Gelden van den Staat verduisterd e Jaargang Woensdag 8 September 1943 No. 25595 BUITENLAND Drie jaar geëischt tegen ambtenaar vanhetO.M. De heer Damave ontheven uit functie. VERDUISTEREN: BINNENLAND Te koop aanbieden per advertentie. m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN htactie Vrij sterke forma- ran het Britsch-Amerikaan- luchtwapen hebben ih de nduren van 7 September de Brussel aangevallen. Zij m tal van brisant- en brand den op de dichtbevolkte wijken der stad, zoodat de ting zware verliezen leed. aantal dooden en gewonden naar het D.N.B. meldt, nog worden overzien, aangezien lergingswerk nog aan den is. is een der bekendste kerk- der stad geteisterd. De sfplaats werd door talrijke rs omgewoeld. Vele graven een afschuwelijken aan- an verwoesting. Waar eerst n waren, is op vele plaatsen lechts een bomtrechter te formaties Amerikaansche ienwerpers, die Maandag boven Zuid-Duitschland ïenen, stieten, naar het nog verneemt, op sterken ihen afweer, welke reeds Noord-Frankrijk de in ver- lene golven naderende Ame- ische formaties aanviel en iek bestookte. Steeds weer tte de vijand de Duitsche te ontwijken, waarbij hij gesloten gevechtsformatie opgeven. De vijandelijke ties versnipperden zich over eer groot gebied, zoodat het tot een geconcentreerden il op Duitsch gebied kwam meer dan 4000 meter vliegende Amerikanen n het voordeel van een zeer weer. Toen de eerste Ame- sche bommenwerpers na pige verdediging in brand eten en neerstorten, liet het ndeel der vijandelijke vlieg zijn bommen lukraak vallen cht een toevlucht in de wol- Verstrooid vlogen de afzon ce bommenwerpers naar het n terug. Een aantal der uigen, welke de terugtocht de Duitsche jagers was af- den, zetten koers naar het n en vlogen over Zwitsersch i. Daar moesten, zooals reeds d, 4 vliegtuigen, die door den chen afweer zwaar bescha- waren, een noodlanding ma- terwijl een vijfde bommen- r in het meer van Constanz ioo verloren de Amerikanen September minstens 45 bom erpers, waarbij nog eenige eschoten vijandelijke jagers i. strijd in Calabrië De ge- rde invasietroepen,, die uit ebied van Palmi (Calabrië) het Noorden waren, opge- en, werden op 6 September :n strijd genoopt en bloedig agen. In den centralen lector zag de vijand zich in ebied van Calanna tegenge- n door het gebergte, dat voor een ware barrière vormde, lan de Zuidkust is de vijand wpig niet verder opgedron iet verloop, dat de strijd aan lidpunt van Calabrië tot dus- ïeeft genomen, aldus het wettigt de conclusie, dat and deze actie slechts heeft oerd als een schijnaanval ndere operaties te camou irchill terug in Washington r de Engelsche nieuwsdienst is Churchill gisterochtend Washington teruggekeerd Jelt's secretaris, Early, deel- 10 ede, dat de besprekingen len Roosevelt en Churchill luren. Early weigerde zich Jen vermoedelijken duur van bill's verblijf in de Ver. a uit te laten. Alleen merkte P, geen dringende reden te voor Churchill's terugkeer Engeland. (D.N.B.). neenschappelijk comité der "feerde stafchefs De Brit berichtendienst meldt uit ington dat van „bevoegde wordt vernomen, dat Enge en de Ver. Staten overeen ""Joen zijn, dat het gemeen' 'Pelijke comité der chefs der ale staven behouden zal t op zijn minst voor een „Het is wel een buitengewoon treurige zaak, welke deze recht bank thans te berechten krijgt, nl. die van een ambtenaar van he1 openbaar ministerie, die zich aan de gelden van den staat heeft ver grepen. Wat moet het Nederland- sche volk wel denken van perso nen, die op zulk een tragische wijze den goeden naam van de achterlijke macht in Nederland door het slijk halen". Deze woorden, gesproken door den president van de Utrechtsche rechtbank, mr. Loef, waren ge- icht tot den 27-jarigen verdachte mr. dr. C. H. P., laatstelijk amb tenaar van het O.M. bij het kan tongerecht te Utrecht, aan wien ten laste was gelegd het verduis teren van gelden van den staat. In de dagvaarding stond ver meld, dat verdachte in de maan den Juni en Juli van dit jaar be dragen, welke den staat toebe hoorden, zich wederrechtelijk had toegeëigend. Verdachte liet als ambtenaar verschillende personen, die iets hadden misdreven, bjj zich op het parket