wrr-riE üstis wHT-ineZ^ De Leider bezoekt Drente. Geldig zijn de volgende bonnen: GEMENGD NIEUWS. SPORT KUNST EN LETTEREN KERK EN SCHOOL FAMILIEBERICHTEN AGENDA STADSNIEUWS NET ECHT I Iedereen die een kop thee bij ons drinkt vraagt verwonderd: „Zeg Kelner, is dat nog echte thee En dan antwoord ik maar steeds: „Nee Mevrouw, dat is Nettie... net echt!" Uitsluitend verkrijgbaar - in beperkte hoeveelheid - voor hotels, restaurants, café's. pensions, kloosters, liekenhui- »en en andere groote instellingen. C. J. M. HILLING - Heerengr. 435 - Amsterdam (C) De persdienst van de N.S.B. meldt: Tijdens een tweedaagsch bezoek aan de provincie Drente heeft de Leider zich op de hoogte gesteld van de in dit gewest tijdens de Meidagen van dit jaar en daarna gepleegde terreurdaden tegen het bezit van nat.-socialisten met na me door middel van brandstich ting in boerderijen en boerenschu ren. De Leider, die vergezeld was door den chef van zijn kabinet, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, werd aan de grens der provincie verwelkomd door zijn gemachtigde voor het Noorden, den heer Jac. Maarsingh te Stadskanaal, den wnd. districtleider der N.S.B. in Drente, J. A. Postma, den kring leider voor Z.W.-Drente G. W. Boelems, den commissaris van Drente mr. J. L. Bouma en den commandant van het marechaus seegewest Groningen, W. H. Wijn kamp, die de verdere reis mee maakten. Den eersten dag werd een vijftal slachtoffers dezer terreurdaden in het Zuid-Westen dezer provincie bezocht. De Leider liet zich daar bij uitvoerig voorlichten over de aangerichte schade en de moge lijkheden tot herstel. In een onge dwongen onderhoud besprak Mus- sert de moeilijkheden der slacht offers, waarbij o.a. overal tot uit drukking kwam, dat het medele ven en de hulp der dorpsgenooten de zorgen waaronder deze men- schen gebukt gaan, aanmerkelijk verlichten. Ook bezocht de Leider de nabe staanden van een drietal ver moorde nationaal-socialisten, na melijk de weduwe Bisschop te Oud-Schoonebeek, de weduwe Oost-Indien te Hollandsche Veld en de weduwe Reilingh te Zuid laren. terwijl tevens een bezoek Overeenkomstig de Bulgaarsche grondwet keelt op 28 Augustus j.1. troonopvolger Prins Simeon den Bul- gaerschen troon onder den naam Simeon II bestegen. Tot de regeling der regentschapskwestie zal de mi nisterraad de leiding van Bulgarije op zich nemen. Prins Simeon van Tirnovo werd op 16 Juni 1937 in Sofia geboren. Volgens de grondwet wordt hij op 1-8 jaar meerderjarig. Tot zoolang worden de koninklijke rechten door drie regenten, die door de groote nationale vergadering worden aan gewezen, uitgeoefend. Deze moet ppeciaal worden gekozen en komt In Tirnovo tezamen - Atlantic/Holland/Pax m In het hoofdkwartier van den Rijksmaarschalk. De Rijksmaarschalk, Hermann Goering, In gesprek met Generalmajor Galland, Generaloberst Loerzer en Rijksminister Speer PK Eitel Lange/Sch/CNF/P m werd gebracht aan de familie De Vries te Klazinaveen, waarvan een zoon aan het Oostfront sneuvelde, terwijl drie anderen daar nog als soldaat hun plicht doen. Den tweeden dag bezocht de Leider nog een drietal slachtoffers van laffen brandstichtersarbeid in het midden der provincie, terwijl in den namiddag in het concert huis te Assen een groote besloten werkersvergadering werd gehou den, waar Mussert het woord voer de. Na afloop bracht hij een bezoek aan den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Drente. Tijdens de reis werd de Leider overal geestdriftig begroet en met groote voldoening namen de Dren tenaren kennis van zijn verzeke ring, dat al het mogelijke zal wor den gedaan om het geleden verlies te vergoeden. De landbouwhulpen Met het naderen