer was een schakel geweest, om een aantal van deze bonnen te verkoopen. Maar dat ze valsch waren wist hij niet. Hij had de bennen ook gekocht om een tekort aan bonnen aan te vul len. De Officier wilde in dit geval nog met een boete volstaan, en vorderde f. 150.boete subs. 75 dagen hechtenis. De rechter ver oordeelde tot f. 75.boete subs. 1 maand hechtenis. Een aantal van deze bonnen was ook verhan deld door J. Havenaar uit dezelf de gemeente, die een kennis een dienst wilde bewijzen door hem aan boterbonnen te helpen. Maar ook hij wist n iets van de valsch- heid af. De Officier vorderde f. 80 boete stubs. 40 dagen hechtenis; het vonnis werd i. 50.subs. 25 dagen hechtenis. Met UWinter hulp, Zonder UWinter leed. Giro 5553. Teraardebestelling van den heer J. F. de Heer Onder groote belangstelling, vond gistermiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebèstelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. F. de Heer, in leven voor zitter van de hoofdcommissie voor den openbaren eeredienst, zendingsraad en wijkgebouw „Rehoboth" en ouderling in wijk 3 van de Ned. Herv. Gem. Onder de talrijke aanwezigen, merkten wij o.a. op: de predikanten Touw, Vossers en Streeder, zoomede vele leden van kerkeraad, diaconie en Gemeentecommissie. Behalve de familie, kwam in den stoet mede, ds. J. de Wit, die ten sterfhuize een korten dienst had gehouden. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, trad de heer C. J. W. de Reuver, bestuurslid van de commissie voor den openbaren eeredienst naar voren. Zoo staan wij, aldus spr., aan het graf van den heer de Heer, die van de oprichting van onze commissie af daarin zitting heeft gehad, eerst als 2de voorzitter, na den dood van den heer Meynen als 1ste voorzitter. Hij laat een ledige plaats achter, die moeilijk ver vuld zal kunnen worden. Nadat spr. nog woorden van troost tot de weduwe had gesproken, trad de heer van Dam, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat uit Voor burg naar voren, die er op wees, hoe de heer de Heer. als jong maatje te Hellevoetsluis begon nen, door zijn groote vakkennis en accuratesse was opgeklommen tot de hoogst bruikbare maatschap pelijke positie. Nadat ds. de Wit, namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier en. het wyk- bestuur „Rehoboth" had gespro ken, besloot hij met gebed. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid, dankte een familielid voor de betoonde belangstelling. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Maat schappij Erica tot Exploitatie van onroerende goederen en aanne mersbedrijf te Noordwijk v/h. W. P. de Vreede. Doezastraat 19, Noordwijk. Nieuwe directeur: A. A. M. Runderkamp, Den Haag. Plantsoenconcert Het eerder aangekondigde Plantsoenconcert begint morgenavond niet om halfacht, doch te 7 uur. Onze stadgenoot, de heer E. Velthuyzen slaagde te 'sGraven- hage voor het examen scheeps- werktuigkundige diploma B. Gistermorgen omstreeks 10.15 uur is op den Zijlsingel een 69- jarige vrouw, wonende in de Heemskerkstraat, aangereden door een vierwielig motorrijtuig. De vrouw liep verwondingen op aan den rechterarm en het linkerbeen en kreeg een bloeduitstorting boven het rechteroog. Zij is, na verbonden te zijn door den E.H.D. voor verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. PREDIKBEURT. Noordwijk a. Zee Geref. Bond (Jul. van Stolbergstr.) 27): Heden nam. 8 u., ds. M. J. Ottevanger van Leiden. NED. HERV. KERK. Aangenomen de benoeming tot Jeugdpredikant in algemeenen dienst ds. F. M. Kooyman te Bus- sum. GEREF. KERKEN. Beroepen Te Gouda. de. G. F. Hajer te Ede Tweetal. Te Hui- HEDEN Luthersohe Kerk: Cono 1; nle Schouten, nm. 8 u. Stadszaal: Italiaansch concert. 7.30 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e Oara, ds. de Boer, nm. 7.J Oegstgeest: Gemeei Geversstraat 22: Samenko E 7 \z uur. Voorschoten (Geref. Ket eert Ag. Bogaard en J. v brink. 7.15 uur nam. Donderdag. Gerecht 10Opwekkia komst te T/2 uur nam. Leiderdorp (Ned. Hen Buitengew. dienst te 7 y2 DIVERSEN;" '8 Dindags: Oude Rijn 4 Bur. v. Soc. Adviezen. 7 '8 Dinsdags: Mare 13. Med voedk. Bureau. 9.3011 Gew. Arbeidsbureau (Do Iedere derde Dinsdag de consult bureau voor on dlgen. 35 uur nam. "8 Donderdags: Gemeent. Dienst (N. Mare 18): bureau voor minder be<. '8 Donderdags: Wljkgeboi thesda" (Hoefstr. 444( suit. buTeau voor Alco 8 uur nm De avond-, nacht- en dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 4 Sept tot Zaterdag 11 Sept. 8 ui genomen door: de Apothe Hulp der Menschheld" Ho no. 48, tel. 21060; de Doi theek, Doezastraat 31, tel. Te Oegstgeest door de Oe sche Apotheek. Raadihuii tel. 26274. B1NNE Het Rijkscommisariaai mede: De commissaris-genera bestuur en justitie heeft gemeesters benoemd: den heer A. van de Gi Bergen op Zoom tot burge van Steenbergen, den h A. L. Dijksma te Hilvers burgemeester van Rhenei W. Zuyderhoudt te Ar tot burgemeester van r veld en den heer C-J. v. te Gouda tot burgemees Sas van Gent. Sluiting tentoonstelling vend Nederland" Op 12 September a.s. zal te de tentoonstelling „Herlevi derland" gesloten worden groote openluchtdemonstri het Velperplein. Des mori 11 uur zal op het Velperp! muziek- en zanguitvoerit den gegeven, waarna om o 14 uur de waarnemend gandaleider der N.S.B. C. Thoen, het woord voe slot wordt om 17 uur in Sacrum door den heer Ma zijl de tentoonstelling gesloten. Tevens zal dezer de 100.000ste bezoeker van toonstelling worden verwa Drieling te Helmond gel In liet St. Antonius-gast Helmond heeft de echt van den heer G. Smets ui kant (gemeente Deurne) hi geschonken aan een a Moeder en kinderen mak uitstekend. Mej. M. E. A. Raadersm: Apeldoorn is, 61 jaar oud leden mej. M. E. A. Raai oud-directrice van de rijks school voor onderwijzeres daar. BUITEN Nieuw spoorwegongeli Amerika Binnen 24 uu zich op de lijnen van de sylvanische spoorwegmaat pij" (V. St.) een tweede wegongeluk voorgedaan, i op ongeveer 20 mijl afstai .Syracuse in Kansas, zoo wt Philadelphia! gemeld. Volge Britschen berichtendienst bij dit ongeluk 71 person dood gevonden. 123 meer ernstig gewonden zijn n ziekenhuizen overgebracht. zum vac. ds. den Houtlng). van Andel te Ooster-Nijkerk J. van Bruggen te Wormer Aangenomen. Naar Driesuffl. Rullmann te Meerkerk E voor Alblasserdam, ds. L. S Waardhuizen Benoemd tol prediker te Breukelen, cand Rongen te Schiedam. CHR. GEREF. KERK; Bedankt. Voor Zwijndreci E. du Mavchie van Voortik! Driebergen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2