komen, om eens nader over die of gene over treding te spreken. Mr. P. be paalde dan de straf van de voor hém verschenen personen z.g. om hun zaak met geld af te koopen, maar in plaats dat de kwestie van de schikking, als te doen gebrui kelijk is, werd geregeld via de griffie, inde verdachte zelf het bedrag, dat hij als boete had op gelegd, stortte daarvan een klein gedeelte op de giro van de griffie en stak de rest in zijn eigen zak. Verdachte, die een zeer timiden indruk maakte, erkende ingroote trekken het hem ten laste gelegde en vertelde, onderbroken door hevig gesnik, van zijn moeilijke jeugd. Hij verklaarde het verduis terde geld op zijn spaarbankboekje te Bilt'noven te hebben gestort, omdat hij. een paar centen wilde oversparen voor zijn toekomst. HET REQUISITOIR. Nadat eenige getuigen waren ge hoord, waarbij om. was gebleken, dat verdachte van een door hem opgelegde boete van f.400 niet minder dan f360 in eigen zak had gestoken, en nadat voorlezing was gedaan van allerlei kleine knoeierijen o.m. had mr. P een overtreder bedreigd met zen ding naar Duitschland - en nadat uit het psychiatrisch rapport was komen vast te staan, dat ver dachte volkomen toerekenings vatbaar was, was het woord aan den officier van justitie, jhr. mr. Quintus. In den aanvang van zijn requi sitoir zeide de officier, dat de rechters in hun loopbaan niet of heel zelden een dergelijke zaak te berechten zullen hebben gehad. Wat deze zaak betreft, verdachte heeft toegegeven wat hem is ten laste aangerekend. Hij heeft als ambtenaar van het OJVI. gelden van den staat verduisterd. Hierop staat wettelijk een maximumstraf van 8 jaar. Verdachte heeft zich in zijn functie van ambtenaar van het O.M. volkomen misdragen. Als vertegenwoordiger van het O. M. dient men volkomen te ver trouwen te zijn onkreukbaar te zijn, rechtschapen en in levens houding een voorbeeld. Hij, die dit in hem gestelde vertrouwen beschaamt en op het O.M. de meest ernstige smet werpt, die denkbaar is den eerbied en het ontzag van de justitiabelen voor het OM. aan het wankelen brengt en naar beneden haalt, dient in het algemeen belang de scherpte van het zwaard van vrouwe Justitia in al haar hardheid te gevoelen. Hier gelden geen persoonlijke of andere belangen meer. Hier kan slechts sprake zijn van het alge meen belang, ter handhaving van de eer en onkreukbaarheid van de rechterlijke macht in Nederland. Ik ben er trotsch op, aldus spr., te behooren tot het O.M. en de rechterlijke macht in het bijzon der. Ik wil het nog sterker zeggen: het Nederlandsche volk in al zijn geledingen is er trotsch op, een rechterlijke macht te bezitten, die onkreukbaar is en deswege een roem en traditie heeft, die zijn weerga niet kent. Maar de verantwoordelijkheid van verdachte is nog zwaarder, daar hij sympathiseerend lid van de N.S.B. was en als drager van en strijder voor de nieuwe orde de bijzondere aandacht had van dat deel van ons volk, dat vijan dig staat tegenover die orde. Verdachte heeft de brutaliteit gehad zelfs het verweer te voeren dat hij de door hem verduisterde gelden weer als gewetensgeld terug zou storten, zoodra hij be noemd zou worden tot substituut officier van justitie, welke benoe ming, volgens hem, wel spoedig zou volgen en om er nog een schepje bovenop te doen is van zijn zijde zelfs het verzoek tot den secretaris-generaal van Ju stitie gericht zijn zaak te willen doen seponeeren en toen dit geen effect had, zijn zaak met gesloten deuren te willen doen behandelen, alles zoogenaamd in verband met het algemeen belang. Dit is de brutaliteit en onbeschaamdheid ten top gedreven. Juist het alge meen belang eischt, dat zaken als deze in het volle licht der open baarheid behandeld worden. Het nationaal-socialisme be hoeft geenszins de openbaarheid te schuwen. Zij, die de nieuwe orde veroordeelen, kunnen er van verzekerd zijn. dat zij wellicht in een bevoorrechte positie verkee- ren, boven de dragers van de nieuwe orde, wanneer dezen en de laatstgenoemden in welk opzicht dan ook, zich vergrijpen. De officier besprak hierna aan de hand van het uitgebrachte psychiatrisch rapport de persoon van verdachte. Spr. kwam tot de conclusie, dat men in verdachte