van het einde der zomer- vacantie zijn de jeugdige land bouwhulpen, die ook dit jaar we der gedurende een vier- of vijftal weken hebben medegewerkt aan het binnenhalen van den oogst, thans grootendeels naar hun woonplaats in de steden terugge keerd. Door bemiddeling van de gewestelijke arbeidsbureaux, die tevens een aantal plaatsingen ten behoeve van den Nationalen Jeugdstorm en den Nederland- schen Landstand verzorgden, kon den ditmaal ca. 950 jongelui tus- schen 16 en 20 jaar, w.o. 145 meis jes, bij den boer worden onderge bracht. De plaatsingen zijn over het gansche land verdeeld, doch, wat boer engast vrijheid betreft, heeft Twente wel de kroon ge spannen. Daar toch alleen vonden 420 jongens en meisjes een goed onthaal. En dat hun verblijf tot weder - zijdsch genoegen verliep, bewijzen wel de zes „bonte avonden", die bij het afscheid in verschillende dorpen gegeven werden. Niet al leen waren deze samenkomsten druk bezocht - Delden bijvoor beeld zag op één avond 120 land bouwhulpen en 480 bezoekers uit de boerengezinnen bijeen - maar ook de stemming, die daar heerschte, demonstreerde ten dui delijkste hoezeer hier de toena dering tusschen stad en land be reikt was, hetgeen wel één der voornaamste oogmerken van deze uitzending der landbouwhulpen is, al heeft hun arbeidskracht uiter aard ook een zekere beteekenis, terwijl de goede voeding al even zeer een gewichtige rol speelt. Ofschoon de jongens en meisjes dooreengenomen goed hebben aangepakt konden toch verras sende gewichtstoenemingen wor den geconstateerd. Sedert met het landbouwhulp- werk een begin werd gemaakt, had een verschuiving plaats in het uitgezonden materiaal. Aan vankelijk konden op deze wijze nogal wat werklooze jongens wor den ondergebracht, maar met het ophouden van de werkloosheid, zijn de mogelijkheden op dit ge bied uitgeput, zoodat men vrijwel geheel op bezoekers van M.UL.O- scholen, HSS.-en, Lycea en Gym nasia Is aangewezen. Wanneer in de toekomst weder meer normale omstandigheden intreden, dan zal ongetwijfeld dienen te worden overwogen op welke wijze men deze kennismaking met het land ook voor het arbeiderskind der steden zal kunnen openstellen. Ofschoon de leeftijdsgrens ook nu weer tusschen de 16 en 20 jaar lag, bevonden de deelnemers zich ditmaal hoofdzakelijk aan 5 T/M 18 SEPTEMBER. Elk der vol gende bonnen geeft recht op het koopen van 37/38A Brood 37/38B Brood 37/38 Besch. 646/647 Alg. 648 Algemeen 649 Algemeen 650 Algemeen 37A Klnderv. 37B Klnderv. 37A Boter 37B Boter 40A Boter 40B Boter 255 Reserve 355 Reserve 455 Reserve 37/38A Vleesch 37/38B Vleesch 651 Algemeen 37/38 Melk 37/38 Taptem 37/38 Aardap 37/38 Toeslag 652 Algemeen 653 Algemeen 37 Versn. 38 Versn. 37/38 Tabak Met uitzondering van de bonnen voor vleesch en aardappelen mag op deze bonnen reeds op 4 Septem ber worden gekocht. Het koopen na 18 September is niet geoor loofd. Bon 32 boter blijft geldig tot en met 7 September. Eerstvolgende bonaanwijzing: Vermicelli en chocolade op 3 Octo ber. Vervangingsmiddelen, koffiesurro- gaat en overige artikelen op 19 September. VOORTS ZIJN GELDIG: Brandstoffen: 15 t/m 19 BV: 1 eenh. (t/m 31 Dec.); 11 t/m 14 KF: 1 eenh. (t/m 30 April) Honden- en kattenbrood: bon 18 (t/m. 30 September). Petroleum: 11 en 12 (bonkaart 215): 1 lit- (t/m 27 Sept.) Scheerzeep: Textielkaart bon Eén (t/m. 31 December) Zeep: 654 Alg., Y Eenheidszeep: eenheldszeep; 655 alg.. Y Wasch- poeder: Waschpoeder: Y Toilet zeep: toiletzeep (t/m. 30 Sep tember) Vaderlandsliefde en bongeknoel Zijn niet met elkaar te rijmen. Tracht niet door lafhartig zelfbedrog Uw schuldig geweten te lijmen. 