Mweersfrijd in het Oosten duurt voort DE STRIJD IN CALABRIË ste Jaargang Maandag 6 September 1943 No. 25593 Duitsche eermachtberichten De rouwplechtïgheden voor koning Boris. Op enkele punten moesten verdedigers wijken. VERDUISTEREN: BINNENLAND Moordaanslag te Utrecht. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN iterdag deelde het Duitsche irbevel mede: m hei, Oostelijke front wer- ook gisteren krachtige aan- in der bolsjewisten in den ;elijken en den centralen sec- ji verbitterde gevechten afge- :n. De vijand verloor we- m 160 pantserwagens, an de Zuidwestelijke punt van schiereiland Calabrië leveren sch-Italiaansche afdeelingen tegen gelande Britsche dkrachten. De vijand leed daar ielige verliezen, vooral bij een ukte poging om in den rug :r gevechtsvoorposten te lan- luchtgevechten met Duitsche rs verloor de vijand gisteren !n Italiaansch gebied 13 vier- orige vliegtuigen. ritsch-Amerikaansche lucht- dkrachten deden gisteren fallen op verscheidene plaat- in het bezette gebied in het ten, waaronder ook eenige rieten van Parijs. De burger- >lking leed gevoelige verliezen. ialf vliegtuigen werden neer- boten. den afgeloopen nacht heb- Britsche vliegtuigen met tal- brisant- en brandbommen gebied van Groot-Berlijn gevallen. In eenige stadsdis- en ontstonden aanzienlijke ide en verliezen onder de be ing. In weerwil van de zeer ilijke weersomstandigheden lietigden luchtverdedigings- Ikrachten 27 der aanvallende delijke bommenwerpers. Zondag: afweergevechten in het Zui- en in het midden van het relijke front hielden ook gis- n den geheelen dag aan. In Donetzbekken, ten Westen Charkof en bij Ssefsk werden :e vijandelijke aanvallen in gevechten afgeslagen, j herhaalde vergeefsche door- ikpogingen der Sovjets ten ten van Kirof en ten Zuid- ren van Bjely leed de vijand rader zware verliezen aan tserwagens en manschappen. de Finsche Golf brachten ine-kustbatterijen van het ad Tytaers uit een bolsjewis- 1e formatie oorlogsschepen mijnenveger tot zinken en be- idigden een anderen mijnen- ernstig. Lichte Duitsche trij dkrachten schoten in de- de wateren gisteren vier Sov- bommenwerpers omlaag, e op het schiereiland Calabrië nde Engelsche strijdkrachten ien gisteren him bruggenhoofd lts onaanzienlijk uitbreiden, vel slechts zwakke Duitsche Italiaansche strijdkrachten tegen hen teweerstellen. Bij vallen der luchtmacht op de idelijke landingsstrijdkrach- plaatsten snelle Duitsche ge- ïtsvliegtuigen bomtreffers van ir kaliber op een vijandelijken ser. or luchtaanvallen op plaatsen ie bezette Westelijke gebieden tonden in woonwijken der levallen steden aanzienlijke iezen onder de burgerbevol- en verwoestingen aan ge- iven. Vijf vijandelijke vlieg en werden neergeschoten, fakingsstrijdkrachten der ma- brachten in den afgeloopen it voor de Kanaalkust van rd-Frankrijk 4 Britsche mo- irpedobooten tot zinken en iten een vijfde boot in brand. etafgevaardigden naar Britsch vereenigingscongres Zondag te Southport tien sovjet-rus te gedeliSfeerden aangekomen, Men dealnemen aan het Brit- i vakvereenigingscongres, zoo dt de Britsche berichtendienst, te sedert achttien jaar de eer- baal, dat de sovjets weer deel- en aan een congres der Brit- vakvereenigingen (D.N.B.). iderhoud van Stalin met lus Volgens een officieele tt-mededeeling heeft Stalin in twoordigheid van Molotof dezer dagen met „vertegenwoordi gers van de Grieksch-orthodoxe kerk" onder leiding van den me tropoliet Sergius een onderhoud gehad, tijdens hetwelk gesproken zou zijn over het bijeenroepen van een bisschopsconferentie voor de verkiezing van een „patriarch der sovjet-unie" en over den „weder opbouw van de kerk in de sovjet unie". Politieke kringen te Berlijn zijn noch door deze mededeeling, noch door de in hetzelfde bericht voor komende bewering verrast, dat de sovjetregeering een welwillende houding in deze kwestie aanneemt. Het is bekend, dat Stalin zijn propaganda- en parade-priesters behouden heeft en dat hij deze van tijd tot tijd aan de vergetel heid ontrukt. Doch noch hierdoor noch door zijn nieuwste religieuze kronkelingen zal hij, naar men verklaart, de massamoorden op geestelijken en den genadeloozen strijd tegen den godsdienst kunnen doen vergeten. De aanwezigheid van Motolof