te doen heeft met een a-sociaal, misdadig en erfelijk belast per soon, die gevaar oplevert voor de maatschappij. Verdachte was en is, aldus spreker, echter ten volle toerekeningsvatbaar en hem zal derhalve de volle straf toegeme ten moeten worden. Verzachtende omstandigheden zijn hier niet aanwezig. Aan het einde van zijn requi sitoir eischte de officier een ge vangenisstraf voor den tijd van drie jaar, met aftrek van de voor- loopige hechtenis, ontzegging van het recht om eenig ambt te be- kleeden bij de rechterlijke macht gedurende acht jaar en verbeurd verklaring van het in beslag ge nomen spaarbankboekje. Mr. Wierda bracht in zijn ver dediging naar voren, dat hij deze affaire als zuiver zakelijk wilde bezien Volgens spr. waren de gelden, welke verdachte onder zich had, niet van den staat, al thans juridisch gezien, terwijl de daad van toeëigening (het stor ten van het geld op het spaar bankboekje) niet geschiedde in Utrecht, zooals in de dagvaarding staat, maar in Bilthoven. Alleen reeds uit vormgebrek zal ver dachte moeten worden vrijgespro ken. Er is, zoo vervolgde spreker zijn pleidooi, in deze zaak voort durend sprake geweest, dat ver dachte een a-sociaal mensch, zelfs een misdadig wezen is, dat erfelijk is belast. Maar waarom heeft men dat niet naar voren ge bracht toen mijn cliënt benoemd moest worden? Deze man is een eenvoudige, hardwerkende jongen, zeer ambitieus, die naast slechte eigensohappen ook goede kwali teiten bezit. Zijn carrière is ge broken, hoe deze zaak ook voor hem afloopt. Bovendien lijdt hij aan een ernstige hartkwaal. Alles bijeengenomen, luidde sprekers conclusie, dat verdachte op juri dische gronden moet worden vrij gesproken, terwijl hij in het an dere geval de uiterste clementie bepleitte. De uitspraak van deze zaak is bepaald op 21 September. Van Commissaris van R.K. Boeren- en Tuindersbond. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 1 al. 2 van de verordening nr. 3/1940 de benoeming van den heer Otto Frans Josephus Damave tot com missaris van den Roomsch-Ka- tholieken Boeren- en Tuinders- bond en de nevenorganisaties, vereenigingen -van personen en stichtingen, waarop door dezen invloed wordt geoefend, her roepen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den heer Bernard Hendrik van Til belast met de afwikkeling van de destijds aan den heer Da mave gegeven opdracht als com missaris. Tegelijkertijd werd de heer Otto Frans Josephus Damave ontsla gen uit zijn ambt van stafleider van den Nederlandschen Land stand. zekeren tijd na den oorlog. Voorts meldt de Britsche berichtendienst, dat de sovjetunie vertegenwoor digd zal zijn in de „Middelland - sche Zeecommissie". (D.N3.). Bolsjewistische politiek en pro paganda Jaroslawski is de pro paganda-minister op den achter grond. Tot voor kort gold zijn voornaamste strijd de religie en hij was de eigenlijke inspirator der godloozenbeweging, aldus de „Schweizer Illustrierte Zeitung" in een onlangs gepubliceerd arti kel over de bolsjewistische poli tiek en propaganda. Dwars door zijn bureau is een enorme afbeelding van de St. Pie- ter te Rome aangebracht, waar onder vet gedrukt de woorden staan: „De macht der duisternis, die wij moeten bestrijden". Overal vindt men soortgelijke opschriften en slogans. „Onze go den zijn Lenin en Stalin", zoo wordt op een muur verkondigd en op een anderen muur staat „pre diken tegen de religie is heilige plicht". De onverbiddelijke Jaros- lwaski noemt den Paus „staats vijand No. 1" der sovjet-unie. Doch ondanks alle propaganda had de godloozenbeweging in de laatste jaren steeds minder succes en het aantal harer leden liep sedert het uitbreken van den oorlog snel terug. En nu is den bedrijvigen pro- pagandaminister een nieuw ar beidsterrein ten deel gevallen: hij gaf de leuze uit van het „roode patriottisme" en wekt bij de Rus sen de geestdrift op voor den „heiligen oorlog". Hiertoe neemt hjj den roem en de glorie van het geheele oude tsarenrijk te hulp, graaft hij alle heiligen en helden uit het verleden op en maakt door een opsomming van hun daden de massa geestdriftig. De theaters geven bijna uitsluitend alleen stukken over heiligen en helden, de muren