4 rants. Br. of gebak 1 rants. Br. of gebak 1 rants. Brood, ge bak of beschuit 1 rants. Brood, ge bak of bloem 125 gr. Havermout 125 gr. Gort 100 gr. Vermicelli 250 gr. Gort 250 gr. Rijst of Gort '/2 rants. Boter V2 rants. Margarine Vz rants. Boter Vï rants. Margarine V2 rants. Margarine bit rants. Margarine y2 rants. Margarine 1 rants. Vleesch 1/4 rants. Vleesch 150 gr. Kaas 1 3/4 liter Melk 1 3/4 liter Taptem. 2 kg. Aardappelen 1 kg. Aardappelen 250 gr. Jam 500 gr. Suiker 100 gr. Chocolade 100 gr. Suikerw 1 rants. Tabaksw. Ontploffing in oliefabriek Een ontploffing is ontstaan inde extraheeringsafdeeling van Karls- hamns oliefabrieken in Zweden. Twee arbeiders werden, naar tot dusver kon worden nagegaan, ge dood en ruim 20 zwaar gewond. Men vreest echter, dat het aantal dooden nog zal toenemen. Naar het schijnt is benzinegas ont ploft. den benedenkant van deze grens, hetgeen een heugelijk feit mag heeten, aangezien de ervaring reeds leerde, dat de 16- en 17- jarigen als regel meer voldoen dan de ouderen. De landbouwhul pen waren in hoofdzaak uit de groote steden, met name Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Haar lem en Utrecht. ATHLETIEK Wedstrijden der SS und Polizei- sportgemeinschaft. Te Rijswijk zijn wedstrijden gehouden in afchle- tiek en handbal, georganiseerd door de SS.- und Polizeisportgemein- scfoaft ter gelegenheid van het feit, dat voor het eerst in Nederland sportinsignes voor oorlogsgewonden zouden worden uitgereikt. De wedstrijden, welke een min of meer feestelijk karakter droegen, waartoe het stafmuziekcorps van den Befehlshaber der Ordnungspo- lizei het zijne bijdroeg, werden op geluisterd door de tegenwoordig heid van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart. De uitslagen luiden. Driekamp: algemeehe klasse: 1. SS.-man Osendarp 1845.2 p., 2. SS.- Usiha Offner, 1824.4 p. jpasse l: 1. ss.-Oscha Rein, 1724.3, 2. Hptm. d. Schp. Gerdes, 1375.2. Klasse 2: 1. Rev. It. d. Schp. Jung, 1442.3, 2. SS.-Hascha Fröh- UOh. 1385.4. 1000 m.: 1. SS.-Man de Bruyn, 2 min. 37.4 se., 2. Oberfahnrich Marholt, 2.43.6. 3000 m.: 1. Hauptm. Wendland, 9 min. 51.8 sec., 2. Obergefr. Krug, 9 min. 52.4 sec. 100 m.: 1. SS.-Mann Osendarp, 10.9 sec.. 2. Pol. Angest. Pen, 11.3 s. 100 m voor dames: 1. Frl. Thlel, 14.2 sec., 2. Frl. Kolbow, 14.3 sec. Discuswerpen: 1. Gefr. Frochte, 39.39 m„ 2. Gefr. Jakobs, 37.88 m. 200 m. hindernlsloopen: 1. Pol. Anw. Herschberger, 0.44, 2. Pol. Anw. Dech, 0.50. 3 x 1000 m. estafette: 1. SS.- und Pol. Sportgemeinschaft, 8 m. 39 s., 2. Wehrmacht Heer, 8 min. 43 sec. Verspringen: 1. SS. Scha. Wisch- ser, 6.74 m., 2. SS. Getuf. Slkers, 6.69 m. 4 x 100 m. estafette: 1. SS.- und Pol. Sportgemeinsohaft, 44.5 sec., 2. Wehrmacht Heer, 46.9 sec. Speerwerpen: 1. Hauptm. Gerdes 55.09 m., 2. Gefr. Trelllnger 51.23 m. 4 x 100 m. estafette voor dames: 1. Luftgau Holland, 57.3 sec., 2. SS.-Pol. Sportgemeinschaft, 58.7. Handbal: 1. SS.- und Pol. Sport gemeinschaft, 2. Kriegsmarine. Tweede Nationale Zangfeest uit gesteld. Het tweede Nationale Zangfeest, dat Zondag a.s. te Am sterdam zou plaats vinden, ls tot nader te bepalen datum uitgesteld. PREDIKBEURTEN. Voor Zondag 5 September. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk Vm. 10 uur (Bed. H.D.) en nm. halfzeven ds. Vroegindewefi Ger. Kerk: Vm. 10 en nm. 6 u.. ds. Smidt Oud-Geref. Gem.: Vm. 10 u. en nm. halfzes ds. van der Kraats Rem. Ger. Gem.: Vm. 10 u.. ds. de Kievit van Oosterbeek Wet en Evangelie: Nm. 7 u.. ds. Krilger van Rotterdam. Ontleend aan andere bladen. Gehuwd: Th. v. d. Schatte Oli vier en J. v. Kempen, A'dam; C. A. Vogelaar en M. Brat, Bever wijk; H. Muller Kellenbach en L. Ypma, Huizen; Cl. Mahler en L. Vonk, R'dam. Overleden: G. A. Oppel, m. 90 j., A'dam; J. von Goeckingk-Des Tombe, v. 88 j. Utrecht; J. M. Daubanton-v. Oordt, v. 81 j., Hil versum; J. M. P. v. Gelder - Kroese v. 71 j., Bussum; J. R. Slier, m. 72 j., Zeist. In de broedmachine, welke in het apenhuis van de diergaarde Blijdorp te Rotterdam is opgesteld, zijn twee emu-eieren uitgebroed. Na eenige dagen in de koesterende warmte van de kunslmoeder te hebben doorge bracht, worden de diertjes naar hun i_ nieuwe verblijfplaats gebracht CNF/Hof/Pax m Zaterdag. Stadszaal: Dansorkest o.l.v uden Masman, te 71/2 uur i De avond-, nacht- en Zo dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 28 Au 20 uur tot Zaterdag 4 Sept 8 uur waargenomen door dl theken HerdLngh en Bl Hoogewoerd 171, tel. 205( Reijst, Stcenstraat 35, tel Te Oegstgeest door de geestsche apotheek, Raadhi no. 8. tel. 26274. De „Cito" jubileerde Gii was het 25 jaar geleden, tj heer L. van der Meel de rj bewaarplaats „Cito" opri thans gevestigd Stationswi Ter gelegenheid van dit feit i ten de ondernemer en zijn i die mede in het bedrijf werj zijn, gisteren in het feestelijl sierde pand tal van fellcitat ontvangst nemen, w.o. vele i vorm van bloemstukken en manden. VREUGDE EN ARBEID 1 broodsweken in den schouwbi Vreugde en Arbeid heeft g avond het seizoen geopend een schouwburgvoorstelling e met de opvoering van het bi „Wittebroodsweken" door Noord-Hollandsch Tooneel leiding van Jan C. de Vos goede gewoonte getrouw, w openingskeuze dus een blijspe hier en daar zelfs de klucht i benadert. Het gegeven is pn voor de malste verwikkeli een jonge dame wenscht te wen met een man, die door si mama als het meest gehat ject ter wereld wordt besch en om haar toestemming te krijgen, geeft zij een geheel i beeld van den a.s. echtgenoot gevolg de malste verwikkeli die echter tot slot bevred worden opgelost. Een aardig sementsstuk, dat het uitne doet, mede als gevolg van de te vertolking. Er is braa lachen door het vrijwel geh< zette Huis. Het publiek leefdi af en toe wel wat te levendis de; voor het bestuur ligt ei een opvoedende taak in dil zicht.. De opening van het se was een gelukkige greep! Tevoren was nog eens de dacht gevestigd op de ontn lingscursussen, die door Vri en Arbeid zoowel voor lede niet-leden worden gegeven. B. W. Menkho Chr. Jeugd-Ver. „N.O.M.A.T Gisteravond vond nog feestelijke samenkomst plaai herdenking van het 15-jarij staan, voor de ouders der en de medewerkers (sters), w Ouder-Commissie en Naail Te precies halfacht opendi 2de voorz., de heer B. de Kli bijeenkomst op de gebruik wijze, waarna spreker allen telijk welkom heette. De eere-voorzitter, daarni woord voerend, memoreerd verschillende stadia, welke N teg doorloopen had, daarbij! het woord richtend tot de ou - vooral de Ouder-Commiss Naaikrans werden geprezen opwekkend in dezen bijzon tijd vooral de vanen van Not trouw te blijven en zich te ren rondom het energieke be: Vervolgens werden felici uitgesproken door mevr. Lag de heeren P. v. d. Reijdei Lohman. hetgeen vergezeld van geschenken. Nadat de heer De Kier wc* van hartelijken dank had sproken, was de beurt aan heer Albert uit Rotterdam, verrassende goocheltoeren te een hartelijk applaus oogstti Met voldoening en dankbaa kan Nomateg ook op dit la deel van haar lustrumvi terugzien. De Stscrt. no. 170 bevi statuten betreffende de N.V. servenfabriek „De Verwact v.h. E. J. Schoondergang— alhier. Hoofdredacteur: B. W. norst, Lelden: plv. hoofdredac K Been, Lelden. rtedacuestaï: B. W. Men» Buitenland en Tooneel; K. Binnenland e_i Sport: J. Brff Stadsnieuws: Th. J, Hani Omgeving en Muziek, Verantwoordelijk voor de a ten ties; A. Poortman,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2