bij de besprekingen toont aan, dat het hier een zuiver politieke manoeuvre betreft, waar door de reclamecampagne der Anglo-Amerikanen en vooral van hun geestelijke hoogwaardigheids- bekleeders voor de bolsjewistische „cultuurbrengers" en zoodoende voor de bolsjewistische aspiraties vergemakkelijkt moet worden. Evenals de z.g. ontbinding der „Komintern" is ook de plotselinge vriendelijkheid jegens de kerk niets anders dan een poging om de wereld zand in de oogen te strooien. (A.N.P.). Toestand in Denemarken nog niet geheel rnstig In welinge lichte kringen der Duitsche Rijks hoofdstad wordt opnieuw ver klaard, dat van Duitsche zijde alles in het werk is gesteld om een normaliseering van de toestanden in Denemarken te bevorderen. Uiteraard is dit afhankelijk van de houding der Deensche bevolking. Daarom betreurt men het, dat eenige onverantwoordelijke ele menten, die betrekkingen onder houden met Engelsche agenten, trachten de ook bij het Deensche volk algemeen waar te nemen ten dentie naar handhaving van orde en rust te verstoren, zoodat de Duitsche instanties gedwongen waren eenige intusschen reeds toe gestane verzachtingen voorloopig weer op te heffen. (D.N.B.). Zweedsch schip gebombardeerd Het Zweedsche tankmotorschip Svea Reuter, groot 1700 brt., is volgens berichten van T.T. uit Göteborg op 2 September op de Oostzee aan een luchtbombarde ment onderworpen. Bij het bom bardement kwamen zes leden der bemanning om het leven. De overige 13 opvarenden zijn onge deerd. Het tankschip werd door een bergingsvaartuig een haven binnengebracht. Nya Dagligt Allehande verneemt hierover, dat het luchtbombarde ment op de route DantzigRiga voorviel en dat de bommen van sovjet-Russischen oorsprong zijn. Een officieele bevestiging van deze gegevens is nog niet ontvangen. Engelsche vliegtuigen hebben boven Zweedsch gebied gevlogen. Een vliegtuig is neergestort, waar bij 5 inzittenden werden gedood 2 anderen geïnterneerd. (D.N.B.). Onder deelneming van de ge- heele bevolking van Sofia en tien duizenden Bulgaren uit het ver dere land vonden gisteren de rouwplechtigheden plaats voor den overleden Koning Boris III. Za terdagmiddag jvas als vertegen woordiger van den Führer en als leider van de Duitsche delegatie voor de bijzettingsplechtigheden groot-admiraal Raeder in Sofia aangekomen, die des avonds aan de baar een krans legde van den Führer. De plechtigheden begonnen in de kathedraal Alexander Newski, waar de rouwmis werd opgedra- Italiaansche weermachtberichten. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Na een hevige artillerievoorbe- reiding door talrijke batterijen, opgesteld aan de Siciliaansche kust, en gesteund door het vuur van de vloot en een overwegende luchtmacht zijn de Engelsch-Ame- rikaansche strijdkrachten er giste ren in geslaagd, eenige bruggen hoofden te vormen in het uiterste Zuiden van Calabrië. Na zware ge vechten, waarin de verdedigings troepen met steun van de lucht macht den vijand zware verliezen toebrachten, moesten Villa san Giovanni, Reggio di Calabria en de streek van Melito Porto Salvo worden ontruimd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op plaatsen in de provincie Napels, Catanzaro en •ja.cino. Ook Sulmona werd ge bombardeerd. Italiaansche en Duitsche jagers hebben in ver scheidene gevechten 16 toestellen neergeschoten. 5 andere vliegtui gen werden door de luchtdoel- batterijen neergehaald. Een Brit sche bommenwerper is, na door artillerievuur getroffen te zijn, bij het eiland Cos (Egeïsche Zee) in zee gevallen. En Zondag: Aan het Calabrië-front is de vijand onder krachtige bescher ming van formaties vliegtuigen en versterkten aanvoer van troepen en pantserstrij dkrachten verder het achterland binnengedrongen en heeft terstond eenige plaatsen bezet. Tusschen Palmi en Bagnara moesten de verdedigingstroepen zich terugtrekken nadat zij een eerste contingent Britsche troepen dat geland was, hadden verdreven. In het gebied ten Oosten van Bagnara en in de vestingwerken van het gebergte van Aspromonte zijn hevige gevechten aan den gang. Italiaansche en Duitsche jacht en gevechtsvliegtuigen hebben lan dingsvaartuigen, op marsch zijnde afdeelingen en pantsertroepen van den vijand aangevallen. Een krui ser werd