vertoonen afbeeldingen van tsaren, generaals, prinsen, maarschalken en heiligen en een reusachtige staf van schrijvers en journalisten is permanent aan het werk om groote daden der ge schiedenis op te sporen. Op advies van Jaroslawski werden in het roode leger weer epauletten en ordeteekenen ingevoerd en als drie hooge onderscheidingen gel den nu de Soewarow-, Roetoesow- en de Alexander-Newsky-sterren. (A.NP.) van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7 uur De maan ging vannacht onder te 0.06 Uur en komt op te 16.21 uur, STRAFFEN VOOR TE HOOGE PRIJZEN. De gemachtigde en de inspec teurs voor de prijsbeheersching hebben den strijd aangebonden tegen een vorm van prijsopdrij ving, die aanvankelijk niet zoo ernstig werd geacht, omdat het in hoofdzaak aangelegenheden tusschen slechts enkele personen betrof, doch die den laatsten tijd bedenkelijk is gaan worden: het euvel van het bij advertentie te koop aanbieden, van kleeding- stukken, voorwerpen van huis raad enz. tegen prijzen, die al te ver uitsteken boven de normale waarde dier goederen. Indien men dit kwaad onge hinderd liet voortwoekeren, dan zouden in korten tijd dergelijke onbeheerschte topprijzen normaal worden en dan zou de groote massa van ons volk niet meer bij machte zijn, zich een of ander gebruiksartikel aan te schaffen, dat bij advertentie ter overneming wordt aangeboden, doch zouden slechts enkelen, die over veel geld beschikken, dergelijke voorwerpen kunnen bekomen. Wie bijv. schoenen of laarzen. die met bon in de winkels voor f. 10.— a f. 15.— per paar geprijsd staan, bij advertentie particulier en zonder bon voor het tienvou dige te koop aanbiedt, die kan ervan op aan, dat hij de perken van het toelaatbare aanzienlijk overschrijdt, evenals degeen, die een costuum van bijv. f. 50.nor malen prijs, thans zonder punten voor f. 250.meent te mogen verkoopen. Verscheidene van dergelijke ge vallen kwamen aan de orde tij dens een zitting van den inspec teur voor de prijsbeheersching in Zuid-Holland en Zeeland. De delinquenten hadden in plaatse lijke dagbladen bij advertentie bepaalde artikelen te koop aan geboden tegen veel te hooge prij zen en zij hadden nog denzelfden dag van den inspecteur een op roeping ontvangen om thans, zoo mogelijk met medebrenging van het aangeboden voorwerp, ter zit ting te verschijnen. In enkele ge vallen bleek het aangeboden goed al te zijn verkocht, in de meeste gevallen echter was de dienst voor de prijsbeheersching er zoo gauw bij geweest dat zich nog geen serieus kooper had aangemeld. Vloerkleeden, heeren- en da- meskleeding, schoeisel, leeren tas- schen enz. werden in deze zitting ter tafel gebracht en aan deskun dige beschouwing onderworpen. Bleek de gevraagde prijs inder daad ver boven den gangbaren en toelaatbaren prijs uit te gaan, dan volgde in de meeste dezer zaakjes verbeurd verklaring; ter wijl bovendien een boete tot het bedrag van de prijsoverschrijding werd opgelegd. In geval het in de advertentie aangeboden goed reeds was verkocht en niet meer was te achterhalen, werd meestal een boete opgelegd ter grootte van den ontvangen abnormalen prijs plus een bedrag ter afschrik king tegen herhaling. Frontzorgavond van den Ned. Omroep In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag vond gisteren een bonte avond plaats, georganiseerd door den Ned. Omroep in samen werking met de W.A., waarvan de opbrengst ten bate kwam van frontzorg. Aanwezig waren o.m. de commandant van de W A., de heer Zondervan, de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de pro vincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, de banleider der W.A., J. J. van der Hout, de -gewestelijk leider der N.S.B., M. J. A. van Iersel, de wnd.-commandant van het Ned. Legioen mr. Tuynstra en de leid ster van frontzorg mevr. Kröller- Schafer. De zaal was geheel ge vuld met Nederlandsche vrijwilli gers gewonden en verwanten van hen," die aan het front staan. Burgemeesters P. A. Cor- nelissen is als burgemeester van Wanroy herbenoemd. De voorloo- pig verlengde ambtsperiode van H. P. M. van Etten, als burge meester van Steenbergen, te te»- eindigd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1