door bommen zwaar ge troffen en talrijke kleine booten werden tot zinken gebracht. Aanvallen werden ondernomen in de provincies Napels, Brindisi, Tarente en op Terracina, waar de vijandelijke vliegtuigen het cen trum der stad gebombardeerd en de bevolking met boordwapens be schoten en daardoor groote schade en talrijke verliezen hebben ver oorzaakt. Tijdens de operaties van dien dag werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het persbureau Stefani schrijft: Het initiatief van den vijand in Calabrië werd kennelijk niet alleen voorgeschreven door strategische, maar vooral ook door politieke overwegingen. Het Engelsch-Ame- rikaansche opperbevel heeft zich laten leiden door de overtuiging, dat Italië voor de ineenstorting staat en dat dientengevolge een slag van buiten af die ineenstor ting kan bespoedigen. Wanneer dit de berekening van den vijand is, dan heeft hij zich vergist. De Italianen zullen voor de verdedi ging van hun land met vastbera den energie vechten en zijn be sloten den vijand eiken duim gronds te betwisten. De Italianen weten nu, dat zij hun onafhanke lijkheid en hun vrijheid verdedi gen. Hun eenheid kan door het bloed, dat zij vergieten voor de verdediging van hun bodem, nog slechts versterkt worden. Met het oog op het gevaar, dat het land bedreigt, vergeten zij hun onder linge twisten, die slechts opper vlakkig van aard zijn en houden zij slechts het verheven doel van het belang des lands voor oogen. gen in tegenwoordigheid van elf metropoliten der orthodoxe kerk. In de kathedraal waren aan wezig koningin Johanne met prins Cyril en de andere leden van de koninklijke familie, de buiten- landsche delegaties, het diploma tieke corps, de Bulgaarsche re geering en andere hoogwaardig- heidsbekleeders, de Bulgaarsche generaliteit, de afgevaardigden van de Sobranje en de voor naamste vertegenwoordigers van het geestelijke en artistieke leven van Bulgarije. Na de mis hield de metropollet van Widin, Neophiet, een predi- catie, waarin hij de persoon en het werk van den overleden koning eerde. De kist met het stoffelijk over schot van den overleden vorst werd vervolgens door leden van de regeering. van de Bulgaarsche generaliteit en van het presidium der Sobranje uit de kerk gedragen en op de affuit geheven. De rouw stoet trok door de voornaamste straten der stad naar het station, terwijl honderdduizenden men- schen het schouwspel gadesloegen. Achter het stoffelijk overschot volgden de koningin met de an dere leden der koninklijke familie, terwijl de stoet besloten werd door de leiders der buitenlandsche delegaties en de militaire forma ties, aan het hoofd waarvan een Duitsch eerebataljon marcheerde. De officieele plechtigheden ein digden op het station van Sofia. Het stoffelijk overschot van den koning werd overgebracht naar den grafkelder van het Bulgaar sche nationale heiligdom van het klooster Rila. Koning Ferdinand, de vader van den overleden koning, heeft den minister-president Filof het volgende telegram gezonden: „We gens mijn hoogen leeftijd en mijn niet goeden gezondheidstoestand betreur ik diep, dat ik niet in staat ben een laatste afscheid to nemen van mijn geliefden zoon. Mijn geest is echter met het Bul gaarsche volk verbonden, dat treurt om mijn geliefden zoon en hem beweent, die na zijn schit terenden en verstandigen regee- ringstijd van 25 jaar door het meedoogenlooze lot is weggeroe pen. Laten wij ons diep buigen en gemeenschappelijk uitspreken, dat zijn aandenken onvergetelijk zal zijn." (D.N.B.). van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7 uur. De maan kwam heden op te 14.02 uur en gaat onder te 23.27 uur. Politiepresident Kerlen om het leven gekomen. Vrijdag 3 Sep tember, tegen half zes des avonds, is de waarnemende politie-presi- dent Gerardus Johannes Kerlen te Utrecht het slachtoffer van een laaghartigen moordaanslag gewor den. Op weg naar huis werd hij in de nabijheid van zijn woning door een ongeveer 20-jarigen persoon met een vuurwapen zwaar gewond. Aan deze verwondingen is hij over leden. Politie-president G. J. Kerlen, die op 3 Augustus 1890 te Zutphen geboren is, begon na zijn school jaren zijn soldatenloopbaan als cadet. In de lange jaren van zijn militairen diensttijd bracht hij het tot luitenant-kolonel bij de infan terie. Vele jaren van zijn dienst tijd bracht hij in de koloniën door. Onderscheiden met de beste ge tuigenissen ging hij op 30 Juni 1938 heen uit den dienst. Om zijn vaderland bij den nieuwen opbouw naar beste krachten te kunnen dienen, stelde hij zich in 1942 vrij willig beschikbaar voor de politie. Na een korte informatorische werkzaamheid werd hij op 17 Juli 1942 belast met de leiding der politie te Utrecht, die inmiddels staatspolitie was geworden. Dit ambt vermocht hij met vaste hand en duidelijk succes te bekleeden. Niet alleen door zijn ondergeschik ten, maar ook door een overwe gend deel der bevolking werd hij gewaardeerd en geacht. In politie-president Kerlen ver liest de Utrechtsche politie een leider, die er in geslaagd is de politie het aanzien en de positie te verschaffen, welke van haar in een groote stad in het opnieuw ge ordende Europa moeten worden verlangd. Niet slechts de Nederlandsche, ook de Duitsche politie zal de nagedachtenis van politie-presi dent Kerlen in eere houden. Politiecommandant A. M. J. van Dijk ten grave gedragen Zater dag werd onder groote belang stelling vooral ook van de zijde van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten het stoffelijk over schot van wijlen den commandant van de gemeente politie te Nijme gen maj. A. J. M. van Dijk ter aarde besteld. Van de gemeente gebouwen hingen de vlaggen half stok. In de rouwkamer van het gemeentehuis werd een kleine her denking gehouden, waarin burge meester Van Lokhorst den over ledene herdacht. Onder de aan wezigen waren SS-Obergruppen- führer General der Polizei Rauter, dr. 'Snijders, Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Gelderland, de secretaris-generaal van het departement van justitie, prof. dr. Schrieke, C. v. Geelkerken, plaats vervanger van den Leider, de voorman der Germaansche SS. in Nederland, Feldmeijer, en tal van Duitsche en Nederlandsche auto riteiten. Na deze korte herdenking be woog zich een lange stoet door de stad en de buitenwijken naar Rustoord. Langs den weg stonden vele belangstellenden om den stoet gade te slaan. Vooraf ging de muziek der mare chaussee uit het kamp Schalkhaar, welke treurmuziek speelde. In den stoet gingen afdeelingen van de marechaussee, van rijks- en ge meentepolitie, N.S.B., W.A. en Jeugdstorm en talrijke officieren van de weermacht, marine, van de verschillende Duitsche politie korpsen en ook officieren van rijks-, en gemeentepolitie, mare chaussee enz. In den stoet werden tal van kransen meegedragen. Op Rust oord begaf zich de stoet naar het Heldenfriedhof waar het stoffelijk overschot werd bijgezet en meer dere toespraken werden gehouden. Gedroogde pruimen voor kinde ren Zooals bekend zijn voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar gedroogde pruimen be schikbaar gesteld op bon „reserve 4 - 41" welke bon voor 24 Juli j.l. bij den detaillist moest worden in geleverd. De aflevering zou zoo spoedig mogelijk volgen. Aange zien de pruimen thans overal in de winkels aanwezig zijn, zal het publiek nog tot en met 11 Sep tember a.s. in de gelegenheid zijn deze bij den detaillist in ontvangst te nemen. Na dien datum kan men geen aanspraak op afleve ring meer doen gelden. De voortrekkerscursussen van de N.J.H.C. Aan de voortrek kers-cursussen van de N.J.H.C., die van October af in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gehou- den zullen worden, kunnen alle Nederlandsche jongens en meisjes van 17 jaar af deelnemen, die voor jeugdleider (ster) opgeleid willen worden. Zij zullen in het komende voorjaar binnen het raam van het jeugdherbergwerk de gelegenheid krijgen, er op uit te trekken met groepen jongeren zoowel met weekeinden, als op langere toch ten en zelfs van vaste kampen uit. Aanmeldingen met alle gege vens ten spoedigste bij de N.J.H.C., Tulpstr. 4, Amsterdam. „Mijn vriend Jodewin" - Heden avond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, in zijn politiek weekpraatje over „Mijn vriend Jodewin". Uitreiking van nieuwe bon» kaarten De plaatselijke distri butiediensten reiken van 6 Sep tember tot en met 2 October a.s. nieuwe bonkaarten voor füriini! r middelen uit.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1